Osendarp en van Beveren in de halve finales 200 meter Zoekt gij betrouwbaar Personeel Plaats dan een „Omroeper voor 80.000 gezinnen Nieuw wereldrecord van Owens bij het verspringen Nederland en België spelen gelijk i FELLE STRIJD OVER DE GEHEELE LINIE ORANJEHEMDEN VIELEN TEGEN HJIIIIIIlllllllllllllIllllIlllIlIllllIlllllIIlllllIIlllIlIlIlillIHIIllllIIIIIIIIIIlllllllllllIllllllllIIIIIIIIllIllllllIllIUIUIIlUmillüÈ WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1936 De uitstekende prestaties van onze Nederlandsche sprinters, die ook Dinsdag weer fraaie successen behaalden, trekken opnieuw de aandacht Opnieuw hebben onze Nederlandsche sprinters fraaie successen behaald, want nadat zoowel Osendarp als Van Beveren hun series op de 200 Meter onbedreigd hadden gewonnen, toonden onze landgenooten ook hun kracht in de kwart-finales, zoodat zij zich voor de halve beslissingen hebben geplaatst. Het Amerikaansche phenomeen Owens was ook nu weer buitengewoon op dreef. Hij vestigde nieuwe Olympische records op de 200 Meter en tevens een nieuw wereldrecord bij het verspringen. In verschillende nummers werden opnieuw topprestaties geleverd Helen Stephens blinkt weer uit De 200 meter Van Beveren eerste Robinson contra Osendarp Helen Stephens kampioene 100 meter Osendarp en Owens weer in een serie Indeeling halve eindstrijden 200 meter Discuswerpen dames Van start tot finish. Jessie Owens, de befaamde Amerikaansche sprinter, de monstreert een prachtigen stijl, wat ook wel blijkt uit de vier hierboven afge beelde momenten van een door hem geloopen 100-meter race HET HOCKEY-TOURNOOI land. Door de uitslagen van Dinsdag is de stand »n groep c: De Belgen, die een uitstekende ver dediging hadden, brachten vlak voor het einde den stand op 22 L De Amerikaan Terlazzo won de gouden medaille voor het zwaargewichtheffen. Hij torste niet minder dan 312Vx K&f. De onzen hadden met pech te kampen De wedstrijd m - Zelfs de regen kon de belangstelling voor de Olympische Spelen niet doen verflau wen, zooals dit vroolijke groepje, dat zich uitstekend wist te behelpen, toont De Zweedsche athlete Lundstroem wierp als beste prestatie in de series 35.82 meter en onze landgenoote mej. Niessink bleef daar slechts met een zeer gering verschil onder, zoodat men haar feitelijk als zevende geklasseerd kan be schouwen. Kwartfinales 200 meter Owens de groote man Prachtige prestaties van den Amerikaan bij het verspringen Het programma voor heden Moderne vijfkamp. Zwemmen. Schermen. Floret individueel. Zeilen. Athletiek. Series 110 Meter horden- loop- Polsstokhoogspringen, ziftings wedstrijden. Discuswerpen, idem. Series 1500 Meter hardloopen. 50 K-M. snelwandelen. Start. Paardenpolo Athletiek. 200 Meter halve beslissin gen. Discusioerpen beslissing. Schermen. Floret individueel. 80 Meter hordenloop voor dames, series. Polsstokhoogspringen beslissing. Dames floret beslissing. Hockeywedstrijden. Series 1500 Meter. Voetbalwedstrijden. 50 K.M. snelwandelen aankomst. 200 Meter beslissing. Schermen. Floret individueel. Gewichtheffen middengewicht. Be slissing zwaargewicht idem. Eerste halve finale: 1. Hardin (Ver. Staten) 53,2 sec.; 2. White (Philippijnen) 53,4 sec.; 3. Mantikas (Griekenland). Niet geplaatst: 4. Sho- field (Ver. Staten)5. Kuerten (Duitschland) 6. Lavenas (Argentinië). Kagchelland vierde Zege van Hardin op de 400 meter horden Evenals in Los Angeles weer kampioen op dit nummer De jollenwedstrijden te Kiel MEJ. VAN DER KLAAUW UITGESCHAKELD De floretwedstrijden voor dames Overal ziet men op het enorme Olympi sche sportveld de filmoperateurs druk bezig met