Tilburgs Paleis-Raadhuis m Het Olympisch feest te Weenen verstoord Maken ZONDAG CACHETS WILLEM II TER EERE ROODKAPJE EN DE WOLF CHOON CHIP DONDERDAG 30 JULI 1936 Een zuinige uitbreiding der ruimte voor de gemeentelijke admi nistratie verkregen De bevolking viert mee KATH. INLICHTINGEN BUREAU TE DEN HAAG dLr .Ml Verbetering der R.K. Staatspartij Een Limburgsch rapport •«mé ütÉP BEGRAFENIS MATROOS S. VAN DIJK BUITENLANDSCH OVERZICHT Bedenkelijk symptoom Ay, siet hoe lieflyck! ZATERDAG VOOQ DEN Katholiek Actie program Voor de verkiezingen DE „PRINSES JULIANA" TE ENKHUIZEN I TILBURG, 28 Juli. Een oude herinnering uit lang-vervlogen jaren werd in vollen luister opgehaald de herinnering van een, destijds nog be trekkelijk kleine, stad aan de bij zondere sympathie, die zij bij haar koning genoot, aan de vele welda den, die zij van hem mocht ontvan gen, aan den dood van een vorst binnen haar muren. Tilburg heeft het oude paleis van Willem II, dat tot nu toe als een weinig fraai en vrij onaanzienlijk gebouw achter hooge boomen verborgen lag en als Hoo- gere Burgerschool in gebruik bleef, op voortreffelijke wijze gerestaureerd om het én als monument én als raad huis tot centrum van de stad te ver heffen. Dat heeft heel wat voeten In de aarde gehad. De erfgenamen van Willem II hebben ver scheidene jaren na zijn dood het paleis, dat de koning had laten bouwen destijds óók als een soort werkverschaffing, want hij leef de zelf héél sober, hij wilde niets anders dan werkgelegenheid scheppen voor de vele werk- loozen die de stad in die dagen telde aan de gemeente in vollen eigendom overgedragen op voorwaarde echter, dat in dit gebouw een H. B. S. zou worden en blijven gehuisvest. Die voorwaarde is streng nageleefd. doch naarmate de eischen van den tijd aan een schoolgebouw gesteld toenamen, verminderde de geschiktheid van het paleis voor de vast gelegde bestemming. Op eigen hand mocht echter de gemeente die bestemming niet ver anderen, hoe gaarne zij ook wilde. Daartoe moest bewilliging worden verkregen vr.n de erfgenamen van Willem II. Deze nu had zijn rechten aan zijn beide kinderen nagelaten: aan Koning Willem III en aan Prinses Sophie. De rechten van deze beiden waren overgegaan respectievelijk op Koningin Wilhelmina en op een drietal Duitsche vorstenhuizen. De Koningin gaf op het eerste verzoek, dat de gemeente Tilburg haar deed snon- taan haar toestemming voor een verande ring in de bestemming van het oude pa leis. Een daad, waarvoor de Tilburpsche bevolking Hare Majesteit groote erkente lijkheid verschuldigd is. Te meer, waar de betrokken Duitsche vor stenhoven niet dan na een vergoeding, die voor alle drie tezamen een bedrag van 45.000 bedroeg, bereid waren de bedoelde toestem ming te verleenen. Toen men eenmaal zóóver was, dat men het gebouw vrij had gekregen moest het worden ontruimd; dat beteekende: er moest een nieuw gebouw worden opgetrok ken voor de H. B. S. Daartoe moest weer de medewerking van het Departement van Onder wijs worden ingeroepen. Deze werd zonder groote moeilijkheden gegeven. En ten slotte kwam de laatste stap: er moest een deskundig architect worden gezocht om het gebouw in den stijl, waarin het destijds door den ar chitect Goyarts werd opgetrokken, te restau- reeren. Deze deskundige bouwmeester, Oscar Leeuw uit Nijmegen, werd op verzoek van het gemeentebestuur aangewezen door de monu mentencommissie. Met de inrichting van dit oude paleis tot raadhuis, beoogt de gemeente Tilburg zoo als de burgemeester mr. dr. P. Vonk de Both In een persbijeenkomst meedeelde drieërlei: Vooreerst wil men een daad van piëteit stellen jegens de nagedachtenis van Koning Willem II, aan wien Tilburg zooveel te danken heeft, en daarin tevens een hulde vervatten aan Hare Majesteit onze geëerbiedigde Konin gin, die door haar spontaneïteit in dezen de gemeente nog tot bijzonderen dank heeft