m m •gjy Olympisch festijn neemt een aanvang r I Zoekt gij betrouwbaar Personeel Plaats een „Omroeper" voor 80.000 gezinnen S u #1 tl At w NEDERLANDSCHE PLOEG STARTKLAAR ras» ^iiiiiiiiinniiiiiiiiHiiiiiiinniiiiiiiiiiiiiiiHiiiniiiiiHiiiiiiniiiiniiiiiiniiitiniiiniiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiinitniiiininiïs ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1936 amnnnnnrninnnnimnimiinmnnmnnnnHninininiiinnninnniniiiniiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiimi ^iiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniHimiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHmiiminiiimmiiiinniiiiiniiiiiiiiiinmiimimitmiii g msmsË: I 1» - s' r. !Se imm'yf. Voor de Nederlandsche Marine zijn bij de werf Gusfote Schiedam tweQ mijnenvegers in aanbouw. De schepen op de helling Zal onze driekleur ook thans weer fier aan den middelsten mast wapperen? Successen op vroegere spelen wmmm Osendarp zal een zeer moeilijken j strijd moeten voeren FOTOREPORTAGE Een honderdjarige Aioë staat op het oogenblik in de Rotterdamsche \Pier- gaarde in bloei. De plant heeft een hoogte van ruim zeven meter H. M. de Koningin te Hohwald. Ondanks het minder gunstige weer schilderde de vorstin deze week onder belangstelling der jeugd eenige karakteristieke plekjes van Haar vacantieverblijf. Links H. K. H. Prinses Juliana De bunger-oor log in Spanje. De beschieting van het Aicazar te Toledo, waar een aantal ca detten zich ver schanst had 2^ Lord Willingdon, de vroegere onder-koning van Bntsch Indië, inspecteert te Dover de eerewacht bij zijn installatie als admiraal der vijf Engelsche havent Minister prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine en de commissaris der Koningin in Noord Holland, jhr. mr. dr. A. Röell, brachten Vrijdag een bezoek aan Artls te Amsterdam ii iiiiii ii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii mm miiiiiiiiiiii igiiim min iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De Olympische Spelen, waarnaar de sportbeoefenaars uit de geheele we reld vier jaren lang met groote span ning hebben uitgezien, zijn thans aan gebroken en de eerstkomende dagen zal er worden beslist, wie de volgende vier jaren de Olympische titels zullen dragen. Overal heeft men zich zorgvuldig voorbereid en hoewel het gewicht van deze vierjaarlijksche sportgebeurtenissen wel eens in twijfel is ge trokken zal toch iedere rechtgeaarde sport beoefenaar het er wel over eens zijn, dat deze spelen ook voor de bevordering van de sport van zeer groot belang zijn, afgezien nog van de an dere resultaten, die zij kunnen afwerpen door de bevordering van een betere verstandhouding tusschen de verschillende volkeren en het ver sterken van internationale vriendschapsoanden. Ook in ons land is de belangstelling voor de Olympische Spelen de laatste jaren steeds zeer groot geweest, waartoe het feit, dat dit evene ment in 1D28 binnen onze grenzen werd gehou den, niet weinig heeft bijgedragen. Zeer begrijpelijk is het voorts, dat nu de spe- wmêmÊÈÊÊÊ De tweevoudige Olympische kam pioenluit-Pahud ie Mortanges met het paard Maedel wie clu, waarmede hij thcsns aan den samengestelden ruiterwedstrijd zal deelnemen Het optreden van Tini Wagner kan met vertrouwen tegemoet worden gezien len in tegenstelling met in 1932, zoo dicht bij huis" worden gehouden, ook hier te Iai.de de animo weer zeer groot is. In dit verband moet het dan ook betreurd worden, dat