Kantons onderwerping aan Nanking Nationale Bedevaart is naar Lourdes vertrokken De Volksfronterij TSJANG KAISJEK BLIJFT DE BAAS 300 ZIEKEN ONDER DE 1600 DEELNEMERS MAANDAG 27 JULI 1936 BUITENLANDSCH OVERZICHT Tegenvaller voor Tokio Mgr. Costantini bij den K.R.O. Lof voor den Nederlandse hen missie-geest en -ijver Den tijd begrijpen en aanvoelen DANK ZIJ DE WAALBRUG Groei van het internationaal verkeer f De herbezetting der Dardanellen. Turksche troepen bezetten 'n fort Mgr. N. Stam over zijn missie Radio-rede van den bisschop De vier treinen omvatten in totaal 59 personenrijtuigen en bagagewagens Haarlems Bisschop onder de pelgrims De eerste ziekentrein Het afscheid Tot zijn priesters R.K. Bond voor Groote Gezinnen Op het voortgezette congres te Arnhem werden de afdeelings- voorstellen besproken Crisis-politiek Gezinstarieven Kort vóór het losbreken van den ver woeden burgeroorlog, welken Spanje in de laatste decennia heeft beleefd en wel ke nog steeds niet door een definitieve overwin ning van rechtsch of linksch beëindigd is, werd in China 'n dreigende burgeroorlog tusschen Nanking en Kanton op 't laatste moment voor komen. Men kent in groote lijnen, en deze zijn ook alleen van belang voor de rest van de we reld, de geschiedenis. De centrale regeering te Nanking, beheerscht en geleid door den militair kunóigen en politiek tactischen maarschalk Tsjang Kai Sjek, zag zich genoodzaakt, zij het ook „contre coeur" min of meer zoete broodjes te bakken tegenover den nu eens militair drei genden dan weer politiek intrigeerenden Ja- panschen usurpator. Tegenover de door Ja pan gaarne geziene en ook krachtig in de hand gewerkte autonomistische beweging in Noord- China plaatste Tsjang Kai Sjek pogingen om de eenheid van China te bevorderen en te ver sterken. Terwijl Japan niets méér vreest dan een sterk aanééngesloten, welgeordend en goed geoutilleerd China, omdat een dergelijk China een gevaarlijke concurrent en tegenstander zou kunnen worden in het Pacific-gebied, waarover het keizerlijke Japan den scepter van een on- aantastbaren hegemonie wil zwaaien, streeft maarschalk Tsjang Kai Sjek naar een deugde lijke ordening en een sterk centraal gezag in China om tegelijkertijd Japan te kunnen terug dringen uit de Mandsjoerijsche gebieden, welke het met geweld en list van China afhandig heeft weten te maken. Japan wil eerst China verdee- len om het geheel te kunnen beheerschen. Zoo dra het China tot een gedweeën vazalstaat heeft gemaakt en zijn machtspositie er niet meer aan te randen is, wil Japan China wel helpen om zich te modemiseeren en te hervormen tot een sterke mogendheid, die, geheel onder Japansche leiding en souvereiniteit staande, een der be langrijkste pijlers en bolwerken moet worden van den te vestigen „Pax Japonica" d.w.z. vreed zame Japansche overheersching van geheel O.- Azië, waarbij zoowel de invloed van Sovjet-Rus land als van de Vereenigde Staten, Engeland en de andere in den Pacific belanghebbende vreemde mogendheden verdrongen dient te worden. Vandaar dat Japan er op uit is verdeeld heid te zaaien tusschen de verschillende deelen van China en alles in het werk Sjtelt om het gezag van de Nankingregee- ring en haar dictator Tsjang Kai Sjek te on dermijnen. Het trachtte in Noord-China hetzelf de zgn. spontane onafhankelijkheidsspel te la ten spelen als indertijd in Mandsjoerije, waar door het zich de gelegenheid verschaft heeft den vazalstaat Mandsjoekwo te stichten. Het spel in Noord-China is echter niet zoo vlot van stapel geloopen als Japan wel wenschte. Slechts in Oost-Hopei