wm* a Het bioscoopprogramma De bloedende hostie te Paganico Sabino m mm ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1936 mm Een oud zeer Een officieel onderzoek Beverwijk Zaan (hun-Kuif kmmm ip DAMMEN Damvereeniging D. O. S. Koog-Zaandijk IJmuiden SINT GREGORIUS NA REGEN KOMT VELSEREND - HEERLIJKE NATUURBADEN In de meeste landen klaagt men over de samenstelling der bioscoopprogramma's. Van tijd tot tijd ontmoeten we in de buitenlandsehe pers opmerkingen, die niet bepaald van vriendelijke gezindheid jegens de gebruikelijke filmprogramma's getuigen en het schijnt, dat alleen de Scandinavische landen een uitzondering maken, hetgeen dan te danken is aan het feit, dat men daar doorgaans een bijprogramma vermijdt of zeer bekort, zoodat alle aandacht in beslag genomen wordt door de hoofdfilm en door haar alleen. Ook in Duitschland hoort men klachten, niet zoozeer over de lengte van het program dan wel over de slechte kwaliteit van de bijfilms. Zoo bevat de Film Beobachter een arti keltje, waarin de bij films duchtig onder handen worden genomen. Het is soms om te huilen, zoo zegt de schrijver, en er be staan blijkbaar lieden in de filmindustrie, die het nooit zullen leeren. Het ministerie, de Filmkamer, de pers sloven zich uit om het publiek duidelijk te maken welken weg men in moet slaan om eindelijk te kunnen bereiken, wat bereikt moet worden: de cul- tureele en artistieke verheffing van de film, zulks in verband met de verheffing van het publiek. Waar zit de fout? zoo vraagt de schrijver. En de fout wordt gesignaleerd bij hem, op wien het in laatste instantie aankomt, den bioscoopexploitant, die blijkbaar van een goede verzorging der bijfilms den smaak niet te pakken kan krijgen. Hij wijst dan op de tweeacters, op de z.g. „Kurzfilme", waar 'n beroemde zanger zich leenen moet voor een lesje in den zang, waar een beroemde ster eenige minuten onzin moet vertellen en waaraan alle begin van dramatische span ning ontbreekt. Doorgaans worden bij deze bij films nog de namen vermeld van een of soms twee scenarioschrijvers, alsof er über haupt van een scenario sprake kan zijn en krijgt men een lange lijst te lezen met na men van lieden, die de camera hebben ge voerd, den tekst geschreven, de sound ver zorgd enz. enz. Het ergste vindt hij de z.g. cultuurfilms, of wat daarvoor moet door gaan. Een reisje naar Egypte b.v. is niet alleen een aaneenschakeling van beelden, maar bovendien een voortdurende spreken de stem, die met zooveel nadruk en duide lijkheid uitpakt, dat men onmogelijk het beeld kan waarnemen, wanneer men naar den tekst luistert. Men vergeet "hier blijk baar, dat beide met elkaar in evenwicht moeten zijn en dat zij elkaar niet mogen overtroeven in de zucht om de aandacht van den toeschouwer te winnen. Een ander bezwaar is weer, dat de luidruchtige tekst veelal dingen vertelt, die het hooren niet waard zijn, bijzonderheden over een land, een stad, een onderneming, welke het eene oor in, het andere uit gaan en geen ander effect sorteeren dan een vermoeiden kijker, die tevens hoorder was. Zoo is de stemming in Duitschland, waar men streeft naar een verdieping van de film, al ligt dit streven op een ander ge bied dan wat wij ideaal achten. In Nederland is het niet veel beter, zoo het al niet slechter is. Want behalve de verschijnselen, hierboven gesignaleerd, ken nen wij nog een ander verschijnsel, be staande in het z.g. variéténummer, het zang nummer, de show enz. Weliswaar begint men langzaam aan van de oude gewoonte om een tooneelnummertje in te lasschen, terug te komen, althans in die bioscopen, die men niet met den naam volkstheaters kan aanduiden, doch het tooneelnummer is toch nog hevig in zwang. Heeft het eener zijds het voordeel, dat het de variété-artis- ten aan werk helpt, anderzijds heeft het 't nadeel, dat het niet bepaald bemoedigend werkt op den toeschouwer en dat het on- noodig de entreeprijzen opdrijft, al zijn deze prijzen in Nederland niet overdreven te noemen. Nu men allerwege hoort klagen over den slechten gang van zaken in allerlei onder nemingen en nu men zelfs moet ervaren, dat de bioscopie, die toch geruimen tijd en langer dan vele andere bedrijven, het hoofd boven water hield, eveneens door de crisis ernstig wordt aangetast, zou het misschien zin hebben het bijprogramma eens aan een nader