Vandaag aanval op Madrid verwacht De toestand zeer kritiek Bij den dood van Michaelis Onder leiding van generaal Cabalellas zoa een voorloopige regeering te Burgos zijn gevormd Het nieuws van heden JONGE HARTEN DE STOFZUIGER CENTRALE H A G E M A N DE BAROMETER OUD-KANSELIER VAN DUITSCHLAND VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 25 JULI 1936 - AVONDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20065 Cycloon richt groote schade aan De burgeroorlog in Spanje, die thans reeds een week duurt, woedt nog steeds onverminderd voort. Alle krachten concen treer en zich nu om de Spaansche hoofdstad en algemeen wordt vandaag een hevige aanval verwacht, die de beslissing zal brengen over het lot van Madrid. Zoowel de regeering als de opstandelingen verspreiden optimistische berichten. Gisteren zou onder leiding van generaal Cabalellas een rechts tegen'bewind te Burgos gevormd zijn. San Sebastian zou eveneens weer door de opstandelingen bezet zijn. In Madrid zelf is de toestand zeer kritiek. Dit blijkt wel uit een bericht van de regeering, waarin gezegd wordt, dat de socialistische militie bij de uitoefening van haar taak naar de aanwijzingen der regeering heeft te handelen en niet eigen machtig mag optreden. Michaelis regeerde precies honderd dagen en saboteerde de vredes pogingen van Benedictus XV Het Weer nu DAN MAAR NAAR Postverbinding met Spanje verbroken RADIODISTRIBUTIE - HAARLEM DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Zoons van Mussolirf naar Berlijn Cyriel Verschaeve gaat jubileeren GED. OUDEGRACHT 52 Een vergeten figuur San Sebastian zou zich wederom in handen der rebellen bevinden Algeciras en La Linea gebombardeerd Nog voor één dag. levens middelen te Madrid Het verhoor van Mac Mahon De brief aan minister Simon Te Gibraltar zijn vele Spaansche vluchtelingen aangekomen om zich onder Brit- sche bescherming ie stellen. Slechts een gering aantal werd door de Britsch wachtposten toegelaten NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.( tngex. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 55 cent week 25 cent; per kwartaal f3.25; per DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 138 66 per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen, voor post, per kwartaal t 3.58 Dij vooruitbetaling de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. De bloedige burgeroorlog in Spanje eischt honderden menschenlevens en veroor zaakt een niet te ramen schade. Een straatbeeld na een gevecht van man tegen man tusschen rebellen en roode militie Bij de Nederlandsche postadministratie is be richt ontvangen, dat de postverbindingen met Spanje zijn verbroken, zoowel voor brief- als voor pakketpost. Verzending geschiedt alleen op risico der afzenders. Postverzending naar Por tugal blijft nog mogelijk, doch alleen met ver traging langs den zeeweg. H VERWACHTING: Zwakke tot matigen Zuid-Westelijke tot Westelijken wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, waarschijnlijk enkele regenbuitjes, wei- nig verandering in temperatuur. Hoogste barometerstand: 765,1 te Reval. Laagste barometerstand 742.6 te Stomoway. 