STADSNIEUWS esposi; Fine werd niet meer bedreigd LAATSTE NIEUWS De wapenleverantie aan Spanje nauvEu AüTumss KWIEK EN VIEF DELIA STAT CITTA DEL VATIC AND I93B ZIJN LAATSTE PARTIJ REMISE 1- Almaria in handen der regeering Kwangsi om singeld ZONDAG 2 AUGUSTUS 1936 Jaarboek Vereeniging „Haerlem" Mgr. Aengenenl e.a. herdacht In memoriam Mgr. Aengenent DIENSTBODE-OPLEIDING Half September nieuwe cursus te Haarlem ST. JOSEPHSGEZELLENVER. HAARLEM I Eeuwfeest v. Nispen tot Sevenaer DE MUZIEKNIS IN HET BURG. RIJKENSPARK ARwA VEPIT VROUW AANGEREDEN Plotseling den weg overgestoken Overgedragen aan het gemeente bestuur van Velsen ORANJEVEREENIGING HAARLEM-NOORD Viering Koninginnedag TER WAARSCHUWING Examen hoofdakte BURGERLIJKE STAND OPBERGEN VAN MEUBELEN J. G. BUIJS - Jan Huygenstr. 13 - Tel. 13271 SCHAKEN Ss In Sn Na een hardnekkigen strijd heb ben Spielmann en Euwe de punten gedeeld Fraai resultaat van Bogoljubow (Gedeeltelijk gecorrigeerd) De Fransche regeering acht zich niet meer gebonden door een eenzijdig toegepaste neu- traliteitsverklaring Telegrammen aan Italië en Engeland Geen kerk of klooster is aan plundering en brand stichting ontsnapt Hoe het in Spanje toegaat Verhaal in The Universe van een ooggetuige Tsjang Kai Sjek zal zelf zijn troepen aanvoeren Dynamiet voor Spanje Zweedsch schip vervoert spring stoffen in plaats van papier De Zeearend te Zaandam Feestelijke ontvangst op 9 Augustus Wielrijder gedood Het, zooals steeds, fraai geïllustreerde jaar- hoek 1S35 van de Vereeniging' „Haerlem" is ook fcu weer een onmisbaar werk voor ieder, die blij- vend op de hoogte wil zijn van het wel en wee, Öat Haarlem in het afgeloopen jaar heeft door gemaakt. Naast velerlei interessante artikelen als van mr. A. J. Enschedé over „Het Vader- landsch Fonds ter aanmoediging van 's Lands öienst en de Kweekschool voor de Zeevaart 150 .laar" van mevr. J. M. SterckProot over „De Verwarring met Duin en Vaart" en R. Z'uidema °vnr „De vrouw van Busken Huet", voorts een lijst van publieke instellingen en bezienswaar- higheden, de Kroniek 1935 van W. P. J. Over- teeer, het jaarverslag en financieel overzicht van he Vereeniging, bevat het boek ook de necrolo gieën van eenige vooraanstaande Haarlemmers, bi 1935 overleden. B. ch. Ledeboer herdenkt prof. dr. G. Ch. v. balsem, oud-directeur van het Provinciaal Zie kenhuis te Santpoort, als „een man met groote talenten en veelzijdige belangstelling". J. H. Bre- gonje schetst oud-wethouder L. Modoo als iemand, die zijn leven wel besteed heeft en ge- hurende dat leven een groote mate van werk kracht heeft ontplooid. Ir. G. W. Ph. Daniels, °Ud-adj.-directeur van Openbare Werken te ■Haarlem memoreert i. L. C. Dumont, oud-direc- teUr van dezen dienst, daarbij den nadruk leg end op de aangeboren eigenschap van ir. Du- 'Uont om tot in den grond der zaken door te hringen, de vele scherpe critiek, welke hij in zijn 'eVen ondervonden heeft, en de uitstekende wij- Ze> waarop hij met zijn personeel omging, als- I hiede zijn groote liefde voor het schoone, J. L. E. I. Breda Kleynenberg, de maatschap- olijke werker, mede-oprichter van de Haarlem se Vereeniging tot bestrijding der T B.C., wordt herdacht door F. Primo. Jhr. O. v. Lennep, de oprichter van de Vrijwillige Burgerwacht Haar- 'em door H. M. v. Bemmelen, mr. Dr. J. M. No- kack, de bekwame leeraar en actieve secretaris van de Alg. Werkgeversver. en van Centraal Overleg, door J. J. Haak, mr. J. H. Thiel, oud- wethouder, onderwijsinspecteur, bestuurslid van vele vereenigingen en instellingen, kundig advo caat, veelzijdig ontwikkeld en fijngevoelig van hard, door wethouder A. G. Boes. "Wethouder W. J- B. v. Liemt schrijft een ge- vcelvoi In Memoriam over Z. H. Exc. Mgr. J. