D j i 1 ze' vysi WIJ LUISTEREN NAAR FINANCIEN LEVENSLANG GEËISCHT V A Dagfilm V r ij d a g 31 Juli f DONDERDAG 30 JULI 1936 R.K. Bakkerspatroons bijeen Corporatieve ordening Motie Angstige dagen beleefd Inwoner uit Deventer vertelt wat hij in Spanje meemaakte - UIT DE SCHOENINDUSTRIE Q 'T VEILIGE, PRACTISCHE DAMESVERBAND i... Collectieve arbeidsovereenkomst tegen 1 September opgezegd DE KONINGIN NAAR TILBURG TRAWLER GESTRAND EN WEER VLOT VAN MEINEED VRIJ GESPROKEN VOOR DEN SLOOP VERKOCHT HET CONFLICT AAN DE GLASFABRIEKEN MEDAILLE VOOR REDDER OLYMPISCHE SPELEN VLAGGEN GEHESCHEN TE KIEL EX-NOTARIS VEROORDEELD De Olympische zeilwedstrijden Goedkoope trein R.K. Mulo-examen Hoofdakte-examen Examen Hoogduitsch L.O. WIELRENNEN Pijnenburg en Slaats winnen te Alkmaar A. v. d. Linden zegeviert in omnium-wedstrijd BOERDERIJBRAND //"PP GOLFLENGTEN Tegen den vroegeren administra teur van Soember Bopong SOERABAJA, 30 Juli (Aneta) De offi cier van Justitie bij den Raad van Justitie te Scerabaja heeft tegen M., den vroegeren ad ministrateur van Soember Bopong, levenslang geëischt. De publieke belangstelling was zeer groot. Beklaagde bleef bij zijn afgelegde verklarin gen De officier van Justitie bracht een woord van hulde aar. het detachement van de veld politie te Klckah. Hierna zette hij de zaak- Ka simin uiteen en behandelde dan den moord op Wagi. Hij merkte hierbij op, dat de getuigen aanvankelijk tegenstrijdige verklaringen af legden, hetgeen vanzelfsprekend is, als men weet dat M. toen nog in al zijn macht op Soem ber Bopong troonde. Dat die verschrikkelijke toestanden zoo lang hebben bestaan, is voor namelijk te wijten aan de zwijgzaamheid van de bevolking. Dat getuigen zich niet alles meer precies wisten te herinneren, bewijst, dat hun woorden hun niet in den mond zijn gelegd. Hij somde verder verschillende factoren op, welke er toe medewerkten, dat eenvoudige ge tuigen niet altijd met elkaar kloppende ver klaringen aflegden, zooals bijv. de aanwezigheid van M„ de rechtszaalsfeer, enz. enz. gelegen bij de Sluiswerken. In een oogwenk stond het achterhuis in vlammen. De brand weer bepaalde zich er toe, daar toch niets te redden was, om althans het voorhuis te red den. Dit mocht echter maar voor een deel ge lukken, De groote schuur kon alleen behouden worden. Eenige kippen en landbouwgereed schappen zijn eveneens een prooi der vlammen geworden. Alles was verzekerd. Bij de regeering op ordenende maatregelen aangedrongen De Ned. R. K. Bakkerspatroonsbond houdt een tweedaagsch congres en jaarvergadering in het sociëteitsgebouw der Rotterdamfiche Diergaarde. Woensdagmorgen kwamen de le den van dien Bond in de algemeene 19de jaar vergadering onder voorzitterschap van den bondsvoorzitter, den heer Joh. Loose uit Ber gen op Zoom bijeen. De heer P. J. C. van der Post, oud-hoofdbe stuurslid, werd allereerst met algemeene stem men als erkenning van zijn vele verdiensten tot eerelid van den Bond benoemd. De verslagen over het jaar 1935 werden goedgekeurd, alsmede het financieel verslag over het dienstjaar 1935 en de begrooting voor het volgend Jaar. De heer Loose, die aan de beurt van aftreden was, werd bij acclamatie herkozen als bondsvoorzitter. Vervolgens kwam aan de orde de verkiezing van vier hoofdbestuursleden. De heer Van Leeuwen zal wederom als afgevaardigde van het Diocees Den Bosch in het hoofdbestuur zitting nemen. Tot hoofdbestuursleden werden voorts ge kozen de heeren van Oosterom, Hoeben en Steens. In de middagvergadering sprak prof. W. Koenraadt over „bedrijfsordening". Spr. behandelde de structuur van het bak kersbedrijf en de ordening van diegenen, die daarin een functie vervullen. De encycliek Quadragesimo Anno wil alle functies tot een ^Organisch gegroepeerde eenheid bijeen bren gen. beter gezegd