De Spaansche strijd op leven en dood D.E. IN DE PIJP f Grand Hotel Gooiland Wegen gaan naar Schiphol r, WAT ZAL DE TOEKOMST BRENGEN? GENIET VAN UW VACANTIE MET m EG BE HILVERSUM WOENSDAG 29 JULI 1936 In ieder geval is de huidige repu- blikeinsche regeering tot sterven gedoemd De beste oplossing VAC ANTIECURSUS DER BINNENVAART NEDERLANDER GEDOOD Auto op LuxemburgscheBel gische grens verongelukt BRUTALE AUTO-DIEFSTAL Twee jongens maakten een tochtje naar Den Haag NED. FABRIKAAT De Prinses Juliana van Amster dam vertrokken PALEIS-RAADHUIS TE TILBURG Geschenk van den Noord-Bra- bantschen Waterschapsbond DE BLOEMBOLLENCULTUUR Niet-inlevering zou een verheugend resultaat opleveren ECHTE FRIESCHE HEEREN-BAAI EN VAR IN AS Ideale verbindingen in wording met Gooi, Kennemerland en Zaanstreek Van hieruit bereikbaar binnen half uur 0 De groote zeilwedstrijd BermudaCuxhaven werd gewonnen door het jacht „Roland von Bremen", dat men hier in de haven van Cuxhaven ziet. DE KONINGIN TE HOHWALD DEVIEZENREGELING IN DUITSCHLAND R. K. KLEERMAKERS- PATROONS BURGEMEESTER VAN SLOBBE DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD Aardappelziekte Examen Huishoudschool Godsdienst-examen voor R.K. Verplegenden Notarieel examen Examen Handelskennis L.O. Postvluchten Hoogduitsch L.O. Ontslag als dwangmiddel Hoogduitsch M.O. A Examen hoofdakte Examen Akte N 1 (Natuurkunde) Examen akte N 3 (bouwkunde) R.K. Mulo-examen (Bijzondere correspondentie). Op het oogenblik, waarop wij dit schrijven, is de strijd in Spanje nog onbeslist. Het ,,Fronte Popular" en de opstandige mili tairen, die zoo niet de vloot en de luchtmacht dan toch in ieder geval het grootste gedeelte van het leger met zich hebben, beoorlogen el kaar met een hardnekkigheid, die te grooter is, wijl beide partijen de zekerheid hebben, dat de winnende zonder genade voor de verliezende zal zijn. Een compromis is, als het ooit al binnen het bereik der mogelijkheden gelegen heeft, thans ten eenenmale uitgesloten. Deze bur geroorlog is er een op leven en dood. Te veel bloed is aan beide zijden gevloeid dan dat er van een verzoening tusschen de fronten nog sprake zou kunnen zijn en het voorstel van Lerroux om als arbiter op te treden is van alle zijden met schouderophalen ontvan gen. Zelfs indien arbitrage nog mogelijk wa re zou Lerroux, wiens partij bij de laatste verkiezingen een verpletterende nederlaag ge leden heeft en die persoonlijk min of meer bij verschillende politiek-financieele schan dalen betrokken was, toch wel de laatste zijn, wien een dergelijke moeilijke taak zou kun nen worden opgedragen. Daar de burgerstrijd dus noodzakelijkerwijze met de volstrekte nederlaag van een der par tijen eindigen moet, hebben wij, om uit te ma ken, hoe het met Spanje's voorloopige uitzich ten gesteld is, derhalve slechts twee mogelijk heden te onderzoeken. Of het pronunciamiento slaagt óf het mislukt. In het eerste geval zijn het de opstandige generaals, die gedurende eenigen tijd de alleen-zeggenschap in. het land zullen hebben. De militaire dictatuur zal tot eerste en voornaamste taak hebben een zuiverings-actie te beginnen. De anarchie van het oogenblik zal plaats maken voor een orde, die met ijzeren hand zal worden gehandhaafd. De leiders van het Volksfront zullen zich, voor zoover ze niet gearresteerd worden, over de grens in veiligheid trachten te brengen. Het volk zal ontwapend worden. De marxistische partijen zullen worden ontbonden. Zal de monarchie worden hersteld? Niets is minder zeker. Onder de opstandige gene raals treft men zeker monarchisten aan o.a. Francisco Franco, die, nu