Gildebroeders op gewijden Kennemer grond II de stad ST. BERNULPHUS DOOR NOORD-HOLLAND DE NEDERLANDERS IN SPANJE FRAUDE TE NIJMEGEN DONDERDAG 23 JULI 1936 Hartelijke ontvangst bij pastoor De Meulder te Heer Hugowaard In de Abdij te Egmond Voorzieningen omtrent weerkorpsen Het wetsontwerp beoogt de orde en het staatsgezag tegenover een ieder te handhaven w V B.V.L. De Spaansche gezant treedt af Oneenigheid met de nieuwe regeering-G er al LANDBOUW-BEDRIJF SR A AD Voor Westelijk Noord-Brabant EERSTE KAMER De volgende week weer bijeen Promotie te Leuven Kanalenplan in Groningen goedgekeurd Kolonie in Barcelona is ongedeerd Orde van het H. Kruis 790ste sterfdag van den Stichter TAXI IN EEN WETERING GERAAKT Passagier met moeite gered GEZONDHEIDSCONGRES Op 2 en 3 October in de residentie Geen audiëntie Postvluchten Burgemeester Steinweg licht de kwestie in den Raad toe DOOR TRAM GEGREPEN Voetganger op slag gedood Landbouwschuur afgebrand Bij het zwemmen verdronken Wat gewijzigd werd De verandering in de spelling- Marchant DOOR STROOM MEE GESLEURD UIT DE STAATSCOURANT Onderscheidingen Rechterlijke macht Raad van beroep Burgemeesters Eervol ontslag ONDER DEN GROND door Charles Fowley (Van onzen speclalen verslaggever) Waterland, West-Friesland, Ken- nemerland hebben den leden van 't St. Bernulphus Gilde op hun reis door Noord-Holland de gewestelij ke schoonheid van stad en land, het eeuwenoud cultuurbezit, de schep pingen van moderne architectuur getoond. Het laatste bezoek gold de heiligdommen van Kennemer- land, Egmond en Heiloo, het her stel en den wilskrachtigen weder opbouw van wat in eeuwen werd onteerd en met den grond gelijk gemaakt. Deze indrukken vergoedden veel van den weemoed en teleurstelling, welke de aanblik der ontluistering in de oude kerken langs de Zuider zee daags tevoren had gewekt. De tocht van Enkhuizen naar Alkmaar voer de de Gildebroeders dwars door het West. Friesche land. Langs de machtige Drechter- landsche zeewering ging de weg, waar aan den Gelderschen hoek de robuste vuurtoren de Ven zich verheft en waar men ononderbroken geniet van den terugblik op het Enkhuizer silhouet met den toren van St. Par.cras als teekenend opstijgpunt, dat zijn verlengde vindt in het boom- en torensprofiel van de Streek. Bewonderend gingen de blikken naar de heldere boerenbedrijven, schuilend in een krans van dicht geboomte. Te Andijk werd een oogenblik stil gehouden om de opmerkelijke architectuur van de nieu. we Gereformeerde kerk te bezien, welke stof te over gaf tot lof, maar ook tot crltiek. Voorbij Wervershoof verliet men der, zeedijk en dwars door het weelderige land ging het Westwaarts naar Heer Hugowaard. Hier was het de kunstzinnige pastoor Ch. de Meulder van St. Dionysius, zelf lid van St. Bernulphus, die zijn Gildebroeders op charmante wijze ontving. In de welvoorziene bibliotheek van de?en waardigen herder stond de koffie te geuren en nam pastoor de Meul der te midden van zijn gasten plaats. De de ken van het Gilde. prof. J. J. Henneman, dankte den pastoor voor zijn hartelijke ont. vangst, een hoofsche geste van dezen herder van prelatenformaat, die herinnert aan de oude prelaten van het nabije Egmond, óók in de Benedictijnsche gastvrijheid. Een kort bezoek werd nog gebracht aan de parochiekerk van de H Familie, waar de ra men van Han Bijvoet en het St. Jozefsbeeld van Wim NijiS de aandacht der Gildebroeders hadden. En ter afwisseling kon men. geïntro duceerd door pastoor van Noort, een kijkje ne men in de echte Noord-Hollandsche boerderij van den heer P. van Langen, met haar etatigen oprit, waar vooral de Zuidelijke pastoors veel interesse toonden voor de inrichting van het bedrijf. Ten huize van den heer J. van Langen gebruikte men nog een kop koffie en bewon derde er de fraaie Noord-Hollandsche kap en het familiegoud van de vrouw des huizes. Het Noord-Hollandsche kanaal, de imposante tritsen der poldermolens, het ranke toren spitsje van Ouddorp wezen den weg naar Alk maar, de