dus corporaties vormen De bakkerij-stichting bezit nog steeds een hori zontaal klassekarakter, terwijl de beroeps schappen van Quadragesimo Anno een verti caal groepskarakter dragen. Tot op heden is er geen ordening; het be drijf wordt overgelaten aan de vrije concur rentie, welke factor den laatsten tijd heeft moeten plaats maken zoor de economische dic tatuur. Men heeft reeds een tweetal wegen tof cor poratieve ordening van de beroepsschanpen. maatschappij, n.l. het staatscorporatisme, dat een gewelddadig karakter draagt, en het cor- porativisme van vereeniging, dat van onderop aanzwellend naar (geleidelijken groei streeft. Spr. gaf vervolgens een beschrijving van de ontwikkeling van de corporatieve ordening van vereeniging, zooals deze zich volgens de richt lijnen van de encycliek Quadragesimo Anno zal moeten ivoltrekken, waarbij de bakkers organisaties contact zullen moeten zoeken niet alleen met andere confessioneele groepen, maar ook met personeelsvereenigingen. graan handelaren, fabrieken enz., een stelsel, dat zeer veel vrijheid van het individu overlaat en langs geleidelijken weg het beoogde doel zal bereiken. Hierna hield mr. A. Schrijvers een red? ove» het bakkerijbedrijf in Nederland en zijn eco- romischen toestand. De groote uitbreiding van het aantal bak kerijen in Nederland vindt zijn oorzaak, al dus spr., in de tot 1930 hooge prijzen, naast het te ruime credletstelsel. Ook de lage loonei» in sommige plaatsen hebben het hunne ertoe bijgedragen. Had men op 31 December 1932 een bakker op 596 inwoners, op 1 Mei 1936 vond men een bakker op 551 inwoners. Nam de be volking van 19301936 toe met 7 pet., het aan tal bakkerijen steeg met 20 pet. In Den Haag bedroeg de prijsdaling tenge volge van onderlinge concurrentie in de Jaren 19291934 ongeveer 22 pet., terwijl deze in Am sterdam zelfs 3040 pet. beliep, waardoor dit bedrijf nauwelijks of in het geheel niet meer loonend is geworden. Ook is de werkloosheid in het bakkerijbedrijf zeer gestegen, terwijl de loonen van 19291934 van 34 tot 29 per week daalden. Spr. zeide, dat aan den onhoudbarer. toe stand slechts een einde kan worden gemaakt wanneer de minister verbindend verklaart: 1 het vaststellen van minimum prijzen. 2 net af schaffen van het cadeaustelsel. 3 het tegen gaan van het slijterij-systeem en het verkoo- pen van brood in niet-bakkerswlnkels Ook de crisisheffingen, die per honderd melk- brooden thans ongeveer 4.69 bedragen en op 100 waterbrooden 4.03, drukken zwaar op het bakkerijbedrijf. Elke verzwaring dei heffing moet door het bedrijf zelf worden opgebracht, en verdere maatregelen, zooals de verhooging van de lasten op oliën en vetten, zijn ruïneus. Ten slotte werd met algemeene stemmen besloten een motie in te dienen, waarm de re geering op den onhoudbaren toestand in het bakkerijbedrijf wordt gewezen en waarin wordt verzocht, ten spoedigste over te gaan tot het verbindend verklaren van de onderne mers-overeenkomsten, tot verlaging van de crisisheffingen op grond- en hulpstoffen in het bedrijf, en ten spoedigste de wet op de vestl- gingselschen te doen aannemen. Deze motie zal niet alleen aan de regeering maar ook aan de R. K. Kamerfractie worden overhandigd. Ten slotte wordt in deze motie ten spoedig ste op een audiëntie bij de betrokken ministers aangedrongen. Woensdagmiddag keerde te Deventer uit Spanje terug de 22-jairge G. Dykhout, die de eerste dagen van den opstand in Spanje, te Tarragona, een havenplaats op 100 K.M. afstand van Barcelona, verbleef. Gedurende ongeveer een jaar geleden was hij in deze plaats als volontair in een wijnhandel werkzaam en logeerde in hotel Europe. Hij verhaalde ons bij zijn terugkomst van de vreeselijke dagen, welke hij in Tarragona had doorgebracht en hoe hij getuige was van de herhaalde