Herinneringen aan Dr. Ariëns ZOMER.... FRANKRIJK De oude vroedschap voor het laatst bijeen PRIJS SLECHTS f115.- CENTRAAL-REIS-ADRES KAPITAAL VERSTREKKING AAN BIJZ. SCHOLEN Quick born en Heemvaart PER LUXE AUTOCAR - DUUR DER REIS 14 DAGEN WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1936 IS HET NOG NIET GEWEEST maar als U dit leest.... dan gaat U met ons mee naar.... van 12 tot 25 September UIT DEN OMTREK EEN NIEUWE VEILING TE BEVERWIJK Toch een gebouw aan de Meerkade De ronde van Assendelft GEMEENTERAAD VAN BEVERWIJK Afscheid van beide wethouders en zes raadsleden Cadeau van oud inwoners Benoeming waarn. secretaris Ingekomen stukken Aanwinst voor het stadhuis LIJK AANGESPOELD Identificatie was niet meer mogelijk HAARLEMMERMEER HEEMSTEDE HILLEGOM RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN De tijd nadert weer voor de jaarlijksche herdenking van den sterfdag van Dr- Ariës 7 Augustus 1928, een herden king die zeker zeer velen naar zijn graf zal voeren. Maar ook heel het jaar door, dag aan dag komen er eenzame bezoekers op het kerk hof, dat men met een kwartier loopen van uit Maarssen bereiken kan. Het snelverkeer jaagt vlakbij over den weg naar Amster dam, maar toch heerscht hier een sfeer van bezonken vrede. De Vecht verbreedt zich tot een statige bocht waarin het rijzige geboomte van een oud buiten zich weerspie gelt, en dit landschapsbeeld wordt tot rij ker kleur en nieuw leven opgewekt wan neer de zon water, weilanden en ruischende boomen in een Vermeersch licht doet glan zen. Het kleine kerkhof ligt even bezijden den weg, waar eens het oude Katholieke kerkje te vinden was. Een grintweg, eenige rijen graven ter weerszijden daarvan, en recht voor den bezoeker: een open kapelletje waaromheen de herders der parochie hun rustplaats vonden. En onder den spitsboog van het kunstelooze bouwsel de plek waar de rustelooze zwoeger werd neergelegd, toen het afgewerkte lichaam bezweken was on der den last van arbeid, tegenslagen en zorgen. Of liever: toen de steeds hooger strevende ziel vrij kon opgaan naar Hem, Die naar Sint Augustinus' woord „onze rust en onze plaats van bestemming" is- Hier, op de knielbank voor dit graf, werd veel gebeden, door geringen en door groo- ten uit den lande. God alleen weet hoeveel genaden hier reeds werden afgesmeekt. Een blauw steenen zerk en een bronzen beeltenis herinneren aan „Ariëns, Pries ter." Géén groote kunst, maar gelukkig ook geen weidsche lofspraak. Eenvoud herin nert aan den man, die hierin de bekroning van vele deugden zag, en blij was als men hem, den bekenden en veelgeprezen leider, met den naam Pastoor betitelde. Wij keeren terug en brengen nog een kort bezoek aan de dorpskerk, waar hij gedu rende achttien jaar dagelijks het offer van zijn eigen leven mocht vereenigen met dat van den Eeuwigen Offeraar, van het groote Voorbeeld dat de krachten van zijn ziel richtte, zooals een magneet het metaal trekken kan- En wij zien nog even uit naar de pastorie, waar zoo lang een centrale krachtbron werd gevonden van het so ciale en godsdienstige leven van Katholiek Nederland. Er is al veel geschreven over de rij van goede werken waaraan deze priester vorm wist te geven of zijn daadwerkelijken steun vens tot een blijvend aandenken wist te vereenigen. Hier willen wij slechts enkele herinneringen doen spreken, waaruit de belangstelling van dezen pionier voor nieu were vormen der jeugdbeweging blijken kan. Misschien zijn er onder onze verkenners, Graalleden en anderen die nu een Katho lieke toekomst helpen voorbereiden maar betrekkelijk weinigen, die weten hoe Ariëns in de jaren na den oorlog met eenige drank bestrijders naar