het maken van opnamen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 9t S Hiliiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiininniiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiniiiiiiil XP O IADE v De inschrijvingen van de sterkste athleten ter wereld voor de Olym pische Spelen, die momenteel ge houden worden, waarborgen op alle nummers grooten strijd en een direct gevolg daarvan zijn tal van record verbeteringen. Vrijwel op alle num mers is de techniek zoover vooruit gegaan, dat men inderdaad prestaties beleeft, die aan het ongeloofeüjke grenzen. De vraag, die ons in dit verband natuurlijk bet meest interesseert, is hoe de Hollandsche deelnemers zich houden in dit meer dan sterke Internationale milieu. Iedereen is nog vol vreugde over de prach tige prestatie van onzen nationalen sprinter Osendarp, die voor ons land op de 10o meter een Olympische medaille wist te winnen. Dinsdag kwam deze kampioen weer in het strijdperk en wel op een nummer, waarvan men zegt, dat het hem het beste ligt: de 200 meter sprint. Osendarp had het allesbehalve gemakke. lijk tegen zijn Amerikaanschen tegenstan der, maar zijn tijd bewijst hoewel hij als tweede aankwam dat een nieuwe Olympische medaille voor den Hollander geenszins tot de onmogelijkheden behoort. Hjj plaatste zich in de halve finale, even als onze landgenoot van Beveren, die zijn serie op keurige wijze won. Wederom dus geen slecht resultaat voor de Hollanders. Minder geslaagd was het optreden van de Hollandsche dames in het nummer discuswer pen. De dames Niessink en Koopman konden ...l—jXw-v.X'iv.v. inderdaad niet tegen haar buitenlandsehe col lega's op en werden dan ook reeds in de voor ronde uitgeschakeld. De fameuze buitenlandsehe deelnemers hebben weer prachtige resultaten bereikt en vooral de Amerikaan Owens wordt het enfant cheri van het publiek, omdat zijn kunnen werkelijk ongeloofelijk is. Op de 200 meter vestigde hij een nieuw Olym pisch record met 21.1 sec. en bij het ver springen bracht hij het Olympisch wereld record op 8.06 meter. De Duitsche Gisela Mauermayer wist bii het discuswerpen weliswaar haar wereldrecord niet te benaderen, maar bracht het toch in ieder geval tot een nieuw Olympisch record Van Beveren en Osendarp zijn er beiden dus in geslaagd de halve eindstrijden te bereiken en dit geschiedde op een wijze, die het ver. trouwen wettigde, dat zij ook een goede kans hebben in de finale te komen. De kwart-eindstrijden werden in vier series geloopen en telkens gingen drie ioopers naar ae halve eindstrijden over. Uit de eerste kwart.finale kwamen Crr (Ca nada), Haenni (Zwitserland) en Packard (V.S.) die resp. tijden van 21.2 sec, 21.3 en 21.3 noteerden. In de tweede kwart-finale startten resp in deze volgorde: Theunissen-(Zuid Afrikai, Hof- meister (Argentinië), Fangoudis (Griekenland), Van Beveren (Nederland), Fanigoetsj (Japan) en Humber (Canada). Van Beveren startte uitstekend, liep in de bocht op de drie voor hem liggende deelnemers aanzienlijk in en bij het ingaan van de laatste 100 meter lag hij gelijk met de andereu. Het werd een fraaie race op het laatste gedeelte, waarbij van Beveren 60 M. voor de finish een aanzienlijken voorsprong wist te verkrijgen en met een tijd van 21.7 sec. als eerste door de finish ging. Tweede was Theunissen (Zuid Afrika) met 21.9 sec. en derde Humber (Canada). In den derden kwart-eindstrijd liep Owens mee en zonder eenige moeite werd hij eerste met 21.1 sec. De anderen waren meters achter. Met Owens gingen Mac Phee (Canada) en Grimbeek (Zuid-Afrika) naar den b.alven eindstrijd. In de laatste serie