Het brandt in het kruithuis Wijzigingen in de steunregeling Wijzigingen ine SLACHTING IN SPANJE TEGEMOETKOMING AAN BEZWAREN lobith Restaurant DORRIUS Kerkelijk leven ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1936 BUITENLANDSCH OVERZICHT De vijfmogendheden- conferentie komt RIJKSVLUCHT HAVEN TE Utrechtsche jaarbeurs Legaat Nederlandsche Alpen- Vereeniging Bestelling voor Kromhout H. T. M. plaatst belangrijke order HERBEREKENING VAN PENSIOENEN Kath. Onderwijzersverbond adres seert bij de Tweede Kamer Huurbijslag HULP AAN NEDERLANDERS IN SPANJE BIJ EEN BURGEMEESTER INGEBROKEN R. K. Organisten- en Directeuren vereeniging Fusie Britsche luchtlijnen W erkverschaf fing Groot werk tot stand gebracht De kwestie van het Maaswater ONTROUW PENNINGMEESTER M PATER C. VAN HAL f. Het andere gelaat van Janus MISSIEWEEK TE MAASTRICHT Maximum-steunuitkeering voor groote gezinnen verhoogd huurbijslag vervalt; stan- daardloonenuitbrei ding bij werkver schaffing Uitbreiding distributie van levensmiddelen Voor groote gezinnen Europa is een arsenaal, een kruithuis, dat steeds voller gestopt wordt met whpens en munitie en ontplofbare stoffen, of schoon er een angstwekkende hitte heerscht, een hitte, die nog gestegen is, toen het in Spanje begon te branden. Hoe langer het er branden blijft, hoe grooter het gevaar wordt van een ontploffing, welke heel Europa op zijn oude, niet al te stevige grondvesten kan doen schudden. De Witten en de Rooden bekampen el kander met een verbitterde verbetenheid en geen van beide zijden schijnt op de andere een beslissende overwinning te kunnen behalen. De tegengestelde machten houden elkander in een vrijwel stationnair evenwicht en geven el kander weinig toe in typisch Spaansche wraak zucht en wreedheid. De radiozenders liegen de lucht vol met opzweepende propaganda-berich- ten en de beestachtige gruwelen door de roo den, al of niet in opdracht van hun leiders gepleegd, worden beantwoord met meedoogen- looze massa-executies door de Witten. Spanje zieltoogt en stuiptrekt en ondertusschen begin nen in Europa de sympathieën en antipathieën, voor communisme of fascisme, of voor wat in een volkomen onjuist generaliseerend simplisme daarvoor doorgaat, beangstigend te werken. De Fransche Volksfront-regeering, w'ier roode hart natuurlijk naar geestverwanten in Spanje uitgaat, wordt er van beticht vliegtuigen met munitie op clandestiene wijze aan de nog altijd wettige Spaansche regeering te Madrid te heb ben geleverd, subsidiair te hebben willen leve ren. De Italiaansche regeering, welke uiter aard geen zege van de antifascisten in Spanje wenscht, wascht haar handen in onschuld, of schoon een aantal vliegtuigen van Italiaan sche herkomst en door Italiaansche piloten bestuurd in Spaansch Marokko, dat zich in de handen der rechtsche opstandelingen bevindt, zou zijn geland. De Engelsche regeering heeft de officieele mededeeling van de gevormde te- genregeering der rebellen te Burgos volkomen genegeerd en aan het hulpzoekende Portugal steun^toegezegd, voor het geval de Portugee- sche koloniën in het geding zouden komen. Overigens stelt zij zich op het standpunt der wet, dat particuliere firma's geen bestellingen van wettig erkende regeeringen behoeven te weigeren. Indirecte geheime of openlijke in terventie in de binnenlandsche politiek van Spanje door wapen- en munitieleveringen aan een van de burgeroorlog voerende partijen m Spanje kurnen de ernstigste complicaties in Europa verwekken, daar de geesten zich steeds sterker beginnen te schiften in twee groote, elkander hatende en tegenstrevende extremis tische kampen, waarvan het eene euphemis- tisch het democratische met inbegrip van com munisme en anarchisme, het andere pejoree- rend