I IN EN OM HAARLEM SPORT EN WEDSTRIJDEN De watervoorziening in N.-Holland NEDERLANDSCHE WAAR Uit den Gemeenteraad MARIA-STICHTING H 100.000 AANSLUITINGEN Sill DONDERDAG 23 JULI 1936 NAAR KEVELAER Geruststellende mededeeling voor de Nederlandsche pelgrims Examens R.K. Mulo te Heemstede WAT NIET TOEGESTAAN WORDT Tijdens de feestweek te Beverwijk Versiering van de Breestraat R.K. Bond van Hotel-, Café- en Rest. Geëmployeerden De visscherij in 1935 De totale uitvoer ruim twee mil lioen gulden lager dan in 1934 Personalia Roodvonk SCHAKEN R.K. SCHAAKCLUB ST. BAVO Zomercompetitie ZWEMMEN Kring kampioenwedstrijden in de V.Z.I. SCHIETEN Revolverschietwedstrijd te Overveen DUIVENSPORT Columba Vraaggesprek met den heer Van Oldenborgh, directeur van het provinciaal bedrijf, over verleden, heden en toekomst Over tariefsverlaging is 't laatste woord nog niet gesproken De verplichte aansluiting Ook moeilijkheden IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK VRAGENBUS RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN pMBiininiiiHiniiuiiiiiuiiimnnniiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiHiiiiiitiiiiiiniintiiiiiiiitimiuuiuiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiMiiiiniinmi: nuuiiitiuiiiiiiiiiiiiiiuiiiHiiiiiimmiiiumiiiiiitiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiifiiiiiiuiiJiiiiiminuiiiiiiiiiiiiNiiiiiimiiiuiiiiiiiiiifiiimiiHmiiiiiiiiiiiiiiiiuv De heer Mr. van Dam had een voorstel bij den Raé,d ingediend, waarin hij een regeling had uitgewerkt tot beperking van het aantal winkel zaken in Haarlem. Men zal zich herinneren, dat hij eenige jaren geleden ordening van het mid- denstandsbedrijf ter sprake bracht bij de be handeling van de gemeentebegrooting. Het was in den tijd, dat de plannen der Regeering in zake het stellen van vestigingseischen voor win keliers nog in het diepste duister lagen verbor gen en dat men er aan moest wanhopen, dat ooit een wetsontwerp het licht zou aanschouwen. Dat betoog van mr. Van Dam vond toen uit den aard der zaak veel bijval. Sindsdien heeft de heer Van Dam nog eenige malen de oplossing van deze kwestie een duwtje in de goede rich ting gegeven en gisteren was er dan een com pleet voorstel van hem ter tafel. Het stond eenvoudig vermeld als „ingekomen", zonder het veelbelovende „wordt voorgesteld te stellen in handen van B. en W. om praeadvies." Iemand met een goeden neus kon hieraan al merken, dat de animo bij B. en W. om het voorstel van den heer Van Dam spoedig in behandeling te nemen niet bijster groot was. De heer Van Dam pro beerde daaromtrent dan ook wat meer zekerheid te kijgen. En zijn somber vermoeden werd be waarheid: het bleek, dat van B. en W. geen haast is te verwachten met de behandeling van voorstellen inzake regeling van het aantal win kelzaken. Als motief werd opgegeven, dat de Raad beter doet het resultaat van de bedrijfstel- ling af te wachten. Hij kan dan met meer kennis van zaken oordeelen. De heer Van Dam wees er op, dat de drie middenstandsvereenigingen in Haarlem onmid dellijk optreden van het Haarlemsche gemeente bestuur vragen en den uitslag van de bedrijfs- telling niet willen afwachten. Er zijn trouwens, volgens hem, voor Haarlem cijfers genoeg be kend. De heer Van Kessel drong eveneens bij B. en W. aan op handelend optreden en goot zijn redevoering zelfs in den vorm van een scherpeklacht aan het adres van B. en W. Waarom moesten de voorstellen van den heer Van Dam zeven maanden op behandeling wach ten, vroeg hij; waarom wachten B. en W. met hulp te verleenen aan den middenstand totdat er initiatiefvoorstellen uit den Raad werden ge daan? Hiertegenover merkte de heer Bijvoet nuchter en zakelijk op, dat men pas aan B. en W. mag verwijten, dat zij