en Tjahar wist een zgn. autono me regeering zich eenigermate te vestigen zon der evenwei de souvereiniteit van Nanking ge heel te durven verloochenen. Tsjang Kai Sjek die er steeds op uit is geweest, de eigenmach tigheid der provinciale Chineesche gouverneurs te breken en het bestuur in China te centrali- seeren, nam geen militaire tegenmaatregelen, omdat hij zich daarvoor niet sterk genoeg voelde, doch slechts economische, finantieele en administratieve. Hij wekte daardoor den in druk bij de extremistische Chineesche natio nalisten, dat hij een te zwakke en laffe poli tiek tegenover Japan voerde, ofschoon in wer kelijkheid zijn onbetwistbaar zuiver nationale Chineesche politiek van wijs beleid en groote bezonnenheid alsmede van veel doorzicht «en werkelijkheidszin getuigde. De regeering van Kanton, speculeerend op de draufgangerische" nationalistische mentaliteit van vele Chineezen zoowel in het Noorden als in het Zuiden, meende de kans schoon te zien om onder het mom van heftige anti-Japansche gezindheid en vurig nationalisme maarschalk Tjang Kai Sjek tot een gewelddadig verzet tegen den Ja- panschen indringer te dwingen. De provincies Kwanoeng en Kwangsi in 't Zuid-Westen beslo ten Tsjang Kai Sjek's politiek te dwarsboomen en haar legers naar 't Noorden te doen opruk ken om met de Japanners den strijd aan te binden en, indien Tsjang Kai Sjek zich daar tegen zou verzetten, ook Nanking te beoorlo gen. Kanton hoopte daardoor onder den schijn van pure vaderlandsliefde het gezag van Nan king en Tsjang Kai Sjek een gevoeligen slag toe te brengen en zijn eigen gezag te verster ken. De burgeroorlog in China leek onvermij delijk en Japan lachte reeds in zijn militair- imperialistisch vuistje, toen het verzet van Kanton, tengevolge van het overloopen van belangrijke aanvoerders en strijdkrachten naar Nanking en het dalen der Kantonneesche valuta als een te sterk opgeblazen ballonnetje uiteenspatte en Kanton door de troepen van Nanking zonder noemenswaardigen slag of Stoot werd bezet. Kwantoeng noch Kwangsi durfden tenslotte den burgeroorlog aan en het spel van Kanton liep totaal anders af dan het gehoopt had. De positie van Nanking en Tsjang Kal Sjek in China is thans aanzienlijk ver sterkt. Het heftig anti-Japansch doende Kanton heeft het hoofd in den schoot moeten leggen van den tegenover Japan te toegevend geachten dictator van Nanking. Oppervlakkig de zaak beschouwend zou men thans geneigd zijn te concludeeren, dat Tokio daarmee inge nomen zou zijn, doch het tegendeel is het geval, omdat zooals wü hierboven uiteen hebben ge zet Japan geen ander sterk centraal gezag in China Wenscht dan een, dat geheel aan Japan ondergeschikt is. Japan vreest den tactischen Tsjang Kai Sjek, die een onuitputtelijke lank moedigheid bezit, maar ook een niet te breken vasthoudendheid aan het doelwit zijner dul- dingspolitiek nJ. het zoo noodig met Wester- sche hulp organiseeren en consolideeren van een modem geoutilleerd en krachtig gecentra liseerd China, dat paal en perk zal stellen aan Japans machtshonger, waaraan China thans nog offers moet brengen om tijd te winnen. Gezien deze situatie en de Japansche reactie daarop is de vraag niet onredelijk, of, gelijk reeds vroeger beweerd is, Japan in het geheim de zgn. anti-Japansche actie van Kanton, die in werkelijkheid minstens even sterk tegen Tsjang Kai Sjek was gericht, niet heeft ge stimuleerd. Voor den K.R.O. heeft Zondagavond Paul de Waart een vraaggesprek gehad met Mgr. Cos tantini, secretaris der Propaganda Fide. Mgr. was zoo juist uit Denemarken teruggekeerd