De uitstekende prestaties van onze sprinters Regen als spel breker Onze wielrenners GROOTE VREUGDE IN HET HOLLANDSCHE KAMP INDEEL ING DER SPRINTS BLIJFT GEHEIM WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1936 Zwemwedstrijden der vijfkampers Groote drukte in het Olympisch zwemstadion De Nederlanders Discuswerpen heeren De geplaatsten voor den halven eindstrijd Carp niet fortuinlijk Met „De Ruyter" op de tiende plaats Kunze in de eerste ronde uitgeschakeld De voorronde floretschermen voor heeren NIEUWE NEDERLANDSCHE DEELNEMERS AANGEKOMEN Zwemsters, polospelers en roeiers in Berlijn Prachtige strijd op de 800 meter Italië wint équipewedstrijd op floret AfghanistanDenemarken 66 Haïti heeft pech Engelsche hegemonie op dit nummer gebroken Duitschland overspeelt Luxemburg Japan slaat Zweden met 32 PAARDENSPORT Ritmeester Heuff op Jimmy vierde Het concours-hippique te Dublin Moderne vijfkamp Lt. van Geen op de 13de plaats WIELRENNEN Zege van Pellenaars in Ronde van Schaerbeek Grootsche huldiging der Tour de France-renners Nog dagelijks trekken nieuwe drommen Olympische gas ten Berlijn binnen Hockeymachine draaide te stroef CRICKET Inningszege van de Harrow Wanderers Tweede dag van den wedstrijd tegen het N. C. B.-elftal Vier dooden bij een voetbal wedstr ij d Nadat de dokter, die een mishan delden keeper hielp, had moeten vluchten Het worsteltournooi Hedenmorgen omstreeks kwart voor twaalf moesten de wedstrijden worden onderbroken Belangstelling blijft buitengewoon groot In de achtervolging zal Nederland tegen de Vereenigde Staten uitkomen Besluiten van het U.C.I.-congres Nederlandsche ploeg officieel samengesteld XP o Het was vanmorgen vrijwel stampvol in het Olympisch zwemstadion, want in de eerste plaats werd het vierde onderdeel van den modernen vijfkamp, 300 meter vrije slag zwemmen, afgewerkt, maar er waren ook veel toeschouwers, die wachtten op de trai ning van de meest bekende zwemmers en zwemsters der wereld, die momenteel allen in Berlijn zijn aangekomen. De muziek speelde vroolijke marschen en de vijfkampers, die nu paardrijden, schermen en schieten achter den rug hebben, zwommen de 300 meter vrijen slag, daarbij toegejuicht door de toeschouwers, die al in de sfeer der zwem wedstrijden kwamen. Bfj deze zwemwedstrijden voor den modernen vijfkamp was de gemaakte tijd beslissend voor de plaats in dit onderdeel. Zwemmen is niet de sterkste zijde van de Hollandsche vijfkampers, maar wij moeten zeg gen, dat zij behoorlijke tijden hebben gemaakt en in ieder geval niet door zenuwen gehandi capt werden, zoodat zij wel presteerden wat van hen verwacht werd. Luit. van der Horst zwom zijn race in 5 min. 32.8 sec., luit. Serré deed er 5 min. 29.5 sec. over en luit. van Geen had 5 min. 40.5 sec. noodig. Er valt op het oogenblik nog niet te zeggen, welken invloed deze uitslagen op de plaats der Hollanders in het klassement hebben. Verreweg de beste prestatie leverde de Duitscher Lemp, die zich met een tijd van 4 min. 15.4 een eer steklas wedstrijdzwemmer toonde. Morgen wordt het laatste onderdeel gehou den: de wedloop met hindernissen op het ter rein van de golfclub Wannsee. In het Olympische Stadion is vanmorgen een aanvang gemaakt met het nummer discuswer pen voor heeren. Van de ongeveer dertig deelnemers wisten dertien zich in den halven eindstrijd te plaat sen door den vereischten worp van minimaal 44 meter te volbrengen. Het