het fascistische met inbegrip van alle niet uitgesproken linksche elementen wordt genoemd. Onder deze omstandigheden hebben Italië en Duitschland met een treffende eens gezindheid en in welhaast gelijkluidende bewoordingen de uitnoodiging' van Engeland, Frankrijk en België tot het tegelegenertijd hou ten van een vijfmogendheden-conferentie aan genomen. In welhaast gelijkluidende bewoordin gen, want zeer teekenend vermijdt Berlijn het van Locarnomogendheden te spreken (sinds de opzegging en schending van het Locamo-pact beschouwt Duitschland zich niet meer als zoo danig), terwijl het als doel van de komends conferentie „een West-Europeesch pact" noemt. Italië daarentegen gewaagt van een conferentie der vijf Locarno-mogendheden en preciseert het doel niet nader. Hoewel het ge lukkig is, dat Duitschland en Italië door het succes van hun fait-accomplipolitiek zich niet hebben laten verleiden tot het stellen van nieuwe voorwaarden en eischen als prijs voor hun deelname, gelijk gevreesd werd, kan men er toch zeker van zijn, dat zij hun actieve deelne ming aan een eventueele regeling zoo duur mo gelijk zullen trachten te verkoopen. Engeland, Frankrijk en België hebben zooveel over hun Locarnokant laten gaan, en Engeland, dat op dit oogenblik niet praten w i 1 over de uit de remilitarisatie en het herstel van de volle sou- vereiniteit van Duitschland consequent voorge- Vloeide versterking van Helgoland om de sfeer voor de komende conferentie niet bij voorbaat te bederven, heeft zoo radicaal zijn tegenmaat regelen tegen Italië in het Middellandsche Zee- gebied geliquideerd, dat de neiging tot overvra gen van de dictatoren daardoor eerder aange moedigd dan verminderd zal worden. De Spaan sche cisis zal echter eerst voorbij dienen te zijn, vóór de vijf mogendheden met kans op succes rond de groene tafel kunnen gaan zitten, en het is niet onmogelijk, dat de uitslag van deze crisis, indien die ofwel naar uiterst links of naar uiterst rechts uitvalt, den tijd voor het houden eener vijfmogendheden-conferentie vooreerst niet gelegen zal maken. De komende beurs staat in het teeken der opleving Van 8 tot en met 17 September wordt te Utrecht de 35ste Jaarbeurs gehouden. In den vorm van een typografisch weer goed verzorgde brochure verzendt de Raad van Be heer der Kon. Ned. Jaarbeurs een „Uitnoodiging tot deelneming". Aan de mededeelingen, daarin geclaan, ontleenen we het volgende: Er komt teekening in den algemeenen econo- mischen toestand. Het vorige jaar werd alom in het buitenland een opleving geconstateerd; thans wijzen de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek uit, dat ook voor het Nederlanct- sche Bedrijfsleven 1936 zich beter heeft ingezet. „In vrij wat fabrieken was een zekere opleving merkbaar", aldus de officieele stem eter Sta tistiek. Ook andere verschijnselen wijzen op binnenlandsche opleving. Er komt dus teekening in het verloop der crisis. De weg opwaarts is betreden. Bij het overwegen van deelneming aan de komende Najaarsbeurs raadplege men de erva ring. De Jaarbeurs bestaat dit jaar twintig jaar. De voorbereiding der Najaarsbeurs 1936 biedt gunstige vooruitzichten. Reeds teekenen zich de omtrekken in duidelijke lijnen af. De meubel beurs met haar „open" en haar „besloten" af- deeling heeft reeds de geheele vijfde verdieping der drie jaarbeursgebouwen gevuld en zal dit maal zeer representatief zijn voor hetgeen cfe meubelindustrie aan nieuwe modellen aan de markt brengt. De textiel en confectie gaan, al naarmate de veranderde tijdsomstandigheden daartoe meer en meer dwingen, in toenemende mate belangstellen in jaarbeursdeelneming. Deze groep bevindt zich, evenals de afdeeling uit vindingen en de z.g. Zuiderzeegroep, op de