STADSNIEUWS LAATSTE NIEUWS I Zoekt gij betrouwbaar Personeel l Plaats dan een )mroeper" j voor 80.000 gezinnen Engeland wint de Davis Cup Gemeenteraad van Velsen Bogoljubow verliest van Gruenfeld DE VERBINDING MADRID- LISSABON VERBROKEN MOORD TE GROOTEGAST EEN SNELLE ZEGE VAN KERES WOENSDAG 29 JULI 1936 LAWNTENNll Quist wint in vier sets van Austin terwijl Crawford in drie sets door Perry werd geslagen Australië met 3—2 geklopt VOOR DEN POLITIERECHTER Naweeën van de IJmui- densche staking PAARD IN ETALAGERUIT GEVALLEN Schrok voor tramtrein FAILLISSEMENTEN Examen hoofdakte Kind keek niet uit De bliksem ingeslagen Instelling van Weldadigheid Examen handenarbeid Veiligheidsmaatregelen aan het strand afdoende? Hamerpunten- vergadering Straatnamen Nijverheidsonderwijs Benoeming onderwijzer De defecte gaszinker De jaarwedde van den Commissaris Rondvraag De val van de vesting Alcazar te Toledo zou een voorbarig regeeringsbericht zijn Munitiedepot van de rebellen opgeblazen Beide verdachten leggen volledige bekentenis af Ook Mexico vermoordt zijn priesters Laaghartige misdaden Brutale poging tot oplichting Meubileerinrichting greep bijtijds in Vrouw door auto doodgereden Nadat zij slipte met haar fiets CRICKET ENGELAND—ALL-INDIA Mushlaq Ali scoort 112 runs, Merchant 101 not out Lijk geborgen SCHAKEN Fine behield zijn goede positie door een uitstekende over winning op Landau Euwe wint van Prins NIEUWE HAARLEMSCHE |llll!lllllllllllll!llllllllll!ll!lllll!l!lllllllllllll!lll!lillllllllllllllllllllllllll!llllll!llllllll!lll|||||||||||||||MIIIIIIIIIMII!^ ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil COURANT Een gevangen genomen officier van het rebellen-leger wordt s naar den krijgsraad gevoerd door volksfronters (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Voor de derde achtereenvolgende maal heeft Engeland den Davis-beker gewonnen. Toen Quist door een 64, 36, 75, 63 overwinning op Austin den stand op 22 had gebracht, moest de partij Perry— Crawford de beslissing brengen. Perry toonde zich hierbij onbetwist de sterkste en sloeg Crawford met 62, 63, 63, waardoor hij zijn land de zege en den Davis- beker bezorgde. Een 60-jarige IJmuidenaar, die in tegenstel ling met zijn roemruchten naamgenoot, den pre dikant-historicus, die ons de levensbijzonder heden van Vondel en Michiel de Ruyter over leverde, het eerzaam beroep van stoker uit oefent, moest voor den politierechter te Haar lem verschijnen, verdacht van diefstal. Het was een droevig verhaal, dat hij deed. Tijdens de staking was hij uitgesloten van den steun. Weliswaar had hij het vooruitzicht, dat hij spoedig zou kunnen uitvaren, maar van een vooruitzicht alleen kan je toch niet leven. Hij moest eten en bezat geen geld meer. Voor huis vesting behoefde hij niets te betalen, daar hij door de goedgunstigheid van den reeder op een trawler mocht wonen. Met den honger kwam de verleiding. Hij schroefde een paar onder- deelen van een machine en wilde ze gaan ver- koopen, toen een agent hem ontmoette, die een onderzoek instelde naar den inhoud van den zak, welken hij op zijn schouder droeg. Eerst vertelde hij de politie, dat hij den zak gevonden had en dat hij het koper naar het politiebureau wilde brengen, maar later had hij een volledige bekentenis afgelegd. De verklaringen van de getuigen leverden, om in de gebruikelijke terminologie te blijven, geen nieuwe gezichtspunten op. De ontvreemde on- derdeelen zou de man voor hoogstens vijf kwartjes hebben kunnen verkoopen. De