Nederlandsche athleten aan Katholieke den start 0 Voor vijftig jaar woedde het Palingoproer in Amsterdam D „BREDERODEDUIN" NATIONALE TITELS ALS INZET VAN DEN STRIJD VOLKSVERMAAK LEIDDE TOT BLOEDIG VERZET ZATERDAG 25 JULI 1936 De wedstrijden op de Sintelbaan - OfoM&tOCèMZé/ri? s 500 pryzen 20.000 loten 28 dooden in enkele uren tijds De „Filmprüfstelle" Belangrijke gebeurtenis op katho liek athletiekgebied vraagt de belangstelling WIELRENNEN G- VAN WEES NAAR BERLIJN Naar de Olympische spelen CRICKET VAN BAT EN BAL De competitie DUIVENSPORT P.V. de Reisduif (Jan, de 4de HOOFDPRIJS van de verloting voor geëtaleerd bij de Firma B. J. v. LIEMT, Verwulft 9 Loten worden a f 1.per stuk franco toegezonden door de Haarl. Ver. tot bestr. der tuberculose, Ced. Oude Gracht 41, Telef. 11604, na ontvangst van postwissel of overschrijving op postrekening 119600 Goedgek. bij Min. besl. van 10 Juni '36, No. 826 TAFELTENNIS R.K. Tafeltennisclub Winfried WATERPOLO De Ham—H.V.G.B. 1—8 Nachtelijk straatgevecht tusschen menigte en militairen in het hart van de Jordaan Het eerste treffen Soldaten rukken op Een wacht aan den ingang der Duitsche bioscoop Eén is géén Zeer lang is de hoofdstad verstoken ge weest van belangrijke gebeurtenissen op ka tholiek athletiekgebied, maar thans kunnen de belangstellenden in de katholieke sport- bewegirg de keur der katholieke Nederland sche athleten aan het werk zien. Op de Sintelbaan aan het Olympiapleiin, de inrich ting met de beste athletiekaccommodatie van het geheele land, worden morgen n.l. de na tionale kampioenschappen verwerkt. Deze wedstrijden, die georganiseerd worden door de R.K. Sportvereeniging Jong Leven als een onderdeel der lustrumviering van deze vereeni- ging, vangen om half twee aan en tot vijf uur zal er dan een gevarieerd programma worden afgewerkt, dat behalve de verschillende ver plichte nummers voor de A-klasse ook tal van interessante nummers voor B-klassers en junio ren omvat. De belangstelling voor de katholieke sport en ook voor de athletiek in het bijzonder, blijft groeien en deze belangstelling is den laatsten tijd ongetwijfeld ook niet weinig aangemoedigd door de fraaie prestaties, die een kleine Neder landsche ploeg op de U.I.O.C.E.P.-feesten te Weenen heeft behaald. Ook van officieele zijde bestaat er groote belangstelling voor de a.s. kampioenschappen, hetgeen wel blijkt uit de prijzen, die beschikbaar zijn gesteld. Zoo wer den prijzen uitgeloofd door Z. H. Exc. Mgr. Paolo Giobbe, Apostolisch Internuntius te Den Haag; Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem; de leiding van het mannelijk jeugdwerk in het bisdom Haarlem; Mr. G. C. J. D. Kropman, wethouder van Amsterdam en vele anderen. Niet minder dan 174 athleten hebben gehoor gegeven aan de uitnoodiging om deel te nemen en dit is een resultaat, dat zelfs de stoutste ver wachtingen verre overtreft. Het was een gelukkige gedachte, dit jaar de wedstrijden vrij open te stellen voor ieder aan gesloten athleet, in tegenstelling met het systeem van vorige jaren, toen ieder bisdom eerst na selectie-wedstrijden een drietal athleten op ieder nummer mocht afvaardigen. Thans zijn alle nummers voldoende bezet, w.o. 100 Meter en hoogspringen met pl.m. 18 deelnemers, zoodat de begeerde kampioenstitel eerst na zwaren strijd verkregen zal worden. De meeste titels zullen wel in handen komen van athleten uit het Haarlemsche bisdom, ge organiseerd in den Diocesaan Haarlemschen Athletiek Kring. Zij toch hebben reeds een be hoorlijke wedstrijdenreeks achter den rug, die nog altijd als de beste training geldt, niet in het minst door de gelegenheid om wedstrijd-routine op te doen. Op de 100 M. achten