niet met voorstellen kernen, wanneer vaststaat, dat algeheele sluiting van het winkelbedrijf voor de middenstanders inderdaad de crisis zal opheffen. Maar dit was voor hem geenszins een vaststaand feit. Inte gendeel, zeide hij, het zou wel eens omgekeerd kunnen uitvallen. Daarom vond de heer Bijvoet het toch maar beter op het resultaat van de bedrijfstelling te wachten. De heer Van Tetering vertelde, dat hij ontroerd was door zóóveel be langstelling voor den middenstand. Laten wij nu liever zoo spoedig mogelijk de precariorechten verlagen, adviseerde hij. Dat zou spoedige hulp zijn en daar zouden de winkeliers wat aan hebben. De heer Van Dam gaf geen kamp. Hij vroeg haring of kuit aan B. en W. en betrok ook den Raad in het antwoord. Hij diende een voorstel in, waarbij aan B. en W. werd gevraagd praeadvies op zijn voorstel uit te brengen in een der „eerstvolgende" vergaderingen. Later maakte hij daarvan „vóór de behandeling van de be grooting 1937". Maar de heer Reinalda bleef, namens B. en W„ weigeren eenige toezegging te doen en ook de Raad verklaarde, door met 28 tegen 8 stemmen het voorstel van den heer Van Dam te verwerpen, dat er niet zooveel haast bij de zaak was als de heer Van Dam wenschte. Het feit, dat, sinds de heer Van Dam voor de eerste maal in den Haaxlemschen raad over ordening in het middenstandsbedrijf sprak, de regeering een wetsontwerp openbaar h/.eft gemaakt, ver klaart het minder groote enthousiasme van B. en W. en 'n groot deel van den Raad om het voorstel-Van Dam te behandelen, natuurlijk wel. De agenda had niet veel bijzondere punten. Bij het voorstel tot verhooging van het crediet ter verbetering van den Zijlweg antwoordde qle heer Reinalda op een vraag van den heer Van Kessel, dat het niet in de bedoeling van het gemeentebestuur ligt de bewoners van den Zijl- weg, die nog geen afstand deden van grond ter verbreeding van den weg in gunstiger conditie te stellen dan degenen, die het gemeentebestuur reeds ter wille zijn geweest. De heer Weustink constateerde in deze raadszitting, dat de afspraak tusschen gemeentebestuur en besturen van bij zondere scholen om voorloopig niet meer over te gaan tot den bouw van nieuwe scholen ver broken is. Gisteren immers besloot de Raad een nieuwe openbare school te doen bouwen in De watertoren te Alkmaar, een der acht watertorens van het Provinciaal Wa terleidingbedrijf van Noord-Holland. Deze werd gebouwd in 1900. Haarlem-Noord en een protestantsche school aan de Lorentzkade. Hij voegde er aan toe, dat er verschillende besturen zijn, die geen genoegen meer zullen nemen met den huidigen toestand van eenige hunner scholen. De heer Van der Veldt kreeg in deze raadszitting praeadvies van B. en W. op zijn voorstel inzake onderwijs van esperanto op de lagere scholen. De heer Van der Veldt heeft veel genoegen van dit initiatief ge had. Het heeft onder de esperantisten, zooals hij terecht constateerde, veel enthousiasme gewekt. B. en W. dankte hij voor hun welwillende hou ding. Zij hebben zich bereid verklaard voor het onderwijs in esperanto gratis lokalen beschik baar te stellen. Daarmede stelde hij zich tevre den. De wet laat namelijk niet toe, dat esperanto op de lagere scholen onderwezen wordt. En nu hadden de esperanto-vereenigingen weliswaar verzocht, dat de Raad van Haarlem bij den Mi nister er op zou aandringen om het esperanto- onderwijs op de lagere scholen in te voeren of toe te laten, maar de heer Van der Veldt had den goeden smaak een dergelijk voorstel niet te doen, omdat, zeide hij, dit verzoek, naar deskun digen hem hadden verzekerd, toch geen kans van slagen zou hebben. Het Comité ter behartiging van Nederland sche Bedevaarten naar Kevelaer heeft aan den Prelaat en den Burgemeester