5 Zon op 5.11 onder 9.01 - Licht op 9.31 Maan op n.m. 1.09 onder n.m. 10.53 Eerste kwartier 28 Ju!i den, waarin hij o.a. als zijn meening te kennen gaf, dat de opstand een verloren zaak is, aangezien de steun der marine heeft ontbroken. Hij vroeg den opstandelingen, of zij in staat zijn den strijd voort te zetten. Want „ons overgeven, daarop behoeft ge niet te hopen." De burgemeester van Madrid heeft verklaard, dat er geen gebrek is aan levensmiddelen, en dat hiervoor ook niet gevreesd behoeft te wor den. Hij deelde mede, dat 50 vrachtauto's met levensmiddelen van Valencia naar Madrid waren vertrokken. Des avonds werd van officieele zijde verklaard, dat de regeering meester is in 22 provincies. Het gemeentebestuur heeft besloten tot dage- lijksche distributie van 20.000 levensmiddelen - rantsoenen voor de families der miliciens, die aan het front strijden. Het diplomatieke corps is in de Chileensche ambassade bijeen gekomen. Een commissie werd benoemd die maatregelen zal nemen voor de veiligheid der diplomatieke gebouwen. Volgens een te Lissabon opgevangen radiobe richt, heeft de Italiaansche regeering krachtig geprotesteerd bij de regeering te Madrid naar aanleiding van het feit, dat in het Italiaansche consulaat te Barcelona brand heeft gewoed. Het staatsdepartement verneemt, dat de Ame- rikaansche consul te Tanger bij den lAider der Spaansche opstandelingen geprotesteerd heeft tegen het feit, dat de luchtbombardementen ge vaar hebben opgeleverd voor het Amerikaansche mailschip „Exmouth". De kapitein van de „Exmouth" heeft den consul doen weten, dat drie bommen zijn ontploft op slechts 30 meter van het schip, dat de straat van Gibraltar door voer op weg naar Casablanca. Het Amerikaansche Roode Kruis heeft het staatsdepartement medegedeeld, dat 't gelden ter beschikking van de Amerikaansche ambassade te Madrid had doen stellen, voor het verleenen van hulp aan de Amerikaansche onderdanen te Madrid. De Spaansche regeering heeft een veror dening gepubliceerd, volgens welke samen scholingen van meer dan drie personen na 11 uur des avonds in de straten van Madrid verboden zijn. Verder wordt bevolen, dat de socialistische militie zich bij de uitoefening van haar taak heeft te richten naar de aan wijzingen der regeering. Degene, die eigen machtig optreedt, wordt als rebel beschouwd. Vluchtelingen uit Sevilla bevestigen dat de kathedraal van Sevilla niet verwoest werd. Zjj draagt echter uiterlijk wel de sporen van schade door projectielen aangericht. Te New-York is het Spaansche schip Cristo bal Colon aangekomen. Aan boord heerschte de grootste wanorde, daar bijna de geheele bamanning sympathiseert met het commu nisme. Koop het nieuwste van het nieuwste. Neem er nog een filter bij, Dan is 't nog geen distributie Dat wil zeggen: storing-vrij. NIEUWE GRACHT 5 TELEFOON 10010 De toestand te Madrid zeer kritiek. Opstande lingen bevinden zich vlak bjj de hoofdstad. Te Burgos is een rechtsch tegenbewind ge vormd. Cycloon richt groote schade aan in Argen tinië. Twee zoons van Mussolini naar Berlijn. Nederlandsche pater in Australië tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld; het O. M. had hem onschuldig verklaard. Postverbinding tusschen Nederland en Span je verbroken. Schipbreukelingen van een Engelsch jacht te IJmuiden binnengebracht. O PARIJS, 25 Juli. (Reuter). De „Matin" meldt uit Beriyn, dat Bruno en Vittorio Mussolini van avond of morgenochtend te Berlijn zullen aan komen, aan boord van een Italiaansch militair vliegtuig, met nog vier andere Italiaansche vliegtuigen, die Zondag aan een wedstrijd zullen deelnemen. BRUSSEL, 24 Juli. Naar wij vernemen, zal op 24 Aug. in 't schilderachtige Vlaamsche dorpje Alveringen het feit herdacht worden, dat 25 jaar geleden de bekende dichter filosoof Cyriel Verschaeve tot onder-pastor werd benoemd. Het ligt in de bedoeling naar aanleiding van deze herdenking het oude kerkje te verryken met eenige