zijn; Syllas (Griekenland), Noel (Frankrijk), Ober- Weger (Italië), Sivertsen en Soeriie (Noorwe gen), Wotapek (Oostenrijk), Bergh en Hedvall (Zweden), Carpenter, Dunn en Wood (Ver. Staten) en Fritsch en Schroeder (Duitschland) In de zesmeter-klasse is Nederland Dinsdag bij de zeilwedstrijden te Kiel niet gelukkig ge weest. De „De Ruyter" kreeg voor de afvaart een scheur in het achterlijk van het groote zeil, die al varend steeds grooter werd. Het was Carp daardoor onmogelijk goed aan den wind te liggen. Zijn zeil stond slecht en na aanvankelijk een goede plaats te hebben ingenomen zakte hij steeds meer terug om tenslotte als tiende van de twaalf jachten te eindigen, met slechts Frankrijk en Polen achter zich. De eerste vijf plaatsen waren resp. voor Zwe den, Duitschland, Groot-Brittannië, Finland en Noorwegen. Later is echter een tegen den Noorschen zesmeter ingediend protest toegewezen, waar door dit vaartuig in de eerste race van de zes meter-klasse werd gediskwalificeerd. Hierdoor schuiven de volgende landen een plaats op. Nederland is daardoor negende geworden en heeft nu vier in plaats van drie punten. Vanmorgen is het individueele floretscher men voor heeren begonnen in de turnhal en In de koepelzaal van het groote turngebouw. Voor deze voorronde hadden de deelnemers ge loot in negen poules van zeven of acht man, waarvan uit elke poule de vier besten in de tweede voorronde geplaatst worden. Onze floretschermer Paul Kunze kwam uit in de negende poule, waaruit de Mexicaan Oliva niet opkwam, zoodat zeven schermers overbleven, die elk zes partijen moesten trek ken, wat geschiedde in een zijzaaltje van de groote turnhal. Het was te voorzien, dat Kunze's kansen niet al te groot zouden zijn en in zijn poule ont moette hij o.a. den sterken Italiaan Guaragna en den Griek Manolessos, terwijl ook de Joego Slaviër Marijon en de Belg Bru schermers van klasse bleken te zijn. Slechts de Canadees Otis en de Eyptenaar Tewfik waren van ongeveer gelijke sterkte als Kunze. De Canadees wist na vier treffers aan beide kanten een vijfde touche te plaatsen en daarmee de partij te winnen. In denzelfden gelijken stand tegen Tewfik wist Kunze de partij met een treffer op de borst van den Egyptenaar te beëindigen. Dit was zijn eenige gewonnen partij. Tegen den Belg Bru had onze landgenoot kans gezien, eenmaal te toucheeren, terwijl hij zoowel tegen Guaragna als tegen Manolessos met 52 verloor. De Italiaan en de Griek wonnen al hun par tijen, zoodat groote belangstelling bestond voor de ontmoeting tusschen deze schermers. Vooral de Italiaan schermde zeer voorzichtig en af wachtend, terwijl de Griek onstuimig aanviel, wat hem na elkaar drie treffers kostte. Slechts eenmaal toucheerde Manolessos zijn tegenstan der, zoodat Guaragna de partij met 51 be ëindigde en daarmee alle partijen had gewon nen. De Joego Slaviër Marfjon won met 53 van den Belg Bru, die zijn partijen tegen Tewfik, Kunze en Otis won. Aangezien de Egyptenaar zijn partij tegen den Canadees had gewonnen, bleken, toen er in het geheel nog vijf partijen getrokken moesten worden, Guaragna 5, Mano lessos 4 en Marijon en Bru ieder 3 partijen te hebben gewonnen en Kunze slechts een. Hiermeer was de beslissing dus feitelijk ge vallen. De vier eerstgenoemden werden in de tweede voorronde geplaatst, terwijl Otis, Tewfik en onze landgenoot definitief uitgeschakeld waren. Met den