Madrid bedreigd door twee colonnes opstandelingen IIlllll De staatsgreep Griekenland Het nieuws van heden Minister Barcia zou de positie der Spaansche regeering verloren achten; zijn privé-secretaris zou reeds naar Biarritz gevlucht zijn CEUTA GEBOMBARDEERD DOOR DE LEPANTO De non-interventie der mogendheden in DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1936 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20084 De toestand aan de gevechtsfronten is nog vrijwel on gewijzigd, want hoewel twee colonnes opstandelingen Madrid zouden bedreigen, schijnt deze dreiging nog geenszins de inleiding van een aanval te zijn. Vreemde geruchten doen de ronde over een verklaring van minister Barcia, als zou de Spaansche regeering haar positie verloren achten. Aan de zijde der opstandelingen is men vooral enthou siast over de mogelijkheid van vervoer van troepen uit Ma rokko naar Spanje per vliegtuig. Indien dit transport inder daad plaats vindt, kan het een belangrijke factor worden in den strijd tegen Madrid. Generaal Franco zou, mede in dit verband, dan zelfs voornemens zijn van het Zuiden langs de kust voort te rukken om de hoofdstad op die wijze vol komen te omsingelen. Met veel nadruk beroemen de opstandelingen er zich op, dat in het door hen bezette gebied de toestand vrijwel normaal en ordelijk zou zijn, en vergelijken daarmede den toestand van anarchie, afschuwelijk bloedvergieten en plun deren in de gebieden, waarin de regeering „de macht in handen" heeft. Resultaten van het Fransche onderzoek naar de Italiaan- sche vliegers in Noord- Afrika Bilbao in angstige spanning Het hankmoratorium verlengd Het leven in het Noorden vrijwel normaal De Italiaansche vliegers in Noord-Afrika Het Weer Het Italiaansche antwoord zou in principe toestemmend zyn De veranderde vacantie van Koning Edward v *1 8 Een proclamatiewaarin de regeering zich recht vaardigt Metaxas' besluit door de staking verhaast mm» ill i Verzoeningspogingen in Palestina Een Britsche aanmaning tot her vatting van den arbeid Het „Zwarte Legioen" Onmenschelijke strijdmiddelen tegen Joodsche families beraamd Werkloozen bezetten een parlementsgebouw Overstroomingen in Oost-Mandsjoerije MONUMENT ONTHULD Lourdes Juno" weer naar Genua Drie Nederlandsche vluchtelingen aan boord gegaan Bij het overlijden van Blériot ONDERHOUD TUSSCHEN HITLER EN VAN SITTART NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., fngez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek- MADRID, 5 Aug. (Reuter). Twee colonnes der opstandelingen zouden thans Madrid bedreigen, één is de Somo Sierra overgetrokken en de an dere bevindt zich bij Axieuza en Si- guenza. Te Burgos wordt vernomen, dat de aanval op Madrid nog niet heeft plaats gehad, omdat geen vol doende verbinding bestaat tusschen de troepen in het Noorden en het Zuiden. Mola en Franco willen hun aanval gelijktijdig doen plaats heb ben. Het ministerie van Oorlog heeft een draad loos bericht opgevangen van het hoofdkwartier te Burgos, waarbij den opstandelingen, die de vlakte van Leon bezetten, opgedragen werd, met alle middelen te trachten zich meester te ma ken van het dorp Guadarrama, dat hun de poorten van Madrid za! ontsluiten. Dit radio bericht is doorgegeven aan generaal Riquelme, den commandant der loyale strijdkrachten aan het front van Leon. Riquelme heeft daarop aan twee regimenten, gesteund door bataljons militie, opgedragen het offensief te openen. De artillerie en de luchtmacht zullen hen steunen. In regeeringskringen is men van meening dat de rebellen ingesloten zijn en dat het hun on mogelijk is, verbinding te krijgen met