onderzoek te onderwerpen. Wanneer ooit het oogenblik mocht ko men, dat de bioscopen een andere tactiek gaan volgen dan zij tot dusver deden, dan zullen zij vermoedelijk de filmfabrieken niet tegenover zich vinden. Die kunnen zich immers alleen maar verheugen, als zij den loopenden band wat kunnen inhouden en niet langer meer moe ten' jachten om te voldoen aan een aan vraag die zij zelf trouwens hebben opge wekt. Alles bij alles zou een verminderde aanmaak van het slechte bijwerk en een verstandige exploitatie van de productie nog kunnen leiden tot verdieping van de film, zoodat iedereen tot en met de film kunstenaar toe er bij winnen zou. WATERPOLO H. V. G. B.Nereus 15 WIELRENNEN WIELERBAAN HEEMSTEDE Wedstrijden achter motoren I?e Kampioen LAWNTENNIS Tournament Jatiloo Tournament Rijnegom Groote ontroering maakte zich meester van de menigte ZONDAG. Heden eerste Zondag van de maand Augustus, tevens Eucharistische dag. Ket Allerheiligste blijfi uitgesteld tot na de Hoogmis. De gewone maandelijksche collecte n.t schulddelging van de kerk wordt uitgesteld xot de volgende week om den parochianen de gelegenheid te geven op den 2en verjaardag van het Kruimeltjesfonds een offertje te brengfen uit dankbaarheid voor al het goe de, door het Kruimeltjesfonds gebracht voor de armen van onze parochie. De H.H. Missen zijn om 7 uur, 8.30, 9.45 de Hoogmis en cm 11.15 stille H. Mis, speciaal voor de school kinderen. De catechismuslessen zijn voorloopig geëindigd, tot nader aankondiging. Klokslag 12 uur zal het kerkbestuur de opengevallen plaatsen aan den meestbiedende bij opbod verkoopen. Wie van de parochianen zich een mooie vaste plaats wenscht aan te schaffen, hij zorge tijdig aanwezig té zijn. Er zijn plaatsen te kust en te keur, geschikt voor elke beurs. 's Avonds om 6 uur oefening van het H. Uur waaronder de gewone maandelijksche collecte. MAANDAG geen H. Mis om 8.30, maar bij de Eerw. Zusters, om 7 uur. Deze week tot en met Vrijdag is er wegens priesterretraite geen H. Mis om half negen. Ook vervallen gedurende öp maand Augustus de oefeningen van man nen- en meisjescongregatie en H. Familie. DINSDAG des morgens om 7 uur gezongen Requiemmis voor de overledenen, wier namen staan ingeschreven op de maandlijst. WOENSDAG onder de H. Mis van 7 uur ge nerale H. Communie voor de Graal- en Con gregatieleden. Des avonds geen H. Familie. DONDERDAG om half tien gelezen H. Mis tot intentie van Bruidegom en Bruid. Heaen dr feestdag van de gedaanteverandering des Heeren. Biechtgelegenheid voor de jongens om 11 uur, voor de meisjes om half twaalf, voor de volwassenen van 68 ter voorbereiding van den eersten Vrijdag. Om 7 uur Lof ter eere van het H. Sacrament. VRIJDAG eerste Vrijdag van de maand, toe gewijd aan de vereering van het H. Hart. Des morgens om half zes wordt de kerk geopend. De H. Communie wordt uitgereikt om 6 uur, half zeven, vóór en onder de H.H. Missen. Om 7 uur gezongen H. Mis tot intentie der leden van den Eucharistischen Bond. Om 8 uur worden de kinderen ter algemeene H. Com munie in de kerk verwacht. Des avonds om 7 uur Lof ter eere van het H. Hart met Li tanie en Acte van Toewijding. ZATERDAG biechtgelegenheid van 58 30. Om 7 uur Lof ter eere van Maria met Rozen hoedje. ZONDAG: Dan zal gehouden worden de col lecte tot schulddelging van de kerk, die we gens den verjaardag van het Kruimeifonds is moeten worden uitgesteld. PAROCHIE VAN DE H. AGATHA Giro 85676 Tel. 2270 ZONDAG 9e Zondag na Pinksteren, eerste Zondag van de maand, tevens Eucharist, dag voor onze parochie. Het H. Sacrament blijft ter aanbidding uitgesteld to na de aanbidding door de volwassenen om rlrie uur. 12 uur luide aan bidding voor de kinderen. Algemeene H. Com munie voor de leden van den R. K. Vrouwen bond, Euch. Bond en voor de jongens van de Mariacongregatie. Onder de H.H. Missen is de schaalcollecte voor de groote nooden van onze parochie. Deze collecte wordt dringend in aller middadigheid aanbevolen. Gelegenheid om te communiceeren na de H. Mis van 6 uur, een kwartier voor iedere H. Mis en onder iedere H. Mis. De stille H.H. Missen zijn om 6 en 7 uur en half elf; half negen de Hoogmis. Geen H. Familie. 7 uur Lof ter eere van de H.H. Mar telaren van Gorcum met bijz. gebeden voor de bekeering van ons vaderland. 