vier de verdieping. De derde étage van het complex jaarbeursgebouwen huisvest de groep voedings- en genotmiddelen, in welke groep het jaar- beurslntermediair in het bijzonder pleegt te sti- muleeren de belangstelling der jaarbeursbezoe kers voor nieuwe variëteiten, waarmede de kooplust van het publiek wordt opgewekt. Een goed aaneengesloten geheel vormt ook ditmaal weer de groep huishoudelijke en luxe-artikelen op de tweede verdieping, waar de toonaan gevende industrieën op dit gebied vertegen woordigd zijn. De metaalgroep en de afdeeling electrotechniek met een veelzijdig samengestelde groep radio hebben de eerste verdieping en de eerste zaal in het parterre-gedeelte van het jaarbeursgebouw tot haar domein. Het par terre-gedeelte in het tweede jaarbeursgebouw vereenigt wederom zooals op de najaars beurzen het geval pleegt te zijn de groep zuivelwerktuigen en -machinerieën, welke dit maal bijzondere beteekenis krijgt door de be langrijke uitbreiding, welke het Nederlandsche Jaarbeursinstituut ondergaat door de vorming eener afzonderlijke agrarische afdeeling. De minister van Landbouw en Visscherij, mr. dr. L. N. Deckers, heeft het eere-voorzitterschap van de Kon. Vereeniging tot het houden van Jaarbeurzen in Nederland aanvaard, in verband met het vormen eener agrarische jaarbeurs. Wij vernemen, dat de Haagsche Tramweg Maatschappij een belangrijke bestelling heeft geplaatst bij de N.V. Kromhout Auto-industrie te Amsterdam, een dochteronderneming van de Kromhout Motoren Fabriek. Besteld werden 15 veertig-persoons Krom hout trambus chassis met Kromhout Dieselmo toren, gelijk aan de twaalf -onlangs in gebruik genomen wagens, terwijl buitendien de ben zine-motoren van 14 Minerva trambus chassis zullen worden vervangen door Kromhout Die selmotoren. Het bestuur van het Katholieke Onderwijzers Verbond, Federatie van Algemeene Diocesane Vereenigingen van R.K. Onderwijzers in Neder land, heeft een aS.ces gezonden aan de Tweede Kamer, waarin het zegt, dat het met de groot ste bezorgdheid heeft kennis g.viomen van het op 15 Juni 1936 ingediende wetsontwerp tot her berekening van pensioenen van burgerlijke en militaire ambtenaren; dat het eenmaal toegekende pensioen een ver kregen, onaantastbaar recht is, dat door de Overheid niet eenzijdig kan worden opgeheven; dat dit ontwerp inhoudt een aparte belasting op een bepaalde categorie van staatsburgers; dat de gepensionneerde ambtenaren in een uitzonderingspositie worden geplaatst ten op zichte van de niet-ambtenaren, die zich op an dere wijze voor noodzakelijk levensonderhoud bij invaliditeit of ouderdom hebben verzekerd; dat door het opheffen zonder meer van te vervullen plichten en verkregen rechten het rechtsgevoel in het algemeen wordt ondermijnd. Daarom wordt met den meesten aandrang ver zocht, voornoemd wetsontwerp niet te aanvaar den, als zijnde in strijd met het recht, de recht vaardigheid en het rechtsgevoel. Tevens zal de distributie van goedkoope levens middelen worden uitgebreid. De te nemen maatregelen zijn de volgende: De huurbijslag zal in twee étappes worden afgeschaft in dier voege, dat met ingang van de week 30 Augustus5 September as. de thans geldende bijslag tot de helft wordt verminderd, terwijl de tweede helft komt te vervallen met ingang van de week, die 9 Mei 1937 aanvangt. Voor zooveel ook, in verband met deze af schaffing, een verlaging van de huur van ar beiderswoningen wenschelijk zal zijn, stelt de minister zich voor, deze te bevorderen door: 1. mede te werken aan huurverlaging van reeds bestaande woningwetswoningen. 