STADSNIEUWS Laatste Nieuws Vergoeding aan Kamerleden Nu pas ernst in Madrid New-Yorksche Beurs WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1936 NAAR KEVELAER! Vaandragers en bruidjes half geld CHAUFFEUR WAS „IN GEDACHTEN" Gecompliceerde aanrijding op de Oostvest ONGEVAL IN SPEELTUIN Meisje valt uit zweefmolen Haarlemsche Orkestvereeniging H. R. C. „Excelsior" Examen handenarbeid Examen hoofdacte Haarlemsche Damclub HEEMSTEDE Sportdag B. S. M. Stijging van geldswaarde recht vaardigt een verlaging van schadeloosstelling en pensioen Pensioen Cumulatie Staat de regeering niet meer in voor de veiligheid der buitenlanders? ONDER SPANTEN BEDOLVEN Uitvoerder van werk in de Middenmeer gedood Gemeenschapsoord Conferentie over leekentooneel en massaspel op de H. Land stichting VERKORTE BALANS Van de Nederlandsche Bank N.V. AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 4 Aug. Aanbod bij inzet de overhand; in de tweede beur shelf t regelmatig koersverloop dito slot on- en - WISSELKOERSEN AM ERIK. GOEDERENMARKT - STOOMVAARTLIJNEN Men verzocht ons opname van het volgende: Op de affiches kunnen de deelnemers en deel neemsters aan de processie van Haarlem en Omstreken lezen, hoeveel de reiskosten bedra gen. Dat hangt er natuurlijk van af vanwaar men vertrekt. Welk echter cok het punt van ver trek is, de treinprijs is laag. Toch zien sommigen in onzen mageren tifd tegen de onkosten op. 't Is niet de reis alleen, doch er komt nog zooveel by, zeggen ze. Ja, precies zooveel, als ge zelf besteden wilt. In Kevelaer zijn hotels in verschillende klas sen, dus ook in verschillende prijzen. Het Nederlandsche Comité ter behartiging van de belangen der pelgrims naar Kevelaer heeft zich in verbinding gesteld met den Bond van hotelhouders daar ter plaatse en geeft de verzekering, dat de hotelprijzen over de heele linie aan den lagen kant zijn. Bij de keuze van een hotel moet een ieder zelf weten hoever hij kan gaan. Vaandragers en bruidjes .genieten reductie, niet in de hotels, maar wel in» de reiskosten. Dezen gaan voor drie gulden mee, heen en terug. Wijl de Haarl. Precessie groot is en ook grootsch, is er een eindelcoze schare bruid jes noodig ter opluistering, en ook een groot getal vaandrigs. Gegadigden voor deze eere-postjes worden beleefd verzocht zich spoedig aan te melden. Cok de pelgrims moeten niet al te lang wachten met hun besluit. Spoorwagens aan den express-trein aanhaken is een klein kunstje, maar grensformaliteiten eischen een tijdige op gave. Het weer mag geen invloed hebben. We kun nen regen hebben tot aan het uur van vertrek en in Kevelaer aankomen onder een staal- blauwen hemel. De ware pelgrim gaat naar Kevelaer, weer of geen weer, om Maria en dit jaar bovendien om opleving, en nergens anders cm. Inlichtingen: J. J. Brinkman, Anegang 19, Haarlem. Om kwart over negen reed gisterenmorgen op de Oostvest een luxe-auto, bestuurd dooi den 34-jarigen M. v. d. M., tegen een aldaar voor een garage stilstaanden tankauto op. Het chassis van den tankauto werd door de aan rijding ontzet, terwijl de luxe-auto aan de voorzijde zeer ernstig beschadigd werd. Bij de aanrijding werd ook de 26-jarige Kr. geraakt, die achter den tankauto stond. De man kreeg "n gecompliceerden rechterdijbeenbreuk en werd met een ziekenauto naar de Mariastichting ver voerd- Tegen v. d. M. werd proces-verbaal opge maakt. Hij verklaarde aan de politie, dat hij „in gedachten" was geweest en daardoor niet op zijn omgeving had gelet. De luxe-auto is hangende het onderzoek in beslag genomen. Een twaalfjarig meisje, L. G., was gistermid dag in den speeltuin Groenendaal aan het spe len, toen het plotseling uit den zweefmolen viel en het linkerdijbeen brak. Een dokter verleende de eerste hulp, waarna het meisje naar de Mariastichting werd ver voerd. Van schuld van de zijde der speeltuinexploi tatie is geen sprake, daar het ongeval geheel aan de onvoorzichtigheid van het meisje te wij ten is. Donderdagavond geeft de Haarlemsche Orkest Vereeniging, o.l.v. Marinus Adam, haar zesde Zomerconcert, waaraan Bertha