was de startvolgorde: Strandvall (Finland), Guyenes (Hongarije), Osendarp (Nederland), Robinson (V.S.) en Neckermann (Duitschland). De Engelschman Pennington verscheen niet aan den start. Osendarp startte snel en liep onmiddel lijk op Robinson en Neckermann in. Bij het uitkomen van de bocht lagen Robinson en de Hollander vrijwel gelijk. Een schitte rende strijd ontwikkelde zich tusschen hen beiden op de laatste 20 meter. Robinson kwam iets voor te liggen en wij kregen den indruk, dat nu Osendarp zich ze ker van een plaats in den halven eindstrijd wist, hij niet een laatste krachtsinspanning in zette om den Amerikaan nog voorbij t: komen. Zoo kwam de Hagenaar als tweede door de finish met een tijd van 21.3 sec., terwijl Robin son 21.2 sec. noteerde. Derde was Neckermann (Duitschland) met 21.6 sec. De groote krachten op dit nummer zijn Osendarp, Robinson, Owens, Orr, Haenni en Packard. Deze zes loopers zullen waarschijn lijk wel in den eindstrijd komen. En zou Osen darp dan wederom kans hebben op een derde plaats, ja wellicht op een zilveren medaille? Heden zullen eerst de halve eindstrijden wor den geloopen en in den laten namiddag de finale. Door een toespraak van den beroemden Zweedschen ontdekkingsreiziger Sven Hedin, die het woord richtte tot de in het stadion verza melde „Jugend der Welt", werd de afwerking' van het programma eenigszins vertraagd. De halve eindstrijden 200 meter hardloopen, welke hedenmiddag omstreeks drie uur zullen worden gehouden, zijn als volgt samengesteld: Eerste halve eindstrijd: van Beveren (Ne derland), Grimbeek (Zuid-Afrika), Necker mann (Duitschland), Orr (Canada), Pac kard (V. S.) en Robinson (V. S.). Tweede halve eindstrijd: Haenni (Zwit serland), Humber (Canada), McPhee (Ca nada), Osendarp (Nederland), Owens (V.S.) en Theunissen (Zuid-Afrika). - Na de stormachtig toegejuichte rede van Sven Hedin werd begonnen met den eindstrijd 100 meter dames, dien de wereldrecordhoudster Stephens onbedreigd won. De winnares van de 100 meter dames in Los Angeles. de Poolsche Walasiewicz, die daar een nieuw Olympisch re cord vestigde met 11.9 sec. liep eveneens uit stekend. De Duitsche dames Dollinger en Krauss bleven ver achter de Poolsche. Na vin- nigen strijd met haar landgenoote Dollinger, werd mej. Krauss derde. Ook nu hadden de loopsters den wind in den rug. Helen Stephens, die den vorigen dag een nieuw record met 11.4 sec. had gevestigd, bleef ook thans beneden haar ouden recordtijd. Ze noteerde 11.5 sec. Mej. Walasiewicz (Polen) le verde eveneens een uitnemende prestatie door de baan in 11.7 sec. af te leggen, waarmede een nieuw Europeesch record werd gevestigd. Het oude stond eveneens op haar naam met 11.8 sec., gevestigd in 1933. In het nummer discuswerpen dames kwamen ook twee Hollandsche dames uit, mej. A. Nies sink en mej. J. Koopmans. Mej. Niessink wierp niet slecht en bleef in de eerste serie met een worp van 34.03 meter boven de prestaties van verschillende harer tegenstandsters. Mej. Koop- mans wierp 30.03. Beide Hollandsche deelneem sters bleven aanmerkelijk beneden het Neder- landsch record, dat met 38.19 meter op naam staat van mej. Pels. Reeds in de eerste serie moest het oude Olympisch record van mej. Copeland (V.S.) met 40.56 meter eraan gelooven. Mej Wajsowna (Polen) bracht dit record met een prachtigen worp op 44.69 meter. Lang zou dit record even min blijven bestaan, want de Duitsche wereld recordhoudster Gisela Mauermayer slaagde er in het zoo juist gevestigde record weer te ver beteren tot 47.63 meter. In de tweede serie leverden de dames Niessink en Koopmans betere