CHIEF WHIP STADSNIEUWS %lck wat wiU Ieder moment is geschikt om te genieten van de beste sigaret L-s voor ieders gezondheid! GEHEEL GEBIT St. Vincentiusbibliotheken De vijand vóór de poort Haarlem, 25 Juli Et RADIO MOORSn.v. ZATERDAG 25 JULI 1936 Het rijk der stilte TANDHEELKUNDIG INSTITUUT AGENDA OOK MET KURK MONDSTUK Wij hebben wat velen verlangen D.E.L.T.A. Een lustrum-Fancy-fair RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-N. - TEL 16726 Vanaf f 35 - met Sar-> PÜnloos Y anai l OO.- trekken inbegr. BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING Spreekuren alle werkdagen; van 912 en 14 uur, Zaterd. 912 uur. Avondspreekuren Dinsdag, Woensdag en Donderd. v. 79 u. SINT JOSEPHS-GEZELLEN- VEREENIGING District Haarlem Haarlem I HOLLANDS BLOEMBOLLEN HUIS Directeur Homan gaat heen VRIJWILLIGE BURGERWACHT Aankomst deelnemers Vierdaagsche Mulo-examen Comité van Katholieke Actie INBREKER GEARRESTEERD Politie doet te Arnhem een goede vangst Zondagmiddagconcert H.O.V. Goedkoope treinen VRAGENBUS UIT DEN OMTREK Inbrekers aangehouden? BLOEMENDAAL VOORHOUT Weest op uw hoedel Bioscopen 26 Juli Bioscopen 27 Juli Bioscopen A pothekersd iensten TREKJES No. 864 Van twee studenten Stedelingen trekken in den vacantietijd naar buiten, naar het land om de stilte te zoe ken. „De groote stad vreet de menschen op schreef gisterenavond nog een der groote liberale bladen van ons land. In geestelijken ziij natuurlijk. Wij, stedelingen, in onze op pervlakkige vreugden en misleidende aflei dingen, achten ons vaak bevoorrecht, omdat wy deel hebben aan het leven van zoo'n stad. Maar als wij ons zélf dan eens peilen, en als wü eens nagaan waarin die bevoorrechting bestaat, dan vinden wij weinig anders dan armoedige en vaak leege genietingen (enkele diepere natuurlijk, niet te na gesproken) en als we nóg dieper graven en eerlijk willen zijn, zullen we vinden en erkennen, dat veel van dat genot is als een ontvluchting aan ons zelf. De stad, met haar jagenden arbeid, verteert ons. Zij onttrekt ons aan ons-zèlf) zij laat ons niet toekomen aan ons geestelijk, ons innerlijk leven; zij overrompelt ons; neemt ons in beslag van vroeg tot laat; ons werk zélf maakt zij tot een harden plicht, vaak tot iets buiten ons, dat wij doen tot het oogenblik dat de dagtaak is geëindigd." En hieraan voegde het blad een prachtige lofuiting toe op het landleven, dat den stede ling leert beseffen wat er aan zijn bestaan ont breekt: de rust, de stilte, de bezinning. Velen zoeken dit in onzen tijd. Het toevallig vacantieverblijf op het land echter kan niet anders bieden dan vormlooze stilte, die wel een tijd rust brengt, zooals het aanschouwen van een kalm water op een rus- tigen avond; die ook wel vaag tot bezinning stemt, doch niets concreets biedt. Of men het doel der bezinning bereikt, of men werkelijk in dergelijke uren van landelijke stilte het eeuwige zal zien, zooals het werkelijk is de eeuwigheid van het goed en van het kwaad, van Gods genade en vergevingsgezindheid dat is toeval. Daar hoeven wij ons niet aan over te geven. Wij hebben het middel om bewust in zalige stilte, in verheffende rust, de eeuwige begin selen in hun vollen omvang ons voor oogen te stellen. Wij bezitten dat middel in de gesloten retraite. De gelegenheid daartoe wordt den Haarlemschen stedeling dezer dagen geboden. De kosten bedragen maar f 6.50, waarvan de R. K. Volksbond voor elk lid dat mede op retraite gaat f 4.vergoed. Werklooze leden kunnen zich zeer zeker even goed opgeven, voor hem behoeft de vergoeding geen beletsel te zijn, er zal naar middelen ge zicht worden. Men geve zich nu spoedig bij een der volgende commissieleden op; B. Reijnders, Zomervaart 134, voorzitter; W. H. Dubelaar, Testastraat 32, secretaris; F. A. Puts, Rijks straatweg 