plastieken, voorstellingen uit het lijden van Christus. Zooals bekend, zal omstreeks dezen tyd ook de Twintigste Bijeenkomst van de Vlaamsche Oud- strijders, de beroemd geworden IJzer-bedevaart naar Dixmuiden plaats hebben. Bij deze gele genheid zal een byzondere huldiging van den Onder-pastor worden georganiseerd, welke hul diging juist op deze plaats van bijzondere be- teekenis is, omdat in de crypte van het Joe-Eng- lish monument een plaats is opengelaten voor Cyriel Verschaeve, waarheen eens zijn laatste overblijfselen plechtig zullen overgebracht worden. tussen Postkant, en Verwulft Keuze uit 45 verschill. machines van f 28.af WIJ VERKOPEN (contant en in huurkoop), VERHUREN en REPAREREN ALLE MERKEN BUENOS AIRES, 25 Juli. (Reuter). Een hevige cycloon heeft Santa Ignacio geteisterd. Talrijke gebouwen zijn verwoest en een dertigtal perso nen zyn gewond. Stand op Zaterdag 9 uur v.m.: 759.0 Vorige stand: 755.6 Geregelde troepen, waarbij zich groepen jascisten hebben aangesloten, rukken in Spanje van het Noorden en Zuiden naar Madrid op In 1917, het derde oorlogsjaar, was de opposi tie in Duitschland tegen Rykskanselier Von Bethmann Hollweg tot haar hoogtepunt ge komen. De pan-Germanisten en annexisten vonden hem te slap, de meerderheid van den Rijksdag, die onder aanvoering van den Cen trum-afgevaardigde Mathias Erzberger pal stond voor het aannemen van een vredes-resolutie, was van meening, dat hij te weinig daarvoor voelde en de militairen, onder leiding van den kroonprins en Ludendorff, wilden hem weg heb ben, omdat zy van hem geen krachtig diploma tiek beleid meer verwachtten. De keizer liet zich overhalen en zond den heer Bethmann als zondebok in de woestijn. De keizer vroeg aan Hindenburg en Luden dorff, wien zij als opvolger wenschten. De wen- schen van anderen kwamen niet in aanmerking. De heeren stonden met den mond vol tanden. Zij hadden alleen het oog gehad op het wippen van Bethmann. Aan een opvolger hadden zij niet gedacht. Ludendorff wist ten slotte raad. Hij had in de couranten gelezen, dat een ntig al hooggeplaatst staats-ambtenaar, een zekere Mi chaelis, in het Pruisische Heerenhuis krachtige woorden had gesproken tegen verschillende mis standen. Deze Michaelis zou wel een sterke man zyn. De keizer gaf toe. En Michaelis werd Ryks kanselier. Niemand was méér verwonderd dan Michaelis zelf. De Rijksdag was beleedigd, om dat, ook in dezen zwaren tijd, zijn medewerking bij de benoeming van een kanselier absoluut niet was gevraagd. De wraak der historie volgde trou wens op den voet. Michaelis was de laatste kan selier, dien de keizer eigenmeiïhtig aanstelde. De heer Michaelis meende, dat hij wel jaren lang kanselier zou blijven. Hij begon met het Rijkskanselierspaleis te restaureren. Zijn eerste rede in den Rijksdag ontketende een storm. Tot groote verbazing en verontwaardiging van den Rijksdag sprak hij uitermate autoritair en ge heel in den geest van zijn voorganger. Over de vredesresolutie sprak hij met de hiitorische toe voeging: „zooals ik haar opvat." Nu, die opvat ting was precies tegenovergesteld aan het we zen dier resolutie. De Rijksdag keerde zich van hem af. zyn dagen waren geteld. De zware schaduw van cis komende neder laag lag reeds over Duitschland. De Rijksdag eischte een zeer gematigde democratie. De kei zer, die zijn geloof in de overwinning reeds had verloren, was geneigd toe te geven, vooral met het oog daarop, dat dan de verantwoording van het schip van staat bij het komende onheil niet geheel op hem alleen zou drukken. De conservatieve