van Kevelaer een verklaring gevraagd, waaruit blijken kan, dat onze Nederlandsche pelgrims met een gerust hart, zonder angst of vrees, evenals voorheen Maria kunnen eeren in haar genade-oord. Genoemde autoriteiten hebben welwillend het antwoord toegezonden, waarvan de vertaling hier volgt: Van den Ambtsburgemeester van Kevelaer. KKevelaer, 23 Mei 1936. Op Uw verzoek, geef ik U graag, omdat eenige Hollandsche Processie-besturen klaar blijkelijk beangstigd zijn, de verzekering, dat de Hollandsche Pelgrims onbezorgd naar Ke velaer kunnen komen. Vooral is het aan Hollandsche Processies toe gestaan evenals in 't vorige jaar hun Kerkelijke vereenigingsvaandels in de Processie mede te voeren. Welke bezwaren ook door ondoordachte Pers uitingen ontstaan mogen zijn, ze zijn geheel ongegrond, want de Pelgrims en bezoekers van bedevaartplaatsen genieten bescherming en voorkomendheid- Niets staat in den weg, om in het Genade oord Kevelaer, evenals tot dusverre is geschied, met vreugde de godsdienstige oefeningen te volgen. w.g. EICKELBERG. cum originali concordat. Kevalaeriae, die 26 Maji 1936. Pastoor HOLTMANN. Van den Hoogeerw. Prelaat Holtmann te Kevelaer. Kevelaer, 28 Mei 1936. Hierbij zend ik U een afschrift van een ver klaring, die de Burgemeester van Kevelaer mij gezonden heeft. Hij beroept zich daarin op zijn verklaring van het vorige jaar, waarin hij uitdrukkelijk gezegd heeft, dat de Jeugdorganisaties gerust met hun banieren, wimpels en uniformen hier naar toe kunnen komen. Voor Uw werkzaamheden voor de Kevelaersche Processies kunt U deze verklaring goed gebrui ken. w-g. Pastoor HOLTMANN. Onze Processie-besturen kunnen dus veilig hun voorbereidende maatregelen treffen, en onze Pelgrims met een onbeklemd hart de grens over gaan naar O. L. Vrouw van Keve laer. Maandag, Dinsdag en Woensdag hadden in het R. K. Vereenigingsgebouw de examens plaats voor R. K. Mulo. Maandag. Geslaagd 23. Afgewezen 1 voor Examen A. De geslaagden waren: A. M. Geer- lings, A. H. A. Th. Fonville, G. M. J. Peitz, A. M. van Emmerik, M. H. C. v. Doorn, A. M. Ber- tholee, G. Koppert, G. J. v. d. Klugt, M. A. J. de Groot, J. H. S. de Groot, W. E. F. v. Dam, De watertoren te Aalsmeer, die in 1928 tot stand kwam. Zooals men ziet, ook hier veel moderniteit, zeer tot ver fraaiing van het uiterlijk J. P. Berkhout, C. G. v. d. Valk, J. J. v. Roode, R. M. F. Litjens, C. D. Boon, M. C. Bevin A J. Bos, G. M. C. van Brero, S. H. M. Brugman, M. II. v. Dijk, J. M. Geukers, J. H. v. Herwaarde. Dinsdag. Geslaagd 23. Afgewezen 5, allen voor examen A. Geslaagd zijn: Th. Brinkman, J. E. Burger, H. N. A. de Haan, C. P. J. M. v. d. Does, P. Eelens, Th. A. F. v. d. Horst, A. P. Beentjes, C. J. G. Koster, J. H. de Haan, P. J. A. Kamp, A. Schcerman, J. G. v. Lierop, P Koopman. M. L. M. Hendrix, G. H. M. Hilbers, A. A. J. Huinink, H. P. M. Freriks, H. M. Kamp, H. M. Koop, H. J. M. Mattaar, E. M. Men- tink, J. M. Mul, Th. P. Roozen. Woensdag. Geslaagd 19. Afgewezen 7. 1 Candidaat niet opgekomen. Geslaagd voor exa men A: L. E. A. v. Eijk, C. J. A. Louwe, P. Schoorl, M. J. J. Stelder, J. H. P. P. v. Liemt, W. A. Roozen, P. H. Niesten, H. P. Vader, A. J. G. de Vries, C. W. de Werd, J. C. P. Witte- man, L. M. Janus, A. C. M. Janus, L. M. Hen driks, L. A. Hendriks, A. G. J. Brouwer, en voor examen B: J. A. A. Jonckbloedt, W. L. v. Schaick en C. N. M. Timmers. De burgemeester heeft bepaald, dat geduren de de V.V.V.