onze voet ballers niet te Berlijn aanwezig zullen zijn. Ons sterke Nederlandsche elftal, dat na de fraaie successen in het afgeloopen seizoen en dat daarvoor, van zich heeft doen spreken, zou in het Olympische voetbaltoumooi zeker geen slecht figuur hebben gemaakt. De verouderde amateursbepalingen stonden de deelneming in den weg, al blijft het zeer de vraag of de KNVB zich niet al te star aan de voorschriften heeft vastgehouden, want iedereen is ervan overtuigd, dat onze voetballers geen haar minder amateur zijn, dan degenen, die straks te Berlijn zullen aantreden. In I.O.C.-kringen voelt men zelf wel, dat het in den tegenwoordigen tijd heel moei lijk is om de bepalingen zorgvuldig toe te pas sen, maar er heerscht in dit college voorshands nog een veel te conservatieve geest om spoedig ingrijpende veranderingen te verwachten. Pas heeft de I.O.C.-president, graaf de Baillet Latour, bij de opening van 't congres te Ber lijn, nog toegegeven, dat de huidige toestand verre van ideaal is. Hij verklaarde echter, dat bet onmogelijk gebleken was, een éénstemmig besluit te nemen omtrent een uniforme ama teursbepaling. Er is, volgens den I.O.C.-presl- dent, geen andere oplossing, dan aan iederen bond het zelfbeschikkingsrecht te verieenen cmtrent de meer of minder strenge formulee- ripg van zijn amateursbepalingen. Hoe het ook zij, onze voetballers moeten te Berlijn verstek laten gaan, maar In andere takken van sport zijn wij wel goed vertegen woordigd en het is vrijwel zeker, dat onze jon gens en meisjes ook successen zullen bopken. Wat b.v. het zwemmen en wielrennen betreft, is de kans al heel groot, dat wij in de prezen komen en men behoeft heusch geen groote op timist te zijn om zelfs aan een of meei gouden medailles te denken. Het is daarom wel interessant even te wijzen op de successen, die ons land 'bij vroegere Olympische spelen heeft geboekt. Vooral in de Spelen, die in de latere jaren zijn gehou den, hebben de wielrenners steeds een groot aandeel gehad in de Nederlandsche successen en zij mogen er met recht trotsch op zijn, dat zij steeds de eer van ons land op fraaie wijze hebben hoog gehouden. Sinds 1920 zijn er zelfs geen Olympische Spelen meer geweest, waarin onze wielrenners geen eersten prijs veroverden. Deze eervolle reeks overwinningen nam een aanvang, toen de Haagsche renner Maurice Peeters, die al naam had gemaakt door het win nen van het wereldkampioenschap en den Grand Prix in Antwerpen, Olympisch sprintkampioen werd. Bij de volgende spelen in Parijs won on ze landgenoot Willems den titel op den langen afstand, terwijl het duo B. Leene-van Dijk in Amsterdam kampioen werd in het tandem nummer, B. Leene, die ook in Los Angelos van de partij was, neemt nu dus voor de derde maal als actief sportman deel aan het Olym pisch festijn, In Los Angelos gaf de Haarlem mer van Egmond reden tot juichen, toen hij op de baan te Pasadena op het sprir...kam pioenschap beslag legde, terwijl hij in de tijd- race als tweede werden geplaatst. Niet alleen de wielrenners, maar ook de rui ters hebben eenige malen gezorgd, dat de Ne derlandsche vlag aan den middelsten mast kwam. In totaal behaalden zij op achtereen volgende Olympische Spelen vijf eerste prijzen. In Parijs won luit. van der Voort van Zijp indertijd den samengestelden wedstrijd, in welk nummer Nederland toen ook den landenprijs verwierf. Een van de Nederlandsche deelne mers was toen ook reeds luit. Pahud