gebruikelijken trein van 16.26 uur is Dinsdagmiddag aan het station Friedrich- strasse weer een groote groep Nederlandsche deelnemers aan de Olympische spelen te Ber lijn aangekomen. Deze groep bestond geheel uit beoefenaars van de verschillende watersporten, n.l. de zwemsters, de nog ontbrekende zwemmers, de polospelers en de roeiers. De zwemsters hadden gereisd onder leiding van mevr. van Wuykhuizen en mevr. de Dood, terwijl met de zwemmers Mooi, Scheffer en Metman en met de polospelers waren meegeko men de chef a'équipe Jan de Vries en de ver zorger Frans Kuiper. De roeiers waren vergezeld door de beide coaches, de heeren dr. Marres en Jongejan. IADE De uitslag van de équipewedstrijden op flo ret zijn: 1 en Olympisch kampioen Italië; 2 Frankrijk; 3 Duitschland; 4 Oostenrijk. In groep II van het hockey-tournooi is Dins dag de wedstrijd AfghanistanDenemarken ge speeld, die met den merkwaardigen uitslag 66 eindigde. De gewichtheffer René Ambroise, de eenige vertegenwoordiger van Haïti, zal niet aan den strijd in het middengewicht kunnen deelnemen, aangezien hij een schouderspier heeft gescheurd en in een ziekenhuis moest worden opgenomen. De aankomst van den laatsten estafette- looper, die het Olympische vuur naar Kiel bracht, waarna ook in deze stad de Olympische Spelen werden geopend In de finale 800 meter werd Dinsdagmiddag een prachtige strijd geleverd. Het was een zeer fel geloopen race, welke eerst in de laatste twintig meter werd beslist. De Canadeesche neger dr. Edwards, die in 1932 in Los Angeles de derde plaats had bezet, scheen vast besloten ditmaal te zegevieren. Direct nam hij den kop en in prachtigen stijl bleef hij de eerste ronde voor. Daarna ging zijn kleurgenoot, de Ameri kaan Woodruff hem voorbij. Edwarcls wist ech ter opnieuw aan den kop te komen. Tot de laatste ronde behield hij zijn voorsprong, maar toen spurtte Woodruff hem voorbij. De Ameri- kaansche neger bleek te sterk voor zijn tegen standers en met drie a vier meter voorsprong werd hij eerste. Edwards kon op het laatst het tempo niet meer bijhouden. De Italiaan Lanci ging hem voorbij. Beide loopers raakten elkaar aan, waarbij de Italiaan heftig protesteerde. Op het laatste oogenblik werd Edwards nog door den Pool Kucharski bedreigd, maar de zwarte doctor wist voor te blijven. De uitslag is: 1 Woodruff (Ver. Staten) 1 min. 52.9 sec.; 2 Lanci (Italië) 1 min. 53.3 sec.; 3 Edwards (Canada) 1 min. 53.6 sec.; 4 Ku charski (Polen) 1 min. 53.8 sec.; 5 Hornbostel (V. S.) 1 min. 54.6 sec.; 6 Williamson (Canada) 1 min. 55.8 sec. De Engelschen, die steeds op dit nummer den toon hadden aangegeven, waren in den eind strijd vertegenwoordigd door McGabe die op een der laatste plaatsen eindigde. Het wereldrecord staat met 1 min. 49.7 sec. op naam van T. Hampson (Engeland), die dit record in 1932 te Los Angeles vestigde. Hamp son, die onderwijzer is, kon aan deze spelen niet deelnemen, daar hij te weinig gelegenheid had om te trainen. Voor het Olympische voetbaltoornooi werd Dinsdagmiddag op het Hertha-terrein te Ber lijn de ontmoeting ZwedenJapan gespeeld. Bij de rust hadden de Zweden een 2—0-voorsprong, zoodat het een groote verrassing was, dat de Japanners na de rust de overwinning uit het vuur sleepten en met 32 wonnen. Japan zal nu Vrijdag a.s. tegen Italië uit komen. In het Poststadion werd de wedstrijd DuitschlandLuxemburg gespeeld, waarbij tienduizend toeschouwers