2. den aanbouw van goedkoope woningen op grond van de woningwet aan te moedigen, 3. den gemeenten te vergunnen, om de huur van particuliere woningen, welke op een h.i. voor de tegenwoordige omstandigheden rede lijk bedrag is teruggebracht, op verzoek van den huiseigenaar af te houden van den steun en aan dien eigenaar uit te keeren. Na de Ajax zal de Venus ter be schikking van de regeering staan Naar wij vernemen zal het stoomschip „Ajax" van de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Mij. dezer dagen door de regeering van Valencia via Barcelona naar (Marseille worden gezonden, waarna het .schip zijn reis in den gewonen dienst zal voortzetten. Instede van de „Ajax" zal dan door de reederij de „Venus", welk schip Maandag a.s. te Genua zonder lading zal zijn, ter beschikking van de regeering worden gesteld. De „Venus" zal in dit verband met een vijftigtal z.g. harmonica bedden en andere voor het vervoer van een groot aantal passagiers noodzakelijke benoo- digdheden worden uitgerust. Inbrekers konden rustig hun slag slaan Vanmorgen ontdekte de dienstbode bij haar komst in de woning van den burgemeester van Zwammerdam, den heer P. Hoogenboom, dat de huisdeur openstond en binnen licht brandde. Zij durfde de woning niet binnen gaan en riep de hulp in van een gemeente werkman, die juist passeerde. Deze consta teerde, dat inbrekers hun slag hadden gesla gen. Zij moeten door inklimming via de serré zich toegang hebben verschaft door een raam van de bovenverdieping, terwijl zij de woning aan de achterzijde door de keukendeur hebben verlaten. Alles was overhoop gehaald: kasten en laden stonden open. Daar de familie mo menteel in het buitenland vertoeft, ikonden de dieven in alle rust te werk gaan. Juiste opgave van hetgeen is ontvreemd, kon nog niet worden gedaan. Onder andere is het ta felzilver verdwenen. In het komende winterseizoen zal de gelegen heid tot te werkstelling bij de werkverschaf fing worden uitgebreid. Ten einde zulks moge lijk te maken, zijn nieuwe plannen van werk verschaffing bij de regeering in voorbereiding. Deze uitbreiding zal gepaard kunnen gaan met een minder straffe toepassing van het rou leersysteem. Aangekocht zijn eenige groote terreinen in de provincies Drente, Groningen, Fries land en Noord-Brabant, welke met werk- loozen zullen worden ontgonnen; bovendien zijn in eenige streken ten behoeve van zeer groote particuliere ontginningen subsidies in uitzicht gesteld. Daarnaast zal medewerking worden ver leend voor eenige belangrijke werken in de provincie Noord-Holland. Ook in Limburg wordt de werkverschaffing uitgebreid. Tevens zullen, voor zoover noodig, de werk- verschaffingsloonen nader getoetst worden aan de loonen in het vrije bedrijf. Ten slotte wordt er met nadruk de aandacht op gevestigd, dat vorenstaand complex van maatregelen geen besparing beoogt op de totale uitgaven voor werkloozenzorg, doch ten doel heeft door wijziging in de verdeeling der be schikbare gelden rekening te houden met de gewijzigde en zich nog steeds wijzigende om standigheden. Voorzooveel van de bovenbedoelde wijzigin gen het gevolg mocht zijn, dat de steun van bepaalde personen daalt, zal de vermindering aanvankelijk beperkt worden tot ten hoogste ƒ1.25 per week. De British Continental Airways berichten, dat met het oog op een betere samenwerking besloten is tot een fusie met de British Airways Ltd. De nieuwe maatschappij zal den naam dragen van B. A. L. (British Airways Ltd.). In verband hiermede is de Scandinavische lijn der oude B.C.A. opgeheven. De andere diensten zullen door de nieuwe maatschappij ongewijzigd worden uitgevoerd. bereikten hoogeren leeftijd zouden kunnen ver dienen. Na veel besprekingen en met veel medewer king is thans te Lobith-Tolkamer voor f 125.000 een groote Rijksvluchthaven tot stand gekomen. Het onderling overleg heeft er toe geleid, dat dit bedrag niet overschreden