Van het strijdtooneel in Spanje. 1 Zoekt gij betrouwbaar 13^^ UT A I Plaats een „Omroeper Personeel? I voor 80.000 gezinnen Pp-rsrvnppl Vr voor 80.000 bezinnen illlill DERDE ORDE-STUDIEDAGEN Van 1416 Augustus te Venray RETRAITES VOOR DAMES Klooster v. d. H. Geest te Uden DE WERKVERRUIMING Nota van de regeering aan de Eerste Kamer GROOTE MOGELIJKHEDEN CONTINGENTEERING VAN STEENKOLEN R. K. RECLASSEERING Tandemdag op Waalhaven BOEK EN BLAD arrnmiiiiniiniiiiiiinnniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii giiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiïïimnnniïïimnïïiniinniiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiniiiiiiiiiiiiiHin MAANDAG 27 JULI 1936 piiiiniiiiimiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiniiiiiiiiiiinniiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiniimiiiininiiiiiiiiitiiinnmimnnimimitinl metvr°JnW overwinning ^jden^ de zwemwed^hSen9' v^eike ^en snapshot van de groote motorraces welke op De roeiwedstrijden van de Koninklijkeop den Amstel ie Amsterdam. Zaterdagavond te Haarlem zijn gehouden Woudenstein ie Rotterdam zijn gehouden Een overzicht tijdens den kamp tusschën de Jonge Achten - 'M - De secretariaten der Derde Orde van Sint Franciscus, behoorende tot de jurisdicties der P.P. Franciscanen en Capucijnen, hebben voor leden en belangstellenden Derc'te Orde-Studie dagen uitgeschreven, welke van 14 tot 16 Augustus as. zullen gehouden worden te Ven ray, en wel in het Gymnasium der Francis- caansche Priesterstudenten, terwijl de geeste lijke oefeningen zullen zijn in de stijlvolle kerk van het Minderbroedersklooster. Naast het bidden van gedeelten uit het Ma- ria-Officie, een „Maria-avond" en een proces sie door den kloostertuin, vermeldt het pro gramma de volgende sprekers, die op verschil lende wijzen het algemeen onderwerp „Francis- caansch leven" zullen belichten. Iifleidingen worden gehouden door P. Dr. Ephrem Sloots O.F.M., lector in de Kerkelijke Geschiedenis en Patrologie te Venray, over „Franciscus de andere Christus"; P. Pachasius o:m. Cap., leider der Kernvorming, te Breda, over „Bedienaars van Gods Geheimenissen"; P. Mamertus Staal O.F.M., directeur der D. O. te 'sGravenhage, over „Eén Godsgezin";'P. En- gelbertus O.M. Cap., Definitor en Gardiaan te Handel, over „Levend Godsgeloof" de heer Jan Koop T.O.F., fabrikant en lid van de Woer- densche Derde Orde-Raad, te Scheveningen, over „Goddelijke Ordening"; terwijl de feeste lijke slotrede wordt uitgesproken door P. Gil- bertus Lohuis O.F.M., directeur der D. O. te Maastricht, over „Het Licht op den kandelaar" Tijdens de Studiedagen worden nog afzonder lijke vergaderingen gehouden van Eerw. hee- ren der verschillende Groot-Seminaries uit Nederland en België, terwijl ook meerdere com missarissen der Derde Orde uit Duitschland en België aan1 de Studiedagen komen deel- men. De deelnemers kunnen desgewenscht gebruik maken van de broederlijk" aangeboden gast vrijheid der Venraysché Tertiarissen. Opgaven van deelneming té richten vóór 1 Augustus aan P. Dr. Silvester Coenen O.F.M., Minderbroedersklooster, Venray. 29 Juli1 Aug. Ongehuwde dames van den middenstand. I4 Aug. Meisjes uit Helmond e. a. 48 Aug Dames Onderwijzeressen e. a. dames. 811 Aug. Meisjes uit Den Bosch e. a. II17 Aug. Zesdaagsche retraite voor dames. 1821 Aug. Ongehuwde dames van den mid denstand. 2124 Aug. Meisjes. 2428 Aug. Dames Onderwijzeressen e.a. da mes. 28 Aug.1 Sept.. Voor vrouwelijke afgestu deerden van Universiteiten, Hooge Scholen e.d. I5 Sept. Derde Ordelingen van den H. Do- minicus. 58 Sept. Ongehuwde dames van den mid denstand. 811 Sept, Dames Huishoudsters. II14 Sept. Meisjes. 8417 Sept. Huismoeders. 19—22 Sept. K.J.V.-ers. 2225 Sept. Gehuwde dames v. d. midden stand. 25—29 Sept. Gereserveerd. 29 Sept—5 Oct. Zesdaagsche retraite voor dames. 69 Oct. Propagandisten v. h. Werk der In- trouisatie e.a. Gehuwde en Ongehuwde dames. 912 Oct. Meisjes uit Vught e.a. 1216 Oct. Gehuwde dames uit den deft, en gegoeden stand. 