aanwezig waren. In de eerste minuten was Luxemburg wat in de meerderheid, doch het duurde niet lang of Urban wist de score voor Duitschland te ope nen. Na een half uur werd deze voorsprong vergroot en de rust kwam met 20 voor Duitschland. Na de hervatting werd Luxemburg echter geheel overspeeld en de Duitschers wonnen met 90. Rijkskanselier Hitler in het Olympisch Stadion tijdens Sen cérémonie protocolaire- Rechts van den Führer minister Frick en links de rijkssportleider von Tschammer Onder groote belangstelling en goede weers omstandigheden is Dinsdag het internationale concours-hippique, dat tot 8 Aug. a.s. te Dublin zal worden gehouden, met een springconcours aangevangen. Dertig ruiters verschenen aan den start, w. o. ook onze landgenoot Heuff met Jimmy. Op het parcours waren tien hindernissen met een minimum-hoogte van 1.60 meter opgesteld. Slechts zes ruiters wisten het parcours fout loos te rijden, vijf Engelschen en onze land genoot en daar er geen tijd werd opgenomen en alleen het aantal fouten besliste, moest wor den overgesprongen. Maar eerst werden de hindernissen verhoogd met het resultaat, dat de Engelsche deelnemers, kapitein Brunker, kapitein Kleebe en kapitein Parsan een fout maakten, terwijl ritmeester Heuff met Jimmy twee fouten noteerde, hetgeen een fraaie pres tatie mag heeten. De twee andere Engelsche ruiters maakten meerdere fouten. Van den modernen vijfkamp zijn thans drie onderdeelen afgewerkt, n.l. de 5000 meter. terreinrit, het degenschermen en het pistool schieten. De Duitscher Handrick heeft de leiding, ge volgd door den Zweed Thofelt en den Ame rikaan Leonard. Van onze landgenooten bezet luit. van Geen de dertiende plaats, luit. van der Hor:t de ze ventiende en luit. Serré de vijf en dertigste plaats. Dinsdag is den Belgischen winnaar van de Ronde van Frankrijk, Sylver Maes, en zijn teamgenooten een grootsche huldiging bereid, die door een geweldige menigte werd bijge woond. De renners werden op het stadhuis in Brussel ontvangen, waar zij, en Maes in het bijzonder, door burgemeester Max werden ge huldigd, waarna zij door een geestdriftige menigte naar het gebouw van den Belgischen Wielerbond reden, waar zij opnieuw op de ge bruikelijke manier werden toegesproken. Te vens werden de renners, die in de Ronde van Spanje en in de Ronde van Zwitserland de Belgische kleuren zoo prachtig hadden verte genwoordigd, gelukgewenscht, waarna men ge zamenlijk naar Schaerbeek toogom er aan de ronde van Schaerbeek deel te nemen. Deze ronde werd echter gewonnen door een Nederlander, n.l. Pellenaars. Behalve door Pellenaars was ons land ver tegenwoordigd door onzen Tour de France renner Middelkamp en door Valentijn. Het werd een zeer fraaie wedstrijd, waarin Middelkamp door pech moest opgeven, terwijl Valentijn in een groep van ruim vijftig renners over de De belangstelling voor de Olympische Spelen vermindert in de Duitsche hoofdstad nog geens zins. Integendeel, men krijgt veeleer den in druk, dat nog dagelijks nieuwe drommen Olym pische gasten Berlijn binnenrukken. Het verkeer blijft groote afmetingen aanne men, zoo zelfs, dat men op verschillende punten van de stad de verkeerslichten zekerheidshalve maar door groote politiemannen vervangen heeft. Op de drukste punten hoort men des avonds zoo nu en dan een klap, ten teeken dat twee elkaar letterlijk en figuurlijk in de wielen zijn gereden. Overigens zijn