ver plicht. Vervolgens heeft men het stadsschoon op deze wijze willen verfraaien. Tilburg heeft toch al weinig mAiumenten. Het is een stad, die snel opkwam vooral door haar nijverheid. Fabrieken heeft zij in grooten getale, doch veel mooie gebouwen moet men er niet zoe ken. Thans wordt een mooi gebouw zoo ge restaureerd, dat zijn schoonheid ten volle tot haar 'recht komt. Het wordt een bezienswaar digheid van de stad. Ten slotte beoogt Tilburg hiermee de zuinigheid te betrachten. Aan de restauratie van het oude paleis en zijn in richting tot raadhuis heeft men weliswaar geen kosten gespaard, alle zalen zijn in wer kelijk grooten, modernen stijl aangekleed en toch is niets dan de zuinigheid betracht. Dat zit zoo: Tilburg heeft een uitbreiding van de lokalen voor zijn gemeente-administra tie hard noodig. Na Eindhoven is het de stad, die het hardst van alle steden in Nederland groeide. Tot dusverre heeft men wel getracht de overeenkomstige uitbreiding der administratie in het oude gemeentehuis en enkele nevenge bouwen onder te brengen, doch daar kwam ook een eind aan. Steeds dringender werd de behoefte aan een nieuw raadhuis gevoeld. Had men nu een heel nieuw gebouw neergezet, dan had men naar schatting aan de hand van kostenramingen voor andere raadhuizen in even groote gemeenten niet minder dan twee millioen moeten besteden. Thans kon men met zegge en schrijve een half millioen volstaan. En daarbij inbegrepen de bouwkosten van een nieuwe H. B. S. Als dat geen zuinig heid mag heeten.... Bij de inrichting van het nieuwe paleis raadhuis ging men van de gedachte uit, dat hierin hoofdzakelijk de representatieve ruim. ten moesten worden samengebracht. Men heef* hier de vergaderzalen van den Raad en het college van B. en W., de groote ontvangzaal, twee trouwzalen, verschillende kleinere ont vangkamers en het archief ondergebracht. In het oude raadhuis, waar de lokaliteiten tot dusverre voor deze doeleinden aangewend, thans vrijkomen, blijft de gemeenteadministra. tie gevestigd. Daartoe vindt men dan voldoen de ruimte. Over de inrichting van een en ander hebben wij reeds eerder geschreven. Het geheel maakt werkelijk een bijzonder representatieven indruk. De marmeren hal met op den achtergrond de fraaie wenteltrap, de kostbaar bekieede kamers en zalen, de keurige raadzaal, die van alle moderne verfraaiingen en gemakken is voor zien, dat alles schept een werkelijk waardigen indruk. Tilburg laat de officieele ingebruikneming van dit nieuwe raadhuis uiteraard niet onge merkt voorbijgaan. Zooiets doet men in Bra bant niet. Een volle week zullen allerlei fees telijkheden plaats hebben. De viering zal echter haar hoogtepunt vin den in het groote openluchtspel, door Jan Vuysters speciaal voor deze gelegenheid ge schreven en onder de artistieke leiding van Hans van Meerten ten tooneele gevoerd. Jan Vuysiters heeft dit historische stuk opgevat als een groolsche, pieuze hulde van de stad Tilburg aan de nagedachtenis van Koning Willem II. Het Tilburgsche leven van dezen grooten Oranjevorst trekt als een show aan de toeschouwers voorbij. Op dit spel komen wij na de première van Zaterdagavond nog terug. In de laatste bestuursvergadering van den Noord-Brabantschen Waterschapsbond is beslo ten aan het paleis-raadhuis te Tilburg een ge schenk aan te bieden als bewijs van erkentelijk heid voor de gastvrijheid, welke vanaf de oprich ting van den bond steeds van het gemeente bestuur werd ondervonden en als bewijs van waardeering voor het bondswerk van zijn voor zitter, die tevens het burgemeestersambt van Tilburg bekleedt. Het geschenk zal bestaan uit de beschildering van de fries boven de koffiekamer in de groote Jjovenhal, welke beschildering is ontworpen en zal worden uitgevoerd door den Tilburgschen kunstschilder H. Sicking. De aanbieding van het geschenk, hoewel nog niet voltooid, zal waarschijnlijk