wij den Jong Leven-man H. de Lange niet voor zijn tegenstanders bereik baar. Nu hij echter in eigen huis start is de kans niet gering, dat hij ditmaal onder de 11 sec. zal eindigen. Voor de tweede plaats zijn echter meerdere gegadigden. Noemen wij slechts: W. Hoven, G. Groot, B. Blaise, J. de Roy, J. Fennis, H. Osendarp, C. l'Abbee, A. Janssen, enz. Dit zijn negen serieuze candidaten, waarvan er slechts zes in de finale kunnen komenDe series zullen dus ook een buitengewoon spannend ver loop hebben. Voor het eerst heeft men ditmaal ook de 200 meter in het programma opgenomen. Ook hier geldt H. de Lange als favoriet, met bovenge noemde tegenstanders, wederom voor de tweede plaats. Het bestaande record, met 23.6 sec. op naam van B. Blaise, wordt echter zeker door meerdere finalisten verbeterd. Een buitengewoon spannende race wordt ver wacht op de 400 meter. Nu J. Oosterveer alleen de 800 meter loopt, zijn de in de finale ko menden allen goed voor den titel. De kans van H. Endenburg slaan wij echter het hoogste aan, omdat hij vooral op de laatste 50 meter steeds over voldoende reserve beschikt, als zijn tegen standers „wandelen". Op de 800 M. is J. Oostveer absoluut de sterk ste. Jammer, dat hier de winnaar van het vorig jaar, J. Hermans ontbreekt. Als B. Hoven ech ter behoorlijk geplaatst uit den strijd wil ko men, kan hij het Oosterveer nog behoorlijk las tig maken. De kans is niet gering, dat laatstge noemde, met behoorlijken strijd, onder de 2 min. zal eindigen. Op de 1500 meter ontbreken de Bataven v. Leeuwen en v. d. Klugt. Jammer, want met H. Coblens had ook deze ontmoeting een span nend verloop kunnen hebben. Nu zien wij Co blens weliswaar als eerste eindigen, maar de tijd is zonder tegenstand moeilijk van klasse te maken. Een voorspelling op de 5000 meter is moei lijker. De resultaten van den Helmondenaar H. de Vries zijn dit jaar nog niet buitengewoon. Wanneer zijn tegenstanders, N. v. Bakelen en A. Coblens zich niet door de taktiek van de Vries in de war laten brengen, staan hun kan sen niet ongunstig. De estafettes, 4 X 100 M. en 800, 400, 200, 100 M., zullen wel weer hoofdzakelijk tusschen Jong Leven en Holland worden betwist. Het record op de 4 x 100 M. staat met 46.2 sec. vry hoog en wij vermoeden dat Jong Leven en Holland ditmaal onder dezen tijd zullen blij ven. Op de springnummers is ook voorspellen moeilijk, nu Joh. Mathót, die nog altijd niet is hersteld van zijn in Weenen opgeloopen blessu re, ontbreekt. De prestaties van de thans in geschrevenen staand rond de 6 meter, met 6.10 meter van J. Bexkens, Rood-Wit, Venlo, als beste. In A. Rombouts zal hij zijn zwaarsten concurrent moeten zien, hoewel natuurlijk ver rassingen niet uitgesloten zijn. De tot op heden geleverde prestaties op hoogspringen zijn niet-fraai, en dit is een re den, waarom dit nummer waarschijnlijk zoo goed bezet is. Van de 18 deelnemers sprongen 12 dit jaar rond de 1.60 M. Mogelijk dat de scherpe strijd en de goede aanloop eenigen tot I.70 M. brengen. Het polsstokhoogspringen belooft verbazend interessant te worden. De springers W. Kap- tein, P. Hooyen, J. Abbelen, F. Bakker en P. v. Engelen zijn allen goed voor 3.203.50 M, maar wij gelooven wel, dat de groote routine van Kaptein den doorslag zal geven. Bij kogelstooten en discuswerpen komt Chr. Duijn in den ring en alleen met den discus zal hij veel tegenstand ondervinden. Het speerwerpen wordt waarschijnlijk een overwinning van een der zuidelijke athleten, hoewel G. Wessels reeds gevaarlijk dicht nabij hunne topprestaties wierp. Naast dit kampioensprogramma zijn ook voor de nieuwelingen en junioren eenige nummers ingelascht, waarvoor de belangstelling