6 uur H. Mis voor overleden ouders (W.)7 uur voor Antonius Perlee; 8.30 voor de zelatricen en leden van het Kruimeltjesfonds; 10.30 voor de geest, en tij delijke belangen van alle parochianen. MAANDAG 7 uur voor overleden familie van der Maat en Heeman; 8 uur voor de geestelijke en tijdelijke belangen van kinderen; 9 uur voor de wed. J. Heijnen—de Boer, als lid van Gen. van het H. Hart. DINSDAG onder de H. Mis van 7 uur alge meene H. Communie voor de leden van de Graalwacht; 7 uur voor Elisabeth en Maria Uiterhaak; 8 uur ter eere van den H. Ignatius; 9 uur tot zekere intentie. WOENSDAG 7 uur voor Elisabeth van Bug- genumOpdam; 8 uur voor levende en over leden zelatricen en leden van het Gen. H. Kinds heid; 9 uur voor de wed. Antonia Duindam- Bruins. DONDERDAG 7 uur voor Anna Maria Wilms Floet Sickman; 8 uur voor Henricus Burger en Cornelia Koelman; 9 uur Jaarmis voor Hen drik Bitter en Grietje Rijks. Des avonds van 6 tot 8 uur gelegenheid om te biechten. VRIJDAG eerste Vrijdag van de maand, toe gewijd aan de bijzondere vereering van het H. Hart. Om 7 uur gezongen H. Mis. Des avonds 7 uur Lof ter eere van het H. Hart met litanie en akte van toewijding. Ook om 6 uur uitrei king van de H. Communie. De H.H. Missen om 7 uur voor levende en overleden leden van het Genootschap H, Hart; 8 uur vor Martinus Hu- bertus Beekelaar; 9 uur ter eere van het H Hart. ZATERDAG 7 uur voor Petrus de Wildt en Margaretha Gaal; 8 uur voor Albertus van der Pol, Elis. de Vink en Maria Rooijmans; 9 uur voor overleden armen van de parochie. Gele genheid om te biechten van half vijf tot half negen. 7 uur Lof ter eere van Onze Lieve Vrouw ter Nood, met bijzondere gebeden voor de ge vraagde intenties. lederen morgen om half zeven gelegenheid tot communiceeren. de vorige maal waart ge buiten uw schuld niet aanwezig plechtig Pontificaal-Graallof toch in Haarlem; haalt het verlies van verle den maand in door allen te komen en meer nog en beter nog dan anders uw aandacht te geven aan de H. Hostie. Om 7 uur Lof ter eere van het H. Sacrament des Altaars met Rozen hoedje, daarna het gebed van Paus Pius X voor de uitbreiding van de veelvuldige en da- gelijksche H. Communie vooral in onze paro chie. Na den zegen van het H. Sacrament wor den de laatst voorgeschreven schietgebeden gebeden. Ge hebt in druk ontvangen, overgenomen uit Sint Bavo van 7 Juni 1936 de Eerherstel- schietgebeden overeenkomstig Sint Bavo van 19 Juli zijn daarin eenige veranderingen gebracht; men antwoorde daarom anders en wel zooals de Priester deze zal voorbidden. MAANDAG 3 Aug.: geen H. Mis in de kapel van de Eerwaarde Zusters. De kerk is geopend van 6.30 tot 7.30; om 7 uur gezamenlijk bidden van het Rozenkransgebed en het Avondgebed Om 8.30 Congregatie voor de Mannen. DINSDAG 4 Aug.: Na de H. Mis vereering van de reliquie van den H. Antonius; om 4 uur in de Naaischool en geen Congregaties op Dins dagavond; van 6-30 tot 7.30 is de kerk geopend; om 7 uur gezamenlijk bidden van het Rozen krans- en Avondgebed. WOENSDAG 5 Aug.; de kerk is geopend van 6.30 tot 7.30; om 7 uur gezamenlijk bidden van den Rozenkrans; in de heele maand Augustus geen Jongenscongregatie. DONDERDAG 6 Aug.: morgen de eerste Vrij dag van de maand; van 6 tot 8.30 uur gele genheid om te biechten; anders komen de schoolkinderen in de ochtenduren biechten en wel onder leiding van het onderwijzend perso neel; dit gaat niet van wege de vacanties; ouders zorgt er nu eens voor, dat uw kinderen goed komen biechten; later moeten ze toch ook op eigen gelegenheid gaan: nu reeds een klei ne oefening; zij komen nu vooral van 6 tot 7 uur; van 8.30 tot 9.30 uur Heilig Uur; doet toch weer uw best om aanwezig te zijn; één uur in de maand, het kan toch niet te veel zijn. Heden de feestdag van de Gedaanteverande ring van onzen Heer Jezus Christus. VRIJDAG 7 Aug.: Om 5.30 uur wordt de kerk geopend; om 6 uur wordt het H. Sacrament ter aanbidding uitgesteld, de Litanie van het H Hart gebeden, en de H. Communie uitgereikt: om 6 30 uur wederom uitreiking van de H- Communie. Voor de H. Mis van 7 uur d.i. 10 mi nuten voor 7, direct na de H. Mis van 7 uur. 10 minuten vóór de H. Mis van 8 uur en na de Consecratie van de H. Mis wordt de H. Com munie uitgereikt. Van wege de schoolvacanties geen gezongen H. Mis; na de H. Mis wordt door allen de Tantum ergo gezongen. Om 4 uur van wege