RIPOLIN Pax Romana" in congres boekt Britsche diplomatie succes De Vierdaagsche TALRIJKE DEELNEMERS TOEGEVENDHEID UIT NOODZAAK NEDERLANDSCHE PATER VEROORDEELD EEN NIEUW R.K. MARINE TEHUIS? Kiest de beste lakverf. Kerkelijk leven ZATERDAG 25 JULI 1936 voor Uw schilderwerk 99 Dit jaar vergaderen de studenten in Salzburg, Klagenfurt en Weenen Radio, pers en film OLYMPIATOCHT VAN DE HINDENBURG De soep blijft soep CONFLICT TE ENSCHEDE VOORKOMEN Wer kg evers accepteeren voorstel van Rijks bemiddelaar H. LAND-STICHTING Geen lagere scholen gedurende de maand Augustus CONTROLE OP EIEREN Plannen in voorbereiding BUIT EN LAN DSC H OVERZICHT In Nieuw-Guinea gearresteerd en daarna is hem vijf jaar gevan genisstraf opgelegd Het O.M. verklaarde hem Onafwendbare conflicten Wat ons in N. S. B.-staat wacht Mgr. Costantini bij den K.R.O. Vraaggesprek voor de microfoon over Nederland en de Missie MGR. BIERMANS Viering van zijn 40-jarig priesterfeest ZILVEREN PRIESTERFEESTEN Een roep om hulp uit Den Helder onschuldig Uitgereikte belooningen OPENING VAN RIJKSWEG De Canadeesche oud-strijders zijn na hun bezoek aan Parijs doorgereisd naar Brussel om aldaar een krans te leggen op het graf van den Onbe kenden soldaat Inmiddels heeft Kardinaal Innitzer, even eens een der sprekers van het congres, dezer dagen de katholieke persvertegenwoordigers ontvangen en hun inlichtingen over het con gres der Pax Romana verschaft. De kardinaal wees op de tijden na den oor log, toen er algemeen een pacifisme tot stand kwam, dat echter niet op christelijke grond slagen was gebouwd. Maar een pacifisme, dat niet in een christelijken vrgdeswil verankerd zit, aldus de kardinaal, zal nooit het groote doel bereiken. Men kan anderzijds niet alles Ter gelegenheid der Olympische Spelen te Eerlijn zal het luchtschip Hindenburg op 1 Augustus a.s. een tocht uitvoeren van Frank- fort-Main naar Berlijn, waarbij boven het vliegveld Tempelhof aldaar post zal worden uitgeworpen. Volledig gefrankeerde gewone briefkaarten en brieven (tot 20 gram) voor elke gewenschte bestemming kunnen met deze vlucht worden verzonden. Het boven het gewone port verschuldigde luchtrecht bedraagt voor briefkaarten 30 cent en voor brieven 60 cent. Het driehoekig zegel voor bijzondere vluchten is hiervoor niet gel dig, evenmin afdrukken van frankeermachines. De stukken moeten voorzien zijn van de aanwijzing „Olympiatopht luchtschip Hinden burg", doch mogen geen luchtpostetiket dragen. Door den Duitschen postdienst worden de stukken voorzien van een afdruk van een bij zonder stempel: „Luftschiff Hindenburg, Olym- piafahrt 1936". Om met dezen tocht te worden varzonden, moet de correspondentie zoo tijdig worden ge post, dat zij uiterlijk 31 Juli a.s. des morgens te Amsterdam kan zijn ontvangen. op de wereld aan elkaar gelijk maken. Er moe ten spanningen zijn, verinnigd door den christelijken geest, doch niet in dien zin, dat ze opgeheven worden. Voor zoover deze span ningen het studentenleven en streven betref fen, wees de kardinaal op het groote nut van een internationale organisatie als Pax Romana, dat in Oostenrijk bijeen gaat komen. Oostenrijk is een gunstig land voor dit congres, want se dert eeuwen is Oostenrijk een bolwerk van het christelijk avondland, de brug, die oost en west en zuid en noord met elkaar verbindt. m De conferentie der drie Locarno.mogend- heden, Engeland. Frankrijk en België, te Londen is een succes geworden voor de Britsche diplomatie, maar of het zoo ernstig gehavende Britsche prestige er veel door ver sterkt zal worden is een tweede. Immers de overwinning van de Engelsche visie is de over winning der