buiten gewoon groot is. Het kan haast niet anders of van de 26 deel nemers aan de 100 Meter zullen er heel wat een crack-prestatie moeten leveren om in de finale te komen. Ook de 1500 meter met 16 deelnemers is goed bezet. De organisatie van deze kampioenschappen is aan Jong Leven wel toevertrouwd. Met alles heeft men zorgvuldig rekening gehouden om er voor te zorgen, dat alles een vlot verloop heeft en het programma op tijd is afgewerkt. De toegangsprijzen zijn zeer laag gesteld, zoodat dit voor niemand een beletsel behoeft te zijn. Men rekent op een talrijk bezoek van belangstellenden uit sportlievend katholiek Amsterdam en eenieder, die in de gelegen heid is, mag zeker niet verzuimen morgen naar de Sintelbaan te gaan, om daar de athleten aan te moedigen. Dezer dagen is de Haarlemmer Gerrit v. Wees officieel aangewezen als licl van de ach- tervolgingsploeg, die ons land op de Olympi sche Spelen te Berlijn zal vertegenwoordigen. Dit is niet alleen een succes voor v. Wees, doch ook voor de R. K. Wielrennersvereeniging „Achilles", van welke club v. Wees vanaf de oprichting, nu ongeveer 2 té jaar geleden, lid is. In deze club heeft v. Wees dan ook onder de deskundige leiding van het bestuur zijn training aangevangen en zich steeds stipt ge houden aan de raadgevingen (o.m. wat be treft zijn versnellingen e.d.) hem door den heer v. Duijnen verstrekt. Groote opofferingen heeft hij zich getroost en hij heeft dan ook aangetoond, dat wil men wat bereiken in de wielersport, serieuse trai ning en taai volhouden daarin een heel groote rol spelen. Ook heeft hij getoond, dat men niet neutraal georganiseerd behoeft te zijn om naar voren te komen, mits de zaak maar goed aangepakt wordt. Toen v. Wees voor ruim twee jaar voor het eerst op een geleende racefiets aan een wed strijd deelnam, toonde hij direct, dat er pit in hem zat. Reeds dadelijk behoorde hij tot de prijswinnaars. En later toen hij op zijn eigen fiets meereed, deed hij het al niet minder, want meestentijds legde hij beslag op de eerste of tweede plaats. Ook voor de club kwam hij herhaaldelijk uit en wel het meest in ploegachtervolgingen, waar in hij steeds de groote stuwkracht was, want bijna altijd kwam de ploeg van „Achilles" als overwinnaar uit den strijd. Het eerste jaar besloot v. Wees met beslag te leggen op het clubkampioenschap. Het volgende jaar (dus in 1935) ging het echter steeds beter. Hoewel hij overgegaan was naar de amateurs-klasse en dus veel sterkere tegenstanders kreeg, wist hij toen den ope ningswedstrijd te Heemstede op overtuigende wijze te winnen. Hierin vond de directie der Heemsteedsche Baan aanleiding om v. Wees om den z.g. Heem- stede-Brassard te laten rijden, op welken prijs hij eveneens beslag wist te leggen door op één na alle ritten te winnen. Door deze prestaties was zijn rijden ook bij de N. W. U. opgevallen, hetgeen bleek uit het feit, dat hij toen reeds werd aangewezen voor de ploegachtervolging in Rijswijk tegen een Duitsche ploeg. Jammer genoeg verloor de Hollandsche ploeg, doordat de jongens in het geheel niet in ploeg- verband met elkaar getraind hadden. Dit jaar werd de zaak beter aangepakt. Reeds eenige maanden geleden werden de di verse candidaten voor deelneming aan de Olympische Spelen uitgenoodigd in het Stadion te Amsterdam en op de Rijswijksche wieler baan te trainen. Na herhaalde wedstrijden en schiftingen werd de achtervolgingsploeg als volgt samengesteld: v. Wees, v. d. Voort, Kropman en Zwartepoor- te, met als reserve Hellemons en Meijer. De vier eerstgenoemden trainden thans da gelijks met elkaar op het Stadion en reden reeds verschillende ontmoetingen o.a. te Heem stede, Amsterdam (Stadion