Sanjurjo het leven verloren heeft, zich wel aan het hoofd van de militaire dictatuur plaatsen zal maar generaal Mola heeft tijdens zijn loop baan zoowel de monarchie als de republiek verdedigd en de generaals Cabanellas en Queipo de Llanoz zijn republikeinen. Het is dan ook zeer waarschijnlijk dat voor- loopig aan Alphonso XIII of een van diens fa milieleden geen uitnoodiging tot hervatting zijner koninklijke werkzaamheden zal gericht worden. Veeleer zullen de generaals trachten de gematigde republikeinen, de Ceda, de fascis ten en de monarchisten op hun hand te krij gen. Dit zal mogelijk zijn indien zij zich er toe verbinden de periode der militaire dictatuur niet langer te doen voortduren dan strikt noodzakelijk is; daarna zullen dan nieuwe verkiezingen moeten worden uitgeschreven, opdat een nieuwe Cortes gelegenheid krijge aan de stem des volks uiting te geven. De ge neraals zullen daartoe te meer geneigd zijn, wijl het hun weldra duidelijk worden zal dat er vraagstukken van financieelen aard zijn, die slechts door ter zake kundige burgers zullen kunnen worden opgelost. Wil Spanje leven en bloeien dan zullen de civiele krachten van het land weldra aan de regeering deel moeten nemen. Een tweede periode vangt dan aan, waarin burgerlijke en militaire elementen de macht deelen en het zal als in Portugal niet lang duren of de eerste dringen de laatste geleidelijk maar zeker naar den achtergrond. Het is dan dat de Ceda, die het vooruit strevende Katholicisme vertegenwoordigt, weldra de volle maat van zijn bekwaamheid tot regeeren zal kunnen geven. Onder die omstandigheden is het zeker dat Spanje zich tot een Katholieken en corporatieven staat ontwikkelt, waarvan het staats- en maatschappelijk systeem zoowel aan dat van Oostenrijk als aan dat van Portugal zal doen denken. Het behoeft geen naderen uitleg dat een evolutie van dezen aard voor het onge lukkige land verreweg de beste zou zijn. Al leen langs dezen weg is nieuwe opbloei mo gelijk. Alleen langs dezen weg zijn de rust en de orde te herstellen en te verzekeren. Veronderstellen wij thans evenwel dat de actie der opstandige troepen mislukt en het „Fronte Popular" zijn heerschappij handhaaft. De republikeinsche regeering van het oogenblik zal zich dan evenmin handhaven als in het geval van een victorie der generaals. De burgerlijk republikeinen zijn reeds thans volkomen machteloos. Zij hebben zich genood zaakt gezien de communistische, syndicalisti sche en anarchistische „bondgenooten" van wapenen te voorzien en deze wapenen zullen nooit meer teruggegeven worden. Van een regeering in den gewonen zin is al geen sprake meer. In een aantal grootere en kleinere Spaansche steden is de regee ring volkomen in handen van revolutionnaire socialisten en communisten, die niet zullen aarzelen op staanden voet de republiek der Sovjets in het leven te roepen zoo spoedig het militaire gevaar bezworen is. Dan zal Spanje de roode terreur in vollen omvang leeren kennen. Meeningen, welke van die der overwinnaars afwijken, zullen niet meer worden geduld. De particuliere eigendom zal niet langer worden geëerbiedigd. Er bestaat een mogelijkheid dat communisten en syndi calisten nog een bloedigen strijd onderling uit te vechten krijgen, maar Russische agi tatoren zullen achter de schermen nuttige adviezen geven en ten slotte zal het Moskou zijn dat met de eigenlijke politieke winst strijken gaat. Heeft Lenin niet, lang geleden, voorspeld dat Spanje het tweede land van Europa zou zijn dat de republiek der Sovjets verwezenlijken zal! Wat de roode heerschappij voor de toe