behoefde te wor den. De aannemar, tevens grindbaggeraar, de heer H. W. Faes, moest het voordeel van dit werk putten uit de ontgrinding van de terreinen. Dat zou in onrmale tijden wel gelukt zijn, maar de voortdurende crisis heeft den omzet en den prijs van het grind tot ongeveer de helft ver laagd. Dat is de donkere kant van deze aanvan kelijk zoo optimistisch opgezette zaak. Hierover zal ongetwijfeld de Minister v. Hadel, Scheep vaart en Nijverheid zijn meening ook wel heb ben, zoodat de Regeering op haar tijd wel vol doende zal zijn voorgelicht over de voordeelen van deze haven voor de scheepvaart en over de nadeelen van den ondernemer. Momenteel is de scheepvaart gebaat met deze haven en zou den de schippers dit toevluchtsoord niet gaarne meer missen. Schepen van 2000 ton met een diepgang van 2.20 tot 2.75 kunnen gemakkelijk deze 7 metter diepe haven binnenkomen. De haven ziet er ook goed uitgevoerd uit en be- teekent een groote uitkomst voor de binnen scheepvaart. Mr, H. G. v, d. "Vies, in April van dit jaar te Baden-Baden overleden, heeft aan de Ne derlandsche Alpen Vereeniging' een bedrag van f 20.000.gelegateerd, om uit de rente daar van jonge Nederlanders in staat te stellen, bergsport in het hooggebergte te beoefenen. N. Z. Voorburgwal b. h. Spui, Amsterdam. PLATS OU JOUR EN A LA CARTE Voor het Permanente Hof van Int. Justitie gebracht Bij verzoekschrift, gedateerd 1 Augustus 1936, heeft de Nederlandsche Regeering bij het Permanente Hof van Internationale Justi tie de vraag aanhangig gemaakt, of de aanleg door België van onderscheidene werken in ver band met het graven van het Albertkanaal en de Wijze, waarop thans en in de toekomst in de voeding van de oude en nieuwe kanalen in Noord-België door dit land eenzijdig is voor zien, overeen te brengen zijn met de rechten, die Nederland ontleent aan het Nederlandsch-Bel- gisch tractaat van 12 Mei 1863 betreffende de wateronttrekkingën. aan de Maas. Als agent dér Nederlandsche regeering treedt op professor mr. B. M. Telders, hoogleeraar te Leiden. Voor de Bossche rechtbank heeft terecht gestaan de gewezen penningmeester der Os- sche afdeeling van den R.K. Fabrieksarbeiders- bond St. Willibrordus, de 44-jarige arbeider W. A. v- B., uit Oss, thans gedetineerd, die in Maart j.l. uit de bondskas een bedrag van 306.62 had verduisterd. De eisch luidde een jaar en zes maanden gevangenisstraf, het vonnis negen maanden met aftrek van voorarrest. Gelijktijdig met het wereTdpluimvee-congres gehouden. Kippenhouderij te Leipzig wordt er een tentoonstelling in het toor-tuintje! UTRECHT. Geslaagd voor orgel groot diplo ma de heeren L. Toebosch, Maastricht; A. Gaalman, Hengelo en C. Versteegh, Arnhem. Voor Directie klein diploma slaagden de heeren Th. Bayens, Eindhoven en A. Jansen, Geesteren. Voor Orgel klein diploma slaagden de hee ren: W. de Rooy te Venlo; J. M. Niel, Maas tricht; H. L. Cardous, Smeermaes (België); L. van Eijndt, Lomm; J. Wijnhoven, Wanssum; H. J. Kuypers, Limmel; A. Suurs, Den Bosch; A. Janssen, Culemborg en F. A. M. Ale te Am sterdam. Pro-prefect van de Java-missie der Lazaristen overleden Bij den Hoogeerw. Provinciaal der Lazaristen te Nijmegen is telegrafisch bericht ontvangen van het overlijden van den Zeereerw. heer Corn, van Hal, C.M. De overledene werd geboren te Steenbergen (N.B.) 17 Maart 1890, studeerde aan het Semi narie Wernhoutsburg (Zundert) en trad in de Congregatie der Lazaristen 17 September 1909 hij volbracht zijn hoogere studiën te Parijs en te Helden-Panningen, waar hij priester werd ge wijd 16 Juli 1916. November 1917 vertrok hij als missionaris naar Bolivia (Z. Amerika) en was daar zeven jaren lang professor aan de Seminariën van Sucre en Cochabamba, twee