Starten en tijd opnemen Zoekt gij betrouwbaar Personeel j Plaats een „Omroeper voor 80.000 gezinnen j FILMS KONINKLIJK HUIS FOTO KINOHUIS VOS Cricketprogramma voor Zondag SCHAATSENRIJDEN SONJA HENIE'S VOORBEELD Ook Vivi-Ann Huiten wordt prof DE WINTERSPORT OP DE ZOMERSPELEN Rijders van naam in 't Berlijnsche Sportpaleis NEDERLAND—ZWITSERLAND Wederzijdsche toelating van jongelieden Een nieuw apparaat, dat bij de a.s. spelen te Berlijn zal worden gebruikt Film als hulpmiddel NED. STUDENTEN NAAR BERLIJN Gasten van de Duitsche regeering tijdens de Olympische Spelen BERESFORD DRAAGT DE BRITSCHE VLAG De Olympische Spelen naderen. De loting voor het voetbaltournooi Uw plaats is nog vrij naar..... Beieren - Bodenmeer - Zwarte Woud REISBUREAUX„CENTROPA"NY Amsterdam Vijzelstraat 28 (hoek HeerenqrJ Utrecht (Vredenburq) Den Bosch -Nijmegen. flolladici ptoxjianuruU/oel 1936op. aaswte&i KUNST VAN HEDEN Stad der Singknaben Gast bij de Regensburger Domspatzen ZATERDAG 25 JULI 1936 arminiiimnniiiniinniiiiniiiiiiiiiuniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniuiiiiiiiiuiiiuiuiuiuiiuiiuuuuiuiiiumuiiiiiiiiiiim^ \5-Awx. KLUCHT-PROGRAMS (sprekend) vertoonen wij bij OPENLUCHTFEESTEN en in ZALEN tegen zeer billijke condities CEINTUURBAAN 195 TEL.292I4 A'DAM Het programma van de N.C.B.-competitie voor a.s. Zondag luidt als volgt: Eerste klasse: V.O.C.V.V.V.; R. en W. Haarlem; V.R.A.Hermes-D.V.S. Overgangsklasse: SpartaC.V.H.; S.C.H.C. A.C.C.; H.C.C. 3Excelsior. TvOeede klasse A.: Kampong—R. en W, 2; U.V.V.—Hercules; A.C.C. 2—V.V.V. 2. Tweede klasse B.: H.D.V.S. 2—VU.C.; H.B.S. 2—Ajax CL.); Quick (H.j—H.C.C. 4; V.C.C. 1— V.O.C. 2. Tweede klasse Oost: NijmegenP.W. 2; H. T.C.C.—Quick (N.) 2. Derde klasse A: K.N.S.M.Amphibion; V.V. V. 3S.C.H.C. 2; V.R.A. 3—Kampong 2. Derde klasse B.: C.V.H. 2Olympia; R.I.O. 2—V.R.A. 4. Derde klasse C.: Excelsior 3Quick (H.) 2; A.S.V.Leonidas. Het voorbeeld van de Noorsche Olympische en wereldkampioene, Sonja Henie, die na de Olympische winterspelen te Garmisch Parten- kirchen tot de rijen der profs overging en thans in Hollywood voor de film werkt, vindt navol ging. Ook de Zweedsche kunstrijdster Vivi-Ann Huiten zal professional worden. Zij zal eenige maanden te New York optreden en daarna een groote tournée door de Vereenigde Staten ma ken. Tijdens de Olympische zomerspelen te Ber lijn zal men ook van de wintersport kunnen genieten. In het Berlijnsche sportpaleis zal de kunstijsbaan bereden worden door beroemde kunstrijders en kunstrijdsters, terwijl er ook ijshockeywedstrijden zullen worden gespeeld. Op verschillende dager, in Augustus zal men in Berlijn het kunstrijden van den wereld-, Europeesch en Olympisch kampioen Karl Schaefer, van Erik en Ilse Pausin, Hedi Stenuf en Emmy Putzinger, Cecilia Colledge en Maxie Herber en Ernst Baier kunnen zien. Voorts zullen ijshockeywedstrijden gespeeld worden tusschen de ploegen van de Oosten- rijksche kampioensclub Engelman, de Duitsche kampioene Berliner Schlittschuhclub en het Duitsche nationale team. Tusschen Nederland en Zwitserland is een re geling getroffen inzake wederzijdsche toelating van jongelieden van beiderlei kunne, die ter uit breiding van hun handels- of beroepskennis, 'n gesalarieerde of ongesalarieerde betrekking wil len aanvaarden, hetzij in een industrieele of handelsonderneming of in het hotelwezen (z.g. „stagiaires"). De „staggiaires" mogen in beginsel niet ouder Bij de eindstreep van eiken wedstrijd, zij het een wedstrijd in het hardloopen, zwemmen of wielrennen, moeten twee, van elkander onafhankelijke feiten worden vastgesteld. In de eerste plaats moet de volg orde van de aankomende