Wapenlevering van Italië aan Spanje I Meerdere vliegtuigen uit Italië naar Marokko Het nieuws van heden DE CONFERENTIE VAN VIJF MOGENDHEDEN DE BRITSCHE HOUDING TEGENOVER SPANJE De veroveringen van Italië De grenzen van Kwangsi gesloten De minister van Binnenlandsche Zaken te Madrid ontkent krachtig, dat de ambassades voornemens zouden zijn de hoofdstad te verlaten DE GEVECHTEN IN DE GRENSSTREKEN DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1936 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN yoor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 20076 Frankrijk verontrust over de reis van Italiaansche vliegtuigen naar Spaansch-Marokko Een internationale conferentie gewenscht Duitschland en Italië accepteeren de uitnoodiging van Engeland, Frankrijk en België BERLIJN, 31 Juli. (D. N. B.) De rijksminister van Buitenlandsche Za ken, Von Neurath, heeft heden te Berlijn den Britschen en den Fran- schen zaakgelastigde, alsmede den Belgischen gezant bij zich ontvan gen en hun medegedeeld, dat de Duitsche regeering de uitnoodiging der drie regeeringen tot een confe rentie der vijf mogendheden heeft aangenomen. Het Weer De regeering zal slechts handelen in strenge overeenstemming met de wet Engeland niet voornemens de annexatie van Abessinië te erkennen Kleinigheden op de Philippijnen Opnieuw vrees voor een burger oorlog in China Minister Spaak en de politiek van België Opmerkelijk weinig berichten komen thans vanuit Spanje zelf binnen over den toestand aan de fronten en in de verschil lende steden en centra in het binnenland. Zoowel van regee- ringszijde als van den kant der opstandelingen schijnt men den grooten strijd voor te bereiden, waarbij publiciteit dikwijls schade kan beteekenen. De berichten echter over voornemens der ambassades om Madrid te verlaten, hebben den minister van Binnenlandsche Zaken gedreven tot een officieele mede deeling, waarin deze plannen met grooten nadruk worden ontkend. Ook zou het garnizoen der hoofdstad, volgens dit communiqué, in geen enkel opzicht in verzet gekomen zijn tegen de regeering. Een regeeringsproclamatie door vliegtuigen onder de opstan dige soldaten verspreid De erkenning van de Junta van Cabanelias SIM» Tal van leidende Olympische figuren woonden een feestavond bij, welke door Rijksminister dr. Frick was aangeboden De toestand te Navarra De Junta van Cabanelias Slot volgt Het Britsch—Russisch vlootverdrag Na Denemarken volgen bespre kingen met Zweden Brand in een Grieksch kruitmagazijn NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct„ Ingex. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. PARIJS, 31 Juli. (Reuter). He denochtend was men in politieke kringen zeer onder den indruk van de berichten inzake de noodlanding van Italiaansche vliegtuigen bij Oran, welke oorlogstuig vervoerden en be stuurd werden door Italiaansche mi litairen. Deze vliegtuigen waren op weg naar Spaansch-Marokko, dat ge heel in handen van generaal Fran- Men was te meer onder den indruk, daar gisteren in de commissies van buitenlandsche zaken van Kamer en Senaat Blum en Delbos verklaarden, dat Frankrijk zich zou onthouden van elke interventie in Spanje. In verband hiermede achtte men in par. lementaire kringen noodig, dat een confe rentie bijeen wordt geroepen van de sta ten, welke het statuut van Tanger garan deerden, ofwel van de drie groote mogend heden, die belangen hebben in de Mid- dellandsche Zee, n.l. Frankrijk, 'Engeland en Italië, teneinde een formeel acroord van absolute niet-inmenging in de zaken van Spanje te sluiten. De Fransche regeering heeft evenwel haar houding nog niet kunnen bepalen. Morgen zal de ministerraad