STADSNIEUWS Laatste Nieuws Haarlem, 27 Juli loosdrechts raad MAANDAG 27 JULI 1936 EERSTE PLECHTIGE H. H. MISSEN De eerw. heer J. van Brero De eerw. pater G. Wijfjes S. C. J. FANCY-FAIR D.E.L.T.A. Hedenavond trekking loterij SPEELTUIN „ONS GENOEGEN" Opening der nieuwe glijbanen GROOTE SCHUUR IN BRAND Alarm in de Romolenstraat HET UITSTERVENDE TREK PAARD „Frits" van de gemeente-reiniging als laatste geslacht POLITIE EN PARTICULIEREN TE HEEMSTEDE Controle bij zomervermaak VRIJW. BURGERWACHT Terugkeer deelnemers Vier- daagsche H. J. J. van Zandbergen Concert van „De Spaarne"-bazuin Over nieuwe Poëzie Paul Haimon Orgelbespeling UIT DEN OMTREK BEVERWIJK BLOEMENDAAL HAARLEMMERMEER LISSE NOORDWIJK VELSEN IJMUIDEN-OOST AGENDA Bioscopen 28 Juli Bioscopen ZANDVOORT Na de amnestie in Oostenrijk BIJGEDRAAID De kwestie nog niet opgelost Mgr. Costantini Bezoek aan den huize W. J. R. graaf Dreesmann „Plan"-vlag in beslag genomen BURGERLIJKE STAND ZWEMMEN Goede tijd van Nida Senff Nationale wedstrijden te Haarlem NATIONAAL MUZIEK CONCOURS Buitengewone prestaties De eerwaarde heer J. van Brero, die op Zon dag 12 Juli j.l. te Freiburg (Zwitserland) op titel van een diocees in de Vereenigde Staten tot priester werd gewijd, heeft gisteren in de Kathe draal onder groote belangstelling zijn eerste plechige H. Mis opgedragen. Tusschen een bonte haag van Graal-vlaggen schreed de neomist om negen uur naar het feestelijk versierde hoogal taar. De kerk was bijna geheel met geloovigen gevuld. De jonggewijde priester werd bij het Ti. Offer geassisteerd door plebaan F. Filbry als presbyter assistens, pater drs. N. Th. Vlaar O. E. S. A. als diaken en pastoor L. Willenborg van Bloemendaal als subdiaken. Caeremoniarius was kapelaan F. Determeijer van de Kathedraal. Onder leiding van den directeur-organist, den heer J. Lod. Schouten, voerde het parochiale zangkoor Perosi's feestmis „Benedicamus Do mino" uit. De feestpreek werd gehouden door pater drs. N. Th. Vlaar, die in sobere, korte trek ken de beteekenis van het katholieke priester schap schetste. Na de H. Mis zong het koor een feestcantate op muziek van een koor uit Hub. Cuypers' „St. Alphonsus-Oratorium". Om 5 uur in den middag celebreerde de neo mist 'n plechtig Lof. Assistentie verleenden hier bij de weleerwaarde heeren Aug. Rikkers en G. Alkemade. Een feestelijk gezongen „Te Deum" besloot de kerkelijke viering van dit priester feest. xn de fraai versierde St. Josephkerk aan de Jansstraat droeg Zondag de weleerw. pater G. Wijfjes S. C. J., Zondag 19 Juli door Z. H. E. Mgr. Dr. J. M. H, Buckx tot priester gewijd, zijn eerste plechtige H. Mis op, daarbij geassisteerd door pastoor F. C. v. Beukering als presbyter- assistens pater Winkeler S. C. J. als diaken en kapelaan S. Mol als subdiaken. De H. Mis werd bijgewoond door talrijke parochianen. De Schola Cantorum zong op stemmige wijze de Grego- riaansche Mis. De predicatie werd gehouden door pater Winkeler S. C. J., die treffend het offerleven van den priester schetste en den neo mist en zijn familie gelukwenschte. In de pastorie werd de neomist gefeliciteerd O.a. door Mgr. Th. W. Pichot, vicaris-generaal. Op de drukbezochte receptie des middags in het ouderlijk huis bood de heer de Leeuw namens de buurtbewoners aan den eerw. pater Wijfjes een geschenk in geld aan. Het feest werd besloten met een plechtig Lof, gecelebreerd door den neomist in de St. Joseph kerk, met assistentie van kap. Mol en den wel eerw. heer Reiber. Heden zal in \m loop van den avond de trekking plaats hebben van de loterij, op de fancy-fair D.E.L.T.A. in het St. Baafgebouw aan de Westergracht. Zaterdagmiddag 4 uur had de opening en inge bruikneming plaats van de nieuwe groote glijba nen op den speeltuin „Ons Genoegen" van de Haarlemsche R.K. Vereeniging voor Groote Ge zinnen. Aanwezig waren het bestuur van de af- deeling, de speeltuin-commissie, dames en hee ren genoodigden en naar schatting ongeveer 500 kinderen. Bij verhindering van den voorzitter sprak de heer L. Jonckbloedt, bestuurslid, vanaf den 6 M. hoogen glijbaan toren, met een kort woord de aanwezigen toe, en heette hen hartelijk wel kom. Hij uitte een woord van hartelijken dank aan allen, die aan de totstandkoming van de nieuwe glijbanen hadden medegewerkt, inzon derheid aan den heer Beerkens, aan wien voor een groot deel de glijbanen te danken zijn- Spre ker hoopte, dat de kinderen