overvallen van de roode troepen. De berichten in de pers over den toestand, aldus de heer Dykhout, geven slechts een vaag beeld van de gruwelen, die er plaats hebben. Woensdag 20 Juli omstreeks 12 uur vielen de communisten in particuliere auto's Tarragona binnen. De wagens waren beschilderd en bo venop lagen matrassen als bescherming tegen kogels. De geweren staken uit de portieren en op het helsch geschreeuw verdwenen de inwo ners in hun huizen en de hotels. Schoten weerklonken zoodat den geheelen nacht werd gewaakt. De kloosterlingen werden gewaar schuwd, hun kloosters te verlaten en den vol genden dag werden deze en de kerken in brand gestoken. Dien avond, Dinsdag 21 Juli, waren overal in den omtrek groote branden te zien. De meubels en verdere kerkinventarissen waren voor de ker ken op de pleinen verzameld tot een grooten brandstapel en later in brand gestoken. De bij bels werden verscheurd en het goud vernield. Slechts enkele mooie stoelen bleven gespaard en werden naar het raadhuis, waar de plaatselijke regeering zich had gevestigd, overgebracht. In de magazijnen en tabakswinkels werd ge plunderd en geroofd en een kogel werd niet ge spaard, wanneer niet spoedig aan een of ander verzoek werd voldaan. Deze dagen was er van politie niets te bespeu ren, terwijl het garnizoen, hetwelk niet geheel werd vertrouwd, in hun kazerne gevangen was gezet. Nadat de officieren, die met de rechtschen sympathiseerden, naar Barcelona waren ver voerd, werden de militairen vrijgelaten. De toestand was vreeselijk en slechts met groot levensgevaar kon men zich op straat be geven. Een dokter, die bekend stond als iemand, die voor het fascisme gevoelde, werd voor mijn oogen neergeschoten. Ook des nachts hield het schieten aan en men moest binnen blijven, wilde men niet getroffen worden door kogels of handgranaten. Een kiosk, waar rechtsche bladen verkocht werden, werd in brand gestoken. Als wilden ging men te keer, en als dwazen werd in het rond gesprongen. Werd op straat niet vlug genoeg de „communistische groet" gebracht, dan volgde onherroepelijk de kogel. In het hotel, waar de heer Dykhout woonde, werd de maitre d'hotel met het pistool op de borst gedwongen zoo snel mogelijk voor levens middelen te zorgen. Was ik reeds eenmaal aan den dood ontsnapt, voor den tweeden keer geschiedde dit, aldus ver teller, toen ik op het terras voor het hotel had plaats genomen en een auto in groote vaart voorbijkwam. Uit den auto werd met revolvers op mij geschoten, maar gelukkig bleef ik onge deerd. Daarop besloot ik te vluchten. Mijn pas werd gevisiteerd door een communist, die niet schrij ven kon, waardoor het zeer veel moeite kostte om te kunnen vertrekken. Met behulp van den Duitschen consul werden de moeilijkheden overwonnen en kon ik aan boord komen van het Duitsche schip de Gir- gentie. De Franschen, die in hetzelfde hotel verble ven, werden door den Franschen consul uit het hotel gebracht en ondervonden geen last van de communisten voor hun vertrek naar Bar celona en vandaar naar de grens. Bij het vertrek uit Tarragona ontmoette men aan de haven een tweetal Spaansche officieren, die in een roeiboot met achterlating van vrouw en kinderen waren gevlucht. Nadat zij aan boord waren genomen werd koers gezet naar Genua, waar zij echter niet van boord mochten, voordat hun passen in orde waren. Op de schepen waren zelfs vluchtelingen, slechts gekleed in pyama. Zij hadden moeten vluchten met achterlating van alles, wat zij be zaten. De heer Dykhout is 28 Juli van Genua ver trokken en Woensdag te Deventer teruggekeerd, waar hem vanzelfsprekend een allerhartelijkste ontvangst bij zijn behouden thuiskomst wachtte. r- k In een te Tilburg gehouden algemeene ver gadering der Federatie van Nederlandsche Schoenfabrikanten is besloten