en vertoefde nu voor de tweede maal in ons land. Mgr. zeide, zich gaarne met een enkel woord tot de Nederlandsche luisteraars te willen rich ten, omdat het zulk een uitzonderlijke gelegen heid was, den katholieken van Nederland dank te zeggen voor hun missie-ijver en -liefdé. Mgr. kent onze sociale, charitatieve en cultu- reele organisaties, vooral onze missie-organisa ties. Hij verzekerde hier den weerslag te heb ben gevonden van de missie-liefde, die hij leer de kennen, gepersonifieerd in onzen landge noot Kardinaal van Rossum. Mgr. deelde mede, dat hij Wittem heeft be zocht, om de plaats te leeren kennen, waar Kar dinaal van Rossum zoo van hield. Mgr. heeft er gebeden en God gevraagd om de harten der Ne derlanders met missie-ijver te blijven vervullen. Z. H. Exc. waardeert in ons land de directe missie-belangstelling en de indirecte missie actie, het propageeren van de missie-liefde en dat alles wat de Missie en den missionarissen ten voordeele is. Rekent U daartoe ook onze uitzendingen voor de missionarissen? vroeg de heer De Waart. Ongetwijfeld, antwoordde Mgr. Costantini. Het is mijn overtuiging dat het van groot belang is voor de Missie, door de moderne techniek het mogelijk te maken, dat de missionarissen contact hebben met hun vaderland. Pater Dito uitte hierna zijn vreugde er over, dat het antwoord van Mgr. Costantini in over eenstemming is met den indruk, dien hij mee bracht van het lie Internationaal Katholiek Ra- dio-Congres te Praag, waar Pater Soccorsi ook het nut van de radio zoo zag. Pater Dito lichtte toe hoe wij uitzenden voor de missionarissen en door missionarissen laten spreken over de Missie, waarop Mgr. Cosantini de hoop uit sprak, dat God dit radiowerk moge zegenen. Mgr. dankte den jeugdigen leider dezer uitzendingen, Pater Dito, en de katholieken, die hem dit hel pen mogelijk maken. Meer algemeen bracht Mgr. Costantini dank aan allen, die, op welke wijze dan ook, de Missie helpen. Mgr. zeide dan, een bezoek te hebben gebracht aan den Aartsbisschop van Utrecht, Z. H. Exc. Mgr. De Jong en hem en het geheele Episcopaat van Nederland grooten dank te hebben gebracht. Bij den Aartsbisschop werd Mgr. Costan tini getroffen door het portret van Paus Adrianus VI, een glorie voor Holland. Op diens graf staat diens geheele bestaan ge schreven. Uit dit grafschrift blijkt, dat er steeds ge werkt moet wordein overeenkomstig den nood der tijden. Nu is het oogenblik daar voor de groote opleving van de Missie-actie. Men moet den tijd begrijpen en aanvoelen, d.w.z. men moet in dezen tijd de missie-actie aan grijpen. Tijdens Mgr.'s verblijf in Holland komt Mgr. voor oogen de figuur van den pionier Ruys- broeck, den grooten missionaris van ons volk, die zes eeuwen geleden werkte in Mongolië. Uw Bisschoppen en missionarissen hebben denzelf den geest en zetten het werk van Ruysbroeck voort, aldus Mgr. In een kathedraal in Nederland zag ik e'en schilderij met 12 namen van missie-bisschop pen uit eenzelfde diocees. In een ander diocees, zoo vervolgde Mgr. Costantini, waren er nog meer. Ik heb persoonlijk verschillende van deze Apostelen gekend'. Ik geloof niet dat er ter wereld eenig ander diocees is, dat zich hierop kan laten voorstaan. Ten slotte smeekte Z. H. Exc. den zegen des Hemels af over alle luisteraars. De Kon. Ned. Toeristenbond schrijft ons: Dat de openstelling van de Waalbrug bij Nijmegen ook voor het internationaal verkeer gunstige gevolgen heeft blijkt uit het feit, dat het personeel van het douanekantoor Wyler, op de route van Arnhem via Nijmegen naar Kleef, sindsdien