Officier van Justitie eischte drie maanden gevangenisstraf. De politierechter maakte er twee maanden van met aftrek van de voorlco- pige hechtenis, zoodat de IJmuidenaar spoedig weer op vrije voeten zal zijn. De toegevoegde verdediger had den nadruk gelegd op het feit, dat verdachte niet ongunstig bekend staat en deswege de uiterste clementie verzocht. Dinsdag is een paard, staande voor een wa gen op den hoek van het Z. Buiten-iSpaarne en den Kampersingel, geschrokken voor een naderenden tramtrein van de N. Z. H. Het dier sprong opzij en kwam in de étalage- ruit van een sigarenwinkel terecht, waardoor het eenige wonden aan zijn kop bekwam. Een dierenarts heeft het paard de eerste hulp ver leend. De schade is onderling tusschen den wagen bestuurder en den winkelier geregeld. De Rechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 28 Juli failliet verklaard: C. J. Opdam, aannemer, wonende te Haar lem, Zaanenlaan 78; cura trice mevr. mr. A. E. J. Scheltema-Conracli te Haarlem. A. C. Kleer, aannemer, wonende te Haar- lemmerliede en Spaarnwoude; curator mr. J. van der Vegt te Haarlem. Petrus Johannes Stut, slager, wonende te Haarlem, Dolfijnstraat 35; curatrice mevr. mr. A E. J. Scheltema-Conradi te Haarlem. Rechter-Commissaris in al deze faillissemen ten mr. A. L. M. van Berckel alhier. Opgeheven zijn de volgende faillissementen wegens gebrek aan actief van; A. N. Mulder, timmerman-aannemer, wonen de te Haarlem; curator Jhr. mr. W A. Baud te Haarlem. J. J. van der Weele, kruidenier, wonende te Hoofddorp, gemeente Haarlemmermeer; cura tor Jhr. mr. L. U. Rengers Hora Siccama te Koofddoro Geëindigd zijn de volgende faillissementen wegens het verbindend worden der eenige uit- rVelmgslijst van: W. C. M. Molt, winkelier in strandkleeding, wonende te Zandvoort; curator mr. W. de Riike te Haarlem Johanna van Egmond, weduwe P. A. Lan- gendijk, wonende te Velsen; curator mr. J. O. Baron te Beverwijk. De Naamlooze Vennootschap Terwoort-Jonk- heer's Handelsmaatschappij voor Land- en Tuinbouwartikelen, gevestigd te Hillegom; cu rator mr. B. W. Stomps te Haarlem. G. Uytenhooren, wonende te Heemstede; cu rator mr. H. A. M. Smits te Haarlem. S. Schuyt (firma B. Hooyen), fouragehandel, gevestigd te Beverwijk; curator mr. A. W. Hel- lema te IJmuiden, gemeente Velsen. HAARLEM, 28 Juli 1936 Geëx. 4 manne lijke en 4 vrouwelijke candidaten. Geslaagd: mej. J. A. M. Barnhoom, Bentveld; en de heeren H. j. Laagland, Haarlem, en W. A. van de Camp, Heemstede. Gistermiddag omstreeks half vijf kwam het driejarig jongetje A. K. hard uit de Turfsteeg het Spaarne ophollen, waarbij het tegen een daar staande bakfiets liep en viel. Het kind brak zijn rechteronderbeen en is, na voorloopig door een lid van den Ongeval- lendienst verbonden te zijn, per ziekenauto naar het St. Elisabethsgasthuis overgebracht. Bij het kort maar krachtig onweer, dat Dins dagmorgen boven Vogelenzang losbarstte, sloeg de bliksem in twee woningen aan de Leidsche- vaart. Op No. 96, bewoond door de familie Van Galen, werden de ruiten en eenig huisraad ver nield en op No. 124 bij de familie Schrama, bleek de schade ook beperkt bij gebroken rui ten. Ook hier werd niets van brand bemerkt. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. Burgemeester en Wethouders van Haarlem hebben besloten het Fonds „Pro Nobbis et Poste- ris" gevestigd te Haarlem, in te schrijven op de lijst van instellingen van weldadigheid, be doeld in artikel 3 der Armenwet. HAARLEM, 27 en 28 Juli. Voor het Staats examen handenarbeid op 27 en 28 Juli gehou den 14 vrouwel. cand. geëxamineerd. Geslaagd de dames C. D. v. d. Vecht, G. de Bruin, M. de Jong, M. du Croix te Amsterdam, G. v. Os, A. N. v. Elsland te Hilversum, A. D. Blankevoort te Bloemendaal, M. Bal te Heemstede, M. J. v. Rijn te Bussum. Dinsdagavond te zeven uur vergaderde de gemeenteraad van Velsen, onder voorzitterschap van burgemeester mr. M. M. Kwint. Van den heer Zwanenburg R. K. was be richt van verhindering gekomen. Ook de heer v. d. Veer was nog afwezig. De raad bekrachtigde een aantal overeen komsten inzake aankoop van grondstrooken voor wegverbreeding. De gemeenterekening over 1935 werd den raad overgelegd met het voorstel ze in handen te stellen van de commissie van bijstand voor de financiën en den verificateur der ge- meentefinanciën. Eveneens de rekeningen van het gasbedrijf, de waterleiding, openbare werken, reinigings- en ontsmettingsdienst, grondbedrijf, ophaal- en stortingsdienst. woningdienst en de Algemeene en R. K. instellingen van Maatschappelijk Hulpbetoon. De gewone gemeenterekening sloot met de cijfers van 4.026.293^0 aan uitgaven en f 3.950.542.05 aan inkomsten; een nadeelig slot' clus van 75.751.55. Voor den buitengewonen dienst waren deze cijfers: inkomsten 111.430.80 en uitgaven 110.912.50, met een batig saldo van 518.30. Door Gedeputeerde Staten was teruggezon den de suppletoire begrooting der gemeente dienst 1935, met o.m. de opmerking, dat krach tens de wet de extra-bijdrage uit het werk- loosheidssubsidiefonds niet kan worden ver hoogd, en met het verzoek de begrooting te v/ijzigen in den zin als door Ged. Staten aan gegeven. Aldus werd besloten. Evenals voorheen reeds met andere omlig gende gemeenten geschied is, werd thans ook besloten tot het aangaan van een regeling tot wederkeerige hulpverleening bij brand, met de gemeente Bloemendaal. Aan twee straten te Velsen werden de na men toegekend van Meerweidenlaan en Schoonoortstraat, resp. naar de waterschap „Meerweiden" en naar een voormalig landgoed „Schoonoort". Het voorstel van B. en W. tot verlaging van den huurprijs van de woning van den park wachter aan den Driehuizerkerkweg 8, werd cp aandringen van een aantal leden vocrloopig teruggenomen. Hotel „Velserbeek" werd verpacht voor 1000 per jaar. Besloten werd van de Staatsspoorwegen voor 80 eenige grondstrooken over te nemen langs den spoorweg bij den overgang Ver Loren van ThemaatlaanCederstraat. Vervolgens werd door den Raad vastgesteld bet bedrag der vergoeding per leerling, het welk ingevolge art. 101 le lid der L O. wet 1920 moet worden uitgekeerd aan besturen der bijzondere scholen over het jaar 1934. Van het bestuur der Vereeniging voor Nij verheidsonderwijs in Kennemerland te Velsen was een verzoek ingekomen, om het leerplan der onder zijn beheer staande Nijverheids avondschool te IJmuiden te mogen uitbreiden door in verschillende vakken ook practiscft onderwijs te geven. De inspecteur van het Nijverheidsonderwijs kon zich met dit verzoek vereenigen, zoodat B en W. toestemmend adviseerden. De Raad refereerde zich hieraan. Tot onderwijzer aan school A II voor ULO werd op voordracht van B. en W. benoemd de heer J. P. Eriks uit Hoorn. Bij de ingekomen stukken was een verzoek van het Centraal Genootschap voor kinderner- stellings- en vacantie-kolonies om subsidie voor 1937. Dit zal worden behandeld bij de begroo ting. Verder een verzoek van het bestuur der R.K. Schoolvereeniging St. Laurentius te IJmuiden, om uitkeering van een som