jaar mede als Overste. In 1926 in het vaderland teruggekeerd, kreeg hij in 1927 zijn benoeming als missionaris te Soerabaja. Daar ijverde hij sedert 1928 als pastoor van de H. Hart parochie aan de Coen-Boulevard, in welk jaar hij tevens, bij de oprichting van de Prefectuur van Soerabaja, door Mgr. de Backere tot de hooge functie van Pro-prefect werd ver heven. In de week van 8 tot 16 Augustus zal te Maastricht een groote Missieweek worden ge houden, waaraan uitgebreide feestelijkheden zullen worden verbonden. Het hoogtepunt zal gevormd worden door een historisch-religieu- zen stoet, die 9 en 16 Augustus door de straten der stad zal trekken. Tegen verhoogde crisisheffing op oliën en vetten De Vereeniging van Biscuitfabrikanten in Nederland heeft een adres gericht tot den Mi nister van Landbouw, inhoudende een protest tegen de onlangs plaats gehad hebbende ver hooging van de crisisheffing op vetten en oliën. Boerderij afgebrand Te Rosmalen brak Vrijdagavond brand uit in de kapitale boerderij van den heer J. de Haas. In een oogwenk stond het geheele huis in lichter laaie. De brandweer slaagde er in de in de na bijheid gelegen huizen te behouden. De boerderij is evenwel geheel een prooi der vlammen gewor den; de landbouw-inventaris en de inboedel gingen verloren. De oorzaak is vermoedelijk te wijten aan een lek in den schoorsteen. De schade wordt slechts gedeeltelijk door verzekering ge dekt. De regeering heeft in de laatste weken her haaldelijk contact gehad met de testuren der vakcentralen, die sterk den nadruk legden op het feit, dat als gevolg van de rouleering in de werkverschaffing en de daarmiede gepaard gaande vermindering van de te werk stelling in het algemeen, vooral ten plattelande de nood hoog is gestegen. Naar aanleiding van deze besprekingen heeft de regeering deze aangelegenheid aan een ernstig onderzoek onderworpenzij is daarbij tot de conclusie gekomen, dat in derdaad eenige tegemoetkoming in de ge opperde bezwaren gewettigd is. Na besprekingen met de vertegenwoordigers der vakcentralen en de contact-commissie van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten heeft de minister van Sociale Zaken een com plex van wijzigingen in de steunregeling aan gebracht, gepaard gaande met nadere voor schriften ten aanzien van de werkverschaffing. De maximum-steunuitkeeringen voor de ondersteunden met middelmatige en groote gezinnen worden voor loonen boven 15. verhoogd, doordat voor deze groepen het maximum-steunbedrag een hooger percen tage van het loon zal mogen bedragen dan tot heden het geval was. De tarieven der laagste klasse steunverlee- ning platteland worden met ƒ0.50 per week verhoogd. Arbeiders, die langdurig werkloos zijn, zullen ten aanzien van de steunregeling niet meer be schouwd worden als te behooren tot hun eigen lijke beroep of vak, weshalve voor deze arbei ders mét betrekking tot de steunverleening in den vervolge een door den minister van Sociale Zaken vast te stellen standaardloon zal worden aangenomen. Voor de jongere arbeiders, die, hoewel zij reeds in loondienst werkzaam zijn geweest, in verband met hun toenmaligen jeugdigen leef tijd nog niet het loon van een volslagen arbei der hebben verdiend, zal door den minister van Sociale Zaken eveneens een standaardloon worden vastgesteld, dat meer in overeenstem ming is met het loon, dat zij met hun inmiddels Technische herzieningen Evenals reeds het geval is ten aanzien van de uitkeering welke inwonende gezinsleden uit een werkloozenkas ontvangen, zullen de andere in komsten van de bij een ondersteunde inwo nende gezinsleden, die een bijdrage voor een werkloozenkas betalen, niet, naar den aard der inkomsten, voor 2/3 of geheel op het steunbe drag van den