-feestweek van 1523 Augustus geen vergunningen zullen worden verleend tot het maken van draaiorgelmuziek noch andere straatmuziek. Er zullen noch op het feestterrein, noch el ders worden toegelaten: straatkunstenaars, hardloopers, vertooningen met apen en andere dieren, liedjeszangers, dobbelaars, bedelaars, venters met lintjes, molentjes, ballons en der gelijke voorwerpen. Op het daartoe aangewezen terrein waar slechts een beperkt aantal woonwagens kun nen staan, worden geen woonwagens meer toe gelaten: verblijf van woonwagens buiten dit terrein wordt onder geen voorwaarde toege staan. Aan bewoners van woonwagens kunnen geen ventvergunningen verleend worden. Voor de levering van 100 lichtzuilen hebben de volgende firma's ingeschreven J. P. G. Wesselingh, Oosterwijkstraat 23, f 444.zonder verlichting; met verlichting f 640.Gezamen lijke installateurs, alleen voor de verlichting f 152.50; C. J. Alles, Breestraat, f 398.extra voor de verlichting f 180.Fa. P. Langendijk, Schans 3, f 367.extra voor verlichting f 200.B. Lucas, Zeestraat, f 397.50; extra voor verlichting f 130.A. Boots, Mr. van Lingenlaan, f 498.extra voor verlichting f290.—; J. P. Schelvis, Adrichemstraat, f340.—; voor verlichting geen opgave. De gunning is aangehouden. Dezer dagen hield de R. K. Bond van Hotel-, Café- en Rest. Geëmployeerden „St. Antonius" een propaganda-vergadering te Zandvoort in Restaurant „Diemer". Om ruim half 2 opende de voorzitter met een welkomstwoord en zette het doel dezer verga dering uiteen, n.l. de samenwerking te zoeken tusschen het R. K. personeel te Zandvoort en de afd. Haarlem van den bond. Daarna kwam de spreker van den avond, de heer J. F. Bijs- terveld aan het woord, met het onderwerp „Uit den chaos." Spr. schetste de toestanden in het bedrijf en wees op het succes van de gehouden tentoon stelling „Hocapolis", welke was tot stand ge bracht door werkgevers en werknemers. Spr. zag in ordeningsgedachten een nieuw lichtpunt in deze ontwrichte tijden en herinnerde aan de uitspraak van den Paus, die het ordenings- streven ons principiëel voorgehouden heeft. Met de opwekking tot de aanwezigen om zich aan deze uitspraak te houden, besloot spr. Na een aangename discussie tusschen den spreker en eenige aanwezigen, sloot de voor zitter de vergadering om half vier. Verschenen is het verslag over de visscherij gedurende 1935. In het algemeen overzicht worden de alge- meene uitkomsten van het visscherijbedrijf en de uitvoer van viscn naar de verschillende lan den besproken, in het bijzonder de uitvoer naar Duitschland, België, Frankrijk en Groot- Brittannië. Hieruit blijkt, dat de waarde van den to talen uitvoer van visch en visscherijproducten, bij 1934 vergeleken, ruim twee millioen gulden lager was. De in totaal uitgevoerde hoeveel heid was ruim 23,4 millioen Kg. (bruto) kleiner. Van pekel- en steurharing was de uitgevoer de hoeveelheid rond 8.732.000 Kg. (bruto) klei ner dan in het vorige jaar en de waarde er van was rond 850.200 lager. Deze achteruitgang is in hoofdzaak een gevolg van het feit, dat de uitvoer naar Duitschland weder belangrijk lager was. Van versche zeevisch waren eveneens de uit gevoerde hoeveelheid (bruto) en de waarde er van kleiner dan in 1934. Vooral de verzending naar België liep aanmerkelijk terug, doch ook Duitschland nam minder af. Van de meeste der overige visscherijproduc ten wordt vermeld, dat de uitgevoerde hoeveel heden en de waarde, vergeleken bij 1934, even eens kleiner waren- Verder vermeldt het verslag, d^t de uitkom sten van het trawlvisscherijbedrijf onbevredi gend waren. De aanvoer was over het geheel iets grooter dan in 1934, doch de geldelijke uit komsten waren voor de verschillende vaartuig soorten door de lage vischprijzen in totaal en ook per reis of per reisdag lager dan in het vorige jaar. Grootendeels was dit te wijten aan het nog verder terugloopen van onzen uitvoer van versche zeevisch, terwijl in het binnenland daarvoor geen compensatie van eenig belang werd gevonden. Van de Noordzeeharingvisscherij wordt