De bloedige burgeroorlog in Spanje stationnair De Bataafsche Generaal Franco heeft per vliegtuig Spanje verlaten om te Tetuan (Marokko) besprekingen te houden Stroom van berichten droogt uit Nederlanders in Spanje 'WÊ I IS» t Het nieuws van heden Uit Vaticaanstad DE FRANSCHE REGEERING EN SPANJE DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 30 JULI 1936 - AVONDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bijvooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20073 Hedennacht en ook in den loop van dezen dag was het op merkelijk stil in de herichtgeving der beide fronten in Spanje. Evenals de vorige dagen meldden de zenders beider partijen overal successen. De felle strijd in de Sierra de Guadarrama is verminderd. Somosierra en Alto de Leon zijn nog altijd in handen der regeeringstroepen. Oviedo is nog in handen der rebellen, doch de stad wordt omsingeld door mijnwerkers, die door de regeering zijn bewapend. In het Alcazar van To ledo handhaven de opstandelingen zich nog. Granada is door vier regeeringsvliegtuigen gebombardeerd, waarvan er drie neergeschoten zouden zijn. Zij is vast besloten zich te onthouden van iedere interventie Bezorgdheid in Portugal De Fransche houding Sevilla seint: overal successen Communiqué der regeering Bezorgdheid in Portugal Engelsche persstemmen La Passionaria Flegmatieke Nederlander Een kiekje uit Madrid. Den naar het door de opstandelingen bezette gebied door de Spaansche regeering uitgezonden troepen wordt &oor de bevolking uitgeleide gedaan Het Weer De F 36 niet naar Madrid Largo Caballero, de Spaansche socialisten leider, is naar het front in het Sierra- district vertrokken De omstreden stad Danzig De kwestie Danzig Een interview met Lester Een arbeid van een kwart millioen geeft aan 600 menschen blijvend werk Het incident te Weenen Officieel regeerings-communiqué Amnestie wordt niet doorgevoerd Sneeuwstorm op den Monte Rosa Een jongen bevroren DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Duitsch antwoord op komst? Ter zake der Locarno-conferentie Eden weer op vacantie Groote brand te Long Beach De onlusten in Palestina 22 Arabieren gedood NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., tngez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. BARCELONA, 30 Juli (Reuter). De regeering heeft een algemeen moratorium afgekondigd, benevens een verlaging van 25 procent op de huren. BARCELONA, 30 Juli (Reuter-ANP) Kapi tein Bayo, de commandant van de luchtbasis der marine te Barcelona, heeft de journalis ten uitgenoodigd, een bezoek te komen brengen aan de luchthaven, waar hij hun 25 watervlieg tuigen toonde, die uitmuntend uitgerust waren en overvloedig waren voorzien van munitie. Met name beschikten de toestellen over bom men van 100 kg. PARIJS, 30 Juli (DNB) De gouverneur van Orense heeft aan generaal Queipo de Llano medegedeeld, dat alle garnizoenen van Galicië aan zijn zijde staan. Overal heerscht rust. Alle verbindingen zijn hersteld. De arbeiders zijn weer aan het werk. LISSABON, 30 Juli (DNB) Generaal Franco is naar Marokko teruggevlogen en in Tetuan geland. Granada is door vier vliegtuigen der regee ring gebombardeerd. In een ziekenhuis werden groote verwoestingen aangericht. Jachtvlieg tuigen der rebellen zouden drie dezer vliegtui gen neergeschoten hebben. I PARIJS 30 Juli (Reuter). De Excelsior om schrijft als volgt het standpunt van de Fran sche regeering ten aanzien van de gebeurte nissen in Spanje: „Geen enkele afstand, ver koop of levering van wapenen of munitie is en zal door de regeering onder oogen worden ge zien. De regeering is vast besloten zich te onthouden van interventie in