er veel pleizier van zouden mogen beleven, vooral met deze groote vacantie. Door den heer Jonckbloedt en den heer Kla ver werd het eerst van de feestelijk versierde glijbanen, die ieder 14 Meter lang zijn, afgegle den, onder groot gejuich van alle kinderen en aanwezigen. Door de R.K. Muafekvereeniging de Harmonie St. Caecilia, werd de feestelijkheid, door 't geven van vroolijke muziek, opgeluisterd. Hierna werd de thee rondgediend en bleef het bestuur nog eenigen tijd gezellig bijeen, terwijl den geheelen middag verder door de kinderen, die in groote rijen met hun matje stonden te wachten, een zèèr druk gebruik van de nieuwe prachtige glijbanen werd gemaakt. Zondagmorgen vroeg werd de brandweer ge alarmeerd, dat er in de Romolenstraat een uit slaande brand was uitgebroken. Een groote schuur stond in vuur en vlam. Met drie stralen op de waterleiding en met behulp van de mo torspuit, die het water uit de Heerenvest op pompte, wist de brandweer het vuur meester te worden. De in de schuur opgeborgen wagens van den heer De Bruljn, konden nog tijdig naar buiten worden gebracht, maar het houten gebouwtje ging geheel verlo ren. Door krachtig en doortastend optreden wist de brandweer den brand tot de schuur te be perken, zoodat de belendende perceelen ge spaard bleven. De eigenaar van de schuur heeft aan de politie verklaard, Zaterdag om 8 uur in den avond nog binnen te zijn geweest. Hij had toen niets bij zonders bemerkt. De oorzaak van den brand is onbekend. Het laatste paard van de gemeente-reiniging te Haarlem is verkocht aan de Eerste Haarlem sche Faardenslagerlj J. C. Laan en daarmede heeft de motor de vierpooters met één PK. voor goed verdrongen. Er kwamen bekende Haarlemmers op de re dactie en die vertelden, dat Frits gevallen was. „Welke Fiits?" „Nou, Frits van den tonnenwagen, u weet wel, dat groote bruine paard, dat iedereen kent en dat jaren door onze stad heeft gedwaald, om de menschen, namens dc gemeentereiniging van ongewenschte overtolligheden te verlossen." Inderdaad het vonis is geveld, morgen wordt Frits in het slachthuis pijnloos gedood en over morgen zijn z'n biefstukjes wellicht al te koop bij Laan op den Burgwal. Er zit een tragische zijde aan deze mededee- ling. Het paard verdwijnt, zeker in de groote steden, uit het stadsbeeld om plaats te maken voor allerlei benzine-reuzen. Was het vroeger voor de kleuters een heel feest, als er een auto voorbij kwam, thans jubelt de kleine man als een „paard" zijn komst door den hoefslag aan kondigt. Toch is het nog niet zoo zeker, dat de auto het pleit gewonnen heeft. In Parijs b.v. gaat men weer paardenkracht gebruiken, om dat ds cijfers duidelijk hebben uitgewezen, dat het paard economischer in het gebruik is dan een auto. Maar die eventueele omwenteling in Haarlem zal Frits niet meer mee maken, hoewel hij nog het geluk heeft mogen smaken, te weten dat hij méér dan een „ton" waard was, nadat hij jaren lang met „tonnen" had omgesprongen. B. en W. van Heemstede schrijven aan den Raad: Het komt in den laatsten tijd voor, dat par ticuliere wateren door eigenaren of huurders daarvan ter beschikking worden gesteld voor het ligplaats nemen met bootjes en andere vaartui gen. Ook komt het voor, dat op aan particulie ren in eigendom toebehoorende terreinen, gele genheid wordt gegeven tot kampeeren. Het zal U duidelijk zijn, dat een en ander niet altijd en overal in het belang is te achten van de open bare orde en veiligheid, omdat iedere controle van politiezijde is uitgesloten, terwijl ook hy giënische overwegingen daartegen pleiten. Wij achten het dan ook wenschelijk hieraan beper kingen te kunnen stellen. In verband hiermede werden door ons een tweetal verordeningen ontworpen, waarbij het beschikbaar stellen van particuliere wateren en gronden in het algemeen wordt verboden, hoewel het verleenen van een voorwaardelijke onthef fing van dit verbod mogelijk wordt gemaakt. Te vens wordt daarbij verboden het aanleggen van havens of vaarten voor publiek of particulier ge bruik. Zaterdag j.l. keerde van Nijmegen terug, de uit 10 man bestaande ploeg van de Haarlem sche Burgerwacht, die onder leiding van Bur gerwachter le klasse W. J. Leys, met zooveel succes aan de 4-daagsche afstandsmarschen had deelgenomen en per dag 50 K.M. had ge marcheerd. De Burgerwachter le klasse J. C. H. Jacobs, die het detachement trainde, legde afzonderlijk