473, penningmeester; J. A. Gortzak, Eantamstraat 54; P. C. v. d. Goes, Van der Hulststraat 7, Th. Uitendijk, Rollandstraat 37, M. Doek, Verduinstraat 40, G. Scholte, gebouw St. Bavo, Smedestraat 23. In het clubhuis ,St. Baaf", aan de Wester gracht. wordt, zooals reeds gemeld, vandaag, morgen en Maandag een lustrum-fancy-fair gehouden ten bate van het jeugdwerk in de Kathedraal. Met man en macht is er deze week gewerkt om een prachtig geheel tot stand te brengen. Een bezoek is bijzonder aan te raden; er is zeer veel te zien en te genieten. Voor een luttel bedrag kunt u per vliegma chine van de K.L.M. een rondvlucht maken boven een gedeelte van de fancy-fair. De lucht- touwen noodigen u uit tot een louter geluk. Uw zenuwen kunt u beproeven bij het hengelen naar de visschen. Voor hen, die in de paarden sport bedreven zijn, wachten de paarden met ongeduld. Een heel bijzondere attractie vormt de kegelbaan. Het alombekende rad van avon tuur is dit jaar weer aanwezig, alsmede een echt Hoofd van Jut. Het geheel zal opgevroo- lijkt worden door muziek van de Radio-Cen trale uit Haarlem en 2 bands zoowel in cabaret als in groote zaal. In de „bioscoopzaal" wordt doorloopend voorstelling gegeven. Een bezoek aan deze fancy-fair is zeker de moeite waard. Uitslag der districtwedstrijden van Zondag 19 Juli J.I.: Biljart Haarlem II (wisselbeker), Tafeltennis Beverwijk (medaille). Dammen IJmuiden II (medaille). Maandag om 8.30 vergadering der besturen van de onderafd. van tafeltennis in het dis trict Haarlem der Gezellen. Zondag 7.3010.30 ontspanning; tafeltennis G. Z.; 8.00 bijeenkomst voor aspirant)eden. Maandag 8.00 tooneelclub St. Genesius; laat ste dag voor opgave van Liebaard. Dinsdag 9.00 Esperantoclub. Donderdag 8.00 harmonie U. D.; 8.30 verga dering tafeltennis O. Z. Vrijdag 9.00 schola cantorum. Zaterdag 8.00 tafeltennis O. Z.; vertrek naar de Liebaard wordt nog nader bekend gemaakt. Met ingang van 1 Augustus is op eervolle wijze ontslag verleend aan den heer L. J. Homan, directeur der N.V. Hollands Bloem bollenhuis te Lisse. In zijn plaats is benoemd de heer Th. Zwetsloot. Op 29 Juli wordt de heer Homan 70 jaar en hij meent, dat het nu tijd i s, om zijn taak aan een jongere kracht over te dragen. Het jaar 1936 beteekent voor den heer Homan een dubbel jubileum. Het was dit voorjaar 50 jaar geleden, dat hij zijn eerste groene veiling leidde en bovendien was het op 18 April van dit jaar 15 jaar geleden, dat hij mede-oprichter werd van Holland's Bloembollenhuis. De nieuwe directeur, de heer Zwetsloot, ls vanaf de oprichting aan de Vennootschap ver bonden en geruimen tijd waarnemend-direc teur. Hedenmiddag om half 4 zouden de leden van de Haarlemsche Vrijwillige Burgerwacht, die aan de Vierdaagsche te Nijmegen hebben deel genomen, aan het station te Haarlem arrivee- ren. De commandant, lutt.-kolonei C. Becking zou met een groep van 50 Burgerwachters ter verwelkoming aanwezig zijn. In marschtempo met stafmuziek voorop zou men dan naar de infanteriekazerne trekken, waar de kranige Burgerwachters, die nu voor de vierde maal aan de Vierdaagsche hebben deelgenomen en voor de tweede maal den corpsprijs hebben ge wonnen, worden toegesproken en gefêteerd. Vaan de St. Theresiaschool KI. Houtweg 24, Haarlem, behaalden deze week het M. U. L. O. dipl. A: Tinie Slobbé, Annie Koomen, Mien Meulenbroek, Senie van Noort, Ada Bos, Truus Brero, Fie Brugman, Rie van Dijk, Ida Geukers, Annie v. Herwaarden, Nellie Post, Bertha Reys- sen, Marie du Saar, Riek Sombroek, Rie Bevin, Rina Boon en Miep Knape. Annie Granneman en Mia Busé behaalden het diploma voor typiste, terwijl drie leerlingen voor 't B diploma slaagden. Zondag 26 Juli 10 uur v.m.: Autotocht naar Apeldoorn voor leden en in troduced der Ned. Reisvereen. voor Katholie ken. Maandag bestemd voor godsdienstige ver- eenigingen. Geen andere vergaderingen uit schrijven. Maandag 27 Juli 2.30 uur: Bestuursvergade ring St. Marthavereeniging in het Tehuis Bloemhofstraat 1. Dinsdag 28 Juli 8 uur: Repetitie St. Caecilia in het gebouw St. Bavo. Donderdag 30 Juli 7.30 uur: Cursus Esperan- tistenvereeriging „Abbé Richardson" by Brink- mann. 8.30 uur; Bureau-vergadering R.K. Reclas- seeringsvo.reeniging in het St. Vincentiusge- bouw, Groenmarkt 22. 