Een verschrikkelijke veldslag wordt voorbereid Het nieuws van heden De concentratie van troepenmachten rond Saragossa blijft aan beide zijden onverminderd voortduren DE BISSCHOP VAN JAEN GEARRESTEERD ITALIË SPREEKT TEGEN De non-interventie der mogendheden De toestand in Zuid-China DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 4 AUGUSTUS 1936 OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20080 De verklaring van generaal Queipo de Llano, dat de betrekkelijke rust aan de fronten „een stilte voor den storm" beteekent, schijnt in zooverre waarheid te bevatten, dat inderdaad steeds meer troepen worden samengebracht om Saragossa. De successen der regeering zouden zich be perkt hebben tot een gedeeltelijk herwinnen van verloren stellingen, doch door de aanvoering van hulptroepen uit Valencia schijnt men ook aan deze zijde op een on- zaligen „storm" aan te sturen. In het Zuiden bereidt gene raal Franco bovendien de overbrenging van een groote troepenmacht naar Spanje voor, zoodat de pogingen, om dezen burgeroorlog zoo bloedig mogelijk te beslechten, on verzwakt worden voortgezet. ln de kathedraal te Saragossa werd een bom gevonden Tarifa door kruisers gebombardeerd Het goudvervoer Er zouden geen aanvallen op Des- sie en Addis Abeba hebben plaatsgehad Haile Selassie gaat kuren Scherper bewaking der petroleumleiding Joden dreigen met boycot De Britsch-Egyptische onderhandelingen Phenen Het W eer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!£ Italië schijnt niet een direct antwoord te geven België en de wapenleveranties Sleepschip met benzine in de lucht gevlogen Pierre de Coubertin en de Nobelprijs De actie der Kwangsi-troepen Overstroomingen in Turkije Veiligheid op den weg in Nieuw-Zeeland Ministerieele maatregelen De moord op den Moefti te Algiers Vleugel gevonden van de „Cloud of Iona"? De dreigbriefschrijver van Shirley Temple Politieke vechtpartij in Fransch dorp Korte berichten Zóó plotseling Te Lourdes overleden Een der deelneemsters aan de Nat. bedevaart Vluchtelingen uit Spanje M.s. Rheavan de K. N. S. M. neemt er twee mede Toerist verongelukt in Zuïd-Tyro) Aug. 3.93 0.00 3.67 1.05 3.81 3.20 2.49 2.37 3.50 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., fngez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. MADRID, 3 Aug. (Reuter). Door de regeering te Madrid werd per radio bekend gemaakt, dat de Bis schop van Jaen zou zijn gearresteerd onder het motief, dat de Bisschop op het punt stond uit Spanje te ont vluchten. Tegelijk met den Bisschop zou men ook zijn familie hebben gearresteerd. De roode militie, die den Bisschop had gearresteerd, zou hem hebben opgesloten in de kathedraal, weike omgevormd is tot gevangenis. Verder luidde het bericht, dat de zuster van den Bisschop zou getracht hebben een millioen Peseta's aan bankbiljetten en effecten op de vlucht mede te nemen. Een „huiszoeking" in het Bisschoppelijk paleis zou niet achterwege zÜn gebleven, en aldaar zou men ruim acht Pïillioen peseta's en veie juweelen hebben ge. Vonden en in beslag genomen. Onmiddellijk zouden dit bedrag en de juweelen gedeponeerd Zijn bij het bijkantoor der Spaansche Bank. Nadere berichten omtrent de arrestatie en het lot van den Bisschop werden niet gegeven en kwamen ook nog niet binnen. De fascistische afgevaardigde, Dr. AJbinana, Sou eveneens zijn gearresteerd. Het schijnt, dat hij deel zou moeten uitmaken van de regee- r'hg, welke door de opstandelingen is gevormd. Uit berichten van het Noordelijk front blijkt, dat de regeeringstroepen de laatste dagen een sterker gebruik maken van het luchtwapen. Uet aantal bommen, dat geworpen wordt, is Aanzienlijk grooter, dan in de eerste dagen Van den opstand. In de kathedraal te