17—20 Oct. Meisjes uit Tongelre, óambeek e.a. 20—23 Oct. Gehuwde leden v. d. Boerinnen- bond e.a. Huismoeders. In een nota aan de Eerste Kamer naar aan leiding van het eindverslag van de commissie van rapporteurs over de wetsontwerpen tot: wijziging en verhooging van het zevende hoofd stuk b der rijksbegrooting voor het dienstjaar 1935 (crediet voor werkverruiming), en wijzi ging en verhooging van het tiende hoofdstuk der rijksbegrooting voor het dienstjaar 1936 industriefinanciering), deelt de regeering mede, dat zij de voorgestelde verhooging van artikel 133 met 6.3 millioen voldoende acht. Het voorstel beteekent, dat opnieuw een be drag van ongeveer 20 millioen beschikbaar komt voor openbare werken en dit bedrag is voors hands toereikend om de aanvragen, die vermoe delijk vcxfr goedkeuring in aanmerking zullen komen, te financieren. Inderdaad zou een grooter aantal millioenen noodig zijn om op korten termijn tót sterke vergrooting te komen van de werkgelegenheid, doch of met de uitvoering "van een groot aan tal geschikte werkob ecten begonnen zou kun nen worden, is niet met zekerheid te zeggen. De uitvoering van verscheidene objecten kon niet eerder worden aangevat,'omdat de plannen na de goedkeuring een tijdroovende uitwerking vereischten, alvorens tot de uitvoering kon worden overgegaan. De regeering zal dan ook zich in de toekomst bepalen tót die plannen, waarbij onmiddellijk tot uitvoering kan worden overgegaan. Er is geen aanleiding om in de tot nu toe gevolgde practijk wijziging te brengen. De vraag, of het in de bedoeling ligt van de regeering, om door de reorganisatie meerdere objecten dan voorheen het geval was voor uit- voeing in werkverschaffing in aanmerking te doen komen, wordt ontkennend beantwoord. Inderdaad wordt aan ons wegennet zeer krach tig gewerkt en de regeering zal, indien meer geld noodig mocht zijn voor de goede function- neering van het Werkfonds 1934, dienaangaan de voorstellen doen. worden U geboden door advertentie-reclame in de rubriek „Omroepers". Laat die U niet ont glippen. De prijs kan geen bezwaar zijn, want voor slechts 50 cent per regel komt Uw zaken- Omroeper onder de aandacht van 80.000 ge- ■tamen. In een nota aan de Eerste Kamer, naar aan leiding van het eindverslag van de commissie van rapporteurs over het wetsontwerp tot rege ling van den invoer van steenkolen, wijst de minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart er op, dat de door verschillende importeurs ge uite klacht omtrent de verdeeling der toewij zingen voor hem reeds aanleiding waren naar een en ander een onderzoek in te stellen. De minister is van oordeel, uat de wijze, waarop deze verdeeling geschiedt, de objectivi teit waarborgt, welke bij de uitvoering van in voer beperkende maatregelen in acht dient te worden genomen. Op 22 Juli hield de vereeniging van R. K. Reclasseeringsambtenaren een algemeene ver gadering in hotel „De Zon" te Zwolle. Gekozen werd tot voorzitter de heer J. Hox te Roermond, tot vice-voorzitter de heer S. J. v. Munster te Rotterdam en tot secrtearis- penningmeeser de heer A. Hopstaken te s-Bosch. Het treffen eener afdoende regeling der rechtspostie der ambtenaren maakte mede een punt van bespreking uit. Kapelaan v. d. Brink te Veenhuizen, die be last is met den reclasseeringsarbeid op de Rijkswerkinrichting, hield een causerie over zijn arbeid, waarbij vooral tot uiting kwam het groote belang van samenwerking tusschën de R. W. I. en de Reclasseerigsinstellingen. Met goedkeuring van den Minister van Justitie werd den volgenden dag, onder leiding van den secrtearis van het hoofdbestuur der R. K. Reclasseeringsvereeniging, Pater Patri- cius O.M.Cap., een excursie gemaakt naar Veen- huizen ter bezichtiging der Rijkswerklnrich- tinggen. Over den tandemdag, welke op Zondag 9 Aug. a.s. op het vliegveld Waalhaven te Rotterdam zal worden gehouden, georganiseerd door de K. L. M. in samenwerking met den A.N.W.B. en de Gazellefabriek te Dieren, zij nog gemeld, dat de inschrijving voor den sterrit en de behendig heidswedstrijden 4 Aug. a.s. sluit ten