vermeld, dat deze weder op beperkte schaal werd uitgeoefend. Mede met het oog op den grooten, nog aanwezigen voorraad haring van de vorige teelt, werd van regeeringswege de aanvoer van pekel- en steurharing beperkt tot ten hoogste 500.000 kantjes. De haringvang sten waren gedurende bijna de geheele teelt schraal. Ondanks de geringe aanvoeren waren de haringprijzen tot half October onbevredigend. Daarna liepen zij geleidelijk op en bereikten eind December zelfs een vrij bevredigend peil. Echter hebben hiervan slechts enkele reede- rijen, die aan hen toegewezen contingent gezouten haring nog niet geheel hadden aan gevoerd, geprofiteerd. Evenals in 1934 was door de regeering uit het landbouwcrisisfonds een crediet van ten hoog ste 750.000 beschikbaar gesteld, om van 10 October af zoo noodig een gedeelte van de aan te voeren haring, die de vastgestelde opvang- prijzen niet kon opbrengen, uit de markt te nemen en tijdelijk op te slaan. In verband met het optreden van een verbetering in de haring- prijzen werd echter in tegenstelling tot het vorige jaar door de Nederlandsche Visscherij- Centrale geen enkel kantje overgenomen. Omtrent de beugvisscherij vermeldt het ver slag, dat deze visscherij slechts met een drietal Vlaardingsche stoombeugers, die uitsluitend te IJmuiden aan de markt kwamen, in de eerste vijf maanden van het jaar werd uitgeoefend. De uitkomsten waren over het geheel onbevre digend, hoewel de gemiddelde vangst en be somming per reisdag beter waren dan 't vorige jaar. In Mei gingen de drie stoombeugers over tot de haringvisscherij. De visscherij in het IJselmeer bracht, even als die in de Zuid-Hollandsche stroomen en zee gaten, over het geheel geldelijk minder op dan In 1934. Door de lage vischprijzen, als gevolg van den sterk verminderden afzet naar het buitenland, werd ook het visscherijbedrijf op de rivieren en in de binnenwateren, evenals in het vorige jaar, slechts op beperkte schaal uitgeoefend. Voor het theoretisch eindexamen van de R. K. School voor Maatschappelijk Werk te Amsterdam slaagde onze stadgenoote Mej T Jansen. In de week van 12 tot en met 18 Juli is te Beverwijk en Velsen een geval van roodvonk geconstateerd. De uitslagen luiden: le klas. Th. v. OschA. Zoon H. HeuserP. Wijtkamp P. WijtkampB. Stevenhage B. StevenhageTh. v. Osch W. de BoerF. A. Puts Th. v. DijkC. Bottelier 2e klas. J. GigengackK. Koedooder F. TietoorC. Weber 3e klas. P. SastinmileJ. Stolvoort 1 0 Vi—fi 0 1 0 1 afg. afg. 1—0 afg. 0 1 Zondag 26 Juli zullen in de Valser zwem inrichting bij de Noordersluis te IJmuiden de Juniorkampioenschappen en de beste prestatie wedstrijden verzwommen worden. Bovendien zullen de 1500 M. school- en vrije- slag verzwommen worden, voor den IJmuider- Courentbeker en den V.Z.V.-beker. De heeren C. Visman en J. Oldenburg, de winnaars dezer bekers in het vorig seizoen, hebben dit jaar zware en groote concurrentie en zij zullen zich tot het uiterste moeten inspan nen om den beker te behouden. De wedstrijd zal besloten worden door twee polowedstrijden, een van een V.Z.V.-adspiranten ploeg tegen Haarlemsche adspiranten; het eerste zevental der V.Z.V., n.l. P. Visman en z'n man nen, die in de competitie van den K.N.Z.B. on geslagen kampioen der 3e klasse zijn, zullen een wedstrijd tegen een sterke Haarlemsche ploeg spelen, zoodat ook deze polowedstrijden een bij zonder karakter zullen hebben. Dinsdagavond hield de Revolverschietvereeni- ging „Kennemerland" haar jaarlijkschen wed strijd in revolverschieten op de schietbanen te Overveen. Zeventien jachtopzieners uit Bloerpendaal en omstreken hebben aan dezen wedstrijd deelge nomen. Na afloop van den wedstrijd had in het rest. „Van ouds het Raadhuis" te Overveen de prijs uitreiking