Saragossa heeft men ach ter een pilaar een bom gevonden. Men gelooft, dat de bom daar door een anarchist is neerge- leëd, doch niet tot ontploffing is gekomen. Maandagochtend zijn de twee kruisers van de regeeringsvloot „Jaime Primero" en ,Li- bertad" uit Oostelijke richting de Straat van Gibraltar binnengestoomd. In het mid den van de Straat aangekomen, begonnen de schepen Tarifa te bombardeeren. Uit Gibraltar wordt gemeld, dat de rebellen •Pet de batterijen van Ceuta en Tarifa het vuur van de „Jaime Primero" en „Libertad" beant woordden. De oorlogsbodems werden evenwel Piet getroffen, hoewel de granaten vlak bij de Schepen ontploften. De regeeringstroepen op het Aragonfront zou- 9en de stad La Ziada hebben ingenomen. Een afdeeling opstandelingen uit Valencia (aan de Portugeesche grens) heeft nabij Ca- Pillo tegenover de Portugeesche grensstad Mon- tavao een afdeeling regeeringstroepen verslagen. 12 officieren en 25 carabineros zijn op Portu- geesch gebied gevlucht. De gevechten, welke Zondag in de omgeving vAxi Guipuzcoa werden gevoerd, schijnen in den Pacht beëindigd te zijn. De artillerie van de *°rten Guadelupo en San Marco zweeg Maan dagochtend. Het weer is regenachtig en de ber ken zijn in dichten mist gehuld. Toch ver schenen verscheidene vliegtuigen, die in de rich- 'Pg van San Sebastian koersten. In den nacht van Zondag op Maandag zijn V'ee Spaansche onderzeeërs der regeerings- Vloot op de reede van Tanger verschenen, doch 5Roedjg daarna weer vertrokken. Maandagmor gen kwam de duikboot C. 6 te Tanger aan. De onderzeeër werd geravitailleerd door een hulp-convooischip. Maandag is te Parijs uit Madrid een vliegtuig aangekomen met 6 passagiers en 1200 K.G. goud aan boord. Twee militaire toestellen van de Spaansche regeeringsluchtvloot zijn, komende uit Madrid, op het vliegveld van Bayonne geland. Het waren bombardementstoestellen, die met mitrailleurs gewapend waren en voorzien waren van veel munitie en vlugschriften, bestemd voor San Se bastian. De piloten verklaarden, dat ZÜ uit den koers geraakt waren. Nadat zij ondervraagd waren, werden zij vastgehouden tot de autori teiten een beslissing zullen hebben genomen. De vliegtuigen werden verzegeld. De Britsche kruiser Queen Elisabeth is te Gibraltar aangekomen. De commandant van de Middellandsche Zee-vloot, admiraal Pound, zal hier zijn vlag hijschen. Het Pransch nationaal onderwijzerscongres heeft bij acclamatie een voorstel van het bureau van het congres aangenomen om 10.000 franc te zenden aan de Spaansche regeering. ROME, 3 Aug. OStefani) In welingelichte kringen, aldus bericht het Italiaansche nieuws bureau Stefani, wordt ontkend, dat Abessinische troepen onder commando van ras Seyoem en den zoon van ras Kassa zich meester zouden hebben gemaakt van Dessie en een deel van Addis Abeba. Deze aanvallen bestaan slechts in de fantasie van sommige personen. De berichten uit Abessinië luiden in tegen stelling met de geruchten juist zeer goed. De Keizer van Abessinië vertrekt Donderdag uit Worthing naar de Zuidkust. Hij zal zich naar Bath Somerset begeven, waar hij een kuur van drie maanden zal doormaken. Zijn jongste zoon en één van zijn generaals zullen hem ver gezellen. JERUZALEM, 3 Aug. (Reuter). De plaatse lijke autoriteiten zijn zeer verontrust over de herhaalde aanslagen op de pijpleiding van Irak en de militaire bewaking is dan ook verscherpt. De hoofden der Nomadenstammen worden voor de schade verantwoordelijk gesteld. Het Joodsche orgaan dreigt met boycot van de Imperiale Commissie, indien de Joodsche immigratie wordt verboden vóór de Commissie aankomt en toegegeven wordt aan de pressie der Arabieren. CAIRO, 3 Aug. (Reuter). De Egyptische dele gatie is te Alexandrië vandaag begonnen met