Kalff als soliste haar medewerking' zal verleenen. Deze jonge violiste is reeds eerder opgetreden bij de H.O.V. met het dubbel concert van Bach, dat zij speelde met wijlen Francis Koene, en waarmede zij veel succes oogstte. Voor dit concert heeft zij het a dur concert van W. A. Mozart gekozen. Het orkest speelt het concert voor strijkorkest van G. B. Lully en op veelvuldig verzoek de Vijfde Symphonie „Aus der neuen Welt" van A. Dvorak. Ook deze avond belooft een interessante te worden, die zeer zeker in den smaak zali vallen bij de concertbezoekers. Bovengenoemde vereeniging houdt heden avond de finale voor de trui, uitgeloofd door den heer Bos. De finalisten ryden over een af stand van 40 K.M., handicap. Wim Fennis van meet. Walgien 2 min. voorgift, Banken 4 min. voorgift. De overige renners rijden een geza- menlijken rit over 40 K.M. Vertrek 7 uur. Donderdag is er een baanwedstrijd. Vertrek 6 uur van de Amsterdamsche Poort. Zondag kcppelrecordwedstrijd, vertrek 8 uur. Voor het Staatsexamen handenarbeid op 3 en 4 Augustus 1936 te Haarlem gehouden zijn ge slaagd de dames: A. H. Bos, W. J. H. Ceurvorst, M. Starreveld. P. O. Koning, J. Deenik te Am sterdam: J. J. v. Swinderen, P. A. J. Eibers te Hilversum; C. J. v. d. Weij te Amersfoort; C. Burggraaf! te Bussum; F. P. Smits te Den Hel der; E. Vorstman te Anna Paulowna; M. Kaay te Oost-Graftdijk; de heeren; F. J. Rhebergen te Weesperkarspel en P. N. J. Treijtel te Am sterdam. Geëxamineerd 12 vrouwelijke en 2 manneiy- ke candidaten. Bij het Hoofdonderwijzersexamen te Haar lem op 4 Augustus 1936 werden geëxamineerd 6 mannelijke en 2 vrouwelijke candidaten. Ge slaagd zijn mej. A. Siezenga, Aerdenhout en de heeren J. L. de Visser, IJmuiden en H. J. Teut- scher, Zaandam. deze zijn verzet op Zondag 9 Aug., deelen wij belangstellenden mede, dat de R. K. Sportdag, georganiseerd door de R. K. Voetbal vereeniging E.S.M. is verzet tot Zondag 16 Aug. a.s De reden hiervan is, dat verschillende renners van de R. K. Wielervereeniging Achilles, die op dezen dag medewerking verleenen. op de Heemsteedsche baan moeten rijden, en hierdoor het program dus aanmerkelijk zou verzwakken. Hierdoor kan men tevens dén inschryfdatum voor de loopwedstrijden verlengen tot Dinsdag 11 Augustus. Inschrijvingen door de vereenigingen Concor dia, Van Nispen, Alliance en Vogelenzang, kunnen worden gericht aan N. v. Lierop, Laan 15, Bennebroek. Maandagavond j.l. werden in de „Korenbeurs" te Haarlem de wedstrijden om de clubkampioen- schappen 1935/1936 en 1936/1937 en de eind- wedstrijden 1936/37 der Haarlemsche Damclub voortgezet. De uitslagen luiden als volgt. CLUBKAMPIOENSCHAPPEN 1936/1937. Hoofdklasse: J. W. van Dartelen wint van J. Balk; C. Kool wint van J. van Looij. Eerste klasse: A. Smit wint van H. G. J. An- driessen; L. Kisch wint van W. J. A. Matla; J. A. Meeuwenoord remise met I. Rirseeuw; M. van Leeuwen wint van B. Henneke; A. Kiel wint van P. L. Schrijnemakers. Tweede klasse: A. Slinger remise met I. Ra- vensbergen; J. Helmer wint van J. Merts; J. Prenen remise met O. T. Glaser; J J. Aling wint van A. Slinger. Derde klasse: J. A. E. Elstgeest wint van A. Winkler; J. de Vries wint van J. H. Bruggink; J. J. Koren wint van A. Winkler. Cupwedstrijden: A. Smit wint van J. H. Kla- verstfjn; Jac. Fr. van Garderen wint van A. van 't Schip. Gevonden dieren en voorwerpen Terug te verkrijgen bij: J. Rinsma, Zandvoortschelaan 87, damesmuts; W. Schoo, Dr. Abr. Kuiperstr. 6, bus met olie; Bureau van politie, sjaal; De Bruin, Esdoornkade 19, blauw manteltje; Mi- latz, Spieringweg 909, Hoofddorp, geruite deken; Mytenaire, Sumatrastraat 37, postduif; A. v. d. Weiden, Raadhuisstraat 75. zweep; Bu- reua van politie, dameshoed en parapluie; J. v. Asdonk, Vijfheerenstraat 58, gouden broche Havenstraat 3. een duif; Bureau van politie, bril in étui; Ten Dam, Teding van Berkhout straat 55, Haarlem, pomp van een rijwiel; P. Kuvener, Sumatrastraat 13, schoffel; mej. Reen, Lindenlaan 65, gouden medaillon; A. Willemse, Groenendaal, regenmantel; Kulk, Balistraat 21, blauwe regenjas; Bureau van politie, benzine reservoir; v. d. Meij, Lombok straat 32, twee kistjes sla; E. Kieft, Glipperweg 64, paar dameshandschoenen; P. Verhoef, Raadhuisstraat 62. ceintuur; C. J. Meijer, Slachthuisstraat 15, Haarlem, blauwe jongens- blazer; L. v. d. Hulst, Molenlaan 10, vulpen; P. Steijnman, Balistraat 85, ceintuur; bureau van politie, witte kinderkous; filiaal Jamin, Heeren- weg, damesrijwiel; A. Blok, Beukenstraat 17, Haarlem, heerenhandschoen. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Daar door de slechte weersomstandigheden de wielerwedstrijden op de Heemsteedsche Wie lerbaan Zondag j.l. niet konden doorgaan en In verband met de voorgestelde Grond wetswijziging is ingediend het volgende wetsontwerp. In paragraaf 2, artikel 90, betreffende de schadeloosstelling van Tweede Kamerleden, worden de volgende wijzigingen gebracht: In het eerste lid wordt, in plaats van „f5.000", gelezen: f4000. Het tweede lid wordt gelezen: de in het vorige lid bedoelde schadeloos stelling wordt niet genoten door de leden, die het ambt van minister bekleeden, noch door hen die gedurende eene geheele zit ting afwezig bleven, noch ook door hen, die ingevolge het reglement van orde der kamer zijn uitgesloten van het bijwonen harer vergaderingen. Het derde lid wordt gelezen: Aftredende leden ontvangen een pensioen van f 120 's jaars voor elk jaar, gedurende hetwelk zij lid der kamer waren, tot een maximum van f2800. Het pen sioen wordt niet genoten, zoolang een afgetre den lid, na herkiezing, de in het eerste lid be doelde schadeloosstelling ontvangt. Aan het artikel worden twee leden toegevoegd, •èuidende: De bedragen, vastgesteld in dit artikel, kun nen worden gewijzigd bi) eene wet. Het ontwerp dier wet moet zoowel door de Tweede Kamer als door de Eerste Kamer der Staten-Generaal worden aangenomen met de stemmen van twee derden van het aantal le den. waaruit da kamer bestaat. In Par 3, na additioneel artikel XII wordt een artikel ingevoegd, luidende: art. XII a: Het derde lid van artikel 90 laat de pensioenen van reeds afgetreden leden onverkort. Aftredende leden ontvangen een pensioen van 150 's jaars voor elk jaar, gedurende hetwelk zij voor de afkondiging van de bepaling lid der Kamer-waren, tot een maximum van f3000 Is het aldus verkregen bedrag lager dan f2800, zoo wordt voor elk volgend jaar f120 toege voegd, totdat f2800 is bereikt. De pensioenen, bedoeld in dit artiRei, kun nen worden gewijzigd bij eene wet. Het ontwerp dier wet kan door de Kamers der Staten-Generaal niet worden aangenomen dan met de stemmen van twee derden van het aantal leden, waaruit elk der Kamers bestaat. De regeering heeft blijkens de toelichting een 'chadeloosstelling van f 4000 in haar voorstellen aanvaard omdat zij zich vleit met de verwach ting, dat de burgerzin in ons volk nog groot genoeg is, dat niet dan in uiterste noodzaak personen, wegens hun bekwaamheid aangezocht, sich niet Beschikbaar zullen stellen met het oog op het bedrag der schadeloosstelling. Dat het lage bedrag zal leiden tot cumulatie van func ties, acht de regeering geen ernstig bezwaar, mits de cumulatie binnen redelijke grenzen be perkt blijft. De regeering is van oordeel, dat het bedrag in de Grondwet behoort te worden gehandhaafd, maar dat wijziging zal moeten kunnen plaats hebben, zonder ontbinding van de beide Ka mers der Staten-Generaal, bij een wet die in elke der Kamers met een gaqualificeerde meer derheid van twee derden van het aantal leden dier Kamer wordt aangenomen. Het pensioen van de leden der Tweede Ka mer, eveneens in de Grondwet bepaald, behoort de verlaging van de schadeloosstelling te vol gen. Op denzelfden grond, waarop voorgesteld wordt, de schadeloosstelling aan de leden der Tweede Kamer te verlagen de stijging van de koopkracht van het geld behoort de jaar- lijksche toelage van den voorzitter een daar mede overeenkomende verlaging te ondergaan, n.l. van f 10.000 op f8000.