marcheerende, wegens het passeeren van den bO-jarigen leeftijd, 40 K.M. per dag af. Het detachement werd aan het station ver welkomd door een afdeeling van 50 man en onder commando van den commandant, over ste C. L. Becking, naar de Infanterie kazerne gebracht en aldaar voor zijne prestaties har telijk gehuldigd. Het was voor de 4e maal dat de V.B.H. aan de 4 daagsche afstandsmarschen deelnam en voor de 2e maal dat achtereen een korpsprijs werd behaald. Zaterdag overleed hier ter stede de heer H. J. J. van Zandbergen, bekend dilettant-tooneel- cpeler, en jarenlang werkend lid van „Jacob van Lennep" Als bestuurslid was hij eenige jaren biblio thecaris en wel op zoodanige wijze, dat „Jacob v. Lennep" thans 'n groote goed verzorgde bi bliotheek van tooneelwerken heeft. Zondagavond gaf de Harmonie „De Spaame- bazuin", (dir. de heer Hakkenberg v. Gaasbeek) met medewerking van de zangclub „De Kol- pingszangers" onder leiding van den heer L. Habraken, haar jaarlijksche zomeruitvoering De strevingen van de jongste Zuid-Neder- landsche dichterschool vinden in den Limburger Faul Haimon een geestdriftig vertegenwoordiger. Hij onderscheidt zich zelfs binnen de gemoeds-beperkingen van deze groep door een oratorisch enthousiasme, dat men bij de meeste zijner bentgenootc-n ver geefs zal zoeken. Minnaar van de Limburgschs natuur, weet hij zijn landschapsliefde te ver- breeden tot een profetische heilsverwachting, waarbij de bloed- en bodem-instincten van den regionalen dichter hem behulpzaam zijn. Want Haimon is, in den goeden zin, een bloed- en bodem-lyricus, die krachtens de schoonheid van het land een hernieuwing van de men schen verwacht, een ontwaken tot volks-een- heid en avontuurlijke dapperheid, waarvan de moderne dichter de „bard" moet zijn. Men her innert zich deze romantische benaming van den zanger der voiksgrootheid uit De Holland- sche Natie van Jan Frederik Helmers. Het heele procédé van de romantiek keert terug in de heilsverwachting van Haimon, die eerst van het verleden droomt, om vervolgens op grond der ervaringen, een groote toekomst te verwachten: En eens daar zong de bard en nimmer zal 'k vergeten Zijn stem, die klonk alsof er wolken braken, alsof poorten gingen open, waaruit ziedde goud, goud en staal dat sterkte ons diepste wezen hij sprak ons van een tijd, die binnenkort zou komen, o, een ziener werd hij dan, een oude Gods gezant: Een Volk zou wonen, schoon en groot, binnen de dijken aan de blonde stroomen een Volk, dat sterk en stoer, hard en vermetel goud baren zou, met hoofd en hart en handen en make d'aarde schoon en kostbaar en 't al blinkend in 't goud der vuur'ge zonnen, die God zwaaide om deze Zijne aarde. Een volk Wies er dat breken wilde met lafheid, zelfzucht en met bastaardij. Geen geld, geen kramersgoed vergaarden niet om suiker, copra, rijst of thee voeren de booten uit, doorkruisten zij de zee, het aanschijn van de aarde was veranderd. Helden voeren uit, niet bang voor 't avontuur en God woei d'aarde blank, waar zij voeren voorbij. voor donateurs van het mannelijk jeugdwerk der „Spaarne"-parochie. Even na 8 uur opende de harmonie met een pittigen marsch van R. Gibé, „Les Beiges". Hier na sprak kap E. W. v. Dijk een openingswoord, waarin hij zijn dank uitbracht voor den genoten steun dit jaar ondervonden. Onder dezelfde leiding voerde de harmonie een drietal composities uit, o.a. Marie Hen- riëtte" en de wals „Een avond in Madrid". Hierna werd gepauzeerd, waarna „De Kol- pingszangers',' met een drietal nummers kwa men. Als eerste nummer fungeerde de altijd nog komische „Spijskaart". „De Bazuin" vervolgde met den K.L.M.-marsch v. Willy Schootemeyer en den K XVIII-marsch "an A. j. Maas, tèrwijl „An der Schonen blauen Donau" als altijd zeer in den smaak viel. Een goed geslaagde avond! In de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Dinsdag 28 Juli 1936, 's avonds van 8.15—9.15 uur, door den heer George Robert. Programma: 1. Psalm XVIII, B. Marcello (I cieli Immensi). 2. aLarghetto,G. B. Bassani. b. Fuga, C. F. Pollaroli. 3. Passacaglia en Dubbelfuga, J. S. Bach. 4. Andante con moto, A. P. F. Boëly. 5. Scherzo, Alex Guilmant. 6. 