Avila en Segovia Ten aanzien van de berichten uit Hen- daye, dat de Spaansche minister van Bui- tenlandsche Zaken, Barcia, aan enkele bui- tenlandsche diplomaten heeft medegedeeld, dat de Spaansche regeering zich nog slechts enkele dagen zou kunnen handhaven en geen garantie kon geven voor leven en eigen dom van de te Madrid verblijvende buiten landers, verneemt thans de „Echo de Paris" van welingelichte zijde, dat de privé.secre- taris van minister Barcia reeds naar Biar ritz is gevlucht. Een speciale correspondent van Havas deelt mede, dat de opstandelingen zeer optimistisch zijn. Zij tellen hun macht in Noord Spanje op 100.000 man, waarvan 30 000 in de provincie Na. varra. Het burgerlijk leven is zeer beperkt men ziet alleen vrouwen, kinderen en oude mannen; alle mannen die in staat zijn de wapens te dragen bevinden zich aan het front. De „Diario de Navarra" deelt mede. dat het klooster San Francisco de Betauzos nabij La Corogna, dat uit de veertiende eeuw dateert, in brand is gestoken. Verder zijn vier bommen ontploft bij het beeld van O. L. Vrouw „del pilar" te Saragossa. het beeld werd evenwel slechts licht t>eschadigd. De torpedojager i_2panto. welke deel uit maakt van de regeeringsvloot, is te Gibraltar binnengeloopen en heeft hier een onderofficier aan land gezet, welke gewond was door een aanval van vliegtuigen der rebellen, tijdens het bombardement van Ceuta. De Lepante heeft vervolgens het anker gelicht en is naar Malaga gestoomd. De torpedojager heeft daarna Ceuta ge bombardeerd. Vijf vliegtuigen van de op standelingen wierpen bommen op het vaar tuig, waardoor het eenige stuk luchtafweer geschut en twee mitrailleurs buiten gevecht werden gesteld. De staatscourant bevat een decreet var. den minister van Financiën volgens netwelk het moratorium tot 9 Augustus verlengd wordt. Het verbod om van rekeningen courant meer dan 2 000 en van spaarbankrekeningen meer dan 500 peseta's af te nemen, blijft bestaan. In de Noordelijke Spaansche provincies, van Pamplona tot Saragossa, van Sarragossa tot Burgos, en van Burgos tot Vitoria, heeft het leven vrijwel zijn normalen loop hervat. In de straten is het druk en de café's zijn stampvol. De openbare diensten, zooals de dienst der posterijen en telegrafie, en de belasting administratie functionneeren als vroeger, doch wel met vertraging, als gevolg van de controle, uitgeoefend door het militair gezag, dat overal m de plaats is gekomen van het burgerlijk ge zag. Alle mannen, die men ontmoet, zijn of Carlisten, of leden van de fascistische Spaansche phalanx, die de zoon van Primo de Rivera heeft georganiseerd. Uit Bilbao wordt vernomen dat, hoewel de toestand hier oogenschijniyk rustig is, er toch reden blijft voor ongerustheid. De com munisten, die hier meester zijn, dreigen de stad te vernieten, zoodra de opstandelingen naderen. Officieel wordt medegedeeld, dat te Barcelona tot nu toe 511 dooden zijn gevallen. Hiervan konden 193 met herkend worden. Een vliegtuig van de opstandelingen heeft fort San Marcial nabij San Sebastian gebombar deerd. De regeeringstroepen vuurden met hun afweerbatterijen. Generaal Cabannellas, de president van de militaire junta, heeft generaal Franco, den commandant van de legermacht in Marokko en Zuid-Spanje benoemd tot lid van de junta. In groote lijnen is thans het resultaat van het onderzoek van de Fransche autoriteiten inzake de landing van Italiaansche vliegers in Noord-Afrika bekend. Hieruit bleek, dat de vijf toestellen, die deel uitmaakten van de expeditie, 4 Savoia Mar- chetti, en 1 driemotorige Savoia laagdekker, tot 20 Juli behoorden tot het 55ste, 