8 30 uur: Repetitie R.K. Tooneelver. Thalia", in „Het Hof van Holland", Groote Markt. Vrijdag 31 Juli 8 uur: Repetitie Rederükers- kamer „Albercinck Thym", in de Studio, Lange Wijngaardstraat 17. Ten einde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilijken, wordt allen R.K. Vereenigin- gen verzocht, by 't uitschrijven van een ver gadering vooraf overleg te plegen met het Al gemeen Secretariaat, mej. W. v. d. Singel, Kle verlaan 194, telefoon 23608 en bij vaststelling hiervan onmiddellijk mededeeling te doen. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is te Haarlem ingebroken in het heeren-modemagn- zijn van den heer K. in de Kleine Houtstraat, waarbij een bedrag van 830 gulden werd gesto len. De Haarlemsche recherche heeft thans in een logement te Arnhem aangehouden den 27-ja rige G. S„ afkometig uit Maastricht (die bekend heeft, de inbraak gepleegd te hebben. Hij had nog slechts een rolletje centen in zijn bezit en beweerde, het overige geld aan de vrouw van den logementhouder gegeven te heb ben. Deze betwist dat echter en bij een huis zoeking in het logement is het geld ook niet gevonden, S. is naar Haarlem overgebracht en heeft bij zijn verhoor tevens bekend, dat hij ook in 's- Gravenhage, Rotterdam en Groningen soortge lijke inbraken heeft gepleegd. De man is in bewaring gesteld en zal aan de justitie worden overgegeven. De Haarlemsche Orkest Vereeniging geeft een concert in Der Hout op Zondagmiddag 26 Juli, onder leiding van Frits Schuurman. Het pro gramma -uldt: 1. Inleiding Derde Acte „Lohen grin", R. Wagner; 2. Tweede Rhapsodie, Fr. Liszt; 3. Arlésienne-Suite No. 1, G. Bizet; 4. Twee Spaansche Dansen, A. Mdszkowsky; 5. Ouverture „La Princesse Jaune", G. Saint- Saëns; 6. Fantasie over motieven uit de opera „Butterfly". G. Puccini; 7. Marsch uit de ope ra „Tannhauser", R. Wagner. Biykens advertenties in dit nummer zal een goedkoope trein Ioopen van Haarlem en Am sterdam naar Den Helder (Texel) op de Zon dagen t/m. 23 Aug. "Voorts zal een goedkoope trein loopen van Haarlem, Zaandam, Amsterdam, N.-Bussum, Hilversum en Utrecht naar Arnhem en ilyme- gen op de Zondagen t/m. 13 Sept. Vr.: Hoe verwijdert men olievlekken uit een wollen karpet? Antw.: Met perchlooraethyleen afwryven, waarvoor u een borstel dient te gebruiken. Dan de nog vochtige plek bedekken met talcum en goed latën drogen. Afborstelen. De vlek, welke dan misschien ontstaat met warm water af doen. In dat water kunt u wat mierenzuur doen. Vr.: Hoe luidt het adres van den heer Ruij- ter, licl van de Eerste Kamer? Antw.: H. Ruijter, Roermoncisplein 34, Arn hem. Als verdacht van een te Uitgeest gepleegde inbraak heeft de Zaandamsche politie twee Zaandammers, P. B. en A. M., aangehouden. Een van hen bleek in het bezit te zijn van een flink bedrag aan geld. Omdat by de inbraak geld werd vermist, onderzoekt de politie of hier- tusschen verband bestaat. De bouw van het nieuwe Politiebureau Met den bouw van het nieuwe politiebureau op het terrein van de vroegere openbare school te Overveen, is een aanvang gemaakt. Op de vroe gere speelplaats is een directiekeet gebouwd en heel wat bouwmateriaal is er reeds aange voerd, FA .WILLEM vervorméh VERVEN STOOMEN VAM BAA4ESHOEDEN WUHelminastraat i6. tel:(6884 Haarlem Geopend tot 6.30 n.m.; Zaterdags tot 4 u. n.m Wijlen W. van der Laan herdacht. Onder groote