de schoolvacanties geen Aanbiddingsoefe ning voor de kinderen. Om 7 uur het Lof ter eere van het H. Hart van Jesus met Rozen hoedje en oefening van Eerherstel. Het eerste tientje van de Rozenkrans is overeenkomstig de intenties van het Apostolaat des Gebeds. ZATERDAG 8 Augustus van 5 tot 9 uur ge legenheid om te biechten, om 7 uur het Lof ter eere van de H. Maagd met Rozenhoedje en Haar Litanie. ZONDAG 9 Augustus de tiende Zondag na het Hoogfeest van Pinksteren: de tweede Zon dag van de maand, daarom algemeene H. Communie na de H. Mis van 6.45 voor de le den van de Damescongregatie. H. MARIA MAGDALENA. ZONDAG 2 Aug.: 7.30 Leden van Gedurige Aanbidding. 10 uur geestelijk en tijdelijk wel zijn van de Parochie. MAANDAG: Pastoor Marz en overleden fa milie (7 uur), 7.45 leden van de Eeuwige Me morie. DINSDAG: Christina van Elderen Hart. WOENSDAG: Overleden Familie Bijvoet en Commandeur. DONDERDAG: Cornelia van de Nes als jaar- dienst. VRIJDAG 7.30 gezongen H. Mis ter eere van het H. Hart voor de leden van Gedurige Aan bidding. ZATERDAG: Overleden Familie de Goede- Boon. ZONDAG: 7.30 Maria Wiethaar. HEDEN negende Zondag na Pinksteren, eer ste Zondag van de maand en plechtige viering van ons Aanbiddingsfeest. De H. Communie wordt om kwart voor 7, 7 uur, kwart over 7, onder de H. Mis en om 9 uur uitgereikt. Het H. Sacrament wordt na het Communie- uitreiken van kwart voor 7 uur ter aanbidding uitgesteld. Onder de H.H. Missen schaalcollecte voor de Kerk en voor de onkosten van het aanbiddings feest. De schaalcollecte voor de altaarsieraden bij gelegenheid van ons Patroonsfeest heeft op gebracht 26.67. Onder de Vroegmis algemeene H. Communie voor de geheele parochie. Aan de parochianen wordt dringend verzocht op dit Aanbiddingsfeest allen te naderen tot de H. Tafel en dit te doen bank voor bank te be ginnen bij de eerste. Aan de heeren koor zangers wordt beleefd gevraagd om voor de an dere parochianen te communiceeren teneinde onder het Communieuitreiken Sacraments hymnen te kunnen zingen. Onder de Vroegmis zullen de volgende gezan gen worden gezongen: Voor het Evangelie het Congreslied (No. 71) en Adoro Te. Na het Evangelie Lof zij het H. Sacrament (No. 65) en In 't Heilig Altaarsacrament (68). Na de Con secratie Knielt Christenschaar (63), onder het Communieuitreiken H. Sacramentshymnen door Heeren Koorzangers. Na het Communie-uitrei ken wordt gezongen Lied van Lof en Dank (No. 70). Om 10 uur plechtige Hoogmis. Het H. Sa crament blijft geheel den dag ter aanbidding uitgesteld. De parochianen zullen er hoop ik voor zorgen dat er geheel den dag aanbidders zijn bij het H. Sacrament, in het bijzonder op de uren tusschen de H.H. Missen en na de Hoogmis. De Mariacongregatie en de Derde Orde zal er een eer in stellen heel den dag door bij het H. Sacrament door een of meer leden vertegenwoordigd te zijn. De Besturen zullen gemakkelijk een lijstje van biduren kunnen sa- mev,tellen en dit aan hun leden geven. Ook de leden van P. S. C. K. zullen toch zeker een half uur in aanbidding komen doorbren gen. Om 3 uur algemeene en luide aanbidding. Men wordt verzocht zijn gezangenboekje mede te nemen. Om 7 uur Solemneel Lof met preek, Processie (bij gunstig weer in den tuin) en Te Deum. Alle bruidjes zijn welkom. Zij moeten tegelijk met de misdienaars om kwart voor 7 uur aan de pastorie zijn. Om 5 minuten voor 7 uur wordt door alle parochianen gezongen Gods Engelenscharen knielen. Na 't Salve Regina wordt gezongen En gelen daalt met spel en snaren. Aan de paro chianen wordt dringend verzocht om onder de Processie buiten niet te praten, doch alleen maar te zingen of te bidden. Gaarne zou ik zien dat er hier en daar hardop de rozenkrans gebeden werd onder de processie in den tuin. Dit geldt vooral voor degenen, die het verst van de koorzangers verwijderd zijn, zoodra men bij het begin van de processie buiten is gekomen en bij het teruggaan naar de Kerk. Na het zin gen van 't Tantum Ergo buiten wordt gezongen na het Lof Congreslied No. 71. Heden kan vanaf Zaterdagmiddag 12 uur tot aan Zondagmiddernacht de aflaat van Portiun- cula verdiend worden. Zoo dikwijls als men op In het clublokaal der Damvereeniging „D. O.S." werd de medaille- en zomerwedstrijd voortgezet. De uitslagen luiden als volgt Medaille-wedstrijd. C. Vrolijk remise met