prestaties, resp. met wor pen van 35.21 meter en 33.50 meter. In de derdé serie verbeterde mej. Wajsowna haar vorigen worp tot 46.22 meter. Mej. Niessink en mej. Koopmans kwamen nu niet verder. Tenslotte plaatsten zich in de beslissing, waarvoor we derom driemaal geworpen wejrd, de dames Mauermayer (Duitschland), Wajsowna (Polen), Mollenhauer (Duitschland), Nakamura (Japan), Mineshima (Japan) en Lundstroem (Zweden). Nederland heeft het op den eersten dag van het Olympisch hockeytoumooi tegen België niet verder dan een 22-gelijk spel kunnen brengen, een uitslag waarmede de Belgen dubbel en dwars tevreden waren, getuige ook hun uitbundig gejubel na het eindsignaal. Over het geheel genomen is Nederland meer in den aanval geweest, vooral in de tweede helft, toen de Oranjehemden vrijwel voortdurend do mineerden en het Belgische doel herhaaldelijk in gevaar verkeerde. Maar pech met schieten en schitterend verdedigen van het befaamde Bel gische achtertrio waren de oorzaken, dat ver dere doelpunten uitbleven. Vlak voor tijd wist België den gelijkmaker te scoren en in de res- teerende minuten hield menige landgenoot zijn hart vast, dat Nederland misschien een volko men onverdiende nederlaag zou lijden. Als men Donderdag as. echter van Zwitser land wint. Is men practisch zeker van een plaats in de halve eindstrijden. Frankrijk won verder met 1—0 van Zwitser- Frankrijk België Nederland Zwitserland 1 1 1 1—0 2 2—2 1 2—2 1 1 0—1 De opstelling der elftallen was: Nederland: Doel: J de Looper Jr. (Hilversum). Achter: De Waal (Amsterdam) en Wester kamp (HDM) Midden: H. de Looper Sr. (Hilversum), van der Haar (HHIJC) en van Lierop (Hilversum). Voor: Gunning (Bloemendaal)Schnitger (PW), van den Berg (Amsterdam), de Roos (Bloemendaal) en Sparenberg (Hilversum). België: Doel: van den Merghel. Achter: Adelot en Wellens. Midden: Leplat, Rensburg en Putz. Voor: van der Branden, Delaval, Portlelje, Delheid en van der Putte. De leiding berustte bij de heeren Reinberg (Duitschland) en Furgeot (Frankrijk). Aanvankelijk waren de Oranje-hemden meer in den aanval en Ernst van den Berg es. trachtte eenige malen door te breken, doch tot gevaarlijke situaties voor het Belgische doel kwam het voorshands niet. Na ongeveer tien minuten namen de Belgen den aanval over. Energiek zetten zij enkele attaques op en toen op eenigszins eigenaardige wijze midvoor Por tlelje den bal in vrije positie was het niet buitenspel? voor de stick kreeg, scoorde deze met een hoog onhoudbaar schot (01). Verwoed vielen de Oranje-hemden toen aan. Zij kregen een strafcorner toegewezen die door Sparenberg genomen, door Schnitger ingezet werd. Een der Belgen deed den bal van richting veranderen zoodat keeper van den Merghel te vergeefs poogde het witte ding uit zijn doel te houden, 11. Het spreekt vanzelf, dat de wereldrecordhoud ster Gisela Mauermayer onbedreigd de sterkste was. Zij zegevierde in den nieuwen record-af stand van 47.63 meter. Tweede werd mej. Wajsowna (Polen) met 46.22 meter, derde mej. Mollenhauer (Duitschland) met 39.80 meter. De kwartfinales van het nummer 200 meter hardloopen hebben het volgende resultaat ge had: 1. Orr (Canada), 21.2 sec., 2. Haenni (Zwit serland) 21.3 sec. 3. Packard (Ver. Staten) 21.3 sec. Niet geplaatst: 4. Sir (Hongarije). 5. Schein (Duitschland). 6. Beswick (Argentinië). Tweede kwartfinale: 1. van Beveren (Neder land) 21.7 sec. 2. Theunissen (Zuid-Afikra) 21.9 sec. 3. Humber (Canada) 221 sec. Niet ge plaatst: 4. Tanigoetsji (Japan). 5. Frangoudis (Griekenland). 