bijeen komen en waarschijn lijk zullen dan beslissingen worden genomen. Naar vernomen wordt is geen enkel van de Italiaansche vliegtuigen, die gisteren boven Oran Werden gesignaleerd, te Tetoean aange komen. Naar aanleiding van de berichten betreffen de de noodlanding der op weg naar Spaansch- Marokko zijnde Italiaansche vliegtuigen wordt van bevoegde Italiaansche zijde ver klaard, dat de Italiaansche autoriteiten reeds een onderzoek hebben ingesteld. Zouden de berichten waar blijken, dan, zoo voegt men hieraan toe, heeft men hier waarschijnlijk met particulier initiatief te doen. Le Temps publiceert een telegram uit Oran, dat meldt, dat een Spaansch vliegtuig versche nen is boven de plaats, waar gisteren het Ita liaansche vliegtuig een ongeluk heeft gehad en daar een boodschap heeft neergeworpen, bene vens een zak, waarin uitrustingsstukken van het Spaansche legioen zaten. De voorwerpen zijn door aanwezige autoriteiten in beslag genomen. In Britsche diplomatieke kringen heeft men nog geen mededeeling ontvangen inzake het ongeval van de Italiaansche vliegtuigen, zoo dat men nog geen commentaar levert op de levering van oorlogsmateriaal aan de opstande lingen. He minister wees er in het bijzone* op, dat deze conferentie in elk opzicht, oW om het program eelf, een zorgvuldige diploma tieke voorbereiding noodig heeft. De Italiaansche zaakgelastigde werd van deze mededeelingen op de hoogte gesteld. De minister van Buitenlandsche Zaken graaf Ciano, heeft 'te Rome den Fran- schen ambassadeur en de Engelse he en Belgische zaakgelastigden bij zich ontvan. gen. In antwoord op hun mededeeling van 24 Juli stelde hij hen er van in kennis, dat de Italiaansche regeering gaarne zal deelnemen aan de conferentie der vijf Locarno-mogendhedeu op een nader vast te stellen datum. Hij voegde hieraan toe, dat de Italiaansche regeering het nuttig oordeelt de conferentie behoorlijk voor te bereiden door een passende gedachtenwisseling langs den gewonen diplo- matieken weg in het belang van de hooge doeleinden der conferentie zelve. Graaf Ciano heeft den Duitschen ambassa deur van deze mededeeling op de hoogte ge bracht. Spaansche straattooneeltjes zooals er thans genomen officier der opstandelingen wordt dagelijks waarneembaar zijn. Een gevangen in triomph door de straten gevoerd VERWACHTING: Matige Westelijke tot Noordwestelijken wind, meest zwaar bewolkt, waarschijnlijk eenige regen- buitjes en iets warmer. 5= VERDERE VOORUITZICHTEN: Weinig 1 verandering. LONDEN, 31 Juli. (Reuter). In het La gerhuis heeft de liberaal der oppositie Ro berts nog een redevoering uitgesproken, waarin hij uitvoerig betoogde, dat de be langen van Groot-Brittannië samengingen met een overwinning van de Spaansche regeering in den tegenwoordigen burgeroor log, waarom hij er bij de regeering op aan drong geen onpartijdige houding aan te nemen. Hij werischte weliswaar geen Engelsche in terventie, maar toch wel machtiging voor de Spaansche regeering, wanneer zij dit vroeg, wapenen in Engeland aan te koopen. In zijn antwoord zeide lord Cranboume, dat de toestand in Spanje buitengewoon delicaat is en gecompliceerd. „Hoe minder wij er over spreken, hoe beter het zal zijn. Alles wat ik kan doen, is de sympathie van allen in Engeland uit te spreken met het Spaansche volk in de troebelen, waarin dit zich bevindt en de Kamer de verzekering te geven, dat de Britsche regeering geen onpassende actie betreffende dit conflict heeft ondernomen of zal ondernemen." De regeering heeft geen enkel Spaansch ver zoek betreffende aankoop van wapenen ont vangen; wanneer dit mocht geschieden, zou de aanvraag behandeld worden op de gewone wijze