toegevendheid tegenover verdrag schenders en rechtsverkrachters, tegen wie Engeland zich niet bij machte voelt krachtda dig op te treden. Engeland, dat altijd een voor stander is geweest van een ernstig en op voet van volkomen gelijkheid in behandeling ne men van de door Hitier voorgestelde nieuwe vredesregeling in Europa, heeft thans ook Frankrijk en België weten te winnen voor dit standpunt. Het gaat vreemd toe in deze ver warde wereld. Toen Flandin nog aan den Quai d'Orsay zetelde en de radicaal-socialis- der geestelijke verzorging onder de Katholieken b(j de Kon. Marine. Onze Marinemannen missen zoo dikwijls en zooveel een godsdienstige omgeving. Om deze drie groote en dure behoeften weg te nemen richtte ik mij tot Katholiek Neder land. Zou ik beschaamd uitkomen? Het kan er bij mij niet in! Opnieuw richt ik mij tot al degenen, die tot nu toe geen bijdrage stuurden. Ik bedel bij den arme om het penninkske en ik bedel bij den rijke om een groote gift. Moge toch ieder besluiten te geven! Het dubbeltje en de vijfduizend gulden zijn noodig! Katholiek Nederland! Het gaat om de Ka tholieke zaak op de Vloot! Offert naar beste krachten en weest overtuigd, dat ge door uw offer een van de schoonste en grootste Katholieke Vaderlandsche belangen mede verzorgt. Met spanning zie ik ook uw gave tegemoet op postgiro 273336. Moge de Sterre der Zee u ingeven te doen wat ge kunt en u ervoor beloonen! Zooals men weet, dreigde te Enschede een arbeidsconflict uit te breken met de N.V. SS. ter Kuile. De rijksbemiddelaar heelt toen een voorstel gedaan, dat Vrijdagmiddag na een langdurige bespreking door de arbeiders is aan vaard. Daar de directie zich hedenmorgen eveneens met dit voorstel accoord verklaarde, is het conflict in ieder geval voor drie maanden van de baan. Het bestuur der H.-Land-Stichting te Nijme gen doet het volgende verzoek: Besturen en hoofden van gewone lagere scho len worden verzocht om gedurende de maand Augustus geen scholen of klassen in haar ge heel naar de H.-Land-Stichting te zenden. De aanwezigheid van te veel kinderen bemoeilijkt de verklaringen welke voor volwassenen bestemd zijn, terwijl de kinderen zelf er het nut niet uit halen, dat verwacht wordt. In den minder drukken tijd van de Paasch- vacantie, evenals in de maanden Juni en Sep tember zijn bovengenoemde inrichtingen van harte welkom en zal men zijn best doen om aan de bijzondere eischen, welke kinderen stel len, tegemoet te komen. De rondgangen onder geleide der Paters Montfortanen zijn: Van Paschen tot 15 Juli en van 25 Augustus tot 1 November: 10 uur, 11.30, 1 uur, 2.30, 4 uur en 5.30. Van 15 Juli tot en met 25 Augustus: 10 uur, 11 uur, 12 uur, 1 uur, 2 uur, 3 uur, 4 uur, 5.30 uur. Naar wij vernemen, zijn plannen tot invoe ring van een controle op eieren voor binnen- landsche consumptie in vergevorderden staat van voorbereiding. Deze controle wordt noodzakelijk geacht tot behoud van den omzet in het binnenland en ter voorkoming van moeilijkheden bij den export. De controle zal zich uitstrekken vanaf de bron tot den consument. Het bedrijfsleven zal in de kosten er van moeten bijdragen. In verband met bovenstaande plannen is in een Donderdag te Amsterdam gehouden ver gadering van 17 organisaties op het terrein van den eierhandel, een commissie benoemd om het vraagstuk der bedrijfsordening te bestu- deeren en daarover een gedetailleerd rapport in te dienen. In deze commissie zijn alle groepen van den handel vertegenwoordigd. Daar stopt de trein niet voor. Maar wel een CEBUTO-TOURINGCAR. De reisgids 1936 biedt weer een geweldige keus ideale vacantiereizen. Verkrijgbaar bij de