belangstelling van nagenoeg alle contro leurs der vereenigingen „De Hyacinth" en „De Narcis" vond op treffende wijze een herdenking plaats van de controleurs, die zoovele jaren met den ten vorigen jare zoo plotseling ontslapen directeur en leider hebben mogen samenwer ken. Naast de controleurs zagen we onder meer den oud-hoofd-controleur Van Egmond, den tegenwoordigen directeur den heer Limburg en den tegenwoordigen administrateur den heer H. J. van der Laan, zoon van wijlen den heer W. van der Laan. Voor deze plechtigheid werden allen ontvan gen ten huize van mevr. de wed. Van der Laan geb. De Bruijn, alwaar vroeger wekelijks de byeenkomsten werden gehouden door de con troleurs met hun leider-directeur. Het eerst werd het woord gevoerd door den heer Van Egmond, die zeide dat deze bijeen komst niet de bedoeling had om een weemoe dige stemming op te wekken, maar meer om uiting te geven aan de innerlijke gevoelens, waarmede de controleurs waren bezield- ge voelens van dankbaarheid en waardeering je gens hem. die hen zoovele jaren had terzijde gestaan. Dankbaar zeide spr. te zijn gestemd voor al hetgeen de controleurs van hun emi- nenten directeur hebben mogen leeren, hetgeen in hem zoo hoogelijk werd gewaardeerd en nog gewaardeerd; dankbaar bovendien voor de we- keiyks te zijnen huize genoten gastvrijheid op de Zaterdagmiddagen en vaak overige middagen ondervonden, voor de uitoefening van de keu ringsdiensten. Spreker wees hierby op de steeds voorbeeldige verstandhouding en den goeden geest die de aanwezigen tot een harmonisch geheel vormde, die vanaf 1923, toen onder lei ding van den heer W. van der Laan .de keu ringsdiensten tot stand kwamen, onder zijn leiding hebben mogen staan. Spr. herdenkt te vens densteun, welken de controleurs van hem hebben mogen ondervinden, wanneer het ging om de rechtvaardige behartiging der belangen van de controleurs. De algemeene ontwikkeling, de karaktervor ming als mensch en als controleurs beschouwde spr. als de meest waardevolle elementen door den heer Van der Laan nagelaten. Een gun- LEESGELD 3 CENT PER BOEK IN DE WEEK TOT SEPTEMBER IS ALLEEN GEOPEND: BIBLIOTHEEK HAGESTRAAT 49 Woensdagavonds van 8 tot 9 uur. stige gelegenheid is er voor afgewacht, om van die inneriyke gevoelens getuigenis af te leggen, en ter blijvende nagedachtenis aan dit feit, bood spreker aan mevr. Van der Laan, onder toevoeging van een gecalligrafeerde oorkonde, een in brons vervaardigde beeltenis van wijlen den heer W. van der Laan aan. De letterhjke tekst van de oorkonde luidt aldus: „Zoo gaarne uiting gevende aan onze gevoe lens van waardeering voor de groote verdiensten van onzen eminenten patroon, wijlen den heer W. van der Laan, als directeur van de keurings diensten van de vereeniging „De Narcis" en „De Hyacinth" en in dankbare herinnering aan de prettige en vaak leerzame Zaterdagmiddagcon ferenties, welke wü voor de uitoefening van ons beroep, te zynen huize en onder zyn leiding hebben bijgewoond, hebben een van hem biy- vende beeltenis doen vervaardigen. Aan haar, zyne echtgenoote, die met hem alle zorgen van' zijn drukke leven steeds in liefde heeft gedeeld, veroorloven wii ons deze nage dachtenis aan te bieden, met de verzekering, dat zyn voorbeeld, zyn geest en streven, immer in ons zal biyven voortleven." (Volgen de handteekeningen van alle controleurs) „Het was mij een voorrecht en eer zïjn ar beid te mogen voortzetten, en voort te bouwen op de fundamenten door hem gelegd. Mede uit hooge waardeering voor zün persoon, was het my dan ook byzonder aangenaam aan de tot standkoming van deze stoffeiyke nagedachtenis mun steun te verleenen." w. g, F. LIMBURG, Directeur Zichtbaar bewogen accepteerde mevr. Van der Laan de waardevolle gravure, waarna de gedachte aan de groote eer haar overleden echtgenoot bewezen, weer plaats maakte voor teekenen van blijheid en vrede. Als oudste controleur voerde nog de heer Van Kampen en na hem de directeur de heer Lim burg, het woord, waarna een zoon van wyien den heer Van der Laan den aanwezigen dank bracht voor de aan zijn vader bewezen eer. Hiermede hebben de controleurs de gelegen heid te baat genomen, om officieel afscheid te nemen van mevr. Van der Laan, en van haar huis. dat in verband met de reorganisatie .se dert eenigen tyd niet meer het kantoor en de administratie van „De Narcis" en „en> «."