Staatsgreep in Griekenland? PUROL er op! HggMUhC Af IS M, S,5,CACHETS V volg de M'S'S* gewoonte DE NIEUWE STEUNREGELING VERKIEZINGEN OF DICTATUUR? Tot levenslang veroordeeld M. S.S. - cachetsMaken Schoon Schip DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1936 BUITENLANDSCH OVERZICHT Moskousche besmetting Wijziging steunregeling Spoedvergadering van het R.K. W erkliedenverbond ECON. STATISTIEKEN Wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend PROVINCIALE WEGEN Hilversum-Vreeland aanbesteed Het verzacht en geneest Hulpofficieren van Justitie Voorgesteld dit instituut ook voor de Rijksveldwacht in te voeren BLOEMEN- EN FRUITFEEST Van 20 tot 26 Augustus te Poeldijk ZEEVISSCHERIJ IN JUNI Staking te IJmuiden verminderde de vangst tot bijna de helft Bata contra Bond van Schoen makerspatroons Uitspraak in de Soember Bopong- zaak Acht dooden bij een vechtpartij VRACHTAUTO OMGESLAGEN Man onder lading steenen beklemd geraakt OPMERKELIJK VLIEGTUIG GECONSTRUEERD Vrijdragende tweedekker met automatische ailerons PROF. DR. BAART DE LA FAILLE VLIEGFEEST OP WAAL HAVEN POST PER SIMON BOLIVAR m DANK Z'J DE Na de pelgrimsreis overleden Telegrammen naar Spanje Zullen de huren omlaag gaan Postvluchten Het is bedenkelijk onrustig geworden in de lucht rondom de Oude Wereldzee sinds de met internationaal ongeoor loofd geweld geforceerde machtsverschuiving ten gunste van Italië en ten nadeele van En geland. Italië, dat Albanië weer met gouden ketenen vaster aan zich geklonken heeft, dat zijn fascistischen zegen gaf aan het niet geheel onbedenkelijke politieke kameraadschapshuwe lijk tusschen het Derde Rijk en den Bondstaat Oostenrijk, poogt zijn tengevolge van het wei nig eervol, maar effectief succes in den Abes- 'sinischen oorlog enorm gestegen machtspres- tige nog hooger op te voeren. De barbaarsche burgeroorlog in Spanje, welke alleen nog maar schijnt te kunnen eindigen met een overwin ning van het nóg erger dan het communisme zijnde anarchisme of van een militaire fascis tisch georiënteerde dictatuur, heeft voor Italië een niet onaanlokkelijk perspectief geopend. Immers een autoritair rechts geregeerd Spanje aan de West-poort van de Middelland- sche Zee zal Italië's positie in de „mare nos trum" een grooten steun verleenen. Italië hoopt daarom op een uiteindelijke overwinning der rebellen, en de uitslag van het Fransche on derzoek naar de zending van gecamoufleerde, maar welbeWapende Italiaansche militaire vliegtuigen naar Spaansch Marokko schijnt uit te wijzen, dat Italië de verwezenlijking van die hoop stilletjes heeft trachten te bevorderen. Voor Spanje zelf schijnt zulk een overwinning het minste van de twee niet meer te vermijden, lijkende kwaden, want op een herstel van een gematigde en gezonde democratie valt in Span je na alles wat er gebeurd is, niet meer te re kenen. Wint de republikeinsche regeering het bloedig pleit dan zal zij de straf moeten onder gaan voor, haar misdaad, kinderen en misdadi gers, anarchisten en syndicalisten te hebben gewapend. Zij zal worden vernietigd door de infernale en distructieve machten, welke zij zelve in de ure des gevaars heeft gelegaliseerd. Italië, dat Frankrijk evenzeer van geheime in terventie ten gunste van de regeering te Ma drid verdenkt als Frankrijk Italië van inter ventie ten gunste van de rebellen, is slechts bereid op een niet-inmengings-overeenkomst ten opzichte van den burgeroorlog in Spanje in te gaan, indien ook Sovjet-Rusland en de Derde Internationale