6. Hofmeister (Argentniië). Derde kwartfinale: 1. Owens (Ver. Staten) 21.1 sec. 2. Mc Phee (Canada), 21.8 sec. 3. Grim beek (Zuid-Afrika) 21-9 sec. Niet geplaatst: 4. Rinner (Oostenrijk) en van Tanmisto (Finland) Steinmetz (Duitschland) gediskwalificeerd. Vierde kwartfinale: 1. Robinson (Ver. Sta ten) 21.2 sec. 2. Osendarp (Nederland) 21.3 sec., 3. Neckerman (Duitschland) 21.6 sec. Niet ge plaatst: 4. Gyenes (Hongarije). 5. Strandvail (Finland). Pennington niet gestart. Er waren toen 13 minuten gespeeld. De strijd droeg een zeer afwisselend karakter en al werd deze ontmoeting op een voor beide partijen vreemd terrein gespeeld en al bestond het groote contingent der toeschouwers uit Duitschers, heerschte er toch die sfeer van spanning en onzekerheid, welke de laatste ontmoetingen tus schen Holland en België kenmerkten. De aanvallen onzer landgenooten waren be ter van opzet, doch de Belgen speelden zoo enthousiast en met zooveel energie, dat hun aanvallen minstens zoo gevaarlijk waren. Na ruim 20 minuten spelen had een schot van Schnitger succes. Hoewel menigeen twij felde of de bal over de doellijn was geweest, wees de scheidsrechter op besliste wijze naar bet midden. (21). Aan beide zijden werden nog energieke po gingen ondernomen om de score te veranderen, doch dit mocht niet gelukken, zoodat de rust met een 21 voorsprong voor Nederland in ging. Na slechts vijf minuten rust werd het spel hervat. Westerkamp geraakte even geblesseerd bij een aanval der Belgen, doch kon onmiddel lijk weer meespelen; gelukkig maar, want in vallers worden niet toegestaan. Holland was direct sterk in den aanval. En kele corners werden genomen, doch het Belgi sche doel ontsnapte vaak op het nippertje aan een doorboring. Zoo was Ernst van den Berg in een soloren op een gegeven moment door de geheele Belgische verdediging gekomen, doch naar links zwenkend kwam hij in een dermate ongunstige positie, dat zijn schot gedeeltelijk mislukte en keeper van den Merghel gemak kelijk kon stoppen. Er werd in snel tempo ge speeld, maar Nederland bleef beslist sterker. Een prachtig schot van de Roos stopte van den Merghel op keurige wijze. Het overwicht van de Nederlanders was zoo groot, dat de Belgen slechts bij uitzondering voor het Nederland sche doel kwamen en doelman de Looper kreeg dan ook geen moeilijk werk te doen- Op 't Belgische doel daarentegen werden tal rijke corners genomen en het mocht een won der heeten, dat het niet doorboord werd. Een prachtig staaltje van technisch kunnen gaf van den Berg ten beste, toen hij in volle rush een bal van van Lierop kreeg toegespeeld, dezen zonder aarzelen meenam en doorgaf aan Schnitger, die intusschen midvoor was gaan spelen, doch diens schot ging rakelings naast. Vijf minuten voor het einde slaagde midvoor Portielje er in op volkomen onverwachte wijze uit een doelworsteling gelijk te maken. In de resteerende minuten ontkwamen beide doelen nog enkele malen op het nippertje aan een doorboring. Zoo kwam het einde met een eeliik spel. (2—2L Een hoogst interessant nummer was het verspringen, waarop weer de fameuze Ame rikaansche athleet Owens uitkwam. Reeds dadelijk in een zijner eerste sprongen verbeterde Owens het Olympisch record, dat met 7.73 meter reeds sinds de spelen te Am sterdam op naam stond van E. B. Hamm (V.S.), De Amerikaan bracht het record op 7.87 meter. De strijd tusschen den Amerikaan en den Duitscher Long was grootsch, want Long werd door het publiek tot prachtige prestaties op gevoerd. Zoo verbeterde hij met een sprong van 7.84 meter het Europeesch record. Na feilen strijd tusschen alle deelnemers gingen tenslotte in de finale over Owens (V. S.), Long (Duitsch land), Tajima (Japan), Maffei (Italië), Clark (V. S.). Het was duidelijk, dat de strijd vooral ging tusschen Owens en Long. De Duitscher sprong eveneens schitterend en evenaarde zelfs den afstand van het door Owens gevestigde nieuwe Olympische record, 7.87 meter en verbeterde daarmede wederom het Europeesche record. De volgende sprong van Owens bracht wederom een recordverbetering tot 7.94 meter. De laatste sprong van Long mislukte en Owens bracht het tenslotte nog verder door 8.06 meter te springen en daarmede een nieuw Olympisch en wereldrecord te vestigen. Derde werd de Japanner Tajima met een sprong van 7.74 meter. 9.00: 9-00 9.30 10.30: 11.00: 13.00 14.00: 15.00: 15.00: 15.30: 16.00: 16.30 16.30. 17.00. 17.30. 17.45: 18.00 20.00 20.00 Tweede halve finale: 1. Patterson (Ver. Sta ten) 52,8 sec.; 2. Loaring (Canada) 53,1 sec.; 3. Magelhaes (Brazilië) 53,3 sec. Niet geplaatst: 4. Kovacs (Hongarije)5. Bosmans (België) 6. Nottbrock (Duitschland) De eerste drie uit elke serie komen in d8 finale. Het verschil tusschen den derden en vierden aankomende in de eerste halve finale was zoo gering, dat de film hier de beslissing moest bren gen. In de finale voor cle 400 meter horden kwa men aan den start Hardin (V. S.), White (Phi lippijnen), Mandikas (Griekenland), Patterson (V. S.), Loarring (Canada) en Magelhaes (Bra zilië). De geweldige Amerikaan Hardin nam vrij spoedig 'n voorsprong, maar bij het uitgaan van de bocht op het rechte einde waren Loarring (Canada) en White (Philippijnen) hem vrij wel op zij. Een moment dachten wij zelfs, ciat de Amerikaan in den aanvang teveel gegeven had, maar met een laatste krachtsinspanning slaagde Hardin er toch in als eerste de eind streep te passeeren. Loarring leverde op het laatste stuk nog een hevigén strijd met White, welke op de laatste meters ten gunste van Loarring werd beslist. Hardin's tijd was 52.4 sec., aanmerkelijk boven zijn eigen wereld record van 50.6 sec. Vermeldenswaard is ook, dat Hardin dit nummer eveneens bij de spelen in Los Angeles won. De tijd van Loarring was 52.7 sec. Derde werd cte Philippijn White in den tijd van 52.8 sec. De uitslag was; 1. en Olympisch kampioen: Hardin (Ver. Staten) 52.4 sec.: 2. Loaring (Ca nada) 52,7 sec.; 3. White (Philippijnen) 52.8 sec.; 4. (Patterson Ver. Staten) 53 sec.; 5. Ma- galhaes (Brazilië) 54 sec.; 6. Mantikas (Grie kenland) 54.2 sec. De halve finales hadden het volgende resul taat: De resultaten van de eerste reeks wedstrijden in de jollenklasse waren als volgt: 1. Engeland, 1 uur 30 min. 41 sec., 25 pnt.; 2. Duitschland, 1 uur 31 min., 24 pnt.; 3. Chili, 1 uur 32 min. 17 sec., 23 pnt.; 4. Nederland (Kagchelland), 1' uur 32 min. 29 sec., 22 pnt.; 5. Denemarken, 1 uur 34 min. 16 sec., 21 pnt. In de halve finales, waarbij vier groepen van zes schermsters elkaar bekampten, was onze landgenoote, mej. C. M. van der Klaauw met drie zeer sterke schermsters ingedeeld, n.l. met dé dames Schacheren Elek (Hongarije), Hass (Duitschland) en Karen Lachmann (Denemar ken). Deze drie partijen verloor onze landge noote, hoewel zij tegen mej. Hass drie en tegen mej. Schacheren twee treffers wist te plaat sen. Van haar beide andere tegenstandsters in deze ronde, Agathe Turgis (Frankrijk) en Denize Kramer (Zwitserland) wist zij te win nen, zoodat zij in deze ronde twee wedstrijden won en dus vier punten behaalde. Voor de derde plaats moest zij met mej. Scha cheren Elek nog een barrage-partij trekken, die zij verloor, zoodat zij dus uitgeschakeld was. In totaal ontving mej. van der Klaauw 23 treffers.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 4