?»- cinth" huisvestte. Alsof de crisis met haar nasleep van ver hoogde invoerrechten, deviezenverorde- ningen, clearingsmaatregelen nog niet voldoende het bestaan van den land- en tuin bouwer had aangetast, komt daar een nieuwe belager het vijandelijk front versterken. De Colorado-kever nadert weer! Wellicht zegt deze schrikmare den stedeling, die van kevers en dergeiyke insecten slechts wat onaangenaamheid en overlast pleegt te ondervinden, héél weinig, maar de plattelands bewoner, inzonderheid de aardappelenteler, weet, dat met de mogelijke komst van dezen vijand zijn laatste restje bestaan op het spel staat. Het verschijnen van de Colorado-kevers immers beteekent de dood van het aardappel loof. Geheel kaal gevreten worden de struiken, tengevolge waarvan het beschot der knollen daalt, in ergere gevallen zelfs geheel verdwijnt. Doch hierin niet alleen schuilt het groote gevaar van dezen plantenverdelger. Erger nog is dat de geheele exporthandel in aardappelen maar óók in andere gewassen kan wor den lamgeslagen, wanneer deze vüand de landsgrenzen zou overschreden. Uit gerecht vaardigd zelfbehoud toch (soms helaas enkel als graag aangegrepen gelegenheid om van een lastigen concurrent af te komen) heb ben diverse regeeringen bepaald, dat geen aard appelen, groenten, bloembollen of houtgewas sen mogen worden ingevoerd uit een zeer groot rayon rondom den besmettingshaard. Hier dreigt een gevaar van de allereerste grootte. Wanneer een dergelük invoerverbod in Duitschland, Engeland of de Scandinavische landen zou uitgevaardigd worden, dan ligt onze vaderlandsche tuinbouw voor goed tegen den grond. Men zal ons misschien vragen, of wij niet te pessimistisch zijn, of onze waarschuwing niet te voorbarig is en een onnoodige dus ge vaarlijke paniekstemming wekt. Ei- is im mers in ons land nog geen aardappelveld door deze plaag aangetast. Wij moeten hierop antwoorden, dat tegen dit gevaar niet te ernstig en te vroeg gewaar schuwd kan i worden, omdat by de minste on achtzaamheid de vüand er is, en dan, o zoo moeilijk weer buiten te werpen valt. Zeker, nog is dit uiterst gevaarlijk insect gelukkig niet binnen de grenzen, maar het is toch reeds in België gesignaleerd. Bedenkt men, dat de Europeesche „op- marsch" van dezen verderfeiyken Amerikaan- schen import begonnen is in Zuid-Frankrijk en dat in weinige jaren de honderden kilo meters naar België zijn afgelegd, dan behoeft het geen betoog, dat de luttele mijlen, welke onze Zuiderprovinciën van de Noordeiykste vindplaatsen in België scheiden, in korten tyd „genomen" kunnen worden. Deskundigen hebben uitgemaakt, dat niet enkel door overvliegen de verspreiding ge schiedt, doch dat voomamelyk de wind deze diertjes in grooten getale meevoert. Eén vlie gende Zuiderstorm kan tengevolge hebben, dat Noord-Brabant, Limburg of Zeeland besmet raken en dan, wéé onezn tuinbouwryken pro vincies, óók in het Noorden. Voor het geval, dat dit ergste geschiedt, is echter een enorm afweerapparaat in het leven geroepen. Via tuinbouwconsulenten, scholen en orga nisaties is alom voorlichting gegeven; zélfs de politiemacht is gemobiliseerd, om by het eer ste teeken van gevaar actief op te treden. Doch dit alles hoe uitstekend ook zal onvoldoende zyn, wanneer niet de heele be- Gebouw St. Bavo Gewone zittingen 4 en 7 uur; Geel Wit 6 uur. Kunstzaal Reeker Wagenweg Tentoon- tellingen 95 uur. Kuntzaal De Bois Kruisweg Tentoon stelling 106 uur. Clubhuis „St. BaaP' Westergracht Fan cy Fair D.E.L.TA., 3—6 en van 8—11 uur. Rembrandt-Theater „Heisses Blut", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace Palace Filmac 115 uur in „ErU!)ekCpje". 