de bespreking der capitulaire problemen. Vol gens de Gazette Egyptienne zal het gemakke lijk zijn te dien aanzien overeenstemming te krijgen, daar de Britsche regeering te kennen heeft gegeven, het volkomen eens te zijn met Egypte en zijn invloed te zullen aanwenden bij de capitulaire mogendheden, teneinde ze er toe te brengen op minnelijke wijze haar voorrechten te laten varen. Teneinde de belangen der bui tenlanders te beschermen zouden de bevoegd heden der consulaire rechtbanken overgedragen worden aan gemengde rechtbanken. Dp d«n Grcbbebcrq VERWACHTING: meest matige W. tot 1 N.W. wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, waarschijnlijk enkele regen- buitjes, zelfde temperatuur. Verdere vooruitzichten: nemend buiig. opklarend en af- ROME, 3 Aug. (Reuter). De minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano, heeft den Franschen ambassadeur, de Chambrun, ontvangen. In officieele kringen weigert men ieder com mentaar op het Fransche voorstel betreffende niet-inmenging in de Spaansche binnenland- sche aangelegenheden. Men wacht het resultaat af van de démarche van den Franschen am bassadeur in het Palazzo Chigi. Het onderhoud van de Chambrun met Ciano was langdurig. Het schijnt niet, dat Italië een direct ant woord heeft gegeven op de voorstellen, die thans officieel zijn voorgelegd. Mussolini bevindt zich trouwens sinds enkele dagen In Romagna met vacantie. De Italiaansche bladen publiceeren een schrij ven van den Spaanschen zaakgelastigde Aqui- naga, waarin deze meedeelt, dat de Spaansche minister van Buitenlandsche Zaken formeel tegenspreekt verklaringen te hebben geuit be treffende een accoord, dat de Italiaansche re geering met Franco zou hebben gesloten en waarbij de rebellen den Italiaanschen steun zouden betalen met afstand van Ceuta. Het ministerieele comité, dat door den Bel gischen ministerraad belast is met het bestu- deeren van kwesties betreffende den handel in wapenen, heeft geconstateerd, dat er belangrijke zaken gedaan zijn in België zoowel ten behoeve van de Spaansche regeeringsstrijdkrachten als ten behoeve van de opstandelingen. De regeering heeft besloten den uitvoer van wapenen aan een uitvoerlicentie te onderwerpen in afwachting van de organisatie, volgens de ministerieele verklaring, van de contróle op de oorlogsindustrie. De eerstvolgende ministerraad zal een koninklijken commissaris benoemen, die belast zal worden met het uitwerken van deze belangrijke kwestie. STOCKHOLM, 3 Aug. (Stefani) Terwijl men bezig was met het pompen van benzine uit een tankschip ln een sleepschip, deed zich plotseling een ontploffing voor, waardoor het sleepschip, waarop zich tien personen bevonden, in de lucht vloog met 100 ton benzine. Ondanks het feit, dat de lucht geruimen tijd met ben zinedampen bezwangerd was, ontstemd geen brand. OSLO, 3 Aug. (Reuter). Het blad Tidenstegn deelt mede, dat baron Pierre de Coubertin, de voorzitter van het Internationaal Olympisch Comité, niet in aanmerking komt voor den Nobelprijs voor den vrede van dit jaar, daar de candidaten voor 31 Januari moeten zijn ge steld en bovendien omdat het I.O.C. niet wordt genoemd in de lijst van organisaties, waaruit de candidaten voor den Nobelprijs voor den vrede worden gekozen. Dit stuk luchtafweergeschut trok door de straten van Londen, om zoo te trach ten recruten voor het leger te winnen SJANGHAI, 3 Aug. (D.N.B.). Berichten uit Kanton melden alle, dat ongeveer 5000 man Kwangsi-troepen in Kwangtoeng, een sector ongeveer 100 K.M. ten Zuiden van Woetsjau en 75 K.M. ten Noord-Oosten van Fransch Kwantsjoean bezet hebben. Er wor den versterkingen heen gezonden teneinde een havenplaats aan de Kwangtoeng-kust te bezetten. Blijkbaar is het plan, door