Wisselende kansen in het vechtend Spanje m h De eigendommen in Spanje 111 JONGE HARTEN Het nieuws van heden De opstandelingen debatteeren in den aether met de regeering - De troepen van Mola gaan methodisch verder Het leven in Spanje's hoofdstad schijnt weer normaal MEN STRIJDT MET VER BITTERING te VLUCHTELINGEN UIT SPANJE ALLÉÉN NOG VANDAAG en MORGEN HITTEGOLF IN SIBERIË DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 29 JULI 1936 - AVONDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bijvooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE MV. DRUKKERIJ D€ S4>AARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20071 Voor zoover men op de tegenstrijdige berichten kan afgaan, is het in Spanje, vergeleken althans bij de voorgaande dagen, betrekkelijk rustig. De opstandelingen verzekeren, dat zij zich niet haasten, terwijl de Regeering met ieder succesje goede sier maakt. Hardnekkig is het verzet geweest der Nationalisten, die zich in de kazernes te Loyola hadden verschanst, maar ten slotte hebben zij zich, zooals het hoofdkwartier der opstan dige militairen zelf toegeeft, moeten overgeven. Bijzonder tragisch is, dat hun aanvoerder, wegens plotselinge krank zinnigheid, door zijn manschappen moest worden neerge schoten. Het bombardement van Melilla heeft 13 dooden en vele gewonden geëischt. Gil Robles heeft te Lissabon verklaard, dat hij niets met den opstand uitstaande had. De aanvoerder der troepen in de kazernes van Loyola krank zinnig geworden De godsdienst is het mikpunt Het leven in de hoofdstad Wat geschiedde te Loyola? Gil Robles te Lissabon m General Motors en Ford geconfiskeerd r v«- ontvangen. bevolking met groot enthousiasme Door Agamemnon en Tiberius van de K. N. S. M. aan boord genomen De vliegtuigen Om Spanje heen Het Weer Zomerstorm in Amerika Het nieuwe Locarno Waarschijnlijkheid dat Duitsch- land en Italië komen Gaat Chili uit den V olkenbond De zeeliedenstaking in België DIT NUMMER BEST^Ai TIEN BLADZIJDEN UIT De Italiaansche handels schulden Hebben de sancties er mee te maken? AMNESTIE IN CUBA NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., tngez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. MADRID, 29 Juli (Reuter) Te Laroda, in de provincie Malaga, is een vliegtuig der opstandelingen door de regeeringstroepen neergeschoten. Twee inzittenden werden gedood. Volgens de laatste berichten, die uit Andalusië zijn binnengekomen, zou de positie der opstandelingen te Se- villa onhoudbaar geworden zijn. Queipo de Llano en zijn staf zouden er zelfs over denken om te vluch ten. Er zijn maatregelen genomen, om te voorkomen, dat hij naar Por tugal kan uitwijken. Generaal Queipo de Llano heeft echter, naar uit Sevilla wordt gemeld, nogmaals de berich ten, die de radiostations der regeering hebben uitgezonden, tegengesproken. Hij heeft ver klaard, dat een uit Sevilla komende colonne zonder moeite bezit heeft kunnen nemen van Huelva, waar de burgerlijke gouverneur en de plaatselijke autoriteiten de vlucht hebben ge nomen. Het aan de Fortugeesche grens gelegen Ayamonte zou zeer spoedig in handen der troe pen vallen. De toestand in Galicië zou zeer gunstig zijn. De colonne onder generaal Mola zet methodisch den opmarsch ten Noorden van Madrid voort. Tenslotte spoort de generaal al len aan, geduld te hebben, „want over enkele dagen zullen de regeeringstroepen geen tegen stand meer bieden". Uit Lissabon wordt gemeld, dat volgens be richten welke te Elvas zijn ontvangen, van alle openbare gebouwen te Badajoz de witte vlag wappert. Men verwacht, dat de revolutionnaire troepen morgen Badajoz zullen binnenrukken. Een bericht uit Cadix meldt, dat de opstan delingen te