vaderstad van den deken van het Gilde, die hier dan ook de bezielde gids was. Langs den ouden Munnikenweg we°s prof. Henneman het geaccidenteerde terrein, waar vóór de reformatie het Carmelietenkiooster heeft gestaan en de vermoedelijke ligging van de legendarische stad Vrone. In de stad was het natuurlijk de imposante St. Laurens met haar ontzagwekkende ruimte werking, die de ontroerde aandacht der Gilde broeders genoot. Het Huis van Achten op het oude Hof van Sonoy, de stichting uit een ge mengd huwelijk, welke aan vier Katholieke en vier Protestantsche mannen huisvesting biedt, bleek eveneens de bezichtiging overwaard Een lunch in Het Gulen Vlies en een rondrit door de stad sloten hierbij aan. De schoonheid van Kennemerland lag thans voor de Gildebroeders open, de schoonheid en de historie. Op de ruïne van Slot Egmond bloeiden klaprozen boven het blinkende water; helder dakenrood ?n de frissche kleuren van metselwerk der nieu we Abdij waren als het frisch ontluikende leven zelf op den ouden grond. Geruimen tijd toefden de deelnemers binnen haar muren, waar de gastvrije Benedictijnen den bouw verklaarden en buiten op het veld de ligging van het verdwenen klooster uit wezen. Op den St. Adalbertsakker uitverkoren plek tusschen de ruischende boomen, in de landelijke stilte rondom dronken de Gilde, broeders het water der bron, een kort bezoek werd nog gebracht aan O. L. Vrouw tpr Nood waarna de laatste rit voerde naar de Groote Markt te Haarlem, waar aan een gemeenschap pelijk diner bij Brinkmann, opgeluisterd door carillonspel van de oude St. Bavo, de reisge- nooten nog eenmaal bijeen zaten. De Gildereis van St. Bernulphus door Noord- Holland zal ongetwijfeld nog lang in de her innering der deelnemers voortleven. Aan de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake het wetsontwerp houdende voor zieningen omtrent weerkorpsen, is het volgende ontleend: De indiening* van de onderhavige wetsvoor- dracht bij de Staten-Generaal is door het Ka binet bevorderd, omdat het Kabinet als zoo danig de voordracht in 's lands belang geboden achtte. Indien verscheidene in de Staten-Ge neraal vertegenwoordigde, politieke groepen te voren op een ontwerp van deze strekking heb ben aangedrongen, blijkt uit die omstandigheid enkel, dat deze groepen de belangen van den Staat op dezelfde wijze zien als de Regeering. Deze overeenstemming van inzicht rechtvaar digt echter in geenen deele de stelling, dat de Regeering den wil dier groepen als richtsnoer zou aanvaarden van haar handelen. Regeering en volksvertegenwoordiging dragen ieder een eigen, zelfstandig op te vatten verantwoordelijk heid. De positie der regeering is met de woor den van het verslag „slechts de mandataris van de volksvertegenwoordiging" juridisch en feite lijk onjuist geschetst. Evenzeer onjuist is de stelling uit het verslag, als zou de voorgestelde regeling geheel gericht zijn tegen een bepaalde bevolkingsgroep, te we ten de Nationaal-Socialistische Beweging in Nederland. Het wetsontwerp heeft ten doel de orde en het Staatsgezag tegenover elk en een iegelijk te handhaven; het heeft daarbij geenerlei bepaalde bevolkingsgroep in het bijzonder op het oog. De z.g. weerafdeelingen dier beweging kun nen niet op één lijn worden gesteld met de vrij willige burgerwachten en den bijzonderen vrij- willigen landstorm. Deze laatste organisaties bezitten een a-politiek karakter en zijn uitslui tend opgericht tot steun aan het wettig gezag. Beide karaktertrekken ontbraken bij de weer afdeelingen. Het is wenschelijk, dat het verbod zich uit strekt tot alle particuliere weerkorpsen in den ruimsten zin des woords en niet beperkt blijve tot particuliere gewapende corpsen. De Regeering acht het alleszins verstaanbaar, dat de rechter het dragen van roode tulpen in een 1 Mei-optocht, waar zij duidelijk gebruikt werden als onderscheidingsteekenen, gezien de grootte en opvallende kleur, onder het uni formverbod heeft begrepen. Het onzichtbaar Waarom ontving je me