de Berlijners slechte chauf feurs, hetgeen begrijpelijk is als men weet, dat in normale omstandigheden het rijden daar door de breede met licht gereglementeerde straten slechts kinderwerk is. De derde dag zette in de morgenuren voor Holland op het athletiekveld lang niet slecht in. In de series 200 M. wisten zoowel v. Beveren als Osendarp zich te plaatsen, beiden als len nog wel. v. Eeveren maakte daarbij den zeer fraaien tijd van 21.4 sec., d. i. slechts 1/10 sec. boven het bestaande record. Later liep de fa meuze Amerikaan Owens dezen afstand in de serie in 21.1 sec., waarmede Tolan's Olymp. re cord van 1932 met 1/10 sec. verbeterd werd. Over de prestaties, welke hier geleverd worden, behoeft men dus nog steeds niet te klagen. Met de overwinningen in de series was het Hollandsche succes echter nog niet ten einde. 's Middags piaatsten onze beide korte afstand- loopers zich voor de demi-finale van Woensdag, v. Beveren kwam niet zoo snel weg als in de ochtenduren, doch wist met een tijd van 21.7 alle tegenstanders voorbij te komen en zich eerste te plaatsen, In de 4e serie voor plaatsing in de demi finale startte Osendarp met o. a. den Ameri kaan Robinson Hier zorgde de Hagenaar voor een verrassing door zich met 21.3 sec. tweede te plaatsen achter Robinson, die den Olymp. recordtijd van 21.2 sec. maakte. Osendarp ging vrijwel gelijk met Robmson door de finish, zoodat men eerst na veel wikken en wegen den Amerikaan als overwinnaar kon aanwijzen. Aan de hand der door onze loopers gemaakte tijden kan worden aangenomen, dat zij een fraaie kans voor de finale maken, waarbij verder de moge lijkheid op een 3e, misschien zelfs een 2e plaats niet uitgesloten is. De Amerikaansche miss Stephens veroverde voor Amerika de derde gouden medaille op het gebied der athletiek, zoodat de Amerikanen zich hier met Duitschland gelijk stelden. De Amerikaansche juffer maakte den buitengewo nen tijd van 11.5 sec., waarmede zij niet alleen het Olymp. record met 0.4 sec. verbeterde, doch thans bovendien 1/10 sec. onder haar eigen wereldrecordtijd bleef. Intusschen blijkt wel meer en meer dat vrij wel alle bestaande records er aan zullen moe ten gelooven. In alle hoeken van het veld waar gesprongen of geworpen wordt, gaan ze er aan De Duitsche frl. Mauermayer haalde met den discus 47.63 (Ol. ree. 40.56) en veroverde hier mede voor Duitschland weer een gouden pla que. Bij het vèrs^vingen kvdam de Amerikaan Owens, de korte afstandlooper, reeds in zijn eersten sprong op 7.76 M. Ol. ree. 7.73 M. en wereldrecord 7.78 M. De Amerikanen legden op de 400 M. horden beslag op den eersten prijs door Hardin met 52.4 (Ol. ree. 52 sec.) één van de weinige tijder. onder het oude; een tijd, welke onder den invloed van den zeer sterken wind stond. Eén van de meest interessante nummers op den 3den dag was wel de finale 800 M. hard- loopen, met als twee groote favorieten den Amerikaan Woodruff en den Italiaan Lanci. De sterke wind was hier op de lange rechte einden van veel invloed. Woodruff bleef langen tijd in een eenigszins terugliggende positie. Op de laatste 200 M. ging de strijd voornamelijk nog tusschen hem en Lanci, die den Cana dees Edwards naar de 3e positie had ver drongen. Hoewel Woodruff's eindspurt niet het sterkste deel van zijn kunnen is, wist hij den kop te nemen en in 1 min. 52.9 sec. te winnen voor Lanci en Edwards. Het oude Ol. ree. bleef op 1 min. 