1ste ged. uit de Vde Symphonie, Ch. M. Widor. Dit is ongetwijfeld goede romantiek al zou het beantwoorden aan een buitengewoon zwak staatsinzicht. Het is een uiting van romanti sche geestdrift en het is er een positieve, zelfs schilderachtige uiting van. Naar den geest is het verwant aan de nationaal-poëtische l.erle. vings.verlangens van Hermers, die zijn Hol- landsche Natie schreef tijdens de regeering van Lodewijk Napoleon, doch de visie van Haimon is veel minder cerebraal-historisch, veel meer picturaal, en op de bloeiende natuur gericht. Zijn eigenlijk en diepste verlangen gaat dan ook niet uit naar een schocne sa menleving. of naar een volwaardiger natie, het gaat uit naar een mooiere natuur, naar een paradijs. Hiervan dtoomen de jonge Zuid- Nederlanders, Rob. Franquinet, Luc van Hoek, Marie Dietze, en dit is de reden, waarom de scheppingsdagen in het aardsche paradijs een zoo groote plaats afdwingen in hun ri'chter- lijke verbeelding. Staats- en maatschappijleer interesseeren hen eigenlijk niet. Vergeleken bij dichters van vorige „generaties", b.v. pij Hen- riëtte Roland Holst, of bij A. J. D. van Oosten, blijken ze heelemaal niet strijdvaardig voor het ideaal eener „betere wereld", en ze doen nauwelijks moeite om de fouten der bestaande wereld-orde concreet aan te duiden. Ze streven naar een schoone droomwereld, zooals de aarde vlak na de schepping moet geweest zijn. En Iaat op den dag viel als een gouden bloem de vrucht op aarde, en waar zij viel werd zij Gods roem en van goddelijke waarde, en waar zij viel ontstonden groote trossen waarvan de vruchten vielen en werden donkere bosschen waar Adam neder moest knielen. Aan deze zucht naar een oorspronkelijke, frissche wereld, beantwoordt voor den „bodem- dichter" Paul Haimon het Limburgsche land schap het zuiverst, en zoodra men hem dit hoort bezingen, in Trophee, in Groet uit Lim burg, in Lentetijd, in Voorjaar, in Zuidersch Land, in Pastoraal, vergeet men zijn nationale heilsverwachtingen uit de barden-liederen, om dat men kennis maakt met een mensch, die gelukkig is in de wereld, zooals ze zich aan hem voordoet, en die zich dan ook absoluut geen zorgen maakt: Het koren deint en de klaver wordt rood een merel heeft al zijn broed, het leven is een feest en dan volgt de dood en de rust na arbeid is zoet. Dit zijn geen hervormers-verzen, maar de poëzie van een tevreden mensch. Slechts als hij zich op den toestand bezint, komt hij tot de ontdekking van een zekere gemoeds-schraalte, waardoor zijn minder begeesterde landgenooten van dit zuivere natuurgenot worden afgehouden Stonden zij maar meer open voor deze schoon- .heid, hun leven zou grootscher zijn. Ziedaar de van den avond werd gevormd door een water- polowedstrijd tusschen Haarlem en U. Z. C. die in een 33 gelijk spel eindigde. Bij de rust hadden de Utrechtenaren met 21 de leiding. De uitslagen luiden: 200 meter vrije slag heeren: 1. Molenaar (IJ), 2 min. 22 sec. 2. D. v. d. Kuil (S. Z. C.), 2 min. 31 sec. 3. Kollerie (D. W. R.), 2 min 39 2/5 sec. 100 meter vrije slag dames: 1. D. Husken (A. D. Z.), 1. 16 2/5; 2. C. Pryde (O. D. Z.), 1.18; 3. T. Burggraaff (Inter Nos) 1.18 2/5. 100 meter rugslag heeren: 1. J. Scheffer (D. J. K.), 1.12 2/5; 2. J. C. Metman (IJ), 1.13 2/5; 3. P. v. d. Hoek (Zian) 1.15 1/5. 100 Meter rugslag dames: 1. N. Senil (ADZ) 1.16 4/5; 2. J. van Feggelen (Y) 1.19 2/5; 3. C. Kint (ODZ) 1.19 3/5. 200 Meter schoolslag heeren: 1. J. Smitshuy- zen (AZ) 2.59 2/5; 2. L. Korpershoek (UZC) 2.59 4/5; 3. S. Bout (HGZ) 3.3 2/5. 200 Meter schoolslag dames: 1. J. Waalberg (ADZ) 3.9 3/5; 2. J. Stroomberg (Y) 3.113/5; 3. C. Eykenbroek (ODZ) 3.15 3/5. 3x50 meter wisselslag estafette dames: 1. ODZ I, 1 min. 46 4/5 sec; 2. ADZ, 1 min. 51 3/5 sec; 3. ODZ II, 1 min. 53 sec. 400 Meter vrije slag heeren: 1. Stam (Nep- tunus, Bandoeng) 5 min. 41/5 sec; 2. S. Mo lenaar (Y) 5 min. 151/5 sec; 3. A. Sipkema (HPC) 5 min. 16 2/5 sec. Schoonspringen: 1. J. Haasman (Triton, Batavia), 121.16 pnt; 2. Denneboom (AZ 1870) 115.71 pnt; 3. L. v. d. Ven (KNZC, Antwerpen) 108.03 pnt. cverweging, die de heilsverwachtingen van Paul Haimon bepaalt. Dan lijft hij ook Gerard Bruning in bij de barden, omdat Gerard Bru- ning ernstig en fel tegen de Hollandsche schraalte gevochten heeft. Het heele gedicht op Gerard Bruning een der zwakste uit den bundel Trophee luidt echter niet langer dan: Hij sprong, maar Holland was een diep ravijn. Hij zong, maar niemand weet nog het refrein. Als karakterschets van den bezongen dichter mag dit vierregelige rijmpje geen naam hebben, het kenteekent echter (en daarom haler, wij het aan) de lyrische