met niet minder dan vijf man moest worden versterkt. Het verschijnsel doet zich voor, dat er nu ook weer Duitsche auto's naar Nederland komen voor een week-end of dag tochtje. In Budapest is een huis ingestort. De ruïne Zondagmiddag sprak Z. H. Exc. Mgr. N. Stam Apostolisch Vicarus van Kisumu, die op het feest van de H.H. Petrus en Paulus tot bisschop is gewijd, voor de microfoon van den K. R. O. over zijn missie in Afrika. Na allen, die aan deze bisschopswijding luister hebben bijgezet bedankt te hebben, verhaalde de missiebisschop over zijn missiegebied vele interessante bijzon derheden. Vroeger was het vicariaat Kisumu een deel van het vicariaat van den Boven-Nijl in Oegan da en heette Kavirondo. De eerste missionaris sen werden een dertig jaar geleden daarheen gezonden. Ten was er nog geen enkele katho liek, zelfs nog geen catechumeen of doopleer ling. Het werk breidde zich echter spoedig uit en Mgr. Biermans, die toen Apostolisch Vicaris vanden Boven-Nijl was, zag zich verplicht om verdeeling van zijn missiegebied aan te vragen. Elf jaar geleden werd de Apostolische Prefec tuur van Kavirondo opgericht met Mgr. Brands- ma als prefect. Vier jaren geleden werd de prefectuur van Kavirondo verheven tot vicariaat en werd de naam veranderd in Kisumu. Mgr. Brandsma werd daarvan de eerste Apostolische Vicaris. Het is den katholieken van Nederland vol doende bekend, hoe Mgr. Brandsma het vorige jaar, door een beroerte overvallen, in Nairobi, buiten zijn eigen vicariaat overleed. Het ligt in mijn bedoeling, aldus Mgr. Stam, na mijn terugkeer naar Afrika, zijn stoffelijk overschot te doen overbrengen naar ons Vicariaat, waar voor hij tot op den dag van zijn sterven ge werkt heeft. Het missiegebied van den nieuwen bisschop telt negentien missie-posten, terwijl het aan tal priesters 43 bedraagt, waaronder 22 Neder landers. Van de tien broeders zijn er zes uit ons vaderland en van de vijftig zusters hebben de Ursulinen van Bergen <N.H.) er twee kloos ters, een school en een ziekenhuis in de missie-staties Mumias en Kakagema, terwijl een derde klooster in aanbouw is te Nangina. De andere zes kloosters, welke er zijn. worden hoofdzakelijk bediend door Engelsche en Ier- sche zusters. De priesters worden in hun werk bijgestaan door 1074 inlandsche catechisten, die ons H. Geloof in het uitgestrekte land verspreiden. In 880 scholen wordt lager onderwijs gegeven aan meer dan 22 duizend kinderen door 103 inlandsche onderwijzers, terwijl het hooger on derwijs in handen is van vier broeders uit Canada. Vervolgens verhaalde Monseigneur interessan te bijzonderheden over zeden en gewoonten van de bevolking en den aard, ligging van het land, alsmede over het klimaat. Daarna sprak Mgr. over zijn inlandsche pries ters. Een twintigtal seminaristen zijn op het voorbereidend seminarie, terwijl er achttien op het Klein- en zes op het Groot-seminarie zijn. Vier van de zwarte theologanten zullen de kleinere Wijdingen ontvangen na den terugkeer van hun bisschop in Afrika. Het zal echter nog minstens vier a vijf jaar duren, eer ik hen priester zal mogen wijden, aldus de bisschop. God heeft ongetwijfeld het missiewerk in Afrika gezegend. Er zijn enorme, maar nood zakelijke uitgaven, veel en veel grooter dan de propaganda in Rome kan zenden. Elk jaar heeft het missiegebied van Mgr. Stam ©en tekort van ongeveer f 50.000. Na maandenlange voorbereiding is heden wederom de jaarlijksche Nationale Bede vaart, onder de auspiciën van de Vereeniging tot het samenstellen van Nederlandsche Be devaarten, van uit Roozendaal naar