49.7 gehandhaafd. Tweemaal weerklonk vervolgens aan het einde van den dag het Amerikaansche volkslied, daar Owens met een flinken wind in den rug 8.06 M. sprong, hetgeen een verbetering van het Ol. en wereldrecord beteekende met resp. 33 en 28 c.M. De vreugde over de uitstekende prestaties van onze Hollandsche loopers op de 200 M. werd later op den middag een tikje verstoord door het resultaat van den hockeywedstrijd Holland—België, welke in een gelijk spel (22) eindigde. Een rustig hoekje, het fraaie hockey-stadion na al het gejuich aan den overkant bij de athleten. Een uitgebreide Hollandsche kolonie, met talrijke bekenden uit de hockeywereld voeren onze oranjehemden aan, doch kunnen niet verhinderen dat een handvol Belgen veel meer leven maakt. Nu was het spel der onzen ook niet bepaald er op gebaseerd de aanwezigen in vervoering te brengen. Nadat de Belgen de leiding hadden genomen door een doelpunt dat sterk naar buitenspel rook, was de stand spoedig gelijk en zorgde Schnitger nog vóór de rust voor een 21-voorsprong. Na de hervatting was Holland geruimen tijd sterker, doch het derde doelpunt bleef in de lucht hangen, en tot overmaat van ramp maak ten de Belgen een minuut of vijf voor het einde gelijk. De oranjemannen waren met schieten niet erg gelukkig geweest, hetgeen misschien wel de voornaamste oorzaak was dat een technisch betere ploeg niet van de met veel enthousiasme spelende tegenstanders had kunnen w'innen. Begrijpelijk waren de Belgen met het resultaat in de wolken. In de komende wedstrijden zal niet alleen het geluk een tikje meer op onze hand moeten zijn, doch zal de Hollandsche hockeymachine eveneens wat min- ,der stroef moeten draaien. - eindstreep ging. Pellenaars wist ten slotte in een langen eindsprint, waarin niemand hem kon houden als eerste het 135 K.M. lange traject te beëindigen in den tijd van 2 uur 40 min. 31 sec. Op de tweede plaats kwamen in denzelfden tijd van 2 uur 40 min. 57 sec. achtereenvolgens binnen de Belgen Sylver Maes, Alfons Deloor, Somers en Vissers. Ver volgens kwam aangevoerd door de Belgen Huts en Karei Kaers een peleton van 53 renners binnen, waaronder zich ook Valentijn bevond. Bij een stand van 819 vervolgden Wunder en van Dalsum voor het laatste wicket de in nings van het NCB-elftal. In 2 y, over was het einde van de innings door Blackmore, die het wicket van Van Dalsum (0) nam met de score op 83. Wunder bleef met 4 not out Het aantal extra's bedroeg niet minder dan 22. De bow- Imgcijfers waren natuurlijk fraai. G. D. Stogdon 2—10, W. Welch 15—10—11—2. K. M. Blackmore 01. R. N. Bond 113 en A. H. C. Duveen 4—27. In de 2de innings heeft het Bonds XJ er nog minder van terecht gebracht. Wederom openden Alders en Breuning de innings op Stogdon en Bond. Thans werd het openingspaar reeds op 8 gescheiden wanneer Bond Alders voor slechts 2 bowlt. Breuning en van Stuyvenberg houden stand en het is vooral Breuning die de runs maakt. Op 27 valt het 2de wicket wanneer Breuning op cover-point voor 18 gevangen wordt. Welch wordt nu voor Stogdon aangezet. Reeds met Welch's 2den bal wordt Offerman (0) in de gully gevangen. Van Stuyvenberg (6) slaat op 31 zijn wicket om. Het blijft een komen en gaan. Een fraaie vang van Welch op een harden slag van Ingelse doet de innings van den VRA'er eindigen, nadat hij met La- bouchère en Engel tenminste voor eenige runs gezorgd heeft. Op 57 valt het 6de