CEBUTO-REISBUREAU'S ten in Frankrijk regeerden, wilde Frankrijk niets van Engelands tegemoetkomendheid te genover Duitschland weten. Wel moest het na de remilitarisatie van bet Rijnland wegens ge brek aan Engelsche medewerking afzien van zijn eerste verontwaardigden impuls om „manu militare" eerbiediging van het Locarnopact en ongedaan making van de herbezetting van de Rijnzöne af te dwingen, maar verder wenschte het niet te gaan. Het had het door Duitsch land opgezegde en geschonden Locarnopact het liefst zonder Duitschland willen handhaven en versterken mqt een hecht Engelsch-Fransch- Italiaansch-Belgisch bondgenootschap, doch ook deze illusie moest Frankrijk laten varen, omdat Engeland en Italië met elkander in con flict waren tengevolge van den oorlog in Abessinië. De door de radicaal-socialisten geleide Fran- sche regeering stelde zich op het standpunt, dat het geen zin had met een contractbreker een nieuw contract aan te gaan. Vandaar dat Engisland door het stellen van de bekende vra gen aan Berlijn van den contractbreker de toezegging trachtte los te krijgen, dat hij in de toekomst zijn handteekening meer zou eer biedigen dan hij tot nu toe gedaan had. Berlijn gaf echter die toezegging niet. Het liet Engeland vergeefs wachten op het zoo begeerde antwoord, maar sloot het Duitsch- Oostenrijksch accoord, dat tevens een brug tusschen Duitschland en Italië leek te slaan. Het sluiten van dit accoord wordt door Berlijn beschouwd als een indirect antwoord op een der meest principieele Britsche vragen en als het leveren van het bewijs, dat de Duitsche regeering wel degelijk in staat is bindende overeenkomsten aan ,te gaan. Dit indirecte, maar dreigend duidelijke antwoord was na tuurlijk niet dat, wat het op de Berlijnsche mat staande Engeland verlangde, integendeel. Het is geschrokken van de zichtbaar geworden neiging tot blokvorming tusschen Duitsch land, Jtalië, Oostenrijk, Hongarije en misschien ook Polen, indien de Dantziger-kwestie voor Polen bevredigend geregeld zou kunnen wor den, en staande voor het alternatief: politieke blokvorming tegen Düitschland met groot oor logsrisico of een nieuwe vredesorganisatie mèt Duitschland en Italië met minder oorlogs risico, koos het liever de laatste mogelijkheid. Engeland mag door weifelingen en aarze lingen zfjn prestige in de wereld danig hebben afgezwakt, het bezit echter den moed, zijn fouten en vergissingen te erkennen en zoonoodig als „a very good sailor" radicaal over stag te gaan, wanneer de v'ind draait. Het nam het initiatief tot de opheffing der sancties, zooals het het initiatief tot het instellen daar van had genomen. Het liet zijn bezwaren tegen de Russische wenschen inzake de Dardanellen- quaestie vallen. Het zal waarschijnlijk binnen kort zelfs de extra-versterkingen van zijn Mid- dellandsche Zee-vloot ter wille van Italië weer zoo goed als geheel te niet doen. Italië keurde de drie-mogendheden-bespreking te Londen af, vermijden, nam pater Cranssen het initia tief om de twee zwarte Lutheraansche on derwijzers te verdrijven en hun hutten in brand te steken. Pezen zelf hadden zich overigens reeds bij de inboorlingen beklaagd over de dwaasheid, om hen daar zonder leiding te laten en ze wa ren blij, dat ze uit het gebied gezet werden. Irilandscne politie werd gezonden om pater Cranssen te arresteeren. Deze moest tien dagen achtereen loopen, om de kust te bereiken en werd toen in Raboul ge vonnist, vierhonderd mijl van de plaats, waar de incidenten hadden plaats gehad. omdat het als nieuw imperium niet genegeerd wenscht te worden, en Engeland is erin geslaagd deze bespreking te maken tot een „harmlose" preliminaire voor een zoo spoedig mogelijk te houden vijf-mogenaheden-confcrentie, waaraan Duitschland en Italië volkomen vrij en gelijkge rechtigd alsof er niets gebeurde ware kunnen deelnemen. De uitnoodigingen daartoe zijn reeds gedaan. Dit resultaat is niet slechts te danken aan Engelands „leiding", maar ook aan de zwaar Marxistische Volksfront-regeering in Frankrijk, welke ten opzichte van het nationaal-socialisti- sche Duitschland mirabile dictu een veel soepeler en vriendelijker houding aanneemt dan haar voorgangsters deden, en aan de Belgische regeering, wier socialistische minister van bui- tenlandsche zaken Spaak een overtuigde voor stander schijnt van de nationale Belgische zelf standigheids- en neutraliteitspolitiek los van Frankrijk en de andere buurlanden, waartoe vroeger de Broqueviile met gering succes het initiatief heeft trachten te nemen. En zoo zien we, dat er niets meer over is van verzet tegen de verdragschenders, dat er geen sprake meer is van tegen-maatregelen van Welken aard dan ook, maar dat Engeland, Frankrijk en. België zich beijveren om een nieuw Locarno op nieu we basis te vestigen met Duitschland en Italië, en dat de eenzijdige oplegging en schending van het oude Locarnopact thans slechts als een Duitsch „initiatief" wordt gequalificeerd. Erg principieel en verheffend mag dit alles niet schijnen, het is echter realistisch. Het bewijst weer eens, dat de soep nimmer zoo heet gege ten wordt, als zij wordt opgediend, maar heet of afgekoeld de soep blijft soep, dat is de rea liteit, welke door de realistische politici met zih of tegenzin gegeten wordt. Een kort, maar veelzeggend kranten bericht uit Duitschland, zooals er zoo vele verschenen zijn en zooals er nog wel-vele zullen verschijnen: Door de rechtbank te Pirmasens, Duitsch land, zijn 9 Juli j l. de kapelaan Wilhelm Koob en de predikant Simon Burnickel elk tot drie maanden gevangenisstraf veroor deeld wegens „misbruik van den kansel en beleediging der NS.D.AP" De kapelaan had zich critiek op de leiding der Hitler-jeugd veroorloofd, terwijl de pre dikant gezegd zou hebben, dat de commu nisten eertijds de kerk met rust hadden gelaten, terwijl de leiding der Hitler-jeugd dat niet deed." Dergelijke berichten vormen telkens op nieuw het bewijs, dat de Kerk en haar be dienaren in een nationaal-socialistischen Staat in conflict moeten komen met de nazi-overheid; niet doordat de Kerk niet 't voorbeeld zou willen geven van goede staatsburgerschap, noch ook doordat de Kerk niet de juiste opvatting zou hebben van Christus gebod: „geeft den keizer wat den keizer en aan God wat Gode toekomt", doch doordat de nationaal-socialistische overheid niet kan nalaten, zich moedwillig en kwaadstichtend te begeven op het ter rein der Kerk- Alléén al de jeugdopvoeding moet iederen dag opnieuw de katholieken stellen voor gewetensconflicten, voor situaties, waarin zij voor hun geweten niet wijken mogen; bij alle gebral over het positieve Christen dom, dat in den nazi-staat nu eens extra voorspoedig zou opbloeien, wordt stelsel matig gearbeid aan de ontkerstening der jeugd; een Baldur von Schirach beroemde zich erop, nog nooit een kerk van. binnen gezien te hebben, en aan dezen man is de opvoeding der Hitler-jeugd „toevertrouwd"! Iedere katholiek, wien zulks aangaat dus zéker de priester is in geweten ver plicht, stelling te nemen tegen deze ont kerstening, hij zal zijn afkeuring moe ten uitspreken, zijn tegenmaatregelen moeten nemen; maar als hij dat doet, legt de wrekende hand der nazi-ge- rechtigheid zich op zijn schouder: hij heeft de N- S- D. A. P- beleedigd, hij heeft zich