De herziening van de Grondwet Luchtgevecht boven de Straat van Gibraltar I'" Onder den druk der tijden ingrijpende wetsvoorstellen bij de Staten- Generaal ingediend De non-interventie der mogendheden PROTECTOR" I Revolutionnairen uit de Kamers, de Staten en den Raad Het nieuws van heden Thans heeft de regeering bij de Staten-Generaal inge diend een aantal wetsontwerpen tot het in overweging nemen van verschillende voorstellen tot wijziging der Grondwet. Deze voorstellen, ieder in een afzonderlijk wetsontwerp vervat, strekken o.m. tot: Wijziging en aanvulling van de bepalingen betreffende het inkomen der Kroon. Wijziging en aanvulling van de bepalingen betreffende de schadeloosstelling en het pensioen van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Het openen van de mogelijkheid, ministers te benoemen, niet belast met de leiding van een Ministerieel Departe ment. Aanvulling van de bepalingen betreffende het kiesrecht. Het openen van de mogelijkheid, leden van vertegen woordigende lichamen, die een streven tot uitdrukking brengen, gericht op verandering van de bestaande rechts orde met toepassing of bevordering van onwettige mid delen, van hun lidmaatschap vervallen te verklaren. Het openen van de mogelijkheid openbare lichamen voor beroep en bedrijf in te stellen. Drukpersvrijheid blijft ZEVENDE WIJZIGING INBRAAK-VERZEKERING I Ontspanning in Zuid-China? LIDMAATSCHAP KAN VERLOREN WORDEN Bü twee-derde meerderheid kan elk lichaam tot vervallen verklaring beslissen TE BARCELONA VREEST MEN NIEUWE GEVECHTEN DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per v/eek 25 centper kwartaal f 3.25per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1936 - OCHTENDBLAD TWEE EN ZESTICSTE JAARGANG No. 20082 Regeering heeft alle krachten te zeer noodig om thans poli- tieken strijd te ont ketenen Revolutionnairen uit de Kamer H Afgezien van de Wet van 1814s H dateert de „Grondwet van het Ko- H ninkrijk der Nederlanden" van H 1815. Bij de wisselende omstandig- H heden werd deze Grondwet gewij- Evenredig kiesrecht Geen verplichting tot wiskundige evenredigheia Het WeeriiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiHiiniiiiiiiiiiiiiiiiiifii^ n Dr. H. Colijn, de president van het kabinet, dat thans voorstellen tot de wijziging van de Grondwet bij dë Staten-Generaal heeft ingediend Het Britsche antwoord op de Fransche nota zal waarschijn lijk welwillend zijn Rome heeft voorbehoud Berlijn voorwaarden I Uitsluitend voor: Kerken, Pastorieën, g Kloosters en Kerkelijke Instellingen Kwangsi-generaals zenden onder handelaars naar Tsjang Kai Sjek Vriendelijkheden jegens Duitschland Engeland geeft de scheepsklok van den vroeger en slagkruiser „Hindenburg" terug Algemeen onduldbaar geachte actie Eerste Kamer Starace, de secretaris der fascistische partij, is te Rome aangekomen, waar hem een grootsche ontvangst werd bereid Het bezoek van den Duitschen kruiser „Deutschland" aan de haven van Ceuta Op de eilanden blijft de toestand rustig De „Deutschland" te Ceuta NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Tngei. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. In de Memorie van Toelichting tot het wets ontwerp inzake het inkomen der Kroon geeft de regeering eenige algemeene beschouwingen over de voorstellen tot grondwetsherziening. Daarin merkt de regeering op, dat zij zich met de positieve voorstellen, waartoe de commissie is gekomen, in het algemeen vereenigen kan. Een uitzondering vormt hierop het voorstel inzake de vrijheid van de drukpers, dat de regeering niet heeft overgenomen. Ook is de regeering van de voorstellen der staatscommis sie afgeweken ten aanzien van het orgaan, dat geroepen zal worden tot het vervallen verklaren van het lid maatschap van een vertegenwoor digend lichaam van personen, die revolutionnaire strevingen tot uit drukking brengen en voorts ten aan zien van het maximum-pensioen, dat en oud-lid der Tweede Kamer zal kunnen genieten. Wat de vrijheid van de drukpers aangaat, heeft de staatscommissie voorgesteld, aan artikel 7 der Grondwet een lid toe te voegen, luidende: De wet kan regels stellen, volgens welke eene bepaalde uitgave wegens nader bij de wet te omschrijven grove inbreuk op de openbare orde tijdelijk kan worden verboden. Na ampele overweging heeft de regeering ge ineend, het voorstel der staatscommissie niet te moeten overnemen. De regeering laat in het midden, of, ter be reiking van het door de staatscommissie be oogde doel, een wijziging van artikel 7 der Grondwet noodig is. De regeering heeft gemeend zich er van te nioeten onthouden een bepaald middel van vrij heidsbeperking met zooveel woorden in de ^llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ zigd in 1840, 1848, 1884, 1887, 1917 en 1922. H Deze, de zevende, wijziging in onze Grondwet, is hoofdzakelijk h gericht tegen het ageeren van s H revolutionnairen in vertegenwoor- s H digende lichamen, terwijl zij verder |f o-a. gekenmerkt wordt door het §jj openen van een perspectief op een instelling van verordenende licha- s men in beroepen en bedrijven. Grondwet op te nemen. Zij is tot deze conclusie geleid uit overweging, dat het vraagstuk van de vrijheid van de pers een sterk politieken inslag heeft, waarover, zooals reeds tot uitdruk king is gekomen, in breede kringen verschil lend wordt gedacht. Het scheen haar niet wen- schelijk, vooral in de huidige tijdsomstandig heden nu slechts door samenwerking van alle nationale krachten de moeilijkheden kunnen worden overwonnen, een politiek vraagstuk van dezen aard op te werpen. Ten aanzien van den Raad van State, de Al gemeene Rekenkamer en de procedure van Grondwetswijziging, heeft de regeering het standpunt van de staatscommissie aanvaard en gemeend geen voorstellen tot wijziging met be trekking tot deze onderwerpen te moeten doen. Bij de voorstellen tot Grondwetswijziging is ingediend een wetsontwerp, waarbij voor gesteld wordt in de artikelen 82, 83, 128 en 143 de woorden „evenredige vertegenwoordi ging" te vervangen door: evenredige vertegenwoordiging binnen door de wet te stellen grenzen. De voorgestelde wijziging beoogt den gewonen wetgever iets meer armslag te geven bij de uit werking van het evenredig kiesrecht, in dien zin, dat hy niet verplicht zal zijn, de wiskundige evenredigheid zoo dicht mnoejiik te benaderen Verwachting: matige, aanvankelijk tij- Ëj deliik nog krachtige N.-W. tot YV. wind, H gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk weinig j| of geen regen, zelfde temperatuur. Verdere vooruitzichten: opklarend. nnmnmnm,mimi. I ONDERL. VERZEKERING MIJ, LONDEN, 4 Aug. (Reuter-A.N.P.) Het Britsche antwoord op de Fransche nota, waarin een verklaring inzake nict-inmen- ging in de binnenlandsche aangelegenheden van Spanje wordt verlangd, zal, naar ver wacht wordt, op de Fransche ambassade overhandigd worden en zal waarschijnlijk een welwillend karakter dragen. De minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, heeft te Rome den Franschen ambas sadeur ontvangen, die hem mondeling het voorstel deed, een voorloopig