het afsnijden van de overblijvende punt van Kwangtoeng een toe gang naar de zee te verkrijgen en zoodoende de blokkade te land te verbreken. Tegen de binnengedrongen Kwangsl-troepen worden ster ke afdeelingen regeeringstroepen in het veld gebracht. In Kwangsi doen zich verschijnselen voor, die op oneenigheid wijzen. Te Nanking is de militie aan het muiten geslagen, zoodat zij moest wor den ontwapend. In invloedrijke politieke krin gen, alsmede bij verschillende generaals, zou een krachtig verzet tegen de opperbevelhebbers merkbaar worden. Tsjang Kal Sjek heeft in een lang telegram de beide opstandige Kwangsi- generaals tot gehoorzaamheid aan de maatrege len van Nanking aangespoord. Tegelijkertijd heeft hij medegedeeld, dat hij binnenkort naar Kanton zal reizen, om in een persoonlijke bijeenkomst de misverstanden uit den weg te ruimen. ISTANBOEL, 3 Aug. Tengevolge van zware wolkbreuken en hagelbuien hebben ln het dis trict Siwas ernstige overstroomingen plaats ge had. Tien woonhuizen werden verwoest, terwijl 18 personen verdronken. In andere gebieden daarentegen wordt Tur kije door een hevige hittegolf geteisterd. Ver scheidene gevallen van zonnesteek hebben zich voorgedaan. CHRÏSTCHURCH, 3 Aug. De Nieuw-Zee- landsche minister van het verkeerswezen, Sem- ple. heeft bijzonderheden bekend gemaakt van een actie om het aantal verkeersongelukken te verminderen en maatregelen te treffen in ver band met het toenemende automobielverkeer. De voornaamste der voorgestelde maatregelen zijn: I. verhocging der eischen voor het verkrijgen van een rijbewijs; 2 samenvoeging der verschillende verkeers wetten tot een uniforme regeling; ,v-v; Honderd jaar geleden werd de beroemde Are de Triomphe te Parijs opgericht. De herdenking ging met feestelijkheden gepaard 3. verbod od te groot aantal arbeidsuren voor chauffeurs-, 4. zwaardere straffen voor verkeerszondaars. De laatste 13 jaar, zoo verklaarde de minister, is het aantal verliezen door verkeersongelukken grooter geweest dan het aantal der Nieuw-Zee- landsche slachtoffers in den wereldoorlog, of, om het anders te zeggen, indien men vier kinderen heeft, is een daarvan voorbestemd om bij een auto-óngeluk te worden gedood of gewond. De minister is tevens voornemens verbeteringen aan te brengen op gevaarlijke spoorwegover gangen en andere plekken die gevaar opleveren, en toezicht uit te oefenen op de conditie der verkeersmiddelen. PARIJS, 3 Aug. (Reuter). De Intransigeant meldt, dat in verband met den moord op den Moefti van de groote moskee verscheidene per sonen gearresteerd zijn. Uit het onderzoek zou reeds gebleken zijn, dat de misdaad is gepleegd door betaalde moordenaars, hetgeen doet ver onderstellen, dat de zaak nog gevolgen zal heb ben. Men is er van overtuigd, dat Moefti Ben- dali door vier personen is vermoord. De noodige maatregelen zijn genomen, teneinde incidenten te voorkomen, die de moord onder inboorlingen zou kunnen verwekken. CHERBOURG, 3 Aug. (Reuter) Het jacht Chantecler van Quistrehan heeft bij de klippen van Minquiers, op een mijl afstand van Basse- le-Marie een deel van een vliegtuigvleugel van 6 meter lengde gevonden. Vermoedelijk is dit een deel van het watervliegtuig „Cloud of Iona" dat in het Kanaal moet zijn verongelukt. NORTH PLATTE (Nebraska), 3 Aug. De New York Herald Tribune bericht, dat een 16-jarige jongen te Omaha is gearresteerd, die bekend heeft den dreigbrief te hebben geschreven aan den vader van Shirley Tenvple, waarin hij een som van 25.000 dollar eischte, anders zou het filmkind worden ontvoerd. Het geld moest op een bepaalde plaats in Nebraska uit een vlieg tuig worden geworpen. DRAGUGNAN, 3 Aug. (Reuter). Te Saint Zacharie heeft gisteravond een vechtpartij plaats gehad