ineens, gelijkstaan de met 80 pet. van de geschatte waarde van schoolgebouwen. Het verzoek werd in handen van B. en W. gesteld om advies. De heer P. Bosman, raadslid, had een schrij ven ingezonden over het defect aan den gas zinker onder het Noordzeekanaal, waarin hij den Raad verzocht een commissie uit haar leden aan te wijzen om een onderzoek in te stellen naar de juistheid van eenige beweringen door den schrijver gedaan over deze aangelegenheid. B. en W. stelden aanvankelijk voor, het stuk terzijde te leggen, in verband met daarin ge bezigde uitdrukkingen ten opzichte van inlich tingen door hun college verstrekt. Daar de heer Bosman bereid was de bewuste zinsnede terug te nemen, stelden B. en W. later voor niet over te gaan tot het benoemen van een commissie. Besloten werd eerst de resultaten van het deskundigen-rapport af te wachten. In de vorige vergadering was een voorstel van den burgemeester om de jaarwedde van den nieuwbenoemden commissaris van politie met twee periodieke verhoogingen te vermeerderen, door den raad verworpen. Thans was op het laatste oogenblik bij de ingekomen stukken een Koninklijk Besluit ge voegd, waarbij de verhooging wel werd toege kend. De heer VERMEULEN vroeg, of B. en W. op de hoogte waren van de geruchten, als zou de jongeman, die dezer dagen aan het IJmuider strand verdronken is, nog gered hebben kunnen worden, als de strandpachter maar alle voor geschreven veiligheidsmaatregelen had nage leefd. Spr. verzocht B. en W. een onderzoek in te stellen naar de juistheid dezer beweringen. De VOORZITTER zegde dit toe. Dr. A. DE GROOT vestigde de aandacht op de talrijke rieten daken, die op huizen van den nieuwbouw in de boschrijke omgeving van Sant poort worden aangebracht, en vroeg of B. en W. hierin geen verhoogd brandgevaar zagen. Ook vroeg spreker spoed te betrachten met de verbreeding van den Hagelingerweg, die in zijn tegenwoordigen toestand gevaar oplevert voor het verkeer. Verder drong spreker aan op het treffen van een regeling voor transport van armlastige ge wonden bij verkeersongevallen. Wethouder DUNNEBIER zeide, dat bij den bouw van rieten daken onbrandbaar materiaal was voorgeschreven. (Stem uit de zaal: „Dat bestaat niet!") Met de verbetering van den Hagelingerweg moet gewacht worden tot de uitvoering van de rioleeringswerken. De wethouder van financiën, J. P. NIJSSEN, zeide, dat over de laatste kwestie reeds voor bereidende besprekingen gaande zijn. Hierna werd de vergadering gesloten. LONDEN, 28 Juli. (Reuter). De verbindingen tusschen Lissabon en Madrid zijn sedert gisterenavond verbroken. Uit Madrid wordt gemeld, dat het bericht der regeering, dat de vesting Alcazar te To ledo door de rebellen zou zijn overgegeven, thans als voorbarig wordt gekenmerkt. Slechts enkele rebellen zouden zich hebben overgege ven, de overigen hebben zich nog steeds in den burcht verschanst. De regeering heeft thans troepen ter versterking gezonden om de over gave te bewerken. Te Madrid verluidt, dat een compagnie guardia de asalto er in geslaagd is gisieren een munitiedepót der rebellen aan het front van Guadarrama in de lucht te doen vliegen. De Paris Soir meldt uit Burgos, het hoofd kwartier van generaal Mola, dat het den op standelingen vandaag gelukt is een afdeeling roode militie en guardia civil bij Fetrargo na een feilen strijd terug te slaan. De leiders van te Madrid geaccrediteerde buitenlandsche missies hebben te St. Jean de Luz in een conferentie besloten den officieelen zetel der missies te