deelnemers en ver volgens de tijd worden vastgesteld, welken zij voor het afleggen van de baan noodig hebben gehad. Tot dusver werd ook bij de Olympische Spelen de tijd nog altijd opgenomen door mid del van wel is waar zeer nauwkeurig werkende, doch met de hand bediende stop-watches, waarbij men er genoegen mee nam den tijd tot op een tiende seconde te meten. Deze me thode zal ook gedurende de Berlijnsche Spelen worden toegepast. Daarentegen wordt reeds se dert geruimen tijd de volgorde, waarin de deel nemers de eindstreep passeeren, fotografisch op genomen. De afstanden tusschen de deelne mers, op het oogenblik dat zij de eindstreep overschrijden, bedragen dikwijls slechts enkele centimeters, zoodat het verschil onmogelijk in tiende seconden kan worden gemeten. Door middel van fotografie-apparaten of filmcame ra's is zulks welmogelijk. De Amerikanen zijn er reeds jaren geleden bij wijze van proef mee begonnen, stop-watch en eindstreep-filmcamera te combineeren. De bekende sportleider Gustavus Town Kirby heeft een toestel geconstrueerd, waarmede men ge durende de Olympiade van Los Angeles in 1932 buitengewoon nauwkeurige resultaten heeft bereikt. Het Organisatie-comité van de Olympische Spelen heeft zich in verbinding gesteld met de „Physikalisch-Technische Reichsanstalt", welken instituut zal medewerken om den tijdmetingen en kinomatografischen opnamen bij de eind streep een wetenschappelijk karakter te ver- leenen. Het Rijksinstituut heeft na talrijke experimenten en in samenwerking met Zeiss- Ikon en Agfa een toestel geconstrueerd, dat op hetzelfde principe berust als de Kirby- camera. Dit toestel bestaat uit een smalfilm-camera, welke stereoscopische, vertraagde opnamen van de gebeurtenissen op de eindstreep maakt. Dit toestel werkt met een negatief-film, welke dank zij een buitengewoon snel ontwikkelings procédé dadelijk een positief levert en na ongeveer twaalf, hoogstens vijftien minuten, droog is en geprojecteerd kan worden. De camera werkt met een frequentie van precies 100 opnamen per sec. Twee van zulke, naast elkaar geplaatste camera's, leveren beel den op met de gebruikelijke stereoscopische verschuiving. Voordat zij worden vertoond, worden de films gekleurd, de één rood en de ander groen. Vervolgens worden zij op het doek over elkander geprojecteerd. Bekijkt men het geprojecteerde beeld door een bril met glazen van dezelfde kleuren, dan ziet het rechter oog alleen de met de rechter camera, het linker oog alleen de met de linker camera gemaakte opnamen. De gebeurtenissen op de eindstreep spelen zich dus op het dóek natuurgetrouw af en voor de jury kan er geen twijfel meer be staan, wie het eerst de eindstreep passeerde Aangezien de film in aanzienlijk verlangzaamd tempo kan worden afgedraaid, is het mogelijk kalm te overleggen en na eventueel noodige discussies te beslissen hoe de volgorde bij het passeeren van de eindstreep in werkelijkheid is geweest. Het behoeft geen betoog, dat het geheele procédé bovendien nog de mogelijkheid biedt, in dubieuze gevallen de filmvertooning zóó dikwijls te herhalen, totdat de juryleden het volkomen met elkaar eens zijn. Door een vernuftig optische constructie zijn de camera's gecombineerd met een uurwerk, dat ^egelijk met het afschieten van de start pistool aan den gang wordt gebracht. Dit uur werk bestaat uit zes over elkaar roteerende schijven, welke met van boven naar beneden toenemende snelheid ronddraaien. De onderste, snelste schijf geeft duizenden seconden aan, de volgende honderdste, tiende en volle seconden en de daarboven liggende geven intervallen aan van 10, 100 en 1000 seconden. De wijzers zijn aan