—. Bij de behandeling van het ontwerp der cu- mulatiewet is de vraag gesteld, of niet een re geling behoorde te worden getroffen nopens de cumulatie var de wedde der ministers en hun pensioen als lid van een der Kamers van de Staten-Generaal in dier voege, dat dit pen sioen zou worden opgeschort gedurende het mi nisterschap. De regeering heeft echter gemeend, de bepa ling der commissie niet te moeten overnemen, uit overweging dat het niet rationeel zou zijn, een minister zijn pensioen als gewezen kamer lid te onthouden, zoolang deze pensioenen bij het aanvaarden van alle andere ambten on verkort worden uitgekeerd. Additioneel artikel XII a heeft ten doel. de verkregen rechten te verzekeren van hen, die voor het afkondigen van deze herziening der grondwet lid der kamer waren of op dat oogen- blik lid der kamer zijn. KOPENHAGEN, 4 Augustus. Volgens „Ber- lmgske Tidende" heeft de Deensche gezant te Madrid het ministerie van Buitenlandsche Zaken te Kopenhagen telegrafisch medege deeld, dat hij gisteren bij den Spaanschen minister van Buitenlandsche Zaken Burcia is ontboden, die verklaard heeft, dat de toestand in de stad thans pas ernstig dreigt te worden. Minister Burcia heeft voorts te kennen gegeven, dat men moeilijk verder de verantwoordelijkhid voor de veiligheid van de buitenlanders op zich zal kunnen nemen. Tenslotte heeft Burcia den gezant meegedeeld, dat alles in het werk wordt gesteld, opdat de vreemdelingen Spanje zul len verlaten. Zij die in het land ach terblijven doen dat op eigen risico. BARCELONA, 4 Aug. (Reuter). Het comité der anti-fascistische militie heeft de lichtin gen 1933, 1934 en 1935 onder de wapenen ge roepen, en dezen soldaten opdracht gegeven zich aan te melden bij de regeeringsgetrouwe officieren, in afwachting van nieuwe bevelen van den minister van Defensie. Maandagavond ls in de Middenmeer een ern stig bedrijfsongeval gebeurd, dat aan een uit voerder, den heer A. Breed uit Kolhorn, het leven heeft gekost, terwijl een der arbeiders, L. Boot genaamd, verwondingen opliep. De firma Haytema uit Alkmaar voerde op een industrieterrein in de Middenmeer een werk uit, waarover de heer A. Breed als uitvoerder is aangesteld. Het betreft hier het bouwen van een groot kunstmestpakhuis, waarvan men Maandag aan het plaatsen van de overkappingsspanten bezig was. Toen men te ongeveer half zes hiermede gereed was, begon men de hiischinstallatie af te tuigen. Onder hevig gekraak en geraas kwa men zes van de acht zware spanten naar be neden. Gewaarschuwd door het hevig lawaai, zoch ten de ongeveer twintig arbeiders, die in de nabijheid werkzaam waren, een veilig heen komen. De uitvoerder Breed en de arbeider Boot slaagden er echter niet in tildig het vallende gevaarte te ontloopen. De gevolgen waren ontzettend. Beiden waren door het vallende ijzerwerk bedolven. Al spoe dig bleek, dat de heer Breed er het ergst aan toe was. Een der zware ijzeren spanten was hem boven op zijn borst gevallen, welke totaal was ingedrukt. Ofschoon het slachtoffer nog leefde, toen men hem uit de ravage vandaan wist te halen, is hij tijdens het transport naar het ziekenhuis te Alkmaar overleden. De man, die 40 jaar oud is, laat een vrouw met drie kinderen achter. De verwondingen van den arbeider Boot ble ken bij onderzoek niet van zoo ernstigen aard te zijn, als zij zich oorspronkelijk lieten aanzien. Hoewel hij aan armen en beenen gekwetst was, kon hij naar zijn woning worden vervoerd. Zaterdag en Zondag werd door het katholiek gemeenschapsoord de eerste der drie te houden conferenties georganiseerd in „Casa Cara" bij Nijmegen. Bij het openingswoord kon de voorzitter, de heer B. Verhoeven uit Arnhem, een optimistisch geluid laten hooren. De stichting Katholiek Ge meenschapsoord is weder een stap nader tot haar doel gekomen. Met vreugde werd verno men, dat het Katholiek Werkliedenverbond in principe had besloten steun te verleenen. Er is inmiddels een officieuse bouwcommissie be noemd uit leden van belanghebbende organi saties, welke commissie zich zal te beraden hebben over den vorm der stichting en ook over de plaats waar deze zal komen. Bedoeling van deze conferentie was te wijzen op de