zoo koel, Peg gy? Je hebt me op je reis veel te veel ansichtkaarten en veel te weinig cheques gestuurd. (Dublin Oninionl* dragen van een uniform onder een overjas is hiermede niet te' vergelijken. Het toegezegde onderhoud tusschen den mi nister van Justitie en zijn ambtgenoot van De fensie ad interim inzake het karakter van den bijzonderen vrijwilligen landstorm is sinds het mondeling overleg over het wetsontwerp in de Tweede Kamer gevoerd. Het resultaat van dit onderhoud is, dat de beide ministers eenstem mig van oordeel waren, dat de bijzondere vrij willige landstorm, bedoeld door het Tweede Kamerlid Duymaer van Twist, zoolang de daar bij aangeslotenen niet zijn gekomen in werke- ljjken dienst, niet valt or.der artikel 35 van de Dienstplichtwet, art. 5, laatste lid, van de wet voor het reservepersoneel der landmacht 1905 en art. 2, lid 1 onder d, van het Vrijwillige land- stormbesluit. Deze is dus, onder die omstandig heden, niet identisch met den bijzonderen vrij willigen landstorm, bedoeld in laatstgenoemd besluit, en behoort dan ook niet tot de weer macht. Hij zal dientengevolge, bij aanvaarding van het wetsontwerp, behooren onder art. 1 en, indien overeenkomstig het derde lid van dat artikel te zijnen opzichte voorwaarden worden gesteld, aan die voorwaarden onderworpen zijn. De Regeering acht dit laatste aanbevelens waardig. Aan de getrouwheid aan het wettig gezag van de bestaande organisatie twijfelt zij voor het tegenwoordige niet in de geringste mate. Zij meent echter, dat het wenschelijk is, in het bijzonder nu alle andere particuliere korpsen worden verboden, waarborgen in het leven te roepen, dat de gehandhaafde organi saties ook in de toekomst onder alle omstan digheden de rechtmatige Regeering zullen steunen. Het ligt in het voornemen, de organisaties, welke in stand worden gelaten, ook na haar toelating van Regeeringswege bij voortduring in het oog te houden. De Spaansche Gezant te 's Gravenhage, Z. Exc. J. M. Doussinague y Texidor heeft Maan dag telegrafisch aan zijn regeering om zijn ontslag verzocht. Als reden daartoe gaf de ge zant op het verschil van> politiek inzicht tus- scnen hem en het nieuwe ministerie-Geral. Het ontslag is inmiddels verleend en de gezant schapssecretaris F. Tredino treedt thans als zaakgelastigde op. Mien verwacht, dat. de heer Texidor binnen kort naar Frankrijk zal vertrekken. Bij K. B. is ingesteld een bedrijfsraad voor het landbouwbedrijf in Westelijk Noord-Bra bant. De werkingssfeer van dezen bedrijfsraad strekt zich uit tot de navolgende gemeenten: Woensdrecht, Ossendrecht, Halsteren, Steen bergen, Nieuw-Vosmeer, Dinteloord, Fijnaart, Standdaarbuiten, Wouw, Oudenbosch, Zeven bergen, Klundert, Hooge- en Lage Zwaluwe, Willemstad en Terheijden. Het aantal leden en plaatsvervangende leden van den bedrijfsraad zal bedragen 12. De Eerste Kamer zal Dinsdag 28 Juli a.s, des avonds te half negen, bijeenkomen ter be handeling van eenige kleine wetsontwerpen. Voorts zullen Woensdag 29 Juli te elf uur voormiddag aan de orde zijn o.a. het girowetje, de beperking van den schuldenaftrek voor de belasting van de doode hand en indien het eindverslag tijdig zal zijn vastgesteld de ont werpen inzake crediet voor werkverruiming en industriefinanciering. Vrijdag j.l. promoveerde aan de faculteit van wijsbegeerte en letteren ,cler Universiteit te Leuven tot doctor in de psychologische en pae- dagogische wetenschappen de heer Th. A. M. A. A. Schreurs, geboren te Maastricht, op proefschrift: „La morphologie des mouvements humains; l'apprentissage des mouvements ra- pides et leur vitesse d'exécution pendant l'exer- cice". De promotie geschiedde met het praedicaat „magna cum laude". Provinciale Staten van Groningen hebben Woensdagmiddag goedgekeurd het voorstel van Gedeputeerde Staten, waarin de verbetering voorgesteld wordt van verschillende kanalen. De totaal-kosten bedragen 6.875.000, waar van het Rijk maximaal ƒ4.750.000 voor zijn re- keking neemt. Naar wij vernemen is bij het departe ment van Buitenlandsche Zaken bericht binnengekomen, dat de Nederlandsche Ko lonie in Barcelona ongedeerd is. Van de Nederlanders in andere plaatsen is nog geen bericht ingekomen. 