hervormingsdrift van Haimon, waarvan Gerard Brumr.g klaarblijkelijk ver ondersteld wordt, een voorlooper te zijn geweest, omdat „hij zong". Er was tusschen beide scorten van zingen weliswaar een ingrijpend verschil, doch Haimon denkt dit weg uit de jongste ge schiedenis, en zoo ontstaat de mogelijkheid, Gerard Bruning eenigermate te vereenzelvigen met den „bard" van ziln droom, wiens lied „niet onder de brallende woorden, doch onder de groote klaroenen van strijd" zal groeien, doch wiens leven „niet binnen de walmende zalen, maar van de flonkerende bloeisels der aard" zijn vaart zal krijgen, zoodat deze bard niet de ora torische maatschappij-hervormer van het ver gaderlokaal, doch de bodemgehouden natuur- lyricus zal zijn. Inderdaad, „de walmende zalen" en de „bral lende woorden" zouden groote schade kunnen aanrichten aan het frisch-natuurlijk ontkiemen de dichterschap van Paul Haimon. Een zucht naar rhetoriek is hem niet vreemd. Hij zal die eerder moeten bedwingen dan aanwakkeren, wil hij zijn talent ontwikkelen in de richting, die het zelf blijkt te kiezen. De „makkers" (van welke party ook) en net schryden onder „de vanen, o wilde prachtige vanen van stryd" zijn gevaarlijk voor hem. Ze zijn dit niet voor elk dichter, maar ze zün het wel voor Haimon om dat zyn natuurlyriek, zijn bloemen- en sterren, en bruidjes-bewondering zuiverder zijn dan het geen hij aan partij-lyriek of ook aan gods- dienst-ryriek praesteert. Kijn Teligieuze gevoelens worden sterk door zijn natuur visie beheerscht. Het katholicisme, dat hy in zyn verzen beiydt, is het dankbaar geloof van iemand, die de schoonheid der schepping har- teiyk bewondert. Het is vrywel conflict, loos en richt zich veel stelliger op de natuur dan op de ziel. zy'n kracht ligt by de verheeriyking van de schoone aarde, al zal by de verrijking van het dichteriyk vermogen, ook de verdieping van het dichterlijk gemoed noodig zyn, wil tij alle beloften inlossen, die zijn eerste bundeltje biedt. Dit boekje, getiteld Trophee, verscheen in de Eglantier-reeks van de uitgeverij Vox Roma, na te Rotterdam. A. v. D. Excelsior, Noord-Scharwoude, 171 y2 p., le pr. Super Eere-afd. Harmonie. Zaanlandsche Kapel, Koog a. d. Zaan, 159'/, p., le prijs. Diemer Harmonie, Diemen, 116'/ p., le prijs. Kunst na Arbeid, Hoorn, 180 p., le prijs met lof. Forzando, Amsterdam, 160 p., le prijs. De extra prijzen werden als volgt toegewezen: Ds groote zilveren medaille van H.M. de Ko ningin ontving in de afd. Harmonie „Kunst na Arbeid? uit Hoorn, voor het hoogste aantal pun ten over het geheele concours. In de afd. Fan fare viel de extra prijs, de medaille van H.K.H. Prinses Juliana, aan „Kunst na Arbeid" te Zuid- Scharwoude ten deel. De extra prijs voor het hoogst aantal punten van den dag viel ten deel aan „Kunst na Arbeid" te Hoorn. De Jury voor dit concours bestond uit de toonkunstenaars A. D. Hazebroek te Haarlem, Joh. Schuitemaker te Amsterdam en G. Groen te Medemblik. Viering van „Koninginnedag" De gymEias- tiekvereeniging Turnlust heeft op verzoek van de vereeniging „Koninginnedag" op zich geno men om verschillende sportdemonstraties en wedstrijden op 31 Augustus te organiseeren. Er zal een handbalwedstrijd worden gehouden en voorts athletiekwedstrijden, die voor alle inwoners van Beverwük openstaan. Voorts wordt een gymnastiekdemonstratie gegeven en worden verschillende dansen uitgevoerd. De bouw van het nieuwe Politiebureau Met den bouw van het nieuwe politiebureau op het terrein van de vroegere openbare school te Overveen, is een aanvang gemaakt, op de vroe gere speelplaats is een directiekeet gebouwd en heel wat bouwmateriaal is er reeds aange voerd- De B.R.B. krijgt bezoek Zondagmiddag kwam een gezelschap va:i ongeveer 30 personen, allen leden van de Apeldoornsche Reddingsbri gade, in autobussen naar deze gemeente. De heeren E. de Graaf en A. J. Meijerink, bestuurs leden van de Bloemendaalsche Reddingsbrigade, wachtten het gezelschap op aan de Amsterdam- sche poort, onder hun geleide reed men verder, waarbij de heer Meijerink als „speaker" optrad, toen de omstreken bezichtigd werden. Natuur lijk werd ook via den Zeeweg een bezoek ge bracht aan het Bloemendaalsche strand, waar- by het Brigade huis van de B.R.B. en de ver dere inrichting bezichtigd werden. Ook werd door de B.R.B. een kleine strand- en zeedemon stratie gegeven. De gasten waren er by aan komst op 't strand toevallig getuige van, dat een der B.R.B.