zich door zulk een over eenkomst laten binden. Deze zelfde reserve is ook door Duitschland gemaakt, dat door het marine-bezoek aan de bevelhebbers van het opstandelingenleger in Spaansch Marokko zijn sympathie voor de insurgenten duidelijk heeft gemanifesteerd. Deze reserve maakt de effec tieve beteekenis van een eventueele niet-in mengings-overeenkomst vrijwel illusoir, want ook al zou de Sovjet-regeering een dergelijke overeenkomst bijvallen, dan nog zou de onder gronds wroetende en officieel aan de verant woordelijkheid der Sovjet-regeering ontsnap pende Komintern zijn ondergravingsarbeid kun nen voortzetten. Noch Wettelijke erkenning van de Sovjet-regeering, noch het sluiten van vriendschapsverdragen en bondgenootschappen met Moskou zijn afdoende middelen gebleken om de revolutionnaire actie van de Komintern te verlammen. Dat hebben de Vereenigde Sta ten van Amerika, Frankrijk, en thans Spanje tot hun schade en schande moeten ervaren. Het is dan ook de meest onzalige reactie op het communisme bestrijdende nationaal-socia- lisme en fascisme geweest, dat de democratie in verschillende landen zich gecompromitteerd en geënoanailleerd heeft met Moskou, zoodat zij daardoor zich in de oogen der autoritaire en rechts-dictatoriale regeeringen zoozeer met het communistische gevaar heeft vereenzelvigd, dat zij evenzeer bestreden dient te worden. Terwijl in Spanje linksch en rechtsch een verdelgingsoorlog voeren, is het plot. seüng in den Oosthoek van de Middel- landsche Zee, in Griekenland, dreigend 'be ginnen te rommelen. De oogenschijnlijke rust, gevolgd op den terugkeer van Koning George, die principieel constitutioneel wilde regeeren en met veel tact en beleid de verdacht harts tochtelijke koningmakers ter zijde schoof en de anti-monarchistische Venizelisten voor zich wist in te nemen, schijnt voorbij. Stuk voor stuk stierven de ambitieuze partij-hoofden: Kondyllis, Tsaldaris, Venizelos, en ten slotte ook de buiten de partijen staan, de gematigde en betrouwbare minister-pre sident Demerdzis. Generaal Metaxas, 'uitge sproken monarchist, werd Demerdzis' op volger. Men vreesde de komst van een koninklijke dictatuur, maar Metaxas, hetzij uit eigen over tuiging, hetzij gedwongen door den koning, hield zich streng aan de grondwet, alleen vroeg en kreeg hij volmachten voor den tijd van vijf maanden, een niet ongewone figuur in de huidige in moeilijkheden verkeerende demo cratische stelsels. De Grieken zouden echter geen Grieken zijn, indien het partijgekonkel en 't geïntrigeer niet weer het hoofd hadden opgestoken. De ontevredenheid begon allengs weer te groeien en werd volgens Metaxas ge voed en uitgebuit door de communisten. Metaxas nam sociale maatregelen, die bij de arbeiders niet in goede aarde vielen, om dat zij zich in hun stakingsrecht beknot voel den door de instelling van verplichte arbitrage en de vastgestelde minimumloonen te laag achtten. Kort voor het afloopen van den ter mijn der aan Metaxas verleende volmachten is nu een algemeene staking geproclameerd, waaraan de conservatieve arbeiders echter niet mee wenschten te doen, zoodat er ernstige bot singen tusschen stakers en werkwilligen ge vreesd moesten worden. Metaxas heeft nu een proclamatie uitgevaardigd, waarbij het parle ment wordt ontbonden, omdat het uit partij zucht niet in staat zou zijn regeeringsbevoegd- heid tot heil van het land uit te oefenen. Over nieuwe verkiezingen spreekt die proclamatie niet, zoodat het mogelijk geacht