cul- tureele, de artistieke en de paedagogische zijde van het leekentooneel, in het bijzonder ook van de spreekkoren en het massaspel. Men wilde practische mogelijkheden belichten en naast theoretische ook practische toepassing advisee- ren. En om direct de practjjk te laten spreken had de bekende regisseur voor massa- en volks- tooneel, de heer Anton Sweers, een groepje van zijn jeugdige spelers naar de Landstichting doen komen om daar het Heiligenspel in al zijn soberheid en toch welsprekende duidelijk heid op te laten voeren. Zaterdag, na de inleiding van den heer E Verhoeven, sprak J. Beerens over de vernieu wing of verwording der dramatische kunst Onze tijd eischt vernieuwing van tooneel in haar besten en meest opvoedenden vorm. De heer Wouter Paap uit Utrecht sprak als musicus over de muzikale begeleiding van het spel. Hij concludeerde, dat de musicus nauw heeft samen te werken met de letterkundigen. Den tweeden dag was de belangstelling nog grooter en sprak, nadat de leden ln de Cena- culumkerk de H. Mis hadden bijgewoond, de heer Jan Nieuwenhuis uit Rotterdam over het Leekentooneel. De fout van menig massa- of leekenspel is wel, dat de menschen visueel te veel genieten en intellectueel vaak te weinig Spreker beschouwde het massaspel, zooals wij het o.a. kennen van de Graal, als over ijn hoogtepunt heen. Er is uitgehaald wat er in zit en alle mogelijkheden achtte spr. uitgeput. De tijdspelen achtte spreker ook niet het hoogste ideaal, omdat deze meestal gebaseerd zyn op actualiteiten en spreker meende, dat de ware scheppingen voort moeten komen uit het proces van den neerslag. Spr. hield een warm pleidooi voor waardevolle tooneelspelen. Het volk moet werkelijk leeren comediespelen, de jongeren moeten zich kunnen inleven in een ideëele rol en deze zal veel eerder een nobele figuur of een heilige leeren schatten en waar- deeren, wanneer hij zich in deze persoonlijkhe den heeft ingeleefd, dan wanneer hij daarover oppervlakkig hoort of ziet. Tooneel eischt een scheppende nabootsing. Nu is spreker geen voorstander van standstooneel, maar wil een leekenspel, waarbij het publiek kan genieten en ook de speler eens in een andere sfeer geplaatst wordt, dan waarin hij gewoonlijk leeft. Leeken spel is eerst waarachtig gemeenschapsspel, wan neer het volk daarvan geniet en daaruit leert. Deze leekenspelen moeten geschreven worden door talentvolle auteurs en niet op commando, maar op inspiratie. By de gedachtenwisseling spraken o.a. de heeren Anton Sweers als pleiter voor massa spel in zijn goede vormen en de heer dr. W. Theunissen als partner van den heer Jan Nieuwenhuis. Vervolgens werd op het terrein der Stichting door een groepje jongeren uit Lisse onder lei ding van Anton Sweers, een op de aanwezigen diepen indruk makend Ieekenspelletje van den koster, die op zijn manier met de Heiligen om ging en waaruit de oprechte naïveteit van het volk sprak, gegeven. Actlv a: Prom., enz. in disc.: Binnenl. Wissels. Hoofdbank Bijbank Agentschappen Totaal Pap. o.h. buit 1. disc. Idem Eig. Portel Af: Verkocht, maar voor de Bank nog niet afgeloopen Totaal Beleen, (incl. Voors in Reken.-Cour. op Onderpand) Hoofdbank Bijbank Agentschappen Totaal Op Effecten Op Goederen en Specie Totaal Voorsch. a. n. Rijk (Art. 16 d. Bankwet '19 K.B. v. 28 Sept. '18. Stbl. No. 553) Munt en Materiaal Munt. Goud Muntmat. Goud Totaal Munt, Zilv. enz Muntmat., Zilver Totaal Belegg. v. 115 Kap Res. en Pensioen!. Gebouwen en Meub. der Bank Div. Rekeningen Staat d. Nederlanden iWet v. 27 Mei 1832 Stbl. No. 221) Totaal Passiva: Kapitaal Reservefonds Bijzondere Reserve Pensioenfonds Bankb. in omloop Bankass. tn omloop Rek.-Cour. Saldo's; Van het Rijk Van anderen Div. Reken. Totaal W.v. a. Ned.-lndie t) W.v. Lh. buiteni Besch. MetaaisaJdo K.B v. 4 Jan. 1929 Stbl. No. 3 Schatkistp.. rechtst b. d. Bank ond.gebr Wissel-disconto Promessen-disc. Beieen. van Eff. Beleen, van Goed. Voorsch. m Rek.C-. 3 Aug'. 