geschieden tij dens de receptie Zondag a.s. door den onder voorzitter, den heer W. G. de Waard, te Wer kendam. Met ingang van 1 Augustus e.k. zal te Den Haag onder auspiciën van de vereemging Ka tholiek 'sGravenhage een „katholiek inlich tingenbureau" worden geopend. Het bureau, ge. legen aan de Schenkkade 226 zal onder leiding staan van den heer P. -J. F. J. Schnebbebé, di recteur van het Katholiek Indisch Bureau, en zal kosteloos inlichtingen verstrekken aan ka tholieken en niet-katholieken over het katho lieke leven te Den Haag in den meest uitge- breiden zin. Het Paleis-Raadhuis en zijn directe omgeving, gefotografeerd vanaf den toren van de Parochie kerk Heike Verschenen is het rapport van de commissie, ingesteld door den R. K. Kiezersbond van Lim burg, tot onderzoek van de oorzaken, die hin derlijk of belemmerend werken op de toetreding tot de R. K. Staatspartij en tot voorlichting in het treffen van maatregelen, welke door op heffing van gebleken bezwaren of anderszins, de uitbreiding der paitij zouden kunnen be vorderen. De commissie wil, om te beginnen, een be hoorlijke vertegenwoordiging van de maatschap pelijke groepen in de bestuursorganen der partij. Tot uitvoering van dit voorschrift worde aan de bedoelde standorganisaties, den R. K. Werk- liedenbond, den R. K. Boerenbond, den com- mercieelen en industrieelen middenstand, de R. K. Werkgeversvereeniging en de St. Actel- bertus-vereeniging de bevoegdheid gegeven ver tegenwoordigers uit haar midden aan te wijzen ter bezetting van de door haar toegewezen ze tels in het bondsbestuur Over de inschakeling der jongeren zegt de ?v De indrukwekkende hall van het Paleis-Raadhuis. Op de marmeren zuil in het midden komt straks de marmeren buste van Koning Willem II commissie: Toevoer van jonge krachten is een levenseisch van de partij en haar vertegenwoor diging. Daarom moet getracht worden, de werk kracht der Partij ten aanzien van de jongeren te verhoogen. Er behoort hun meer kans ge boden te worden op het vervullen eener taak in de Partij en in de politieke colleges. De Partij stelle daarom de leeftijdsgrens van 65 jaar vast. a. voor de functionarissen in de dagelijksche besturen (voorzitter, secretaris, penningmees ter), van de organisatieverbanden der Partij. (Plaatselijke besturen, Statenkring-besturen en Bondsbestuur) b. voor de afgevaardigden der Partij in de uitvoerende bestuurscolleges (leden van Ged. Staten en wethouders). Voor de propaganda wordt het noodzakelijk geacht, dat de secretaris van het Bondsbestuur in den Rijkskieskring tevens propagandist zij tegen een redelijk salaris en dat hij geen neven betrekkingen mag bekleeden. Een minimum jaarinkomen voor den Bond van 10.000 gulden wordt door de commissie noodzakelijk geacht. Daarbij wordt aan een fonds gedacht, dat zal bestaan uit vrijwillige schenkingen, 5 pCt. der wedde van de afge vaardigden der Partij in de Eerste en Tweede Kamer, Provinciale Staten en Gemeenteraad en in de colleges van Ged. Staten en de wethou ders. Het bondsbestuur noodige deze functiona rissen onverwijld uit, zich daartoe in principe bereid te verklaren. Verder vaste bijdragen van katholieke instellingen, Orden en Congregaties, die instellingen van onderwijs beheeren. Ten slotte een jaarlijksche collecte langs de huizen. Om het contact tussehen afgevaardigden en kiezers te verbeteren, spreekt de commissie de wenschelijkheid uit, dat de afgevaardigden naar de Tweede Kamer metterwoon gevestigd zijn binnen den Rijkskieskring, die hen afvaardigde. Ook dient de vraag onder het oog te worden gezien, of het ter bevordering van een juiste verhouding tussehen Partij en Fractie wel wen- schelijk is, dat de leiding gevende functies in de Partij met het Kamerlidmaatschap vereenigd zijn. De vraag is of de voordeelen der combi natie niet door de nadeelen worden overtroffen. Hierbij werd vooral gedacht aan