de collectieve arbeidsovereenkomst per 1 September a.s. op te zeggen. De vergadering besloot zich tegenover de ar beidersorganisaties bereid te verklaren de be staande collectieve arbeidsovereenkomst onge wijzigd te continueeren, met dien verstande, dat daaruit zullen moeten vervallen de bepa ling, dat arbeidsvoorwaarden, die in voor de ar beiders gunstigen zin van de arbeidsvoorwaar den der C. A. O. afwijken, op de individueele fabrieken in stand moeten worden gehouden, alsook de bepaling, die de fabrikanten verplicht, ingeval van werkloosheid in elk geval 50 pCt. van het minimum weekloon aan het personeel uit te betalen. Aan de arbeidersorganisaties Is verzocht, te willen mpdedeelen, of zij bereid zijn met het doen vervallen dezer beide artikelen der col lectieve arbeidsovereenkomst accoord te gaan, in welk geval de verdere inhoud der collectie ve arbeidsovereenkomst voorloopig ongewijzigd kan worden gecontinueerd. Naar het Handelsblad uit goede bron ver neemt, staat het thans vast, dat H. M. de Ko ningin' In September Tiiburg zal bezoeken, ter bezichtiging van het Paleis-Raadhuis. De trawler Rotterdam Um. 112 van de vis- scherij exploitatie maatschappij strandde Woensdagmorgen zeven uur in 'n dikken mist op ongeveer twee mijl van de haven van Ayr in het graafschap Ayrshire (Westkust van Schot land). Twee in de nabijheid zijnde trawlers van de zelfde maatschappij werden naar het gestran de vaartuig gezonden. Van deze schepen heeft de Clasina Luther IJm 59 het schip zoodanig geassisteerd, det de Rotterdam Woensdag avond laat vlot kwam. De trawler ligt thans voor bodemonderzoek in de haven van Ayr. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft arrest gewezen in de meineedzaak tegen J. V. en K. de W. te Enkhuizen, die voortgevloeid is uit de beleedigingszaak tegen ds. Bik, predikant te Enlahuizen. Het Gerechtshof vereenigde zich met 't vrij sprekend vonnis van de Rechtbank te Alkmaar, omdat niet bewezen is, dat zij opzettelijk een met de waarheid in strijd zijnde verklaring hebben afgelegd. De procureur-generaal had negen maanden gevangenisstraf geëischt. De Derika 6 IJm. 53, Derika 10 IJm. 126, De- rika 11 IJm. 124, Nelly IJm. 9, Lt. gen. Den Beer PoortugaelTJm. 81 en Trio IJm. 175 van de Vis- scherij Exploitatie Maatschappij zijn aan Frank Rijsdijk's scheepsslooperijen te Hendrik Ido- Ambacht voor den sloop verkocht. De schepen zijn tusschen de 34 en 37 jaar oud. In verband met het dreigend conflict aan de Vereenigde Glasfabrieken te Schiedam, verne men wij, dat niet alleen namens de arbeiders aldaar, doch ook namens die van de fabriek te Delft, welke tot dezelfde N.V. behoort, een ulti matum aan de directie is gericht. De rijksbemiddelaar is van het dreigend con flict in kennis gesteld. Hedenavond zal een bronzen medaille en diploma uitgereikt worden aan den 15-jarigen kranigen redder Han Roosenkrans, die op Pink steren, in de omgeving van Utrecht, een 30- jarigen man en zijn 3-jarig kind uit het water gered heeft. De medaille zal in tegenwoordigheid van zijn familie en de katholieke padvinders van welke organisatie hij lid is worden uitgereikt door den heer A. J. Meyerink, onder-voorzitter van den Nederlandschen Bond tot het redden van drenklingen. De medaille is beschikbaar ge steld door den Koninklijken Nationalen Bond voor het reddingswezen en eerste hulp bij onge lukken Het Oranje Kruis. 'S GRAVENHAGE. Geslaagd de heeren: M. van der Krabben te Den Haag; G. Lintvelt te Amsterdam; P. Kuijpers te Bergen op Zoom; L. Lips te 's Gravenhage; R. Pil te Sassenheim; W. Pollen te 's Gravenhage; J. Smit te Ensche de en K. Wierda te Oude Pekela; en de dames J. Schmidt te 's Gravenhage, W. Verdenius te 's Gravenhage en N. Barendregt te Rotterdam. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft den vroegeren notaris te Langweer, A. F., tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens ver duistering van twee bedragen, n.l. van f 4000 en van f 2300. Dit arrest is overeenkomstig het vonnis van de Leeuwarder Rechtbank. Woensdagmiddag zijn te Kiel de vlaggen van de 53 landen, welke aan de Olympische Spelen deelnemen, geheschen. Dit geschiedde nabij de Bellevue-brug, op korten afstand van het Olym- pia-heim. Var verre waren de blinkende vijf Olympische ringen, welke aan drie witte zuilen bevestigd waren, zichtbaar. Van de masten, in een halven cirkel geplaatst, wapperden de vlag gen van de zeven en twintig landen, welke ver tegenwoordigd zijn in de Olympische zeilwed strijden. De muziekcorpsen van de oorlogsmarine en het luchtwapcn en eenige eere-compagnieën stelden zich on, waarna schout-bij-nacht Goet- ting het bevel gaf voor de vlaggenparade. Korte commando's weerklonken en onmiddellijk gin gen aan de 53 masten de vlaggen omhoog, terwijl de militairen het geweer presenteerden. Na afloop van de plechtigheid werden de zei lers, die daarbij tegenwoordig waren, voorge steld aan den leider der Olympische zeilwed strijden, Kewisch, en aan schout-bij-nacht Gcetting, vertegenwoordiger van den comman dant der marine voor het Oostzeegebied. Donderdag 6 Augustus zal een goedkoope trein rijden van Amsterdam, Haarlem Leiden, Den Haag, Delft, Schiedam, Vlaardingen Rot terdam en Dordrecht naar Goes, Middelburg (markt) en Vlissingen. 's-GRAVENHAGE, 29 Juli. Geslaagd voor di ploma „A": O. Josemans, A. Klein, W. v. Kop pen, A van Loon, H. Scholte, J. Schrijvers, H. Staats en H, Wijtenburg, allen te Leiden; C. van Berkom, S. Hupkens en H. Schoen makers te Voorschoten; C. Hols en A. M. Teu- nissen, beiden te Voorburg; M. Delemarre te Scheveningen en A. Groenewegen en C. Jehee te Den Haag. Handelskennis L. O. 's-GRAVENHAGE, 29 Juli. Geslaagd: A. Heu- rink te Zwolle; G. J. Hietbrlnk te Empe; W. Jansen Smit te Groningen; P. Sluiter te Zwam- nrerdam; J. Steenbrink te Haarlem; J. L. Trom mel, te Delft. Hoogduitsch M.O. A 's-GRAVENHAGE, 29 Juli. Geslaagd de heeren: E. Hempenius te Zwolle en A. Jacobs te Den Haag, en mej S. R. E. Edelman te Den Haag. Nijverheidsonderwijs 's-GRAVENHAGE, 29 Juli. Paedagogisch ge tuigschrift, bedoeld in art. 38 der Nijverheids onderwijswet behoorende bij de akte N 3. Ge slaagd: H L. van Gessel te 's-Hertogenbosch, J. H. Harbach te Zutphen, J. Hollestelle te Arnhem en A. J. van Velthuysen te Hilversum. HAARLEM 29 Juli. Geëx. 4 mannelijke en 3 vr. candidaten. Geslaagd: mej. N. Boonstra, Warmerveer en de heeren J. A. J. Pedroli, Alk maar, J. M. Slootmaker, Blokker en J. Har- ïaar. Zaandam. 's-GRAVENHAGE, 29 Juli. Geslaagd de hee ren C. H. V. Floor te Noordwijk-binnen; H, Bron te Scheveningen; G. van Ittersum te Den Haag en F. L. H. C. Munnik te Rijswijk. 's-GRAVENHAGE, 29 Juli. Geslaagd de heeren: R. B'aatje te Amsterdam; A. de Bruijn te O. en W. Suburg; F. Daalder te Bergen; J. 't Hooft te Schagen; D. Oudenampsen te Amersfoort; J. Urlings te Ravesteyn; N. A. Marion te Den Haag; W. Mathot te Boskoop; A. Steenpoorte te Rotter dam, en de dames: A. Cordes te Groningen; Verheul te Souburg en M. Dijkstra te Rotterdam. Woensdagavond werden op de Alkmaarsche baan wielerwedstrijden gehouden, waaraan o.m. werd deelgenomen door Wals, Pellenaars, J. en P. v. Kempen, Pijnenburg, Slaats, Oszmella, Chukalla, v. d. Linden, v. d. Heyden. Omnium wedstrijd tusschen J. v. Kempen, Oszmella en A. v. d. Linden. In de sprint zegevierde A. v. d. Linden, ter wijl de klassementswedstrijd over 3 K.M. voor J. v. Kempen was. De tijdrace over 500 M. werd opnieuw door v. d. Linden gewonnen, Zbodat de totaal uitslag was: 1. A. v. d. Linden, 8 pnt. 2. J. v. Kempen 6 pnt. 3. Oszmella 4 pnt. Koppelinhaalwedstrijd. In deze race was Pijnenburg gekoppeld aan J. Kuiper, terwijl Slaats reed met D. Klink. Na 14 ronden wist de eerste combinatie de tweede in te halen. Klassementswedstrijd voor profs, over 5 K.M.: 1. P. v. Kempen, 11 pftt. 2. 