-leden, de heer J. Eyster, door zijn medeleden per brancard naar het brigade huis werd vervoerd, omdat hy bij een balspel op 't strand een voetspier gescheurd had. Op last van den ontboden geneesheer, Dr. W. D. van Oldenborgh, werd de patiënt per auto naar huis vervoerd. Nadat de gasten in het brigadehuis een kopje thee was aangeboden, werd de terugreis aan vaard. Ernstige val In de woning van den heer B. aan den Aalsmeerderdijk alhier, had diens huishoudster het ongeluk te vallen, waarbij zu zoodanige inwendige kneuzingen bekwam, dat de ontboden geneesheer overbrenging naar het Acad. Ziekenhuis in Leiden noodzakelijk achtte. Koninginnefeesen De door het comité „Door Eendracht Sterk" ter gelegenheid van de herdenking van den verjaardag van H.M. de Koningin te organiseeren kinder- en volks feesten zijn bepaald op 25 en 26 Augustus. De Oranjevereeniging „Badhoevedorp en om streken" heeft in haar laatst gehouden ver gadering besloten deze feesten te doen houden op 2 en 3 September. Geslaagd Bij de te Amsterdam en Haar lem gehouden M. U. L. O.-examens slaagden resp. C. C. Grosscurt en A. Pruissen alhier. Mej. E. Dengerink te Hoofddorp heeft met gunstig gevolg afgelegd het te Amsterdam ge houden examen voor onderwijzeres. Openlucht-concert Het fanfarecorps „Ex celsior" te Hoofddorp, gaf Zaterdagavond onder begunstiging van goed weder en groote belangstelling op het Marktplein aldaar een openlucht-concert, waarbij een mooi programma op verdienstelijke wijze ten gehoore werd ge bracht. Motorongeval Vrijdagavond is ter hoogte van de Kanaalstraat op den Heerenweg een motorongeval gebeurd. De motorrijder H. uit Haarlem kwam van de richting Haarlem cn wilde de Kanaalstraat ingaan. Van de andere richting kwam een motorryder, genaamd R. uit Leiden, die tegen den inmiddels stilstaan- den motor van H. opreed. R. kwam zoo danig tegen diens motor op, dat hij over motor en berijder heen vloog. Gelukkig kwam hy er echter met een blessure aan den pols af. De andere motorryder bekwam een bloeding aan zijn been. De materieele schade aan de motors was aanzjeniyk. De politie maakte proces-verbaal Gemeenteraad De gemeenteraad is voor een openbare vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 28 Juli, des avonds te half acht. De agenda vermeldt o.m. de volgende punten: verzoek afdeeling Noordwyk van den Prov. Bond van Geitenfokvereenigingen; crediet voor her stellingen woning St. Jeroensweg 3; crediet voor uitvoering werken in werkverschaffing; wyzi- ging begrooting dienst 1936, no. 2; ontslag en afscheid gemeente-secretaris A. G. Delen; be noeming nieuwen gemeente-secretaris. Deelnemers van de Centrale Werkpl. op excursie Woensdag vond het reeds in ons blad ver melde uitstapje voor de jeugdige werkloozen plaats. Vrouwe Fortuna was hun gunstig gezind want bij uitzondering scheen de zon heerlijk en werd met frisschen moed de reis aanvaard. De ontwerpers van dezen mooien en nuttigen tocht hebben dan ook wel een volledig succes van hun werk gehad en we twyfelen er niet aan, of dit uitstapje zal zeer zeker de goede verstandhouding van de deelnemers ten goede komen. Fancy-fair „Vrij en Blij" De R.K. Speel tuinvereniging „Vry en Blü" organiseert op 29, 30, 3x Juli en 1 Augustus een fancy-fair in het St. Fidelisgebouw; onder de leuze: „Zet de zorgen op zij, bezoekt de fancy-fair van „Vrij en Blij". De baten van dezen bazar zijn voor het St. Nicolaasfeest der kinderen, dat toch ook ge financierd moet worden. Gezien het mooie doel en de sympathie die deze vereeniging in IJmuiden-Oost geniet, zal het oP deze fancy-fair wel niet aan belangstel ling ontbreken. Voor vermaak is er voldoende gezorgd, zoowel voor de jeugd als voor ouderen. Alles te vermelden is ondoeniyk. Gaat U ech ter op die dagen even kijken en u weet het. U komt dus ook? Gebouw St. Bavo R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Kunstzaal Reeker Wagenweg tentoon stelling 95 uur. Kunstzaal Dc Bois Kruisweg tentoon stelling 106 uur. Clubhuis „st. Baaf" Westergracht Fan cy-fair D.E.L.T.A., 811 uur. Rembrandt-Theater „Heisses Blut", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace Palace Filmac 115 uur in „Km.)Jekop1e". 