bezwaren op het terrein der practische politiek en aan de objectiviteit in de beoordeeling van het fractie- werk door de partijleiding. Wij vernemen, dat het stoffelijk overschot van den op 15 Juli j.l. zoo droevig om het leven gekomen milicien-matroos S. van Dijk, van Hoek van Holland, Donderdagmiddag om streeks half drie te Amsterdam zal aankomen en opgebaard worden in perceel J. P. Heye- straat 68. De begrafenis zal met militaire eer plaats vinden op Vrijdag 31 Juli. Vertrek van den stoet te 1 uur 30. De route is langs J. P. Heyestraat, Kanaalstraat (sterfhuis) Cremer- plein, Overtoom; Amstelveenscheweg, Zeiistraat, Sloterkade. Aankomst begraafplaats Huis te Vraag te 14.40 uur. Het grandioos geënsceneerde Olympische feest op den Heldenplatz te Weenen, waar het van de Hongaarsche grens in fakkelloop aangedragen Olympische vuur als een vlammend symbool van verbroedering der volkeren in vreedzame mededinging om de lauweren der lichaamscultuur werd doorgege ven om tenslotte overgebracht te worden naar het Duitsche broedervolk van Oostenrijk, is leelijk bedorven door tegen de Oostenrijksche regeering en haar vertegenwoordigers gerichte manifestaties. Reuter bericht, dat het Oosten rijksche nationaal-socialisten zijn geweest, die, in vrijheid gesteld tengevolge van de amnestie in verband met het Duitsch-Oostenrijksch ac- coord, van deze gelegenheid misbruik hebben gemaakt om luidruchtig blijk te geven van hun deloyalen en onsportieven geest, en de corres pondent van het „Hbld.", die ter plaatse aan wezig was, bevestigt dit nadrukkelijk. Het Deut sche Nachrichten Büro daarentegen verklaart, dat de demonstraties tegen Bondspresident Miklas, den bondssportleider Starhemberg, te- gëh de HeimWehren enz. een Marxistisch ka rakter droegen en dat de demonstranten naar hun uiterlijk te oordeelen (wat een scherpe detective-oogen moeten de berichtgevers van het officieele Duitsche berichtenbureau bezit ten, want de plechtigheid en de demonstraties speelden zich des avonds af!) tot de Joodsch- Marxistische kringen zouden hpbben behoord, die door nationaal-socialistische strijdkreten te uiten, zouden getracht hebben de nazi's tot deelneming aan de demonstraties te verleiden. AI hebben de Marxisten natuurlijk whinig reden om verheugd te zijn over het Duitsch-Oosten rijksch a'ceoord, toch doet de lezing van het D. N. B. wed al te geforceerd en gekunsteld aan om geloofd te worden, vooral omdat behalve een aantal Oostenrijksche nationaal-socialisten ook een natlonaal-socialistisch leider van Duit sche nationaliteit tijdens de manifestaties werd gearresteerd. Intusschen blijkt uit de voorstelling van za ken, welke het D. N. B. in strijd met de verklaringen van ooggetuigen gelieft te geven, dat men in Berlijn deze demonstraties tegen de Oostenrijksche regeering hoogst onge- wenscht en inopportuun acht en er geen en kele verantwoordelijkheid voor wil aanvaarden, en dat is best te begrijpen. Berlijn, dat de Olympiade uitbuit tot een propaganda voor het Derde Rijk en zelfs met het anti-semietisme voor deze gelegenheid de hand licht om toch maar vooral een goeden indruk op de buiten landers te maken, en dat aan de niet geheel ten onrechte achterdochtige wereld bewijzen wil, dat het accoorden kan afsluiten en eer biedigen, kan onmogelijk ingenomen zijn met het bruine roet, dat de demonstranten te Wee nen in het zoo zorgvuldig toebereide en aan alle smaken aangepaste Olympische krachtvoer hebben gestrooid. Voor ambassadeur von Pa pen, den „held" van het Duitsch-Oostenrijksch accoord, met den dankbrief van den „Führer" in den zak die bij de plechtigheid aanwezig was, moeten deze ordeverstoringen zoo moge lijk nóg pijnlijker zijn geweest dan voor de Oos tenrijksche regeeringsvertegenwoordigers. Im mers, de Oostenrijksche regeering kan men, in dien straks zou blijken, dat het accoord tus sehen Duitschland en