18 Augustus van dit jaar zal het 700 jaar ge leden zijn, dat de stichter van de Orde der Reguliere Kanunniken van het H. Kruis, de Zalige Theodorus de Celles te Clairlieu bij Hoey stierf. De Orde behoort dus tot de oudste religieuse instellingen en is de eenige Groot-Nederland sche Orde in den strikten zin van het woord. Dit jubileum valt samen met een andere her denking. Het College van het H. Kruis te Uden, bestemd voor priesterstudenten van alle richtingen, bestaat nu vijftig jaar. De oud leerlingen van dit Instituut, waarvan het ge tal in den loop der jaren tot 1800 is aange groeid, hopen den lien Aug. in een reünie dit jubileum in Uden plechtig' te vieren. 10 Sept. d.a.v. zal Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van Den Bosch, een Pontifi cale Hoogmis opdragen, waarna een receptie op het college zal plaats hebben In den namiddag zal men opvoeren een spe ciaal voor dit feest geschreven Mysteriespel van pater Jac. Schreurs M.S.C. „De Christusspeler'" waarvan de regie berust bij Anton v. d. Velde. i" Woensdagmorgen passeerde een taxi uit Oss, waarin behalve de chauffeur een passagier ge zeten was, dp Wetering aan den Macharenschen weg, toen de wagen plotseling slipte. De chauf feur verloor de macht over zijn stuur, met het gevolg, dat de taxi van den weg gleed en in het diepe water terecht kwam. De autobestuurder sloeg de ruiten van den auto stuk en wist zich aldus uit het vehikel te bevrijden en aan den kant te komen De passagier slaagde hierin niet. Het personeel van de nabijgelegen gemeente lijke bad- en zweminrichting snelde echter toe en met vee] moeite gelukte het den kranigen helpers den passagier van een wissen dood te redden. De drenkeling had bloedende verwon dingen aan hoofd en handen opgeloopen. De taxi was ernstig gehavend en is later per takel wagen gelicht en op den weg gebracht. Het Nederlandsch Congres voor openbare ge zondheidsregeling (gezondheidscongres) zal worden gehouden op 2 en 3 October in Den Haag. In de vergadering van dit congres op 2 No vember 1935 werd de laatste hand gelegd aan de door verschillende omstandigheden noodig geworden reorganisatie van dit instituut. Hier door is een samenwerking tot stand gebracht tusschen een groot aantal vereenigingen, die zich elk op hun terrein bezighouden met de overheidszorg op het gebied der volksgezond heid. Als medebesturende vereeniging trad o. a. ook toe de R. K. Nationale Federatie „Het Wit- Gele Kruis". Onder voorzitterschap van dr. N. M. Josephus Jitta heeft het bestuur onmiddellijk de voor bereiding van het volgende congres ter hand genomen. Er zullen twee algemeene vergaderin gen worden gehouden, terwijl daarnevens de congressisten, verdeeld over twee secties, bijeen zullen komen. Op de algemeene vergadering van Vrijdag 2 October komt aan de orde: Is toezicht van overheidswege op de inrichting van zieken huizen gewenscht? Praeadviseurs dr. A. J. A. Hogenhuis, directeur van het St. Joseph-zieken- huis te Venlo, en dr. G. van der Reyden, direc teur van het Binnengasthuis te Amsterdam. Zaterdag 3 October zal in de sluitingsver gadering worden behandeld: Is instelling van woningcommissies (art. 24a Woningwet) nood zakelijk? Praeadviseur jhr. M. J. I. de Jonge van Ellemeet te Rotterdam. De gewone audiëntie van den minister van Financiën zal op Maandag den 27sten Juli e.k. niet plaats hebben. De Kwak is op de uitreis in Medan aangeko men. De Rietvink (thuisreis) is in Medan aange komen. Je wilde de jongste dochter van Valdor trouwen en je bent verloofd met de oudste? Door den nood gedreven. Haar va der zei, dat eerst de oudste trouwen moest, anders kreeg ik de jongste niet. (Esauella) In de Woensdagmiddag gehouden Raadsver gadering heeft de burgemeester van Nijmegen, de heer J. A. H. Steinweg eenige mededeelingen