verzet tegen de overheid, hij heeft zich critiek veroorloofd: vervol- gingsgronden in overvloed! De katholiek moet kiezen of deelen: wien zal hij méér gehoorzamen, God of den menschen? De nazi-staat dwingt den katholiek tegen den Staat in verzet te komen, maar als deze zijn verzet-plicht doet, is hij strafbaar. In Duitschland de gewone gang van zaken- Precies hetzelfde staat ons in Nederland te wachten, als het nationaal-socialisme ooit mocht winnen- Het kan niet uitblijven. Zullen katholieken zóó dom en zóó onver antwoordelijk durven handelen door daartoe mede te werken? Z. H. Exc. Mgr. Celso Costantini, secretaris van de Propaganda Fide te Rome, is Vrijdag van zijn reis naar Denemarken in ons land teruggekeerd. Hedenmiddag bezoekt Mgr. Costantini het gebouw van den R.K.O. te Amsterdam. Zondag avond zal de K.R.O. het vraaggesprek uitzen den dat de heer Paul de Waart Mgr. Cos tantini afneemt over het onderwerp Nederland en de Missie. Heden was het 40 jaar geleden, dat Mgr. J. Biermans, tit. Bisschop van Gargara, oud-apos tolisch Vicaris van fiet gebied van den Boven- Nijl en oud-algemeen oVerste van de St. Jozef congregatie van Mill Hill, de H. Priesterwijding ontving. Monseigneur wordt sedert eenigen tijd in het St. Elizabethsgasthuis te Arnhem ver pleegd, wegens zijn zwakken gezondheidstoestand. Om deze reden is feestelijke viering van dit ju bileum vandaag achterwege gelaten. Alleen woonde Monseigneur hedenmorgen de H. Mis bij in de kapel van het ziekenhuis, dat door de eer waarde zusters feestelijk was versierd. In den loop van den dag mocht Monseigneur vele blij ken van belangstelling ontvangen, bestaande uit schriftelijke en •telegrafische gelukwenschen en vele bloemstukken. Persoonlijk bezoek kon bij den zieke niet worden toegelaten. Wij vernemen verder, dat Monseigneur Maandag a.s. het zie kenhuis zal verlaten en naar huize Vrijland zal worden overgebracht, ter verdere verpleging. In de cisterciënser abdij O. L. Vrouw van Sion te Diepenveen bij Deventer, hopen 15 Aug. a.s. de weleerw. paters Nivardus Heems, magis ter confessorum, en Albericus van den Konijnen berg, magister cantus, den dag te herdenken waarop zij voor 25 jaar de H. Priesterwijding hebben ontvangen. Van 28 Juli tot 6 Augustus zal de internationale katholieke studentenorganisatie Pax Ro mana voor de vijftiende maal bij eenkomen. Als congresoord werd ditmaal gekozen het katholieke Oostenrijk. Achtereenvolgens zullen de besprekingen gevoerd worden in Salzburg, Klagenfurt en Weenen, drie plaatsen, die het congres gele genheid zullen bieden met talrijke historische en andere bezienswaar digheden kennis te maken. In verband daarmede zullen verschillende excursies gemaakt worden, terwijl na afloop van het congres nog uitvoeriger trips op 'het supplementaire programma worden vermeld. Tevens staat op den rooster een officieele ont vangst van het congres door den Bondskanse. lier dr. Kurt von Schuschnig, die de deelne mers op het voormalige keizerlijke buitengoed Schönbrunn zal begroeten. De Oostenrijksche autoriteiten toonen zich zeer ingenomen met het besluit van Pax Ro mana om de bijeenkomst in Oostenrijksche steden te doen plaats hebben. Niet alleen om de belangrijke onderwerpen, Radio, Pers en Film, waarover verschillende sprekers debat ten zullen inleiden, doch ook, omdat men het katholieke Oostenrijk, dat sinds eeuwer de brug is tusschen de zuidelijke, noordelijke, wester. sche en oostersche culturen, een ideaal land is om in den geest van het katholicisme van gedachten te wisselen. De Oostenrijksche pers wijdt reeds eenigen tijd veel aandacht aan het congres. Zoo schreef de