Duitschland toog om daar Quickborn te leeren kennen. Zijn „fijne neus" voor wat waarde voor de toekomst had bracht hem met eenige andere drankbe strijders naar Burg Rothenfels, en hij zal daar wel zijn rondgegaan op zijn, geheel eigen, manier pratende, schertsende, be weeglijk gebarende, en peinzende over de toekomst van zijn geliefd Sobrietas- Hier was hij in zijn element, hier kon hij, door in zicht en ervaring ootmoedig-ontvankelijk geworden voor alle goeds dat hij ontmoet te, denken aan de toekomst, aan een rijker bloei van Katholiek leven. En hij zal wel af scheid genomen hebben van zijn Duitsche gastheeren met de verzekering dat „hij van hen véél geleerd had", een gezegde dat vaak uit zijn mond kwam zonder dat het ooit tot een afgesleten formule kon verzwakken. Eenigen tijd daarna, in het najaar van 1921, kwamen de eerste „Kwikborners" bij hem. Ariëns diende hen graag van raad en stond meerdere malen enkele uren van zijn overbezetten tijd af voor de jongelui, die met evenveel goeden wil als gebrek aan practische ervaring en helder, doelbewust inzicht tot hem kwamen- Hij gaf raad, maar alleen als zij dat vroegen, en wist terloops hun aandacht te vestigen op een mooi boek, of een spreuk mee te geven die zij zich nog lang zouden herinneren. En toen in den zomer van 1922 de Hollandsche Kwikborn- groepen ter ziele waren gegaan een zachte wenk van hoogerhand voorkwam den natuurlijken dood, welke het on-Hol- landsche karakter met zich mee moest brengen ontving Ariëns de jongelui héél vriendelijk, trok een gezicht of het de ge woonste zaak ter wereld was en stelde hen met een fijn lachje aan een zijner kape laans voor als „de overleden Kwikborn". Waarmee tevens alle gevoel van teleurstel ling of verbittering geweken was, zoodat de begrafenis eindigde met een ongedwon gen praatje in de ruime studeerkamer. Wat tintelden dan die vriendelijke oogen, als hij, onder lange halen aan de Goudsche pijp, te verstaan gaf dat het toch héél eenvoudig en héél mooi was iets goeds te beginnen en dan, buiten eigen schuld, er mee te moeten ophouden! Het levende voor beeld gaf ook hier aan het korte woord meer vruchtbaarheid dan aan een lange preek. Eenige jaren later: Heemvaart. Het was misschien een eenigszins zonderlinge wensch van de Utrechtsche studenten, die zich „ter verdieping van hun godsdienstig leven" hadden aaneengesloten (zooals dat in andere steden reeds eerder was gebeurd) om een man zooals Dr- Ariëns te vragen als „pater splritualis" te willen optreden- Want het eenige contact kon slechts be staan in een bezoek aan de pastorie te Maarssen, waarheen zij per fiets of per Ford „zeker het symbool van den heiligen eenvoud?" zooals de pastoor eens schertsend vroeg elke maand op een Zondagmid dag heentogen- En toch: welk een geeste lijken rijkdom vonden wij daar! Het begon gewoonlijk met een praatje over een of ander alledaagsch onderwerp. Maar de fijne causeur wist het gesprek al gauw even tac tisch als ongemerkt op ander terrein te brengen. „Of wij hem misschien eens wil den zeggen wat wij dachten over den besten vorm voor drankbestrijding onder studen ten?" Hij had er zelf zoo weinig kijk op, als je de woorden van de kleine figuur in den versleten toog wilde gelooven- En dan gaf een van ons zijn opinie, waarvan de man dien de besten onder onze voormannen als hun raadsman beschouwden dan altijd iets „deelen" kon, zooals hij dat uitdrukte. Ik geloof bijna, dat deze methode, die zeker geen pose inhield, dienen moest zoo wel om eigen inzicht te verruimen de oot moedige bleef tot in zijn laatste levensjaren kinderlijk ontvankelijk voor nieuwe'inzich ten alsook om al te bedeesde