plaats. De heer C. Hobo, voorzitter, richtte allereerst eenige woorden van dank aan het adres van den Beschermheer, dén heer C. van der Vliet, voor diens steun en medeleven met de vereeniging. In 't bijzonder ook den heer D. van Geluk bracht de voorzitter dank voor zijn sympathiseeren met de vereeniging en ten slotte werd een woord van dank gesproken tot allen, die de vereeniging in staat 'gesteld hadden, dezen wedstrijd en dezen avond te organiseeren. Hierna maakte de voorzitter de punten bekend en konden de winnaars keus doen uit een fraaie collectie huishoudelijke en luxe-voorwerpen. De uitslag was: Eerste prijs: J. v. d. Wolf, 55 punten. Tweele prijs: M. de Witte, 54 punten. Derde prijs: P. v. d. Mey, 53 punten. Vierde prijs: E. Vermeulen, 51 pnt. (Eere-prijs) Vijfde prijs: C. L. Bakker, 51 punten. Zesde prijs: J. L. Bakker, 51 punten. Zevende prijs: J. Castien, 50 punten. Achtste prijs: D. Kerkstra, 48 punten. Negende prijs: A. Jansen, 48 punten. Tiende prijs: J. Braam, 44 punten. Elfde prijs: C. Hobo, 44 punten. Twaalfde prijs: W. Zwemmer, 43 punten. Dertiende prijs: A. Versteeg, 42 punten. Veertiende prijs: A. Albers, 40 punten. Vijftiende prijs: J. Bakker, 34 punten. Zestiende prijs: H. Bakker, 34 punten. Zeventiende prijs: P. Arends, 29 punten. De feestavond, die hierna volgde werd uit stekend verzorgd door den humorist G. de Vos met assistentie van H. Teunissen als accordeonist en pianist. Uitslag wedvlucht jonge duiven hier gehouden op 12 Juli. Afstand 138 K.M. P. Boeree 1, 9, 15, 17. L. Gimbrère 2, 3, 4, 8, 10, 12, 13, 16, 18, 10. M. Fehres 5, 11, 14, 20, 21. F. Neuman 6. G. Mollema 7. Uitslag wedvlucht Montargis (oude duiven), 520 Kilometer: L. Gimbrère 1, 6, 8. P. Boeree 2, 5, 7. M. Fehres 3, 4. Uitslag wedvlucht Bordeaux (oude duiven), afstand 930 Kilometer: L. Gimbrère 1, 2, 4, 7. M. Fehres 3. p Boeree 5. F. Neuman 6. Ons gewerd bij geruchte, dat het 100.000-ste abonnement bij het Provinciaal Waterleiding bedrijf van Noordholland in zicht was. Wij vonden daarin gereede aanleiding om den di recteur van dat bedrijf, den heer J. van Ol denborgh, een onderhoud te vragen, bij welke gelegenheid vernomen werd, dat het gerucht voor 100 pCt. waar is. Inderdaad zal het P.W.N., als hoedanig het bedrijf in Noordhol land bekend staat, eind Augustus of begin September zijn 100.000-ste aansluiting regi- streeren, tenzij plotseling de nog geregeld toe vloeiende stroom van nieuwe afnemers zou stoppen. Dit laatste behoeft men niet te vree zen, verzekerde de directeur ons. Wat blijft er nu nog voor het bedrijf te voorzien over? was onze eerste vraag. Wel, was het antwoord, om te beginnen, de 5 pCt. afnemers, die, ofschoon zij in de ge legenheid zijn om aan te sluiten zij vallen zelfs onder den zgn. aansluitingsplicht daarmede in gebreke zijn gebleven. Het gaat hier altijd nog om een belangrijk contingent, n.l. 4700 aansluitingen, waarbij dan ongeveer 20.000 ingezetenen van ons Gewest betrokken zijn; 95 pCt. is dus wèl aangesloten. Bij het beschouwen van dit percentage is te bedenken, dat met het bestaande hoofdleidingnet van het P.W.N. 92 pCt. der bevolking aansluitbaar wordt. De overige 8 pCt. ligt te ver van de lei ding, of is slechts aan te sluiten door zoodanige uitbreidingen van het leidingnet, dat zij als regel op geen stukken na rendabel is te ach ten. Als men nu weet, dat in het voorzienings- gebied van het P- W. N. in ronde cijfers 425.000 menschen wonen, dan kan ieder uitrekenen, dat het aantal afnemers van het P.W.N. ongeveer 95/100 x 92/100 X 425.000 372.000 bedraagt. Bovendien is nog een 3100-tal bedrijven aan gesloten. Aan den eisch van rendabiliteit der uitbrei dingen moeten we, nu het destijds opgemaakte werkplan is verwezenlijkt, onherroepelijk