gedaan over de zaak van den geschorsten com missaris van politie Van der M. De burgemeester deelde mede, dat hij vóór de vervulling van de in 1933 ontstane vacature van commissaris van politie een minutieus on derzoek ingesteld heeft en zeer goede inlich tingen heeft verkregen over den toenmaals Haagschen commissaris. Op grond van de verkregen inlichtingen heeft de burgemeester den minister van Justitie ver zocht den heer Van der M. als commissaris aan de Kroon voor te dragen. De bekend geworden frauduleuze han delingen hebben de overheid zeer pijnlijk aangedaan. Spreker zal hierover nadere in lichtingen geven, als het onderzoek voor den rechter-commissaris is beëindigd. Spreker hoopte, dat de zaak tot volledige klaarheid zou komen, ook met betrekking tot de vraag, of er iemand aansprakelijk zou kunnen worden gesteld wegens het geven van misleidende inlichtingen over een sol licitant voor een zoo belangrijke functie als commissaris van politie. Intusschen betreurt de burgemeester het ge beurde in meer dan één opzicht. Niet het minst voor het Nijmeegsche politie-corps, dat door deze gebeurtenis wel pijnlijk is getroffen. Spr. vraagt echter het volste vertrouwen voor het politiecorps, dat meermalen getoond heeft vol kómen voor zijn taak berekend te zijn. De heer Gautsch zeide als oudste gemeente raadslid, dat hij ervan overtuigd was, dat het niet aan den burgemeester gelegen heeft, dat de zaak zoo is afgeloopen. Spr. hoopte, dat met de aanstelling van een nieuwen commissaris in alle opzichten een goede keus zal worden ge daan. De burgemeester dankte den heer Gautsch voor zijn woorden. I Woensdagmiddag om kwart voor vier is op de Oost-Molenwerfbrug te Rotterdam een daar wandelende voetganger door een motorwagen van de Rottei damsche electrische tram gegre pen en tegen den grond geslingerd. De man kwam onder den wagen terecht en werd als het ware doodgedrukt. Men moest den wagen opvijzelen om het zwaar verminkte lijk er onder uit te halen, een werk, waarmee men ruim een half uur bezig was. Gedurende dezen tijd was het tramverkeer gestremd. Het stoffelijk over schot is overgebracht naar het ziekenhuis aan den Cooisingel Woensdagavond te ongeveer zeven uur is brand uitgebroken in een groote schuur van den landbouwer Droppert te Delfgouw. De schuur, waarin 2500 rietmatten waren opgeslagen, brandde geheel af. Het belendende woonhuis kon, dank zij spoedig ingrijpen van de brand weer uit Delft, behouden worden. De schade wordt geschat óp drie a vier duizend gulden. Woensdagmiddag is de 19-jarige J. B. R., die op het vrije strand te IJmuiden aan het zwem men was, waarschijnlijk doordat hij in een z.g. „mui" is geraakt, verdronken. De jongeman woonde op de kolenschuit „De Lastdrager", welke in de haringhaven ligt. Pas toen hij op het etensuur niet verscheen, vermoedde men een ongeval. t Ter vergelijking van de nieuwe spelling-regels met die van het vorige K. B., laten we hier onder de redactie volgen van de z.g. spelling- Marchant: De leden 1, 2 en 3 zijn ongewijzigd. Lid 4 luidde: De verbuigingsuitgangen „e" en „en" van het lidwoord „een" van „geen" en van de bijvoeglijk gebruikte bezittelijke voor naamwoorden „mijn", „uw", „zijn", „hun", „haar", mogen worden weggelaten, behalve in staande uitdrukkingen als Hare Hoogheid, te zijnen huize, waar deze uitgangen in de be schaafde gesproken taal worden gehoord. Lid 5 luidde: De naamvalsuitgang -n bij lid woorden, voornaamwoorden, bijvoeglijke naam woorden of daarmede gelijkstaande verbuigbare woorden wordt behalve in staande uitdrukkin gen, als onder 4 bedoeld, slechts gebruikt in het enkelvoud bij de namen van mannelijke personen en bü de namen van dieren, die uit sluitend een mannelijk individu aanduiden. Lid 6 luidde; Bij de voornaamwoordelijke aanduiding van zelfstandigheden en bij het ge bruik van genetiefvormen als der, dezer, des richt men zich naar het beschaafde spraakge bruik. Woensdagmiddag omstreeks half twee is de 15-jarige J. S., wonende te