Nieuw kabinet voor Catalonië I De non-interventie der mogendheden Het nieuws van heden NOG PLUNDERINGEN TE BARCELONA Britsch-Japansche samenwerking Metaxas ontvangt de pers De mijnramp in Engeland Schip gekenterd Kabinetswijziging in Italië DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1936 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per ■week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20086 Het bombardement van Valladolid wordt onverminderd voortgezet Voorbereidingen tot een aanval Levert Vickers-Armstrong munitie? Fransche diplomaten werken thans aan de opstelling van den tekst eener over eenkomst Een particulier plan door sir Samuel Hoare opgesteld Twee oorlogsbodems arriveerden Donderdagmorgen te Saloniki Het Weer Weinig hoop op redding van de mijnwerkers Stakingen in Frankrijk Thans weer in het steenkool bekken van Carmaux Duitschland en Spanje Vier Duitschers in Spanje dood geschoten 27 personen verdronken en 16 vermist Baron Aloisi zou tot ambassadeur te Londen worden benoemd Schietpartij in Oran Rust in Abessinië Wat van officieele zijde wordt medegedeeld Verstoorde processie in Kevelaer „Vlaggen terug of ik neem het Genadebeeld mee!" Inbraak bij Trotzki Korte berichten Aardbeving in Georgië Heidensche spot Duldermoraal of heldenfiguur Weerberichten per telefoon NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. BARCELONA, 6 Aug. (Reuter). Teneinde elk misverstand tusschen de verschillende arbeidersorganisaties te voorkomen, is een nieuw Cata- laansch kabinet gevormd, dat als volgt is samengesteld: Minister-president: Jean Casanova? (Cata- laansch linksch republikein). Minister van Defensie: Philip Diaz Sandino (luitenant-kolonel der luchtmacht). Minister van Justitie: Joseph Queio (Cata- aansch linksch republikein). Minister van Financiën: Martin Esteve (Ca- talaansche actie). Minister van Onderwijs: Ventura Cassol. Minister van Binnenlandsche Zaken: Joseph Maria Espanya (Catalaansch linksch republi kein). Minister van Economische Zaken: Joseph Terradelles (Catalaansch linksch republikein). Minister van Landbouw en Voeding: Joseph Calvet (bond van Catalaansche pachters). Minister van Openbare Werken: Pierre Mes tres (Catalaansch linksch republikein). Minister van Arbeid: Louis Prunes (Cata laansch linksch republikein). Minister van Soc. Bijstand: Jean Puig Fer. rater (Catalaansch linksch republikein). President van de generaliteit blijft Compa- 0 nys. Naar de Paris Midi uit Barcelona be richt, is het normale leven in de stad nog niet hersteld. De plunderingen duren nog vo,nrt en de burgers, welke van wapenen zün voorzien, gebruiken deze niet zelden voor particuliere rooftochten. Den geheelen dag bombardeert de artillerie van de regeering vanuit de forten San Marcos en San Marcial de omstreken van Oyarzum. Alles schijnt erop te wijzen, dat de regee- ringstroepen vanuit Renteria en Irun een aanval zullen doen om de rebellen van de grens van Navarra te verdrijven. De luchtmacht van de regeering heeft het bombardement van Valladolid, dat reeds drie dagen duurt, voortgezet. De schade is betrek kelijk gering en men maakt geen melding van slachtoffers. Nabij Bonar in de provincie Leon heeft een hevig gevecht plaats gehad tusschen opstan delingen en communisten. De communisten le den aanzienlijke verliezen. Volgens inlichtingen uit de meest betrouw bare bron bedraagt het aantal personen, dat tot op heden aan de drie fronten in het Noor den is gedood, nog geen 700. Men gelooft, dat de verliezen aan regeeringszijde tweemaal zoo groot zfln. Het Italiaansche agentschap Stefani deelt mee, van geloofwaardige zijde te hebben verno men, dat de Spaansche ambassadeur te Londen namens de Spaansche regeering bij de wapen fabriek Vickers-Armstrong 2.000 projectielen voor de luchtdoelartillerie van den kruiser Cervantes, 3.000 projectielen voor den torpedo jager Antequera, 5.000 projectielen voor den torpedojager Charruca en 2.000 projectielen voor den kruiser Cervantes heeft besteld. De koopvoorwaarden zijn contante betaling en vervoer op Britsehe