en Veka), Utrecht. Nijmegen en Den Haag en wisten steeds op overtuigende wijze te winnen. Vol vertrouwen zien wij dan ook dit viertal naar Berlijn vertrekken. Met spanning wworden in Haarlem en om streken, in het bijzonder door de leden van „Achilles" de verrichtingen van v. Wees ge volgd. Maandagmorgen a.s. om ongeveer half acht vertrekt v. Wees van het station uit Haarlem. Het bestuur van Achilles verwacht dat zooveel mogelijk leden en donateurs dan nog even de gelegenheid willen waarnemen om hem een goede reis en veel succes toe te wenschen. Zondag wordt op het terrein van Rood en Wit de eerste Haarlemsche derby gespeeld. Wij herinneren ons nog den interessante strijd van het vorige jaar, waarin Haarlem onverwacht de overwinning behaalde. Naar onze meening zijn de bezoekers ook ditmaal niet geheel kans loos. Wel is Rood en Wit sterker, doch de gastheeren zullen Zondag in elk geval den steun van v. d. Togt missen, hetgeen vooral voor den toch al niet sterk gevarieerden aan val van de Spanjaardslaanclub van belang is. Haarlem kan de punten het best gebruiken, daar de Schoterwegclub ondanks de draw tegen Hermes D. V. S„ nog altijd op de laatste plaats staat. In elk geval kan ook ditmaal een aardige strijd worden verwacht, welke bij be hoorlijk weer zeker belangstelling zal trekken. Door den tour van H. C. C. in Engeland bevat het programma verder nog slechts twee wed strijden, n.l. V. R. A.Hermes D. V. S. en V. O. C.V. V. V. Zou Haarlem er in slagen van Rood en Wit te winnen en komen hier tegenover nederlagen van Hermes en V. V. V. te staan, dan wordt de kamp om aan de laatste plaats te ontkomen eerst recht interessant, daar de drie candidaten, t.w. Haarlem, Hermes en V. V. V. dan zoo ongeveer gelijk komen. Het programma derovergangsklasse bevat geen wedstrijden voor onze Haarlemsche clubs. Uitslag Bordeaux op 18 dezer: H. Everts 1, 7 en 11; J. J. v. Staveren 2, 3, 5, 8; P. Kroon 4 en 8; H. J. Handgraaf 6; C. Alders 10; C. v. 't Ende 13. Eerstgetoonde duif 19 Juli 7 uur 5 min., laat ste 15 uur. Uitslag Vilvoorde op 19 dezer:: C. v. 't Ende 1, 13 32, 44, 54: P. Kroon 2, 7; C Stolk 3, 5, 37, 43; J. Broekhof 4, 10, 43; J. Th. Verdonk 6, 11, 16. 40; J. J. v. Staveren 8, 9; J. de Bie; H. J. Handgraaf 14, 22, 26, 30, 39, 42, 51, 53; P Louweiens 15; Th. A. v. Dam 18, 19, 35, 45; J.' Th. Bakker 21, 24, 36, è0; H. Everts 23, 27, 56; J. Plas 20, 28, 29, 31, 33; C. Alders 34; J. J. de Bie 38; N. Wezenbeek 41; C. H. Brenael 46, Th A. Heinsbergen 49, H. Boogaard 55; J. F. Scherf 57. Eerstgetoonde duif 10 uur 10 min. 51 sec., laatste 10 uur 25 min. 51 sec. Het bestuur van de R. K. Sportvereeniging Winfried heeft besloten naast de afdeeling gym nastiek een tafeltennisafdeeling op te richten. Naar aanleiding hiervan zal op Maandag 27 Juli a.s. des avonds te half negen een propa- ganda-avond worden georganiseerd in de studio van Alberdingk Thjjm, Lange Wijngaard straat 17. Iedereen is welkom. Het is thans zao goed als zeker, dat enkele bekende tafeltennis sers onze nieuwe club zullen komen trainen. Inlichtingen worden verstrekt door: L. Duyn, Janstraat 16, en W. Schumacher, Veenbergstr. 