■ATLAS Waarom Berlijn zich met Weenen verzoende Mr. J. A. N. Patijn KING-ATLAS VAN NEDERLAND Geen grond tot verwijt 3h> Koer rt voi£e 1kuP oftreuv... DE AAP UIT DE MOUW VRIJDAG 24 JULI 1936 Binnenkort zijn benoeming tot gezant te Brussel te wachten Heffing op boter krijgen velen wel eens last van onwel worden, "wagenziekte", hoofdpijn door de felle zon, de warmte of de drukte. Zorgt er daarom altijd voor "AKKERTJES" bij U te hebben. Die doen in zoo'n geval wonderen. Direct knap je daar weer van opl Coöperatie en Midden stand Rapport van Ver. Landbouw en Maatschappij MONUMENT VOOR KONINGIN EMMA Het komt op den Dam te Middelburg Agrarische Jaarbeurs Voor de eerste maal te Utrecht KONINGIN EN PRINSES TE HOHWALD Ervaring van een Fransch journalist NED. HEIDEMAATSCHAPPIJ Westminster in Breda Nieuwe klokken in den toren der St. Annakerk Naar zee en strand! DE SPELLING-WIJZIGING Oud-minister Marchant staat er afwijzend tegenover INBRAKEN OPGEHELDERD Gearresteerden leggen bekentenis af BRAND TE BLERICK In fabrieksgebouwen van glasindustrie Op den verkeerden weg Kleine politieke actie tot mislukking gedoemd OSSCHE MISDADIGERS VOOR DEN HOOGEN RAAD Twee cassatieberoepen verworpen VEREENIGINGSGELDEN VERDUISTERD Fraudeerend penningmeester staat terecht NOG EEN SCHORSING TE VLISSINGEN VROUW BIJ AANRIJDING ERNSTIG GEWOND DE 't Is vacantietijd. Nu naar buiten. Nu fit zijn. Dus King-pepermunt mee. En de King-atlas. Die wijst U de weg. Die komt nü te pas. KOMT NU TE PAS! TONNEMA CIE SNEEK BUITENLANDSCH OVERZICHT Naar een economisch imperium Eer dankbaarheid geboden Ds redactie van „Het Volk" is zeer verontwaardigd over het feit, dat de heer Viruly ontheven is van zijn be moeienis met de opleiding der militaire en adspirant militaire vliegers. Zij schrijft „Deze zaak riekt sterk naar een wraak neming. Want een feitelijke reden voor dezen maatregel bestaat niet. Nimmer heeft Viruly tegen zijn leerlingen over zijn anti-militaristische levenshouding gesproken. Als Viruly in de lesmachine zit, is hij vlieger-instructeur en anders niet in zijn heele verhouding tot de leerling-vliegers is hij de leermeester. Wanneer het anders zou zijn, zou men zich ongetwijfeld niet tot een dergelijke slappe „tegenspraak" hebben beperkt, doch er bij verklaard hebben, welke pro paganda Viruly dan wel gevoerd heeft. Wij kunnen in dezen maatregel niet anders zien dan een volkomen overbodige plagerij, die bovendien voor de luchtvaart schadelijk is. Want Viruly staat bekend als een der beste instructeurs met groote ervaring in het lesgeven, die ook door de K.L.M. zelf wordt gebruikt om de ver keersvliegers op nieuwe machines in te vliegen." We kunnen het met deze beschouwing niet eens zijn. Het gaat er niet om of de heer Viruly met zijn leerlingen spreekt over zijn anti-militaristische levensbeschouwing, laat staan er propaganda voor maakt. Hij heeft daarover zooveel gepubliceerd, dat zijn leerlingen dit wel weten zonder dat hij het hun nog eens extra vertelt, en zonder er rechtstreeks propaganda voor te maken. Dat is in deze heele kwestie niet het voor naamste. Van overbodige plagerij en van een wraakneming is hier geen sprake. Het heeft ons sterk verwonderd te vernemen, dat de heer Viruly les gaf aan militairen en adspi rant militairen en dat hij uit zichzelf daar niet reeds lang ontheffing van had ge vraagd. Ons inziens moet de heer Viruly zijn di rectie dankbaar zijn, dat deze hem van zijn bemoeienis met deze opleiding ontheven heeft. Hij zelf moet toch reeds lang gevoeld hebben, dat hij in die functie niet meer op zijn plaats was. Is het reeds moeilijk te zwijgen over eigen diep