San Roque zich hebben overge geven. MADRID, 28 Juli. (Reuter). Het ministerie van binnenlandsche zaken heeft per radio be kend gemaakt, dat de regeeringstroepen onder bevel van Generaal Miaga zich in de nabijheid van Cordoba bevinden. Verder werd medegedeeld, dat de toestand van den rebellen-generaal Queipo de Llano te Sevilla tengevolge van de vele deserties zeer moeilijk is geworden. De bewoners der naburi ge dorpen nemen de wapens op tegen de op standelingen en versterken aldus de trouwge- bleven troepen. Het ministerie van Binnenlandsche Zaken heeft medegedeeld, dat Logrono door de re- geeringsvliegtuigen werd gebombardeerd terwijl Ceuta en Melilla door oorlogsschepen onder vuur werden genomen. De kring rond Cordova en Saragossa wordt nauwer. Vol gens door de regeering onderschepte radio berichten uit Sevilla en Saragossa zou de toestand in die plaatsen zeer precair zijn. - Naar te Rabat vernomen wordt, zijn Zondag bij het bombardement van Melilla 60 granaten op de stad neergekomen, waarbij 13 personen gedood en vele gewond werden. De vertegen woordiger van Frankrijk te Melilla heeft ver zocht een oorlogsschip te zenden voor het re- patrieeren der vreemdelingen. HENDAYE, 29 Juli. (D. N. B.) Naar generaal Queipo de Llano via den radiozender te Sevilla heeft medegedeeld, hebben de nationalisten gis teren in den loop van den dag de Zuidzijde, d.w.z. de naar Madrid gekeerde zijde van de Sierra de Guadarrama ingenomen en liet óp slechts 40 K.M. afstand van Madrid gelegen dorpje van denzelfden naam bezet. Meer naar het Oosten staan de troepen van generaal Mola eveneens op de zuidelijke hellingen van de Somo- sierra, waar zij het op ongeveer 80 K.M. af stand van de hoofdstad liggende Buitragi heb ben Ingenomen. Aan het zuidelijk front zijn uit Afrika nieuwe versterkingen aangekomen, die zich eveneens reeds op weg naar Madrid bevin den. De generaal beweerde verder, dat de troe pen der opstandelingen tot Dinsdag in totaal 22 vliegtuigen der regeering neergeschoten of op andere wijze onschadelijk gemaakt hebben. Nationalistische vliegers hebben op het Madri- leensche vliegveld Barajas bommen geworpen. MADRID, 29 Juli (ANP) Te Madrid is het rustig gebleven. In de binnenstad heerscht een druk verkeer. De trams en de ondergrondsche spoorweg zijn op nor male wijze in bedrijf. De koffiehuizen wor den druk bezocht en ook de bioscoopthea ters zijn open. Het autoverkeer voor particulieren is ge staakt, daar de auto's voor patrouille- en transportdiensten gerequireerd zijn. Zeer druk is het op straat door de ziekenauto's, die van den ochtend tot den avond van het gevechts terrein naar de ziekenhuizen en hospitalen van Madrid rijden. In het bureau, dat het Diploma tieke Corps te Madrid heeft ingericht, worden maatregelen genomen om zoo veel mogelijk buitenlanders met een extra-trein, welke waar schijnlijk pas Vrijdag zal kunnen vertrekken, naar veiliger oorden over te brengen. Het ministerie van Binnenlandsche Zaken heeft medegedeeld, dat de zwaarste bij de Wet voorziene straf zal worden toegepast op hen, die zich schuldig maken aan aanslagen op het leven of de eigendommen van anderen. Zij zullen als muiters in dienst van de vijanden der republiek worden beschouwd. In de Gaceta de Madrid zijn verschillende decreten verschenen. Het eerste roept alle sol daten en korporaals der reserve van 1935, af komstig uit de provincies Madrid, Toledo, Ciudadreal en Eja op, om zich 28 en 29 Juli te Madrid aan te melden. Een ander beveelt den alcades (burge meesters) binnen vijf dagen in naam van den staat bezit te nemen van alle gebou wen, die door de godsdienstige congregaties voor het onderwijs worden gebruikt. Een volgend decreet zet diverse personen onder wie vice-admiraals, met verlies van rang en soldij buiten de gewapende macht. Uit Valencia zijn verscheidene vrachtauto's met levensmiddelen te Madrid aangekomen. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft ver klaard, dat met ingang van Woensdag alle sta kingen geëindigd moeten zijn, daar men tegen het fascisme niet alleen met wapens in de hand, doch ook door te werken voor de pro ductie strijdt. Volgens de Telegraaf is de capitulatie van de nationalisten in de kazernes van Loyola, bij San Sebastian, door het hoofdkwartier der na tionalisten bevestigd. De berichten waren door koeriers overgebracht, daar telefonische en telegrafische verbinding met San Sebastian niet mogelijk was. Aan de capitulatie ging een bijzonder tra gisch incident vooraf. De leider van de ver schanste militairen, kapitein Ferrer, vertoonde namelijk plotseling teekenen van krankzinnig heid en moest door zijn eigen soldaten neer geschoten worden. Door de verovering van de kazernes van Loyola is echter nog geen einde gekomen aan den strijd om San Sebastian tusschen de troepen der Madrileensche regeering en de twee colonnes, die door generaal Mola naar deze streek gezonden werden om de belegerde nationalisten te Loyola te ont zetten. Die strijd is den geheelen dag met groote heftigheid voortgezet. Men neemt aan, dat de gevechten in dit gebied nog eenige dagen kunnen duren, alvorens een uiteindelijke beslissing valt. Voorts zijn berichten binnengekomen, dat nationalisten uit de provincie Navarra on der bevel van officieren, behoorende tot de ge- neralen staf van Mola, in snel tempo zijn opge rukt in de richting van de kleine havenstad Pasajes nabij San Sebastian. Het bezit van deze kleine plaats is daarom van belang omdat na tionalisten op deze wijze zich een toegang tot de zee zouden kunnen verschaffen. Ze zouden dan immers van zee uit wapens en munitie kunnen betrekken, wanneer het hun voorloopig niet zou gelukken bij San Sebastian en Irun de verwachte successen te behalen. Omtrent het resultaat van den opmarsch naar Pasajes valt op het oogenblik nog niets te melden. Kapitein Ferrer, die krankzinnig werd, was indertijd de aanvoerder van het peleton, dat Galan en Hernandes, de „roode helden van Jaca" heeft doodgeschoten. De bezetting van de kazernes bestond uit circa vijfhonderd officieren en manschappen. LISSABON, 28 Juli. (ANP) Gil Robles is van daag uit Boulogne alhier aangekomen. Hij ver klaarde niets uitstaande te hebben met de hui dige situatie in Spanje. Hij werd volgens zijn zeggen te Biarhtz door de gebeurtenissen ver rast. Daar de Fransche regeering hem een ver blijf op 100 K.M. van de grens wilde aanwijzen, heeft hij er dev voorkeur aan gegeven naar Portugal te gaan. TOULOUSE, 28 Juli. (Reuter) Bij het pas- seeren van den sneltrein van Port Bou naar Parijs heeft een aanslag op de spoorlijn plaats gehad. Met dezen trein werden een groot aantal vluchtelingen uit Spanje vervoerd. Op het mo ment dat de trein met een snelheid van 110 Kilometer ter hoogte van het dorpje Lalande passeerde, werd een groot lawaai gehoord en werden vonken opgemerkt. De trein vervolgde echter zijn tocht zonder ongelukken. Op den spoordijk werden stukken ijzer gevonden. De justitie heeft een onderzoek gelast naar de da ders en de beweegredenen voor deze misdaad. WASHINGTON, 28 Juli. (Reuter). Twee Amerikaansche kruisers, de „Arkansas" en de „Wyoming" zullen morgen voor Bilbao verschij nen en de leerlingen van den kustwachtkotter „Cayuga", die thans als hoofdkwartier dient voor den Amerikaanschen ambassadeur in Spanje, aan boord nemen. De leerlingen zullen door mariniers worden vervangen. De Ameri kaansche