7, Haarlem. H. V. G. B. heeft met niet minder dan vijf invallers in Krommenie De Ham een 81 nederlaag toegebracht. De Haarlemmers speel den een snelle, enthousiaste partij. Houber opende de score na een snellen rush fen direct daarna vergrootte Ketelaar met een omhaal den voorsprong tot 20. Invaller Kemp, die zich den geheelen wedstrijd bijzon der goed weerde, nam het derde doelpunt voor zijn rekening. Met een schitterend diagonaal schot bracht Ketelaar den stand voor rust nog op 04. Ook na de hervatting kon De Ham weinig vat op het snelle spel van de Haarlemmers krijgen. Goedings (1) en Kemp (3) voerden op overtuigende wijze den stand op tot 0—8, voor en alweer De Ham-keeper Glatz kon passeeren en met een welgericht schot de eer wist te red den, (81). Even daarna floot scheidsrechter Jansen heti einde. De Jordaan in verzet! Barricaden versperren de smalle straten., Van de Zaterdagschebrug over de on gedempte Lindengracht waait de roode vlag. Politie, gemolesteerd en met steenen bekogeld, belegerd door de menigte op de Noorder- markt, trekt zich terug, het initiatief overgevend aan de militaire macht. Infanterie en cavalerie rukken op, sluiten de oproerige buurt in, char geeren tegen de barricaden. Stee nen, dakpannen, bloempotten sui zen hen tegemoet. Sommaties vol gen. Schietend banen zich de mili tairen een doorgang. Er vallen slachtoffers; -28 dooden en ruim 80 gewonden kleuren met hun bloed het opgebroken plaveisel Het Palingoproer, 25 en 26 Juli 1 886 thans vijftig jaar geleden is in vollen gang. In de snikheete Julidagen van het jaar 1386 broeit de onrust. Het straatsocialisme komt op. Rumoerige vergaderingen worden be legd in het Volkspark achter de Nassaukade en de terugkeerende menigte in de stad komt voortdurend in botsing met de politie. Wan ordelijkheden zijn dan ook aan de orde van den dag. Er heerscht een geest van verzet on. der een deel der burgerij. De geringste aan leiding kan alles in vuur en vlam zetten. Op den broeiwarmen Zondagmiddag 25 Juli bemerkt een surveilleerend agent van politie luidruchtig samenscholende men- schgn langs den .walkant der ,Lindggr_acht, J. Het palingtrekken in vollen gang op de Lindengracht bij de Zaterdagsche brug ter hoogte van de Zaterdagschebrug. Dwars over het water is van huis tot huis een touw gespannen, waaraan in het mid den een paling hangt te spartelen. Bij de brug worden vletten met roeiers in ge reedheid gebracht. De Jordaan treft voor bereidingen om plotseling een oud volks vermaak, dat reeds in 1870 wegens dieren mishandeling bü de wet werd verboden, weer in eere te herstellen. Van alle kan. ten stroomen mannen en vrouwen toe, om het palingtrekken op de Lindegracht gade te slaan. Nooit had men goed van dit geliefd volks vermaak afstand kunnen doen. De groenboeren langs den rand der stad niet, maar de Jor- öaners nog veel minder. Altijd was het een feest als op een der vele, nog ongedempte, smalle grachtjes der buurt de palingen werden getrokken. Aan een touw over het water hing dan het spartelend dier, bovendien nog met groene zeep besmeerd, om zoo weinig mogelijk houvast te bieden aan de grijpende handen der mannen die, staande in een vlet, onder het touw werden doorgeroeid en moesten pro. beeren met één ruk de paling los te trekken. Wie daar in slaagde won den uitgeloofden prijs en was de held. De agent van politie, die op den laten Za. terdagmiddag de overtreding constateerde, maakte het publiek er opmerkzaam op. dat het palingtrekken niet meer geoorloofd 's er. men dus het spel moest staken. Aanvankelijk schijnt men aan dezen wenk gevolg te geven. De vlet ten worden weggeroeid. Maar als een half uur later een paar agenten zich komen vergewis- jaea. qLüidfitdaadJtet paling trektoft.is .atee- loopen, blijkt alles nog in vollen gang. Aan beide kanten volgt een talrijke menigte het verloop. Thans grijpt de politie in. De bewoners der huizen, waaraan het touw is bevestigd, worden gesommeerd het los te maken, maar zij wei. geren. Vier agenten en een rechercheur drin gen nu de huizen binnen en snijden zelf de einden door. Dit is het teeken tot verzet. De woedende menigte richt zich tegen de politie. De leus dier dagen wordt een strijdkreet: „Recht voor allen, laat gaan!" klinkt uit de tierende massa, waardoor de politiemannen, bedreigd en gemolesteerd, zich met moeite een weg banen. Niet veel beter vergaat het den inspecteur Bos van het bureau Noorder- markt, die zich in burger onder de menigte begeeft en poogt de menschen te kaimeeren. Men werpt hem met vuil en steenen, zoodat hfl de vlucht moet nemen in een huis. Ter. nauwemood gelukt het nog den man te ont zetten. Inmiddels heeft men het touw weer hersteld en gaat het palingtrekken rustig door. Groote drommen menschen, afkomstig van een socia listische vergadering in het Volkspark, voegen zich bjj de menigte op de Lindengracht en omgeving. Zoodra de politie, die op het bureau Noordermarkt aanmerkelijk is versterkt, zich ergens vertoont, wordt zij ontvangen met stee nen en bloempotten. Plotseling formeert zich op de Westerstraat een optocht, de roode vlag voorop. De politie chargeert en jaagt den stoet uiteen. Maar inspecteur Bos raakt tusschen de relletjesmakers en wordt bewusteloos geslagen. Men wil den man in het water werpen en ver drinken, doch hiertegen verzetten zich enkele goedwillende Jordaners, die den inspecteur ontzetten. Reeds hangt de inspecteur over de leuning van de brug, als een vrouw Chrisje v. d. Woude genaamd toesnelt, hem de han den om den hals slaat en de belhamels af werend, den man het leven redt. Heel den zomernacht blijft het onrustig in de Jordaan en den volgenden dag de Maan. daghouders zijn present laait het verzet op nieuw op. In dichte drommen scholen de men schen samen. Roode vlaggen worden geplant op de Zaterdagsche brug, maar spoedig weer verwijderd door andersdenkende Jordaners. In de tapperijen komt men handen te kort, om de bierglazen te vullen. De drank jaagt het bloed verhit door de aderen. Men dringt eikaar naar de Noordermarkt, waar in het late mid daguur de toestand critiek is. Hier is op het politiebureau een groot aantal agenten samengetrokken, waartegen de me. nigte steeds driester optreedt. In de straten rondom vliegen de steenen uit het plaveisel. Barricaden verrijzen. Gedekt in den rug komt de vijandige massa steeds nader. Allerhande projectielen suizen door de lucht. De politie wordt belegerd. In overleg met burgemeester van Tienhoven en den plaatselijken comman dant, krijgen infanterie en cavalerie bevel om zich gereed te houdenden de taak der politie over te nemea, M Maandagmiddag rukt de infanterie op. Twee honderd manschappen trekken een kring om den haard van het verzet en wel het deel van de Jordaan, begrensd door Westerstraat, Lijn baansgracht, Lindengracht en Prinsengracht. Een kleinere groep infanteristen zuivert stel selmatig de straten rondom. Achter hen staan de huzaren gereed. De soldaten vorderen slechts langzaam. Van achter de barricaden wordt ge gooid en geschoten. Als de avond is gevallen en bij de gedoofde lantaarns een onheilspel lend duister in de smalle straten en sloppen hangt, tracht de menigte nit de ingesloten buurt door het mi litair cordon te breken en zoo de binnenstad te bereiken. Infanteris ten op de Noordermarkt lossen een salvo, wat een onbeschrijfelijke paniek teweeg brengt. De laatste bloedige phase van het oproer is aangebroken. Infanterie en cava lerie dringen van alle zijden langs straten en grachtjes de donkere buurt binnen, waar op de barricaden en vanuit de huizen hevig verzet wordt geboden. Dof knallen de schoten. Het getier en gebrul der oproerlingen overstemt het kermen der gekwetsten, het gegil der vluch tenden. Nog geen anderhalf uur duurt de strijd. Geraakt en verschrikt door de neersuizende steenen en dakpannen worden de paarden der huzaren schichtig en onhandelbaar. De ruiters