Rotterdam, toen hij te Scheveningen in zee aan het Noorderstrand ter hoogte van het Groene Huisje aan het ba den was, door den stroom meegesleurd, waar door hij in levensgevaar kwam te verkeeren. Hij werd gered door een drietal zwemmers, den H., B. en M. S. was intusschen buiten bewust zijn geraakt. De Geneeskundige Dienst vervoerde den dren keling naar het Roode Kruis Ziekenhuis te Den Haag, waar hij is opgenomen. Bij K.B. is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau H. Oberman, leeraar aan de 2e gemeentelijke H.B.S. met 5-jarigen cur sus te Rotterdam. Bij K.B. is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau F. P. M. van Cann, burge meester van Helden, voorzitter van de plaatse lijke commissie der eerste ruilverkaveling in Limburg. Bij K. B. van 7 Juli 1936 is toegekend de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden eere medaille in zilver, aan F. Eenhoorn, chef bij de N. V. Ver. Kon. Papierfabrieken Van Gelder Zonen, te Wormer. Bij K B. van 17 Juli 1936 is benoemd tot rechter in de arrondissements-rechtbank te Al melo mr. G. H. A. Feber, rechter-plaatsvervan- ger in de rechtbank te 's-Gravenhage. Bij K. B. van 18 Juli 1986 is benoemd tot rechter-plaatsvervanger in de arrondissements rechtbank te Utrecht, mr. B. V. A. Röling, pri vaat-docent aan de Rijksuniversiteite te Utrecht. Bij K. B. van 18 Juli 1936 is benoemd bot voorzitter van den Raad van Beroep (s.v.) te Roermond, mr. H. L Hoogenhuls, substituut griffier bij den Centralen Raad van Beroep. Bij K. B. van 20 Juli 1936 zijn opnieuw be noemd: met ingang van 15 Augustus 1936 tot burgemeester der gemeente Bergeijk J. M. H. Klardie; met ingang van 5 Augustus 1936 tot burgemeester der gemeente Empel en Meerwijk A. A. H. de Bekker; met ingang van 16 Augustus 1936 tot burgemeester der gemeente Etten en Leur H. A. L Hamilton; met ingang van 15 Augustus 1936 tot burgemeester der gemeente Vught mr. H. J. M. Loeff; met ingang van 1 Augustus 1936 tot burgemeester der gemeente Castricum P- H. L. J. Lommen; met ingang van 4 Augustus 1936 tot burgemeester der gemeente Schoorl S. G. L. F. baron van Fridagh; met ingang van 13 Augustus 1936 tot burgemeester der gemeente Poortvliet W Dronkers, secreta ris van die gemeente; met ingang van 13 Augus tus 1936 tot burgemeester der gemeente Tholen mr. A. J. van der Hoeven; met ingang van 13 Augustus 1936 tot burgemeester der gemeente Maam F. E. Everwijn Lange; met ingang van 1 Augustus 1936 tot burgemeester der gemeente Amersfoort mr. J. C. Graaf van Randwijck; met ingang van 16 Augustus 1936 tot burgemeester der gemeente Het Bildt L. Poppinga; met in gang van 4 Augustus 1936 tot burgemeester der gemeente iSwalmen C P. F. M. Strens. Bij K.B. is aan C. de Lorm, referendaris bij het Departement van Binnenlandsche Zaken op zijn verzoek met ingang van 1 October 1936 eervol ontslag als zoodanig verleend. Bij K.B. van 20 Juli '36 is aan U. P. Cavalier op zijn verzoek met ingang van 15 September 1936 eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Zwollerkarspel, met dankbetuiging voor de langdurige diensten door hem als bur gemeester bewezen. 30 Dichtbij het Ya-men was het geschreeuw nu veel heviger geworden. Jacques vreesde dat de dragers hen ergens in het centrum aan hun lot hadden overgelaten om zich bij de oproerige me nigte te voegen, maar toen hij het gordijn ter zijde duwde, zag hü, dat zij zich reeds aan het begin van de straat bevonden, die naar de be graafplaats leidde. Onmiddellijk sprong hij op den grond en hielp de twee vrouwen bij het uit stappen. Vervolgens beval hij den dragers weer naar het Ya-men terug te keeren. Voordat zij verder gingen, wachtte Jacques tot de Chinee- zen verdwenen waren. DE CATASTROPHE Toen zij er zeker van waren, dat zij niet be spied werden, gingen zij naar het einde van de straat en drongen de duistere begraafplaats bin nen. Daar hoorden zij het rumoer van de op roerige massa, eerst nog slechts heel vaag en ten slotte drong geen enkel