1936 27 Juli '36 25.937.772 746.014 2.958.772 31.186.567 785.296 3.114.734 29.642.559 35.086.598 2.184.500 2.184.500 2.184.500 2.184.500 86.827.665» 8,095.226 35.655.4-92 82.760.368» 5.955.596 34.907.570 130.578-384 125.132.263" 123.623.535 119.404.677» 5.446.121 4.218.858 130.578.384» 123.623.535* 124.603.150 526-621.792 124.603.585 517.492.925 651.224.942 20.915.321 642.096.510 21.406.354 672.140.263 663.502.865t 39.541.272 39.554.272 4.600 000 5.170.903 4.600.000 4.380.082 11.958.329 11.958.329 895.816.212 884.890.182 20.000.000 3.105.769 6.300.000 10.262279 771.808.060 11.395 20.000.000 3.105.769 6.300.000 10.238.203 748.289.615 47.821 28.885.883 53.639.024 1.803.801 37.079.902 58.124.240 1.704.630 895.816.212 68.518.450 44689.598 330.829.347 884.890.182 68.518.450 35.449.841 326.523.809 3 pet. sedert 7 Juli 1936 3H pet sedert 7 Juli 1936 3y, pet. sedert 7 Juli 1936 3'A pet. sedert 7 Juli 1936 3 Vi pet. sedèrt 7 Juli 1936 (Medegedeeld door Simoons en Co., A. v. Vliet en Zn. en L Slijper) Van 3.304.30 uur Kon. Olie Philips A'dam Rubber Aku Anaconda 28014279% 16234—162 '/j 14614146 253/g—25 23'/8— 23 1/16 Van 4-305 uur A'dam Rubber 14514 Ned. Scheepvaart-Unie 49 U. S. Steel 39i/8 NEW-YORK, 4 Aug. Wallstreet was ernstig teleurgesteld door de aankondiging van een onveranderd kwartaaldividend en extra-divi dend door de General Motors en al" gevolg hiervan had heden by den inzet het aanbod de overhand. General Motors openden 1 dollar lager, doch konden zich daarna lichtelijk re- dresseeren. Chryslers moesten een fraot..-e af staan. Spoorwegwaarden boden echter weer stand in verband met de gunstige resultaten, die de meeste ondernemingen hebben oehaald en die het vooruitzicht openden voor ?en her vatting der dividendbetaling door vele maat schappijen. Staalfondsen echter waren onregel matig; U.S. Steels verkeerden in reactie, doch verschillende andere soorten werden booger genoteerd. Bethlehem Steels openden vast doch moesten de koerswinst later nagenoeg ge heel afstaan. Koperaandeelen waren lichtelijk gedrukt, al bleven de koersverliezen van be scheiden afmetingen. Fetroleumwaarden waren prijshoudend, terwyi public-utilities aan den luien kant waren. Industrials waren onregel matig. De markt vertoonde in de tweede beurshelft een onregelmatig koersverloop, waarbij vraag en aanbod elkander nogal eens afwisselden. Staalwaarden, die aanvankeiyk zwak in de markt hadden gelegen, konden laatbeurs weer de belangstelling van het publiek trekken waarbij Bethlehem Steels de leiding hadden; U.S. Steels verbeterden in die periode 1 punt Men verwacht, dat de öedrijvigheir, om en na. bi; het hoogste punt van dit jaar zich zal blij ven bewegen. Automobielwaarden konden zich later eveneens herstellen met uitzondering van General Motors, die bijna 1 punt moesten af staan. De verwachting, dat de winsten over het derde kwartaal ongunstig zullen afsmeken by die van de vorige twee kwartalen oefende een remmenden invloed uit. Van de Warenhuisfondsen monteerden Mont- Gomery Ward 1 punt, terwijl Sears Roebuck zoo goed ais onveranderd waren en WooJworth fvactioneel lager kwamen. Zeer vast gestemd waren aandeelen in fabrieken van landt ouw- werktuigen; Case Treshing waren zeer vast en 7 punten hooger. chemische waarden verdeeld, met Allied Chemical flauw. Ook vliegtuig- waarden waren verdeeld; Douglas Aircraft ver. loren ruim 2 punten. Industrials waren prijs houdend, terwijl public utilities, olie en tabaks, waarden verdeeld waren Het slot was onregel matig met verliezen voor Allied Chemical en Douglas Aircraft van resp. 2 pCt. en 2V, pet., doch Montgomery Ward, Case Treshing. Int' Harvester, Air Reduction, Du Pont de Ne mours. Westinghouse. Bethlehem Stee) er Nor folk Western boekten een winst van 1 pCt. a 7 pCt. De omzetten bedroegen 1.050.090 shares. Slotkoersen Aug./Juli 4 Allied Chemical American Can Co. Am. Car. F.dry Am. Smelt. Ref. Am. Tel. Gr Tel. Am. Tobacco B. Am. Waterworks Anaconda Conner Atchison Toneka Baltimore Gt Ohio Bethlehem Steel Canadian Pacific Case Treshing Chase National B. Ches. Ohio Chicago Rock ïsl. Crysler Motor Cities Service Consol Gas N.Y. Continental OU 7 Dawesl. ÖVs Younfi Deleware Hilda. Douglas Aircraft Dunont de Nora. Eastman Kodak El. Bond Sh. General Electric General Motors Good Year Hudson Motor Illinois Central Intern. Harvester Intern. Nikkel Intern. Tel. Tel. Kennecott Conper Missouri Pacific Idem pref. Montgomery Ward Nat. City Bank Nat. Dairy Prod. New York Central North. Amer. Co. Norfolk Western Pennsylvania Phillips Oil Proctor Gamble PubL Serv. N. J. Radio Corporation Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-J. Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp A. U. S. Leather U. S. Rubber U. S. Steei Western Union Westingh. EJectr. Wool worth Building ex div. ex. coupon. gedaan en laten, t - bieden. GRAANNOTEERING LIVERPOOL. 4 Aug. Tarwe. Oct. 7.9 V2, Dec. 7.8*4, Maart 7.5. uli 4 3 1 31 218 220 220 217 126 125% 126 125% 41 40% 41'/* 40 87 87% 88% 88 174 173% 170% 171% 103% 102% 101% 101% 253/8 25% 253/i 25% 38% 38% 391/* 39 83% 83 833/* 84 20'/* 20% 21% 21% 55% 543/8 55% 55% 12% 12% 12% 12% 168 161 158% 160 49% 48 47% 47% 67 67% 673/* 67% 2 2 2 2 119 119 120% 119% 4% 4% 4% 4% 42% 42% 42% 413/4 30 30% 30% 31 33% 331/4 33% 33% 26% 26% 27 26% 44% 441/4 45% 44% 75 771/4 761/* 76 166% 165% 165 165 178% 179 179 178% 24'/* 24% 243/* 243/g 44 44% 43'/* 43% 69% 69% 69% 691/4 23% 24% 24 24% 17% 17% 17% 178/g 24% 23% 238/* 24 82% 80% 79'/* 81% 51 51% 51% 50% 13 12% 12% 12% 44 44% 44% 44% 2% 2% 2% 2% 5% 5% 6 53/4 47% 461/* 46 46% 44 42% 42% 42 26% 26% 26% 26% 40% 39% 40% 40% 33% 33% 33% 34 279 277% 27/% 278 36% 37 37% 37 44% 44% 44 437/g 44% 44% 44 433/4 47 47% 46% 47 12 12% 12% 12% 82 81% 823/g 82% 19 19% 19% 18% 14% 143/a 14% 141/6 39% 39% 39'/* 40% 20% 20% 20% 203/g 16 15% 15% 15% 63% 63 613/4 621/s 17% 17% 17% 17% 138% 138 1381/2 137 27% 273/g 27% 271/4 8% 83/g 83/g 8% 6% 6% 32% 32% 32 32 6b 65Vs 65% 65 86'/* 871/s 881/4 88 141 1393/g 1401/4 140 53% 531/4 531/4 53% Slotk. Aug./Juli NEW YORK, 4 Aug. 31 16.851/* 7.893/* 32.62 18.87 25.221/3 67.92 5-01% 6.583/* 40.26 Brussel 16.85% 16.86 16.87 Rome 7.871/4 7.883/* 7883/* Madrid Bern 32.63 32.63% 32.63 Weenen 18.86 18.87 18.87 Oslo 25.20 25.20 25.22% A'dam 67-93 67.92% 67.95 Londen 5-01%, 5.01% 5.01% Parijs 6.58% 6.59% 6.587/g Berlijn 40.22 40.22 40.26 4 Aug. 3 Aug. NEW YORK, 4 Aug. 4 Aug. 3 Aug. Suiker Sept 2.71.73 Nov 2.68-70 Deo. 2.64- 2.71-72 Jan 2.68-70 Mrt. 2.64-- Mei Juli 2.49-50 2.44-45 2.44-46 2.46-47 2.48-50 2.44-45 2 44-45 2.45-47 56- .60- 67- ,75-- Rubber Standaard Sept 16.32-- 16.42- Oct 16.35-- 16.43- Dec 16.39-- 16.53-- Katoen Oct 11 88*89 12.08-- Dec 11 88-89 1209-10 Jan 11.8612.10 Tin Locc 42.871/2 42.75 Termijn 42.50 42.90 Jan Mrt Mei Juli Mrt Mei Juli 16.43 16.-50-j- 16.58- - 16.66-- 11.88-89 11.89 11-87 09-- .10-- 08- - Koffie (Rio) Sept 4.84-- Dec 4.97-- Mrt 5.05- - (Santos) 4.92-- Sept 9 03-04 5.11- 5.18- Dee Mrt Mei Juli 9.12- 9.14 9.18- 9.19- - 9.11-12 9.22- - 9.24-- 9 27-- 9.29-- 4 Aug."3 Tarwe Sept 110%-V? Dec 1115/8-% Mei 112V*" 12 Maïs Sept 106% - Dec 947/8 - - Mei 93% Reuzel Sept 12.15 Oct. 12.20 CHICAGO, 4 Aug. Aug. 4 Aug. 3 Aug. Haver 113%-% Sept 42% - - 43% 114V4-% Dec 44%-- 45% 1147/g-5% Mei 45% - 47Va Rogge 109% - - Sept 80% - 83% 98% Dec 807/g 83V, •- 971/2 -- Mei 81% -- 83*/* -'/a 1237% Dec 1240 Jan. 12.30 12.30 12.50 12.521/2 4 Aug. 3 Aug. WINNIPEG, 4 Aug. 4 Aug. 3 Aug. Gerst Tarwe Oct IO4I/2- - 1077/g -— Oct 591/* 60%-- Dec 103% - - 106V* Dec 57% -- 58% Mei 105% -— 108% Mei 58%-- 60%- Rogge Oct 667/g - Dec. 66% - - Mei 68% Haver Oct 471/a Dec 45 70 691/2 71 49 47 Lijnzaad Oct 183% Dec 1.81% 1.80 1.77V2 Mei 46%-— 48% gedaan en laten, t bieden. i nominaal. PINNENLAND8CHE HAVENS IJMUIDEN. Aangekomen 4 Aug.. Simon Boliva', s„ Hamburg. Vertrokken 4 Aug.: Spldola, s., Gent; Isadora, s., Tyne; P.L.M. 14, s., Duinkerken; Starting, s., bónden; Amstelstroom, m.s.. Leith. Aangekomen 4 Aug.; Irene. m.s., Londen Vertrokken 4 Aug.: Storfors, s., Immingham, Osmussaar, s. Archangel; Kortenaer, m.s., R dam. Aangekomen 4 Aug.: Samnanger, s., Archange.. Spidola, s. Riga (voor Velsen); Pluto, s., Stettin. Vertrokken 3 Aug.: Greta Force, s., Blyth; Majfrld. s„ rrelleborg. DV. 4 Aug.: Chef Meo. Armand Blanc, s„ Rdam, Oscar. S-, Kariehamn. AMSTERDAM. Aangekomen 4 Aug.: Simon Bo livar, Hamburg, toeristen, Surinamekade, vracno- mAangekomen 4 Aug.: Irene, ras., Londen, ledig, Steiger H.A.L.. Abeca. Aangekomen 4 Aug.: Samnanger. Archangel, hout, Houtha\en, M. W. Brandts; Pluto, Stettin, stukgoed, Sumatrakade, Verg. Cargadoorskantoor KON. HOLL. LLOYD ZAANLAND, uirels, 3 Aug. te Rio Janeiro. KON. NED. STOOMB. MM. PLUTO, 4 Aug. van Stettin te Amst. CALYPSO. 