P. Heidweiler; S. Stienstra Jr. wint van H. Kol; H. J. van Berk wint van E. Borger. Zomerwedstrijd. Groep I G. A. Ottolinj wint van W Dijkhof; F. Moliema remise met J. Spijker; G. A. Ottolini wint van C. Vrolijk. Groep II. H. J. van Berk wint van H. Kol. Groep III. S. Vermeer remise met E. Borger. dezen dag hier de kerk bezoekt kan men een vollen aflaat verdienen, welke toepasselijk is op de zielen van het Vagevuur, op voorwaarde dat men gebiecht en gecommuniceerd heeft, en bij ieder kerkbezoek 6 maal het Onze Vader, 6 maal het Wees Gegroet en 6 maal het Eere aan den Vader bidt. Wie gewoon is om de 14 dagen te biechten of minstens 5 maal per week te com munie gaat en in staat van genade is, behoeft voor dezen aflaat niet extra te komen biechten. Gedurende de maand Augustus geen Man- nencongregatie. WOENSDAG feestdag van Maria ter Sneeuw. DONDERDAG feestdag van de gedaantever andering des Heeren; des avonds van 6 tot 7 uur biechthooren en om 7 uur oefening van het Heilig Uur. VRIJDAG, eerste Vrijdag van de maand. Communieuitreiken om half 7, 7 uur, 10 minu ten over half acht. Om kwart voor 8 gezongen H. Mis ter eere v. h. H. Hart en 's avonds Lof ter eere v. h. H. Hart. ZATERDAG biechthooren van 3 tot 5 en van half 7 tot 8 uur. ZONDAG 2 Aug.: de negende Zondag na het Hoogfeeest van Pinksteren: de eerste Zon dag van de maand: Eucharistische dag; het H. Sacrament wordt uitgesteld ter aanbidding voor de H. Mis van 6% en blijft uitgesteld tot en met de Hoogmis van 9.30 uur; de H.H. Missen zijn te 6.45, 8, 9.30 en 11.30 u.; na de Hoogmis vóór de Tantum ergo wordt gebeden het gebed van de Broederschap van den H. Geest tot uitbreiding van het geloof. Onder de H.H. Missen van vandaag gaat de collecte voor onze kerk; denkt er toch eens goed aan; onze in komsten zijn voor dit jaar buiten onze schuld cm door bezuinigingsmaatregelen van de Re geering inzake het Onderwijs hard achteruit gegaan; onze uitgaven zijn heusch niet achteruit gegaan; langs alle kanten moet bezuinigd wor den; langs alle kanten moet er op de kleintjes gelet worden om het bedrijf vergun me dit woord; het stond er voor ik het goed wist om het bedrijf te laten loopen; nog geen f25.00 de laatste collecte; dat is gemiddeld genomen van eiken bezoeker in de kerk even meer dan 1 cent; dat gaat toch niet, zoo loopen we op den duur tegen de keien; het Kruimeltjesfonds gaat ook achteruit, het scholenfonds dito met een sterretje; als allen, die kunnen, volhouden, dan gaat het nog best, maar helaas, er zijn er ge rust nog velen in onze parochie, die best kun nen, maar het niet doen. Gedenkt de collecte. Om 5 uur wederom Uitstelling van het H. Sacrament tot en met het Lof van 7 uur; de vacantie is wel begonnen, toch blijft evengoed staan de Aanbidding door de schoolkinderen van 5 tot 5.30 uur; ouders doet eens meer dan anders uw best om uw kinderen, die niet elders op vacantie zijn, naar dit Aanbiddingshalf uurtje te zenden Om 5.30 tot 6 uur Aanbidding door de leden, van de Vrouwelijke Jeugdbeweging de Graal Spoorkaart HAARLEM—SANTPOORT met toegang BAD 0.50; Kinderen 0.30. PAR. H. MARTELAREN VAN GORCUM Heden 9e Zondag na Pinksteren, le Zondag v. d. maand. Algem. H. Comm. voor leden der Maria-Congr. Maandel. schaalcollecte voor on ze arme parochie, heel bijzonder aanbevolen in bekende milddadigheid. 4 uur Lof ter eere v.d. H. Martelaren van Gorcum met vereering der reliquie. DINSDAG en VRIJDAG algem. H. Comm. schoolgaande jeugd. Ouders: herinnert uw kin deren aan: „Mijn taak onder de vacantie." VRIJDAG le der maand, 6.30 uur uitreiken der H. Communie, 8 uur H. Mis met zang. 's Avonds 7 uur Lof, lit. en toewijding h. Hart. Gelegenheid tot biechten deze week iederen dag vanaf 7 uur, Donderdagavond 7 uur, Za terdag van 4.305 uur en 7—8.30 uur. Augustus-maand, vacantiemaand Laat uw vacantie-uitgaven uw maandelijk sche bijdrage niet verminderen. Moge integen deel uw goede stemming dezen keer het bedrag verhoogen ZONDAG, Hoogmis voor de parochie. Hoog mis Guurtje Poedrint, 10 uur overl. fam. MAANDAG 8 uur Pastoor v. Dorp. DINSDAG 8 uur Maria Pues de Groot. WOENSDAG 8 uur Pastoor G. v. d. Burg. DONDERDAG 8 uur Joh. Fleur. VRIJDAG 8 uur voor een overledene. ZATERDAG 8 uur Jac. Ger. v. Dijk Gedoopt: Bern. Corn. Mulder. Bediend: Alida Hohenstein Vreeker. Feit is, dat velen zich ergeren aan