naturen tot gezond vertrouwen in eigen inzichten te kunnen brengen. Wat kon hij fijn-ironisch vragen, of de „nederige viooltjes" nog steeds in de schaduw wilden blijven staan! Als een geestelijk raadsman van formaat was hij wars van alle schablonen-ascese, maar wist hij met een grapje schijndeugd aan te wijzen, en vóór alles: sluimerende krachten tot leven te wekken. Soms gaf hij ongemerkt goeden raad mee voor de practijk van het openbare leven- „Vindt jullie ook niet dat een weekblad, dat weinig nut meer heeft, maar beter ver dwijnen kan dan dat het omwille eener „traditie" blijft voortbestaan?" De toekomst bevestigde de juistheid der opmerking. „Als er werkelijk ernstige fouten zijn, en zij die daarvoor het eerst zijn aangewezen blijkbaar niet willen meewerken ter ver betering, moet er tactisch maar ook beslist worden ingegrepen. Maar steeds langs den juisten weg!" Zulke woorden troffen doel, vooral omdat Ariëns ze sprak. Want de door sommigen voor een over- voorzichtige, voor een wijfelaar uitgemaak te priester wist heel goed wat het betee- kende om een ingekankerd kwaad te be strijden; hij wist het tot in de wonden van zijn ziel toe- Wel diep moet hij daarbij de heilige pijn hebben ondervonden, die kan voortkomen uit den strijd tusschen recht vaardigheid en liefde. Heeft misschien niet deze door God begenadigde juist door dit offer van zijn beste zielekrachten veel kwaads in goed doen verkeeren Ariëns zou overigens in het gewone niet spoedig zijn zieleleven openleggen; hij be zat in hooge mate den als instinctmatigen schroom, die aan een werkelijk hoogstaand geestelijk leven eigen is- Hij liet daarom meestal den rijkdom van zijn geestelijk leven eerder raden dan dat hij dien duide- rijk openbaarde- Daarbij komt nog dat voor hem, met zijn uitgesproken actief temperament, het geestelijk leven der ziel en de vruchtbare uiting daarvan in de zichtbare daad in onverbrekelijken samenhang stonden- Hij was er de man niet naar om uitvoerige ascetische beschouwin gen te houden, ofschoon hij zijn plichten en gewoonten van gebed en meditatie met groote nauwkeurigheid onderhield. Maar wat hij in het gesprek van zijn inwendig leven blijken liet was meestal een flitsende uiting daarvan, een beknopte, vaak geestig- geuite gedachte die in dezen spontanen vorm des te treffender was. Zooals wanneer hij met een misschien profetisch? gebaar wees naar de rij der heiligenlevens in zijn boekenkast, en opmerkte: „Wij Katholieken behoeven ons niet te schamen voor onze geloofsgenooten; het is werke lijk een nette familie!" Of een andere maal „Katholiek houdt eigenlijk alles in; het is het beste en het heerlijkste wat je denken kunt!" Een anderen keer waren het citaten uit boeken, die hij gelezen had, welke hij zijn jeugdigen hoorders heel ongemerkt wist in te prenten- En de toon waarop dit ge beurde, zoo heelemaal zonder opgelegde zalving, zoo geheel spontaan en direct, maakte dan vooral het woord vruchtbaar. Wellicht waren het uitingen van gedach ten, welke hem getroffen hadden en die hij nu in den loop van den dag overwoog. „Toute ame qui s'élève, élève le monde." Of„La contemplation n'est pas possi ble dans le comfortable („Elke ziel, die zich verheft, verheft de wereld" En: „Be schouwing van het hoogere is niet mogelijk waar comfort heerscht."). „Mooi, vindt jullie ook niet?" volgde dan op het citaat, dat hij met de karakteristieke scheeve houding van den gebogen denkerskop had voorgelezen- Soms ook was het een vraag over de practijk van het Christelijk leven, die hij ons voorlegde en waarop hij dan vaak zelf het antwoord gaf. Een vinger werd tegen het hoofd gelegd bij het stellen der