komst van het Spaansche Katholicisme betee- kenen zou behoeft nauwelijks te worden ge zegd. De laïciseering van staat en volk zou in dat geval met alle kracht worden aangevat en een hardnekkige propaganda, die jaren duren kan, zal, vooral onder de jeugd, niet anders dan vruchten kunnen dragen. In ieder geval is de huidige regeering, die zich op het oogenblik in schijn en in naam nog handhaaft, tot sterven gedoemd. Deze burgeroorlog sluit, hoe ook zijn afloop zijn moge, een periode in Spanje's geschiedenis af: de periode van het burgerlijke republi- kanisme. Alle politieke figuren, die na de revolutie een rol speelden, Alcala Zamora, Azana, Lerroux, Martinez Barrio, de Mada- riaga, Giral, Casares Quiroga en zooveel an deren, zullen als politieke leiders weldra tot de historie behooren. Nieuwe namen zullen de oude vervangen. Dat Largo Caballero een groote rol zal gaan spelen is waarschijnlijk, maar niet geheel ze ker. Hij zal dat alleen kunnen als hü zich vol strekt aan de Moskousche voorschriften onder werpt; wenscht hij dat niet dan heeft het Kremlin voor den „Spaanschen Lenin" zeker een plaatsvervanger in petto. De toekomst van Spanje is de inzet van den huidigen strijd. En wellicht niet alleen de toe komst van Spanje. Want de twee machten, die elkaar thans ten Zuiden van de Pyreneeën be strijden, worden onder andere benamingen en in anderen vorm in bijkans alle landen van Europa aangetroffen. In Spanje hebben de omstandigheden tot een snelle botsing geleid, maar die botsing zal op verschillende punten van ons werelddeel zeker niet kunnen uitblij ven. En als het zoover komt zal het niet zon der belang zijn of Spanje rood is of wit. schillende Nederlandsche industrieën noch aan de kennis en de vakbekwaamheid van haar staf en haar personeel heeft het waarlijk niet gele gen, dat nog zoovele Nederlanders halsstarrig vasthielden aan de idee, dat beter zou zijn datgene wat men van over de grenzen betrekt. Dank zij de gestage actie is er voor velen klaar heid gekomen. Wat Nederland maakt, staat zeker kwalitatief niet achter, maar ook in prijs kan Nederland veelal heel goed mee. Met het koopen van Nederlandsche waar worden groote nationale belangen gediend. Ieder, die onnoodig bewust of onbewust het Nederlandsche product bij import achter stelt, berokkent daardoor schade aan de goede Nederlandsche zaak, schaadt daardoor de wel vaart van nijver Nederland. In den tegenwoor- digen tijd kan men er van verzekerd zijn, dat elke order die binnenslands wordt uitgevoerd, werk en brood beteekent voor een aantal land- genooten en hun gezinnen. Dinsdagmiddag is op de Luxemburgsche-Bel- gische grens een auto, waarin zes Nederlanders zaten, verongelukt. Hierbij is de 47-jarige heer F. van Agt, textielfabrikant te Eindhoven, die den wagen bestuurde, om het leven gekomen. Zijn schoonzuster, mej. Ropke uit Amsterdam, werd ernstig gewond, terwijl de drie kinderen van den heer Van Agt en een inzittend nichtje, mej. van Pinsteren uit Amsterdam, lichte ver wondingen opliepen. De oorzaak van het onge luk is onbekend. De heer Van Agt was weduw naar. Maandagavond kwam dr. R. te Enschede tot de minder aangename ontdekking, dat zijn auto, welke hij voor zijn woning aan den Park weg had geparkeerd, spoorloos was verdwenen. Hij deed hiervan aangifte bij de politie, die onmiddellijk een onderzoek instelde. Dit onder zoek wees uit, dat twee jongens, n.l. de 19-jarige B. en de 17-jarige S. er vermoedelijk met den auto op uit waren getrokken. Dit vermoeden, dat nog gesterkt werd door het feit, dat deze jongens reeds eerder met een onbeheerd staan