'C. Wals, 10 pnt. 3. K. Pellenaars, 6 pnt. Wedstrijd voor Nieuwelingen over 5 K.M.: 1. J. v. Breda (Amsterdam). 2. C. Groeneveld Kramer (S(ompetoren). 3. A. Bosma (Opmeer). 5 K.M. voor Profs. 1. C. Wals (1 ronde). 2. F. Slaats (1 ronde). 3. J. Pijnenburg. Afvalwedstrijd Nieuwelingen: 1. J. v. Breda. 2. Hegeman (Wieringen). 3. C. Groeneveld Cramer. Koppelwedstrijd over 60 K.M. Hieraan werd deelgenomen door de volgende koppels: Wals- Pellenaars, J. en P. v. Kempen, Pijnenburg- Slaats, J. Kuipers-D. Klink, OszmellaChukal la, A. v. d. Linden-J. v. d. Heiden. Deze uitstekend gereden wedstrijd werd ge wonnen door het koppel Pijnenburg-Slaats. Op 1 ronde Wals-Pellenaars (13 pnt) en gebr. v. Kempen (0 pnt.). Op 5 ronden werd als no. 4 geplaatst het Noord-Hollandsehe koppel Kui per-Klink, dat hartelijk werd toegejuicht voor zijn moedig rijden. Op 8 ronden kwamen in de start Oszmella- Chukalla en v. d. Linden-v. d. Heiden. Vermelden wij nog, dat het baanrecord 1 ronde voor Amateurs, dat op naam stond van J. Kremers met 10 4/5 sec door Derksen van Heiloo werd gebracht op 10 3/5 sec. Tijdens het kort doch hevig onweer dat Woensdagavond boven Wijk bij Duurstede woedde, sloeg de bliksem in de in 1935 nieuw gebouwde boerderij van den heer G. Spithoven, 9 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii i ui mi in mi ui hi mm mm ui ii in a mm in ui a m,i i,i iiiiiiiiiiiiiiiiMiiitiiiiittiiiiiiiuiiii 111111111111111111 GODSDIENST 8.00 Hilversum (NCRV schriftle zing en meditatie) 10.30 Hilversum II (NCRV morgen dienst) 12.15 Hilversum II (Leger des Helle) ORGELBESPELING 11.20 Droitwich (Fredric BaycoJ 2.30 Hilversum I (Pierre Falla* 10.30 Weenen (A. Eger) ORKEST-CONCERTEN 12.20 1.00 1.35 3.20 e.50 8.15 8.20 8.25 8.30 9.30 10.10 10.35 10.50 8.36 10.20 11.20 11.20 11.50 12.00 12.20 12.20 12.30 12.30 12.50 12.50 1.30 2.20 2.20 3.40 4,20 4.50 Brussel II Luxemburg Droitwich Droitwich Droitwich Hilversum I Bïussel I Luxemburg Deutschlandsender Hilversum: I Hilversum I Milaan Boedapest. LICRTE MUZIEK Luxemburg Deutschlandsender Parijs I Deutschlandsender Droitwich Hilversum I Kalundborg Luxemburg Hilversum II Parijs I Brussel I Droitwich Brussel I Deutschlandsender Droitwich Kalundborg Droitwich Berlijn E 20 5.20 5.35 5.35 6.20 6.20 6.35 6.35. 7.20 7.20 7.25 7.35 8.00 8.30 8.50 8 50 8.50 9.35 10.20 10.20 10 40 10.50 11.00 11.05 11.20 11 30 11.35 11.35 11.35 12.00 12.40 8.00 8.15 8.20 8.20 8.20 10.35 11.20 12.20 12.25 1.30 1.45 2.00 2.00 2.25 2.50 3.00 3.00 4.00 4.20 4.45 5.20 5.30 Beromünster Brussel II Milaan Rome Deutschlandsender Hilversum I Luxemburg Brussel II Milaan Brussel II Boedapest Droitwich Toulouse Berlijn Boedapest Droitwich Toulouse Brussel I Parijs II Toulouse Droitwich Deutschlandsender Toulouse Parijs I Luxemburg Weenen Toulouse Droltwioh Milaan Toulouse Toulouse GRAMOFOON Hilversum I Hilversum II Brussel I Brussel II Parijs I Hilversum I Hilversum I Brussel I Parijs II Brussel II Parijs II Hilversum: II Brussel I Luxemburg Parijs I Hilversum II Hilversum I Hilversum I Parijs I Hilversum II Deutschlandsender Hilversum I Een concert van werken van Wagner, uitgevoerd door orkest met vocale solisten is Vrijdag avond te beluisteren via den zender Deutschlandsender (8.30 tot 10.20 uur) 5.36 6.05 6.20 3.35 7.15 7.20 8.20 6.30 8.30 10.30 10.30 11.00 11.05 11.20 11.60 Brussel I Luxemburg Brussel II Brussel I Hilversum I Berlijn Brussel II Milaan Rome Brussel I Hilversum II Brussel II Hilversum I Parijs II Droitwich KAMERMUZIEK 8.20 Deutschlandsender (trio) 9.20 