tusschen jongelieden, behoorende tot rechtsche en linksche bonden, waarbij met revolvers werd geschoten. Drie personen werden gewond en twee personen werden gearresteerd. In Zuid-Zweden is een epidemie van kinder verlamming uitgebroken. De autoriteiten hebben uitgebreide maatregelen genomen ter bestrij ding van de ziekte, die reeds talrijke dooden heeft geëischt. De Noorsche minister van Buitenlandsche Zaken Koht verklaarde niets te weten omtrent de geruchten, welke een Deensch blad heeft verspreid inzake een voorgenomen bezoek van Litwinoff aan Oslo en Kopenhagen in Novem ber a.s. Maandag is te Praag het twee-en-dertigste Internationale Mijnwerkerscongres geopend, waaraan door vertegenwoordigers van 12 Euro- peesche landen en de Vereenigde Staten wordt deelgenomen. De Internationale Liga tot bestrijding der oneerlijke concurrentie heeft de Hongaarsche groep uitgenoodigd het congres der Liga op 20 September te Boedapest te organiseeren. Het congres zal zich bezig houden met de kwesties van het prijsbederf, van het cadeau-stelsel, van de vaste prijzen en van de uitverkoopen. Een aantal Hongaarsche oudstrijders, die werk loos zijn, wendden zich ln een verzoekschrift tot Mussolini om toestemming te verkrijgen in Oost-Afrika te werken. De voorbereiding tot een bloedigen veldslag in het Noorden van Spanje duurt onverminderd voort; de Bisschop van Jaen zou gearresteerd zijn; Tarifa door Spaansche kruisers gebom bardeerd. Kwangsi-troepen bezetten een sector in Kwang toeng. De aanvallen op Dessie en Addis Abeba te Rome ontkend. M.S. „Rhea" van de K.N.S.M- neemt te Gibral tar twee vluchtelingen uit Spanje mee. Een der deelneemsters aan de Nat. Bedevaart te Lourdes overleden. Prof. Kors sprak te Rolduc over de gevolgen der werkloosheid. Op spoedige behandeling van het ontwerp- Zlekenfondswet aangedrongen. Bü de Olympische Spelen werd Osendarp derde op de 100 meter achter Owens en Metcalfe. Nieuw wereldrecord van Helen Stephens op de 100 meter. Nederlandsche dames-athleten in de series van de 100 meter uitgeschakeld. Koersstijging zette zich ter New-Yorksche Beurs voort. Onregelmatig verloop van de markt. We schrikken op.... een goede kennis is van ons gestorven, dien we nog enkele uren tevoren gezond ge zien en gesproken hebben. En we roe pen uit: hoe plotseling.Maar moet het plotselinge eigenlijk niet het meest verwachte zijn in het leven? En als we eens nagaanis niet het meeste voor ons plotselinghoewel we het lang genoeg hebben kunnen zien aankomen? Het plotselinge overkomt ons iede- ren dag. En daarom is de mensch zoo dom zich door dit plotselinge te laten verrassen. We dienen heel ons leven heel ons bestaan ingericht te hebben op dit plotselinge. Want de Heer waar schuwde reedsgij kent dag noch uur. Daarom dient het plotselinge het minst verrassende, het meest gewone voor ons te worden. Op alles bereid! Uit Lourdes wordt ons geseind, dat een der deelneemsters aan de Ned. Lourdes-bedevaart, mej. de Jong uit Geldrop-Zesgehuchten, aldaar is overleden. De teraardebestelling zal hedenmorgen om acht uur geschieden, waarbij Z. H. Exc. Mgr. Huibers, Bisschop van Haarlem, de plechtig heden zal verrichten. Het m.s. „Rhea", van de Kon. Ned. Stoomb. Mij., heeft te Gibraltar twee vluchtelingen aan boord genomen, welke dóór het sa. „Ajax", van de zelfde reeóerij, aldaar waren gebracht. Het schip vertrok 3 Augustus naar Setubal. BOLZANO, 3 Aug. Bij bestijging van den Noordelijken wand van den Langkofel in Zuid- Tyrol is de 25-jarige Karl Genrad uit Weenen voor de oogen van zijn vrienden omlaag gestort en gedood. INi i i iiiiiMMinnimuM i i w i i /ff tv? Stand op Dinsdag. 1 uur v.m.: 753 .Vorige stand: 753.9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1