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem, op 3 September a.s. een jaar geleden overleden Wij °ütleenen daaraan het volgende: -Onder de vele voortreffelijke eigenschappen, Welke Mgr. Aengenent bezat, mag zeker niet op he laatste plaats genoemd worden ziin medele den met den lijdenden evenmensch. Het is vol doende bekend hoe deze Bisschop van Haarlem °D meer dan royale wijze zijn beurs opende. Wanneer het er om ging den nood van de min- i herbedeelden te leenigen. Dit deed hij meestal hoor middel van de charitatieve instellingen in °hze gemeente. Gedurende de zes jaren van zijn Bisschoppelijk Bestuur heeft Mgr. Aengenent ZlJn gaven ook persoonlijk gebracht aan de arm een der armen- Was het te verwonderen, dat, [°en de crisis in al haar ,geyt|l^, kwam opletten, "'i met prof. v.' Schelven tezamen het initiatief I l1am tot het stichten van een Comité tot be- s'l'i.klen der gevolgen der werkloosheid; In de eerste zitting van het comité werd op voorstel [j111 den President-Kerkvoogd van de Ned Bri'v. Gemeente met algemeene instemming den B'-sschop verzocht het voorzitterschap wel te h'Uen aanvaarden. Hoe het mogelijk was dat. [■[kr. Aengenent naast het besturen van zijn diocees, het voornaapiste en grootste van Neder- fthd, op zoo'n intense wijze aan den arbeid van 'lpt Crisiscomité deelnam, heeft steeds veler be- '°hdering afgedwongen. Niet alleen dat hij alle C'gadering^n op een enkele na, op voortreffe- i'ke en meest aangename wijze heeft geleid, h°ch als voorzitter nam hij kennis van alle aan legen en als lid van de subcommissie ter beoor- heeling daarvan, aan alle beslissingen deel. Het hental dossiers in de jaren van zijn voorzitter- Sap door hem verwerkt, is geweldig groot kïct zijn heengaan heeft Haarlem een zijner erste meest hoogstaande en sociaal voelende Lurgers verloren. Betreffende dit laatste herin- her ik mij, aldus wethouder v. Liemt, een typisch foment in een van de eerste vergaderingen van comjté. Het was toen de penningmeester bij het beraden van middelen om aan benoodigde gPlden te komen, meende iets te moeten zeggen, Wat ecn der aanwezigen minder aangenaam zou z'.iU, n 1. dat wij voor ons werk een beroep zou- hen moeten doen op het bezit der kapitalisten heer Reinalda, want hij was hiermede be leid, vrceg b\i interruptie den voorzitter even üe opmerking te mogen plaatsen, dat hii nim- h;Cr iets tegen de kapitalisten had gehad, doch I 1 tegen het kapitalisme. Hij meende hierbij h goed gezelschap te zijn want hij had nog i'ceds in zijn boekenkast een werk van prof. J. 10' ,J- Aengenent, getiteld „Leerboek der Socio- em altijd nog groote waarde. De penningmees. j"1 kon "dus zijn goede bedoelingen betreffende c beurzen van de" door beiden niet versmade ^'Pitalisten gerust uitvoeren. Dat Mgr. Aenge- jjCht hierover zijn bekenden gullen, lach liet. °°ren, is te begrijpenl" uitgegeven in 1909. Dit werk bezat voor kfen verzocht ons opneming van het vol- v Werklooszonder verdienste, zonder be- ^Mgenden werkkring. Hoe lang al? Moet dat *Oo blijven? Dat behoeft niet! japon en schort, mogen na afloop behouden worden. De 2de cursus begint half September. Meldt u ten spoedigste aan! Alle inlichtin gen bij ondergeteekenden. Daar deze opleiding geheel bekostigd wordt door het Rijk en de Gemeente loopt het laatste overleg - voor plaat sing enz. enz. over de officieele instelling: Bu reau Werkloosheidsbestrijding, Hoofmanstraat 17, Haarlem. J. v. Liemt-Dolmans, Lorentzplein 9. C. Heerkens-Thijssen, Plein 13. Zondag 13 September zal het eeuwfeest ge vierd worden van den Hollandschen stichter der Gezellenvereenigingen van Nispen tot Seve naer. Aan dit feest neemt het geheele centrale Verband deel, dus alle vereenigingen hebben daarbij hun Gezellen te zenden. Het feestpro gramma luidt: Plechtige of Pont. Hoogmis in een der parochiekerken van Amsterdam, waarbij door Haarlem I 's Schola cantorum de wis selzangen worden verzorgd. Bezoek aan de Hist. Tentoonstelling in de zalen van A'dam I. Ieder Gezel, die hiervoor gaarne een ol an der zelf gemaakt handwerk (huisvlijt product) wil opzenden, geeft dit op aan den Senior Fr. Knape, Korte Jansstraat 