de op- eenhooping van de bij nummers. Nog altijd is de tweeacter in zwang, nog steeds zingt men levensliederen op de planken en vaak nadat enkele levensliederen op het doek er aan voorafgegaan zijn; nog altijd krijgt men drie journaals te zien en nog altijd fi gureert de teekenfilm als hoogtepunt van het bijprogramma. Laten we echter direct en zonder omwegen verklaren, dat we het journaal en de teekenfilms niet gaarne zou den missen. Zij vormen en zullen voorloopig wel blijven vormen het werkelijke hoogte punt van het geheele programma. De tee kenfilm verheugt iedereen, hetzij argelooze toeschouwer, hetzij critische opmerker en het journaal is door zijn actualiteit meestal interessant. Doch soms mocht men wen- schen, dat de operateurs, die in groote haast hun nieuwtjes draaien, zich iets ster ker lieten beïnvloeden door de snelle ge beurtenissen zelf, waardoor zij een sugges tiever tempo zouden kunnen bereiken. Want het is merkwaardig om te zien, hoe sommi ge gebeurtenissen door hun karakter den filmer als het ware dwingen tot een inte ressante vormgeving. Drie journaals echter lijken ons overdreven. Zij vragen te veel in spanning en het ergste is, dat de inspan ning des te vermoeiender is, naarmate zij gericht wordt op minder interessante din gen. Zou men dan niet even goed en beter het filmprogram kunnen samenstellen uit een journaal, een teekenfilm en de hoofdfilm? Deze laatste krijgt dan tenminste de kans, die zij in sommige gevallen verdient. Nu echter is men gewoonlijk moe, als men nog aan het voornaamste nummer, waarvoor 't publiek juist komt, moet beginnen. Het is lang niet uitgesloten, dat de theaterexploi tant door een sterke inkorting van zijn programma twee in plaats van één, drie in plaats van twee programma's kan geven met de kans dat zijn publiek sterker op komt. De vraag, of deze inkorting schaden kan aan de importeurs, mag dunkt ons ont kennend worden beantwoord. Want wat let de importeurs om, nu zij geen bijwerk kun nen leveren, de tekorten te verhalen op de prijzen der hoofdfilms, die gemakkelijker betaalbaar worden, wanneer een grooter publiek de theaters bezoekt. Er zijn menschen, die niet naar de bios coop gaan, omdat zij niet tegen het bij program op kunnen. Zij komen laat, tegen het oogenblik, dat de hoofdfilm gaat begin nen, doch een enkele maal komen zij niet uit de overweging, dat zij eigenlijk voor een half programma evenveel betalen als an deren voor een heele verzameling films. De kleine theaters geven eigenlijk, zij 't ongewild, het voorbeeld. Zij draaien lustig van het middaguur tot middernacht en al zitten ze nooit stampvol, zij blijven voort durend hun publiek in- en uitschuiven, on verschillig of zij nieuwe dan wel stokoude films vertoonen. De laatste competitiewedstrijd van H. V. G. B. tegen Nereus uit Zaandam is in een 15 nederlaag geëindigd. Aanvankelijk was H. V. GB. het meest in den aanval, maar toch kon Nereus de leiding nemen (01). Van Ommeren beantwoordde dit doelpunt met een ver schot, waarmede keeper Stam groote moeite had. Door onvoldoend wegwerken kwam Bongert- man in het bezit van den bal en maakte gelijk. Nog voor de rust nam Nereus met een ver schot opnieuw de leiding (1—2). In de tweede helft kwam de Nereus-voor- hoede pas goed los. Wegener verrastte Boeree direct met een ver schot (1—3). Hoewel H.V. G.B. zich even aardig herstelde en het Zaan- sche doel belaagde, was Nereus toch het ge vaarlijkst. Door een welgericht schot van Wegener en een zuiver diagonaal schot van den Zaanschen linksbuiten volgden nog twee doelpunten, zoodat het einde kwam met een 15 nederlaag. Zondag a.s. vinden er wederom wedstrijden achter motoren plaats op de Heemsteedsche Wielerbaan. De stayers Harry Hoek uit Eind hoven, Willem Matena, Den Haag en J. v. d. Heyden, Amsterdam zullen er elkaar ontmoe ten. Dus drie stayers van prima klasse, die el kaar niet veel toe zullen geven, zoodat' we dus een spannenden strijd kunnen verwachten. Zij rijden drie ritten: eten van 10, een van 15 en een van 25 K.M. Als gangmakers zijn geangageerd: Schlebaum, Bustraan en Slerker. Verder wordt een omnium-wedstrijd gehou den tusschen het bekende Noordwijksche kop pel Riethoven—Verschoor en het koppel J. Rij- neveld (Haarlem) en H. Cuvelier (Nieuw-Ven- nep). Deze renners rijden een sprint; Verschoor en Rijneveld