Lourdes, het Genade-oord van Maria, vertrokken. Reeds vroeg in den morgen heerschte al onge wone drukte op het Roozendaalsche stations emplacement, waar de laatste hand werd gelegd aan de laatste voorbereidingen tot een goed en regelmatig verloop van den grooten tocht. In de afgeloopen dagen en nachten is men druk be zig geweest met de samenstelling der vier groote treinen, waarvoor tezamen niet minder dan 59 rijtuigen en bagagewagens noodig waren; rijtui gen van het z.g. groote D-type, met 8 compar timenten ieder, zijgangen en harmonica-balg verbindingen. Het benoodigde materiaal werd voor een deel door de Ned. Spoorwegen zelf, doch voor het overgroote deel door den dienst der Fransche Spoorwegen geleverd. Van de 59 wagens leverden de Ned. Spoorwegen n.l. 15 stuks, terwijl de overige 44 van uit Frankrijk moesten worden gezonden. Alleen reeds de z.g.n. ziekentrein be stond uit 7 Nederlandsche en 4 Fransche perso nenrijtuigen en 3 Fransche bagagewagens. Al deze wagens voor den ziekentrein ondergingen te Roosendaal eerst een geheele gedaanteverwis seling, daar zij te voren tot één groot rollend hospitaal moesten worden ingericht. Ook de drie overige treinen werden in de afgeloopen dagen, na aankomst van het benoo digde materiaal, samengesteld, waaronder ook de trein de z.g.n. Oranje-trein die heden morgen te 11.15 uit Nijmegen moest vertrekken, welke na de samenstelling hedenmorgen leeg van uit Roozendaal naar Nijmegen is gegaan. Begrijpelijkerwijze nam de drukte op het sta tion in den loop van den morgen hand over hand toe, naarmate achtereenvolgens behalve de ge wone diensttreinen de extra bedevaarttreinen de pelgrims, onder wie ongeveer 300 zieken, naar Roozendaal voerden. Te 9.25 arriveerde de eerste speciale zieken trein uit de richting Venlo, met 5 eigen zieken wagens, respectievelijk 2 uit Venlo en 1 uit Eind hoven, Helmond en 's Hertogenbosch. Behalve dat reeds per auto's en autobussen uit verschillende richtingen ook zieken waren aangevoerd, ving eerst nu in grooteren omvang het werk der Roozendaalsche Transport-co lonne welke onder leiding stond van den heer A. v. d. Ven aan, het vervoeren en verladen n.l. van de zieke pelgrims van de aankomende treinen naar den ziekentrein, welke aan de Oostzijde van het eerste perron was geplaatst. Voor deze transporten hadden de brancar diers der transportcolonne de beschikking over 90 brancards. Te 9.58 uur kwam de groote extra trein uit Amsterdam binnenrollen met eveneens vijf spe ciale ziekenrü tuigen, resp. uit Amsterdam, Haarlem, Den Haag, Delft en Rotterdam. Ten laatste arriveerde te 10.37 de extra trein uit Utrecht met de zieken uit de Noordelijke pro vincies, uit Utrecht zelf, alsmede die uit de richting Nijmegen en uit Tilburg. Het station en voornamelijk het eerste perron geleek één groot ziekenhuis, maar dan op een grooten bezoekdag, want er bewo gen zich honderdtallen pelgrims en voorts fa milieleden van pelgrims, die dezen tot de Zui delijke toegangspoort van Nederland het Roozendaalsche grensstation vergezelden Tusschen de zieken bewogen zich zieken zusters en verpleegsters, om, waar noodig, hulp te verleenen, alsook de statige figuur van Haarlems bisschop, Z.H.Exc. Mgr. J. P. Huibers, die vroeger als aalmoezenier en thans als Bisschop de reis meemaakte. Aandoenlijke tooneelen deden zich voor bij 't afscheid nemen van de zieken, die nu geheel werden overgelaten aan de zorgen van ande ren, daar de medereizende familieleden eerst met de andere treinen zouden volgen en weer anderen moesten achterblijven, daar zij hun dierbaren slechts