vraag, als moest door dit gebaar een zijner rake invallen worden opgewekt. „Wat moet ik geven aan een armen drommel, die om een cent komt aanbellen? Hij is toch werkelijk mijn broeder! Een dubbeltje? Dan lijkt het er nog te veel op, dat je hem maar als iemand van minder allooi beschouwt. Een kwartje, dat gaat!" Heerlijk Evangelisch „litteralisme", zoo geheel doordrongen van de vreugdebrengende vrijheid der kin deren Gods! Ariëns werd door dit alles een bezielende kracht ook voor jongere menschen, die om raad kwamen vragen. Sprak Willem Nieuwenhuis niet eens over de weerbarstige vereering van het jongere geslacht voor een figuur als Ariëns? Er waren in hem bijzon dere eigenschappen welke dit eenigszins verklaren kunnen, en wij willen dit artikel besluiten met het aanduiden van enkele psychologische trekken, die naar onze mee ning zijn invloed op de jeugd begrijpelijk maken, en tevens verklaren waarom juist hij hier zoo vruchtbaar werken kon, zon der zich door fouten en eenzijdigheden van zijn jonge hoorders te laten beïnvloeden- Vooreerst was dit zijn durende en spon tane geestdrift, die maakte dat alle goede dingen waarover hij sprak als in een nieuw en ongekend licht kwamen te staan- Men kan dit moeilijk bespreken; ten slotte was dit -vermogen slechts resultaat van zijn heilig leven, en dit laatste is steeds iets tusschen God en de ziel, dat in diepste wezen onuitsprekelijk is. Maar men kan toch die zeggen, dat het Paulinische „Christus is mijn leven", op een bijzondere wijze in hem tot uiting kwam, en dat deze gemeenschap met het Goddelijke wel den diepsten grond bevat voor de immer jeugdige kracht van zijn denken en werken- Ariëns was een mensch met eigenaardigheden en fouten, die soms ook duidelijk naar buiten gebleken zijn, maar een voortdurende ascese had hem toch zoo vergeestelijkt, dat veroude ring, bekrompenheid en andere al te men- schelijke eigenschappen op hem slechts wei nig vat meer hadden. De „nieuwheid van leven" was voor hem meer dan een mooie gedachte, zij was de verrassende werkelijk heid van eiken dag geworden. Zoo bleek in dezen priester eens te meer, hoe slechts dan de edelste krachten der ziel tot blijvend leven gewekt kunnen worden wanneer de mensch dicht genoeg nadert tot de Bron van alle leven- En dit gaf aan Ariën's woord en werk, aan geheel zijn persoon dien eigen, bezielenden invloed, waardoor hij ook en vooral de jeugd tot geestdrift wist op te wekken. Hij leerde haar om de immernieuwe schoonheid te zien van het oude Evangelie- Dan was daar zijn nederigheid, die hem zonder eenige pose raad deed vragen ook aan hen die geestelijk in alles zijn minde ren waren- Was het niet als een hem eigen ascetische methode, om zichzelf aldus te dwingen tot onbevangen oordeelen, tot zelfverbetering waar dit noodig was? Maar ook houdt dit opvallend psychologisch trekje verband met iets anders: zijn ver trouwen in het goede, dat in iederen mensch leeft. Mocht hij dan soms ook anderen te zeer naar eigen maat beoordee- lende, hierin falen en teleurgesteld wor den, even zeker is het ook dat hierin een verklaring voor zijn grooten invloed ten goede is gelegen- Want waar anderen slechts bezwaren en gevaren ontdekten, met al de scherpzinnigheid eener halfvoltooide deugd, werd hij een wekker van sluimerende krachten. Terwijl anderen met al te eenzijdigen ijver het onkruid bleven wie den, plantte Ariëns Neerlands tuin vol goede werken. Ten slotte moet zijn fijne, mensch- kundige gematigdheid worden genoemd als de eigenschap van een groot leider, vooral ook voor de jeugd. Het was geen toeval, dat hij zulk een vereering toonde voor den „gentleman-heilige", den wijzen, mild