kruiser „Quincy" is te Alicante aan gekomen, waar men 148 Amerikanen en andere vreemdelingen, die op het oogenblik in de Amerikaansche ambassade te Madrid zijn ge vlucht, verwacht. MARSEILLE, 29 Juli (A.N.P.). De verte genwoordiger van de General Motors en Ford te Barcelona, William Butler, is te Marseille aan gekomen. Hij verklaarde, dat de Catalaansche regeering de eigendommen van beide maat schappijen te Barcelona in beslag heeft geno men. Ook de bankrekeningen, waarvan de maatschappijen hun employé's uitbetalen, zijn in beslag genomen. LONDEN, 28 Juli. (Reuter). In antwoord op een interpellatie in het Hoogerhuis verklaarde Lord Stanhope, dat de voorziening met brand stoffen van Spaansche oorlogsschepen een zuivere handelskwestie is, die de regeering niet raakt. Indien, zoo verklaarde hij, een maat schappij meent in alle veiligheid stookolie aan deze schepen te kunnen leveren, dan bestaat er geen reden voor haar, dit niet te doen. Een foto genomen in het Guadarrama- gebergte, waar regeeringstroepen en roode militie verwoed strijden tegen de rebellen, welke bloedige strijd aan beide zijden vele menschenlevens eischt Rebellen te Burgos bezig met het gereedmaken van een groote hoeveelheid bommen welke tegen de roode militie zullen worden gebruikt Te Burgos zijn de opstandige troepen door de Naar wij vernemen, is de Agamemnon van de Kon. Ned. Stoomboot Mij., welk schip in ovar- leg met de regeering naar Barcelona was ge zonden om daar vluchtelingen aan boord te nemen, Dinsdag met 47 passagiers uit deze stad naar Marseille vertrokken. Voorts is het s.s. Tiberius van dezelfde maatschappij gisteren van Malaga vertrokken, waar 17 passagiers zijn opgenomen, die naar Lissabon worden ver voerd. Of het hier uitsluitend Nederlanders betreft, is niet bekend. Wij vernemen voorts, dat de K. N. S. M. nog een derde schip ter beschikking van de regee ring heeft gesteld, voor zoover het noodig mocht blijken om deze week ook in Valencia vluchtelingen aan boord te nemen. LONDEN, 28 Juli. (Reuter). Een vertegen woordiger der „British Airways" heeft het ge rucht tegengesproken, als zouden de vier vlieg tuigen dezer maatschappij die te Bordeaux landden, en daar werden vastgehouden, bestemd zijn voor de Spaansche rebellen. Hij gaf toe dat de machines te koop waren, doch hun definitieve bestemming zou waarschijnlijk Lis sabon zijn, waar zij voor het vervoer van dag bladen zouden worden gebruikt. De „Action Frangaise" beweert, dat heden, Woensdag, de 17 Fransche Potez-vliegtuigen voor de Spaansche regeering bestemd, van het vliegveld Mont Desir zullen vertrekken. De machines gaan over Pau, denkelijk voorzien van de Fransche kleuren. PARIJS, 28 Juli, (Reuter). Naar uit Perpignan wordt gemeld, is de grens nog steeds voor vreemdelingen gesloten. De verslaggevers van de „Echo de Paris" en de „Populaire", die trachtten de Spaansche grens bij Bourg Madame te overschrijden, werden teruggewezen. Hoogste barometerstand: 767.8 te Vatentia. Laagste barometerstand: 751.6 te Jan Mayen. |j VERWACHTING: Zwakke tot matigen |j wind uit Noordelijke richtingen, gedeel- telijk bewolkt, waarschijnlijk weinig of geen regen, weinig verandering in tem- peratuur. Zon op 'smo. 5.17 Maan op n.m. 5.35 S Zon onder 'sav. 8.55 Maan onder n.m. Volle Maan 3 Augustus 5.07 v.m. Ej illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli NEW YORK, 28 Juli. Een hevige storm heeft groote schade aangericht in het Zuid-Westelijk deel van Pennsylvanië en in het Noorden van West-Virginië. Tal van gebouwen werden ver nield, de telefoonverbindingen zijn verbroken. Bij het noodweer zijn twee personen om het leven gekomen en meer dan zestig gewond. In een deel van