in overeenstemming met de wet. „Ik stel er prijs op, zeer duidelijk te ver klaren, dat in dezen zeer moeilijken toe stand de Britsche regeering voornemens is te allen tijde te handelen in strenge over eenstemming met de wet." LONDEN, 31 Juli. (Reuter). In het Lagerhuis verklaarde Lord Cranbourne, dat de erkenning van de annexatie van Abessinië op de eerste plaats een kwestie is, welke den Volkenbond aangaat. Op het oogepblik kan hij evenwel zeggen, dat de Britsche regeering geenszins voor nemens is deze annexatie te erkennen. MANILLA, 31 Juli. De bandiet Callado en zijn rooverbende, die reeds geruimen tijd het gebergte volkomen onveilig maakten, zijn ten slotte gevangen en thans veroordeeld. Daar men in de Philippijnen niet op een paar jaar schijnt te zien en men behoorlijk met de bende bleek te willen afrekenen, werd de hoofdman veroor deeld tot 90 jaar gevangenisstraf. De 37 leden van zijn benae werden verrast met in totaal 1400 jaar gevangenisstraf. Mogelijk worden de straffen toch nog boven „levenslang" geprefe reerd, immers „men kan nooit weten"!? SJANGHAI, 31 Juli. De grenzen van Kwangsi zijn door de Nankingregeering ge sloten, teneinde te voorkomen, dat de pro vinciale troepen van wapens en munitie worden voorzien. Maarschalk Tsjang Kai Sjek heeft opnieuw de leiders in Kwangsi gewaarschuwd. Daar wederom de vrees ontstaan is voor een burgeroorlog tusschen Kwangsi en Nan king, blijven nabij Woetsjau twee Britsche en een Amerikaansche kanonneerboot ge- stationneerd om de buitenlanders eventueel aan boord te kunnen nemen. BRUSSEL, 31 Juli. (Reuter). In de Com missie van Buitenlandsche Zaken van de Ka mer heeft minister Spaak dezelfde verklaring afgelegd over de algemeene politiek van België, die hij reeds in de Senaatscommissie had gegeven. Op vragen omtrent de gebeurte nissen in Spanje, antwoordde Spaak, dat de regeering de gebeurtenissen aldaar met de grootste aandacht volgde. Verder .verklaarde hij nog, dat erkenning van de annexatie van Abessinië geen actueel probleem vormde en dat België geen geïsoleerde positie kon in nemen. Bij de groote Engelsche luchtmanoeuvres werd door de vliegers van zuurstofmaskers gebruik gemaakt RABAT, 31 Juli, (Reuter). Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat veertien vliegtuigen van hetzelf de type als dat, hetwelk te Saida is neergestort, te Nador in Spaansch- Marokko zijn aangekomen. De regeering deelt mede, dat na een hevi- gen slag bij Navalperal in de provincie Avila de opstandelingen op de vlucht zijn gedreven, waarbij zij 63 dooden en een belangrijke hoe veelheid oorlogsmateriaal op het slagveld ach terlieten. Onder de dooden bevindt zich de commandant van den generalen staf. Een gevangene verklaarde, dat de rebellen onder bevel stonden van den commandant der guardia civil Lisardo Doval, dien de link- sche partijen er van beschuldigen een groote rol gespeeld te hebben bij de bloedige onder drukking van de beweging in Asturië in 1934. De correspondent van Reuter heeft een nieuw onderhoud gehad met generaal Franco, die o.m. verklaarde: „De ontwikkeling in ge heel Spanje, de communistische invasie, die met vernieling van ieder gezag en alle traditio. neele instellingen dreigde, hebben net leger gedwongen tot deze beweging van heil en ver lossing." Franco voegde hieraan toe: „Wij zijn er trotsch op de eerste natie te zijn, die de bedreigde Westersche beschaving verdedigt." Vrijdagmorgen vroeg hebben vliegtuigen der regeering verscheidene duizenden exemplaren van een proclamatie verspreid, waarin de sol daten worden uijtgenoodigd, hun opstandige officieren in den steek te laten. De proclamatie gaat dan voort: „Soldaten, komt zonder vrees tot ons. Laat uw officieren in hun misdadige krankzinnig heid in den steek en wanneer zij zich tegen uw vrijheid verzetten, doodt hen. Slechts op deze wijze zult gij uw plicht doen." Een draadloos bericht van een Ameri. kaansch mailschip meldt, dat Falma de Mal- lorca uit de lucht is gebombardeerd, nadat het schip daar vandaan 92 vreemdelingen had ge- evacueerd. LONDEN, 31 Juli. (Reuter.) Volgens de berichten, die te Londen uit Spanje zijn binnengekomen, bevindt Valencia (de ha venstad aan de Middellandsche Zee) zich nog steeds in handen der regeering, en vindt het spoorwegverkeer tusschen Madrid en Valencia normaal voortgang De kruiser Almirante, die in handen der na tionalisten is, heeft ook Jijona, aan de Zuid kust, gebombardeerd. Te Barcelona zou de toestand kalmer worden, de evacuatie van de vreemdelingen gaat normaal verder. Een vliegtuig van de regeering moest heden ochtend door een motordefect een noodlanding maken in de Britsche wateren bij Gibraltar. Het toestel werd hierbij niet beschadigd en de bemanning ken veilig den wal bereiken. Uit Hendaye wordt verder vernomen, dat honderden roode baretten, het embleem van de Carlisten, over de grens worden gevoerd. Naar thans is gebleken is de Argentijnsche gezant te' Madrid bij zijn binnenkomen 4n Frankrijk aangehouden, waarbij zijn radio-apparaat en pistool in beslag werden genomen. Deze werden hem later evenwel weer teruggegeven. Dit klei ne incident was aanleiding, dat het gerucht werd verspreid, dat aan de grens een aanzien lijk wapendepót was ontdekt. De gouverneur van Pamplona heeft uitvoer van vee buiten de provincie verboden. De meest tegenstrijdige geruchten olijven de ronde doen aan de grens over den toestand in Navarra. De speciale correspondent van Havas Is uit Hendaye vertrokken en heeft vanmorgen den berg Martingcita beklommen, die het kleine dorp Edarlaza beheerscht, waar de brug, die Navarra met Guipuzcoa verbindt, door de re geringstroepen is vernield, om den opstande lingen te beletten naar San Sebastian op te rukken. In strijd met de geruchten constateer de de correspondent, dat de toestand normaal was. Er was geen enkele concentratie van troe pen te zien. Slechts enkele auto's reden op den weg naar Pamplona. De forten Erlaitz en Pa- pagona zwegen. De actie der rebellen, die gis teren Oyarzum heroverd hebben, speelt zich af achter de Spaansche berghelling, waar, naar verluidt, verscheidene duizenden mannen zich gereed zouden maken de regeeringstroepen rn Guipuzcoa aan te vallen. Vanmorgen werd het bombardement In de streek tusschen Renteria en de bergpassen he viger, zoodat het onmogelijk was den weg San SebastianFortarabie te bereiken. De regee- rlngsartillerie van Guadelupe bombardeert de rebellen in Oyarzum, teneinde een troepencon centratie te verhinderen. Naar vernomen wordt, is Don Carlos, de zwager van den Prins van Asturië, naar Spanje gegaan en bevindt hij zich in de omgeving van Pamplona. In verband met de mededeeling van generaal Cabanelias, dat hü een regeering heeft ge vormd, wordt hier vernomen, dat men niet weet in hoeverre de opstandelingen in de overige deelen van Spanje deze Junta erkennen. De Britsche regeering heeft besloten geen aandacht te schenken aan het draadloocze telegram van generaal Cabanellas te Bur gos, waarin hij meedeelde, dat een „Junta de defensa nacional" door de opstandelin gen te Burgos was gevormd. De militaire Junta, onder leiding van gene raal Cabanellas, heeft ook getracht met Cuba onderhandelingen te openen. De Cubaansche regeering heeft evenwel de Junta nog niet er kend en geeft er blijkbaar de voorkeur aan een afwachtende houding aan