schepen. Naar uit Algiers wordt vernomen, zijn daar 12 Britsehe watervliegtuigen aangekomen. Klaarblijkelijk staat dit in verband met de concentratie van een aanzienlijke Britsehe luchtmacht te Gibraltar. De leden van den Britschen socialistischen bond van geneeskundigen heeft besloten een ambulance samen te stellen, welke later naai Spanje zal worden gezonden en ter beschik king zal worden gesteld van de regeering. Naar het hoofdkwartier van generaal Franco in Tetoean meldt, zou in den loop van den nacht van Woensdag op Donderdag een tweede troepentransport naar Algeciras zijn overgezet, zoodat thans in totaal 4000 man uit Marokko naar Spanje zijn gebracht. PARIJS, 6 Aug. (Reuter). De Fransche regeering heeft thans van Engeland, Duitschland, Italië, Sovjet- Rusland, België, Tsjecho-Slowakije en Nederland bericht ontvangen, dat men instemt met het denkbeeld van non-interventie in Spanje. Men wacht thans nog op het antwoord van Portugal. In Fransche diplomatieke kringen wordt thans gewerkt aan de opstelling van een tekst, volgens welke de overeenkomst zal wor den gesloten. Hierbij zal alle levering van wapens, munitie, oorlogsmaterieel of luchtvaart- makerieel aan Spanje, Spaansch-Marokko en ander gebied onder Spaansche souve- reiniteit worden verboden. TOKIO, 6 Aug. De Londensche corres pondent van de Asahi Sjimboen verneemt, dat sir Sarr.uel Hoare het volgende parti culiere plan voor een Engelsch-Japansche samenwerking zou hebben opgesteld: 1. Japan bevestigt wederom de territoriale onaantastbaarheid en de open deur van China en verbindt zich de gevestigde Britsehe rechten en belangen in China te eerbiedigen. In ruil daarvoor zal Engeland de onafhankelijkheid van Mandsjoekwo erkennen en met Japan sa menwerken bij het tot ontwikkeling brengen van Mandsjoekwo, terwijl Engeland tevens de speciale belangen van Japan in Noord-China zal erkennen. 2. Engelsch-Japansche handelsonderhande lingen zullen worden hervat met het doel te komen tot een verlaging van de tarieven op Japansche goederen en om de Japansche goe deren eenige vorderingen te doen behalen op de markten van het Britsehe rijk, op voor waarde, dat Japan Britsehe goederen zal koo- pen, terwijl Engeland zal samenwerken met Japan in het zoeken van een oplossing voor het Japansche bevolkingsprobleem en een eer lijke verdeeling van de grondstoffe» zal ver zekeren. 3. Aan Japan zal gevraagd worden goedkeu ring te hechten aan het Londensche vlootpact, direct of indirect, waarbij dan tevens zal wor den gezocht naar een oplossing voor de kwestie der Japansche pariteitseischen, bijv. door al- sluiting van een vlootovereenkomst met Sov jet-Rusland, dat een vlootverdrag met Enge land reeds gesloten heeft. De correspondent voegt hieraan nog toe, dat de kanselier van de schatkist Neville Chamber lain op de basis van het rapport van sir Fre derick Leith Ross naar verluidt een Engelsch- Japansche samenwerking zou overwegen bij de rehabilitatie van China en de bijeenroeping van een internationale conferentie voor de sta bilisatie van de valuta's, waartoe Japan zou worden uitgenoodigd. ATHENE, 6 Aug. (Reuter.) Minister-pre sident Metaxas heeft heden de buitenland- sche pers ontvangen. Hü hernieuwde de ver klaring van de boodschap van het kabinet van gisteren en zeide verder, dat de ge nomen maatregelen een minimum betee- kenen voor de verdediging van het regiem. Verder deelde hij mede, dat hij alleen uit de bladen kennis had genomen van de besprekin gen van de politieke partijen inzake de vorming van een kabinet en van het feit, dat deze geen resultaat hadden opgeleverd. Ten aanzien van de buitenlandsche politiek zeide hij, dat deze onveranderd blijft. In ant- v/oord op de vraag, of het juist was, dat troepen aan land waren gezet op de Lemnos-eilanden, zei de Metaxas, dat hier geen troepen aan land waren gezet, doch dat Griekenland hiertoe wel gerechtigd was, zooals ook de Turken hebben tc.egegeven. Griekenland zal zeker van dit recht gebruik maken, als het dit noodig oordeelt. Donderdagmorgen zijn te Saloniki de oor