den kenden Franciscus van Sales. Hij was dan ook naar diens voorbeeld een levenskunste naar in den besten zin des woord, die het natuurlijke tot hooger sfeer wist te ver- BEZOEK AAN: PARIJS - LISIEUX - TOURS - POITIERS - BORDEAUX BIARRITZ - PAU - LOURDES - BERGERAC - LIMOGES - ORLEANS BEGIN- EN EINDPUNTEN: AMSTERDAM - UTRECHT - BREDA verhoogd met 5.v. administratie (ALLES inbegr.) Voor het uitvoerige programma van dag tot dag zie men ons REIZEN-PROGRAMMABOEK 1936, dat aan onze lezers op aanvraag GRATIS en FRANCO wordt toegezonden. DER „VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS" - N.Z. VOORBURGWAL 65—73 AMSTERDAM Telefoon 46878 Standbeeld van Mgr. Dr. Alphons Ariëns te Enschede heffen. Een boeiend gesprek, ook al ging het misschien over een „hoog" onderwerp, zou hem niet doen vergeten zelf de thee voor zijn gasten te schenken, en er bij te vragen hoe die moest worden klaargemaakt Hij kon een bezoeker dien hij voor de eerste maal had ontmoet bij het heengaan de hand drukken als was hij een goede vriend van jaren her. En wie hem met smaak een pijp zag stoppen en aansteken, begreep dat deze onthouder geen puritein was, al lag er misschien toch wel een tikje zelf verwijt in de schertsende opmerking die hij soms maken kon: „dat het rooken tot zijn fouten behoorde" Het verwijt van fanatisme, dat hem soms gemaakt werd door hen, die zijn levens wijze een stil verwijt voor eigen leven von den, was dan ook geheel misplaatst. Of, wil men dit woord hier handhaven, dan mag men den Hemel vragen om meer zulke fanatici te zenden op deze verkilde aarde Hoe wijs en psychologisch doordacht hij overigens te werk kon gaan, kan blijken uit de volgende, door hem zelf verhaalde ge beurtenis- Een onderwijzer uit een klein dorp kwam eens bij hem en klaagde er over, dat hij als geheelonthouder in zijn beperkten vriendenkring al te zeer vereenzaamd was geworden. Waarop Dr. Ariëns hem den raad gaf, om het strikte geheelonthouderschap te laten varen en gerust eens een glaasje mee te drinken; door dit matig te doen,, kon hij dan nog een goeden invloed blijven uitoefenen. De meester was hier zeker wijzer dan sommige al te ijverige leerlingen, die de verhouding van doel en middel waarschijnlijk niet op even fijne wijze zouden hebben bepaald- Wij zullen niet verder trachten de eigen schappen aan te geven welke maakten dat Dr- Ariëns ook op de jeugd zulk een vrucht baren invloed kon uitoefenen, al leent de stof zich zieker voor meer en rijker be schouwingen. Maar wij willen hier alleen nog de bede herhalen, die reeds zoovelen op de lippen hebben genomen„Alfons Ariëns, wees onze voorspraak bij God". En wij voegen er bij „Gedenk in het bijzon der de jeugd van ons land". M. B- De directie van de B.E.T.-veiling heeft be richt ontvangen van Ged. Staten, dat er geen bezwaar bestaat tegen den bouw van een vei linggebouw aan de Meerkade op het gemeente terrein. Het is te verwachten dat thans zeer binnen kort met den bouw een begin gemaakt wordt. De B.R.C. „Kennemerland" organiseert Woensdag 2 September te Assendelft een weg wedstrijd voor nieuwelingen, amateurs, profs en onafhankelijken, welke de Ronde van Assen delft zal heeten. Het parcours is 9 K.M. lang en is uitgezet als volgt: Start der renners voor het raad huis. Daarna dorpsweg tot Buitenhuizen, langs Noordzeekanaal naar provincialen weg tot Zaan dammerpad. Dit traject moet door de nieuwe lingen 6, amateurs 10, profs en onafhanke lijken 12 maal worden gereden. De finish van dezen wedstrijd is op het Zaandammerpad. Behoudens de toestemming van de autoriteiten, welke vermoedelijk wel zal worden verkregen, daar deze weg geen hoofd verkeersweg