gewortelde denk beelden, het moet hem een voortdurende kwelling geweest zijn, niet alleen tijdens het les geven maar ook daarna, te moeten den ken, dat de wetenschap, die hij zijn mili tairen en adspirant militairen vliegers bij bracht, eventueel gebruikt zou worden voor iets, wat hij uit beginsel verfoeit en waar aan hij, zelfs in geval van gevaar voor het land, zou weigeren deel te nemen. Deze ontheffing moet voor hem zijn als een verlossing uit een benauwenis. Het is ons een raadsel, dat zijn anti-mili taristische vrienden in de S.D.A.P. dat niet inzien. Naar wij vernemen, is binnenkort de benoeming te verwachten van mr. J. A. N. Patijn, H. Ms. gezant te Rome en oud-burgemeester van 's-Graven- hage, tot H. Ms. gezant bij het Belgi sche Hof. Mr. J. A. N. Patijn, die jhr. mr. Tjarda van Starkenborch Stachouwer als Nederlandsch ge zant in Brussel opvolgt, is thans 63 jaar oud. Hij werd in Rotterdam geboren en ontving zijn gymnasiale opleiding in 's-Gravenhage, waarna hij aan de Leidsche Universiteit in de rechten ging studeeren. In 1897 promoveerde hij tot doctor in de rechtsgeleerdheid op een dissertatie: Zondags- wetgeving. Voorts studeerde de heer Patijn ook te Parijs aan de Ecole Ubre des sciences politiques. Na. zijn promotie trad hij in diplomatieken dienst en was eenige jaren gezantschapsattaché in Siam. Hij deed groote reizen, en bezocht o.m. Oost-Indië, Japan en Amerika. Toen hij in Ne derland terugkeerde, verliet hij den diploma tieken dienst en werd benoemd tot chef der afdeeling gemeentebedrijven van 's-Graven- hage. In 1911 volgde zijn benoeming tot burge meester van Leeuwarden en in 1918 werd hij aan het hoofd gesteld van de residentie als opvolger van Jhr. Van Karnebeek. Tot 1930 was de heer Patijn burgemeester van Den Haag, toen hem op zijn verzoek, eer vol ontslag als zoodanig werd verleend. Eenige maanden later benoemde H. M. de Koningin hem tot haar gezant in Rome. De heffing op boter en de vervoervergunning voor buiteh^andsche boter is voor de week van 26 Juli tot en met 1 Augustus vastgesteld op vijf-en-zeventig cents per kilogram. De commissie, benoemd door het hoofdbe stuur van „Landbouw en Maatschappij" tot het bepalen van het standpunt van deze vereeni- ging ten opzichte van de coöperatie, is gereed gekomen met haar rapport, waaraan het Han delsblad het volgende ontleent: De commissie wenscht de coöperatieve ver- eenigingen in te deelen in twee groepen, n.l. in zuivere landbouwcoöperaties en in de verbruiks coöperaties. De commissie aanvaardt bij de zuivere land bouwcoöperatie in het algemeen de coöperatie als doelstelling, bij de verbruikscoöperaties en daarmede op een lijn tq stellen vormen meent ze de coöperatie te moeten beschouwen als een verweermiddel tegen maatschappelijke misstan den, zonder den bedrijfsvorm als doel te aan vaarden. Vervolgens behandelt zij de ondernemingen, waarvan zij den coöp. vorm alleen dan aan vaardt, indien optredende maatschappelijke misstanden daartoe noodzaken. De commissie staat in principe afwijzend te genover dezen coöperatievorm, omdat ze zich instelt op de noodzakelijkheid van het behoud van een krachtigen en welvai-enden midden stand, terwijl bij het stellen van de coöperatie als doel in dezen en bij het bereiken van die doelstelling hierdoor, de onafhankelijke mid denstand zou moeten gaan plaats maken voor een ambtenaarsstand, hetgeen de commissie hier niet wenschelijk voorkomt. Zij aanvaardt den coöperatieven bedrijfsvorm hier slechts als middel om vrije bedrijven te dwingen tot rationeele bedrijfsvoering. Reeds geruimen tijd is men in Zeeland bezig met het verzamelen van