geluid meer tot hen door. Hoewel er van tijd tot tijd op hun weg kleine lamoen hingen, stak Jacaues toch ziin lantaarn aan en blies één voor één de lampen achter hen uit, om een eventueele achtervol ging te bemoeilijken. Hun tocht langs al die kisten was een ware nachtmerrie. Een vochtige warmte en een onaangename damp stegen uit dezen enormen grafkelder op en werden bijna ondraaglijk. Evelyne en Ninette liepen angstig dicht bij elkander, hun oogen strak op het krin getje licht gevestigd, dat de dansende lantaarn fantastisch over al die kisten wierp. De zachte stappen der vluchtelingen verstoorden de stilte van de begraafplaats niet. Dikwijls bleven Eve lyne en Janine echter bevend staan bij het ge ritsel van rattten, die voor hun voeten wegsto ven. Ook werden zij soms plotseling opgeschrikt door een vleugelslag, afkomstig van een haan, welke stevig aan een kist was vastgemaakt om de booze geesten te verdrijven. „Welk een groot contrast is er tusschen de wreedheden en de kwellingen voor de levtenden en de vereering voor de dooden!" dacht Bermond. Hoe verder zij doordrongen, hoe dichter de duisternis werd, de stilte was angstwekkend en benauwend. Jac ques meende een oogenblik, dat hij zich vergist had en reeds voorbij de trap was gegaan, doch op hetzelfde moment werd deze voor hen zicht baar. Terwijl mevrouw Stone evten uitrustte, gaf Bermond de lantaarn aan Janine en verplaatste verscheidene kisten, die hun de doorgang be lette. Daarna nam Bermond de lantaarn weer over en ging de twee vrouwen voor, de trap op. De treden waren in de rotsen gehouwen en ble ken zeer vochtig en glibberig te zijn, waardoor het stijgen zeer vermoeiend was. Een ijzeren ket ting was echter langs dén muur vastgeklonken om het loopen eenigszins makkelijker te maken. Na eenigen tijd kwamen zij aan een portaal, dat door een kijkgat uitzicht gaf over de Chineesche stad. Hoewel zij nog niet zeer hoog geklommen waren, kon Jacques toch de lage huizen en de blauwe dakten der tempels overzien. Het gezicht op deze dichtbevolkte grot was zóó wonderlijk, dat Jacques ondanks het gevaar stilstond en toe keek. Het schreeuwende volk wemelde om het paleis heen en uit alle straten stroomden nog steeds Chineezen naar het Ya-men toe. De zo nen van het Hemelsche Rijk moesten wel zeer woedend zijn om zoo te keer te gaan. De solda ten stondten nu voor het gebouw, hun verschrik kelijke wapens klaar voor den aanval, maar zij schenen hun moed te verliezen op het zien van zooveel dreigende armen, waarbij nog steeds nieuwe kwamen. Het geschreeuw dat steeds in sterkte toenam, geleek nu op 't loeien van een stormachtige zee ten boven alles uit kon Jacques soms een kreet onderscheiden: „Yang kouel- Tze! Yang Kouei-Tze! (Duivelsche vreemde lingen!)" Uit de woedende kretten maakte Bermond op, dat de Chineezen bang waren voor de Yankee spionnen, die zich in hun stad verborgen. Het geheim van hun aanwezigheid was nu tot het heele volk doorgedrongen. De oproerige massa omringde het paleis, om te verhoeden, dat de blankten hun konden ontsnappen en op woeden den toon riepen allen om den gouverneur en sommeerden hem, de blanken uit te leveren. „Tao zal wel niet in staat zijn, te verschij nen," dacht Jacques, „en het volk durft de deu ren van het Ya-men niet forceerten! Dat zal ons nog wel wat tijd laten, maar toch moeten wij zoo gauw mogelijk in een steengroeve zien te komen!" Jacques keek zoo ongerust, dat Evelyne en Ninette hem niet durfden vragen wat hij ge zien had en verder gingen zij maar weer, de trap op. Evelyne werd zeer snel moe. Zoodra zy aan een tweede portaal kwamen, moesten zij op nieuw rusten om haar in staat te stellen, ver der te gaan. Van daaruit was het gezicht op het geheimzinnige onderaardsche Kowa nog aan grijpender en fantastischer. Bermond zag onder een damp van stof en rook een roodachtigen afgrond, vol lantaarnlichtten, bont gekleurde uit hangborden en vlammen van fakkels. De menig te krioelde dooreen. Allen snelden nu naar het