Irun op Spaanschen bodem, op slechts enkele honderden meters van de Fransche grens, te vestigen in een gemeen schappelijk voor dat doel gehuurd huis. Dc ge zantschappen der Vereenigde Staten, van Italië, Tsjecho-Slowakije, Noorwegen en Zwe den hebben er reeds Dinsdag hun voorleopige bureaux ingericht. De Britsche ambassadeur bevindt zich op 26 K.M. ten Westen van Za- raux, waar hem twee Britsche oorlogsbodems ter beschikking staan. De Fransche ambassa deur wil aan boord van een Fransch oorlogs schip voor San Sebastiaan blijven. Bij het Dinsdagavond afgenomen verhoor inzake den moord op den 72-jarigen heer F. Zctzma <e Grootcgast, hebben beide ver dachten, de 26-jarige R. W. en zijn broer de 24-jarige D. W. een volledige bekentenis af gelegd. SAN ANTONIO DE TEXAS (K.W.P.) 27 Juli. Naar wij uit Mexico-stad vernemen hebben de Communisten twee priesters, Pastoor Guzman en Kapelaan Aguilar, alsmede een broer van Abbé Aguilar, zonder vorm van proces doodge schoten. De Aartsbisschop van Durango heeft tegen het voltrekken van dit vonnis protest aangeteekend bij President Cardenas. Het telegraafkantoor te Durango weigerde het telegram te verzenden, dat de Aartsbisschop aan President Cardenas wilde verzenden, om opschorting van het vonnis te vragen. De Zeereerw. Heer José Moreno de Actopan, in den staat Hidalgo, is door twee tot nog toe onbekend gebleven individuen, die des nachts in zijn pastorie waren doorgedrongen, lafhartig vermoord. De geestelijke die reeds te bed was, werd gedwongen om op te staan en neergewor pen op de binnenplaats, waar hij met revolver schoten werd afgemaakt. Een groote meubileerinrichting te Amsterdam kreeg enkele dagen geleden opdracht van iemand, die den naam van een bekende familie uit Bloemendaal opgaf, een villa in de Holbein- straat te installeeren. Voor ruim vijfduizend gulden aan meubels en tapijten werd in de villa gebracht. Om een of andere oorzaak kreeg de firma achterdocht, waarom zij er toe overging een post voor de villa te plaatsen. Deze wacht zag dezer dagen dat een bekend opkooper de villa binnenging. Toen de man de villa verliet hield de wachts- man hem aan met de vraag wat de reden was van zijn bezoek. Deze verklaarde daarop dat hem de inventaris der villa voor 2500 was aan geboden. De firma liet het zoover niet komen en ont ruimde de villa. Verder deed zij aangifte bij de politie, die er in slaagde den man, die niets met de Bloemendaalsche familie had uit te staan, op te sporen. Het bleek een bekend oplichter te zijn, die reeds meermalen met de justitie in aanraking kwam. Gistermiddag te omstreeks twee uur is op de Haarlemmerstraat bij de Brou werstraat te Amsterdam een doodelijk ongeval gebeurd. Een ongeveer 35-jarige dame slipte met haar fiets en kwam languit over de straat te liggen. Een auto, die haar achterop kwam, kon niet tijdig meer tot stilstand worden gebracht, zoodat de vrouw het voertuig over haar lichaam kreeg. Zwaar gewond werd zij opgenomen en naar het Bin nengasthuis vervoerd, Op weg daarheen is zij overleden. Het was buitengewoon slecht weer. De eerste partij van Quist tegen Austin moest wegens den regen niet minder dan anderhalf uur wor den uitgesteld. Toch waren de tribunes van het centrecourt tot de laatste plaats bezet met tennisenthousiasten, die vooral in de eerste partij een buitengewoon spannenden strijd te zien kregen. Quist was er het eerst in, doch Austin, ging steeds beter spelen. Het was een partij tusschen twee evenwaardige tegenstanders, die beiden denzelfden