vast houden, deelde de directeur ons nog mede. Waar zouden wij anders blijven? Het Provin ciaal Bestuur is echter nog verder gegaan. Het heeft in 1929 een regeling in het leven geroe pen, waarbij ook de totstandkoming van niet rendabele uitbreidingen mogelijk wordt, mits de betrokken Gemeente bereid is om met de Provincie, die daarvoor uit de Provinciale kas put, in een zekere verhouding mede te werken aan de delging van het tekort. Deze regeling heeft in de eerste jaren van haar bestaan voortreffelijk gewerkt. De slechte tijden, die daarop gevolgd zijn, noodzaakten de Gemeen ten de koorden der beurs vaster aan te snoe ren, zoodat de latere jaren slechts getuige wa ren van een meer beperkte toepassing .van be doelde regeling. Toch was op ultimo 1935 de aansluiting van 1779 woningen door die zgn. N.R.U.-regeling mogelijk geworden en was 7 ton gouds in de desbetreffende uitbreidingen belegd. De minst onvoordeelige der niet-ren- dabele uitbreidingen zijn toen uiteraard veelal aan de beurt gekomen, waarbij zeer dikwijls de aandrang tot aansluiting van de betrokken afnemers zelf is uitgegaan. Slechts in die ge vallen, waarin de aansluitbeweging ten aan zien van het bestaande net in een Gemeente onvoldoende is geweest, kan genoemde gun stige regeling niet worden toegepast, doch dat ligt dan aan de betrokken Gemeente zelf. Wie heeft de toepassing der zgn. verplichte aansluiting in handen? was onze tweede vraag. Die berust bij de Gemeenten zelf, was het antwoord. De aanvulling der plaatselijke bouw verordening, die daartoe noodig was, is uiter aard een gestie van de Gemeentebesturen zelf geweest. Van een bepaalden weerstand tegen die ver plichting by de ingezetenen mag thans zeker niet meer, althans hier in Noordholland, ge sproken worden. Indertijd, toen we er mede begonnen en een dergelijke bepaling iets nieuws was, is er nog wel het een en ander over te doen geweest. Het Noordhollandsche was het eerste groote bedrijf, waarbij deze ver plichte aansluiting, zy het dan ook als gestie van de Gemeenten, tegenover de achterbiyven- de ingezetenen in toepassing werd gebracht. Zonder die gestie, geen aansluiting. Het is des- tyds niet medegevallen om altijd het been in dit opzicht styf te houden, doch het was ook hier de aanhouder, die won. Heeft het P.W.N. ook gemeentelijke leiding netten overgenomen? was onze derde vraag. Het bedrijf heeft indertijd zijn uitgangspunt gevonden in de overgenomen leidingnetten van de aan een particuliere maatschappij toe- behoorende Alkmaarsche en Zaanlandsche Waterleidingen, die Alkmaar, Bergen, Zaan dam, Zaandyk, Koog aan de Zaan, Wormer- veer, Westzaan, Krommenie, Assendelft, Bever wijk en Wijk aan Zee en Duin (beide laatste zijn thans tot één gemeente veveenigd) van water voorzagen. Per X Juli 1922 is ook het bedryf van de gemeente Hoorn overgenomen, per 1 Januari 1927 volgde, eveneens uit vrijen wil, het gemeentelijke bedrijf van Haarlem- merliede en Spaarnwoude. Met de netten der vroegere Alkmaarsche en Zaanlandsche Waterleidingen als uitgangspunt is het net geleidelijk tot zijn huidigen omvang uitgebouwd. De rechtstreeksche levering aan huis voldoet zeer goed. Dat wil niet zeggen, dat we geen moeilijkheden hebben, doch dan lig gen die op ander gebied. De slechte tijden doen uiteraard hun invloed gelden, 't Valt niet altijd mede de abonnementsgelden binnen te krijgen. Doch wie heeft die moeilijkheden niet? Zeker heeft het P.W.N. in dit verband dan ook geen reden tot klagen. In het algemeen gesproken mag men verder zonder eenige bedenking zeg gen, dat ook de afnemers content zijn. De met ingang van 1 Januari 1935 ingevoer de algemeene tariefsverlaging is zeer gewaar deerd en men mag aannemen, dat