den auto een tochtje hadden gemaakt, bleek juist te zijn, want Dinsdagmorgen werden zij te Den Haag aangehouden in het bezit van den gestolen auto. Zij zijn op transport naar Enschede gesteld. In een onderhoud met den heer Ch. J. I. M. Weiter, voorzitter van de Rijkscommissie voor de Werkverruiming, over de mogelijkheden van het Nederlandsche product op de Nederlandsche markt, zeide deze tot zijn genoegen te consta- teeren, dat zoowel het groote publiek als ook de leiders van grootbedrijven er meer en meer op attent zijn, hun aankoopen binnen de gren zen te houden en in hun behoeften voor be drijf en voor het dagelij ksche leven te voorzien met in Nederland gemaakte artikelen. Aan de energie van de leiders in de ver- Hedenmorgen is het instructievaartuig Prin ses Juliana van het Onderwijsfonds voor de scheepvaart van Amsterdam vertrokken voor den jaarlijkschen vacantiecursus van directeu ren en leeraren der binnenvaartscholen. Aan boord bevinden zich verder vertegen woordigers van onderwijs- en vakvereeni- gingsorganisaties en van het Zeemanscollege te Groningen. Tijdens de vaart van het schip, dat vandaag naar Enkhuizen gaat, worden aan boord in leidingen voor de cursisten gehouden. De vacantiecursus staat onder leiding van den heer G. de Jong, directeur van het Onder wijsfonds voor de Scheepvaart. In de laatste bestuursvergadering van den Noord-Brabantschen Waterschapsbond is beslo ten aan het paleis-raadhuis te Tilburg een ge schenk aan te bieden als bewijs van erkentelijk heid voor de gastvrijheid, welke vanaf de oprich ting van den bond. steeds van het gemeente bestuur werd ondervonden en als bewijs van waardeering voor het bondswerk van zijn voor zitter, die tevens het burgemeestersambt van Tilburg bekleedt. Het geschenk zal bestaan uit de beschildering van de fries boven de koffiekamer in de groote bovenhal, welke beschildering is ontworpen en zal worden uitgevoerd door den Tilburgschen kunstschilder H. Sicking. De aanbieding van het geschenk, hoewel nog niet voltooid, zal waarschijnlijk geschieden tij dens de receptie Zondag a.s. door den onder voorzitter, den heer W. G. de Waard, te Wer kendam. Het niet ten volle uitkeeren van de 85 pet. der verleden jaar aan het Surplusfonds overgedra gen bloembollen, heeft in kweeker.skringen nog al ontstemming verwekt. Ook dit jaar wordt uitbetaling der 85 pet. in het uitzicht gesteld, zonder dat daarvoor evenwel garantie wordt gegeven. Evenwel mag naar we vernemen worden verwacht, dat de oogst van leverbare bloem bollen dit jaar kleiner zal zijn dan het vorig jaar. De export ontwikkelt zich, ondanks alle moeilijkheden, in gunstigen zin. Beide factoren mogen doen verwachten, dat het surplus thans kleiner zal zijn dan het vorig seizoen. Boven dien kan door toepassing der reserveering een volledige betaling van de 85 pet. dit jaar meer zeker worden geacht. Elke kweeker kan immers verplicht worden een bepaald aantal kilogrammen van de lever bare bollen af te staan. Zoodra de inlevering, die reeds thans wettelijk verplicht is gesteld, wordt voorgeschreven, daalt het surplus, omdat velen, die reeds hun leverbare volledig ver kochten, zich dan van leverbare bollen moe ten voorzien. In kringen van het bloembollenvak acht men het dan ook verheugend, indien inlevering niet noodig zou zijn, omdat dan inderdaad de volle uitkeering der 85 pet. uit het Surplus fonds kan geschieden. Deze regeling is tot stand gekomen in over leg met de betrokken organisaties. De eerste veilingen, die gehouden zijn, hebben een gun stiger beeld in den bloembollenhande! vertoond dan het vorig jaar