meer is, zal het Zaandammerpad voor het verkeer worden afgesloten en aan het publiek tegen een matige entree tot bestrijding van de onkosten toegang worden verleend. De inschrijvingen zffn reeds opengesteld. Men stelle zich daarvoor in verbinding met den heer L. Samshuizen, Lange Graafwijk- straat 19, Beverwijk. Dinsdagavond vergaderde de gemeenteraad van Beverwijk ten Stadhuize, onder voorzitter schap van burgemeester H. J. J. Scholtens. voor het laatst in de oude samenstelling. Af wezig was mevr. Kemp-Haan wegens ziekte. Allereerst werden de geloofsbrieven van de nieuwgekozen raadsleden onderzocht door een comité bestaande uit de heeren Post, Versteeg en H. Tromp. Ze werden in orde bevonden en goedgekeurd. Voor het geval van ontstentenis van den thans waarnemenden secretaris, dan heer A. A. Post. moest een tweede waarnemende secretaris worden aangewezen. De. Raad koos met alge- meene stemmen mr. J. Kale. De nieuwbenoem de functionaris legde hierna eten ambtseed af. Vastgesteld werden het kohier straatbelas- ting dienst 1936 voor de voormalige gemeente Wijk aan Zee en Duin, het derde en vierde sup- pletoire kohier hondenbelasting dienst 1936 en eenige financieele voorzieningen dienst 1935- 1936. Ond erwijszaken Op voorstel van B. en W. werd met 8 tegen 4 stemmen besloten tot opheffing van de plaat selijke schoolcommissie. De heer J. VISSER (diss. S.D.) pleitte voor het voortbestaan der commissie, doch zijn pleidooi vond geen vol doenden bijval. Wethouder J. J. BISSCHOP (R.K.) noemde de commissie een wassen neus. Hij zelf was er lie) van, doch in geen 5 jaar was een vergadering uitgeschreven. Artikel 3 van de schadevergoedingsverorde ning werd geschrapt. In de legesverordening werd een wijziging aangebracht. B. en W. stellen voor aan besturen van bij zondere lagere scholen credieten voor kapitaal te verstrekken ingevolge de L. O.-wet 1920, zoo als reecks gepubliceerd is. De heer K. STEIJN (V.D.) constateerde, dat dit aan de gemeente een belangrijk voordeel bezorgt en er dus niets tegen het voorstel was. De VOORZITTER zeide, dat het ook voor de schoolbesturen voordeel geeft. Met het ver strekte geld kunnen zij voor hen dure leenin gen aflossen. Het voorstel werd zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Tot onderwijzeres aan de Openbare Lagere School III werd overeenkomstig de voordracht van B. en W. gekozen mej. J. C. ter Brugge te Anna Paulowna. Aan mej. I. van Straaten werd op haar ver zoek eervol ontslag verleend als leerares aan de huishoud- en industrieschool, per 1 Septem ber a.s. Bij de ingekomen stukken waren missives van Ged. Staten, houdende toezending van af schriften van Koninklijke besluiten betreffende goedkeuring van verordeningen tot vaststelling van opcenten op de gemeentefondsbelasting, opcenten op de personeele belasting en wijzi ging der slachthuisrechten en van leges we gens afgifte van bouwvergunningen. Verder besluiten van Ged. Staten houdende verdaging hunner beslissing op enkele vroeger genomen besluiten en een missive van Ged. Staten, houdende ontvangstbericht van de Al- gemeene Politieverordening. Ook deden Ged. Staten mededeeling van het Koninklijk Besluit van 15 Juli 1936, waarbij met vernietiging van het besluit van Ged. Sta ten, alsnog wordt goedgekeurd het gemeen schappelijk besluit van de raden der gemeen ten Beverwijk en Heemskerk tot wijziging der overeenkomst in zake de levering van gas. Voorts waren er besluiten van Ged. Staten, tot nadere regeling der jaarwedden van de wet houders en de goedkeuring van enkele beslui ten tot het aangaan van geldleeningen en een kasgeldleening. Idem van een tweetal besluiten der