gelden voor een mo nument voor wijlen H. M. de Koningin-Moeder. Thans is besloten het ontwerp van den beeldhouwer H. J. Etienne uit te voeren en het monument te plaatsen op den Dam te Mid delburg. Het gekozen ontwerp is in het begin van het vorig jaar gemaakt, toen voor een soortgelijk gedenkteeken in Den Haag een prijsvraag was uitgeschreven. Het werd toen door de jury gerangschikt onder de zes beste ontwerpen. De Raad van Beheer der Koninklijke Ne- derlandsche Jaarbeurs te Utrecht deelt mede, dat aan de van 8 tot en met 17 September as. te Utrecht te houden XXXVe Nederlandsche Jaarbeurs voor de eerste maal verbonden zal zijn een agrarische jaarbeurs. Dit agrarisch jaarbeursgedeelte, dat gehuis vest zal zijn in de parterre-zalen van het tweede en derde jaarbeursgebouw en voorts in paviljoens en tenten op het Vredenburg-ter- rein, zal omvatten: de producten van den land-, tuin- en boschbouw, van de vee- en pluimvee teelt en de hierbij rechtstreeks betrokken be drijven van industrie en handel; de fabrikaten en producten werktuigen, machinerieën, technische apparaten, chemische producten, transport- en verpakkingsmateriaal, voeder- stoffen, enz. welke in den ruimsten zin be schouwd kunnen worden als hulpmiddelen voor den land-, tuin- en boschbouw, de vee- en pluimveeteelt, de inzendingen van de Rijks diensten en semi-officieele organisaties op het gebied van ds voorlichting en controle, zoowel wat betreft de bevordering als den waarborg van de qualiteit van het bodemproduct, be strijding van ziekteverschijnselen, onderzoek op verschillend gebied, enz. In verschillende kringen van het agrarisch bedrijfsleven is gebleken voor ds vorming eener agrarische jaarbeurs groote belangstelling te bestaan. Ook mocht het jaarbeursbestuur toe zegging ontvangen betreffende de medewerking van een aantal Rijks- en semi-officieele voor lichtingsdiensten, terwijl de samenwerking van belangrijke organisaties op agrarisch gebied met groote erkentelijkheid door het jaarbeurs- bestuur wordt vermeld. De correspondent van Paris Soir was naar uit Parijs aan de „Nieuwe Rotterdamsche Cou rant" wordt gemeld, op het zonderlinge denk beeld.' gekomen de Koningin te Hohwald te wil len interviewen. Hij troost zich nu met het ver haal, hoe hij de Koningin en de Prinses inkoo- pen zag doen. Later zag hij de Prinses met twee hofdames wandelen. De journalist beves tigt, dat de Koningin het verlangen te kennen heeft gegeven als een gewone gast behandeld te worden; zelfs kan het gebeuren, dat de hooge gasten in de eetzaal met de andere gas ten het maal gebruiken, 's Ochtends wandelt de Koningin en 's mid dags worden autotochten in den omtrek ge maakt en hij vermeldt;, dat de Koningin al bui ten geschilderd heeft. De Nederlandsche Heidemaatschappij zal 4 September in het Jaarbeursgebouw te Utrecht haar 48ste algemeene vergadering houden. De agenda vermeldt o.a. een voordracht van mr. H. A. Lorentz, buitengewoon gezant en gevol machtigd minister te Pretoria, over de Unie van Zuid-Afrika. Een jongedame in kleederdracht uit gesteld van H. K. H. Prinses Juliana, ansichtkaarten, die haar door In 1935 zijn door de firma Petit en Frit- zen te Aarle-Rixtel (N.-Br.) drie zware luidklokken geleverd voor de St. Anna-kerk te Breda, met als slagtoon G. Bes C. Thans zijn door deze firma er bij gegoten nog drie Westminster klokken met als slagtoon P. G. A„ zo'odat deze laatste drie, in combina tie met de kleinste of Angelusklok C, een West minster spel zullen vormen. den Elzas, te Hohwald ter beschikking belast zich met de verzending van de Prinses worden overhandigd Verzorg Uw huid aan zee en strand met AMILDA-zonnebruincrême, deze bevordert 'n snelle, mooie huidbruining en beschermt te vens volkomen tegen vervellen en zonnebrand. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. Het nieuwe spellingbesluit van minister Slotemaker de Bruine heeft, zooals te begrij pen, hier en daar nog al opzien verwekt. „Het Volk'' heeft den ambtsvoorganger van den hui- digen bewindsman, mr. H. P. Marchant ge vraagd, hoe deze over de nieuwe regeling dacht. Het bleek, dat de heer Marchant er geheel af wijzend tegenover staat. Hij verklaarde o.m. het volgende: Wanneer ik schoolmeester was, zou ik zeg gen: die regels begrijp ik niet en die kan ik den kinderen niet leeren. Ik zou zeggen: we moeten zien te behouden, wat is tot stand ge bracht! Met deze nieuwe regeling hebben we niets te maken! Er is slechts één ding dat zeker is: als de nieuwe examehs worden ge houden, dan is deze minister weg en dan zit daar een opvolger, die er hoogstwaarschijnlijk anders over denkt!" De menschen, die de spellingregeling van 1934 niet wilden volgen heb ik eens „verzets lieden" genoemd. Dat mocht niet. De heer Ti- lanus maakte er in de Tweede Kamer bezwaar tegen en de heer De Savornin Lohman in de Eerste Kamer. Ik mocht niets opleggen. Reeds de examenvoorschriften waren „détournement de pouvoir". Dwang mocht eerst recht niet wor den toegepast. Welnu, mijn advies aan de schoolmeesters en aan de wethouders van onderwijs is thans: houdt u deze woorden voor gezegd! Men mag u niet dwingen! Gij kunt dat in uw oor knoo- pen! De heeren hebben het zelf gezegd! Het onderwijs zal verstandig doen als het 't heele spellingbesluit van minister Slotemaker straal negeert en de leerplannen niet overeen komstig dit nieuwe besluit gaat wijzigen. Men moet den boel niet overhoop halen. Volgend jaar zit daar een andere minister, die er al licht anders over zal oordeelen dan de heer Slotemaker, die een uitsluitend persoonlijk standpunt inneemt! In verband met de het vorig jaar in Maar tensdijk gepleegde inbraken, heeft de gemeen tepolitie thans een tweetal jongemannen aan gehouden. Twee andere personen, die eveneens bij de inbraken betrokken waren en die boven dien ook aan tal van inbraken in de omgeving van Maartensdijk debet zijn, zijn reeds eerder aangehouden en in het huis van bewaring te Utrecht ingesloten. Alle gearresteerden hebben een bekentenis afgelegd. Met deze arrestaties zijn de inbraken tot vol le klaarheid gebracht. Hedenmorgen omstreeks zes uur ontdekten de bewoners van de Antoniuslaan te Blerick zware rookwolken, welke uit de ramen drongen van de fabrieksgebouwen der N.V. Bout's Glas industrie. De vrijwillige brandweer van Blerick was spoedig ter plaatse en gaf in korten tijd zeer veel water, zoodat de inmiddels aangekomen brandweer van Venlo niet handelend behoefde op te treden. Te half acht was men den brand, die zich beperkte tot de eerste en tweede verdieping, meester. De oorzaak wordt gezocht in kort sluiting. De brandschade is niet groot, de waterschade daarentegen is enorm. Eerstgenoemde schade wordt door verzekering gedekt, echter niet de aangerichte bedrijfsschade. Aangezien de schade zich hoofdzakelijk heeft beperkt tot de kantoorlokalen, kan het bedrijf voortgang vinden. Weer roeren zich de kleine boeren de kleine zelfstandigen, zooals zij zich zelf noemen in Oost-Bra bant, Noord Limburg en Gelderland. Ontevreden met hun lot, zich verongelijkt achtend door de regeering en „geleid" door een zekeren heer A. Bouwman uit Puyflijk, zijn zij in verzet gekomen tegen de be staande toestanden. Dit was hun goed recht, en voorzoover de kleine boeren het recht aan