het geval was en de mees te partijen konden worden verhandeld. F 50 ANNO 1755 Als een groote spin is Schiphol vóór enkele jaren plotseling op onze land kaart gekropen en heeft er zich vast- geklauwd aan de ringvaart der Haarlemmermeer. Sedert is rondom een web geweven, bochtig en broos, maar langzaam groeiend tot een ge heel van forsche strakke lijnen, hecht geknoopt naar alle zijden aan de groote bevolkingscentra van het omgrenzende land. Wegen leiden thans naar Schiphol en in rusteloozen arbeid worden zij verbeterd, ver breed en doorgetrokken tot binnen verloop van nog maar korten tijd een net van ideale verbindingen zal zijn verkregen. Elke minuut immers is kostbaar wanneer de rei: naar hét vliegveld leidt. Vooral op kortere lucht trajecten komt het nog vaak voor, dat de rit naar de luchthaven even lang of langer duurt dan de geheele vlucht. Wat natuurlijk een ongerijmdheid is van luchtvaart-economisch standpunt bekeken. Onmiddellijk heeft men dan ook aan dit vraagstuk alle aandacht besteed. Zoo is Schip hol in den loop der jaren veel dichter bij de omliggende steden gekomen en klinkt het thans haast als een legende, hoe het oud K.L.M.-busje van het Leidscheplein te Amsterdam een vol uur noodig had om Schiphol te bereiken, waar bij een reeks voorhistorische obstakels als smalle bruggen, wisselplaatsen van een paardentram, slecht gebaande landwegen en zelfs een tol moesten worden overwonnen. De jaren brachten een aanzienlijke verbete ring door de uitvoering van de Rijks- en Pro vinciale wegenplannen. De groote verkeerswe gen van Den Haag, Rotterdam, Utrecht, 't Gooi, Hoorn, Alkmaar en Haarlem naar Amsterdam, zullen voor zoover nog niet gereed, binnen af- zienbaren tijd zijn aangelegd of gereconstrueerd. Deze wegen, welke straalgewijs aanloopen, zijn onderling verbonden door kringwègen, die de beteekenis der radiale wegen niet weinig ver- hoogen. De binnenste dezer kringwegen is de Spaarn- wouderdwarsweg, welke door de Haarlemmer meer van Haarlem naar Schiphol voert. In 1928 werd hij verbreed, waarmede de eerste stap was gezet op den weg tot verbetering der com municatie tusschen de hoofdstad en haar lucht haven. Onlangs kon deze verbinding door de openstelling van de nieuwe groote draaibrug op cle plaats van het oude fort Schiphol, worden doorgetrokken naar Amstelveen en vandaar naar den Amstel tot Ouderkerk. Het verdere tracé loopt via Duivendrecht naar Diemen, waar men nabij den Diemerplas reeds den oprit van de toekomstige brug over de Weespertrekvaart kan ontwaren. Langs dezen weg wordt eenerzijds vanuit Haarlem en Kennemerland, anderzijds uit het Gooi- en Eemland Schiphol bereikt. Een tweede kringweg loopt Zuidelijker dan de eerste. Hij begint te Heemstede en leidt via Hoofddorp en Aalsmeer over Uithoorn, vinke- veen en Loenen, naar Hilversum. Het Gooi, dat van dezen weg, waarvan verschillende onder- deelen al gereed zijn, veel voordeel kan hebben, krijgt bovendien nog een betere verbinding met de hoofdstad, in Diemen aansluitend op den eersten kringweg, in den nieuwen provincialen weg door Weesperkarspel, waarvan het gerecon strueerde Weesperzandpad deel uitmaakt. De grootste profijt voor Schiphol ligt voor- loopig echter in den Rijksweg van Amsterdam naar Den Haag, welke aan de Noord-Westzijde langs de nieuwe uitbreiding van de hoofdstede lijke luchthaven zal loopen. In het onlangs opengestelde gedeelte van Amsterdam naar den Spaarnwouderdwarsweg heeft men een voor- proeg hoe deze autostrada naar de residentie een tijdwinst zal beteekenen in vergelijking tot de thans af te leggen trajecten. Nu