en op 59 het 7de wicket. Alleen Labouchère weet 11 runs te scoren, waaronder een harde zes op Duveen en wordt fraai laag bij den grond door Duveen gevangen. De innings sluit reeds op 70, waar onder 6 extra's, zoodat de Harrow Wanderers een uiterst gemakkelijk verkregen eerste over winning met innings en 84 runs behalen. Het batten van het NSB XI was te zwak om er nog meer van te zeggen. Het fielden en bowler der Harrow Wanderers was in beide innings zeer goed, alhoewel wat het eerste onderdeel betreft minder sterk dan van de Free Foresters Het batten maakt een sterkeren indruk. Althans van de kopbats. G. A. Stogdon nam in de 2de innings 119. R. N. Bond 1—5, W. Welch 3—16. A. H. C. Duveen 419 en K. M. Blackmore 15. Hevige vechtpartijen, die aan vier personen het leven hebben gekost en waarbij tal van be zoekers van een voetbalmatch werden gewond, zijn naar aan de „Telegraaf" uit Praag wordt gemeld, geleverd tijdens een wedstrijd tusschen een Tsjecho-Slowaaksch en Albaneesch elftal. Het eerste sein werd gegeven door een Alba- neeschen speler, die een tegenstander zulk een hevigen slag toebracht, dat een dokter moest worden ontboden. Terwijl deze bezig was hem te verzorgen, speelden de Albaneezen door en maakten een goal. De doelverdediger protesteer de hiertegen bij den scheidsrechter, die dit van de hand wees en op zijn beurt door den Tsjech werd aangevallen. Gendarmes snelden het veld op, om den scheidsrechter te ontzetten, waarbij de keeper werd mishandeld en ook door den dokter bijgestaan moest worden. Er ontstond een groote verwarring, de dokter nam de vlucht en het publiek, meenende, dat hij door de gendar mes was gearresteerd, viel hen aan. Na eenige sommaties begonnen zij te schieten, met het bovenvermelde noodlottige gevolg. In het worsteltournooi werden de Olympische titels als volgt behaald: Zombori (Hongarije), bantamgewicht; Pihlajamacki (Finland), veder gewicht; Lewis (Ver Staten), weltergewicht Poilre (Frankrijk) middengewicht; Fridell (Zweden), half zwaargewicht; Palusala (Est land), zwaargewicht. De uitslag van het landenklassement luidt: 1. Vereenigde Staten, 9 pnt.; 2. Hongarije, 6 pnt.; 3. Zweden, 6 pnt.; 4. Estland, 5 pnt.; 5. Finland, 5 pnt. 6. Duitschland, 4 pnt.; 7. Frankrijk, 3 pnt.; 8. Tsjecho-Slowakije, 2 pnt.; 9. Turkije en Canada, ieder 1 pnt. De Olympische spelen blijven een record belangstelling trekken en ook hedenochtend bij den aanvang der wedstrijden was het stadion, met uitzondering van de eere tribune, vrijwel geheel gevuld. Het trekt de aandacht, dat zelfs bij minder belangrijke wedstrijden de tribunes steeds dicht bezet zijn. Het programma van de ochtenduren is in den regel klein en ook heden was zulks het ge val. Alleen de voor-wedstrijden van het pols stok-hoogspringen en het discuswerpen werden afgewerkt, waaraan geen enkele Nederlander deelnam. Voor het discuswerpen was voorgeschreven, dat de athleten, die een afstand van 44 mecer of meer wierpen, in de middaguren den stfTJd voor een plaats in de finale zouden voortzetten. Bij het polsstokhoogspringen werd begonnen met een hoogte van 3.50 meter, welke alle deel nemers bereikten. Duidelijk viel te bespeuren, dat de Amerikanen op dit nummer een even groote hegemonie uitoefenen als in het hoog springen. Graber en Meadows, de groote man nen van de Vereenigde Staten, sprongen over de lat in trainingspak zonder de minste inspan ning. Naar