hun zijde hadden, hebben wij hen verleden jaar door middel van een serie artikelen in ons blad gesteund. Nadien heeft dë actie der door den heer Bouwman „geleide" kleine boeren echter een dusdanig fel en gevaarlijk karakter aangenomen, dat de Bisschop van 's Herto genbosch zich eenige weken geleden ge noopt heeft gezien, Zijn diocesanen het lid maatschap van de Kleine-Boeren-organisa- tio ten sterkste te ontraden. Op een vraag van een „Volk"-verslagge- ver, of dit vermaan ook invloed gehad heeft op het ledental van de organisatie, heeft de heer Bouwman nu, volgens 'n relaas in genoemd blad geantwoord: „Integendeel. De meeste afdeelingen de bond telt er thans 110 hebben er bij mij op aangedrongen, de actie onverzwakt voort te zetten. Voor zoover mij bekend, heeft niemand aan den wenk van den Bisschop gehoor gegeven. Er komen dagelijks nieuwe leden bij." Indien het waar mocht zijn, wat hier ver klaard wordt, zou het met de door den heer Eouwman „geleide" boeren alreeds heel ver gekomen zijn en zouden zij opnieuw het bewijs leveren, dat het hoogst gevaarlijk is, zich als Katholiek aan een niet-katholiek actie-avontuur te wagen. Wij willen vooralsnog niet aannemen, dat echt-katholieke boeren een zóó streng ver maan van hun Bisschop zouden negeeren. Er staat bovendien nog méér voor de deur: de heer Bouwman heeft verklaard, dat het „geenszins onmogelijk" is, dat zijn kleine boeren bij de a.s. verkiezingen met een eigen lijst uitkomen. Zoo zouden deze boeren van kwaad tot erger vervallen: de katholieke eenheid scha den en den hoogen politieken belangen, welke alléén behartigd kunnen worden als en mits wij een zoo sterk mogelijke, ééne katholieke staatspartij hebben, nadeel be rokkenen. Zonder er zelf iets mede te winnen, want het behoeft wel niet meer te worden be toogd, dat kleine belangenpartij tj es in de Kamer niets om niet te zeggen: minder dan niets kunnen bereiken. Het verleden heeft herhaaldelijk bewezen, dat partijtjes-actie in de Kamer bij voorbaat tot mislukking gedoemd is. De Hooge Raad heeft verworpen de cassatie beroepen van P. J. de B., bijgenaamd De Peer en L. A. van den H., bijgenaamd De Brus, bei den uit Oss, die voor de rechtbank te 's-Her- togenbosch hebben terecht gestaan voor ver schillende feiten, n.l. inbraak met geweldple ging en diefstal ten huize van M. Schepers te Mariaheide, in den nacht van 16 op 17 Maart 1934, inbraak met diefstal in het gemeente huis te Gassel in den nacht van 16 op 17 Mei 1933 en inbraak met diefstal ten huize van Gerrit van Huiseling te Langenboom, in den nacht van 11 op 12 Januari 1934. De rechtbank te 's-Hertogenbosch veroor deelde ieder wegens de drie feiten tot veertien jaar gevangenisstraf, welk vonnis door het Gerechtshof aldaar wterd bevestigd. Voor de Bossche rechtbank stond de vroe gere penningmeester der Ossche afcteeling van den R. K. Fabrieksarbeidersbond St. Willi- brordus, de 44-jarige arbeider W. A. v. B. te recht. Hem was tenlaste gelegd verduistering van vereenigingsgelden gedurende Maart 1936 ten bedrage van 306.62. Het bleek cïat verdachte gefraudeerd had van Februari 1935 tot Maart 1936. Gedurende dien tijd heeft hij waarschijnlijk ƒ2000 verduisterd; dit is echter niet meer nauwkeurig na te gaan. Door zijn al te royale uitgaven viel hij op. De Officier van Justitie achtte het gevaar lijk dergelijke vertrouwensposten over te laten aan iemand, die slechts een inkomen van acht gulden per week geniet en voor wien de ver leiding dus wel extra sterk is. De eisch luidde een jaar en zes maanden gevangenisstraf. Uitspraak 31 Juli a.s. B. en W. van Vlissingen hebben besloten