de binnenland- sche zaken van Spanje. De regeering heeft echter geen enkei middel zich in rechte en feite te verzetten tegen aan- koopen van sanitair materiaal, levensmiddelen, grondstoffen, brandstoffen van zuiver com- mercieelen aard, welke aankoopen uitgevoerd worden door particuliere firma's onder voor waarden, die beperkt en vastgelegd zijn door de Fransch-Spaansche handelsverdragen. Dit standpunt, dat van een volkomen correctheid ?n loyaliteit is, sluit iederen eenzijdigen embar go-maatregel van de Fransche regeering uit, aangezien dit een inmenging zou vormen in de binnenlandsche politiek van Spanje." SEVILLA, 30 Juli (Reuter). De opstandelin genzender van Sevilla heeft in den afgeloopen nacht om kwart voor twee bekend gemaakt dat de regeeringstroepen overal teruggeslagen worden. Alle dorpen, tot aan Atamonte aan de Portugeesche grens zijn in handen der mili tairen gevallen. De verbindingen tusschen Ma drid en Valencia worden bedreigd, aldus de op standelingen, waardoor de ravitailleering van de hoofdstad via de Oostelijke haven zou wor den stopgezet. De strijdkrachten van Mola heb ben een driemotorig toestel ten noorden van de hoofdstad neergehaald. Queipo de Llano heeft de berichten tegengesproken, volgens welke hij het voornemen zou hebben de be trekkingen met zekere vreemde landen, met name met Frankrijk, te verbreken. MADRID, 30 Juli. (Reuter). De minister van binnenlandsche zaken heeft gisteravond het volgende communiqué verspreid: „De opmarsch onzer troepen in Guadarrama duurt voort. De toestand is op het oogenblik uitmuntend en de regeeringstroepen zullen binnenkort opmarchee- ren naar de Castillaansche provincies, die nog in handen der opstandelingen zijn. De dag is gekenmerkt door de uitsluitende activiteit van de artillerie en de luchtmacht. De verkregen resultaten zijn opmerkelijk." PARIJS, 30 Juli. (Reuter.) Naar aanleiding van de onverwachte aankomst van den Portu- geeschen minister van buitenlandsche zaken te Londen schrijft de Londensche correspondent van de „Echo de Paris": „Portugeesche kringen te Londen hebben ons niet verheeld, dat de bur geroorlog in Spanje een zoodanigten toestand in het leven roept, dat Portugal zich er op moet voorbereiden met alle middelen een communis tisch offensief te weerstaan. De minister van buitenlandsche zaken van Portugal komt der halve de Engelsche regeering uiteenzetten dat het belang van zijn land tegengesteld is aan het succes van de roode junta en hij komt overleg met haar plegen over de middelen om Portugal te verdedigen." MONTEVIDEO, 30 Juli (Reuter). De regeering van Uruguay heeft een telegram ontvangen van generaal Cabanellas, waarin wordt medegedeeld, dat een nationale regeering te Burgos is ge vormd. LONDEN, 30 Juli. (Reuter). De dagbladen wij den thans meer aandacht aan de gebeurtenissen in Spanje. De Daily Express vraagt zich af of de burgeroorlog niet, de rest van Europa in een oorlog zal meqgleepen, maar weigert te gelooven dat zekere andere Europeesche landen materiee- len steun aan de strijdenden verstrekken. De News Chronicle schrijft: „De revolutie is een conflict dat zeer wel Europa in twee fracties zou kunnen verdeelen, .welke onmogelijk met el kander zouden kunnen worden verzoend." Het blad eindigt met den wensch dat de conferentie van vijf „die toch ten doel zou hebben West- Europa te pacificeeren, al 't mogelijk zal doen, opdat een wapenstilstand worde geteekend in Spanje voordat de bitterheid en ellende de at mosfeer van Europa vergiftigen, waarin een be schaafd mhnsch toch al zoo moeilijk kan adem halen." De Manchester Guardian schrijft: „Een overwinning van de regeeringsgetrouwen is te