wordt, dat Metaxas met goedvinden van den koning thans op dictatoriale wijze zijn bestuur wil verlen gen, dat anders waarschijnlijk aan het eind der volmachtperiode door het parlement ge. désavoueerd zou zijn. Het is echter ook moge lijk, dat er te gelegener tijd wel verkiezingen zullen worden gehouden, wanneer tenminste de kans zich voordoet, dat daardoor de stroo- halm-zwakke parlementaire basis van de re- geering-Metaxas zal worden versterkt. Op het oogenblik valt daarvan nog niets te zeggen. Griekenland beleeft weer eens een ernstige crisis, welke ook in buitenlandsch politiek op zicht van groote beteekenis kan worden. En geland heeft meer dan ooit belang bij een stevig aanblijven van den Anglo-phielen koning. Metaxas heeft zich gereserveerd getoond te genover een al te nauwe vriendschap met Turkije, dat thans weder de Dardanellen ge heel in zijn macht gekregen heeft en Ruslands trouwe vriend en bondgenoot is. Duitschland heeft door middel van Dr. Schacht belangrijke economische relaties met Griekenland aange knoopt in de hoop daardoor zijn invloed in den Balkan te versterken. Italië, dat de Dode- kanesos tot een militair steunpunt van betee kenis heeft gemaakt, kan het niet goed vinden met Turkije en ziet ongaarne den inv'oed van Engeland in Griekenland, een invloed, die niet gering is, zooals bleek uit Griekenlands toe treden tot de Middeliandsche Zee-afspraken met Groot-Brittannië ten tijde van den Abes- sinischen oorlog. Griekenland is dus een spin- neweb van elkander kruisende belangen en een periode van onrust of revolutie in Hellas zou onberekenbare gevolgen kunnen hebben voor de verhoudingen in het Middeliandsche Zee gebied en ook daarbuiten. Naar wij vernemen, zal, in verband met de wijziging in de steunregeling, morgen (Vrijdag) te Utrecht een spoedvergadering van het R.K. Werkliedenverbond worden gehouden. Het bestuur van de Nee! Vakcentrale heeft aan den voorzitter ran den Raad van Minis ters een telegram gezonden met betrekking tot het bericht inzake de wijziging van de steun en werkverschaffingsregeling. Het bestuur con stateert met ontsteltenis de opheffing van den huurtoeslag, waardoor duizenden gezinnen in de onmogelijkheid zullen verkeeren, huur te be talen. Voorts vestigt het er de aandacht op dat juist de goede vakarbeiders en de hoofdarbeiders door dezen maatregel het zwaarst worden ge troffen, terwijl het vaststelt, dat de «steunrege ling in haar geheel zeer weinig rekening houdt met de maatschappelijke positie van de hoofd arbeiders. Het bestuur van de Ned. Vakcentrale dringt derhalve met de meeste klem aan op het hand haven van den huurtoeslag, en verzoekt drin gend om verbetering van de steunregeling ten aanzien van de maatschappelijke positie der hoofdarbeiders. Het bestuur van den Ned. Fed. Bond van 'personeel in openbaren dienst heeft een tele gram aan den minister van Sociale Zaken doen toekomen, waarin uiting' wordt gegeven aan de groote teleurstelling over het besluit der re geering tot opheffing van den huurtoeslag voor de gesteunde werkloozen. Met klem wordt ver zocht, deze opheffing ongedaan te maken. Ingediend is bij de Tweede Kamer een wets ontwerp houdende maatregelen tot het verkrij gen van juiste economische statistieken. Ter toelichting daarvan wordt door de regeering o. m- opgemerkt: De in het aangeboden ontwerp gegeven rege ling betreft een uitbreiding van de in de wee van 1 December 1917 gegeven voorschriften tot economische statistieken in het algemeen. De