logsschepen Kondoerictis en Aetos aange komen. De autoriteiten overwegen de aarestatie der leidende communistische afgevaardig den in het district Saloniki. Een proclamatie, die vannacht is aangeplakt, stelt de bevolking er van in kennis, dat het legerkorps in Macedonië de censuur op brieven en telegraaf en telefoon heeft ingesteld, en dat straatbijeenkomsten tusschen midder nacht en vier uur 's morgens verboden zijn, evenals de verspreiding van berichten, die on rust kunnen verwekken. Zonder toestemming mogen geen vergade ringen worden gehouden, op straffe voor den krijgsraad te worden gedaagd. Het dragen van wapenen is verboden, evenals het verkeer op de straten tusschen middernacht en 4 uur in den ochtend. Verwachting: zwakke tot matigen ver- anderlijke wind, zwaar tot half bewolkt, =j in het Noord-Westen waarschijnlijk =j aanvankelijk eenige regen, in het Zuid- 5 Oosten weinig of geen regen, iets war- mer. S Verdere vooruitzichten: opklarend, lang- zamerhand wat verbetemend weer. LONDEN, 6 Aug. (Reuter). Het red dingswerk in de Whamcliffe-mijn gaat lang zaam voort, daar de reddingscolonnes slechts kruipend voorwaarts kunnen gaan. De met moeite gemaakte nood-luchtschachten zijn weer ingestort. Van de 53 bedolven arbeiders zijn tot nu toe 8 als lijken geborgen. De lichamen zijn ontzet tend verminkt. Eenigen zijn blijkbaar gestikt, anderen werden gedood door de kracht van de ontploffing. 's Middags drie uur deelde een dokter, die uit de mijn kwam mede, dat de meeste lij ken gevonden waren. Hij had weinig hoop, dat nog levenden gevonden zouden worden. Een vertegenwoordiger van de maatschappij, welke de Wharncliffe-mijn in eigendom heeft, verklaarde, dat tot nu toe 21 lijken zijn herkend. Officieel wordt medegedeeld, dat 57 personen worden vermist. Het eenige slachtoffer, dat tot nu toe levend geborgen werd, is in het zieken huis van Barnsley overleden. CARMAUX, 6 Aug. (Reuter.) In het steen koolbekken van Carmaux in een algemeene staking uitgebroken uit protest tegen een straf, welke één der arbeiders was opgelegd, en welke zijn collega's onrechtvaardig achtten. Heden ochtend bezetten de arbeiders de schachten La Grillatie, La Tronquie en Sainte Marie. De prefect van Tarn poogt bemiddelend op te tre den. Tot nu toe hebben nog geen incidenten plaats gehad. In de Fransche Kamer wees in zijn antwoord aar. de interpellanten inzake de bezetting der fabrieken Salengro er op, dat in de meeste fabrieken, waar een maand geleden nog ge staakt werd, het werk is hervat, en dat het niet noodig is geweest om geweld te gebruiken. Thans zijn nog slechts 73 fabrieken door 4000 arbeiders bezet, aldus de minister. Nadat de minister-president nog gewezen had op het verheugende feit, 'dat een zoo ern st: ge crisis geëindigd is, zonder dat eenig on herstelbaar kwaad was geschied, nam de Kamer met 381 tegen 197 stemmen het voorstel aan, om de verdere behandeling der interpellaties te verdagen. BERLIJN, 6 Aug. (D.N.B.) De buitenland sche afdeeling van de N.S.D.A.P. verneemt thans definitief, dat op 24 Juli vier Duitschers door de roode militie zijn doodgeschoten. Zij trachten in een auto van Barcelona uit de Fransche grens te bereiken, doch zjj werden in de voorstad van Barcelona, San Martin, door communisten aangehouden en na een kort ver hoor door een zoogenaamde marxistische re volutierechtbank terechtgesteld, hoewel zij in het bezit waren van geldige papieren. De Zwitsersche kantons d' XJri Scwytz en Unterwalden hebben de herden king van hun onafhankelijkheidsdag met groote feestelijkheden gevierd TOKIO, 6 Aug. Op de rivier Yaloe is bij de stad Toenghoea, niet ver van Moekden, een rivierboot gekenterd. 