stijgen af en forceeren met herhaalde salvo's den doortocht over de versperringen. Te mid dernacht heeft men de laatste haarden van verzet overmeesterd en keert de rust weer in de zwaar geteisterde buurt, acht en twintig personen één vrouw en verder mannen en opgeschoten jongens zijn door de kogels gevallen. Ruim tachtig min of meer ernstig gewonden worden geteld. Brancards, handkarren en vigelanten halen de slachtoffers weg, vaak gevolgd door jam merende familieleden. In de volgende dagen is een groot aantal arrestaties verricht. Daarbij blijkt, dat de op roerige stemming, zooals steeds, is veroorzaakt door kwaadwillige elementen van elders, die gebruik hebben gemaakt van de verbittering der Jordaners bij vermeende inbreuk op hun rechten. Zoo kan dan ook later een groot aan tal Jordaners, die zich loyaal gedroegen en het ergste voorkwamen, worden beloond. Hun namen zijn nog lang bekend gebleven: Leen. dert en Jacobus Mens, de zonen van den „Bokkebek", den ongekroonden koning der Wil lemstraat, de weduwe Buurman, geboren Chrisje van der Woude en F. J. SingeJ. Het laatste palingtrekken in de Jordaan is wel een zeer bloedig feest geworden, dat nog altijd in de herinnering, der buurt voortleeft.: (Van onzen Berlijnschen correspondent) Dresden had de première, maar thans heeft ook Berlijn „Max Schmelings Sieg ein Deutscher Sieg" kunnen bewonderen. De film heeft geen pretenties en, van artistiek of cultureel standpunt beschouwd, ook geen verdiensten.. Het doel der makers was het om een volledig relaas te geven van den bokswed strijd in het Yankee Stadion te New-York tus schen den Duitscher Max Schmeling en den neger Joe Louis. En zij zijn daarin geslaagd. Men kan heel het vuistgevecht volgen vanaf het oogenblik dat beide boksers elkaar in den ring de hand drukken, tot in de twaalfde ronde Schmeling zijn tegenstander knockout slaat. Deze film is niet gemaakt voor liefhebbers van de film, doch voor bewonderaars van de noble art of selfdefence". En wij zouden haar in deze rubriek ook niet ter sprake hebben ge bracht, wanneer zij niet plotseling onderschei den was geworden met het praedicaat „waarde vol voor de volksontwikkeling en ook in politiek opzicht". Wij zullen er niet nader op ingaan of dit praedicaat verdiend is of niet. Het is een kwestie van opvatting en smaak en „pour se disputer il faut être d'accord". Overigens valt niet alleen in Duitschland het streven waar te nemen om het volk van zijn eigen grootheid en macht te overtuigen, niet door het te wijzen, op wetenschappelijke veroveringen of artistieke prestaties van landgenooten, maar door een overdreven beteekenis te hechten aan sportieve successen die veel meer tot de volksverbeelding spreken. De „man in the street" staat nu een maal veel dichter bij Pijnenburg dan hij ooit bij prof. Lorentz gestaan heeft. Wat ons in deze interesseert is; wie heeft daar in de gauwigheid uitgemaakt dat „Max Schmelings Sieg ein Deutscher Sieg" niet minder dan „waardevol voor de volksontwikke ling en ook in politiek opzicht" is? Eer is te Berlijn voor wie het precies wil weten: „Königsplatz 6; 'n „Filmprüfstel le" gevestigd. Ministerialrat dr. Seeger en Regierungsrat Zimmermann „waken" daar met eenige assistenten, in opdracht van den mi nister voor „Volksaufklarung" en Propaganda, dr. Joseph Goebbels, over de Duitsche film. Van elke, voor de vertooning in Duitschland aangeboden film moeten zjjj uitmaken of daar tegen geen bezwaren van zedelijken of gods- dienstigen aard bestaan, terwijl zij natuurlijk, vooral bij de beoordeeling van buitenlandsche films, moeten beoordeelen of er niet gezondigd wordt tegen de nationaal-socialistische „Welt anschauung". Deze