reeds is men in een half uurtje in het hart van Am sterdam. Is de weg door de Haarlemmermeer klaar, dan kunnen de luchtreizigers in een half uur hun bestemming in Den Haag hebben bereikt. Zoo zal Schiphol in de nabije toekomst van haar wijde omgeving nog maar een vijftien tot dertig minuten verwijderd zijn. Binnen het half uur kunnen de reizigers per auto zooals b.v. nu reeds een speciale taxi-dienst bestaat tus schen Haarlem en Schiphol vanuit Kenne merland, 't Gooi, de Zaanstreek en Den Haag, de wereldvluchthaven bereiken, welke in het hart van Holland is gegroeid en steeds meer in beteekenis zal winnen. OPENING 30 JULI a.s. te 4 uur n.m. - Diner de Gala, Orchest Carolyi Arpad Gelieve tijdig Uw tafel te reserveeren. Telefoon 8441 (6 lijnen) Uit Hohwald wordt gemeld dat H. M. de Ko ningin naar Riquewihr is geweest om daar te schilderen. De Koningin en de Prinses brengen vele bezoeken aan de omgeving. Dinsdag ondernamen zij, op verzoek van de betrokken plaatsjes, 'n autotocht naar twee zeer oude plaatsjes in de omgeving, n.l. Kientzheim en Kaysersberg. Volgens de Msb. is in Duitschland een nieuwe deviezenbepaltng afgekondigd, waarin wordt vastgesteld, dat Nederlanders, die in Duitsch land gedomicilieerd zijn of daar gewoonlijk ver blijven, voortaan een maximum bedrag' van 100 gulden per maand en per persoon, ouder dan G jaar, kunnen aanvragen om mee te nemen voor reizen naar Nederland. Zooals bekend is de normale gang van zaken, dat iemand, die naar het buitenland reist slechts R.M. 10 mag meenemen. Voorts kan bij bijzondere gelegenheden, con gressen enz. in Nederland te houden, de afgifte van deviezen voor reisdoeleinden, overwogen worden. De R.K. Bond van Kleermakerspatroons in Nederland houdt Maandag 3 Augustus te Tilburg in hotel De Lindeboom te 's Bosch zijn vierde jaarvergadering. Belangrijke voorstellen der af- deelingen komen in behandeling, o.a. het nemen van maatregelen om den invoer van nieuwe kleeding uit het buitenland (voornamelijk Bel gië) tegen te gaan. Om 12 uur worden hoofdbestuur en afgevaar digden officieel in het stadhuis ontvangen. In openbare zitting van den Bredaschen ge meenteraad zal Maandag de installatie plaats hebben van den benoemden burgemeester van Breda, den heer B. W. Th. van Slobbe, oud gouverneur van Curacao. Dinsdagmiddag is de 20-jarige zoon van de weduwe Op 't Veld te Mariahoop, een gehucht nabij de gemeente Echt, terwijl hij in het open veld bezig was met het opstellen van een dorschmachine, door den bliksem getroffen en gedood. In het etmaal van 's avonds 27 Juli tot 's avonds 28 Juli is te Hoorn de weersgesteld heid critiek geweest voor het optreden van aardappelziekte, op de Zuid-Hollandsche eilan den critiek, behoudens iets te geringe bewolking. ROERMOND. (R.K. Huishoud-Industrieschool). Geslaagd voor Akte N VII (leerares huishoudkun de en waschbehandeling) de dames E. Th. G. Slot, Winschoten en J. H. Hendrickx, Venlo. Geslaagd voor het eindexamen van den 3-jari- gen cursus voor het Godsdienst-examen voor R.K. Verplegenden, gehouden 27 Juli 1936 in de St. Willibrordusstichting te Heiloo, alle candidaten, n.l. Adams, M. J. H. (Br. Cyriacus M.); Boom, v. d. E. C M. (Br. Aventinus M.); Brom, Th. J. (Br. Habentius M.); Geers, P. (Br. Caecilianus M.); Klein, v. d. S. P. (Br. Eustachius M.); Krogt, v. d. Th. A. (Br. Wiro M.); Laanen. A. H. (Br. Timotheus); Lammens, A. P. (Br. Beda M.); Lan gen, v. Th J. J. (Br. Auxilius M.); Lodders, M. J. L. (Br. Egbert M.); Vries, de D. (Br. Bertharius M.). ,s-GRAVENHAGE, 28 Juli. Geslaagd voor deel 1 de heer G. Grutterink te Borger (Dr.) en voor deel 2 de heeren L. J. M. Reijnders te Eindhoven en J. v. Vliet te Gouda. 