structuur en de redactie der huidige wet is daar bij zooveel mogelijk gevolgd. De voornaamste aangebrachte wijziging is een, met het oog op de uitbreiding der bevoegd heden, ingevoegde uitbreiding der garanties, ten einde te voorkomen, dat gegevens ingevolge deze wet verzameld, op zoodanige wijze openbaar ge maakt worden, dat daaruit opgaven en inlich tingen over afzonderlijke personen, ondernemin gen of instellingen zouden kunnen blijken. Voorts is met het oog op het te respecteeren bankgeheim, de tusschenkomst van de Neder- landsche Bank ingevoegd, waar het betreft het verzamelen van gegevens, welke liggen op het gebied van het Nederlandsche bankwezen. Artikel 5 verschaft aan eiken belanghebbende afzonderlijk de zekerheid, dat gegevens, van hem afkomstig, niet zonder zijn toestemming worden openbaar gemaakt in een vorm, waaruit kan blijken, op wien die gegevens betrekking hebben. Het Provinciaal bestuur van Noordholland heeft hedenmorgen te Haarlem aanbesteed: Het maken van een beton verharding voor de rij baan en het maken van een rijwielpad, gedeel telijk van een teersteenslagverharding, in de aarden baan van den provincialen weg Hilver- sum-provinciale grens (richting Vreeland) alsmede het aanleggen van een betegeld voet pad, gedeeltelijk in, gedeeltelijk langs de boven genoemde aarden baan, met bijkomende wer ken, in de gemeenten Hilversum, 's-Graveland, Kortenhoef en Vreeland (bestek no. 187). In gekomen waren 32 biljetten. Laagste inschrijvers waren H. J. Busman en J. H. Frowein te Oldenzaal voor 163.770. hoogste inschrijfster was N.V. Bouwmaatschap pij Sloten te Amstelveen voor 300.750 Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Brand- en Snijwonden, Ontvellingen, en allerlei Huidverwondingen, Bij de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp tot wijziging van de artikelen 141. 154, 157, 158 en 177 van het Wetboek van Straf vordering. Het wetsontwerp heeft blijkens de toelichting de strekking, aan de rijksveldwacht eigen hulp officieren van Justitie te verleenen, gelijk de Kon. marechaussee reeds op ruime schaal be zit. Voor het oogenblik is dit in het bijzonder wenschelijk in verband met een in overweging genomen hergroepeering van de rijkspolitie, wel ke, ter voorbereiding mede van de tot stand- koming van een eenheidscorps, elk der bestaan de corpsen op bepaalde gebieden met den vol len politiedienst belast. Het is de bedoeling de wijziging bij de rijks politie geleidelijk te doen plaats vinden. In verband daarmede stelt artikel 2 van het ontwerp voor de hoedanigheid van huipofficier in het Wetboek rechtstreeks alleen te verleenen aan de districts-commandanten en de rijks rechercheurs, doch daarnevens den minister van Justitie bevoegd te verklaren bepaalde briga diers-majoor en brigadiers, die daarvoor in verband met de organisatie in aanmerking ko men, als hulpofficier aan te wijzen. Nog slechts enkele weken en het jaarljjksche festijn van de schoonste bloemen en het mooi ste Westlandsche fruit neemt weder een aan vang. Op den dag van de officieele opening van het rijwielpad Den HaagMonsterHoek van Holland, 20 Augustus as., zullen ook deze bloe men- en fruitfeesten een aanvang nemen en duren tot 26 Augustus, met uitzondering van Zondag 23 Augustus. In een persconferentie heeft het bestuur van de V.V.V. MonsterPoeldijkTer Heyde eenige nadere mededeelingen gedaan over dit feest. De loco-burgemeester van Monster, de heer A. J. van Rest, heeft op deze conferentie de volle medewerking