G. P. L., adjunct-commies ter secretarie, als zoo danig te schorsen in verband met de gebeur tenissen bij het Plaatselijk Crisis-Comité er> Maatschappelijk Hulpbetoon. Op den rijksstraatweg AmersfoortNijkerk heeft Donderdagmiddag een zeer ernstig ver keersongeluk plaats gehad. Nabij de exportsla gerij te Slichtenhorst fietste de vrouw van den landbouwer Van S., wonende te Nijkerkerveen. Zij Wilde een links van haar gelegen zijweg in slaan, doch liet na, het vereischte teeken te geven. Het gevolg was, dat zij door een auto, waarvan de bestuurder haar juist wilde voorbij rijden, werd gegrepen en tegen den grond ge- Worpen. Dr. B., uit Nijkerk, constateerde, dat de vrouw ernstig letsel aan hoofd, armen en beenen, benevens een hersenschudding had op- geloopen. Haar toestand was van dien aard, dat zij niet naar een ziekenhuis kon worden vervoerd, als gevolg waarvan zij ter verpleging in een nabij gelegen woning werd opgenomen. Verkrijgbaar bij drogist of winkelier. Prijs 25 cents bij aankoop van een rol King-pepermunt a 10 cents. Het oogenschijnlijk uit de lucht gevallen Duitsch-Oostenrijksche accoord, waarbij het Derde Rijk de onafhankelijkheid en zelfstandigheid van Oostenrijk volkomen belooft te eerbiedigen, is het werk van von Papen ge weest, den katholiek, die voor Hitler in Duitschland den weg bereidde naar de meest volledige regeeringsmacht, welke men zich denken kan. Evenals na de tot standkoming van het „mooiste concordaat", dat de laatste duizend jaar tusschen het Vaticaan en een staat gesloten is, gelijk sommige katholieke bladen indertijd het concordaat tusschen Ber lijn en den H. Stoel in lichtvaardig en naïef optiinisme noemden, hebben wij aanstonds na het Duitsch-Oostenrijksche papieren vergelijk geschreven, dat men eerst de practische toe passing en naleving van dit accoord diende af te wachten, alvorens er een definitief oordeel over uit te spreken. Duitschland is reeds meer dere malen om opportunistische redenen bereid gebleken de meest fraaie en ontroerend oprecht schijnende verklaringen af te leggen, welke het later eenvoudig negeerde, wanneer dat zoo in zijn kraam te pas kWam. Heeft Hitier na Duitschlands uittreden uit den Volkenbond niet uitdrukkelijk verzekerd, dat Duitschland het Locarnopact zou blijven eerbiedigen, en heeft hij nauwelijks een jaar later dit pact niet ver loochend, zij het dan ook, omdat hij het Fransch-Russische bondgenootschap als een schending van het Locarnopact door Frankrijk meende te mogen beschouwen? Hij heeft deze met veel ophef uitgespeelde meening echter nimmer willen laten toetsen door een onbe vooroordeeld internationaal college Want hij acht alleen zichzelf bevoegd en gerechtigd om de rechtvaardigheid van ziin politiek en gedragin gen te beoordeelen. Mussolini is in dit opzicht geen haar- beter. Zóó zijn nu eenmaal de ma nieren en de mentaliteit der heeren dictatoren. Officieel heeft men in Duitschland en Italië gejuicht over de zgn. liquidatje van de Europa voortdurend in spanning en onrust houdende Duitsch-Oostenrijksche con troverse, maar zoowel in Duitschland als in Oostenrijk en Italië konden sommigen, die nog eenig begrip en gevoel voor principieele consequenties hebbh, niet begrijpen, hoe Hitier „mir nichts dir nichts" een streep door zijn Anschlusz-evangelie haalde, hoe de Oostenrijk- sche regeering op een accoord met hen, die al thans moreel medeverantwoordelijk geacht moeten worden voor den beestachtigen moord op Dr. Dollfuss, kon ingaan, en hoe Italië plotseling vertrouwen scheen te koesteren in de gewantrouwde grootmacht, die van een hoogst ongewenschten „Drang nach dem Bren ner" was