Oostenrijk slechts als een, voorbereiding van den „Anschlusz" bedoeld is, gelijk de Deutsche Volkswirtschaft" en „Das Schwarze Korps" onomwonden schreven slechts naïveteit en een al te groote goedgeloovigheid verwijten, terwijl Duitschland en zijn verte genwoordiger von Papen dan veel moeite zou den hebben om zich van bedrog en gebrek aan goede trouw vrij te pleiten. Zoowel de uitla tingen van dé hierboven genoemde officieele. Duitsche nazi-organen als de manifestaties te Weenen bevestigen onzen eersten indruk, dat het Duitsch-Oostenrijksch accoord aan de ge schiedenis van den wolf herinnert, die zich met vriendelijke stembuigingen voor Roodkapje's grootmoeder trachtte uit te geven om het arme kind met huid en haar te kunnen verslinden. Hoeveel moeite de wolf zich echter gaf om Roodkapje te misleiden en haar vertrouwen in te boezemen, zijn ruige haren en bruine snoet lieten zich niet afdoende camoufleeren. Zal het met Duitschland en Oostenrijk evenzoo gaan? In Weensche regeeringskringen is men uiter mate gebelgd over de ordeverstoringen tijdens de Olympische plechtigheid, waarvoor het arme Oostenrijk kosten noch moeiten gespaard had om haar luister bij te zetten, en is men v£Rt be sloten de nationaal-socialistische demonstranten met de grootst mogelijke strengheid te straffen, ook al zou daardoor de toekomst van het Duitsch-Oostenrijksch accoord in gevaar worden gebracht. Indien Berlijn diplomatiek en ver standig is, zal het zijn nieuwe betrekkingen met Weenen niet laten bederven door het lot van de nationaal-socialisten, die van hun am nestie misbruik hebben gemaakt. Het heeft de actie der Oostenrijksche nationaal-socialistische leiders al vaker verloochend, wanneer deze ac tie faalde of algemeene verontwaardiging in Europa wekte. Zelfs wanneer deze actie door Berlijn of München rechtstreeks was verordon neerd of gesteund, verhinderde dit Duitschland niet haar zoo noodig openlijk te désavoueeren. Maar of het geschokte vertrouwen door zulk een diplomatieke handelwijze hersteld kan worden, valt te betwijfelen. Zoowel de Duit sche Rijksregepring als de Oostenrijksche bondsregeering hebben van haar blinde volge lingen het maken van te snelle en te scherpe bochten geëischt om den toeschouwers van haar evoluties een gevoel van veiligheid en betrouw baarheid te geven. Als broeders saam te wonen Wij hadden reeds het twijfelachtig genoegen, onzen lezers ter kennis making voor te stellen het „Officieel Orgaan van de Synthetische Orde: „Vrede, Welvaart, Broederschap", het zonderlinge weekblaadje van een vooralsnog gefanta seerde „Volksbeweging naar de nieuwe sa menleving"; reeds bleek ons, dat de verta ling van „Synthetische Orde" moet luiden: Volksfront, en dat heel het zaakje van ver dacht communisterig allooi moest zijn, een van de vele mantelorganisaties, welke Mos kou tracht te benutten om arglistiglijk over al binnen te dringen en de arbeiders van alle partijen in een rood front bijeen te loodsen, bijéén te (mis-)leiden. Met niet geringe verbazing zullen onze lezers vernomen hebben, dat dit „syntheti sche Volksfront-blaadje" afkomstig is van dezelfde drukkerij A- Reiman, Elands gracht 120-120a te Amsterdam waar ook het orgaan der „Katholiek Democratische Partij" „Onze Vaan" gedrukt wordt, terwijl deze drukker, samen met Dr- H. Koch, nota bene ook redacteur is van het roode blaadje. Nu stelt men ons van K. D. P-zijde de vraag, of deze, misschien toevallige een heid yan druk-adres nu wel zoo ernstig op genomen moet worden; de beide blaadjes behoeven toch niets met elkaar uitstaande te hebben! Onnoozele goedmoedigaard Onze K. D- P.