tot de grens vergezelden. De laatste orders werden gegeven; de por tieren gesloten; 12.20 uur werd het sein gege ven tot vertrek van den ziekentrein. Onder hoera's en hand- en zakdoekengewuif verliet de trein het station, op weg naar het genade oord Lourdes. De beide volgtreinen, de z.g. Blauwe en Roo- de trein, vertrokken resp. te 1.27 uur en te 2.16 uur vanuit Roosendaal. Het totaal aantal deelnemers aan deze be devaart bedraagt ruim 1600. Onder de pel grims bevinden zich over de 70 priesters, van wie de Z.Eerw. heer pastoor L. J. Willenborg uit Bloemendaal als aalmoezenier fungeert. Met ontroering verhaalde de bisschop van de heldhaftige daden van zijn missionarissen en hoe zij, „de meesten van mijn vroegere tijd- genooten", aldus Mgr., in dat verre land den dood vonden. Mgr. Stam herinnerde tenslotte aan de zware taak, welke nu als bisschop op hem rust en aan de groote verplichtingen tegenover zijn christenen, met de woorden: „Ik weet, dat zij in het vicariaat van Kisumu benieuwd zijn naar wat ik in Nederland doe; of ik hun financieele moeilijkheden bekend maak aan onze mede katholieken." Moge dit beroep om financieelen steun niet vergeefsch zijn! Volledigheidshalve geven wij hierbij het giro nummer, waarop zij, die Mgr. N. Stam in zijn zware taak willen verlichten, hun bijdrage kun nen storten: Missiehuis, Roosendaal, glronr. 14123, terwijl het privé-adres van den missie bisschop waar hij ook gaarne giften in ont vangst wil nemen is: Paul Krugerstraat 19 te Haarlem. Later op den dag sprak Mgr. N. Stam door middel van de radio tot zijn priesters in Afrika en alle mede-missionarissen over de geheele wereld. In deze toespraak herinnerde Mgr. aan de groote missieliefde en missieactie, welke in Nederland bestaat en herdacht dankbaar de financieele bijdragen der Nederlandsche katho lieken, voor de missie steeds gebracht. Het is veel en veel moeiltjker voor de mis sionarissen geworden iets voor hun missie mede te krijgen. Maar toch aldus Mgr. Stam, die liefde voor de missie onder het Nederlandsche volk, is er niet minder op geworden. Integen deel! Deze missie-actie in Nederland is toe te schrijven aan het dringend verzoek van de laatste Pausen. Zoodra de H. Vader de katho lieke Kerk vermaande, dat het missiewerk Hem het naaste aan het hart lag, werd dit verlangen door alle Nederlandsche bisschoppen ter harte genomen. Mgr. eindigde met de woorden: „De katholie ken van Nederland zijn katholieken in den waren zin van het woord. Het doet iederen missionaris goed, wanneer hij naar Nederland komt en ziet, dat hij niet alleen staat, maar dat eenieder met hem medeleeft." Zondag werd te Arnhem in Royal" voort gezet het congres van den Ned. R. K. Bond voor groote gezinnen. In de Walburgkerk werd des morgens door den geestelijk adviseur, Rector Daandels, een H. Mis opgedragen voor de deel nemers aan het Congres. Op de voortgezette vergadering werden de voorstellen der afdeelingen aan de orde gesteld. Diverse afdeelingen stelden voor te ijveren voor opheffing van crisisheffingen en voor verlaging van den prijs van natuurboter. Het hoofdbestuur achtte deze voorstellen on uitvoerbaar. Deze zaken werden uitvoerig besproken. O.m. werd het woord gevoerd door den heer Ruyter, lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal. Tot betere verhoudingen kan men eerst komen, aldus de heer Ruyter, wanneer de landbouw weer kan koopen van middenstand en in dustrie. Daarom is de steun aan den landbouw gerechtvaardigd. Spr. bestreed de meening van diverse afdee lingen, dat de prijzen van levensmiddelen niet