het zich laat aanzien is dit tweetal favoriet voor de eerste plaats. Maar ook de drie Japanners Oe, Adachi en Nishida bleken over een bijzonder soepelen stijl te beschikken. Van de Europeanen viel de Zweed Ljungberg op, die een goede kans maakt zich bij de eerste zes te plaatsen. Om kwart vóór twaalf begon het zoo hard te regenen, dat de wedstrijden eenigen tijd moesten worden onderbroken. De duizenden toeschou wers zochten in allerijl een goed heenkomen in de wandelgangen en de restaurants. Het discus werpen was inmiddels beëindigd. In de finale plaatsten zich slechts dertien van de veertig deelnemers, n.l. drie Duitschers, ö\ie Amerika nen, twee Zweden, een Noor, een Griek, een Oos tenrijker en een Italiaan. De overigen slaagden er niet in de 44-meter grens te bereiken. Na de regenbuien werd verder gegaan met het polsstokhoogspringen. Van de 34 deelnemers vielen er in de morgenuren tien af, die een hoogte van 3.80 meter niet bereikten. Vanmid dag zou het polsstokhoogspringen met 24 athle ten worden voortgezet. Onder voorzitterschap van den heer Burgi (Zwitserland) is heden het Congres gehouden van de Union Cycliste Internationale. Neder land was op dit Congres vertegenwoordigd door de heeren Jhr. I. L. van den Berch van Heem stede, Jhr. A. P. A. Elias van Stabrouck en B. Swaab de Beer. De volgende voornamelijk voor Nederland be langrijke beslissingen werden genomen: Het plombeeren van de fietsen voor den 100 K.M. wegwedstrijd wordt op Zondag 9 Aug. a.s. des middags om vier uur op de B.S.C.-baan ge houden. Maandagochtend om kwart voor zeven wor den de rugnummers op de Avusbaan uitgedeeld. Om kwart over 7 wordt gestart. De loting der startvolgorde had tot gevolg, dat de Neder landsche wegrenploeg als 28ste zal vertrekken. In totaal nemen 29 landen aan dezen wedstrijd deel. Tsjecho-Slowakije sluit de rij. Tot wedstrijdcommissarissen zijn benoemd de heeren George (België), Jhr. Elias van Sta brouck (Nederland) en Famsen (Denemarken). Wat de sprint betreft zullen de series eerst vlak voor den start worden bekend gemaakt. Van elk land start slechts één renner. In de achtervolging zullen dertien équipes uitkomen. Hiervoor werd geloot en deze loting had tot resultaat, dat eerst Canada tegen Italië rijdt, vervolgens BelgiëHongarije, Denemarken Zwitserland, Bulgarije alleen, NederlandVer. eenigde Staten, OostenrijkDuitschland en EngelandFrankrijk. Alle équipes rijden hier op tijd, terwijl de acht ploegen, die de beste tij den hebben gemaakt, in de kwart-eind wedstrij den komen. Ook voor het tandem-nummer is het aantal inschrijvingen oneven, doch de indeeling der series wordt eerst even vóór den start bekend gemaakt. Heden is de Nederlandsche wielrenploeg voor de Olympische wedstrijden officieel door de leiders samengesteld. Zij ziet er als volgt uit: Sprint: A. van Vliet, reserve B. Leene. Tijdrace over 1 K.M.: A. van Vliet, re serve N. Buchly. Tandem 2 KM.: Ooms^Leene, reserve Duyn-Meyer. 4 K.M.-achtervolgingKropman, van der Voort, van Wees, Zwartepoorte. Reserves: Hellemons en Meyer. 100 K.M. wegwedstrijd: van Gageldonk, van Hove, Schulte en Vethaak. Reserves: Reuter en Saarloos. Deze namen moesten vandaag aan de U.C.I.- commissarissen worden verstrekt. De mogelijk heid blijft open, dat een uur voor den aan vang van een bepaalden wedstrijd nog een renner kan worden vervangen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 9