3 Aug. van Susa naar Sunderlana. COLOMBIA. 3 Aug. van Barbados naar Ams PERSEUS. 3 Aug. van Santander naar Bilbao. SIMON BOLIVAR, toeristenvaart, 3 Aug nm. 6 uur van Hamburg, wordt 4 Aug. n.m. 6 uur te Amst. verwach.t STUYVFSANT, 4 Aug. V.m. 1 uur van Plymouth naar Havre. THESEUS. 3 Aug. n.m. 1 uur van Hamburg a. Amsterdam. VENUS. 3 Aug. van Genua n. Barcelona. BENNEKOM, thuisreis. 31 Juli van Callao. B'ARNEVELD. thuisreis. 1 Aug. te Valparaiso. CLIO, arr. 31 Juli te Balboa. CRYNSSEN thuisreis. 4 Aug. van Havre; wordt 5 Aug. n m. I uur te Amst. verwacht. TIBERIUS. Middl. Zee naar Amst., pass. 4 Aug. n.m. 1 uur 15 Dungeness. AJAX. 3 Aug van Barcelona n. Marseille BODEGRAVEN, thuisreis, pass. 3 Aug. Fastnet. SATURNUS. 4 Aug. van Bilbao te R'dam. VAN RENSSELAER, 3 Aug. van W.-Indië te New-York. AMOR, 31 Juli van New-York naar W.-Indië. GANYMEDES, R'dam naar Middl. Zee, pass. 3 Aug. Ouessant. CRYNSSEN 5 Aug. n.m. 3 uur 30 te Amst. verwacht. STUYVESANT, thuisreis, 4 Aug. n.m. van Havre; wordt 5 Aug. n.m. 5 uur 20 te Amst. verwacht. SIMON BOLIVAR, toeristenvaart, arr. 4 Aug. te Amsterdam KON. P.4KETV. MIJ. ROGGEVEEN. 1 Aug. v. Singapore n. Shanghae. RANTAUPA1NDJANG, 2 Aug. van Batavia naar Lorenzo Maraues. SWARTENHONDT. 2 Aug. van Sandakan naar Zamboanga. NIEUW HOLLAND, 3 Aug. van Singapore te Sydney. TASMAN, 1 Aug. van Kohsichang te Durban. HOUTMAN 31 Juli van Durban n. Tamatave. JAVA-CHINA-JAPAN LIJN TJIMANOEK, 2 Aug. van Yokohama te Batavia. ÏIOLLAND-WEST-AFRIKA LIJN JAARSTROOM, 1 Aug. van Tenerlffe n. Dakar. MIJ. NEDERLAND CHR. HUYGBN9, uitreis, 3 Aug. van Gibraltar. TAJANDOEN 3 Aug. van Arnst. te Hamburg. MARNIX VAN ST. ALDEGONDE, uitreis, 3 Aug. van Bel a wan. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT, wordt 6 Aug. 8 uur v.m van Batavia te IJmuiden en 12 uur des middags te Amst. verw. ROTT. LLOYD DEMPO, thuisreis, pass. 3 Aug. n.m. 4 uur Kaap del Armi. KEDOE. thuisreis, 4 Aug. v.m. 6 uur van Port Said. SLAMAT, toeristen*'., 4 Aug. te Rothesay-baai. KOTTERDAM-Z. AMERIKA LIJN ALCHIBA, Aug. van Hamburg n. R'dam. ALCYONE, thu'sreis. 2 Aug. van Montevideo. ALPHERAT, uitreis, 3 Aug. te Montevideo. HALCYON LIJN FLENSBURG R'dam naar Genua, 4 Aug. uit den N. Waterweg. STAD HAARLEM. R'dam naar Napels, pass. 3 Aug. Gibraltar. STAD DORDRECHT. 3 Aue. van Napels n. VREDENBUPC». Oxelosund n. Rtdam - Vlaar- dniven. poes. 4 Aug. Brunsbuttel. STAD ZWOLLE. Vlaardingen naar Lissabon, pass. l Aug. Oungenesa. STAD SCHTffDAM. pass. 1 Aug. Ouessant. HOLLAND-AMERIKA LIJN ROTTERDAM toeristenvaart. 3 Aug. 's nachts 12 uur van Leith naar R'dam. EDAM. New-York n. R'dam. pass. 3 Aug. Scllly. VEENDAM. toeristenvaart. 3 Aug. n.m. van Oslo. DINTELDI.TK Pacific Kust naar R'dam, 3 Aug. te Los Angeles BINNENDIJK. 30 Juli v. R'dam te New Orleans. MAASDAM. R'dam naar New-York, pass 2 Aug. Dungeness SILVER-JAVA-PACIFIC LIJN TOSARI. 2 Aug. van Colombo n. Bombay. TAPANOELI New Orleans naar Calcutta 3 Aug. van Paramaribo. JAVA-NEW-YORK LIJN KOTA PINANG, Java naar New-York pass. 1 Aug. Mauritius. MADOERA 1 Aug. van New-York n. B'oston. KOTA TJANDI. 31 Juli van Norfolk te New Orleans. KOTA INTEN Java naar New-York, 3 Aug. te Singapore. MIJ. OCEAAN POLYDORUS, Amst. n. Java. pass. 2 Aug. Perim. POLYPHEMUS, 3 Aug. van Amst. te Batavia. VER. NEDERL SCHEEPV. MIJ. HOLLAND-AFRIKA LIJN SPRINGFONTEIN, uitreis. 4 Aug. van Suez. RANDFONTEIN vertrekt 4 Aug. n.m. S uur van Hamburg naar B'remen. HOLLAND-O. AZIE LIJN ZUIDERKERK, thuisreis, I Aug. van Kobe. No, VI

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 2