kostwinner in mindering worden gebracht, dan nadat deze inkomsten met een bepaald bedrag per week per gezinslid zijn ver minderd- Voor gezinsleden beneden 18 jaar is dit be drag vastgesteld op 20 cent per week, voor ge zinsleden boven 18 jaar op 50 cent per week. In aansluiting bij hetgeen reeds lang geldt ten aanzien van de toepassing der steunrege ling zal voortaan het loon voor tewerkgestel- den, die geen bijdrage voor een werkloozenkas verschuldigd zijn, 0.50 per week minder be dragen dan het loon, dat verdiend wordt door degenen, die wel zoodanige bijdrage betalen. Distributie levensmiddelen De regeering heeft besloten de beschikbaar stelling van levensmiddelen aan werkloozen krachtig ter hand te nemen. Daartoe zal de geheele distributie gecentrali seerd vanwege het departement van sociale zaken plaats vinden en zullen, voor zoover mogelijk, verschillende levensmiddelen aan de distributie worden toegevoegd. Zooals bekend, wordt, in opdracht van den minister van Sociale Zaken en in samenwer king met het departement van Landbouw en Visscherij, thans gehakt in blik vervaardigd. Een 15-tal fabrieken is met het niaken van dit product bezig, zoodat, naar mag worden ver wacht, de regeering in het najaar en in den komenden winter over een behoorlijk kwantum blikvleesch zal kunnen beschikken. Sinds December 1934 heeft distributie plaats van versche groente. Deze distributie is geleidelijk uitgebreid en zij neemt nog steeds toe. Hoewel versche groente een product is, dat zich uitermate moeilijk voor distributie leent, is hiermede resultaat van beteekenis bereikt. Bij den huidigen vorm van groente-distributie blijven er echter nog bezwaren en leemten in de distributie bestaan. Teneinde aan deze bezwaren tegemoet te ko men en de leemten aan te vullen, heeft de re geering besloten om een hoeveelheid groente te doen inblikken. Naar verwachting zal hiertoe binnen enkele weken kunnen worden overgegaan. Door dezen maatregel zal zoo goed als ze ker kunnen worden voorkomen, dat vernie tiging van groente plaats heeft, terwijl de distributie daarmede zeer zal zijn gebaat. Verder wordt als goedkoop voedingsmid del onvermengde margarine aan werkloo zen en armlastigen verstrekt. Aan dit product zal door de regeering binnenkort een belangrijk kwantum bak en biaadvet worden toegevoegd. Het ligt in de bedoeling van den minis ter van Sociale Zaken om in de komende maanden met spoed te doen onderzoeken, of nog meer voedingsmiddelen aan de reeds genoemde kunnen worden toegevoegd. Als het bloed kruipt waar het niet gaan kan Wij kunnen ons indenken, dat de Spaansche furie' den Hollandschen Socialisten niet erg gelegen komt- Terwijl zij hier te lande op alle wijzen hun (nieuwen) zin voor legaliteit ten toon spreiden en iedere gewelddadige poging om eigen weercorpsen op te richten in de kiem smoren; terwijl zij zorgvuldig, zoo wel in het program als in hun optreden naar buiten, alles trachten te vermijden wat de Katholieken zou afstooten je kunt immers nooit weten of er nog niet eens gezamenlijk geregeerd moet worden ge ven de partijgenooten in Spanje het droe vig voorbeeld van wat er gaat geschieden, wanneer de gelegenheid schoon is, om de ware gevoelens uit te leven. Priester, religieuzen, nonnen zelfs, bij honderden gemarteld en gedood, kerken en kloosters leeggeroofd en verbrand- Men zou mogen verwachten dat er toch in de roode pers en op de dito bijeenkomsten wel een woord van protest zou klinken te gen zooveel gruweldaden. Zooals b.v. ge schiedde, toen in datzelfde Spanje de op stand der Austurische mijnwerkers zoo bloedig onderdrukt werd Het mocht wat! „Met nauwelijks verholen leedvermaak wordt verteld op welke gevoelige wijze die „fascistische rebellen" door de