Deutschlandsender (kwartet en piano) I.45 Luxemburg 5.50 Parijs I (kamerorkest) 5.50 Droitwich (septet) 6.35 Berlijn (strijkkwartet) 6.50 Parijs I (kamerorkest) 10.30 Luxemburg 12.35 Deutschlandsender (septet) SOLISTEN -CONCERTEN 11.00 Hilversum II (cello-recital) 1 50 Brussel I (Klarinet-recital) 4.00 Hilversum II (Plano-recital) 5.30 Hilversum II (zang-recital) 5.50 Berlijn (Piano-recitai) 6.20 Berlijn (zang) 6.50 Brussel I (Piano-recital) 9.35 Milaan (Plano-recital i 9.50 B'oedapest (Plano-recital) OPERA EN OPERETTE 8.50 Brussel II ..Isldora, de dochter van de salonboerin", operette) 9.00 Rome („Die geschiedene Frau" operette v. Leo Fall) 9.05 Parijs I („Madame Favart". opera-comlque v. Offenbach) PERSBERICHTEN 7.50 Brussel II 7.50 Hilversum I 8.00 Hilversum II 10.05 Hilversum II 10.20 Berlijn 10.20 Deutschlandsender 10.50 Brussel II II,00 Hilversum I VARIA 10.15 Hilversum I Voordracht Hetty Beck) 11.00 Hilversum I (Voordracht Hetty Beck) 12.00 Hilversum II (Politieberichten 2.00 Hilversum I (Voordracht) 2.30 Hilversum II (Lezen van Chr. lectuur) 5.00 Hilversum I (Voor de kinderen) 6.30 Hilversum II (Zomerbemestlng ln den tuin) 7.00 Hilversum II (Politieberichten) 7 15 7.45 9.00 Hilversum II (Literair half uurtje) Hilversum II (Radioreport.) Hilversum II (Dr. J. de Jong Tz.: „Zeilen") SPORT 1.20 Parijs II (Reportage v. d. Tour de France) 4.50 Parijs II (Reportage v. d. Tour de France) 6.15 Hilversum I (SehaaktournoO' Zandvoort: beschouwingen over de afgebroken partijen) 7.57 Parijs II (Nieuws v. d. Tour de France) Mil lllllllllllllllllll BERLIJN BEROMÜNSTER BOEDAPEST BRUSSEL I BRUSSEL II DEUTSCHL. SEND DROITWICH HAMBURG HILVERSUM I (AVRO en VARA) HILVERSUM II (KRO en NCRV) KALUNDBORG LANGENBERG LUXEMBURG MILAAN PARIJS I PARIJS II ROME TOULOUSE WEENEN 356.7 M. 539.6 M. 459.5 M. 483.9 M. 321.9 M. 1571M. 1500 M. 331.9 M. 1875 M. 301.5 M. 1261 M. 455.9 M. 1304 M. 368.6 M. 1648 M. 312.8 M. 420.8 M. 328.6 M. 506.8 M. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Volgens het jaarverslag van de Curagao- sche Handelmij. werd de handel in de ge bieden, waar werd gewerkt, verder bemoei lijkt door contingenteering en betalings moeilijkheden, maar hebben toch de werk zaamheden tot een gunstiger resultaat ge leid dan in vorige crisisjaren. De behaalde resultaten in de eerste helft van het Ico- pende jaar laten zich eveens gunstig aan zien. De toekomst biedt echter nog weinig zekerheidDe netto-winst bedraagt f 314.632 tegen f 178.498 hetv orig jaar en het divi dend zal worden vastgesteld op 5 pet. (vorig jaar 3 pet.) Volgens het jaarverslag van de Gelder- sche Tramweg Mij. ijn de resultaten be vredigend geweest, zoodat een dividend van 3'A pet. (v. j. 3 pet.) kan worden uitgekeerd. Hoofdzakelijk tengevolge van tariefsverla ging bij het goederenvervoer zijn de ont vangsten gedazald, maar het is mogen gelukken, de uitgaven tot een hooger be drag dan deze daling terug te brengen200- dat een grooter exploitatie-saldo van f 10.913 dan verleden jaar kon worden be reikt. Op 4 Augustus a.s. staat de' inschrijving open op f 2.500.000 4 pet. obligatiën tot den koers van 98 petten laste van de gemeente Arnhem, ter conversie van de op 1 Decem ber 1936 af losbare 5 pet. vijfjarige leening van 1931. Houders van deze obligaties heb ben recht van voorkeur. De 5 pet. pandbrieven der Westlandsche Hypotheekbank, serie N groot f 1000 (num mers 2003 tot en met 2763) zullen per 1 Sep tember a.s. worden afgelost. De firma Hope en Co. deelt mede, dat het Deensche ministerie van Financiën de amortisatie van de 4 pet. belastingvrije staatsleening van 1912 Koninkrijk Dene marken, voor 1936 niet door uitloting, maar door inkoop zal doen geschieden. De bij het internationale restrictieplan aangesloten kopermijen maken bekend, dat