voorma lige gemeente Wijk aan Zee en Duffi in zake overdracht van strooken grond voor wegver- breeding en tot overname van de Lijsterbes laan. Door den heer J. Bol te Haarlem was een afschrift ingezonden van een door hem tot de Kroon gericht verzoek tot vernietiging van het raadsbesluit van 26 Februari 1936 in zake ver betering van de woningen aan den Hoflander- weg. De stembureaux van de gemeenteraadsver kiezingen hadden hun processen-verbaal inge diend; met uitzondering van den heer J. J. Bisschop hadden alle benoemd verklaarde leden van den gemeenteraad hun benoeming aange nomen. De heer N. Tervoort werd benoemd in de plaats van den heer Bisschop. De heeren Th. J. Cornelisse, D. Kruithof, Ph. M. Pattes en J. J. de Wildt werden op verzoek eervol ontslagen uit hun betrekking van amb tenaar van den Burgerlijken Stand. Op verzoek van Gedeputeerde Staten werd een wijziging aangebracht in het raadsbesluit d.d. 25 Mei j.l. tot het aangaan van een reke- ning-courant-overeenkomst met de Bank voor Nederlandsche Gemeenten, alsook in het raads besluit betreffende de zekerheidstelling cioor den gemeente-ontvanger. Een adres van de afd. Heemskerk van Bloem bollencultuur en V.V.V. te Heemskerk, hou dende verzoek een garantie te willen verstrek ken van 300 en een subsidie van 50 voor de in 1937 te houden Bloembollententoonstelling „Marquette", werc'l in handen van B. en W. gesteld om prae-advies. Het comité van oud-inwoners van Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin had zich tot het ge meentebestuur gericht om het voornemen ter kennis te brengen een geschenk aan te bieden. Dit zal bestaan uit een wandtapijt voor de raadzaal. De raad zal nader een datum bepalen, waar op dit met eenig ceremonieel geschieden zal. Een adres van de Beverwijksche Midden stands-Centrale betreffende tarieven van elec- trischen stroom werd gesteld in handen van burgemeester en wethouders om prae-advies. Een afscheid Na de rondvraag richtte de VOORZITTER .zich tot de acht raadsleden waaronder wet houder J. J. Bisschop die niet in den nieu wen Raad zullen terugkeeren. Spreker bracht hun dank voor de toewij ding, die zij in het belang der gemeente aan den dag hebben gelegd. Speciaal geldt dit voor den heer Bisschop, die ondanks zijn hoogen leeftijd, menig jonger raadslid ten voorbeeld gesteld kon worden om zijn helder inzicht en bezadigdheid. Ook tot den scheidenden wet houder R. L. v. Groningen richtte de voor zitter zich in het bijzonder. Beiden dankten den voorzitter voor de uit gesproken waardeering. Hierna ging de Raad in comité. De café's in de feestweek. De Burgemeester heeft voor de week van 15 tot en met 23 Aug. voor café's c.s. in de afdeeling Beverwijk de navolgende sluitingsuren vastgesteld: Zaterdag 15, Zondag 16, Donderdag' 20, Zater dag 22, Zondag 23 Augustus 1936 tot half twee uur na middernacht; muziek tot ééh uur na middernacht. Maandag 17, Dinsdag 18, Woensdag 19, Vrij dag 21 Augustus- 1936 tot één uur na midder nacht; muziek tot half één uur na midder nacht. De politie is bevoegd by ordeverstoringen enz. de muziek te doen beëindigen en het dansen te doen ophouden. Aanvragen voor muziek e.d. in café's schrif telijk aan te vragen bij den burgemeester. Elk verzoek zal afzonderlijk worden beoordeeld. Indien onverhoopt mocht blijken dat misbrui ken uit bovenstaande regeling voortvloeien wordt wijziging daarvan voorbehouden. Bij K.M.