heldhaftige volksfronters Worden getuchtigd. Van „fascistische rebellen" gesproken, schreef niet een neutrale ooggetuige, dat ieder die in Spanje een kerk bezocht, dus gewoon zijn Katholieken plicht ver vult boudweg fascist wordt genoemd? Wij hadden oorspronkelijk verwacht, dat de Hollandsche Socialisten, met een beroep op de zoo geheel andere geaardheid der heetbloedige Zuiderlingen, getracht zouden hebben zich de handen in onschuld te was- schen- Het blijkt nu, dat deze, toch niet veel- eischende verwachting, nog te gunstig was. Immers, wij lezen in de Arbeiderspers, dat Dinsdag j.l. te Brussel de Vakvereeni- gings Internationale (I. V. V en de Inter nationale van Socialistische partijen (S.A-I.) hebben vergaderd om de gebeurtenissen in Spanje te bespreken. Er werd op deze bijeenkomst een resolu tie aangenomen, welke aan duidelijkheid niets te wenschen overlaat- Men oordeele Het I- V. V. en de S. A. I. staan volle dig aan de zijde der Spaansche arbeiders en boeren in hun moedigen strijd voor de democratie en de republiek. In de ge heele wereld hebben de volksmassa's, gegrepen door de tragische gebeurtenis sen, waarvan Spahje op dit oogenblik het tooneel is, een nieuwe faze van den internationalen strijd tusschen fascisme en democratie ingeluid- Het zijn de fascistische staten zelf, het zijn de fascistische partijen van alle landen, die aan den burgeroorlog van Spanje dat karakter hebben gegeven. Zij schenken den Spaanschen rebelen, bij hun misdadig opzet tegen hun vaderland, heimelijken of openlijken steun- Dat alleen reeds zou voldoende zijn, ons te genover onze Spaansche broeders onzen plicht van internationale solidariteit in een concreten, materieelen en onmiddei- lijken vorm op te leggen. Kameraden! Allen voelt gij, dat, in dien de republiek en de democratie in Spanje worden overwonnen, een geduch te slag zou zijn toegebracht aan de vrij heid in de geheele wereld. Geen enkele opoffering mag te zwaar zijn, zulk een zaak te verdedigen. Laten wij hun, die ginds hun bloed en hun leven geven, allen stoffelij ken en moreelen steun schenken, dien wij kunnen. Getuigt overal en on der elke omstandigheid van uw daad werkelijke solidariteit met de Spaansche arbeiders. Eischt van alle democratische staten, dat in overeenstemming met de bepalingen van het internationale recht de wettige regeering van Spanje de middelen zal krijgen, die noodig zijn voor haar verdediging- Men weet het nu, het zijn niet meer de communistische, anarchistische of syndi calistische benden, welke in Spanje strijden, neen de priestermoordenaars en kerken- schenders worden door de roode interna tionalen openlijk tot de hunnen gerekend, en zij leggen hun volgelingen op, deze ter roristen op alle mogelijke wijzen te steunen. Tot de onderteekenaren van dit mani fest behoort behalve de heer Kupers van het N- V. V. ook de heer ir. Albarda, parle mentair leider van de S. D. A. P- in Ne derland Ondanks alle fraaie programwijzigingen kruipt het bloed toch maar, waar het niet gaan kan. Janus met het dubbele gelaat toont hier weer eens een andere zijde dan de laatste jaren bij voorkeur naar de Katholieken werd gewend. Om te onthouden, wanneer roode voge laars, op jacht naar argelooze zieltjes, weer eens kweelen, „dat de socialisten toch heusch niet tegen den godsdienst zijn. Goedkoope treinen Gedurende de Zondagen tot en met 23 Augus tus zal een goedkoope trein rijden van Haarlem en Amsterdam naar Den Helder. Op de Zondagen tot en met 23 September zal een goedkoope trein rijden van Haarlem, Am sterdam, Naarden-Bussum, Hilversum en Utrecht naar Arnhem en Nijmegen. Deze trein rijdt ook van Zaandam tot en met Zondag 30 Augustus.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5