accoord te sluiten tot handhaving van de neutraliteit ten op zichte van de gebeurtenissen in Spanje. De minister heeft zich zijn antwoord voorbehouden, daar hij eerst met Mussolini overleg wilde plegen. De Fransche ambassadeur te Berlijn heeft vanmorgen een bezoek gebracht aan het mi nisterie van buitenlandsche zaken, en, naar men gelooft, ten aanzien van Spanje om niet- inmenging verzocht, zooals door Frankrijk ook aan Engeland en Italië is gevraagd. Naar men, volgens Havas, in politieke kringen meent te weten, zou Duitschland er geen bezwaar in zien, besprekingen te ope nen, teneinde bepaalde regels op te stellen om het beginsel van niet-inmenging der mogendheden in de binnenlandsche aange legenheden van Spanje gestand te doen, op voorwaarde echter, dat Sovjet-Rusland deze regels eveneens toepast. DAMRAK 60 AMSTERDAM-C. I Tel. 45014 en 45016 Directie: H. F. HEERKENS THIJSSEN i ÜllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIII NANKING, 4 Aug. (D.NB.l Officieele kringen zien in het telegram van Tsjang Kai Sjek aan de Kwangsi-generaals Li Tsjoeng Jen en Pei Tsjoeng Hsi het begin van een ontspan ning in den toestand, daar den Kwangsi-leiders thans niets anders overblijft dan van koers te vei anderen. De Kwangsi-generaals hebben naar de bad plaats Koeling vertegenwoordigers gezonden om met Tjang Kai Sjek te onderhandelen. BERLIJN, 4 Aug. (D.N.B.) De op het oogenblik te Kiel liggende Engelsche kruiser „Neptune" heeft de scheepsklok van den vrec- geren slagkruiser „Hindenburg" aan boord. Deze scheepsklok zal op last van de Britsche admi raliteit aan de Duitsche oorlogsmarine worden teruggegeven. De overdracht zal waarschijnlijk midden Augustus te Kiel met grgote plechtig heid geschieden. In verband met de voorgestelde grondwets wijziging is ingediend het volgende wetsont werp. Paragraaf 2, artikel 86 wordt gelezen: De leden der Tweede Kamer worden geko zen voor vier jaren. Zij treden tegelijk af en zijn dadelijk herkiesbaar. Zij kunnen tusschentijds door de Tweede Kamer van hun lidmaatschap vervallen worden verklaard, indien zij een streven tot uitdrukking brengen, gericht op verandering van de bestaan de rechtsorde met toepassing of bevor dering van onwettige middelen- Een voorstel tot vervallenverklaring kan niet worden aangenomen dan met de stem men van twee derden van het aantal leden, waaruit de Kamer bestaat. De wet regelt de rechtspleging en de gevol gen van vervallenverklaring. De gevolgen kun nen mede het lidmaatschap betreffen van de andere vertegenwoordigende lichamen, in de Grondwet genoemd. De plaats van het verval- lenverklaarde lid blijft gedurende de loopende periode onbezet. Paragraaf 3, artikel 92 wordt gelezen: De leden der Eerste Kamer worden gekozen voor zes jaren. De helft treedt om de drie ja ren af. De uitvallende leden zijn dadelijk her kiesbaar. Het tweede lid bevat een gelijksoortige be paling als het nieüwe tweede lid van par. 2, art. 86. TANGER, 4 Aug. (Reuter-A.N.P.) Volgens niet bevestigde berichten is hedenochtend boven de Straat van Gibraltar een gevecht geleverd tus- schen vliegtuigen van de regeering en watervliegtuigen van de rebellen. Na het gevecht zouden twee watervlieg tuigen hebben moeten dalen, terwijl twee andere naar Ceuta gevlogen. De Britsche admiraliteit deelt mede, dat alle Engelschen, die Spanje wenschten te verlaten, thans zijn vertrokken en het is mogelijk, dat thans enkele Britsche oorlogsbodems uit de Spaansche wateren Worden teruggetrokken. De Britsche oorlogsschepen in de Spaansche