7 en 9.15 u. Luxor-theater „Clown Bux", 230, 7 en 9.15 uur. Frans Haistheater „Jonge Harten" (ge prolongeerd) 2.30, 7 en 9.15 uur. Clubhuis „St. Baaf", Westergracht Fancy- fair D.E.LT.A. 12—6 en 8—11 uur. «ADiol KONINGSTRAAT 27, TELEFOON 14609 OFFICIEEL PHILIPS REPARATEUR Kembranclt-theater „Heisses Blut", 2.00, 4.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace Shirley Temple in „Krulle- kopje", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-thcater „Clown Bux", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater „Jonge Harten" (ge prolongeerd), 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Haarlemmerhout Zondagmiddag-concert H.O.V., half 3. Gebouw St. Bavo R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Kunstzaal Reeker Wagenweg tentoon stelling 95 uur. Kunstzaal De Bois Kruisweg tentoon stelling 106 uur. Clubhuls „St. Baaf" Westergracht Fan- cy-fair D.Ei.T.A., 8—11 uur. Kemwandt- theater „Heisses Blut", 2.30, 7 en 9.15 uur Cinema Palace Filmac, 115 uur; Shirley Temple in „Krullekopje", 7 en 9.15 uur. Luxor-thcater „Clown Bux", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater „Jonge Harten" (ge prolongeerd), 2.30, 7 en 9.15 uur, De avond- en Zondagsdiensten der apotheken worden van 25 tot en met 31 Juli a.s. waarge nomen door P Th. A. v. Rijn, Kleine Houtweg 15 fa. C. G, Loömeijer en Zn.. Zijlweg 34 en Sc'ho terbosch - apotheekRijksstraatweg 19. volking aan de bestrijding medehelpt. Het is een dure plicht van ieder, plattelander of stedeling, om het gevaar, waar hij het ont dekt, te signaleeren. De Colorado-kever is ongeveer een centi meter lang, geelachtig van kleur, met een roo- den weerschün. De schilden zyn iets heller geel en hebben 5 overlangsche zwarte strepen. Het voorborststuk is geteekend met zwarte vlekjes. Ieder, die een dergelijk insect aantreft, doode het onmiddeliyk, terwijl de Plantenziektekun- dige Dienst te Wageningen terstond gewaar schuwd dient te worden. Reeds eenmaal is een aanval van dezen vyand op ons land afgeslagen. Wanneer ieder medewerkt is dit ook nu weer mogelyk. Nalatigheid of onverschilligheid zyn hier niet minder dan misdadig, omdat ze het tuin- dersbelang, dat is het landsbelang, in het grootste gevaar brengen. „Hoe vind je 'm?" keek mevrouw Stallers haar man bezorgd aan, toen Fred de gasten kamer had verlaten. „Ik zou zoo zeggenniet minder dan de vorige keermogelyk 'n tikje smallermaar dat kan van de studie zyn...." „Dat hoesten, hè „Sjadat hoesten.... schynt maar niet weg te willen Er ging iets als 'n huivering door de gasten kamer van het kloosterwaar deze ouders zich voelden als hulpelooze kinderen.... en 't elkaar niet durfden zeggen. Of meneer en mevrouw even bij Pater Gar diaan op de kamer wilden komen, kwam broe der-portier vragen. Heel even keken ze elkaar aan.... volgden toen traag de broeder door 'n paar lange gan gen, waar hun stappen vroeger heel anders hadden geklonken. En vyf minuten later wisten ze 't. Er was maar 'n heel kleine kans, dat Fred tot het noviciaat zou worden toegelaten. En die „kleine kans" maakte pater Gardiaan er nog maar by, om niet ineens 't ergste te hoe ven zeggen; want geen week geleden nog had de dokter Fred onderzocht, en 't resultaat was de korte mededeeling; „Als ik die goedkeur, dan wordt er nooit meer een afgekeurd." Zwügend zaten de ouders tegenover Pater Gardiaandie begreep dat hier 'n slag was