57ste en 58ste escadrille van de Italiaansche luchtmacht. De beide toestellen welke in beslag zjjn genomen hadden volle bewapening, evenwel zonder bommen. De plaats, waar de natio nale kleuren zijn aangebracht was kort ge leden wit geschilderd. De bemanning be stond uit militaire vliegers, hetgeen kon worden vastgesteld aan de hand van pa- VERWACHTING: Zwakke tot matigen Westelijke tot Zuidelijken wind, half tot j= zwaar bewolkt of betrokken, waarschijn- EE lijk weinig of geen regen. Mogelijk iets warmer. EE Verdere vooruitzichten; weinig verande- ring. EE pieren, welke cp het lichaam van een der^ verongelukte piloten werden gevonden. Men heeft den indruk, dat de expeditie te haastig is voorbereid, zoodat te weinig voor zorgsmaatregelen zijn genomen om de identi teit van toestellen en bemanning te verbergen. Uit de mededeelingen van de bemanning blijkt, dat de toestellen te Bologna bijeen zijn gekomen en vandaar naar Elmas Caligari op Sardinië zijn gevlogen. Hier zijn de toestellen 30 Juli te 5 uur in den ochtend naar Melilla opgestegen. Een van de toestellen is dien dag op 40 mijl benoorden Oran in zee gestort en met alle inzittenden verdwenen. De toestellen, welke op Fransch gebied zijn geland, worden door de militaire autoriteiten bewaakt, de bemanning wordt te Oudjada in hechtenis gehouden. Eenige uren nadat een Italiaansch toestel een noodlanding moest maken, cirkelde een Spaansch vliegtuig hierboven en liet een pakket vallen gevuld met uniformen van het Spaansche vreemdelingenlegioen met een briefje in de Italiaansche taal, dat als volgt luidde: „Kleedt u in deze uniformen en zegt den Franschen auto riteiten, dat ge deel uitmaakt van het legioen, dat te Nador ligt. We zullen u benzine en man schappen zenden om u te helpen bij het ver trek. Begeef u niet in het hol van den leeuw." Twee Britsche watervliegtuigen die z'ch naar Algiers begaven op weg naar Engeland zijn gisteren beschoten door Spaansche oorlogs schepen, die ze voor vliegtuigen der opstan delingen aanzagen. Een vijftal vliegtuigen der Lufthansa zullen Marignane verlaten met bestemming naar Ma drid. In deze plaats zullen een aantal Duit- schers, die besloten hebben Madrid te veriaten, zich aan boord der vliegtuigen begever. Zij zijn reeds in het bezit van passagebiljetten. Sedert Vrijdag onderhoudt de Lufthansa een geregelden dienst op Madrid. Drie Spaansche schepen, een tankschip ko mende uit Port Arthur met 9.000 ,on stookolie, een trawler uit Vigo en nog een schip uit Huelva, hebben een toevlucht gezocht in de haven van Casablanca. Een Spaansch vliegtuig is te Le Bourget aan gekomen met 5 passagiers en 1160 K.G goud aan boord. ROME, 5 Aug. (Reuter). Het schijnt, dat het Italiaansche antwoord op de Fransche voorstellen in principe toestemmend is, doch Rome zou eveneens het voorbehoud maken, dat ook Moskou zich verbindt. De Italiaansche bladen wijzen op de actie van de derde internationale in Spanje, Grie kenland, Argentinië en Tsjecho-Slowakije. Volgens de Italiaansche bladen bevestigt de demarche van den Franschen ambassadeur bij de Italiaansche regeering, ten aanzien van de niet-inmenging in Spanje, het internationaal karakter van den toestand in dat land. De Tri- buna schrijft o.a-: Er zijn in Spanje twee re geeringen, een in embryo en een in verval, waaruit een situatie voortvloeit, welke men niet over het hoofd kan zien, maar die in interna tionaal opzicht geregeld moet worden voor zoover deze toestand derden betreft. Het blad komt tot de conclusie, dat men, om Europa te be vrijden van de bedreiging van een ideologi- schen oorlog, zooals de Fransche minister