5. Des middags in Carré Van Nispen-herden king: Rhythmisclmdynamiache tableaux. bij zonder voor dit feest ontworpen door M. Mon nikendam. Hieraan werken honderden mede. Herdenkingsrede door den Zeereerwaarden Zeergel. Pater dr. Cassianus Hentzen, Pastoor der H.. Hart-parochie. Iedere Gezel, die aan de feestviering wil deelnemen, moet zich reeds vóór 10 Augustus aan den senior opgeven. Kosten van dezen prachtdag slechts 25 cents. Haarlem I gaat dan per flets naar Amster dam. Daar er maar beperkte plaatsruimte in Carré is (2000 plaatsen) is opgave na boven- staanden datum uitgesloten- Augustusmaand vacantiemaand; verschil lende clubs zijn nu gesloten, behalve tooneel, tafeltennis en esperanto. Donderdag 8.45 zelatricenvergadering, Vrij dag 9 uur paladijnenclub. Santpoort en het Gemeentebestuur van Velsen. Algemeen wanhoopte men eraan, na de som bere voorgeschiedenis, dat de nis er binnen af- zienbaren tijd nog komen zou. Dank zij de on middellijke medewerking van Rijk en Gemeen te kon het werk echter in aanmerking komen als werk-object voor jeugdige werkloozen. Voor het werk van deze jongens en niet min- cter van den werkleider, den heer Beek, had spreker niets dan lof. Hij uitie den wensch, dat deze jongens, die hun vak zoo goed olijken te verstaan, spoedig weer voor goed aan den slag kunnen gaan. Hierna droeg de voorzitter officieel oe nis in vollen eigendom aan ce Gemeente over De echtgenoote van den burgemeester knipte het lint door, die den ii.gang afsloot. Het mu ziekcorps „Kunstkring" uit Spaarndam o.l.v. P. Witt speelde hierna het Wilhelmus. De wethouder van Sociale Zaken, de heer W. F. Visser, aanvaardde de nis namens het ge meentebestuur. Spreker hoopte, dat tusschen de belangenverenigingen die in de verschil' lende deelen van de gemeente bestaan, een v/aardige wedijver ontstaan zou, die resultaten zou hebben als deze. De nis is een aanwinst voor heel de gemeente. Spreker hoopte, dat „Santpoort's Bloei" er in zou mogen slagen dikwijls concerten in de nieuwe nis te organiseeren en nog lang het hare bij zou dragen in de verfraaiing van het dorp. Na afloop van het officieele gedeelte der plechtigheid gaf „Kunstkring" een welverzorgd concert. Naar wij vernemen, zijn reeds verschillende zang- en muziekverenigingen uitgenoodigd om Zondag 9 Augustus mede te werken aan een groot concert in de muzieknis. Doordat een 57-jarige vrouw, wonende in de Grebberstraat, Zaterdagmiddag omstrfeeks kwart voor drie plotseling het Staten Bolwerk over stak, zonder te letten op het verkeer, liep zij tegen een passeerenden vrachtauto op, welke niet tijdig meer kon stoppen. De vrouw viel en kreeg een schedelfractuur. Na door een lid van den Ongevallendienst voorloopig' verbonden te zijn, is zij in hoogst ernstigen toestand naai de Mariastichting per ziekenauto overgebracht. Volgens ooggetuigen is het ongeval geheel aan de schuld van de vrouw te wijten. De politie heeft den vrachtauto, welke door een chauffeur uit Broek in Waterland werd be stuurd, in beslag genomen. De remmen bleken niet in orde te zijn. Zaterdagmiddag is onder zeer groote belang stelling van autoriteiten en burgers van Sant poort en heel de gemeente Velsen cle nieuwe muzieknis in het Burgemeester Rijkenspark overgedragen aan het gemeentebestuur. De muzieknis is inderdaad, zooals in vele speeches geconstateerd werd een aanwinst voor Santpoort. Het is een bouwsel, dat won derlijk goed past in zijn fraaie omgeving de I hoek van een open plek in het bosch, tegen 1 éen achtetgrond Van lïóog oploopend geboomte. De nis ligt vlak achter Oen heuvel bij den vijver van het Zwitsersche huis. De plechtigheid werd o.m. bijgewoond door den burgemeester van Velsen Mr, M, M. Kwint en echtgenoote, de wethouders W. F. Visser en J. P. Nijssen met hun dames, den commissa ris van politie, den directeur van Openbare Werken J. F. Verhoef, den waarnemend ge meente-secretaris E. W. c'te Boer, den heer Ko ning, opzichter