stijl hebben. Met lange, suizende drives sloeg Quist naar de hoeken van Austin's speelhelft, doch de Engelschman diende op dezelfde wijze van repliek en beide spelers loerden op eikaars fouten, om die dan onmiddellijk af te straffen. In den eersten set maakte Austin de meeste fouten en Quist won dezen set met 6—4. In den tweeden set legde Austin er een schepje op. Met schitterende slagen passeerde hij Quist herhaalde malen en spoedig had tul een 53-voorsprong genomen. Toen kwam de regen echter het spel storen. Twintig minuten moest de partij onderbroken worden voor een buitengewoon hevige bui en toen de spelers de- partij weer hervatten, bracht Austin den stand van de partij op 11, door ook de laatste game en daarmede den set met 63 te win nen. Ook in den derden set liep de Engelschman uitstekend van stapel en hoewel Quist zich taal verdedigde, wist Austin een voorsprong te nemen tot 53. Hierna kwam Quist los en toen de Engelschman nonchalant ging spelen, profiteerde de Australiër hiervan uitstekend. Aan het net speelde hij een zoo brillante partij, dat Austin's voorsprong zienderoogen te niet ging. De smashes van den kleinen Australiër wa ren, keihard en volkomen onhoudbaar. Met zijn canon-service haalde hij punt Voor punt op en Austin, die zich zoo goed mogelijk weerde, kon niet verhinderen, dat Quist vier games achter elkaar won en zijn achterstand in een 75 voorsprong omzette. In den volgenden set buitte Quist zijn psychische meerderheid uit. Met onhoudbare kogels bestookte hij onophou delijk Austin's backhand. De Australiër liet zich zijn voorsprong niet meer ontnemen en hoewel Austin alles in het werk stelde om nog een kansje te hebben, slaagde hij hierin niet door het schitterend spel van Quist. Tenslotte was de tegenstand van den Engelschman gebroken en Quist won dezen fraaien strijd met'64, 36, 75, 63. Door c'lezen uitslag was de stand van den wedstrijd tusschen Engeland en Australië ge lijk geworden. Thans kwam het dus aan op de partij tus schen Perry en Crawford. Hierin heeft Perry weer eens getoond, waartoe hij in staat is. Crawford die zijn goeden vorm, dien hij in het dubbelspel had laten zien, niet meer kon her vinden, had bijna niets in te brengen. Perry was op de doorweekte baan veel beter terecht en hij overdonderde den Australiër dermate, dat deze er volkomen uitraakte. In den eersten set ging het aanvankelijk nog gelijk op, doch toen Perry met 32 de leiding had genomen, won Crawford geen en kele game meer en Perry won dezen set met 6—2 In den tweeden set bood Crawford in het be gin meer tegenstand. Tot 22 wist hij Perry goed partij te geven, doch toen toonde deWim- bledon-speler, dat hij nog iets in petto had. Met slagen van de baseline zoowel als bij het net passeerde hij „Master Jack" herhaaldelijk. Zijn keiharde drives werden met een derge lijke zuiverheid geplaatst, dat Crawford er eenvoudig niet aan te pas kwam. De smashes van den Engelschman waren even zoovele ko gels, die Crawford onmogelijk kon retournee- ren. Perry sloeg iederen bal van Crawford met zooveel kracht en zuiverheid terug, dat de Australiër game voor game verloor en de Engelschman den tweeden set met 63 wist te winnen. Ook in den derden set liet Perry een sublieme partij zien. Hij speelde technisch en tactisch zoo fijn, dat hij weldra met 51 voor stond. Crawford kwam toen nog even opzetten en scoorde twee games achter elkaar, doch dit was slechts uitstel van executie, want de volgende game was weer voor den Engel- schen kampioen, die