7 en 9.15 u. Luxor-theater „Clown Bux", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater „Jonge Harten" (ge prolongeerd) 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo St. Caecilia, 8 uur; Best'. Retraite, 8 uur; Rechtskundig bureau, 8 uur; Afdracht Grafische Bond, 8 uur. Groote of St. Bavokerk Orgelbespeling, kwart over 8kwart over 9. Kunstzaal Reeker, Wagenweg Tentoonstel lingen, 9—5 uur. Kunstzaal De Bois, Kruisweg Tentoonstel ling, 10—6 uur. Rembrandt-theater „Heisses Blut", 2.30, 7 en 9.15 uur Cinema Palace Filmac, 11—5 uur; Shirley Temple ir. „Krullekopje", 7 en 9,15 uur. cuxor-thsater „Clown Bux", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater „Jonge Harten" (ge prolongeerd), 2.30, 7 en 9.15 uur. Ongevallen Zaterdagmiddag werd op den hoek Hoogeweg—Duinstraat een jongen op de fiets aangereden door een op den hoek Hooge weg rijdenden auto. Het achterwiel van de fiets moest het hierbij ontgelden, terwijl de jongen met eenige ontvellingen er af kwam. Zondag namiddag omstreeks negen uur reeds een ys- auto uit Haarlem in de Tramstraat tegen de kap van een stilstaande haringkar met het ge volg, dat de kap van den wagen werd getrokken en de wagen voorover kantelde. Dit had weer tot gevolg, dat eenige porceleinen potten met haring en zuurwaren op straat vielen, gebroken werden en de inhoud op straat terecht kwam. Een schadepostje voor den haringboer. Burgerlijke stand Geboren: Marie Elisa beth, dochter van J. Zwemmer en A. G. Koper. Overleden: levenl. aangeg. kind van K. F. Koning en J. Koner. WEENEN, 25 Juli (Reuter) De bevrijding der Nazi's in Opper-Oostenrijk heeft in dé omgeving van Linz geleid tot een bett.-oging der Nazi's, meerendeels vrienden en familie leden van de in vryheid gestelden. Kreten ,leve Hitier" weerklonken. Een der betoogers werd gearresteerd en naar het concentratiekamp Woellersdorf gebracht. Na het conflict van Vrijdagmorgen, waarover wij in een vorige editie meldden, was de ge meenteraad van Loosdreeht door den burge meester opnieuw by'eengeroepen op gistermid dag. Bij den aanvang van het openingsuur waren nog slechts 4 raadsleden aanwezig zoodat het er weer op ging ïyken, dat ook deze vergade ring niet zou doorgaan. Spoedig kwam het vijfde lid, maar er was nog een persoon noodig om den Raad te mogen openen. Het werd lang wachten. Om 1 uur 52 de Raad zou om 1.30 beginnen naderden weer voetstappen en.... twee raadsleden kwamen binnen. Nadat de voorzitter de vergadering had ge opend, werd de agenda vlot afgewerkt. Het conflict kwam nog niet ter sprake. Aan den burgemeester is een schryven gericht om des avonds te vergaderen. Deze zaak zal dus in de volgende vergadering flink ter sprake komen. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Z. H. Exc. Mgr. Celso Costantini, secretaris der Congregatie de Propaganda Fide, waarvan Z.Em. Willem Kardinaal van Rossum prefect is geweest, heeft hedenmiddag een bezoek ge bracht aan den Hooggeboren heer W J. R. graaf Dreesmann om dezen de byzondere groe ten te brengen van Z.Em. Kardinaal Fuma- soni Biondi den tegenwoordigen prefect der congregatie. Z. H. Exc. die de gast is geweest der E.EJP.P. Redemptoristen van het klooster aan de Kei zersgracht te Amsterdam werd vergezeld door dr. Drehmanns CssR., die secretaris van Kard. van Rossum was toen deze als Kardinaal-Le gaat tijdens het Intern. Eucharistisch Congres in 1924 resideerde in de Johannes Vermeer straat 2, welke huizinge door den heer Drees mann aan den Kardinaal en diens hofhouding als verblijf was aangeboden. Z. H. Exc. Mgr. Costantini bezocht allereerst de woning des heeren Dreesmann in de Joh. Vermeerstraat te Amsterdam om aldaar het groote portret van Z.Em. Kardinaal van Rossum in oogenschouw te nemen, dat door den kunst schilder Jan Sluiters geschilderd werd. Vervolgens vertrok het gezelschap naar Bus- sum waar Z. H. Exc. Mgr. Costatini gast was van graaf Dreesmann en ten zynen huize al daar het middagmaal gebruikte. Tijdens de Plan-demonstratie van de S.D.A.P. heeft de politie Zaterdagmiddag proces-verbaal opgemaakt wegens het meevoeren in den stoet van een „Plan"-vlag. Zonder dat omstanders het bemerkten werd het dundoek bij de aankomst in de Paviljoenslaan, waar de meeting werd ge houden, in beslag genomen. Getrouwd: 25 Juli. W. Hazevoet en A. Tüm. Geboren: 23 Juli. A. Venier—Krzikalla, z.; 24 Juli. C. C. de Wolf—In 't Veld, d.; 25 Juli: D. van der Geest—Faber, d.; 26 Juli. A. Wiers— Kammeijer, z.; 26 Juli. M. C. J. Oolders—Bee- len, d.; 25 Juli. M. BurgersLeliveld, z.; 26 