wenschen, omdat deze de eenheid van Spanje zou behouden en ook omdat de linksche Spaan- sche regeering pro-Engelsch en pro-Fransch is." Het blad voegt er echter aan toe: „Een uitbrei ding van het communisme en anarcho-syndi- calisme naar Portugal zou het geheele werk van Salazar vernielen en reacties wekken tot in de Portugeesche koloniën. Het is begrijpelijk, dat Portugal met de rebellen sympathiseert, maar het zou betreurenswaardig zijn, wanneer deze sympathie den vorm aannam van materieele hulp. De Daily Herald laakt de Spaansche fas cisten en militairen." MADRID, 30 Juli. (Reuter-A.N.P.) Gisteren heeft de onder den naam „La Passionaria" be kend staande communistische afgevaardigde, mevr. Dolores Ibarruri voor den zender van Madrid een rede uitgesproken, waarin zij zei- de: „De communistische partij is van ganscher harte bereid de democratische republiek te ver dedigen. Wij voltrekken op het oogenblik de burgerlijke en democratische revolutie, die Frankrijk een eeuw geleden heeft doorgemaakt. Wij vragen den Franschen en Engelschen de mocraten de interventie van de fascistische landen te verhinderen, die trachten Spanje te verstikken. Wij strijden voor den vrede en de vrijheid. Wij zullen den genadestoot geven aan het wereldfascisme". LONDEN, 30 Juli (A.N.P.). In de Times geeft een correspondent nog een uitvoerig re laas van wat zich in den aanvang der revolutie te San Sebastian heeft afgespeeld. Een Neder lander heeft toen onder de buitenlanders veel van zich doen spreken door het volgende „hel denfeit": terwijl overal in de stad geschoten werd, verliet de man zijn hotel, nam een rooden arbeider als escorte met zich mee en wandelde naar het station, waar hij zijn twee koffers haalde. Met de koffers, een in elke hand, keer de hij, temidden van een plotseling weer los barstend, hevig vuurgevecht, naar zijn hotel terug. LISSABON, 30 Juli (Reuter) De grensstad Ayamonte is zonder weerstand in handen der opstandelingen gevallen. De regeeringstroepen hadden de stad verlaten. De Spaansche afgevaardigde De Miguel, lid van het Volksfront, is bij Badajoz de Portu^ee- sche grens gepasseerd. Hij heeft zich naar Lissabon begeven. De telefoonverbindingen met het buitenland, die over Madrid loopen, zijn sinds gisteravond verbroken. Het bureau te Madrid deelde mede, dat de lijnen beschadigd zijn. VERWACHTING: Zwakke tot matigen Noord-Westelijke tot Zuid-Westelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, iets warmer overdag. Hoogste barometerstand: E 112.2 te Valentia. Laagste barometerstand: H 749.7 te Akureyri. Zon op 'smo. 5.19 Maan op n.m. 6.28 Zon ond. 'sav. 8.53 Maan ond. v.m. 1.91 Volle Maan 3 Augustus 5.07 v.m. Naar wij vernemen, is het stoomschip Ajax van de Kon. Ned. Stoomboot Mij door ce regeering aangewezen om in Valencia ter beschikking gesteld te worden van den Neder- landschen consul aldaar. De Agamemnon is Woensdagavond te Mar seille aangekomen, waar de 47 te Barcelona aan boord genomen passagiers het schip heb ben verlaten. Het schip heeft daarna de reis voortgezet. Ook de firma Wambersie te Rotterdam heeft zich bereid verklaard, indien noodig, er toe mede te werken, dat de onder haar directie staande schepen van de Emsetco-lijn bij even- tueele evacuatie hulp zouden kunnen veriee- nen. Naar wij vernemen, is thans definitief afge zien van het zenden van de F 36 naar Madrid tot het afhalen van Nederiandsche vluchte lingen. ■0»V" «M v* jé PARIJS, 30 Juli (Reuter) De correspon dent van de Excelsior in Danzig is door den Volkenbondscommissaris Lester ontvangen. Deze verklaarde hem, dat hij op dit oogenblik niets' kon mededeelcn. „Ik heb zoo juist aan de commissie