van buitenlandsche zaken dit uitdrukte, de neutra liteit zou moeten afkondigen door middel van het erkennen der beide politieke en militaire partijen, die elkaar in Spanje bestrijden, als oorlogvoerenden. LONDEN, 5 Aug. (Reuter) Koning Ed ward zal Zaterdag met vacantie van Londen vertrekken en zich in een Joego-Slavisjche ha ven aan boord van het jacht Nahlin begeven. Bij goed weer zal de koning een gedeelte van de reis per vliegtuig afleggen. De Grieksche regeering heeft in verband met het gevaar van communistische propa ganda den staat van beleg in het geheele land afgekondigdStrategische punten der hoofdstad worden door militairen streng bewaakt ATHENE, 5 Aug. (Reuter). In een proclamatie aan het volk rechtvaar digt de regeering de afkondiging van den staat van beleg in het geheele land en de ontbinding van het par lement, waarbij zij wijst op de duide lijke onmacht van het huidige parle ment om de belangen des lands op behoorlijke wijze te behartigen en op het gevaar van de communistische propaganda, die tegen het sociaal be wind is gericht. De proclamatie, die door den minister-presi dent is onderteekend, besluit met de mede- deeling, dat na de consolidatie an het sociaal regime onder het oppertoezicht van den koning gearbeid zal worden voor den bloei der Hel- leensche gemeenschap o.a. der behoeftige klas sen. Daar de grens tusschen Griekenland en Bul garije is gesloten en de telefonische verbin dingen zijn verbroken, beschikt men te Bel- pilisi wsmmw De Grieksche minister-president Metaxas De nieuwe Spaansche gezant te Parijs, Alvaro de Albof Nozquitte verlaat het Elysée, waar hij zijn geloofsbrieven heeft overhandigd grado niet over nieuws omtrent den toestand in Griekenland. Men schrijft het afkondigen van den staat van beleg en de ontbinding van de Kamer toe aan Metaxas, die door zijn tegenstanders werd beschuldigd een dictatuur te willen instellen. Zijn beslissing schijnt te zijn verhaast door de stakingsbeweging van Dinsdag en de pogin gen van de oppositie om met behulp van de vakvereenigingen een volksfront te vormen. Naar de Russische Pravda bericht werd Athene in den nacht militair bezet en werden alle voorbijgangers aangehouden. Het schijnt evenwel, dat deze staatsgreep zonder bloedver gieten is afgeloopen. Reizigers uit Saloniki berichten, dat de algemeene staking overal is doorgevoerd. De officieele gebouwen en de strategische punten te Athene worden nog steeds door de politie scherp bewaakt. De hooidstad biedt overigens een normalen en kalmen aanblik. LONDEN, 5 Aug. (D.N.B.) Volgens een De- richt uit Jeruzalem hebben gisteren Britsche vliegtuigen opnieuw biljetten over vele plaatsen in Palestina uitgeworpen, waarin de Arabische bevolking wordt aangemaand tot hervatting van den arbeid en erop gewezen wordt, dat de lang durige staking hen slechts nog armer maakt. Ook de Emir van Transjordanië heeft een nieuwe vredespoging ondernomen en talrijke vooraanstaande Arabieren tot een bespreking uitgenoodigd. DETROIT, 5 Aug. (Stefani) De scheikundige Mac Chertcheon, chef van den stedelijken ge zondheidsdienst. bevestigde aan de autoriteiten, dat hij door het Zwarte Legioen belast was met het kweeken van typhusbacillen, welke in melk zouden moeten worden verspreid, teneinde de Joodsche families uit te roeien. Mac Chertcheon heeft dit geweigerd. Hij is echter van zijn post ontheven, omdat hij de autoriteiten pas heden van dit misdadige complot in kennis heeft ge steld. NEW YORK, 5 Aug. (Stefani) De werk loozen in Illinois hebben, in navolging van hun kameraden in New Jersey, zich gevestigd in het paleis van de wetgevende