van bouw- en woningtoezicht, alsmede door tal van raadsleden. Ook het be stuur van „Santpoort's Bloei" en afgevaardig den van verschillende zang- en muziekvereenl- eingen waren aanwezig. De heer v. Beem, voorzitter van „Santpoort's Bloei" opende de plechtigheid met een toe spraak. Spreker constateerde, dat dit bouw werk in lengte van dagen getuige zal zijn van de samenwerking tusschen de burgers van Het bestuur van de Oranjevereenlging Haarlem-Noord heeft het volgende programma samengesteld voor 31 Augustus. In samenwerking met de wielrenvereenigingen in Haarlem, n.l. De Kampioen, Achilles, De Jonge Kampioen en Excelsior zal de ronde van Haarlem-Noord, op 31 Augustus op het traject Orionweg, Delftkade, Van Nesstraat, Mars straat, Pegasusstraat, Orionweg verreden wor den. Deze ronde zal, wat de beginnelingen betreft, te 4 uur beginnen; de nieuwelingen te 5 uur en de onafhankelijken en amateurs te 6.15 uur. Voor de leden van de vereeniging Haarlem- Noord zal een gereserveerde plaats beschikbaar zijn, zoodat zij d'en start' en de finish goed zullen kunnen overzien. Als voorzitter-kamprechter van deze ronde zal funyeeren de heer J. ten Hove; de be stuursleden der wielrenvereenigingen zullen in de jury zitting nemen. De nieuwelingen en beginnelingen zullen te 3 uur vertrekken van het gymnastieklokaal aan de Eemstraat; de onafhankelijken en amateurs zullen te 6 uur afrijden van het café Suisse aan den Rijksstraatweg. De Harmonie „St. Caecilia" verleent den ge- heelen middag muzikale medewerking. De Haarlemsche Keuringsdienst van Waren verzoekt ons opneming van het volgende: Den laatsten tijd wordt onder verschillende namen olie in den handel gebracht, die geheel of groolendeels uit paraffine-olie (minerale olie) bestaat en soms kunstmatig gekleurd is. Deze o.ie wordt verkocht onder fantasiena men, als imitatie-slaolie, gele olie, enz., maar is voor menschelijk gebruik van geen waarde, daar ze onverteerbaar is. Ook wordtze aanbevolen voor het maken van margarine en voor het insmeren van broodblikken. Ook voor dit doel is echter het gebruik van "die olie te ontraden. De verkoop is door de belasting, die op de gewone spijsolie is gelegd, in de hand gewerkt. De olie die vrij is van de belasting, is niet geschikt voor con sumptie. De Keuringsdienst meent het koopen van deze oliën te moeten ontraden, tenzij ze uit sluitend voor technische doeleinden, zooals het smeren van machines, zou worden gebruikt. HAARLEM. Geëx. 7 mann. en 1 vrouw. cand. Geslaagd: Mej. M. C. Boots, Heemstede: de heeren: C. J. Ham. Nieuwkoop; A. M. Hulkenburg. Drie huis; E'. J. Limburg, Purmerend; j. Molenaar, Volendam; H. J. van Leeuwen, Zaandam, S. Mol, Volendam; K Plat, Volendam. Geboren: 29 Juli: H. M. J. Kürchner— Geeris, d.; J. E. de GraafZalm, z. 30 Juli: J. J. van MaurikKalf, d.; G. A. Tolsma Wortel, d. 31 Juli: C. M. BergmanRuiter, d.; W. P. Bultersvan den Berg, z. 1 Aug.: Th. J. A. van Bruggevan Maarle, d. Ondertrouwd, 1 Aug., D. Jacobs en J. E. van de Vliervoet. Overleden; 31 Juli: J. Moore, 74 j., Spaansche- vaartstraat. Is onze „Omroeper". Eiken avond weer opnieuw spreekt hij in 80.000 gezinnen, waar hij steeds een trouw gehoor vindt. Zaken-Omroepers 50 ct. per regel. Particuliere Omroepers 20 ct. per regel. Betrekkingen (gevraagd en aangeboden! (0 ct. per resrel. 1-Bon oplossing wort>„ geboden. Als ge nu de maar grijpt! 3 maanden kunt ge gratis worden opge- tart in: koken, huishouden, wasschen, strijken, plaien, speten met kinderen, verzorging van Cll''hen, tafeldekken en dienen, enz. (z.g. spoed- 'sUs voor dienstbodeopleiding) j. '-'iurenoe die 3 maanden krijgt ge 20 les- jjO per week aan de drie Huishoudscholen te ef'lem (Vooihelmstraat 25, VolderSgracht 22 ïetterodestraat). De lessen zijn niet des W„Cllös. Op één ochtend en één middag per k is gelegenheid tot „practisch werken" in 5 gewoon gezin, ffrna zoekt het voorbereidingscomité een tij, 5 families, waar iedere cursiste in aanslui- uf met de opleiding gedurende 3 maanden 0 rkzaam moet zijn, liefst voor dag en nacht een gebruikelijk maandloon. Zooveel mo- pa^'V wordt iedere cursiste aan een bij haar L °hd gezin geholpen. bis,H afloop van dezen proeftijd wordt bij ge- bjj 'i geschiktheid een diploma uitgereikt.dat tj. 