van drie een zeer uitvoerig rapport gezonden over den toestand zooals die ge schapen is door de toepassing van de nieuwe door de Danzigsche regeering genomen beslui ten en hun overeenstemming met de grondwet van de vrije stad. Het is dus uitsluitend aan de commissie van drie uit te maken, of zij het nuttig oordeelt den inhoud van dit rapport te publiceeree. Wat mij betreft, u zult begrijpen, dat ik er niet over kan spreken, zoolang te dien aanzien nog geen beslissing is genomen." „Is Greiser op de hoogte Van het uitbrengen van dit rapport?" vroeg de correspondent. Les ter antwoordde: „Dat lijdt geen twijfel, temeer daar ik hem een schrijven gezonden heb om hem te doen weten, dat ik bereid was den Vol kenbond, ingeval hij dat passend zou vinden, alle uitleggingen te doen toekomen, die hij over de nieuwe decreten en hun overeenstem ming met het statuut van Danzig zou willen geven." Lester was niet in staat den correspondent mede te deelen, wat Greiser hierop geantwoord heeft. Buitenlandsche waarnemers van de ontwik keling van den toestand in Danzig geven hiervan, aldus de N.R.Crt., het volgende beeld: De nationaal-socialisten stellen alles in het werk om van Polen gedaan te krijgen, dat dit land de souvereiniteit van Danzig zal erkennen. Zij zullen Polen er van trachten te overtuigen, dat het niets heeft te winnen met voor den Volkenbond te treden; voor welke overtuiging zij dan Polen vrij gebruik van de haven van Danzig voor den duur van 25 of zelfs 50 jaar zullen aanbieden. Men twijfelt er voorts niet aan, of de natio- naal-socialiSten zullen voortgaan de oppositie met „wettige middelen" te doen verdwenen. Er zijn reeds processen gaande tegen de lei ders van de oppositie wegens het verschaffen van valsche mededeelingen en men zal onge twijfeld andere bezwarende feiten tegen leden van de oppositie vinden ten einde van den landdag een herziening van de grondwet ge daan te kunnen krijgen. In buitenlandsche kringen in Danzig is men van meening, dat alles afhangt van de wijze waarop Polen op deze pogingen van de nazi's zal reageeren, i De onderhandelingen tusschen de gemeente Amsterdam en de Bataaf sche Petroleummaatschappij over uitbreiding harer etablissementen aan den overkant van het IJ zijn thans zóóver gevorderd, dat wethouder De Miranda in tegenwoordigheid van wethouder Rustige, ons nadere mededeelingen er over kon doen. Het gaat om een werk van een kwart millioen, dat blijvend aan 600 men schen arbeid zal geven. Het betreft het zoogenaamde Entos-terrein waar indertijd de Entos-tentoonstellirg is ge houden en welk terrein bestemd was voor wo ningbouw. „B. en W. zien het prijsgeven van dit terrein voor industrie als een offer maar zij meenen dit offer te moeten brengen in het belang der werkverschaffing." De Bataafsche krijgt den grond in erfpacht onder zekere nadere Bepalingen tot het jaar 2000. Zéér belangrijk zullen de bedr;jven zijn die er op worden gevestigd, waardoor blijvend 600 menschen méér aan den arbeid komen. De uitbreiding op zich zelf zal alreeds da delijk met grooten spoed moeten aangevangen worden en een kwart millioen uitgaven eischen (waarin de Bataafsche participeert) waarvan meer dan 50 pCt. voor loon. Een zeer belangrijk werkobject dus voor Amsterdam. WEENEN, 30 Juli (Reuter). De bewoordin gen van het officieel communiqué betreffende de nationaal-socialistische incidenten van gis teren doen verwachten, dat de regeering geen enkele clementie zal betoonen. De gearresteer de nationaal-socialisten zullen nu hun geheele straf moeten uitzitten, zonder dat hierdoor invloed wordt uitgeoefend op de nieuwe straf fen, die zij zullen krijgen. De regeering