Pruis Michaelis verzette zich met hand en tand. Hij werd toen eenvoudig door de tijdsomstandigheden weggespoeld. Precies honderd dagen regeerde hij. En had niets tot stand gebracht. HENDAYE, 25 Juli. Kort na middernacht zijn hier automobilis ten aangekomen, die met zekerheid hebben vastgesteld, dat de weg van Burgos naar Madrid zich tot op 50 K.M. ten Noorden van Madrid in handen van de troepen van gene raal Mola bevindt. In groote trekken krijgt men dus het vol gende beeld: de Atlantische kuststrook der Baskische provincies, alsmede van Santander en Asturië is nog in handen der Volksfronters. De lijn Pamplona Logrono Vitoria Burgos Leon vormt de operatiebasis der op standelingen naar het Noorden. Eveneens in het bezit der militairen bevindt zich de meer zuideiyke lijn Soria Valencia Valladolid Zamora. Van deze linie uit vindt de op- marsch plaats naar den sector Salamanca Segovia Guadlajara, waar de opstandelin gen thans den aanval op Madrid voorbereiden. Generaal Mola, de opperbevelhebber der rechtsche strijdkrachten in Noord-Spanie, heeft Vrijdag, naar „United Press" aan de „Tel." meldt, de volgende proclamatie tot de bevol king van Spanje uitgevaardigd: „Acht tienden van Spanje bevinden zich reeds in onze handen. Binnenkort zal men Spanje weer tot de beschaafde naties re kenen. Op het oogenblik bevindt de régeering der republiek zich in handen van barbaren, die den broederhaat aanwakkeren. Ons patriotisme heeft ons tegen zulk een regeering in opstand doen komen. Hedenmiddag is in de roemruch te stad Burgos een voorloopige re- Ex-koning Alfonso verklaarde in een interview, dat hij bereid is naar Spanje terug te keeren wanneer het vaderland hem roept geering gevormd. Leider der regee ring is generaal San Miguel Caba lellas, een vurig patriot, die reeds menigmaal de natie groote diensten heeft bewezen. Naar de bijzondere correspondent van de „Jour" van het front der rebellen meldt, zou de aanval op Madrid Zaterdagmorgen beginnen. Twee vrij groote afdeelingen houden de be- langrykste heuvels voor Madrid bezet: de eene colonne staat onder commando van kolonel Garcia Escamez, de andere wordt geleid door kolonel de Rada. Van deze punten uit wordt de toegang tot Madrid beheerscht. Reuter meldt uit Gibraltar, dat de meest te genstrijdige berichten circuleeren. Het is on mogelijk zich in verbinding te stellen met de talrijke Spaansche provincies. Drie vliegtuigen van het Volksfront uit Malaga bombardeerden vanmorgen Algeciras en La Linea. De zender van Valladolid, welke zich in han den bevindt van de opstandelingen, verspreidt het bericht, dat generaal Mola steeds verder oprukt. Zijn zware artillerie nadert de hoofd stad om zich met de voorhoede te vereenigen. De voorhoede der rebellen heeft by Somosierra den strijdkrachten der regeering een zware ne derlaag toegebracht. Bij den bloedigen stryd is generaal Munoz om het leven gekomen. Ook uit verscheidene andere radioberichten biykt, dat in het Guadarrama-gebergte, niet ver van Madrid, sedert gisteren hevige gevechten tus schen de voorhoede der troepen van generaal Mola en de marxistische militie plaats vinden. Van den afloop dezer gevechten hangt het lot der Spaansche hoofdstad af. Maar wel véél verknaeid. En door dit ver knoeien heeft hij eigenlijk de débacle van Duitschland veroorzaakt. Tydens zijn kanse lierschap deed namelijk Benedictus XV zijn beroemde poging, om den vrede in de wereld te herstellen. De Entente stond er op dat mo ment niet al te goed voor. Vooral Engeland voelde veel voor onderhandelingen. Als