van 1 Augustus a.s. af het restrictie-quotum van 30 pet. lot 25 pet. zal worden verlaagd. Dit in verband met het feit, dat het we- reldkoperverbruik den laatsten tijd de pro ductie heeft overschreden en hierdoor de voorraden verminderden. De voorraden zijn toereikend voor een verbruik van ongeveer drie maanden. De goudprijs te Londen daalde met 1 d. tot 138/10 71 baren goud ter waarde van MACH. 20 198.000 werd omgezet. In de Londensche City beschouwt men het als een ongunstig teeken, dat tot nu toe slechts fr. 1.5 milliard op de uitgifte van circa fr. 15 milliard in Frankrijk iverd inge schreven, in tegenstelling met de verkla ringen van Auriol (Fransch minister van financiën) die hierover in den Senaat zijn voldoening te kennen gaf. Een resultaat vav fr. 5 milliard had men gunstiger geacht. D frank daalde in verband hiermede Op de beurs te Parijs is de daling der laatste weken in Fransche waarden zóó danig, dat men zich afvraagt, of thans niel het laagste punt is bereikt Minister Auriol verklaarde in den Fran schen Senaat, dat de inschrijving op de schatkistbons thans het bedrag van fr. 2 milliard begint te naderen. Behalve de kleine luyden" doen sommige bankinstel lingen aan deze transactie mede. De regee ring verwacht, dat midden Augustus fr. 3 milliard zal zijn geplaatst en hierna de uit gifte voorloopig zal ivorden gesloten. Naar verluidt zou op het oogenblik de Fransche schatkist voldoende voorzien zijn van middelen, om de terugbetaling aan d1 Bank van Frankrijk van een belangrijk be drag mogelijk te maken. Te Parijs vraagt men zich af, of de door de regeering in het vooruitzicht gestelde belastingverlagingen wel een voldoende tegenwicht zullen bieden aan de stijging der exploitatiekosten der ondernemingen als gevolg van de sociale wetten. De Kunstzijde-productie in Engeland be droeg in Juni 9.95 mill, lb., tegen 12.97 mill- lb. in Mei. In het eerste half jaar 72.2 mill, lb. tegen 61.3 mill, in het eerste half jaar 1935. Te Berlijn wordt uit Rome bericht, dat tusschen Duitschland en Italië een over eenkomst is gesloten tot verlaging van den rentevoet van de 7 pet. Dawesleening tot 5 pet. en van de 5 A pct.xoungleening tot 4 pet.. Te New York wordt gemeld, dat in Spanje de bezittingen van Ford en General Motors in beslag zijn genomen. De Commonwealth and Southern Ry behaalde in het jaar per 30 Juni een netto winst overeenkomende met 0.04 per ge woon aandeel, tegen 5.35 per pref. aandeel het vorig jaar. De International Nickel of Canada heeft in de eerste vijf maanden 18.244.062 lbs. nikkel uitgevoerd, tegen 11.920272 lbs. in de overeenkomstige periode van 1935. De ge- heele uitvoer van Canada bedroeg 68.7 mill, lbs. tegen 52 mil. lbs. het vorig jaar. De Chrysler Corporation zal onder de ar beiders extra 2 millioen uitdeelen, in ver houding tot hun iverkzaamheden. Als mi nimum wordt 25 uitgekeerd aan de em ployes in de Vereen. Staten, Canada, Enge land en België. De Louis-Nashville boekte in Juni aan netto-ontvangsten 1.53 mill, tegen 1.19 mill, in Juni 1935; in het eerste half jaar 8.14 mill, tegen 6.25 mill. De Continental Oil boekte in het tweede kwartaal aan bruto-ontvangsten 5.10 mill, tegen 4.28 mill, in het eerste kwartaal en een netto-winst van 2.24 mill, tegen 2.11 mill. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 7.387.39 (v. slot 7.38A); de Frank op 9.71—9.72 (9.71%) en de Dollar op 1.471.47% (1.47%). De Nivas verkócht 1214 tons bruine suiker met bestemming voor Japan en 909 tons superieur voor consumptie. RECTIFICATIE In de film van Dinsdag 28 Juli werd ver meld dat de Southern Railway in Juni 2.57 mill, netto's boekte tegen 1.83 mill, in Juni 1935. Dit gold niet voor deze maatschappij maar voor de Great Northern.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 6