een achtervolging achter den motor en tot slot een koppl-achtervolging. Het ge heel gaat met puntentelling, zood'at na deze drie ritten het koppel dat de meeste punen heeft winnaar wordt. Verder staater nog op het programma een klassements-wedstrijd voor amateurs over 50 ronden en een afval-race voor nieuwelingen. Het is dus een zeer sportief en gevarieerd programma. Ondanks het minder gunstige weer konden de wedstrijden op de Heemsteedsche wielerbaan toch doorgaan. Met dézen 8sten baanclubwed- strijd werd de geheele competitie voor A- en B- klasse, n.l. afvalrace voor A en B en tijdrace voor B-klasse afgewerkt. Het waren mooie sportieve ritten en vooral de beide afvalnummers 'waren zeer spannend, al hoewel voor de B-klasse niet minder dan 16 renners gelijk startten. Ten slotte ging een koppelwedstrijd, welke ook heel mooie sport te zien gaf. Vooral de Best en Schelvis vielen op en B. van Dijk had aan de Best handen vol werk. Het verloop der diverse nummers was als volgt Afvalrace B-klasse: 1. R. Steenis 6 p.; 2. D. Drost 5 p.; 3. H. Peetoom 4 p.; 4. Veenhof 3 p.; 5. Meyer 2 p.; 6. Esveld, 1 p. Tijdrace drie baanronden, B-klasse: 1. Hensen 46-3, 6 p.; 2. D. Drost 47-3, 5 p.; 3. Peetoom en Hesels 47-4, 3,5 p.; 4. Vos, de Lange en Meyer, tijd 48 sec, elk 1 punt. Burger 48-2; v. Onenk 49-2; Opbroek 49-1; Valkman 49-4; Veenenhof 50-0; v. d. Heijden 50-3; Esveld 50-4; v. Halst 51-1. 20 ronden voor niet-geplaatsten: 1. Bakker; 2. L. Sietsma; 3. van Norden; 4. Keizer; 5. de Graaf. Afval-race A-klasse: 1. van Dijk, 6 p.; 2. de Best, 5 p.; 3. Th. Drost, 4 p.; 4. van Rooyen, 3 p.; 5. de Brey, 2 p.; 6. Schaper, 1 p. Voor den koppelwedstrijd 100 ronden 4 klas sementen kwamen de navolgende koppels aan den start: Van DijkSchelvis; Th. DrostD. Drost; v. RooyenSchneidler; J. Breyde Best; Dena- perten Boom en OpbroekBinger. De uitslag werd: 1. Van DijkSchelvis 11 p.; 2. de BestBrey 9 p.; 3. Schaperten Boom 1 punt. Eindstand der Baan-Competitie A-klasse: Van Rooyen 19; de Best 14; Scha per 12; van Dijk 12; Th. Drost 12; Brey 8; Peetoom' 6; Schelvis en Truitema 5; Groot 4; Rijneveld en Takel elk 3; ten Boom en Moer kerk 1 punt. B-klasse: R. Hessels 25-5; D. Drost 20; Bur ger 11; Veenhol 9,5; v d. Heyden 6; H. Peet oom 6; Meyer 6; de Lange 5; Opbroek 3; Schenk en Valkman 2; Kaestner, Vos en Esveld 1 P. Gisterenavond werden voor bovengenoemd tournament wederom enkele spannende partijen gespeeld. De uitslagen luiden: Heeren-enkelspel 2e ronde, Ir. H. v. Driessum w. o. versus de Winter; 3e ronde, W. v. Bellen slaat H. Seveke 36, 61, 61; C. Erdman slaat J. v. d. Stadt 6—3, 61. Dames-enkelspel 2e ronde, mej. M. Hulshoff slaat mej. T. Leeuwenberg 61, 62. Heeren-dubbelspel le ronde, E. Nielsen en J. v. d. Stad't slaan G. Aanstoot en B. v. d. Vliet 68, 62, 6—3; L. Jacobs en J. Jacobs slaan Löben Seis en Löben Seis 16, 75, 63; Ir. H. v. Driessum en H. Seveke slaan A. Cats en J. Baas 60. 7—5. Dames-dubbelspel 2e ronde, mevr. v. d. Klas horst en mej. Zus Blikslager slaan mevr. Harte- velt en mej. P. v. Rooy 64, 36, 64. Troosttournooi Heeren-enkelspel: le ronde, F. Wildeboer slaat J. Plak 64, 8—6. De belangstelling op het banencomplex Rijne gom was gisterenavond bij de voortzetting der wedstrijden wederom buitengewoon groot. Er Zooals onze Romeinsche correspondent reeds gemeld heeft, heeft zich op Zondag 26 Juli j.l. in de parochiekerk van den H. Nicolaas van Bari te Paganico Sabino een opzienbarend voorval voorgedaan bij het breken van de H. Hostie door een priester. Er zou uit het laatste partikel, dat de priester in den kelk liet vallen, met kracht bloed zijn gespoten, dat de corporale, het canon bord en de altaardwaal bevlekte. Aan den Bisschop van Rieti, Z. H. Exc. Mgr. Massimo Rinaldi, is door de Congre- gratie van "t H- Officie opdracht gegeven een proces van onderzoek naar de authenticiteit van dit mirakel in te stellen. Hangende dat onderzoek is voorbarigheid natuurlijk uit den booze en de feiten dienen onder voorbehoud te worden weergegeven. De „Messagero" meldt, dat de pastoor die celebreerde, don Raffaelo Codipietro, in het eerste oogenblik van zijn ontsteltenis bovenmen- schelijke pogingen deed om zich op de been te houden. De ontroering van den geestelijke werd direct bemerkt door de het dichtst bij het altaar gezeten personen, die