bezeten. In de groote politiek hebben principes en consequentheid echter minder waarde dan feiten, omstandigheden en oppor tunisme. Dat hebben zoowel het Duitsch- Poolsch verdrag, waarbij de Corridor-quaestie voor tien jaar weg werd gerangeerd, als de Italiaansch-Abessinische oorlog en de daarbij ontwikkelde Volkenbondsactie, als de schen ding van hét Locarno-verdrag en vele andere telkens weer opzienbarende politieke gebeurlijk heden bewezen. Het tot stand gekomen, principieel geheeten vergelijk tusschen Duitschland en Oostenrijk zal dat waarschijnlijk ten overvloede opnieuw gaan bewijzen. De looze von Papen, de bewer ker van deze politieke „stunt", heeft allen, die niet voetstoots wilden (gelooven, dat de vrede door dit accoord buitengewoon gediend zou zijn en dat Duitschland hiermee getuige nis gaf van zijn tot groote opofferingen bereid zijnden vredeswil, krachtig gekapitteld als on verbeterlijke achterdochtelingen. Doch in wonderlijke tegenstelling met dezen passie preekenden vos schrijft de „Deutsche Volkswirtschaft", het officieele economische tijdschrift der N. S. D. A. P. een hoofdartikel, waarin de aap uit de mouw wordt gelaten, waarachter de Duitsche politiek het heeft. Het Duitsche en het Oostenrijksche volk worden daarin tot een „uniform cultuurvolk" samen gekoppeld, dat een eensgezinde politieke natie moet zijn, daar in de wereld de macht regeert en alleen een vereenigde Duitsch-Oostenrijk sche macht de onafhankelijkheid en vrijheid van het leven der natie in haar cultuur kan behouden. Dit klinkt heel anders dan de stel lingen der Oostenrijksche regeering en van het Vaticaan, die steeds op de speciale cultureele taak van het katholieke Oostenrijk hebben ge wezen, zoodat het betwijfeld mag worden, dat, zooals de „Deutsche Volkswirtschaft' schrijft, niemand in Oostenrijk en Duitschland de on. voorwaardelijke juistheid dezer zinnen zal be strijden. De eenheid der natie, aldus vervolgt het blad, moet door eensgezindheid der regee ringen worden gewaarborgd, totdat een andere oplossing uitvoerbaar wordt. Het is dus dui delijk, dat de „Deutsche Volkswirtschaft" het accoord slechts als een voorloopige schik king in afwachting van een volledigen „An. schlusz" beschouwt. Tenslotte wijst het blad op de beteekenis van Oostenrijk als grensland van het Duitsche volksgebied tot aan de Alpen en als politieke en economische uitvalspoort naar Midden, en Oost-Europa. „Oostenrijk kan zich sedert duizend jaren niet losmaken van de taak, de brug en bemiddelaar ja de springplank van Duitschland naar het Zuid- Oosten te zijn. Dat deze taak, bij een juist ge bruik van de Oostenrijk gegarandeerde souve- reiniteit, in het nationale Duitsche belang wordt vervuld, dat is de eisch, dien de Duit. schers op het oogenbük aan de Weensche re geering stellen." Deze opvatting strookt vol komen met de Duitsche politiek, die Schacht naar het Donaugebied en den Balkan zond om economisch en indirect ook politiek belangrijke overeenkomsten af te sluiten. Wanneer Musso lini dit artikel in de „Deutsche Volkswirt schaft" leest, zal hij zich misschien afvragen of hij wel zoo bijzonder verheugd over het Duitsch-Oostenrijksche accoord moet zijn. als hjj aanvankelijk voorgaf. Groote en machtige mogendheden kunnen op bepaalde momentenen in zekere constellaties wel gedwongen worden met elkander samen te gaan, maar wanneer macht het eenige criterium voor recht wordt, zullen zij natuur-noodzakelijk ook weer tegen, standers en concurrenten worden en de ge volgen daarvan zullen verschrikkelijker zijn naar mate hun macht grooter is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5