dus zijn partij met 62, 6—3, 6—3 won. Engeland heeft daardoor den Davis-beker met succes verdedigd en voor de derde achter eenvolgende maal is het zoo fel begeerde klei nood door Engeland gewonnen. Dinsdag werd te Manchester de tweede test match tusschen Engeland en AU India voort gezet. AU India heeft thans 203 en 2*46 voor 1 wicket gescoord, waarvan Mushlaq Ali 112 en Merchant 101 not out. Engeland heeft met 571 voor 8 gesloten. Het lijk van den Woensdag j.l. te IJmuiden verdronken 19-jarigen onderwijzer J. H. B. is Dinsdagavond ten Zuiden van de Zuiderpier dor de bemanning van de sleepboot „Noord- wijk" in zee drijvende gevonden en geborgen. De achtste ronde van het tournooi te Zand voort bracht Gruenfeld en Bogoljubow tegen over elkaar. Na zijn gelukkige overwinning op Euwe had men verwacht, dat hij er alles op zou zetten, om op Fine in te loopen, om dan in de volgende ronde, waarin hij tegen Fine uitkomt, cloor een verdere zege dezen voorbij te streven. Inderdaad zag het er aanvankelijk naar uit, dat hij den securen Gruenfeld zou slaan, doch in tijdnood deed hij een paar zwakke zetten. Bü het afbreken der partij stond Gruenfeld op winst. 'sAvonds werd de partij voortgezet, waarbij Gruenfeld door uitstekend eindspel Bo goljubow tot opgave wist te dwingen. De partij Keres-van Doesburgh was het eerst beslist. De Hollander verloor, doordat hij ditmaal niet den taaien tegenstand cler vo rige ronden toonde. De leider Fine handhaafde zich op de eerste plaats door een uitstekende overwinning op Landau. Becker en Spielmann vochten om een beter klassement. Spielmann kwam tenslotte met een pion meer in een dame-eindspel, waarin hij de beste kansen had. Euwe, die zijn ongelukkige nederlaag Maan dag kalm opnam, maakte korte metten met Prins. Hij offerde in een vroegtijdig stadium twee pionnen voor een aanval. Prins vermocht in een moeilijke stelling de juiste verdediging niet te vinden en verloor snel. De twee veteranen Tartakower en Maroczy bekampten elkaar in een Hollandsche opening. Aanvankelijk had de Poolsche meester het be tere spel. Hij kwam echter door subliem spel in het verdere verloop der partij minder goed te staan. Na den 30sten zet werd tot remise besloten. Het verloop der partijen was als volgt; Fine-Landau Fine behandelde de dame pion-opening op dezelfde wijze als tegen Tar takower. Landau voerde op den achtsten zet een verbetering in, die hem goed spel gaf. Op den 14en zet zag hij echter spoken en ruilde een paard op e5. Hierna werd zijn stelling door het krachtige aanvalsspel van den Amerikaan snel onhoudbaar. Fine wist immers door met zijn dame naar h5 te spelen een verzwakking af te dwingen, waardoor het mogelijk werd met zijn dame via g6 de zwarte stelling binnen te dringen. Landau's koning werd daardoor op gejaagd en kwam zeer geëxponeerd te staan. Van alle kanten dreigden offers. Toen Fine ook nog met een toren zijn aanval kon verster ken, was stukverlies niet meer te voorkomen. Landau gaf dan ook op. Euwe Prins Euwe opende met den ko ningspion, wat de wereldkampioen zper zel den doet. Prins verdedigde zich met 1Fe6. de z.g. Nimzowitsch-verdediging. Om deze ver dediging echter te kunnen spelen moet men ook kunnen verdedigen als een Nimzowitsch. Prins kreeg, zooals het in deze opening past een gedrukt spel. Euwe had op d5 een sterken pion, die Prins' spel sterk insnoerde. Toen bovendien Euwe nog de rochade van zijn te genstander onmogelijk wist te maken, werd het einde spoedig verwacht. Euwe wilde het mis schien