kantore van den A.N.W.B. Zij die aan de behendigheidswedstrijden wil len deelnemen zijn verplicht, den kleinen ster' tocht mede te maken. De Fin Barlund is een der ernstigste candidaten voor den Olympischen titel bij 't kogelstooten, want zijn onlangs geleverde prestatie van 16.23 M. is dit jaar door nog geen enkelen anderen athleet overtroffen DE VEGETARISCHE KEUKEN, door G. M. ValkHeynsdijk. Uiig.: Nijgh en van Ditmar Rotterdam. Dat dit kookboek voor de vegetarische keuken nu reeds een achtsten druk beleefde, pleit zeker wel voor de waarde ervan. Het boek bevat dan ook een groote verschei denheid van recepten op allerlei gebied, met bo vendien lezenswaardige bijzonderheden betref fende de 'voedingswaarde van verschillende ingrediënten. Deze achtste druk van „De vegetarische keu ken" werd herzien en aangevuld door mevrouw W.de. Jong—Kersbergen. DOMINE SALVUM FAC, door Jean Schrijvers. Uitg.: Vale- riusstraat 73, Amsterdam. Van de stevige hand van Schrijvers verscheen weer eenmannenkoor a cappella op den be kenden tekst „Domine Salvum fac" het gebed voor de Koningin. Het is, zooals steeds, degelijk werk/ met een gezond contrapunt en wanneer goede mannenkoren op een of anderen plechti- gen Zondag (vooral met 31 Augustus) dit num mer eens met de gewone gregoriaansche intona tie willen afwisselen, zullen ze een waarlijk plechtige en indrukwekkende afsluiting van de Zondagshoogmis bereiken. v. d. B. INDISCH ETEN IN NEDER LAND, door Cortiana van Rijn. Uitg.: Nijgh en van Ditmar N.V. Rotterdam. De schrijfster, leerares M.O. American School of Home Economics, beoogde met de uitgave van dit boekje een populariseering van het In dische en Chineesche eten in Nederland. Zij koos uit haar verzameling die recepten welke hier te lande gemakkelijk en goedkoop zijn klaar te maken. Na een bespreking over het samenstellen en serveeren van Indische menu's, over de benoo- digde ingrediënten en het koken ervan volgen een aantal recepten welke de liefhebsters van de Indische tafel zullen doen watertanden. De groote verdienste van dit boekje is wel deze, dat de verschillende gerechten geheel en al hun Indisch cachet behouden, terwijl er slechts ingrediënten- aan te pas komen die in onze winkels gemakkelijk verkrijgbaar zijn. Allen die een zwak hebben voor Indische en Chineesche gerechten en hun die er wel eens mede willen kennis maken, kan dit boekje warm worden aanbevolen. GIDS VOOR BELGIË. Uitg.: t,De Sikkel" Antwerpen. Verschenen is een handig uitgegeven gids voor ons nabuurland België. Hij behandelt de geolo gie, geschiedenis, kunst en het landschap van dit land Medewerking hieraan verleenden de heeren H. Elen, prof. dr. ir. Stan Leurs, E. de Ridder, dr. P. van Roosbroeck, G. Schmork en L. M. Thiery. DAANTJE GAAT OP REIS, dooi Leonard Roggeveen. Uitg:: G. B. van Goor Zonen's Uitge vers Mij. N.V. Den Haag. Dit boekje is eenafscheid. Het is het vijfde deeltje van een serie over „Daantje", een oud boeren-mannetje in een klein dorp. 't Is jam mer, want als men dit echt menschelijk ver haal, prettig geschreven voor jeugdige kinderen, gelezen heeft, zou men verlangen nog vèel meer over Daantje en de menschentypen uit zijn-dorp aan de weet te komen. DE LANGERUD KINDEREN, door Marie Hamsun. Uithet Noorsch vertaald door Claudine Biehfait. Uitg.: Gebr. Kluit man Alkmaar. De schrijfster, die eigenlijk Anne Marie An dersen heet, kent blijkens dit boek uitstekend de kinderziel. Zij vertelt smakelijk de belevenis sen van enkele boerenkinderen, zoowel tijdens hun winterverblijf in het dal, als tijdens hun interessant leven op de zomerwei. Fijne gezonde humor geeft 'aan het verhaal een bijzonder cachet. Een gped geschreven kinderboek. 