-paal 27 op Texel is het lijk aan gespoeld van een 40. a 50-jarig manspersoon. Daar het reeds in verregaanden staat van ont binding verkeerde, is het dadelijk op de Alge- meene begraafplaats ter aarde besteld. Weg verbetering De gemeente-opzichter Ge vers heeft op verzoek van B. en W. een rap port uitgebracht omtrent de beste wijze, waar op hij vermeent, dat een afdoende verbetering zal kunnen worden tot stand gebracht om verschillende openbare wegen van een gesloten wegdek te voorzien, waardoor de stofplaag verdwijnt en het onderhoud belangrijk goed- kooper wordt. B. en W. stellen nu aan den gemeenteraad voor over te gaan tot het maken van een ge sloten wegdek in Hoofddorp: de Farklaan, Nieuweweg, Manegelaan, Stationsweg, Raad- liuislaan (ged.) en Marktplein; in Nieuw.Ven nep: de Venneperstraat en Gelevinkstraat; in Badhoevedorp: de Hermina Maria Dijxlaan en in Zwanenburg: de Olmenlaan, Kerkhofla?'- Kastanjelaan en Lindenlaan. Badhuis. In het Badhuis aan de Postlaan werden in de week van 27 Juli t/m. 1 Augustus genomen 512 douchebaden en 18 kuipbaden. Aan 29 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 42 volwassenen gebruik gemaakt. Burgerlijke Stand Ondertrouwd F. Ph. Groenveld en M. A. Guépin P. v. Egmond en A. G. v. Huissteden G. Bruinsma en G. C. M. Kramer. Getrouwd: M. v. Steenbergen en M. J. v. d. Schaar J. P. v. d. Heyden en A. P. C. Doezie. Geboren: A. C. BekkerWeinands, z. M. B. v. d. Meerde Winter, z. B. J. Tiggel- manKlopper, z. Verlichting De verlichting van den Paral lelweg is thans een feit geworden. De bewoners, die jaren in volslagen duisternis hebben ge woond, zijn begrijpelijkerwijze thans in hun nopjes. Gouden jubileum Op 23 dezer zal het 59 jaar geleden zijn, dat de heer S. v. d. Hulst, wonende in de Ambachtstraat als bloemist arbeider bij de firma R. A. v. d. Schoot in dienst trad. Bij de splitsing van dit grootbedrijf ging de a.s. jubilaris over naar de N.V. A. C. v. Schoot. De eenvoudige, sympathieke man verricht zijn bezigheden nog met ijver en lust. Het zal v. d. H. aan belangstelling zeker niet ontbreken. Personalia Mej. L. C. van Til slaagde aan de Christine Hermine-school te Zetten voor het diploma Huishoudkundige. Mooie gladiolen Aan de gladioleninzendin- gen der N.V. K. Velthuys en Co. alhier, zijn op de tentoonstelling te Spa een gouden me daille, een eere-prijs der Jury en een kunst voorwerp toegekend. Een schitterende praesta- tie. Aanbesteding Onder architect W. Kul- tems werd voor rekening van den heer W. van Zanten aanbesteed het verbouwen van een winkel-woonhuis aan de Hoofdstraat. Ingele verd 7 biljetten: fa. Verheul, Haarlem 5454; E. Schuit 4940; Veenman Vink (fa. A. Leli- veld) 4900; C. J. Janssen 4866; Daudey en Co, Lisse 4849; De Vries en Couzijn 4069; P. J. J. Willemse 3805. Waar geen woonplaats staat, Wonen de in schrijvers te Hillegom. IJMUIDEN, 5 Augustus. Rijksvischafslag. Tar bot per kg. 8090, Griet per 50 kg. 1630, Tong per kg. 1.251.60, Groote schol per 50 kg. 24, Middel schol 23, Zet schol 1623, Kleine schol 3.8016.50, Schar 68.50 per 50 kg. Vleet per stuk 0.601.20, Middel roode Poon per 50 kg. 2.70 4.50, Groote schelvlsch 1417, Middel schelvisch 13.5016, KI. mid. schelvisch 11—14, Kleine idem 5.7012 per 50 kg.. Kabeljauw per 125 kg. 24 55, Gullen per 5o kg. 3.6011, Wijting per 50 kg. 1.704.50, Makreel 13.50_8.50. van de Woensdag aan den Rijksvischafslag aan gekomen STOOMTRAWLERS Amstelstroom 90 manden t 1370, Amsterdam 395 manden f 3730, Bergen 900 manden t 2580, Sper wer 90 manden X 1140, R.O. 15 Antje 265 manden f 1930, Mary IJm. 189 330 manden f 2150, Clasina Luther 270 manden f 2680, Catharlna Duljvis 300 manden f 2100, Henrlëtte Jacoba 265 manden f 2120, Jennie Ceza 6o manden 1260, Julie Strijff 60 manden f 1630. KOTTERS E 390 f 470. LOGGERS KW 132 f 530, KW 76 X 1320, KW 86 f 1O60, KW 104 f 11.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 10