van zijn gemeente toegezegd en den wensch geuit, dat deze poging om be zoekers naar het Westland te trekken en daar door meer bekendheid te geven aan zijn pro ducten, met succes bekroond zal worden. Aan de inrichting van de eigenlijke expositie wordt de grootst mogelijke zorg besteed. Maandag as. zal op het terrein van het vei linggebouw met den opbouw van Oud-Westland worden aangevangen. Zoowel het kasteel To- renzicht, dat in 1915 te Poeldijk werd gesloopt, als het oude raadhuis van Monster, zal in eere worden hersteld. Men zal een sloot graven van 30 meter lengte en een diepte van enkele me ters, waarover typisch Oud-Hoilandsche brug getjes zullen worden gebouwd, waarmede de verbinding van Oud-Westland naar het veiling gebouw wordt tot stand gebracht. Ook het raad huis, met echte ramen in de trouwzaal, waaruit men een prachtig vergezicht heeft over het Westland, met een ruimen raadskelder, waar men gezellig bruiloft zal kunnen vieren, zal een attractie zijn. De tuin, die zal worden aangelegd, wordt ge heel in Oud-Hollandschen stijl, met fraaie beel den, ingericht. Kosten noch moeite worden gespaard om vele bezoekers naar het Westland te trekken. Daartoe zullen tevens medewerken het muziek - en zangconcours, de harddraverij, een vuurwerk en kinderfeesten, welke gedurende de bloemen en fruitfeesten zullen plaats hebben. De afdeeling visscherij van het departement van Landbouw er. Vissche.ij deelt het volgende meoe omtrent de zeevisscherij in de maand Juni 1936, waa-bij de tusschen haakjes geplaatste cijfers betrekking hebben op de maand Juni 1635. Aan de visscherij namen 514 (489) Nederland sche vaartuigen deel. Door Nederlandsche en vreemde vaartuigen werd volgens voorloopige opgaven hier te lande aangevoerd 5.474.509 Kg- (4.470.213 Kg.) visch met een waarde van 887.235 718.706). In totaal waren 39 (49) stoomtrawlers in be drijf. Als gevolg van een werkstaking van de bemanningen der stoomtrawlers lag dit bedrijf voor een deel van de maand vrijwel geheel stil en brachten deze vaartuigen te IJmuiden slechts 698.653 Kg. ^(1.265.019 Kg.) visch aan in 55 (91) reizen, waarvoor 130.052 170.725) werd be- somd of gemiddeld per reisdag 1070 Kg. (1266 Kg.) en 199 171). Op de rol van de civiele kamer van het Haagsche Gerechtshof kwam heden het hoo ger beroep voor, dat de N.V. Nederlandsche Schoen- en Lederfabrieken Bata had aange- teekend tegen de beslissing van den waar nemend-president der Haagsche rechtbank in het kort geding, waarbij Bata, hangende een proces bij de rechtbank over de hoofdzaak, een gebod had gevraagd tot staking van de plaat sing van door haar beleedigend geachte arti kelen in De Schoen, het vak- en adverten tieblad van den Nederlandschen Bond van Schoenmakerspatroons- en Schoenwinkeliers- vereenigingen. De zaak is aangehouden tot Maandag 7 Sept. Parkeerende auto's op rijwielpaden... pratende voetgangers en fietsers op den rijweg... op die manier móeten er im mersongelukken gebeu ren. Wat zoudt u hier van denken: IEDER OP ZIJN EIGEN WEGI SOERABAJA, 6 Aug. (Aneta.) De Raad van Justitie te Soerabaja deed uitspraak in de zaak tegen den vroegeren administrateur van Soember Bopong, M., en veroordeelde beklaagde, conform den eisch, tot levens lange gevangenisstraf. PAMEKASAN, 6 Aug. (Aneta.) In het dis trict Arosbaja zijn bij een vechtpartij in een desa acht personen gedood. Woensdagavond omstreeks half zeven had on der Latum een ernstig ongeluk plaats. Een met steenen beladen vrachtauto van