'iet zoeken van welke huishoudelijke be- Zjj.kking ook van groot belang zal blijken te gp' - In een plaats als Rotterdam worden deze "Momeerden grif geplaatst. Dusgeen jkioosheid meer! op den cursus vervaardigde goed, als Ofschoon vrijwel zeker vast stond, dat Fine in het tournooi te Zandvoort den eer sten prijs zou behalen, overtrof de belang stelling op den laatsten dag alle verwach tingen. Hoe zeker men aan den anderen kant van den Oceaan ervan overtuigd was, dat hem de zege niet zou ontgaan, bleek uit de vele felicitatie-telegrammen die de jonge Amerikaan van zijn landgenooten ontving voor het begin van zijn laatste partij. Veten koesterden dé stilte optimistische hoop, dat Fine een veer zou laten en Euwe door van Spielmann te winnen nog beslag zou leggen op den eersten prijs, gedeeld met Fine. De Ame rikaan werd echter geen oogenblik bedreigd. Hij schiep zich integendeel zelfs winstkansen en stuurde regelrecht cp remise aan, waardoor hij zich van tien eersten prijs verzekerde. Meer spanning heerschte in het begin van de partij Epielmann-Euwe. Dr. Euwe bekommerde zich niet om de remise-neigingen van zijn tegen stander en compliceerde het spel om de partij zoo lang mogelijk re rekken. Doch Spielmann liet niet met zich spotten en beet van zich af. Hij bereikte eenig voordeel, doch de wereld kampioen passeerde alle dreigingen met groot gemak. Toen de uitslag van Doesburgh-Fine bekend werd, gaven beiden elke winstpoging op. Door dezen uitslag eindigde Euwe als num mer twee. De sensatie van deze ronde was de partij Bogoljubow—Becker. Voor Spielmann, Gruen- feld en Landau was het zeer belangrijk, hoe hier de uitslag zou zijn, aangezien zij nog kansen hadden op den zesden prijs. Aanvan kelijk scheen het, dat Bogoljubow zou verlie zen, doordat hij een pion weggaf en bijna in den kuil gevallen was, dien hij voor zijn te genstander had gegraven. Becker profiteerde echter niet van de hem geboden kans en moest spoedig zijn buit teruggeven. Toen Bo goljubow een correct pionoffer bracht, nam Becker zonder aarzelen het offer aan en tot zijn groote verbazing verloor hij met den vol genden zet een toren. Ondanks de vele fouten was het een fraaie partij. Hierdoor was Bo goljubow verzekerd van een prijs, terwijl Spiel mann, Gruenfeld en Landau uitgeschakeld werden. Landau, die winnen moest om aan zijn vijftig procent te komen, had het niet moei lijk. Prins speelde nonchalant en werd spoe dig overrompeld. Tartakower en Keres, die door remise te maken, den derden en vierden prijs zouden deelen, schenen daarmede geen genoe gen te nemen. Beiden speelden fel op winst. Tenslotte kwam Tartakower met een klein voordeel uit de opening, doch hij vermocht dit voordeel niet in winst om te zetten en na nog twee uur speten werd de partij remise. De prijsuitreiking vindt hedenmiddag om zes uur plaats, waarna men zich aan een diner zal verzamelen. Dr. Euwe zal gedurende het diner een radiovoordracht houden over het verloop van het tornooi. Hier volgt een overzicht van de partijen uit de laatste ronde: Bogoljubow—Becker Becker verdedigde zich tegen het damegambiet op orthodoxe wijze. De Weensehe theoreticus speelde zijn lievelingsva riant 7. a7—a6. Bogoljubow ruilde op d5 en viel op den dame-vleugel aan. Bij den 19en zet verzon Bogoljubow een valletje, waardoor hij een stuk zou winnen, doch hij overzag, dat zijn tegenstander zelf op een valletje uit was. Bo goljubow verloor een pion. Door een onvoor- zichtigen zet van Becker kreeg Bogoljubow ge legenheid een prachtaanval te ondernemen. Van nu af aan speelde hij buitengewoon sterk en stelde zijn tegenstander steeds