wateren deelen mede, dat de toestand in Barcelona oogenschijnlijk kalm is, doch men vreest, dat binnenkort weer gevechten beginnen. Gyon wordt da gelijks door een oorlogsschip van de op standelingen gebombardeerd. Te Valencia is het heden de kalmste dag sedert het uit breken van den opstand. De trams rijden weer, doch de menigte loopt nog rond met gestolen geweren. Ook Vigo, La Corunna en El Ferrol zijn blijkbaar kalm. Zooals reeds werd gemeld, is de Duitsche kruiser Deutschland in de haven van Ceuta aangekomen. Het schip werd verwacht; reeds enkele dagen vertelde men in de kringen der opstandelingen, dat twee Duitsche oorlogs bodems werden verwacht, een te Ceuta en een te Rio Martin de naven van Tetoean. Deze schepen zouden 2000 man troepen aan land zet ten, volgens de geruchten. Iemand uit de diplomatieke wereld verklaar de, dat ernstiger dan de aankomst van net oorlogsschip te Ceuta is, dat de commandant van het schip, zooals gemeld, een bezoek heeft gebracht aan den commandant van de opstan delingen. generaal Franco. Een officier Van den generalen stal van Franco verklaarde wel, dat dit bezoek een gewoon beleefdheidsbezoek was, doch het bezoek duurde ruim een uur. De Duitsche officieren die aan land waren gegaan, werden op de drukste punten van de stad gezien in gezelschap van opstandige offi cieren. die er blijkbaar een eer in stelden om hun Duitsche collega's tot gids te dienen. Ver scheidene Duitsche officieren droegen de onder- scneidingsteekenen van marine-vlieger. Op de Spaansche eilanden blijft de toe stand rustig. De buitenlandsche kolonies zijn, zoowel wat de menschen persoonlijk als hun bezittingen betreft, ongemoeid ge laten. De opstandelingen zouden de Britsche myn Tharsis in het Spaansche deel van Huelva be zet hebben. Tijdens de afwezigheid van den Spaanschen consul zijn zes onbekenden het Spaansche con sulaat te Tampico (Mexico) binnengedrongen, waar zij alle kasten en laden doorzochten. In verband met de wanorde, die in de vertrekken is aangericht, kan de consul nog niet zeggen, of er documenten zijn gestolen. Men denkt, dat de indringers zich van de geheime code van den diplomatieken dienst meester hebben willen maken. LE BOURGET, 4 Aug. (Reuter). Er is een Spaansch vliegtuig naar Madrid vertrokken met 380 K.G. serum tegen tetanus. BAYONNE, 4 Aug. (Reuter.) Uit Gyon wordt gemeld, dat het bombardement der stad door den in hander der Nationalisten zijnden krui ser „Almirante Cervera" talrijke slachtoffers on der de burgerbevolking heeft geëischt. De auto riteiten hebben draadloos aan den commandant van den kruiser getelegrafeerd, dat, indien net bombardement mocht worden voortgezet, 2500 gevangenen der oppositie-partijen gefusilleerd zouden worden Het bombardement zou hierop onmiddellijk gestaakt zijn. De positie der Nationalisten in de omge ving van Gyon is precair, aangezien de milities van het Volksfront op alle punten in de meer derheid zijn. In paragraaf 4, na artikel 92 wordt een ar tikel ingevoegd, luidende: Artikel 92a. De le den stemmen zonder last van of ruggespraak met hen, die benoemen. Zij leggen bij het aanvaarden hunner be trekking gelijke eeden (beloften en verklaring) af, als voor de leden der Tweede Kamer zijn bepaald, hetzij in handen van den Koning, het zij in de vergadering der Eerste Kamer in han den van den Voorzitter, daartoe door den Ko ning gemachtigd. Zij genieten reis- en verblijfkosten volgens de wet. In Paragraaf 5, artikel 128 worden de vol gende wijzigingen gebracht: Het derde lid ver valt. Toegevoegd