Bondskanselier, die ook op het congres zal spreken, reeds in het Neue Wiener Journal een welkomstgroet waarin hij o.m. het volgende zegt. „Het mag misschien symbolisch genoemd worden, dat juist in deze dagen, nu Oostenrijk beslissingen te nemen had, die voor den vrede in Europa en de wereld van het grootste be lang zijn, wanneer zfj slechts door den waren geest der Pax Romana bezield zijn, deze zelfde Pax Romana ons vaderland kiest als oord van samenkomst. Katholicisme en vorming der openbare meening, dat is in wezen de inhoud van het congres in dit jaar. De H. Vader zelf heeft juist in deze dagen het probleem van pers, film en radio de grootste aandacht ge schonken. Fax Romana wil er toe bijdragen, dat in de katholieke studentenwereld de roep van den H. Vader tot diepere studie der pro blemen van radio, pers en film gehoord en ge volgd zal worden. Het Oostenrijksche volk zal hier gaarne aan mede werken." En dr. Theo Veiter, de nog jeugdige voorzit ter van Pax Romana schreef in de Reichspost een uitvoerig artikel over dit vijftiende con gres, waaraan het volgende is ontleend: „De Pax Romana werd in 1921 te Freiburg gesticht met de bedoeling een engeren band te smeden tusschen de katholieke studenten al ler landen om op gemeenschappelijke wegen een gemeenschappelijk doel na te streven. Niet minder dan veertig landen zijn thans bij Pax Romana aangesloten. Vier continenten Ame rika, Europa, Azië en Afrika zijn hierin verte genwoordigd. De voornaamste werkzaamheden der Pax Romana bestaan uit een onderlinge kennismaking tusschen de katholieke studen ten van alle landen en een wederzijdsche be. vruchting van elkanders arbeid. Het katho lieke studentenleven wordt tegenwoordig' sterk gekenmerkt door een zoeken naar nieuwe we gen voor oude doeleinden.' En verder: „Hoe staat het met het geestesleven in Oostenrijk? Wij hebben in ons vaderland een studenten gemeenschap, die zonder twijfel in geestdrift en élan achter staat bij de westersche en over- zeesche landen". „Oostenrijk, zoo zegt dr. Veiter verder, heeft in verband met de Pax Romana een zeer bij zondere taak te verrichten, een taak die hier. In bestaat, dat het een cultuurzending te ver vullen heeft van een oeroud Duitsch cultuur centrum in Europa, een cultuurzending met uitgesproken katholieke tendenzen." Op deze bijeenkomst hebben ook dr. Veiter, student en de filmactie" zal inleiden, van het congres mededeelingen gedaan om trent de komende congresdagen en het uitvoe rige programma. De sprekers op het congres zijn uiteraard van diverse nationaliteiten. Ook uit Nederland is een spreker met name de heer A van Dom burg, redacteur van De Vereenigde Katholieke Pers, die de discussies over het onderwerp „De student en de filmactie zal inleiden. Uit Nederland zullen meer dan vijftig stu. denten, oud-studenten en geestelijke leiders aan het congres deelnemen. Reeds Zondag ochtend zullen de Nederlandsche deelnemers vertrekken. Zij zullen den eersten dag tot München reizen, deze stad bezichtigen en pas den 27sten naar Salzburg reizen, waar zij des avonds verwacht worden op een bijeenkomst en een maaltijd bij de Paters Benedictijnen in hun oud en eerbiedwaardig klooster. Majoor H. J. Bangert, vlootaalmoezenier te Den Helder, schrijft ons: Het zal een tegenvaller zijn voor degenen, die ons in de vorige weken met een gift ver rasten dat achter den kop boven dit artikeltje eep vraagteeken staat. Het is lang niet zeker, dat het Tehuis komt. We zijn er nog bij lange na niet. Allereerst moge ik nog eens mijn hartelijksten dank uitspreken tegenover al onze weldoeners en weldoensteis, maar terstond daarop moet ik me