de Mor tanges, die daarna zoowel in 1928 te Amster dam, alsin 1932 te Los Angelos Olympisch kampioen werd. Ook bij de zwemwedstrijden zijn Nederland sche successen niet uitgebleven, hoewel dit voor het eerst in 1928 bij de Amsterdamsche Spelen het geval was. Niet in de heere.mum- mers of bij het waterpolo, maar in de dames nummers. Onze eerste wereldrecordhoudster. mej. den Turk, kon niet uitkomen, maar mej. Braun hield -de Nederlandsche eer hoog, door een gouden medaille te veroveren. In Los An geles heeft men het zoover niet. kunnen bren gen, hoewel hier ontegenzeglijk ook verdien stelijke prestaties werden geleverd, zooals b.v. een tweede prijs in het estafettenummer. Sinds dien zijn onze zwemsters echter nog met groote sprongen vooruitgegaan en op onze drie wereld recordhoudsters, Willy den Ouden, Hie Mas tenbroek en Tiny Wagner is thans de hoop gevestigd van sportlievend Nederland. Zullen zij voor een nieuwe gouden medaille zorgen? Men Is hoopvol gestemd en de kans op nieuwe successen is nu grooter dan ooit, al dient men niet uit het oog te verliezen, dat onze verte genwoordigsters ook nu een zeer harden strijd zullen moeten voeren. Op athletiekgebied is Nederland bij de Olym pische Spelen nooit erg op den voorgrrnd ge treden. Ook nu is de kans op succes niet zoo heel groot, maar wij beschikken in ieder geval toch thans over drie loopers op de korte afstan den, Osendarp, van Beveren en Berger (met een Amerikaan samen wereldrecordhouder op de 100 Meter), die in dit sterke internationale milieu terdege zullen meetellen. Bij 't zeilen hebben onze landgenooten twee maal een eersten prijs veroverd, n.l. in Antwer pen en in Amsterdam, en het had maar heel weinig gescheeld of Bob Maas had hiervoor ook gezorgd In Los Angeles, toen hij tengevolge van een protest tweede werd. Ook in andere takken van sport heeft Ne derland meermalen een woordje meegesproken. Wij herinneren b.v. aan de overwinning van de twee zonder stuurman bij de roeiwedstrijden te Parijs in 1924 en vooral ook aan het fraaie succes van het Nederlandsche hockey-elltal in 1928, toen onze landgenooten in de finale door Britsch-Indië werden uitgeschakeld. Het op treden van onze hockey.ploeg te Berlijn kan men ook nu zeker met vertrouwen tegemoet zien, hoewel Duitschland en vooral Britsch- Indië wel de beste kansen hebben voor de eer ste plaatsen. In Los Angeles was Nederland slechts door een kleine ploeg vertegenwoordigd, die even wei toch nog kans zag twee Olympische titels in de wacht te sleepen. Thans is onze verte genwoordiging veel grooter. Op velerlei gebied zijn er vorderingen gemaakt en alle deelnemers verschijnen zorgvuldig getraind in het strijd perk. Zullen thans Nederlandsche successen uitblijven? Heel sportlievend Nederland hoopt Ook Willy den Ouden zal ongetwijfeld een eervolle plaats bezetten Arie van Vliet, de groote favoriet in den sprintwedstrijd dat dit niet het geval mag zijn en dat onze driekleur ook te Berlijn fier aan den middelsten mast zal wapperen. Tenslotte laten wij hier volledigheidshalve nog de lijst van de Nederlandsche deelnemers volgen: Athletiek. Heeren: Osendarp, van Beveren (100 en 200 meter), Berger (100 meter). Tos- cani (50 K.M. snelwandelen), Brasser (tien kamp en hoogspringen), Carlier (hoogsprin gen), Klasema (verspringen), van der Poll (speerwerpen), Houtzager (kogelslingeren), Osendarp, van Beveren, Berger en Boersma (viermaal 100 meter estafette). Dames: L. de Koning en A. de Vries (100 meter), Doorgeest, ter Braake, (80 meter hor den), F. Koen, T. Koopman (hoogspringen), G. de Koek (speerwerpen), A. Niessink, T. Koop man (discuswerpen), de Koning, ter Braake, Koen en De Vries (viermaal 100 m. estafette). Boksen: Lambillion (vlieggewicht), de Moor (bantam), Nicolaas (veder), Rasenberg (licht), H. Dekkers (welter), G. Dekkers (midden), Fock (half zwaar) en van Bemmel (zwaar gewicht). Hockey. J. de Looper, H. de Looper, C. v. d. Hagen, J. v. d. Hagen, van Lierop. Sparenberg, De Waal, van den Berg, Heybroek, Westerkamp, Ankersmit, Gunning, Fesevur, van der Haar, Tresling, Schnitger en de Roos. Uit deze zeven tien spelers zal het elftal worden samengesteld. Kanosport. J, Kraaier, W. H. v. d. Kraft, N. Tates, J. van Tongeren, P. Starreveld, G. C. Siderius, P. Vrolijk, P. en C. Wijdekop Moderne vijfkamp: Lult. van der Horst, luit. Serré en luit. Jhr. van Geen. Roeien. J. Kramer en W. M. Jens (twee zonder stuurman), K. J. Hardeman en E. W. de Jonge (twee met stuurman), H. ten Houten (skiff)M. Schoorl, H. Bartlema, J. P. E. M. Regout, S. de Wit en G. Hallie (vier met stuur man), M. Schoorl, H. Bartlema, J. P. E. M. Regout en S. de Wit (vier zonder stuurman). Ruitersport. Luit. Pahud de Mortanges. E. Kahn (samengestelde wedstrijd), majoor Ca- merling Helmolt, majoor le Heux, kapitein Ver. steegh (zware dressuur), luit. Greter en luit. de Bruine (springconcours). Reserves: luit. Tonnet en luit. van Schaik. Schermen. A. C. Montfoort, F. A. Mosman, A. Faber, F. F. van Wieringen, J. Schriever en W. Driebergen (sabel-équipe), A. C. Montfoort, F. A. Mosman, Mr. J. D. Schepers, Dr. G. J. van der Plaats (degen-équipe), W. Drieber gen, N. P. P. van Hoorn en C. Weber (indivi dueel degen), P. Kunze (individueel fioret), mej. C. van der Klaauw (.individueel floret). Schieten. J. H. Brussaard, Th. C. Vuurman en C. J. P. Both (peut caribine), lult. D. W. van den Bosch (automatisch pistool). Wielrennen. Arie van Vliet (sprint- en tijd- race) Ooms-Leene (tandem v. d. Voort, van Wees, Kropman en Zwartepoorte (achtervol ging), Schulte, Vethaa.r, van Gageldonk van Hove, Saarloos en Reuter (wegrenners). Reserves: Duin-Meijer (tandem). Hellemons (achtervolging) en Buchli (sprint- en tydrace) Zeilen. D. Kagchelland (Olympiajollen), Bob Maas en W. de Vries Lentsch (Star-klasse;, Mr. J. R. Carp (zesmeterklasse) met E. Moltzer, Dr. A. J. H. Dokkum, H. Looman en C. W. Jonker. Reserves: E. G. van der Stadt (Olympiajol len), mej. C. de Visser en H. J. Scholtz (Star klasse), Mr. D. F. Pont, Th. van Marie en H. Reinders Folmer (reserve-bemanning). Zwemmen. Dames: R. Mastenbroek, W. den Ouden en T. Wagner (100 meter vrije stag), R. Mastenbroek, N. Senff en D. Kerkmeester (100 meter rugslag), J. Kastein, J. Waalberg en J. Stroomberg (200 meter schoolslag), T. Wagner, R. Mastenbroek en A. Timmermans (400 meter vrije slag), R. Mastenbroek, W. den Ouden, T. Wagner en J. Selbach (viermaal 100 meter vrije slag estafette). Heeren: P. Stam en S. L. Mooi (100 meter vrije slag), P. Metman en J. C. Scheffer (100 meter rugslag) P. Stam (400 meter vrije slag), H. Haasman (schoonspringen). Waterpolo: A. H. Veenstra, G. Regter J. van Oostrom Soede, J. van Heteren, H. Maier, C. G. van Aelst en A. Franken. Reserves: Mej, S. Sieberg (estafette), J. van Woerkom, R. den Hamer en H. Stam (water polo).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 4