heeft de aanvullende amnestie voor eenvoudige politiedelicten die ieder oogen blik had kunnen worden afgekondigd, opge schort. Volgens niet.officieele bron zijn in totaal 15C arrestaties verricht. WEENEN, 30 Juli (DNB) Officieel wordt medegedeeld, dat wegens de politieke demon straties tijdens het Olympiafeest de nationaal- socialisten, welke zichin concentratiekampen bevinden, niet, zooals was voorgenomen, ge- amnesteerd zullen worden. Uit vertrouwde bron wordt medegedeeld, dat dit besluit genomen werd in een buitengewonen ministerraad, wel ke tot na middernacht duurde. De amnestie zou zich hebben uitgestrekt over 5000 personen. MILAAN, 30 Juli (D.N.B.) In het gebied van den Monte Rosa is een groep leerlingen van de Salesianen door een sneeuwstorm overval len, Onder groote moeite kon eindelijk een hut worden bereikt, waar een van de jongens overleed tengevolge van de geleden ontbering, Bezorgdheid in Portugal voor het roode gevaar uit Spanje. De houding der Fransche regeering ten opzichte der wapenlevering aan de Spaansche regeering. De toestand in Spanje is heden vrqwei sta tionnair gebleven. Bij het incident te Weenen zijn 150 natiunaal- socialisten gearresteerd. In Palestina werden 22 Arabieren gedood. Tegen den vroegeren administrateur van Soember Bopong is levenslange gevangenisstraf gceisclit. Uitbreiding Bataafsche te Amsterdam van 1/4 millioen geeft aan 600 mensehen blijvend werk. Rapport van de commissie uit den R.K. Kie. zersbond, om tot uitbreiding der R.K. Staats partij te komen. Het stoomschip Ajax ter beschikking van den Ned. consul te Valencia gesteld; Nederlanders met de Agamemnon te Marseille aangekomen. Congres R.K. Bakkerspatroonsbond te Rot terdam. Collectieve arbeidsovereenkomst in de schoen industrie tegen 1 September opgezegd. PARIJS, 30 tluli (Reuter). De Berüjnsche correspondent Journal seint aan zijn biaci: ..Wij vernemen uit betrouwDare bron, dat de Duit- sche regeering in het begin van de volgende week zal antwoorden op de uitnoodiging tot deelneming aan de nieuwe Locarno-conferen. tie. Het Duitsche antwoord, dat bevestigend zal luiden, zal gesteld zijn in buitengewoon verzoeningsgezinde termen en zal den belang hebbenden mogendheden voldoening geven." LONDEN, 30 Juli (D.N.B.) Naar de diplo matieke correspondent van de Times bericht, zal Minister Eden einde dezer week vertrekken voor een vacantie van veertien dagen in Yorks hire. Hij zal vervangen worden door lord Ha lifax, doch zal onmiddellijk naar Londen terug- keeren als de toestand in Europa dit eischt. NEW YORK, 30 Juli (D.N.B.) In een café aan den strandboulevard van Long Beach is gisterenavond brand uitgebroken. Het vuur greep snel om zich heen en 10 perceelen wer den in asch gelegd, niettegenstaande ongeveer 300 brandweerlieden gedurende vier uur bezig waren met het blusschingswerk. Tijdens de blussching werden vijftien brandweermannen ernstig gewond. JERUZALEM, 30 Juli (Reuter) In den loop van op troepenconvooien uitgevoerde aanvallen zijn gisteren 22 Arabieren gedood. Zij maakten voor het grootste gedeelte deel uit van gewa pende benden. (Van onzen. Romeinschen correspondent) Tot Apostolisch Vicaris van Erythrea is be noemd pater Joh. Chrysostomus Marioni O. Cap., Provinciaal der Capucijnen in Lom- bardije, die tevens benoemd is tot tit. bis schop van Pisita. De Ritencongregatie heeft in haar zitting van 28 dezer verhandeld over de heldhaftige deugd beoefening der Dienares Gods Maria Torres Acosta, stichteres van de Congregatie der Zie kenzusters Dienaressen van Maria. Stand op Donderdag 1 uur n.m.: 766,7 Vorige stand: 766.2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1