iets te hardhandig doen en offerde liefst twee pionnen. Prins wist zich toen toch nog even staande te houden. De vele dreigin gen van Euwe werden hem echter te machtig en hij moest op den 26sten zet opgeven. BeckerSpielmann Becker toonde duide lijk zijn aanvalsplannen door na ld4, e6 op den 2den zet e2e4 te spelen om zoo naar de Fransche verdediging over te gaan. Beide partijen rocheerden lang en er ontstond een zeer interessant figurenspel, waarbij het scheen dat Becker de beste kansen had. Spiel mann wist echter een pion te winnen en daar na den aanval van zijn landgenoot af te slaan. Bij het eerste afbreken stond Spielmann in een dame-eindspel een pion voor. Na de her vatting probeerde Spielmann tot winst te komen. Becker echter bood taaien tegenstand en wist de zwarte koningsstelling opente bre- ken. De partij werd nu voor de tweede maal afgebroken in een stelling, waarin Spielmann een dame plus twee pionnen tegen Becker een dame had. Het is zeer waarschijnlijk, dat Becker remise kan houden, door eeuwig schaak. TartakowerMaroczy Tartakower schijnt te acclimatiseeren. Hij speelde n.I. de Hollandsche opening: 1. f2f4. Ook in deze partij ontstond een interéssant middenspel, waarin Maroczy tegen de aanvalspogingen van den Pool steeds de beste opstelling van zijn stukken koos. Eenigszins eigenaardigwas het slot. Maroczy had n.I, voor den 30sten zet re mise aangeboden. Daarop had Tartakower ge. antwoord, dat dit niet voor den 30sten zet mocht. Maroczy zeide echter na eenige zetten, dat Tartakower wanneer hij wilde nog remise kon krijgen. Op den 30sten zet stond Tartako wer slecht en "nu wilde hij tot verbazing van Maroczy remise. Maroczy had n.I. het „wan neer hij wilde" op dat moment bedoeld. Tar takower meende, dat Maroczy zich verder had gebonden, en toen werd tot remise besloten. Keresvan Doesburgh Een Reti-opening, waarin Keres scherp op aanval speelde. Van Doesburgh verdedigde zich met een systeem van Bogoljubow. Hij vergiste zich echter kort na de opening, verloor zijn pion p c5 en moest, tevens met een gedrukte stelling genoegen ne men. Keres buitte zijn kansen schitterend uit. Hü speelde louter krachtzetten en ve.'smaadde de onmiddellijke winst van de kwaliteit. Het bleek echter dat van Doesburgh nu nog meer materiaal moest verliezen, zoodat de Bus- sumer snel opgaf. Een fraaie party van den jeugdigen Estlander. Gruenfeld—Bogoljubow Gruenfeld zag zijn damepion-opening beantwoord met f7—15, de Hollandsche verdediging, die zeer riskant is. Bogoljubow gaf dus te kepnen, dat hij op winst speelde, wat tegen den door en door soliden Weenschen theoreticus een waagstuk was. Gruenfeld verdedigde zich dan ook met stoi- cynsche kalmte. Het voeren van den aanval kostte Bogoljubow veel tijd. Het gevolg hier. van was, dat hij zijn laatste zetten in een ra zend tempo moest deen. Gruenfeld zette op dat moment een tegenaanval in, die hij ook snel speelde. Bogoljubow kon toen natuurlijk niet de beste verdediging vinden en stond bij het eerste afbreken om zes uur, op verlies. Bogoljubow moest om direct verlies te vermij den, een stuk geven. Als compensatie had hij twee pionnen meer op zijn damevleugel Hij zou nog remise kansen kunnen gehad hebben, als Gruenfeld niet een sterken pion op f6 had gehad, die tot dame dreigde te promoveeren. Om dit te beletten moest Bogoljubow de da mes ruilen. In het eindspel, dat nu ontstond, had hij geen remisekansen meer, zooclat hij moest opgeven,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 4