J. Roelofsen te Angerloo had aan de linkerzijde van den weg getankt en de bestuurder wilde juist wegrijden, toen rechts van hem op den weg de personen auto van den heer H. uit Apeldoorn voorbij reed. De bestuurder van den vrachtauto keek achterom naar den voorbijkomenden auto, waardoor hij onzuiver stuurde en de wagen met de linkerwielen in het talud zakte. Even later sloeg de wagen om. Van de twee op de vracht steenen zittende personen kwam er een met den schrik vrij, doch de andere, zekere J. Baaring uit Angerloo, geraakte be klemd onder de lading steenen. Toen men hem had bevrijd bleek hij een zware bekken-fractuur te hebben bekomen. Dr. Rensen uit Doesburg verleende de eerste geneeskundige hulp, waarna het slachtoffer in bewusteloozen toestand naar het Diaconessen huis te Arnhem werd overgebracht. Zijn toe stand is ernstig. De bestuurder en de man die naast hem zat, bleven ongedeerd. Magni te Milaan heeft een nieuw vliegtuig geconstrueerd, de Iona 16, dat opvallend Is wegens zijn bijzondere constructie. De vleugels van dezen tweedekker zijn n.l. vrijdragend. Bovendien is opmerkelijk, dat de aileron-be- diening automatisch geschiedt en dus niet door den piloot. Wanneer de bovenste vleugel door een wind stoot uit zijn zwaartepunt geraakt, wordt deze door de ailerons automatisch in zijn normalen stand teruggebracht. Om een te grooten uit slag' te vermijden, is de beweeglijkheid van den bovensten vleugel beperkt door het aanbren gen van twee schokbrekers. Om de werking der ailerons te verhoogen of te beperken, is het vliegtuig uitgerust met Hilndley Page spleetvleugels en met smalle, weerstand biedende lijsten, die in normalen toe stand deel uitmaken van de bovenzijde van den vleugel. Wanneer de ailerons werken, zijn deze lijsten naar beven gekeerd. Het vliegtuig heeft een metalen romp. De vleugels zijn bekleed met triplex. Spanwijdte: 10.2 M.; lengte: 7.4 M.; hoogte: 2.55 M.; vleugeloppervlak 18.3 M2., leeg- gewicht: 800 K.G., nuttige lading: 325 K.G. De voortstuwing wordt geleverd door een Fiat A 54 motor van 140 PK. en een verstelbare luchtschroef. Het toestel bevindt zich op het oogenblik te Montecelio, wair het zijn eerste proefvluchten maakt. De prestaties zijn niet bekend. Bij Kon. Besluit van 1 Augustus 1936 is mét ingang' van 21 September 1936 aan dr. J. M. Baart de la Faille op zijn verzoek eervol ont slag verleend als hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Utrecht, met dankbetuiging voor de belangrijke in deze betrekking bewezen dien sten. Twee dagen lang, het weekeinde van 15 Augustus, zal het feest zijn op Rotterdams luchthaven. Bekende buitenlandsche stunt vliegers zullen van de partij zijn, terwijl ook het keurcorps der Nederlandsche sportvliegers en instructeurs zich zal laten gelden. Op het veel omvattend programma staan o.m. demonstraties in het zweefvliegen en pa rachutespringen, terwijl als bijzondere attractie een Arabische scherpschutter, Ali ben Raki, uit een vliegtuig ballonnen als mikpunt van zijn schot zal kiezen. De directeur van het Postkantoor Amsterdam brengt ter kennis dat het laatste tijdstip voor terpostbezorging aan het Expeditiebureel Cen traal Station van correspondentie voor Surina me, Curasao, Aruba, Bonaire, Saba, St. Eusta- tius, St. Martin, Barbados, Venezuela en Co lumbia per Simon Bolivar nader is vastgesteld op 7 Augustus as. om 12 uur (voor aangetee- kende en gewone correspondentie). (ZIEZOO, ALLE5 15 NU INGEPAKT NOG ÉEN NACHTJE. 