keuring is vrij streng. Een film die misdaad en misdadiger niet heel dui delijk als misdaad en misdadiger uitbeeldt, en vooral films, die zedenschandalen in den ruim- sten zin des woords tot onderwerp hebben, worden met bijna puriteinsche onverbiddelijK- heid afgewezen. Joodsche films hebben natuulijk heelemaal geen kans. Het is echter niet de „Filmprüf stelle" die daarvoor zorgt, doch de „Kontin- gentstelle" welke den invoer van buitenland sche films regelt. Zoowel aan binnen- als aan buitenlandsche films kan de „Filmprüfstelle" bepaalde praedi- caten verleenen welke aan den eenen kant na tuurlijk dienen om de makers aan te sporen, voort te gaan op den ingeslagen weg, en om het publiek opmerkzaam te maken dat er „iets goeds" te zien valt, en welke aan de andere zijde ook nog het practische nut hebben dat zij met een belangrijke verlichting der belasting en soms zelfs met een algeheele vrijheid van belasting gepaard gaan. Van die praedicaten zijn er vier; waardevol uit artistiek oogpunt, waardevol voor dé volks ontwikkeling, waardevol van cultureel stand punt en waardevol in politiek opzicht. „Bij zonder waardevol in politiek opzicht en van cultureel standpunt" is de hoogste onderschei ding welke met vrijstelling van alle belastingen beloond wordt. In het afgeloopen jaar keurde de „Filmprüf stelle" 1,8 millioen meter film. Drieduizend verzoeken om keuring bereikten haar. Zij zag 240 speelfilms. In het seizoen 1935'36 ver leende zij praedicaten aan 28 Duitsche en 8 buitenlandsche films. „Waardevol uit artistiek oogpunt" oordeelde zij de Nederlandsche film „Dood Water" en verder „David Copperfield", „de Scharlaken- roode Bloem", „Swedenhelms", „Anna Kare- nina", „Maternité", „Helden van heden". De Zweedsche film „Petterson en Bendel" welke in Duitschland zoo bewerkt werd dat er een anti-semietische tendenz uit sprak en wier op voering te Berlijp niet zonder relletjes verliep, kreeg het- praedicaat „waardevol in politiek op zicht." Het hoogste praedicaat van „bijzonder waardevol" viel ten dgel aan betrekkelijk mid delmatige films als „das Madchen Johanna", „der höhere Befehl", „Traumulus" en. „Friesennot", een film waartegen wij destijds protest aanteekenden, omdat er, behalve een oppervlakkige anti-bolsjewistische tendenz, ook een sterke anti-Christelijke strekking in !ag. De Emil Janningsfilm „Traumulus" werd te vens nog' als de beste Duitsche film met den „Staatspreis" onderscheiden. Het praedicaat „waardevol van cultureel standpunt" valt gewoonlijk aan „Kulturfilme" ten deel. Dit jaar kregen het ook twee speel films, namelijk „Wunder des Fliegens" van Udet en „Soldaten, Kameraden", een vroolijk soldatenverhaal waaruit de verouderde ope- rette-onzin eindelijk eens verdwenen was, De „Filmprüfstelle" gaat bij haar beoordee ling principieel uit van den inhoud eener film. Wanneer de vorm echter ver boven het middel matige uitgaat, stapt zij ook wel eens over den inhoud heen. Zoo verleende zij aan Willi Forst's „Mazurka" het praedicaat „waardevol uit artis tiek oogpunt", ondanks dat zij den inhoud niet hooger kon aanslaan dan een colportage- roman. Uitstekende films welke overal hoog geprezen werden en ook de aandacht van het Duitsche publiek maanden lang boeiden wij noemen slechts als enkele voorbeelden: „La Mater- nelle", „Bengal Lancers" en „Cette vieille ca naille" konden de „Filmprüfstelle" klaar blijkelijk niet bijzonder bekoren. Oud nieuws? Ja, maar dan toch niet voor die tallooze automobilisten, die 's avonds „rustig" met maar één koplamp aan rijden! En toch is het kleinste ongeval altijd nog duur der dan een nieuw gloeilampje!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 10