vergadering van den staat Springfield en zijn voornemens daar te blijven, zoolang het parlement niet zijn goedkeuring heeft gehecht aan het verstrekken van nieuwen financieelen steun. TOKIO, 5 Aug. In Oost-Mandsjoerije is in het gebied nabij de grens van Korea door ontzaglijke overstroomingen groote schade aangericht. Ook menschenlevens zijn verloren gegaan. In de rivier Hoeng Ho zifn ten Zuiden van Toenghoea 43 personen verdronken. Tal van rivierbooten worden nog vermist. Te Boedapest werd een monument onthuld voor de slachtoffers, die zijn gevallen in den strijd tegen de communisten in 1919. Onder het monument liggen 497 personen begraven. Madrid zou door twee colonnes opstandelingen worden bedreigd; Ceuta wederom gebombar deerd; Bilbao leeft in angstige spanning. In een proclamatie aan het volk rechtvaardigt de Grieksche regeering den staatsgreep. Het Italiaansche antwoord op de Fransche voor stellen inzake non-interventie betreffende Span je, zou in principe toestemmend zijn- Koningin en Prinses brengen in Hohwald een genoeglijke vacantie door. Groot aantal gevallen van vergiftiging, te Al phen aan den Rijn. Amokmaker te Bandoeng steeks zes menschen neer. Hij zelf en zijn vrouw bezweken. De Poolsehe minister Roman over de Poolsch- Nederlandsche handelsbetrekkingen. Bij de Olympische spelen werd Osendarp derde op de 200 meter achter Owens en Robinson. Toscani tiende in den 50 K.M. snel wandel wed strijd. Mej. ter Braake in de finale 80 meter horden geplaatst. Na bijna algemeene koersstijging bij opening der New-Yorksche Beurs afnemende winst en koers verlies. In de tweede helft zwakke stemming. O „Hebt u wonderen gezien?" vroegen we den pelgrim. En het antwoord van den eerbiedwaardig en grijsaard was: „Er zijn onweerlegbare wonderen daar geschied. Het is mij niet gegeven ge weest er een te zien. Maar ik heb twee menschen in volkomen overgave aan Gods wil zien sterven. Envoor mij was het grootste wonder mij meer ontroerend dan een plotselinge genezing zou gedaan hebben de volkomen, blijmoedige overgave van al die zieken aan den wil Gods. Met een groote illusie gaan ze er heen. In Lourdes aangekomen worden ze aangeraakt door een innerlijke ver troosting. Was bij den aanvang der reis misschien hun verlangen gecon centreerd op een genezing, in de stad der genade raakt die gedachte meer op den achtergrond. Dan daalt er een verheugenis over allen, dat ze zóó dicht mochten komen bij de plek, door Gods Moeder gezegend. Voor mij is het meest wonderlijk gebeuren dat al die zieken, die genezing-zoekencten niet onvertroost huiswaarts keeren. Een wondere gemoedsrust vinden ze daar om hun lijden verder te dra gen Lourdes, o Lourdes, stad der vertroosting! Naar wjj vernemen, heeft de Kon. Ned. Stoomboot Mij. Woensdagmiddag het bericht ontvangen, dat het stoomschip „Juno" Dinsdétg van Ibiza naar Genua is vertrokken. Er zijn van het eilahd drie Nederlandsche vluchte lingen aan boord gegaan. PARIJS, 5 Aug. (Reuter) Heden heeft de uitvaart plaats gehad van den Franschen vlie genier Louis Blériot. De godsdienstplechtigheid had plaats in de kapel van Saint Louis des In valides. Onder de aanwezigen werden opge merkt Pierre Cot, Denain, Laurient Eynac en Flandin. Een detachement van de luchtvaart troepen bewees militaire eer. De permanente onderstaatssecretaris van het Britsche ministerie van buitenlandsche zaken, Van Sittart, heeft vandaag een onderhoud ge had met Hitler. Men meent te weten, dat ook Von Ribbentrop bij dit onderhoud tegenwoor dig was. Stand op Donderdag 1 uur v.m.: 762 Vorige stand: 762.8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1