's-GRAVENHAGE, 27 Juli. Geslaagd voor het tweede deel: J. J. Pronk te Amsterdam. 's-GRAVENHAGE, 28 Juli. Geslaagd de hee ren A. H. Habets te Eindhoven, P. M. Hermans te Stoppeldijk, S. C. Overhand te Rotterdam en H. F. P. Sandifort te Rotterdam, B. Scholte te Utrecht en J. H. Schoorel, Gouda. 's-GRAVENHAGE, 27 Juli. Geslaagd I. van Kam pen te Oostburg; J. Kouwenhoven te Den Haag; C. Keus te Scheveningen; J. H. A. Oosterbroek te Dordrecht; J. van Schaik te Hilversum' en T. Teunissen te Bennekom. Hedenmorgen 6 uur is de „Djalak" van Schip hol naar Indië vertrokken. De „Kwak" is hedenmorgen 10.15 uur van Batavia vertrokken. 's-GRAVENHAGE, 28 Juli. Geslaagd de heeren: J. N. Braun te Eindhoven, A. Naus te Swalmen, B. Teunissen te Ouderkerk a.d. Am- stel, J. Wittermans te Bergum (Fr.); Ed. Ha len te Zwagerveen, N. Hille te Eindhoven, J., Hofmans te Groesbeek, J. Hulsebosch te Zwolle, A. Kelderman te Hardenberg, Th. Knigge te Veendam, W. Quint te Bocholtz (L.) en de da mes A. v. Diffelen te Schiedam, M. Teulings te 's-Hertogenbosch. 's-GRAVENHAGE. Toegelaten de heeren; D. Jansen te Leiden; H. Klein Onstenk te Lemmer; J. Otte te Rot terdam; A. Zandvoort te Rotterdam; J. A. Rijn berg' te Schoonhoven; C. Goor te Rotterdam; A. van Kakerken te Rijswijk (Z.H.) en P. van der Linden te Nijmegen en de dames: J. C. Geijl te Haarlem, A. van Goethem te Amster dam; A. Zanen te Oostburg; N. de Bruyn te Alphen a.d. Rijn en E. Eenjes te Schiedam. 's-GRAVENHAGE. 27 Juli. Geslaagd de dames J. Berfelo te Enschede; L. Bijl te Dordrecht; E. van Henten te Enschede; G. Massink te Voor burg en A. van der Vleuten te Breda, en de hee ren J. Fennis te Hilversum; A. Pennings te Pos- terholt; J. Balder te Staphorst; M. Bauw te Gel- dermalsen; G. Kramer te Harmeien; A. Körme- ling te 's-Heerenberg; C. Verhoef te Rotterdam en A. de Vries te Zwartemeer. Een ontoelaatbare afspraak Een der meest wonde plekken in het lichaam der landbouw-crisismaatregelen is ongetwijfeld geweest het z.g. baconcon- tract. Een klein aantal bedrijven kreeg hier door het monopolie van varkensslachten voor baconbereiding en wel op zulke voor waarden, dat tegenover niet de minste ri sico, een abnormaal hooge winstmarge stond. Een bijkomende omstandigheid, maar voor de publieke moraal toch van het grootste gewicht, was, dat de toenmalige dictator der crisis-varkenscentrale, die den minister tot dit contract had geadviseerd, financieel heel nauw bij enkele van deze geprotectionneerde bedrijven was betrok ken. Deze geruchtmakende zaak is mede ob ject geweest van de onderzoekingen door een speciale commissie inzake het „var- kensbeleid" ingesteld. Wat toen voor den dag kwam was verre van welriekend! Intusschen heeft minister Deckers van wien niet gezegd kan worden, dat hij een zachte heelmeester is, krachtdadig inge grepen en het gevolg is geweest, dat er on langs een inschrijving is gehouden voor het slachten van baconvarkens. Het resultaat van deze inschrijving was, dat een vijftal fabrieken wegens te hooge calculatie niet in aanmerking kon komen. Tot deze behoorde het baconbedrijf te Uithoorn, een fabriek van het Zwanen berg-concern. Onmiddellijk werd een felle agitatie te gen dezen gang van zaken ontketend en als klap op den vuurpijl kwam het ont stellende bericht, dat te Uithoorn aan alle zeventig employé's ontslag was aangezegd, omdat wegens het ontbreken van de re- geeringsopdrachten er voor hen geen werk meer zou zijn. Reeds dadelijk wekte deze tijding wre vel, omdat er niet de minste