worden twee leden, luidende: De leden der Provinciale Staten treden tege lijk af en zijn dadelijk herkiesbaar. Het tweede lid bevat een gelijksoortige be paling tegen revolutionnaire leden als boven aangegeven voor de Eerste en Tweede Kamer. In paragraaf 6, artikel 143, wordt tusschen het vierde en vijfde lid een lid ingevoegd, ge lijkluidend aan bovengenoemde bepaling tegen revolutionnaire vertegenwoordigers. Toegevoegd wordt daaraan: Van de beslissing van den Raad staat be roep open op Ged. Staten. De wet geeft regels omtrent dit beroep en omtrent de macht des Konings om de uitspraken van Ged. Staten, die met de wet strijdig zijn, te schorsen en te ver nietigen. Ten aanzien van de aanwijzing van de af- deeling voor de geschillen van bestuur van den Raad van State als orgaan, dat de vervallen verklaring van het lidmaatschap zou moeten uitspreken, is de regeering blijkens de toelich ting van oordeel, dat het meer in overeenstem ming met het karakter van een volksrepresen tatie is, de vervallenverklaring te leggen in handenvan het betreffende vertegenwoordi gende lichaam zelf. Ten einde echter alle misbruik te vermijden, ware een beslissing van het betreffende lichaam te binden aan een gequalificeerde meerderheid. Tot dit zelfde doel scheen mede wenschelijk een beroep op Gedeputeerde Staten mogelijk te maken, wanneer een gemeenteraad besluit een van zyn leden van zijn lidmaatschap vervallen te verklaren en de mogelijkheid van voorziening bü de Kroon van de desbetreffende beslissing van Gedeputeerde Staten te openen. De regeering meent tegenover de leden der commissie voor de grondwetsherziening, de heeren Albarda, Van den Bergh, Joekes en Kranenburg, dat het niet alleen gaat om op ruiing en andere strafbare feiten, in welker repressie de rechterlijke macht kan voorzien. Er is een breed terrein, waar tot uitdrukking kan worden gebracht een steven om politieke denkbeelden met onwettige middelen te ver wezenlijken, zonder dat een strafbaar feit wordt gepleegd. In toenemende mate wordt dit terrein betreden door, zij het dan ook slechts enkele, leden der vertegenwoordigende lichamen. Dat aan deze onduldbare gedragingen een halt moet worden toegeroepen, is de overtuiging van steeds breedere kringen in onze volksgemeen schap. DE REGEERING HEEFT EEN AANTAL WETSONTWERPEN TOT WIJZIGING VAN DE GRONDWET BIJ DE STATEN-GENE RAAL INGEDIEND. De Kwangsi-generaals hebben onderhandelaars gezonden naar Tsjang Kai Sjek. Luchtgevecht boven de Straat van Gibraltar; te Barcelona worden nieuwe gevechten ge vreesd; op de eilanden blijft de toestand rus tig. Het Britsche antwoord op de Fransche nota tot niet-inmenging in Spaansche aangelegen heden zal waarschijnlijk welwillend zijn; Rome maakt voorbehoud; Berlijn stelt voorwaarden. De Sociale Studiedagen te Rolduc met een rede van Z. H Exc. Mgr. Lemmens besloten. Prof. dr. jac. v. Ginneken S. J. ontving een hooge Fransche wetenschappelijke onderschei ding. Bij de Olympische a thletiekwedstrijden hebben Osendarp en van Beveren zich voor de halve finales geplaatst Nieuw wereldrecord van Owens bü het ver springen. Heien Stephens Olympisch kampioene 100 meter dames. Nederlandschc hockey-elftal speelt met 22 gelijk tegen de Belgische ploeg. Het aanbod had bij opening der New-Yorksche Beurs de overhand; in de tweede beurshelft was het koersverloop onregelmatig, evenals bij het slot. li^> iy tt vv\ mmiiniiiMf in)in s +/y7 Stand op Woensdag 1 uur v.m.: 757.2 Vorige stand: 759.2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1