Ya-men. De soldaten waren waarschijnlijk ge vlucht of gedood en een hagel van steenten viel tegen de muren en op het huis. Eenige groepen waren reeds op de binnenplaats doorgedrongen ten hadden de deuren geopend met de wapens, die zij waarschijnlijk uit de handen van de sol daten hadden gerukt. Een woeste bende kwam uit het paleis ten sleept Tao achter zich aan. Op dat gezicht verdubbelde het gejouw en ge schreeuw, de oproerlingen beschuldigden hem van verraad! Met een geweldigen kreet schtenen alle Chineezen, die voor het paleis stonden, zich op Tao te werpen, maar Bermond had den tijd niet om te zien wat er met hem gebeurde. Op hetzelfde oogenblik klonk er een dof gerommel in den grafkelder. „Zouden die beesten ons reeds op het spoor zijn?" vroeg Jacques zich angstig af. „Zouden zij met wapens in den grafkelder durven dringen?" Onder de blikken van Eve lyne en Janine deed hij een poging om zijn kalmte te bewaren ten zei: „Er is geen oogen- blikkelijk gevaar, laten wij verder gaan!" Evelyne en Ninette klommen uit 't eerst naar boven. Bermond trok zijn revolver en verborg die in zijn mouw, voordat hij de vrouwen volgde. Plotseling voelde hij den grond onder zijn voe ten 'bewegen. Instinctmatig trachtte hij zich aan dten muur vast te grijpen. Hij had het ge voel, dat ook de muur heen en weer bewoog i Een vreeselijk rumoer steeg op uit de onderaard sche stad, onmiddellijk gevolgd door het gewel dig lawaai van een instorting. „Zouden zij ©en mijn hebben laten springen om ons den terug tocht te beletten?" vroeg Jacques zich af, ter wijl hij weer naar het kijkgat sprong om te zien wat er gebeurd was. Door een dikke verstikken de wolk van stof zag hij eerst niets. Toen dit stof weer eenigszins gedaald was, zag Jacques, dat een deel van de grot was ingestort en men- sch'en en huizen had verpletterd. Het volk, dat koortsachtig opgewonden en rumoerig was ge weest, werd plotseling stil en stond onbeweeg lijk van dten schrik. Ninette en Evelyne riepen Jacques zachtjes. Hij voegde zich bij hen en vond hen gezeten op de tredten van de trap. Bevend vroegen zij: „Wat gebeurt er? Wat was dat voor een geluid? De trap scheen onder onze voeten te bewegen!" „Dat gevoel had ik ook, het schijnt nu afgeloopen te zijn. Ik denk, dat zij den mijn hebben laten springen om hun grot dieper te maken, of om een nieuwe gang te bre ken. Natuurlijk hebben zij geen voldoende voor zorgsmaatregelen genomen en nu is een enorm stuk rots op hun huizen gestort! Dit is een af leiding, die voor ons gunstig is!" Zii vervoleden hun weg zonder op te houden, maar vorderden steeds langzamer. Bermond zuchtte van onge duld en keek steeds achter zich, om te ziten of de Chineezen hen niet volgden. Het was drin gend noodig, dat zij nu een groeve bereikten; op den vlakken grond zou mevrouw Stone vlug ger vooruit komen, en dan hadden zij minder kans om ingehaald te worden. Eten uitroep van Ninette kondigde den ingang van een galerij aan. Snel volgden zy dezen door gang. Evelyne scheen weer nieuwe krachten te hebben gevonden en Jacques had hoop, nu sneller vooruit te kunnen komen. Opeens wer den zij een wending gewaar en stonden voor een viersprong, zooals Ninette reeds gedurende haar nachtelijken tocht had geziten. Bij dezen vier sprong openden zich verscheidene wegen in de rotsen, alle precies gelijk aan de gang, waaruit zij kwamen! Welken weg moesten zü volgen? Besluiteloos bleven zij staan. Hoe konden zij gissen, welke weg naar het licht en den blauwen hemel zou leiden? Welke gang moesten zij ver mijden, om niet weer terug te keeren naar de verstikkende duisternis van de Chineesche hel? Op dat oogenblik drongen de woeste kreten van tienduizenden stemmen uit de onderaardsche stad tot hen door. Het waren afgrijselijke kreten, die zoo dichtbij leken, dat Evelyne en Ninette er van rilden. Haar oogen vol wanhoop, keken zij om beurten naar Jacques ten naar de groote gaten, die de galerijen aanwezen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 3