verhouding bestond tusschen de ontbeerde order en het ontslag van het geheele personeel. Deskundigen immers berekenden, dat niet meer dan twaalf a vijftien man noodig waren om het kwantum van vierhonderd varkens per week aan deze fabriek te ver werken. Men zag in dit ontslag, terecht, een ongeoorloofden druk op de regeering om, met de werkloosheid van zeventig man als wapen, een nieuwe opdracht af te dwingen. Ontstellend echter wordt de zaak, nu zoo juist in de pers gepubliceerd is, dat de particuliere baconfabrieken bij haar in schrijving een „opzetje" hebben gemaakt van 60 cent per 100 K.G. geslacht gewicht om daarmede de collega's, welke niets kre gen toegewezen, schadeloos te stellen. Ontstellend zeggen wij, omdat hierdoor het landbouwcrisisfonds, ruw geschat, 3000 per week meer moet uitbetalen dan noodig was, maar ook, wijl de geste van de Uithoornsche fabriek door deze onthul ling toch wel in een buitengewoon ongun stig daglicht komt. Zij toch krijgt onge veer 300 per week uit dit potje betaald en ondanks dat ontslaat zij al haar perso neel, waarvan het grootste gedeelte ander werk verrichtte dan de baconbereiding. Het is te hopen en we verwachten ook niet anders, dat de Minister tegen deze al te „liberale" werkgeversgeste met de grootste beslistheid zal optreden! 's-GRAVENHAGE, 28 Juli. Geslaagd de da mes: H. G. Hennequin te Den Haag en J. D. Huiskamp te Nieuwer-Amstel en de heeren: P. J. H. H. Duppen te Delft en S. Achttienribbs te Groningen. 'si-GRAVENHAGE, 28 Juh. Geslaagd de heeren P. A. J. Strijker te Den Haag, H. A. Risakotta te Den Haag, H. R. S. Rüde te Rijs wijk en Ph. van Soldt te Den Haag. BREDA. Geslaagd de heeren: J. A. F. Haver - mans, Oudenbosch; L. M. Laurijssen, Oister- wijk; P. C. A. Martens, Valkenswaard en J. Zalm, Den Bosch. UTRECHT, 28 Juli. (Rijkskweekschool voor On derwijzers (essen)) Opgeroepen 8 candidaten. Ge- ëx. 8 candidaten. Geslaagd: H. A. Huitzing, Hil versum; mej. M. Schram, Bussum; I. J. Roosen, Naarden. 's-GRAVENHAGE, 27 Juli. Geslaagd de heeren J. A. Noorman te Den Haag; J. J. van der Putten te Oude Wetering en C. G. M. van Reijsen te Den Haag. 's-GRAVENHAGE, 27 Juli. Geslaagd J. J. Bos man te Dordrecht; A. J. W. Gagestein te Oud- Beijerland; L. J. H. Scholte te Ede en A. van der Velden te Utrecht. 's-GRAVENHAGE, 28 Juli. Geslaagd M. J. Bartelen te Weert, C. van Beek te Apeldoorn, W. van Emden te Amsterdam, W. Lomeyer te Oegstgeest, P. Meyer te Sassenheim, C. Minder - houd te Hilversum, P. Pol te Apeldoorn, E. Scholten te Nijmegen, J. Stegeman te Go- rinchem, C. J. uit de Bos te Den Haag en W. J. van Wijk te Den Haag. 's-GRAVENHAGE, 28 Juli. Geslaagd voor di ploma A: D. van Akkeren te Nieuwe Wetering, Th. Brugman en Th. Diebeis, beiden te Leiden, J. Simons en G. Sliedregt, beiden te Voorburg, D. de Graaf en C. de Haas, beiden te Leiden, C. Smits, A. Sperling en E. Verberne, allen te Den Haag, A. van Ginkel, H. Hendriks, J. Hör- ters, I. Jongeneel, J. Leenders, F. van Lingen en A. van Oosten, allen te Delft, H. Bigrman, W. Frericks, H. Hoeffnagel, C. Jongsma en G. Joos- ten, allen te Den Haag. 's-GRAVENHAGE, 27 Juli. Geslaagd voor di ploma A: J. van der Ende, J. Nederpel, E. Boes, L. Grimminck, M. ten Hagen, M. Hesselman, L. Hooft van Huijsduijnen, M. Jansen, B. Simons, A. Bakker, M. van Bueren, M. van Dijck, P. Ja cobs, J. Kemper, A. Knijnenburg, A. Loof, M. Lüneman, C. Mulder, M. van Nierop, B. Sluij- ters en O. Spierenburg, allen te Den Haag. M. Osterman, M. van de Poort en A van den Heu vel, allen te Voorburg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5