lager zouden zijn geworden. De katholieke boe ren- en tuinderbonds heeft er op aangedron gen dat vleesch in blik zou worden verstrekt. De landbouw gaat met het huidig systeem naai de maan. Komen we met de prijzen niet op een hooger plan, dan is er geen uitweg voor de boeren en tuinders. Door de werkloosheid heb ben de boeren geen afzetgebied en kunnen zij niet koopen van den middenstand. Spr. vindt het niet juist om te protesteeren tegen de prij zen die worden betaald. De voorzitter verzocht in deze aangelegen heid vertrouwen te stellen in het hoofdbestuur. De afdeeling Leiden stelde voor het hoofd bestuur op te dragen maatregelen te nemen, opdat in alle afdeelingen en kringen der ver eeniging fondsen of kassen worden opgericht, waaruit aan de leden der vereeniging bij ge boorte in hun gezin een uitkeering wordt ge daan. Het hoofdbestuur zegde toe voor deze ge dachte propaganda te maken. De afdeeling Gennep stelde voor dat de bond zal ijveren voor gezinskiesrecht. Het hoofdbestuur zal in dezen geest adressee- ren aan de bevoegde instanties. De bond zal blijven ijveren voor een rijkskinderrentefonds. De afdeeling Brunssum stelde voor bij de R. K. Staatsparty en de regeering aan te drin gen op beschermende maatregelen voor gehuw de werkkrachten in het bedrijfsleven, zoodat deze niet zonder meer kunnen worden ontsla gen en men daarvoor jeugdige werkkrachten kan aanstellen voor lagere loonen. Het hoofdbestuur merkte op dat de minister van Sociale Zaken in deze aangelegenheid ad vies heeft gevraagd aan den Hoogen Raad van Arbeid. De afdeeling Arnhem stelde voor gedurende de vacantie de kinderen der leden onderling uit te wisselen, een en ander met gesloten beurzen. Het bestuur antwoordde dat deze gedachte in „Het Gezin" kan worden gepropageerd, i De afdeeling Arnhem drong er by het hoofd- Geen kans in ons land Twee tyrannieke richtingen strijden om de politieke macht in Europa: de nationaal-socialistische en de com munistische. Beide zijn zij even verderfelijk: zie Duitschland! zie Rusland! Beide bedreigen zij de democratie, den ge zonden volksinvloed, de vrijheid ook in de behartiging van onze hoogste, onze geestelijke belangen met vernietiging. Wil ons volk derhalve het geluk behou den, dat het vaak maar al te weinig ge waardeerd! tot op den dag van heden nog tot vrede strekt, dan zal het aan beide gevaren moeten ontkomen. Zooals de zaken thans staan, schijnt ons het nationaal-socialisme het grootste ge vaar toe, vooral omdat dit vage ideaal in staat is Duitschland bewijst het de domme en onnadenkende massa te trék ken de massa, die het zich tot eer en plicht rekent zelf niet na te denken, doch blindelings een „leider" te volgen en diens holle phrasen, onbegrijpelijk en onbegre pen, na te bauwen. Maar ook het gevaar van het verrader lijke communisme, dat internationaal stookt, en ondanks eenige voorgewende frontverandering, de wereldrevolutie, de dictatuur van het proletariaat als het ideaal blijft beschouwen, mag niet onder schat worden. De Moskovitische volksfronterij, zooals die zich den laatsten tijd in Spanje, in Frankrijk en eenigermate ook in België gedemonstreerd heeft, moge de oogen openen van hen, die te goedertrouw meen den, dat na de overwinning van het na tionaal-socialisme in Duitschland het bloedroode gevaar voor Europa wel gewe ken was. Communisten en jocialisten één, dat is de leus maar zoodra zien de gezamen lijke roode broeders zich niet aan de re geermacht, of de stem uit Moskou tracht den boventoon te voeren; met welk een communistische gemeenheid heeft men in Spanje in