niet onmiddellijk een ver klaring wisten te geven van wat er gebeurd was. Doch in een oogwenk bleek de ware toedracht van de feiten aan de verbaasde aanwezigen, die begonnen te roepen: „Een wonder, een wonder!" De geloovigen, die de kerk vulden, probeerden zich een weg te banen naar het altaar, doch de celebreerende priester, die spoedig zijn ontroe ring meester was, zette, in het bewustzijn, dat hij den heiligen plicht van het opdragen van het H, Misoffer vervulde, de heilige handeling voort en bracht haar ten einde. Bij het „Ite Missa est" echter verdrong zich een indrukwekkende volksmassa rond het altaar. Men constateerde, dat de corporale hier en daar met bloed bevlekt was. Duidelijke bloed vlekken waren ook zichtbaar op de lijst van het middelste Canonbord, die tegen het tabernakel aan staat. De altaardwaal, rechts van den kant van den toeschouwer gezien, was eveneens met bloed bevlekt. Er is hier geen sprake van suggestie, want het aanwezige bloed is een bewijs van het onbe twistbare feit. Evenmin kan er sprake zijn van toevallige verwondingen van den celebreerenden geestelijke, don Raffaelo Codipietro, wijl op zijn handen, armen en gelaat zelfs niet de lichtste schram te zien was. Ook de veronderstelling van een plotselinge neusbloeding is niet houdbaar, daar een neusbloeding ronde vlekken veroor zaakt, die het duidelijk kenmerk vertoonen van een druppelende vloeistof, terwijl de vlekken op de corporale, de lijst van het Canonbord en op de dwaal erop duiden, dat het bloed met kracht er tegen aan gespat is. En dit wordt bewezen door het feit, dat terwijl er bloedvlekken zicht baar zijn op de corporal!, die zich onmiddellijk onder den kelk en op de pateen bevindt, er zich ook vlekken bevinden op de altaardwaal. Indien men dus let op den afstand der bloed vlekken ten opzichte van den priester en de verschillende plaatsen, waar de vlekken zich be vinden, dan moet men zonder meer de hypothese van een bloeding van den kant van den geeste lijke verwerpen. Deze heeft verklaard, dat op het oogenblik van het breken van de H. Hostie de oogen noodge dwongen op de Hostie moeten gericht zijn en uit die H. Hostie heeft hij, zonder twijfel, dui delijk met kracht bloed zien spatten. Voortdurend worden door de geloovigen bloe men en kaarsen in de parochiekerk gebracht, die schittert in een zee van licht. Het altaar en al de heilige voorwerpen, die zich daarop bevinden, worden op de beurt be waakt door den pastoor don Raffaelo Codipietro zelf, door door den koster Iachini Antonio, door frater Bernardino Fatini en Cavallari Giogio, uit Paganico Sabino geboortige seminaristen. De Bisschop van Rieti, Mgr. Massimo Rinaldi, die telegrafisch van het gebeurde in kennis werd gesteld, begaf zich onmiddellijk naar het berg dorpje, om er een eerste onderzoek in te stellen. Na ten slotte tot de in het kerkje verzamelde geloovigen een passende toespraak te hebben gehouden, keerde de bisschop naar Rieti terug, vanwaar hij doorreisde naar Rome. Tevoren had de bisschop de met bloed bevlekte altaarvoorwerpen persoonlijk in het tabernakel weggesloten, waarvan hij den sleutel bij zich heeft gehouden. Te Rome heeft Mgr. Rinaldi den assessor van de H. Congregatie van het H. Officie, Mgr. Ot- taviani, en een anderen functionaris van ge noemde Congregatie van het wonderbaarlijke feit op de hoogte gesteld. Geloovigen en nieuwsgierigen stroomen van alle kanten toe naar de plaats, waar de gebeur tenis plaats greep. werden dan ook aardige en spannende partijen vertoond. De uitslagen luiden: Dames-enkelspel 2e ronde, mevr. Laimböck slaat mej. I. Smit 6—2, 86; Mej. Zwanenburg slaat mej. Kitz van Waveren 6—3, 75. Heeren-dubbelspel 2e ronde, Dickmann en Vellema slaan de Winter en v. Pampus 06, 6—3, 7—5. Heeren-enkelspel 2e ronde, Noorman v. d. Dussen slaat F. Dickman 64, 57, 6—1; Treurniet slaat Rotbarth 62, 62; 3e ronde, Redeker slaat E. de Laporte 68, 63, 61; de Haan w.o. versus Kustian; Düsterbeck slaat A. v. Tetering 61, 60; ten Houte de Lange slaat Noorman v. d. Dussen 60, 60; J. Rechter slaat L. Bijvoet 26, 6—1, 63. Gemengd dubbelspel le ronde, mej. Redeker en Sitniakowsky slaan mej. Schroder en Gat- sonid'es 46, 97, 64; 2e ronde, mevr. Ranke- ma en H. Meijer slaan mej. Kitz de Lange 16, 8—6. 6—4.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 10