Ohio heeft een nieuwe hittegolf tal van menschenlevens geëischt. Duizenden menschen zijn bezig piet het blusschen van een boschbrand in de buurt, van Montana. Drie personen zijn in de vlammen om het leven gekomen. LONDEN, 28 Juli (Reuter) Men verwacht, dat Duitschland de uitnoodiging tot deelneming aan de conferentie van vijf zal aanvaarden, evenals Italië. De correspondenten van Reuter te Berlijn en Rome hebben desbetreffende aanwijzingen gekregen. SANTIAGO DE CHILI, 29 Juli (Reuter) Naar medegedeeld wordt zal Chili op de in Se: tember te houden Volkenbondsvergadering voorstellen een Internationale Conferentie te houden, met deelneming zoowel van de onder teekenaars als van de niet-onderteekenaars van het Volkenbondspact, met het doel een hervorming van den Volkenbond voor te stel len, w'aardoor het mogelijk wordt gemaakt, dat alle landen te Genève vertegenwoordigd zijn. Indien dit doel niet bereikt mocht kunnen worden, zou Chili den Volkenbond willen ver laten. BRUSSEL, 28 Juli. (Reuter) Op uitnoodiging van het Ministerie voor Transportwezen is tus schen vertegenwoordigers van den Bond van Reeders en die der Vakvereenigingen der Zeelie den een overeenkomst tot stand gekomen, ten- einde te geraken tot een beëindiging der staking door middel van loonsverhooging. De vertegen' woordigers der vakvereenigingen zullen de voor stellen aan hun leden voorleggen. In Spanje woedt de burgeroorlog voort, al was het gisteren wat kalmer. De troepen van Gene raal Mola schijnen langzaam op te rukken en niet zeer ver meer van Madrid af te zijn. De regeeringsstroepen veroverden de kazernes van Loyola. De Agamemnon en Tiberius hebben in totaal 64 Nederlandsche vluchtelingen uit Spanje aan boord genomen. In België worden pogingen gedaan om een einde te maken aan de zeeliedenstakin„. In Pennsylvanië en West Virginië heeft een he vige storm gewoed, die dooden en gewonden heeft gevergd. Moeilijkheden tusschen Londen en Rome over de Italiaansche handelsschulden. Uit Berlijn en Rome komen berichten, dat Duitschland en Italië aan de conferentie van Locarno deelnemen. Chili stelt voor den Volkenbond te hervormen. Nederlander bij auto-ongeluk op de Luxem- burgsche-Belgische grens gedood. De jaarlijksche vacantiecursus van het instruc- tievaartuig de Prinses Juliana van het Onder wijs voor de Scheepvaart is heden begonnen. LONDEN, 28 Juli. (D. N. B.) De onlangs door Rome aangeknoopte besprekingen met Londen over de betaling der Italiaansche handelsschul den zijn, naar te Londen verluidt, onderbroken. De Britsche ambtenaren bevinden zich reeds op den teruggang. Italië heeft bij de onderhandelingen het standpunt ingenomen, dat de schulden, vóór de van-kracht-wording der sancties niet op regelmatige wijze konden worden gedekt. Derhalve heeft Italië voorgesteld, deze schul den te dekken uit de overschotten, welke in de toekomst zouden ontstaan. De Engelschen schij nen zich niet met dit standpunt te hebben kun nen vereenigen. MOSKOU, 28 Juli. (A. N.P Een nieuwe hit tegolf ^teistert de streken van Oost-Siberië. De scheepvaart op de Wolga ligt, tengevolge van den lagen waterstand, zoo goed als stil. Door de droogte is hier en daar groote schade aan gericht. HAVANA, 29 Juli (Reuter) De senaat heeft met algemeene stemmen een voorstel aangenomen tot het verleenen van algemeene amnestie aan alle politieke gevangenen, die vóór 30 Mei 1936 zijn veroordeeld. De amnestie omvat de gevangenen van alle politieke richtin gen, zelfs de aanhangers van Machado, met uitzondering van gangsters en terroristen. iNo n T\vniumiimiiinyu//l7/J/'7y Stand op Woensdag 1 uur n.m. 758.1 Vorige stand: 758

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1