te nemen. De directeur van de posterijen te Gibraltar verklaarde te vreezen, dat alle luchtpost uit Engeland verzonden naar Gibraltar sedert 16 dezer, verloren is. Tot nu toe heeft hij tenmin ste nog niets hiervan ontvangen. In verband met de geruchten, welke in het buitenland de ronde doen over het in beslag nemen van de fabrieken van de Ford Motor Cy. te Barcelona, wordt in de fabrieken van deze maatschappij te Dagenham nabij Londen ver nomen, dat daar omtrent een inbeslagname niets bekend is, Meerdere Italiaansche vliegtuigen in Spaansch- Marokko aangekomen; de ambassades tc Ma drid zouden niet voornemens zijn te vertrek ken; de Junta van Cabanellas. Wapenleverantie van Italië aan Spanje; Fransche kiringen achten een internationale conferentie gewenscht om een accoord van absolute niet-inmenging in Spaansche aange legenheden te sluiten. De Britsche houding inzake Spanje door Lord Cranbourne in het Lagerhuis uiteengezet. Engeland niet voornemens de annexatie van Abessinië te erkennen. De grenzen van Kwangsi gesloten; opnieuw vrees voor een burgeroorlog in China. Duitschland en Italië aanvaarden de uitnoo diging tot een conferentie van vijf mogend heden. Critiek van oud-minister Reynaud op Léon Blum's rede te Genève; de noodzaak van Frankrijk om te bewapenen. De regcering zorgt, dat een schip de Neder landers uit Barcelona kan afhalen. Groote drukte bjj de K.L.M. in verband met de Olympische Spelen. De volgende Olympische Spelen zullen te Tokio worden gehouden. Beide afgebroken partijen van schaaktoernooi te Zandvoort in remise geëindigd. New-Yorksche Beurs: Opening vast, slot flauw. Er zijn fanatieke feuilletonlezers- We hebben er zelf een gekend die wist dat hij niet lang meer te leven had en toch zóó graag het einde van 't feuilleton wilde kennen; de fami lie heeft toen om de drukproeven ge vraagdHistorisch! Van dag tot dag volgen we de wordt-vervolgd"sHoe spannender het verhaal, hoe meer we naar de ontknooping verlangen. En door het feuilleton van ons eigen le ven vliegen we met een haast, alsof het eind niet vroeg genoeg kan ko menterwijl toe toch dit eind zoo ver mogelijk nog steeds wenschen. Maar eindelijk zal toch ook voor ons komen het „slot volgt". Dan zal het slot van ons levensfeuilleton geschre ven zijn en het einde is toch nog on verwacht. Aan elk feuilleton willen we een „mooi" slot. Welnu, laten we daarvoor ook bij ons „slot volgt" zorgen! LONDEN, 31 Juli. (Reuter) De Engelsch- Deensche vlootbesprekingen, ctte begin Septem ber beginnen, zullen waarschijnlijk door soort gelijke bilaterale besprekingen met Zweden en andere Scandinavische landen worden ver volgd. Het Britsch-Russisch vlootverdrag, waarom trent gisteren overeenstemming is bereikt, werd gisteren mondeling medegedeeld aan de ver tegenwoordigers van Frankrijk en de Vereenig- de Staten, terwijl het schriftelijk bekend werd gemaakt aan de vertegenwoordigers van Italië, Japan, Polen en Duitschland. In diplomatieke kringen wordt medegedeeld, dat Frankrijk en Amerika, als onderteekenaars van het verdrag van Londen, dit verdrag met Rusland moeten goedkeuren, hetgeen voor de overige landen niet noodzakelijk is, hoewel men een goedkeuring zeer op prijs zou stellen. ATHENE, 31 Juli. In het kruitmagazijn van het arsenaal alhier is een brand uitgebroken, waardoor ongeveer 40 ton kruit vernielr. werd. De vlammen konden spoedig bedwongen wor den. Men vermoedt, dat de brand het gevolg is van de groote hitte, die hier reeds eenige dagen heerscht. De totala schade bedraagt ongeveer 5 millioen drachmen. Stand op Zaterdag- 1 uur v.m,: 757 Vorige stand; 761.8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1