weer richten tot al dengenen, die tot nu toe doof zijn geweest voor onze oproep. Waar moet ik de verklaring zoeken voor hun stilzwijgen? Er zijn allerlei verklaringen mogelijk en al deze verklaringen kan ik wel aannemen, als U mij maar niet wilt doen gelooven, dat Katholiek Nederland geen interesse voor onze zaak heeft. Dat ik zulks niet aanneem vindt misschien zijn oorzaak hierin dat ik zelf zoo diep over tuigd ben van het belang van het tot stand komen van ons Marine-Tehuis. En ik kan het werkelijk niet anders inzien, dan dat ieder goed Katholiek meevoelt voor de belangen van het R- K. Marine-personeel Dat Katholiek Nederland, ook in dezen tijd, niet bij machte zou zijn het Tehuis te stichten, wil er bij mij niet in. Ik moge een paar redenen aangeven, waar om ons Tehuis noodzakelijk is Allereerst zal iedereen, zelfs de minst inge^ wijde, inzien, dat het bezit van een flinke zaal, in een flink bezocht Marinetehuis onontbeerlijk is. Een groote zaal missen wij bij allerlei ge legenheden. Wij durven en kunnen niets or- ganiseeren, daar onze huisvesting te bekrom pen is. Op de tweede plaats: er bestaat voor de meerderjarige marinemannen de gelegenheid om een zgn. „kamer an de wal" te nemen. Ze in- stalleeren een dergelijke kamer op hun manier en zijn daar 's avonds thuis. Ze slapen er, om dan 's morgens in de vroegte weer naar boord te gaan. Waar kiezen zij die kamertjes? We praten hier maar liever niet lang over, maar het gaat mij als geestelijke verzorger da gelijks aan het hart, dat wij de goed-meenen- den niet een net kamertje kunnen aanbieden boven ons Tehuis en het beschikbaar hebben van een dertig kamertjes is waarachtig geen overbodige weelde. Ze moeten heusch bij ons kunnen wonen. Dat is het beste! Op de derde plaats: Onze Katholieke Marine mannen zijn nooit in de gelegenheid om in de week naar de kerk te gaan en zijn op gezette tijden door varen of wacht verhinderd om zelxs Zondags de H. Mis bij te wonen. Het is daarom in een R. K. Marine-Tehuis noodzakelijk een flinke kapel te bezitten, waar we 's avonds ge zamenlijk het avondgebed kunnen bidden en waar we om de 14 dagen kunnen bijeenkomen voor het houden van onze godsdienstige bij eenkomsten van de godsdienstige vereeniging voor R. K. Marinepersoneel: „Stella-Maris". Het bezit van een kapel in ons Marine-Tehuis opent de schoonste perspectieven in het werk Uit een brief, hier te landen uit Sydney ontvangen, blijkt, dat pater A. Cranssen S. V. D.., een Nederlandsch missionaris van Steyl, in Raboul (Nieuw-Guinea) is gear- ïesteerd en veroordeeld tot een gevangenis straf van vijf jaar, door te brengen in een Australische gevangenis. Over dit geval weet de Maasbode het volgen de te vertellen: Pater Cranssen werd beschuldigd van brand stichting en van de vernieling van twee hutten, welke door inlandsche onderwijzers bewoond werden, welke onderwijzers den katholieken mis sionaris en zijn geloovigen met moord bedreig den. Pater Cranssen heeft verklaard, dat hij uit zelfverdediging zijn geloovigen gezonden had om de twee zwarte Lutheraansche onderwijzers te verdrijven, die de inboorlingen tegen de katho lieke missie ophitsten in een gebied, waarover de regeering geen controle uitoefent en dat tien dagreizen van den naasten ambtenaar verwij dert ligt. Negen maanden geleden heeft een districts ambtenaar pater Cranssen de controle over dit gebied toevertrouwd en hem instructies gege ven krachtig op te treden, dit mede in ver band met den moord on twee missionarissen van Steyl, pater Moerscheuser S. V. D., en broeder Euger.s S. V. D., korten tijd tevoren. Pater Cranssen werd veroordeeld, niettegen