toegebracht, die drie levens voor tientallen ja ren had geschonden. „Er is alles gedaan, vader, moeder,alles, van beide kanten, om uw jongen gezond naar 't priesterschap te voerenmaar 't heeft er veel van, dat God 't anders heeft beslist 't Is jammer't is heel erg, want ik weet wat 't voor u beteekenten wat 't voor Fred beteekentwant als ik ooit van 'n student zou hebben durven voorspellen: „die wordt t", dan zou 't van hèm geweest zynU moet dat dragener is niets aan te doenen u moet 't later Fred helpen dragen.'t is misschien beter dat u er nu nog niet met hem over spreekthoogstens 'n voorzichtige ver onderstelling en dan maar afwachten, wat hij zelf zegt. Als hy dan voor de laatste maal is onderzocht en hij kan niet worden aangeno menzal ik hem wel voorbereiden en ook zeggen dat 't voor u niet heelemaal onverwachts komt.dat bespaart hem dan 'n moeilyke brief naar huis „We hebben er zoo voor gebeden" snikte de moeder. „En hy zelf ook „Dat weet ik, mevrouwen dat is 'n ge ruststelling.als Fred wordt afgekeurd, dan weten we allemaal dat God daar iets mee be doeld heeften ééns zal ons dat duidelyk worden...." „Nou" zei Fred opgewekt, toen hy z'n ouders naar de trein bracht „over 'n paar maandjes loop ik misschien al in de py en dan mag u 'n heele poos niet op bezoek komenweet u dat?" „Natuurlijk, jongen" lachte z'n vader. „Dacht je dat we zóó slecht op de hoogte wa- ren? Ik weet byvoorbeeld óók, dat jë nog heel streng gekeurd wordt vóór. je wordt aangeno men in de orde." „Nou, nou, nou.... héél streng.... 'tis maar 'n zeldzaamheid hoor, als er een om z'n gezond heid wordt afgewezen. Ja, ik weet 't wel.... ik ben niet zooals anderenmaar ik heb een afspraakje met de Kleine Theresia.zal ik u later wel es vertellenals alles achter de rug is.die zorgt wel dat het onderzoek meevalt. „Engreep z'n moeder hem eventjes bij 'n arm„als 't nou es tegenviel.... je kunt niet weten, jongen „Bent u daar bang voor, moeder?" „Bangbangik vraag maar zoo.... Wat zou je zeggenals.." „Ik weet 't heusch nietdaar heb ik heele maal nog niet aan gedachten daar moet u niet over tobben, moeder.... wat zegt u, vaderje bent geroepen of je bent 't niet.. is 't niet zoo?" „Natuurlijk, Fred.geen zorg vóór de tyd. maar, al te gemakkelijk mag je er óók niet over denken, zie jeik bedoel maar: we moeten er allemaal van overtuiga zijn, dat we tot 't laatste oogenblikallesalles gedaan hebben, om „O, janatuurlyk.maai- dat neem ik niet gemakkeiyk op, hoor!" 'n Dag of wat na 't bezoek voelde Fred zich weer niet lekker. Pater Gardiaan keek hem eens aanen de jongeman kreeg 'n kleur.. hy voelde dat Pater Gardiaan het aan 'm zag. „Wat scheelt er aan, Stallers?" „Ochschokte Fred even met z'n schouders „zal wel weer overgaan, Pater Gardiaan „Nog altyd vol vertrouwen?" Fred knikteen keek de pater recht in de oogen. „Maar evengoed in 't oog houden, beste vent, dat 't wel eens niet voor je zou kunnen zyn weggelegd.... Je weet, we mogen alleen ge zonde priesters aannemenen er mag niet worden geschipperd in dergelüke gevallen Ik zeg 't maar, omdat anders de teleurstelling eventueel nog grooter zou zijn „Heeft de dokter nog iets gezegd, Pater Gar diaan, de vorige week?" De Gardiaan knikte zwijgenden draaide zich langzaam om „Je moet maar zóó denkenals alles er voor gedaan isalles, zie jedan gebeurt wat het beste is En Pater Gardiaan was al 'n stap of zes verder. Zou 't dan tóch.... tóchna zooveel ja ren te hebben verlangd en „Waar ben je over aan 't piekeren?" liep ineens Leo Boldexing naast hem. „Kerel, je loopt zoowat met je neus op de grond toch geen slechte tijding gehad van huis of zoo?" „Nee.... neevan huis niet...." „Waarvan dan wèl?" „HmPater Gardiaan schijnt bang te zijn, dat „Hè? Maar Fred, hoe heb ik 't nou met je.... loop je te grienen? Jy, de optimist in alle omstandigheden?" „Jamisschien ben ik te optimistisch geweest, Leo.... je snapt me welJe kan Onze Lieve Heer niet dwingen, zie je „Nee..., maar je was zoo vol vertrouwen.... i» Gil „Jawel, jawel.... maar Pater Gardiaan heeft er meer verstand vanen de dokter schynt nou niet bepaald „Best mogelijk, maar 't is nog ruim twee maandenwie kan zeggen wat God met ons vóór heeft? 