Juli. Th. D. HeijkoopStolkers, z. 24 Juli. J. van Heelvan het Groenewoud, z.; 27 Juli. H. van der Deijlvan der Zwan, d.; 25 Juli. E. M. van HolkSchavemaker, z.; 25 Juli. T. HafkenscheidtGoos, d. 27 Juil. A. van der Laanvan der Avoirt, z.; 25 Juli. J. J. van Aalst—Grumiau, d.; 24 Juli. J. Krooder—Hall- bauer, d.; 24 Juli. M. A. van der Valk—Reinert, d.; 25 Juli. E. J. FensNieuwenhuizen, d.; 27 Juli. J. van LoonKenselaar, d. 23 Juli. A. van Wieringen—Overgaauw, z. Overleden: 26 Juli. W. J. 3 j. z. v. W. J. Ruijs, Tuchthuisstraat; 25 Juli. J. L. Eradus, 66 j., Gen. Cronjéstraat; 25 Juli. H. J. J. van Zand bergen, 44 j., Julianapark; 26 Juli. F. Sytsma, 66 j., Gasthuisvest; 26 Juli. J. G. Uitendaal, 79 j.. Vier Sterrenstraat; 24 Juli. H. Zuidam Aarts, 85 j., Kloppersingel; 24 Juli. A. W. Back, 42 j., Leidschevaart. In Stoops Bad te Overveen organiseerden de zwemvereeniging Haarlem en haar dames-af- deeling Zignea Zaterdagavond nationale wed- stryden, waarvoor veel belangstelling bestond. Nida Senff verrichtte een uitstekende prestatie op de 100 meter rugslag door een tüd te noteeren van 1 min. 16 4/5 sec., waar mede zij in dit open 50-meter-bad slechts 1 sec. boven het wereldrecord van Rie Mas tenbroek bleef. Scheffer won de 100 meter rugslag voor Met man en kon een tyd noteeren van 1 min. 12 2/5 sec. P. Stam bleef met 5 min. 4 1/5 sec. enkele se conden boven zijn 400 meter-record. Het schoonspringen was voor Haasmann, die magnifieke sprongen met zeer matige presta ties afwisselde. Vooral bij de verplichte spron gen viel hij tegen. Hy mist nog steeds de ze kerheid, waarmede hy or.der alle omstandig heden goede prestaties kan verrichten. Het slot Door prachtig weer begunstigd werd Zondag het Nationaal Muziek-concours, dat by gelegen heid van het 25-jarig bestaan van het fanfare corps O.K.K. te Oostwoud werd gehouden, voort gezet en besloten. Gezien de deelname van zoo veel superieure vereenigingen, was het te voor zien dat deze laatste concoursdag in het teeken zou staan van byzondere muzikale prestaties. Deze verwachting is dan ook niet beschaamd ge worden, want wat vooral in de tweede helft van den middag geboden werd, was van zulk een hoogstaand muzikaal artistiek gehalte, dat by 't einde van het concours namens de jury de ver klaring werd uitgesproken, dat wegens de in derdaad buitengewone verrichtingen aan dertien van de vijftien deelnemende vereenigingen een eerste prijs moest worden toegekend. De beste vereenigingen onder leiding van de meest bekwame dirigenten van naam, zooals de heer Pranger met Noord-Scharwoude, Piet Zwa ger met de Diemer Harmonie, W. Steyn met de Zaanlandsche Kapel, Gerard Boedijn met Kunst na Arbeid uit Hoom en Ab Meyns met Forzando uit Amsterdam bestreden elkaar den hoogsten eerepalm. Met een extra gelukwensch van de jury aan dirigent en vereeniging van „Kunst na Arbeid" te Hoom werd bekend gemaakt, dat het de su blieme uitvoering van Symphonische Dichtung „Finlandia" van Jean Sibelius en de suite „Lon don" (Londen every day) in drie deelen van Eric Coates het maximum aantal punten van 180 was behaald wat tevens het hoogste punten- aantal van het heele concours is geweest. Het was inderdaad een prestatie van den eersten rang, hetgeen niet zeggen wil, dat de concur- reerende corpsen veel by „Kunst na Arbeid" achter zijn gebleven. Het was een middag van hoog muzikaal genot en stempelde dit concours tot een werkelijk muzikaal gebeuren, zooals de jury zich uitdrukte. De totaal-uitslagen zijn als volgt: Marsch wedstryd St. Martinus, Oude Niedorp, 50 punten, le pr. Oefening kweekt Kunst, Wirdum, 53 punten, le prys. Dr. Neyens, Westwoud, 48 punten, le prijs. St. Caecilia, Grootebroek, 53 punten, le prijs. Kunst na Arbeid, Hoom, 60 punten, le prijs met lof. Concertwedstrijd: 3e afd. Fanfare. Kunst na Arbeid, De Rijp, 152 p., le prijs. St. Martinus, Oude Niedorp, 138 p., 2e prys. Jong Eensgezindheid, Heiloo, 150 p., le prys. 2e Afd. Fanfare. St. Gregorius, Waarland, 137p., 2e prys. Oefening kweekt Kunst, Wirdum, 152"/ p., le prijs. Afd. Uitmuntendheid Fanfare. Dr. Nuyens, Westwoud, 48 punten, le prys. Afd. Uitmuntendheid Harmonie. Lyempf, Leeuwarden, 175 p., le prijs. Eere-afd. Fanfare. Ons Genoegen, Wijdenes, 168 p., le prys. Eere-afd. Harmonie. De Eendracht, Kolhorn, 156 p., le prys. St. Caecilia, Grootebroek, 156 p., le prijs.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 2