27 personen ver dronken, 16 worden vermist. ROME, 6 Aug. (Reuter.) Einde clezer week zal Mussolini uit de Campagna naar Rome terugkeeren. Volgens geruchten staat dit in verband met een aantal wijzigingen, welke zullen plaats hebben in het Italiaan sche kabinet. De voorzitter van de arbeidersfederatie Tullio Chanetti zou onderstaatssecretaris voor de cor poraties worden. Verder zouden de drie onder staatssecretarissen in cte militaire departemen ten. Baistrocchi voor oorlog, Valle voor lucht- veart en Cavagni voor marine, tot minister worden benoemd. Ook is er sprake van, dat Achille Starace, de secretaris van de partij, minister van Binnen landsche Zaken wordt, dat hij als secretaris van de partij zal worden opgevolgd door Grandi, en dat baron Aloisi ambassadeur te Londen zal worden. PARIJS, 6 Aug. (Reuter.) Naar de Temps meedeelt, hebben vanmiddag ernstige inciden ten plaats gehad te Oran bij de begrafenis van een communist, die Maandag is gedood in een gevecht tusschen stakende dokwerkers te Mos- tpganem. Vanuit een huis bü de begraafplaats werden schoten gelost op de deelnemers aan de begrafenis. De communisten deden de huizen dooi de vrouwen en kinderen ontruimen en staken ze in brand. Militairen werden gerequi- reerd om de communisten te verspreiden; eenige arrestaties werden verricht en verscheidene per sonen hepen kneuzingen op. In den avond scheen de rust te zijn weergekeerd. ADDIS ABEBA, 6 Aug. (Stefani.) Ten aan zien van de berichten in de buitenlandsche pers wordt thans van officieele Italiaansche zijde meaegedeeld, dat in het Gouvernaat Amhaxa volledige rust heerscht; alles is veilig en de be volking werkt spontaan samen met de Italia nen. lederen dag brengen enkele Italiaansche motorrijders zonder incidenten de post naar Gondar en Debra Tabor. Gouverneur-Generaal Biroli heeft zonder escorte een tocht door zijn gebied gemaakt zonder lastig te zijn gevallen. In verschillende streken aanvaardt de bevol king bankbiljetten van de Italiaansche Bank als betaalmiddel, terwijl zij vroeger steeds wei gerde papieren geld van de bank van Ethiopië te aanvaarden. Ook de Koptische geestelijkheid werkt samen met de Italiaansche regeering. Aboena Abraham, de bisschop van Westelijk Abessinië, heeft doen weten dat hij na den regentijd een bezoek zal brengen aan Addis Abeba. De markten van Debra Marcos en Debra Tabor worden weer meer dan ooit door de be volking bezocht. Bij de Olympische zeilwedstrijden te Kiel had men op den derden dag met zeer stormachtig weer te kampen Een redacteur van een voormalig katholiek dagblad zendt aan het K.W.P. het volgend be richt, dat dit geheel voor rekening van den overigens alleszins betrouwbaren inzender laat. Toen Mgr. Graaf von Galen, Bisschop van Münster, onlangs aan het hoofd van een bede vaart Kevelaer binnentrok, werden door de S.A.-leden de vanen en vlaggen, die door de processiegangen» werden meegevoerd, in be slag genomen. De Bisschop van Münster schreef toen op zijn visitekaartje eenige woorden, die een ultimatum aan den burgemeester bevatten: „Indien de vlaggen en banieren niet binnen 20 minuten zijn terugbezorgd, neem ik het Ge nadebeeld uit Kevelaer mee naar Münster." Daarmee zou Kevelaer ophouden een bede vaartplaats te zijn, hetgeen voor dit kleine stadje den ondergang zou beteekenen, daar alle neringdoenden en heel het hotelbedrijf uit sluitend afhankelijk zijn van de 700.000 pel grims en bedevaartgangers die jaarlijks naar dit genade-oord komen. De burgemeester van Kevelaer heeft onmid dellijk verordend om de vaandels en banieren 'erug te geven, waarna de processie verder een normaal verloop had. OSLO, 6 Aug. (Reuter.) Even voor midder nacht verschenen gisteren in een auto eenige personen voor de woning van Trotzky nabij Hicnefoss en niettegenstaande de protesten van een jong meisje, dat alleen thuis was, drongen zü de woning binnen. Zij doorzochten het bureau van Trotzky, doch namen de vlucht toen het meisje de politie opbelde. Deze achtervoigde de indringers en wist hen te grijpen. Een onderzoek van den auto leverde niets op. Men vermoedt dat de indringers deel uitmaken van een fascisti sche organisatie. Lord Halifax, die Eden vervangt, is uit Lon den vertrokken, om zijn vacantie in Yorkshire voort te zetten. Gemeld wordt, dat Engeland de door Frankrijk te Rome en Lissabon onder nomen stappen steunt. Naar vernomen wordt, zou prinses Maria van Fismont in het begin van het volgend jaar een blijde gebeurtenis