voor nieuwe pro blemen. Toen Bogoljubow een geraffineerd pion offer bracht, verzuimde de Oostenrijker de juiste voortzetting, waardoor hij tot capitulatie gedwongen werd. Van DoesburghFine Beide spelers waren vreedzaam gestemd. Immers Fine had slechts een half punt noodig om den eersten prijs te bemachtigen, terwijl van Doesburgh met remise tegen den eersten prijswinnaar ruimschoots te vreden was. In een Fransche partij koos wit de afruil-variant. De meeste stukken verdwenen spoedig van het bord en men verwachtte, dat tot remise zou besloten worden, doch plotseling bleek het, dat Fine beter kwam te staan. Fine bood in deze stelling remise aan, welke de Bbs- sumer van de hand wees. 'Toen echter eenige zetten later bijna alle stukken van het bord waren, werd op den dertigsten zet tot remise besloten. Maroczy—Gruenfeld. In deze partij, die misschien wel de merkwaardigste was van het tournooi, opende wit met den koningspion. Er ontstond een vier-paarden-spel, dat volko men symmetrisch verliep. Op den 24sten zet. was na ruil der loopers de stelling nog geheel symmetrisch gebleven. Na herhaling van zet ten werden d.e punten gedeeld. Spielmann—Euwe. Tegen het e4 van Spiel mann koos de wereldkampioen de Fransche verdediging, welke Euwe ook in zijn match met Aljechin mét voorkeur toepaste. Spielmann ver ried, door de afruilvariant te kiezen, dat nij niet op winst wenschte te speten en met remise tevreden was. Euwe echter, hoewel met zwart spetend, legde eenige scherpte in de partij en kwam eenigszins in gevaar. Een fijne opstelling der paarden bezwoer echter alle dreigingen. Toen een pion van Spielmann gevaarlijk dreigde te worden, wist Euwe door goed manceutree- ren den aanval van Spielmann te stoppen en men besloot tot. remise. Frins—Landau Prins, die in zijn partijen tegen Keres en Gruenfeld met de Colle-opemng seed spel had weten te verkrijgen, wendde ook thans dit systeem tegen zijn landgenoot aan. Landau, die hierop voorbereid was, verdedigde zich echter met een variant, welke Prins! min^cr bekend was. Nadat Prins een vreemden zet had gedaan, ontstonden schermutselingen op den damevleugel. Het ging nu om de open c-hjn. Frins meende, door zijn toren op c5 te plaatsen de beheersching van deze lijn in ziin macht te hebben. Hij werd echter door een paar krachtige tegenzetten van Landau teruggedreven. Vervol gens drong Landau met zijn toren op de tweede lijn en toen ook nog zijn dame met maf- aanval zich tusschen de witte figuren pos teerde, moest Frins een stuk geven, waarvoor hij twee pionnen kreeg. Landau forceerde ten slotte ruil der dames en torens en bleek met een looper en vier pionnen tegen zes pionnen de sterkste te zijn. Prins zag het hopelooze van zijn stelling in en gaf op. Tartakower—Keres Fen Weensehe ope ning. Keres bracht in deze partij het bekende sehijnoffer en het scheen een oogenblik alsof Tartakower onder den voet zou worden geloo- pen. Deze Poolsche meester had echter verder gerekend en Keres kon zijn aanval moeilijk doorzetten, doordat hij nog niet gerocheerd had en zijn koning in gevaar dreigde te komen. Lr ontstond een levendig middenspel, waarbij Tartakower steeds het betere spel had- On danks nijpenden tijdnood wikkelde Tartakower goed af én handhaafde zijn voordeel. Bij het afbreken stond hij gunstiger, doordat zijn pion- nenstelling beter was dan die van zijn tegen- st&ndcr Na de hervatting echter bleek dit voordeel niet voldoende te zijn om te kunnen winnen en na twee uur spelen werd de partij remise. PARIJS, 2 Aug. (Reuter). De Fransche regeering heeft gisteravond een officieuze nota gepubliceerd in zake den toestand in Spanje. Zij wenscht hiermede de onderhandelin gen te verhaasten over de strenge toepassing der niet-inmenging, ten einde zoo spoedig mogelijk een eind te maken aan den burgeroorlog. De regeering verklaart onomwonden, zich niet meer gebonden te achten door een eenzijdig toegepaste neu- traliteitsverklaring, daar