-er weet blijkbaar niet eens. wat er achter zijn rug om gebeurt; het feit, dat beide blaadjes in hetzelfde roode nest uitgebroed worden, zegt hem naar het schijnt niets, noch ook het feit, dat de drukker een militante, een de pen hanteerende volksfront-strijder is! Wij zullen onzen ongeloovigen K, D. P- er echter dwingen, zijn oogen te openen en te zien- Uit verschillende artikelen in aflevering 4 van het Moskovitisch orgaantje blijkt dui delijk, wat de taak van „Synthetische Or de" is en moet zijn: de communistische cel vorming onder de arbeiders van alle politie ke partijen quasi voorloopig met behoud van die partijen; dat is de sluwheid, waar door men des te beter zijn doel denkt te bereiken om te komen tot een rood volks front, tot een „volksregeering." Vooral de S. D. A. P-sche arbeiders moe ten bewerkt worden, maar niet minder ook de arbeiders der Katholiek Democratische Partij en die der Christen-£>emocratische Unie. In een landelijke conferentie blijken de heeren het vraagstuk der „Synthese op het gebied der politiek" behandeld te hebben; in een verslag dier conferentie lezen wij: „Aan beide partijen zijn namens ons H. B- voorstellen gedaan, om tot een vorm van samenwerking te komen, waarbij on zerzijds ten duidelijkste is te kennen ge geven, dat ons doel is, deze partijen veel groter en sterker te maken. Als het in ons vermogen is, moeten wij die partijen bij haar werk ondersteunen, en een van de vormen van steun zou wezen, om mede te helpen, dat zij in het bezit komen van een dagblad- De K.DP. heeft in haar begin selprogramma staan, dat: „Het doel van het sociaal-economisch leven is de rede lijke voorziening in de redelijke behoeften van allen, en dat zij daartoe de Staat het recht toekent, om in het sociaal-econo misch leven zover in te grijpen, als nodig is. Zij ontkent de kracht van de beginse len der liberaal-economische politiek, en verwacht heil van een onverwijlde en krachtig doorgevoerde publiek-rechtelijke organisatie van het bedrijfsleven." In de boezem van de R. K. politiek vin den we een zeer groot gevaar van fascis me. Geen wonder, want de politiek van de R- K. Staatspartij in ons land, die even als in andere landen veelal doodgewone kapitalistische politiek met wat andere woorden is, brengt grote stukken van het R- K. volksdeel tot wanhoop en vertwijfe ling. Natuurlijk draagt dit soort fascisme een bijzonder kleurtje in zijn demagogie, en koketteert met de bekende Pauselijke Encyclieken, zonder er zich een sier om te bekommeren, als het eenmaal de macht heeft. Hieruit volgt, dat wij mede moeten helpen, om aan onze R. K. landgenoten de uitweg te wij zen, door ze te brengen tot toetreding tot de K. DP. In de hoop, dat zij zodoende mede een deel zullen gaan vormen in de grote volksbeweging- Soortgelijke overwegingen gelden bij ons voor de C D.U." Hier spreken de roode heeren dus onder elkaar af, dat ze katholieke arbeiders ertoe zullen trachten over te halen lid te wor den van deK. D. P Wat 'n vertrouwen in de K. D. P- van die zijde! En welk een roerende overeenstemming! Welk een apolitieke edelmoedigheid, als communist althans als strijder voor het communistisch ideaal willen werven voor de K. D. P.! Vandaar dat vertrouwen, die overeen stemming en die edelmoedigheid? Er is maar één verklaring voor: de com munist ziet in de K. D. P. een zeer bruik baar instrument om katholieke arbeiders voor het roode volksfront vóór te berei den; is de arbeider eenmaal lid van de K- D. P-, dan zoo wordt er geredeneerd komt hij vanzelf in onze richting en win nen we hem, al dan niet nog als lid der K. D. P., gemakkelijk voor onze communis tische zaak. Zoo ziet onze ongeloovige K. D- P-er, dat er méér dan toeval steekt in het feit, dat zijn lij for gaan van een vuurroode pers komt onder de goede zorgen van een mi- litant-rooden drukker. Ay siet, hoe lieflyck! Als broeders saam te wonen... Mr. Peters en C- D- Wesseling knusjes bijéén met Dr. Koch en A. Reiman, ter wijl de laatsten zich beijveren om den eer sten politieke volgelingen te bezorgen! Gij kunt niet gezond blijven, als van dag tot dag zich in Uw ingewanden vergiftige afvalstoffen ophoopen, want die hebben 'n bijzonder schadelijke werking op Uw gestel. Tenslotte begint Ge U „zoo moe", „zoo mat" en „zoo lusteloos" te gevoelen en last te krijgen van allerlei onprettige verschijnselen, zonder dat Ge beseft, waar het U hapert l Neem eiken Vrijdag" en Zaterdag: een M.S.S.