verloop van korten tijd b.v. de Kerk al geen smaad en onheil toege bracht! Komt ergens een volksfront tot stand en slaagt het erin, de overmacht te verkrij gen, dan is de bolsjewistische aera inge luid. Zal de volksfronterij in ons land een kans krijgen? Voorloopig ziet het er naar uit, dat de sociaal-democraten te verstandig zijn om zich aan het avontuur te wagen: een com munistisch voorstel tot stembus-samen- werking in 1937 werd afgewezen en ook de overige volksfronterij wordt in de socialis tische pers bestreden, weliswaar meer om opportunistische dan om principieele rede nen, maar in ieder geval om motieven, ontleend aan het gezond verstand: men zou te samen tóch geen krachtige meer derheid krijgen de communist zou blij ven streven naar de dictatuur, dus ook naar de onderdrukking van den socialist een rood volksfront zou alle niet roode groepen op één hoop drijven en het na tionaal-socialisme den wind in de zeilen blazen, enz. Men zou een meer principieele stelling neming wenschen, maar misschien kómt die nog eens, als in de sociaal-democratie de invloeden blijven doorwerken, welke stuwen in minder marxistische en meer nationale richting. Voorloopig schijnt ook het Volksfront gevaar in ons land niet groot, maar laten wij er niet al te gerust op zijn: Moskou is sluw en weet overal door te dringen. Verrassingen zijn geenszins uitgesloten. Nederland is Spanje niet toegegeven! Maar wie had enkele jaren geleden Spanje in aanmerking genomen zulk een ommekeer op het Iberisch schiereiland mogelijk geacht!? bestuur op aan, alles in het werk te stellen om het voorstel Vrygezellenbelasting er door te krijgen ten einde te komen tot een rykskinder- toeslagfonds. De voorzitter merkte op dat de katholieke fractie de meening' van den bond huldigt wat de vrijgezellenbelasting betreft. De heer De Lang uit Bussum hield een voor dracht over gezinstarieven voor de bedrijven. De overheid moet het gezin helpen, ook als zij een bedrijf gaat exploiteeren. Het algemeen be lang eischt een rechtvaardige verdeeling van lasten. Dat is alleen mogeiyk door rekening te houden met de draagkracht van het gezin. De draagkracht houdt verband met de behoeften en de behoeften houden verband met het kin dertal. Spr. besprak de tarieven voor gas, electrici- teit en water. Het doel dat thans door de over heid meestal beoogd wordt is het maken van winst, terwijl het eerste doel het algemeen be lang' moet zijn. Eerste eisch is een gezond eco nomisch beheer van het bedrijf. De gezinstarieven zijn nergens gelijk inge richt. Het gezinstarief moet zoo volledig mo gelijk rekening houden met het kindertal en zoo eenvoudig mogelijk zijn in uitvoering. De actie in de afdeelingen moet zich langs de zelfde lyn bewegen. Een korting moet worden geheven in procenten en volgens een progres sief systeem. Het vastrechttarief heeft meestal alleen de bedoeling uitbreiding van het debiet te ver werven. Het prüsverschil voor groote en kleine afne mers mag niet te groot zijn. Met financieele draagkracht moet rekening worden gehouden. In verband met deze voordracht werd be handeld het voorstel van de afdeeling' Eist om er voor te üveren, dat de Prov. Electr. bedrij ven een tarief invoeren, waarin reductie wordt toegepast voor de groote gezinnen. Het hoofdbestuur wilde een commissie in het leven roepen, die deze aangelegenheid nader zal bestudeeren en daarover rapport zal uitbrengen. Dit voorstel werd aangenomen. Het Congres werd besloten met 'n gezamen- lijken autotocht in de omgeving van Arnhem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5