daarmede, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, nog niet het laatste woord is gesproken. Tot in de verste uithoeken van Noordholland (het eiland Marken, zoomede het jeugdige land van de Wieringermeer inbegrepen) kan men thans provinciaal water krijgen tegen een prijs van f 0.20 per M3. Voor hen, die van getallen houden, vroegen we nog enkele cijfers. Het hoofdleidingnet heeft thans een lengte van rond 2100 K.M.; in 1935 werd afgeleverd^ bijna 13.400.000 M3. water tegen 5.829.000 M3. in 1925 en 2.446.000 M3. in 1920, het eerste ex ploitatiejaar van het P.W.N. Een 8-tal water torens werkt er toe mede, de afnemers op elk willekeurig moment van hun natje te voorzien. Als laatste vraag vroegen we nog of verdere concentratie van de watervoorziening in Noord- holland in de bedoeling lag. Het antwoord luidde, dat bij de directie van het bestaan van een zoodanig streven niets bekend was. öb Vr. Kunt u mij ook zeggen op welken datum de Zeppelin, zeven jaar geleden over Haarlem vloog? Antw.: Ons niet bekend. Weet een onzer le zers het? Vr. van de B. over Personeele Belasting. Antw. Uw aanslag over 1936 is hooger dan die over 1935, omdat in 1935 aftrek voor twee kinderen werd toegepast en dit jaar maar voor één. Is er één kind het huis uitgegaan of bovten de jaren gekomen? Verder zijn de opcenten dit jaar 185 en verleden jaar werden 160 opcenten geheven. Dat uw kennissen in aanslag vermin derden als bij hen omstandigheden dezelfde ble ven, komt uit, want de belastbare huurwaarde daalde van f 395 per jaar op f 377. Vr. Hoe hoog zou mijn aanslag in de perso neele belasting bedragen in de gemeente Velsen bij een weekhuur van f 5.75? Ik heb een kind van 2 jaar. Antw.: In totaal voor wat betreft den grond slag huurwaarde f 20.22. Vr. Waar is een R. K. Bond voor sloopers en grondwerkers in Amsterdam, waaraan men we kelijks betaalt? Antw.: R. K. Bouwvakarbeidersbond, 3e Hugo de Grootstraat 7. Vr. 1. De een vraagt pandoer met een vijf- kaart met stuk fen een driekaart (dus samen 140); de ander zegt: ik heb een zeskaart met stuk (dus samen 120). Die de zeskaart met stuk heeft, beweert te mogen spelen, is dit zoo? 2. De een vraagt pandoer en heeft 4 azen; de ander heeft een zeskaart. Wie mag er nu spelen? 3. Iemand speelt pandoer en vraagt op een klein troefje troefaas. De tegenparty die allefen troef negen heeft moet die negen daarbij gooien. Nu beweert deze dat troef negen (tellende 14) boven het gevraagde troefaas (tellende 11) gaat. Is dat zoo? Antw.: Alles hangt af van de afspraken, die tevoren gemaakt zijn. In het algemeen echter luidt het antwoord op deze vragen: 1. Ja. 2. Hij, die de zeskaart heeft mag speten. 3. Troef negen gaat niet boven het gevraagde troefaas. IJMUIDEN 23 Juli. Ryksvischafslag. Tarbo per K.G. 0.721.Griet per 50 K. G. 2130, Tong per K.G. 13022.Zetschol per 50 K.G. 2627, Kleine schol per 50 K. G. 6.802. Bot per 50 K.G. 12.5018.Schar per 50 K.G. 3.704.60, Groote Schelvisch per 50 K G. 32.00 35.Middel Schelvisch per 50 K.G. 25.—, KI. mid. Schelvisch per 50 K. G. 12.0020. Kleine Schelvisch per 5Q K. G. 3.509.50, Ka beljauw per 125 K. G. 37.0062.Gullen per 50 KG. 7.00—14.50, Leng per stuk 1.702.40, Heibot per K.G. 0.80084, Wijting per 50 K.G, 1.603.30, Koolvisch per stuk 0.851.Ma kreel per 50 K. G. 7.0014.Versche Haring per kist 1.702.30. van de Donderdag aan den Ryksvischafslag aangekomen stoomtrawlers. Mary IJm 189 325 manden f 18.40, Julie Strijff 50 manden f 14.60, Adelante 600 manden f 12.40, Eendracht 310 manden f 28.00, I. S. Groen 440 manden f 10.40. Loggers: IJm 204 f 510. KW 166 f 640, KW 134 f 590, KW 65 f 490. WATERSTANDEN IJMUIDEN, Vrydag 24 Juli 1936. Vloed 121 voorin., 7.48 nam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5