staande zoowel het openbaar ministerie als zijn eigen advocaat hem onschuldig verklaarden. De reenter Wanliss is een vrijmetselaar en een jood. Er is geen hooger beroep tegen een vonnis in dit gebied van Nieuw-Guinea, dat onder Australisch mandaat staat. Pater Cranssen is een Nederlandsch onder daan, die geen routine in de Engelsche taal en de Australische wet bezit. De onverschillige houding van de Nederland sche consulaire ambtenaren, wordt door. hem en door de katholieken zeer pijnlijk gevoeld. Pater Cranssen is vier jaar geleden naar Oost-Nieuw-G uinea vertrokken en nog geen dertig jaar. Hij heeft bewonderenswaardig werk verricht in de wilde en nog nooit onderzochte Bismarck-bergen. Het vo-ig jaar deed zich een onaangenaam incident voor, toen een Lutheraansche zende ling Welch plotseling in zfjn tot het katholicis me bekeerde dorpen verscheen en na aanstel ling van twee geheel vreemde inboorlingen onderwijzers, weer verdween. Sindsdien is het steeds zeer onrustig geweest, daar er geen blan ke was, om den zwarten Lutheraanschen on derwijzers leiding te geven bij hun werk. Er werd zelfs een complot gesmeed, om pater Cranssen te vermoorden en de katho lieke inboorlingen kwamen gewapend naar de H. Mis, daar ze meenden, dat de missio naris gedurende het H. Offer zou worden aangevallen. 15 December j.l. was de toe stand hopeloos en om bloedvergieten te Onder scherpe bewaking werd pater Cranssen toen naar de gevangenis van Syydney over gebracht. De priester-gevangene wordt door de regeering van Nieuw Zuid-Wales welwillend be handeld. De briefschrijver uit Sydney meldt nog, dat hij met pater Becker S. V. D. een bezoek aan palter Cranssen gebracht heeft. Deze draagt zijn kruis met een bewonderenswaardige gela tenheid. In zijn gevangeniscel mag hij dagelijks de H. Mis lezen. Zijn voornaamste bezigheid bestaat in het voederen van hoenders. De houding van den Nederlandschen con sul wekt te Sydney, aldus de Msb., veront waardiging en wordt beschouwd als een zware beleediging voor de Nederlandsche natie. Voor het deelnemen aan de Vierdaagsche af standsmarsehen van den N. B. v. L. O. zijn o.m. de volgende prijzen uitgeloofd: Korpsprijzencomité v. Amsterdamsche Wan- delsp. Ver., Amsterdam; comité Tamboerscorps Rex, Amsterdam; comité Amsterdam mar cheert, Amsterdam; Algem. Sportvereeniging „S.H.E.L.L.", Amsterdam; Wandelsp. Ver. „Al zingende Voorwaarts", Amsterdam; Ned. Han del Mij. NV., Amsterdam; Laat Uw Body Royaal Ontwikkelen, Utrecht; Utrechtsche Postale Wandelsp. Ver., Utrecht; Jan Pastoors, Haarlem; De Wandeltoerist, Haarlem; Hoom- sche Wandelsp. Ver. S.O.S., Hoorn; De Apel- doornsche Vierdaagsche, Apeldoorn; P.BN-A., Arnhem; Wandelsp Ver. P.T.T., Tilburg; Wan delsp. Ver., Vlaardingen; De Eindhovensche Vierdaagsche, Eindhoven. Vrijw. Burgerwacht, Amsterdam. Politie, Amsterdam; Utr. Politie Sportclub, Utrecht; Pol. Sportver. Arnhem, Arnhem; Til- burgsche Pol. Sportver., Tilburg); Bredasche Pol. Sportver., Breda. 3e school Res. off. inf. Breda; Bijz. Vrijw. Landstorm afd. Arnhem; Bijz. Vrijw. Land storm afd. Breda; Bij^l Motor Art,; Korps Mo- tordienst; Kon. Marechaussee; Korps Adel borsten v. h. Kon. Inst. der Marine; Det. M.I.D. Kon. Marine Willemsoord; Det. M.S.D. Kon. Marine Willemsoord; Det. Torpedomakers Kon Marine Naar wij vernemen, zal de nieuwe Rijksweg door het Westland, vanaf Honselersdijk tot den Maasdijk, zeer waarschijnlijk 15 September a.s. worden geopend, terwijl dan tevens de Maas dijk in de gemeente Naaldwijk wordt afgeslo ten voor het verkeer, zulks in verband met de reconstructie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5