wapenleve ringen zich reeds hebben voorge daan. Indien, zooals gehoopt,, wordt, tijdig het mi nimum verkregen wordt van de gevraagde formeele verzekeringen, in de eerste plaats van de groote mogendheden in den M'ddelland- sche Zee. zal zich te;stond een ontspanning voordoen, die de veronderstelling van moge lijke terugslagen op qen Europeeschen toe stand. welke reeds zoo donker is, zal wegnemen. Met het nemen van dit initiatief heeft de Fransche regeering wederom haar eerbied be toond voor de internationale wetten, alsmede haar vredeswil, welke den permanenten grond slag vormen van haar politiek, aldus worclt in de nota verklaard. Gisteravond zond ook de Fransche re geering aan de regeeringen van Engeland en Italië telegrammen, waarin zij haar persoonlijke houding mededeelt en voor stellen aan de hand doet ter beslechting van den binnenlands'.hen strijd in Spanje en ter vermijding van cventueele compli caties in de internationale verhoudingen. Zoodra Engeland en Italië zich hiermede accoord zullen hebben verklaard, zal een der gelijke boodschap eveneens tot de andere be- anghebbende mogendheden worden gericht. GIBRALTAR, I Aug. Reu ter J Een Britsclie torpedojager is vanavond uit Almeria met acht Britsche uitgewekenen aan boord te Gibraltar aangekomen. Dezen ver klaarden in een onderhoud, dat Almeria geheel in handen de regeeringstroepen is, maar zeer zware schade heeft geleden. Geen kerk of klooster is aan plundering en brand stichting ontsnapt. Honderden fascisten zouden zijn terecht gesteld. In het jongste nummer van The Universe komt het verhgal voor van een ooggetuige, die in Bar celona vertoefde toen de revolutie uitbrak. Aan bedoeld verhaal ontleenen we de navol gende merkwaardige bijzonderheden. Op Zondag 19 Juli woonde ik om 11 uur de H. Mis bij in de kerk van O. L. Vrouw dei- Goede Tijding, waar een beroemd reliekschrijn boven het altaar bewaard wordt. Op andere Zon dagen is deze dienst altijd zoo druk bezet, dat men nauwelijks een plaatsje kan vinden, nu was Ik met nog een anderen heer en zeven of acht brave oudjes de eenige toehoorders bij de H. Mis. Toen de H. Mis ten einde was, werden wij door een bende communisten gedwongen de kerk te verlaten. De gewapende bandieten drongen toen de kerk binnen en enkele oogenblikken latei- werden vijf oude priesters, waaronder zich ook de celebrant bevond, die zooeven de H. Mis had opgedragen, gevankelijk weggevoerd. Intusschen deden de communisten een aanval op het gebouw van de Broeders der Christelijke schoten, die geholpen door tal van oud-leerlin gen, hun klooster zoo goed en zoo kwaad het ging in staat van verdediging gebracht haddden. Toen de Rooden het vuur openden ontstond er een verwoed gevecht, waarbij drie priesters, die in het college waren, werden gedood, terwijl de overigen zwaar gewond werden. Enkele oogenblikken nadat het vuren had op gehouden en de verdedigers waren neergescho ten of zich moesten overgeven, werd de kerk met benzine overgoten en in een minimum van tijd stond heel het gebouw in lichte laaie. De kerk werd totaal door het vuur verwoest en ook het kostbare reliekschrijn ging verloren. De Broe- dersscholen en ook de belendende gebouwen gin gen in vlammen op. 's Zondagsmiddags was ik nog getuige hoe de vijf priesters, waaronder een kanunnik, die rec tor was van deze kerk, naar een politiepost wer den overgebracht: hun handen waren met tou wen op hun rug vastgeknoopt. Met levensgevaar heb ik de daaropvolgende dagen een tocht door de stad gemaakt. Alle ker ken behalve de Kathedraal van de H. Familir zijn door brand verwoest. Tot Woensdag had men den Bisschop var Barcelona, Mgr. Irurita, ongemoeid gelaten. Oc dien dag drongen de anarchisten zijn paleis bin nen, waar zij het archief in beslag namen, terwijl alle voorwerpen van waarde naar het hoofd kwartier werden gebracht. Later zag ik, dat de Bischop in gezelschap van twee priesters, allen gekleed in khaki-kleurige