20.000 JONGENS OP STAP, door A. D. Hildebrand. Uitg.: Gebr. Kluitman Alkmaar. Een goed reClame-idee is goud waard. Dat on dervindt de jonge Tommie Vermeulen, bediende, later mede-directeur van een reclame-bureau te Amsterdam. Een groote schoenenfabriek maakt gebruik van zijn idee. 20.000 jongens demonstree- ren in een snelwandelwedstrijd de goede hoe danigheden van den „Overwinnaar" schoen. Voor oudere jongens worden de goede begrippen om trent sportiviteit en echte kameraadschap be hoorlijk uitgestippeld. ONDER HET LINNEN DAK, door Jac. v. d. Klei. Uitgave Gebr. Kluitman Alkmaar. Een kampeergeschiedenis voor jongens van 8 tot 12 jaar. Vier weken van heerlijk vacantiege- noegen tusschën jongens van het goêdé slag, vlot verteld en met allerlei leuke en mindei prettige ontmoetingen, dat moet voor jongens een verhaal zijn om van te smullen. KOOK- EN BAKAPPARATEN Practische aanwijzingen vooi de huisvrouw, door P. J. Crom jongh en P. Noordtrij. Uitg.: Bosch en Keuning Baarn. In dit boekje worden achtereenvolgens be sproken de voor- en nadeelen van: het kolen- fornuis; de verschillende petroleumtoestellen; de gascomforen en gasfornuizen; de electriciteits- comforen en -fornuizen en verschillende bakap- paraten. De huisvrouw die zich moet inrichten vindt in dit boekje alle voorlichtingen die ze op het gebied van kook- en bakapparaten kan noodig hebben. JOKE WORDT MENSCH, door Ems. I. H. van Soest. Uitg.: Gebr. Kluitman- Alkmaar Dit is een boek, dat het midden houdt tus schën een gewoon meisjesboek en een meisjes roman. Op die manier is het geen van beide geworden. Het beschrijft het moeilijke proces, dat een jong meisje in een Indische omgeving moet doormaken om volkomen zich zelf te wor den. Tenslotte beslist de liefde over haar lot. De schrijfster blijft helaas te veel aan de opper vlakte en vergeet, dat slecht weinig meisjes zich aan het gevaar van een geblaseerde volkomen wereldsche omgeving zullen weten te onttrekken. „POLLETJE PIEKHAAR", door Willem van Iependaal. Uitg.: De Torentrans Zeist. Het boefje op den omslag heeft misschien en kelen verleid om het boek met „Boefje" te ver eenzelvigen. Veel heeft het daar intusschen niet van weg, want Brusse schreef een geschiedenis om een boefje heen en van Iependaal heeft het zoover niet gebracht. Die teekent alleen een boefje en zijn kornuiten, maar wat hij aan den roman- opzet mist wint hij aan werkelijkheid, ook en dit is niet te onderschatten, ook aan de werke lijkheid van taal. Brusse heeft de boefjes-taal gehoord, goed in zich opgenomen en ook vrij goed weergegeven. Van Iependaal heeft die taal zelf gesproken, zelf mede gemaakt, zouden we bijna zeggen, en het hanteeren daarvan is hem tot een stiel gewor den. Een stiel, dat hij wel verstaat. Voor liefhebbers van bargoensch, voor allen, die eens - graag wat meer willen weten van het taaltje, dat'langs de havens van Rotterdam, maar ook bij de over het heele land verspreide „bajes-klant-en" gangbaar is, zal dit boek veel pittigs en veel genietenswaard beyatten. Van Iependaal schreef ook in de Inmiddels ter ziele gegane Notenkraker „proletarische" gedich ten, hij gaf er een bundel, we gelooven zelfs twee van uit, maar of hij na dit boek ook een prole tarische romanschrijver genoemd kan worden, dat betwijfelen we. Voor een roman is de opzet wat zwak, aan de betiteling proletarische roman zullen de proletariërs zelfs hun fiat niet geven. Het is een heel leesbaar vertelsel over een proletarisch milieu, maar 't blijft te veel uit stallen van woordenkennis, van gebbetjes en geintjes, waar heel goede onder zijn, maar die toch onderhand teveel gemeengoed zijn gewor den om nog opgeld te doen. Of het moest zijn bij lezers die tegenover het. geschetste milieu heelemaal vreemd staan. En die zullen de taal wat „cru" en de gevallen wat te „gepeperd" vinden. Een straattafreel te Barcelona tijdens den burgerkrijg in Spanje. Vernielde auto's der opstandelingen na een verbitterd gevecht met de regeeringstroepen Minister Deckers reikt den beker uit aan een der prijswinnaars op het groote concours hip- pique te Oss, waarbij ook de minister tegenwoordig De tentoonstelling van Britsche Kunst in het Stedelijk Museum te Amsterdam ontving Zaterdag de 10.000 bezoeker, mej. M. M. van Vliet, die bij deze gelegenheid een boekwerk over Engelsche Kunst ten geschenke kreeg aangeboden

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 4