't Is best mogelijk dat jij wordt aangenomen en ik niet.wat weten we er van?" „Nou maar" Fred lachte alweer „ik zou toch best met jouw boddy willen ruilen, kerel! De gezondheid ligt er bovenop.... als ik er zoo zeker van was als jy...." „We weten d'r niks van.... afgeloopen en weet je wat we doen.... 's Kyken.... 't is nog ruim twee maanden.... vandaag Dins dag.... komt precies uit.... snap je me? En we vragen of de anderen ook allemaal mee doenKerel, dat wordt 'n geweldig offen sief naar boven! En dan alles maar rustig af wachten." „Nog es even hoesten, Stallersja.... nóg es'n beetje harder.... mooi zoo.... en nou diep ademhalenJa.... ga zoomaar 'n poosje door.want ik moet nog overal even luisteren.... Ja, flink zoo.... flink zoo." En na vyf minuten: ,,'t is goed.... ik weet 't.... Ik snap er geen laars van...." „Hoe bedoelt u, dokter?" „Dat 'k niks meer kan vindenik heb je expres nog 'n keer terug laten komen en ook de urine onderzocht.... maar.... alles is in ordeTjonge-jonge, wat 'n verschil met 'n maand of wat geledenIk feliciteer je, hoorAls je gauw opschiet, dan ga ik zoover meeik moet naar Leo Boldrir.g gaan kijkendie bevalt me niks...." U denkt dus „Nou ja'n fiksche griepzoo een moeten we in de gaten houden.... Jammer.... die had vandaag ook bij me moeten komen voor 't onderzoek.... Ik zou gauw met 'm klaar geweest zyn.... 'n kerel als 'n boom....^ nooit iets gemankeerd zoo lang ie hier is...." „Hoera! AangenomenBrief volgt. Fred." Juist toen hy 't telegram aan 't loket had afgegeven, stond Broeder Stanislaus achter hemook met 'n telegramvoor de ouders van Leodat ze direct moesten overkomen. „Is 't zóó erg, broeder?" „Ja.... longontsteking en pleuris.... over de veertig koorts...." De volgende dag werd Leo bediend.... en er mocht niemand by. 't Avondgebed der seminaristen werd een kwartier langeren allemaal baden ze even hard en vurig voor 't herstel van Leo. „Hij vraagt naar jou, Fred" kwam Pater Gardiaan de andere middag naar hem toe. „Ga nu direct maar evenz'n vader en moeder nemen juist wat rust.. ..maar maak 't heel korten praat niet te veel.,..' „Zou 'tmet Leo....?" „Ik geloof niet dat ie de avond meer haalt., zoo zie je, Fredzoo zie je Fred schrok van Leokon niks zeggen 'twas of er 'n stok in z'n keel werd gestoken. „Nou, Fred" klonk 't zacht, maar toch nog opgewekt wat heb ik je gezegd? We weten nooit wat God met ons voor heeft Ik feliciteer je, knuler is iets heel bizon- ders met je gebeurd „Hoehoe is t mogelyk, Leovoor mij zoóiets als 'n wonder.... en voor jou „Ja.... ik hoef niet eens meer gekeurd te wordenmaar da's niksals ik Boven maar word goedgekeurd „NeeLeozeg dat nou niet; we „Ik weet 't, jongenjullie doen de hemel geweld aanzoo'n offensief als voor jou en toch haal ik 't niet.... Je ziet: ik sta in n goed blaadje.... ik hoef er veel minder moeite voor te doen dan duizenden anderen, met wie nog allerlei gevaarlyks kan gebeuren p'rcd kreeg 'n paar medailles en 'n boekje als gedachtenisAls 'n klein kind zat ie er bij te huilen.... Maar hy moest weg.... was al langer gebleven dan ie mocht. Leo zag 'm opstaan en vroeg helder: „Steek eerst de kaar sen nog even aan, Fred..., en vraag of ze alle maal hier komenvoorvoor de rest dan kan ik misschien nog alles mee-bidden Onze Lieve Heer schijnt me nog gauwer te wil len hebben dan ik dacht En 't kwam precies zoo uit. G. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 2