kantoorjassen, ongemerkt trachtten te ontsnap pen. Hij moet echter toch herkend zijn, want Vrijdagavond hoorde ik vertellen, dat de Bis schop was gearresteerd en overgebracht naar het kasteel Montzuich. Op straat leek het wel of een helsche furie was losgebroken. Vrouwen, en vooral jonge meisjes, dansten rond de lijken van nonnen en priesters, die zon der vorm van proces waren doodgeschoten. In Barcelona zijn zes kloosters in brand ge stoken ondanks het feit, dat aan al deze in richtingen hospitalen voor de verzorging van zie ken en ouden van dagen verbonden waren. Vrij dagmorgen is de beroemde Basiliek van her H. Hart op den top van den Tibidadoberg in brand gestoken. Daar het gebouw uit massieve steenen blokken is opgetrokken, is deze kerk alleen leeg- gebrand en staan de zwart geblakerde muren nog overeind. Men vraagt zich in het buitenland onwille keurig af: hoe kan zoo iets in Barcelona gebeu ren, waar de bevolking toch overwegend Katho liek is. Het zou echter absoluut onjuist zijn om Spanje als een Katholiek land te beschouwen. Minstens de helft van de bevolking gaat slechts drie keer in hun teven ter kerke. Wan neer ze gedoopt worden, wanneer ze trouwen en wanneer ze begraven worden. Zjj noemen such zelf leeken, maar ze zijn prac tisch fel anti-clerikaal. Mijn buurman heeft zijn huis in den steek gelaten, omdat hij bang was, dat de Rooden hem iets zouden doen, wijl op den gevel van zijn huis een beeld van den H. Jozef prijkte. NANKING. 1 Aug. (Reuter) Een leger macht ten getale van 300.000 man van de Centrale regeering, heert Kwangsi omsin- geld en wacht -op het teeken om op te trek ken en deze provincie te onderwerpen. Tsjang Kai Sjek zelf zal zijn troepen aan voeren en wordt over eenige dagen te Kanton verwacht- PARIJS. 1 Aug. (Reuter) Een Zweedse:: koopvaardijschip, dat papier vervoerde voor een firma te Rochefort, deed de haven van Tonnay- Charente aan. In de lading voiid men 15 ton dynamiet en 50 kilogram andere springstoffen, bestemd voor de Canarische eilanden. De Spaansche consul, die hiervan verwittigd werd, vroeg instructies aan de regeering te Madrid. Het schip zal Maandag weer vertrekken. Zondag 9 Augustus a.s. zal de bemanning- van de Zeearend, bij den terugkeer uit Cux- haven, door de Zaanlandsche Zeilvereeniging een grootsche hulde worden bereid. Het- jacht, dat over het IJselmeer terugkeert, zal bij de Oranjesluizen worden begroet door een deputatie van de Zaanlandsche Zeilver eeniging. Ook het personeel van de firma Bruynzeel zal bij deze begroeting aanwezig zijn. De roeiafdeeling van de Zaanlandsche Zeilvereeniging zal met versierde booten de Zeearend tot bij de petroleum-haven tegemoet varen, waarna gezamenlijk de tocht naar de jachthaven te Zaandam wordt ondernomen. Hier heeft zich dan inmiddels de vloot van de Zaanlandsche Zeilvereeniging opgesteld; de schepen van deze vloot zulten gepavoiseerd zijn. Bij de aankomst vaart de Zeearend tusschen een haag van zeeverkenners en adspirant-leden den Zaanlandsche Zeilvereeniging door. De begroeting is in de groote loods van de jacht haven te Zaandam, waar de thee wordt ge bruikt. De huldiging wordt besloten met een diner in het gebouw Trianon te Zaandam. Tegen middernacht is Vrijdag de vijftig jarige wielrijder, de heer J. Feringa, wonende aan den Frieschen Straatweg te Groningen even buiten de grens de zer gemeente door een hem achterop rij denden auto gegrepen. De wielrijder kreeg een klap van de rechterkoplamp en sloeg over de motorkap, waarna hij door de voorruit ging. De man bekwam ernstige verwondingen. Nadat de eerste hulp was geboden, werd het slacht offer naar het Academisch Ziekenhuis te Gro ningen overgebracht. Hier is hij Zaterdagnacht overleden. De autobestuurder, de heer F. S. uit Haar lem, verklaarde door een tegenligger te zijn verblind De auto is in beslag genomen; het rijwiel werd totaal vernield.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 3