verwachten. De prinses heeft haar gemaal niet naar Berlijn vergezeld en verblijft met haar dochtertje, prinses Maria Pia, op het kasteel Val Aosta, hetgeen dit be richt schijnt te bevestigen. Na langdurig zoeken door duikers heeft men thans op den bodem van de Jenissei het wrak van het civiele vliegtuig no. 119 gevonden, dat sedert enkele dagen werd vermist. De piloot en de passagier zijn nog niet gevonden en het zoeken wordt voortgezet De Sovjet-Russische vliegers Levanevsky en Levhenko, die een vlucht maken van San Pe dro naar Moskou, zijn te Oakland aangekomen, waarmede zij de eerste etappe volbracht heb ben. TIFLIS, 6 Aug. Georgië is door een hevige aardbeving geteisterd. De bevolking werd door een paniek gegrepen. Men weet nog niet of slachtoffers te betreuren zijn. Er zou vrijwel geen hoop zijn op redding van de mijnwerkers, ingesloten bij de mijnramp in Engeland. Sir Samuel Hoare stelde een particulier plan op voor Engelsch-Japansche samenwerking. De Grieksche premier Metaxas herhaalt de re geringsverklaring voor de buitenlandsche pers vertegenwoordigers. Alleen Portugal antwoordde nog niet op het Fransche vooistel tot non-interventie in Spanje; men werkt aan de opstelling van den tekst eener overeenkomst. Nieuw kabinet gevormd voor Catalonië; nog steeds plunderingen te Barcelona; voorberei dingen der regeeringstroepen tot een aanval rond Irun. Dreigende staking bü Haarlemsche stoomverf- fabriek. Bij de Olympische spelen werden drie nieuwe wereldrecords gevestigd. Mej. ter Braake vijfde in de finale 80 meter horden. Achtervolgingsploeg bü de wielerwedstrijden door pech uitgeschakeld. Van Vliet plaatst zich in de achtste finale. Nedcrlandsch hockey-elftal wint met 41 van Zwitserland. New Yorksche Beurs: onregelmatige stemming. Verbetering in de tweede helft. Gunstig slot. O Hebt u niets vergeten? ,JJebt u niets vergeten?" staat met geëmailleerd plaatje op menige ma gazijndeurEn de rubriek „gevonden voorwerpen" illustreert hoe vergeet achtig de menschheid is. Tram- en spoordirecties moeten geheele afdee- lingen voor gevonden voorwerpen er op na houden en het is wonderbaarlijk wat men al zoo vergeet mee te nemen. Wat minder vergeetachtigheid zou ons heel wat verlies en displezier be sparen. We vergeten te veel. We moe ten soms een heelen tocht terug doen omdat we vergaten iets mee te nemen wat we noodig hadden. We denken soms aan veel nutteloos en het noo- digst vergeten we. Zoo gaat het ook in heel ons be staan. Wat minder vergeetachtigheid zou ons veel 'gemak opleveren. De protestanten hebben in de nabijheid van het Olympisch stadion te Berlijn een tent op geslagen, om aldaar godsdienstoefeningen te houden. Een Berlijnsch blad bespot dit: „Be langstellenden in de Olympiade moeten weten, dat in deze tent geen hoogspringende dominees te bezichtigen zijn. Hier wordt een Olympiade met den Bijbel bedreven. Dominees en evange listen zullen hier spreken over „duldermoraal of heldenfiguur", waarmede zij dan absoluut niet Olympische sporthelden bedoelen." De courant, die het Christendom hier met hoon overgiet, is, naar de Moskousche taal te oordeelen, waarschijnlijk een illegaal blaadje der Duitsche communisten, zoudt u wellicht denken. U hebt het mis, zegt de Reichspost: „Zoo schrijft het Schwarze Korps, het hoofd orgaan der S.S., in zijn laatste nummer. De Moskovieten kunnen tevreden zijn. Hun zaken worden voor hen kosteloos behartigd." STOCKHOLM, 6 Aug. De gemeentelijke tele foondienst heeft het mogelijk gemaakt om een voudig door het aanslaan van een zeker tele foonnummer automatisch de weersvoorspelling dooi te geven. Tot dusver kon men telefonisch den tijd vragen, welke automatisch door mid del van een gramofoonplaat werd medegedeeld. Op dezelfde wijze kan men thans te weten komen, wat voor weder het zal worden De eer ste tien dagen van de nieuwe installatie moest gemiddeld op 12400 aanvragen per dag worden geantwoord. INj IMVUUUÜIllimmniIJDJ) 4/X? Stand op Vrijdag l uur v.m.: 759-5 Vorige stand: 7«ss

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1