5LAPEN EN DANJk JM MEED LUK DAT W'J NU ZOO ONBEZORGD OP PEIS KUNNEN GAAN/ UKEEN5/ IK HAD ZOO'N IDEE.DAT DIE M.S.S. CACHET EL NOODIG KONDEN Z'JN. NEEM ER HAAR GAUW EEN PAAR;DAN KUNNEN WE ZONDAG WEER DE BERGEN I HAAR VROUWTJE ER NU AAN DE JE GAAT TOCH ZIEK WORDEN NEE/MAAR DIE VERANDERING VOEDSEL EN DIE VREEMDE OMGEVING WERKEN DIRECT OP M'JN STOFWISSELING EN DAAROM VOEL IKM'J ZOO ELLENDIG AT EEN hEERL'JK NU,WAT ZEG JE ERVAN 6T- IK HOUD ME,DANK Z'J DEi^* REISJE 15 DAT GEWEEST ELUKKIG DAT JU DIE M.S.5. CAChETS.TOC MAAR KRANIG.HE E HAD. Neem eiken Vrydag en Zaterdag een M.S.S.-cachet ter inwendige zuivering. Gij kunt niet gezond blijven, als van dag tot dag zich in Uw ingewanden vergiftige afval-stoffen ophoopen, want die hebben 'n bijzonder schadelijke werking op Uw gestel. Tenslotte begint Ge U ,,zoo moe", „zoo mat" en „zoo lusteloos" te.gevoelen en last te krijgen van allerlei onprettige verschijnselen, zonder dat Ge beseft, waar het U hapert! De M.S.S.-cachets zullen Uw haperende spijs vertering, Uw vertraagde stoelgang herstel len, Uw met vergiftige afvalstoffen gevulde darmen zacht ledigen, Uw gestel opfrisschen. Ge gaat U'n ander mensch voelen. Ge bemerkt vol welbehagen, dat ge U op Zondag-ochtend voor het eerst eens lekker frisch en opgewekt gevoelt, vol van levenslust en energie, want Overal verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. Per 12 stuk3 in koker slechts 60 cent. Nader wordt ons over de aankomst van de Nat. Bedevaart uit Lourdes gemeld, dat bij aankomst bleek te zijn overleden, niet mej. S. v. d. Brugge, doch de 42-jarige mej. J. C. Broek hoven, echtger.oote van den heer G. Smulders, wonende te Kaatsheuvel (gem. Loon op Zand). Transradio Madrid meldt, dat telegrammen in overeengekomen taal of cijferschrift met in Spanje zijn toegelaten. Een belangrijke wijziging van de steun regeling is aangekondigd. Voor velen onzer landgenooten te velen helaas is dit een zaak van het aller hoogste gewicht. Bij het uiterst karig be drag, dat hun iedere week kan worden uit geteld, beteekenen enkele kwartjes meer of minder: het huishouden drijvende te kun nen houden of verzinken. Wij kunnen niet zeggen, dat het nieuwe ministerieele besluit onverwacht als een zomerbui gekomen is; maanden van con ferenties en overleg met de vertrouwens mannen der vakbonden en een commissie uit de Vereeniging van Nederlandsche ge meenten zijn er immers aan vooraf gegaan. Zonder aan dit overleg te hebben deel genomen, kunnen wij toch wel zeggen, dat daarbij een groot aantal wenschen en ver langens naar voren zullen zijn gebracht, want de fungeerende steunregeling was lang niet volmaakt. Of nu al die verlangens zijn vervuld, al die onvolmaaktheden zijn opgeheven Het is nog te vroeg om nu reeds een defi nitief oordeel te vellen over al de konse- kwenties dezer nieuwe regeling; in vele gevallen zal eerst de practijk uitsluitsel geven. Dit voor oogen houdende, meenen we tóch met alle waardeering voor het goede dat deze regeling brengt de aan dacht te moeten vestigen op één concreet punt. We bedoelen de afschaffing in twee étappes van den huurtoeslag. Want deze bepaling zal vooral in de ste den als een zeer ernstige verslechtering worden gevoeld. Tot nu toe werd in de huishuur voor alle groepen ondersteunden bijgedragen boven een bepaalde basis, tot een bepaald maxi mum-bedrag, dat voor iedere groep van gemeenten was vastgesteld. Eerst bedroeg deze toeslag het volle pond, later twee derden. Na 30 Augustus a.s. zal deze toeslag slechts