den rand van de tamelijk breede schijven aangebracht en het objectief van de camera ligt op dezelfde hoogte als de draaiende schij ven. Op het geprojecteerde beeld is het uur werk geheel links te zien; zijn wijzers geven nauwkeurig den tijd aan. Het uurwerk en de camera loopen onafhan kelijk van elkaar op een synchronischen motor. De frequentie van den daartoe noodigen wis selstroom wordt tot op een duizendste seconde gereguleerd. Teneinde de films onverwijld te kunnen ont wikkelen, is op het Rijkssportterrein in de loge der scheidsrechters een donkere' kamer ge bouwd, welke met de modernste hulpmiddelen is ingericht. Daardoor zal het mogelijk zijn, de films 'reeds een kwartier nadat de opnamen zijn gemaakt, op het doek te projecteeren. Het organisatie-comité der Olympische spelen te Berlijn richtte tot een groot aantal landen een uitnoodiging om tijdens de Olympiade naar Berlijn af te vaardigen een dertigtal jongelui, die de studie volgen aan cie Academie voor Li chamelijke Opvoeding. Het Nederlandsch Olym pisch Comité verzocht aan het bestuur der Academie voor Lichamelijke Opvoeding te Am sterdam om deze uitnoodiging op zich te nemen. Zoo vertrokken Donderdag dertig studenten dezer academie onder leiding van hun rector, prof. dl'. K. Gaulhofer, naar Berlijn. Op een bijeenkomst van de Britsche Olym pische ploeg werd door de leiders met algemeene stemmen de bekende roeier Jack Beresford aan gewezen, om tijdens het défilé de Union Jack te dragen. Beresford, wien deze eer te beurt valt, komt in Berlijn voor de vijfde maal op Olym pische Spelen uit. Bovendien werd besloten, dat de Olympische ploeg het Britsche saluut met het hoofd naar rechts gewend zal geven. met Neurenberg, München, Garmisch, Ober- ammergau, Koningssloten, Lindau, Baden- Baden, Trier, enz. Negendaagsche reizen, aanvangende 8 Aug., 29 Aug. en 12 Sept. Pracht programma! Prijs 75.met eerste rangs verzorging. zijn dan 30 jaar. De verblijfsvergunning kan voor een jaar worden gegeven. In uitzonderings gevallen kan deze periode met zes maanden worden verlengd. Voor de uitvoering van deze regeling in Ne derland is aangewezen de directeur van den Rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling, 's-Gravenhage, Bezuiden- houfcscheweg 97. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat er thans gelegenheid bestaat tot plaatsing van drie jonge Nederlandsche electrotechnische ingenieurs als „stagiaires" in Zwitserland, mits ook aan hetzelfde aantal jon ge Zwitsersche electrotechnische ingenieurs een dergelijke gelegenheid in Nederland wordt geboden. Bij alle groote kerken ziet men duiven; doch de Regensburger Singknaben (zijn het niet de zelfde ondeugende bengels als overal elders?.; noemt men Dom-musschen! Verbeeld u ook eens, dat men ze Domtauben genoemd had! Of ik er welkom ben? Dr. Th. Schremms komt me met open armen tegemoet en brengt me bij de jongens in hun ruime studiezaal, waar ze hun huiswerk ma ken, dat ze te doen hebben voor het gymna sium of de lagere school, welke zij 's morgens bezoeken. En „De Tijd" en „Amsterdam" zijn bekende klanken vooor hen. Waar ik dan wel woon in Amsterdam? Tusschen Concertge bouw en Huize Lydia, waar ze geslapen heb ben! Dat vinden ze aardig! Dr. Schremms, even gastvrij als muzikaal, vraagt me om half 5 te komen, dan is er wat bijzonders en bij het avondeten moet ik zijn gast wezen. Van den Regensburger drieklank" n.l. Musik- schule, Domchor en Seminarium zal ik twee tonen hooren. Eerst dan naar de kerkmuziek- school, heel bescheiden door Haberl, Proste en Jacob begonnen met 3 leerlingen. De directeur Dr. Carl Thiel is juist op vacantie, maar de vriendelijke