hoofd voorwaarde stelde het, dat Duitschland ondub belzinnig zou verklaren, dat België's souverei- niteit na den oorlog volledig zou worden her steld. De toenmalige nuntius te München, thans staatssecretaris Kard. Pacelli, voerde met Michaelis de onderhandelingen. Deze hield den nuntius eerst aan het lijntje en gaf toen ver der niet thuis. De ontroerende smeekbrieven van Pacelli, die den ondergang van Duitsch land zag komen, als het thans dé vredes- hand terugstiet, bleven onbeantwoord. Een per- sooniyke brief van den H. Vader moest een maand op antwoord wachten. De keizer was daar boos om. Hij schrééf aan den rand van het antwoord-concept: „Zoolang laten wach ten, dat is onbeleefd tegenover den ouden Pon tifex." Het antwoord van Michaelis was trou wens een beleefde weigering, om op de aanbie dingen des Pausen in te gaan. Volgens een officieele mededeeling van het radiostation Navarra, die door 't Duit- sche nieuwsbureau onder het grootste voorbehoud wordt doorgegeven, zou San Sebastian door de militaire opstandelingen zijn bezet. Te middernacht konden te Hen- daye echter nog geen directe berichten uit San Sebastian worden verkregen. De „Figaro" schrijft, dat de toestand voor de linksche Spaansche regeering zeer kritiek is, en dat ondanks de rantsoeneering de levens middelen nog slechts voor een dag toereikend zijn. De omsingeling en belegering van de Spaansche hoofdstad door de „witten" is be gonnen. Volgens de schaarsche berichten, die uit de stad zelf afkomstig zyn, heerscht daar een onbeschrijfelijke wanorde, en reeds doet zich het gebrek aan water gevoelen. Ook is er geen benzine meer verkrygbaar. Te Madrid is een „commisssie voor de nationale verdediging" gevormd. Generaal Burguete heeft reeds de plunderaars met de doodstraf bedreigd. De socialistische oud-minister Prieto, heeft gisteravond om 11 uur een radiorede gehou- Duitschland heeft het machtelooze en on heilvolle bewind van den kanselier der hon derd dagen ciuur moeten betalen. Hij wenschte in zijn hoogmoed België als vuistpand te be houden en sloeg daardoor de vredesbemoeiin- gen van Rome aan gruizelementen. Michaelis verdween „sang und klanglos" van het politiek wereldcooneel. De wereld vergat hem. Nu is hij gestorven in eenzame vergetel heid. LONDEN, 24 Juli. Bij het verder verhoor van Mac Mahon werd door de verdediging de brief voorgelezen, die de beklaagde 24 uur voor den aanslag aan den minister van Binnenlandsche Zaken, Sir John Simon had geschreven. Hier in beklaagt Mac Mahon zich over een ten on rechte geschiede arrestatie, en protesteert tegen een „systematïschen afpersingsveldtocht' die door zekere ambtenaren van den minister van Binnenlandsche Zaken tegen hem werd gevoerd. Aangezien vroegere beroepen op den koning zonder succes waren gebleven, eischte hij thans binnen 24 uur volledige genoegdoe ning en intrekking* van alle minderwaardige beschuldigingen. Wanneer hieraan geen gevolg zou worden gegeven, zou hij, Mac Mahon, het recht zelf ter hand nemen. De verdediger baseerde zyn verdediging hoofdzakelijk op de met elkaar in strijd zijnde verklaringen der verschillende getuigen en be streed in de eerste plaats, dat Mac Mahon, zooals de aanklacht beweert, de bedoeling zou hebben gehad den koning met zijn revolver schrik aan te jagen. Na de behandeling van vandaag zal Mac Mahon weer voor een week in hechtenis ge houden worden. Mathias Erzberger, de vader der vredes resolutie van 1917 en sterkste tegenspe ler van Michaelis

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1