-cachet ter inwendige zuivering De M.S.S.-cachets zullen Uw haperende spijs vertering, Uw vertraagde stoelgang herstel len, Uw met vergiftigde afvalstoffen gevulde darmen zacht ledigen, Uw gestel opfrisschen. Ge gaat U 'n ander mensch voelen. Ge bemerkt vol welbehagen, dat ge U op Zondag-ochtend voor het eerst eens lekker f risch en opgewekt gevoelt, vol van levenslust en energie, want M.S.S.-cachets Maken „Schoon Schip" Per 12 stuks in koker slechts 60 cent. Het Maandblad van de R- K Staats partij spoort tot de voorbereiding aan van het Program van Actie 1937. Want al heeft dezer dagen een blad denigreerend geschreven over karakter en practische beteekenis van zulk een program, het is een noodzakelijke staf kaart voor het verzamelen van de troe pen, het succes van den strijd en de vruchtbaarheid van de practische po litiek. Zoogoed als de S- D. A. P- haar volge lingen oproept "achter het eenzijdige Plan van den Arbeid, moet de R- K. Staatspar tij haar leden bezielen voor het Program van Actie, dat de wijze van bestrijding der werkloosheid aangeeft tegelijk met den politieken en sociaal- economischer koers. Het ligt verspreid in de redevoerin gen van onze voormannen in- en buiten het Parlement, het moet met behulp van de partij-afdeelingen worden afgerond- Vóór begin October moeten zij hun desbetref fende voorstellen en wenschen inzenden bij de Kringbesturen, die haar bespreken en den gewenschten vorm geven voor de in diening bij het Partijbestuur, dat ze op zijn beurt zift en rangschikt voor het ontwerp- program, dat door den Partijraad in het laatst van Februari a.s. als definitief Pro gram van Actie 1937 wordt vastgesteld- Men ziet, dat in deze democratische wijze van handelen zorgvuldig te werk wordt gegaan, om den gezonden volksinvloed zoo ruim mogelijk tot zijn recht te doen komen. Het instructievaartuig „Prinses Juliana" van het onderwijsfonds voor de scheepvaart is Woensdagavond met den directeur en leeraren der binnenvaartscholen en vertegenwoordigers van organisaties, die deelnemen aan den va- cantiecursus voor de binnenvaart, te Enkhui zen aangekomen. Tijdens de vaart van Amsterdam naar Enk huizen hesft de heer G. de Jong, directeur van het onderwijsfonds voor de Scheepvaart, den cursus geopend met een rede, waarin hjj erop wees, dat het onderwijsfonds zich steeds de vraag moet stellen, hoe de toestand in de bin nenvaart zich ontwikkelt en in welke richting in verband hiermede deopleiding moet ge schieden. Als eerste inleider heeft, de heer mr. H. Wil- lemse uit Rotterdam gesproken over het meest economische schip voor de kust- en binnen vaart in de naaste toekomst. Uitvoerig behandelde spr. hierbij de ontwik keling van het motorkustvaartuig en de econo mische beteekenis hiervan ten opzichte van de geregelde lijnvaart en de binnenvaart. De snel le ontwikkeling van de motorkustvaart achtte spr, een gevolg van de crisisomstandigheden. Hij constateerde dat de bemanningsregeling voor deze schepen, zooals deze thans nog bestaat, niet berekend is op den grooten omvang, dien de kustvaart heeft genomen. Hij achtte zoowel om economische als sociale redenen een voor ziening op dit punt dringend geboden. Op de inleiding volgden geanimeerde bespre kingen, waarbij tenslotte werd besloten, het stichtingsbestuur van het onderwijsfonds voor de scheepvaart te verzoeken een permanente commissie in te stellen om de economische vraagstukken van het bedrijf te bestudeeren. De „Prinses Juliana" zet heden den tocht via Urk naar Zwolle voort.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5