Zuster iaat nu de leslokalen en orgel-hokjes zien, waar Van Schaik, Jansen, Le Blanc, Eppink ijverig gestudeerd hebben, die lokaaltjes, die van zooveel belang zijn ge weest voor het Nederlandsche muziekleven waar de heilige vlam in die enthusiaste jonge- mannenharten werd ontstoken, de vlam, welke ze als een andere Prometheus naar ons landje overbrachten. Hoewel, ik stel ze me ook voor, in de Histo rische Wurstküche, genietend van de nooit te vergeten braadworstjes met zuurkool, reeds ge durende 150 jaar gebraden in de cantine der werklieden van voor 800 jaar, toen de beroem de ISteinerne Brücke gebouwd werd, waarvan Napoleon in zijn goeie dagen nog eens twee torens weggeschoten heeft! Om half vijf tref ik Paul Neumann, Stu- dienrat uit Breslau in de Domprabende bij de koorjongens aan. Hij is gastleeraar voor een paar weken, een bewijs hoe ernstig Dr. Schremms zijn taak opvat. Een specialiteit in de stem-kunde wordt uitgenood igd om aan de jongens een extra cursus te geven in stemvorming. Tweemaal zie ik Neumann bezig, eenmaal met kinderen, zóó van de straat en eenmaal met de koorjongens, die met groote interesse zijn buitengewoon levendig onderwijs volgen. Hij geeft frappante oefeningen in neuriën, noten zingen, vocaliseeren op aanwijzen, dit laatste zelfs 2-stemmig! Dan drieklanken zin gen, intervallen, maatsoorten en rhythmische oefeningen met handen klappen. Mevr. Ward gaat naar Rome. doch Neumann ook; er leiden immers verschillende wegen naar de Heilige Stad? Dan avondeten; de jongens bidden te zamen, allen naar het kruisbeeld aan den wand ge richt; Dr. Schremms, zijn prefecten en de twee gasten eten aan een kleine tafel, de jongens aan grootere. Alles gaat rustig. Dan is er Probe voor de laatste concertreis. De heeren uit de stad, waar slechts enkele be taalde krachten bij zijn, komen binnen; het heele stel zit gemoedelijk om den vleugel; dr. Schremms heeft een Weenerieunstoeltje met een kussen. Als ik bij de Berliner Domspatzen was, zou alles misschien Pruisisch-militair gaan, thans zingt en repeteert men (doch flink, en zonder pardon!) op echt Beiersche manier. De Ne derlanders, die in verschillende steden dit koor bewonderden, zouden niet denken, dat op de repetities zoo gemoedelijk gewerkt wordt! Dat er ernstig gestudeerd wordt, weet elke hoorder. Zonder volhardenden, nooit verslappenden ar beid krijgt men niet zulke brillante resultaten. Na dit interessante kijkje in de muzikale keuken van Regensburg zitten we nog wat ge noeglijk beisammen! Doch daar iets van vertellen behoeft voor de krant niet. Vindt u wel? THEO V. d. BIJL. ipirnimitiiiiiiiiiii FOTOREPORTAGE ^iiiiiiiuiiiiiiiiiniiiiuniiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiifuiiiiimiiifs De strijd tegen de opstandelingen in Spanje. Soldaten van het Volksfront, door de regeering inderhaast gerequieerd, verlaten in auto's Madrid om tegen de rebellen op te rukken Hetonderhoud van den Af sluitdijk. Op geregelde tij den wordt het storm-mate riaal, zooals de stormzei- len endezand zakken, nage zien Gewondentransport in de straten van Barcelona tijdens de ernstige gevechten der laatste dagen De laatste étappe aan het slot van de Vierdaagsche Afstandsmarschen werd door de deelnemers kranig en welgemoed afgelegd. Hierboven een aardig snapshot De onderbouw van de nieuwe brug tusschen Munt en Nieuwe Doelenstraat te Amsterdam is voltooid, zoodat een begin gemaakt kan worden met het brugdek en de afwerking Een groep politie-agenten te Barcelona bijeen op een der bedreigde punten van de stad, gereed om het vuur der rebellen te beantwoorden

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 4