een derde bedragen en na 9 Mei a.s. zal hij zelfs geheel ver vallen. Wat beoogt men met dezen maatregel Volgens het regeeringscommuniqué is het departement van oordeel, dat die toeslagen de huren kunstmatig hoog houden, waar door de „aanpassing" vertraagd wordt. Daar valt inderdaad weinig tegen in te brengen. Maar er is nog een andere reden. Verschillende nieuwe maatregelen, vooral ten behoeve van het platteland en de groo te gezinnen, kosten geld. De totale post steun kan en mag niet verhoogd worden en dus is het duidelijk, dat wat hier ge geven wordt, op een andere plaats moet worden afgenomen. Edoch, heel levendig is ook in Den Haag het besef, dat men niet zonder meer door afschaffing van den huurtoeslag het huis houdgeld van den werklooze mag verlagen. Daarom worden middelen aangegeven, welke de huur zóódanig omlaag moeten drukken, dat de toeslag zonder schade van het gezin, ontbeerd kan worden. Het is nu maar de groote vraag, of deze middelen voldoende effectief zullen zijn en het is juist op dit punt, dat wij niet geheel gerust zijn De regeering zal medewerken tot huur- verlaging van reeds bestaande woningwet huizen. Prachtig, maar dat baat slechts enkelen. Dan zal de aanbouw van goedkoope wo ningen op grond van de woningwet aange moedigd worden. In theorie óók al heel mooi, maar hoe lang zal het duren, vóór hiervan een be hoorlijke voorraad aanwezig is Toch niet vóór Mei 1937, laat staan vóór 30 Augustus van dit jaar. Bovendien, wat geeft dat per saldo voor de schatkist Besparing op den steun, maar verzwaring van andere begrotings hoofdstukken. Het meelt ingrijpend is wel het derde geadviseerde middel. Men zal den gemeenten toestaan de huurpenningen voor particuliere woningen, welke op een voor de tegen woordige tijden redelijk be drag zijn teruggebracht, in te houden van den steun, om ze dan aan de eigenaren der huizen uit te betalen. Met andere woorden: de regeering zegt tegen de huiseigenaren: wanneer jullie de huren flink verlaagt, hebt ge geen risico meer voor kwade posten, want wij incas- seeren de huurgelden. Wie hier even doordenkt, ziet bergen van moeilijkheden. Is het inderdaad wel zóó, dat een groot contingent steuntrekkenden tot de wanbetalers behoort? Anders zal toch deze prikkel weinig uitwerken. Maar dan nog: welke instantie bepaalt, of de huur teruggebracht is op een voor de hui dige omstandigheden redelijk peil Van de ambtenaren bij den steun kan onmogelijk zooveel kennis van de woning markt worden gevorderd, dat zij hierin naar recht en billijkheid zouden kunnen beslissen. Er zal dan niets anders opzitten, dan in een of anderen vorm weer huurcommissies zooals in de oorlogsjaren! in te stel len. Doch zelfs, al zou men in staat zijn al deze bezwaren op te lossen, dan nog vragen wij ons af, of hiermede een algemeene huurverlaging geforceerd kan worden. Wij vreezen eerder, dat het zóó zal gaan: er komt, door den nood gedwongen, een geweldig gedrang naar huizen in de lagers en laagste prijsklassen, waarvan de voor raad uiterst gering is. En het zou voor de eerste maal in de historie zijn, dat groote vraag bij beperkt aanbod, verlaging van de prijzen bracht. Wij erkennen in de nieuwe steunregeling een aantal zeer goede maatregelen, maar kunnen vooralsnog de afschaffing van den huurtoeslag daar niet bij rekenen De Nachtegaal (uitreis) is te Bagdad aan gekomen. De Rietvink is op de uitreis en de Kievit op de thuisreis te Athene geland.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5