STADSNIEUWS Levensmiddelen ww* dg wwk 15ct. ISct. Haarlem, 7 Aug. CUBA OVERAL MORGEN Gc EEN SPRAKE VAN! VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1936 De staatsgreep in Griekenland De mijnramp in Engeland AGENDA Nette R.K. Dienstbode m - POFFERTJES EN WAFELAVOND DE DREIGENDE STAKING TE HAARLEM Uiteenzetting van de directie KONINGINNEDAG TE HAARLEM En de landelijke ruitersport in de steden PROPAGANDACLUB TE OVERVEEN Geanimeerde bijeenkomst MUZIEK VOLKSCONCERT H.O.V. Soliste: Bertha Kalff, viool HERWONNEN LEVENSKRACHT De nationale loterij VERKOOPINGEN Weekeind-trein naar Brussel Personalia Jubileum fa. Huykman De nieuwe steunregeling Wielrijder in de Bleekersvaart BURGERLIJKE STAND UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL Personalia HEEMSTEDE Gouden huwelijksfeest t BENNEBROEK SANTPOORT AUe communistische Kamerleden te Athene gearresteerd 57 dooden worden betreurd Lagere woninghuren Regeering is bereid door steun daartoe mede te werken CRICKET Engelschen winnen met acht wickets Tweede dag van den wedstrijd Flamingo'sH arrow W and er er s Bioscopen 8 Augustus Bioscopen WIELRENNEN R.K.W.V. Achilles H. R. C. „Excelsior" RIJKSVISCHAFSLAG 4 en 6 cent van ouds bekend F. J. MARTENS - Doelstraat 33 Telef. 15825 AUGURKEN ZSCI. 10 CAKES AJCI. OP ONZE LUNCHROOM! van 8 tot 10 uur GR. HOUTSTR. In ons ochtendblad meldden wij, dat de Ned. Ver. van Fabrieksarbeiders enkele dagen geleden bij de N.V. Haarlemsche Stoom verf fabriek te Haarlem een ultimatum gesteld heeft, als ver weer tegen een aangekondigde loonsverlaging van 14 cent per uur. De directie heeft hierop nog in het geheel niet gereageerd, zoodat de staking, naar het zich thans laat aanzien, op 10 Augustus a.s. zal ingaan. Wij hebben thans van de directie de volgende Uiteenzetting ontvangen Reeds enkele jaren zijn wij bezig om tot een andere regeling met een gedeplte van het perso neel te komen. Wij hebben reeds lang geleden ons bereid verklaard om tegenover loonsvermin dering een garantie te stellen voor een vaste werkweek. De onderhandelingen met de organi saties leidden niet tot een resultaat van betee- kenis. Telkens drongen wij aan op loonsverlaging of vervanging van oudere krachten door jongere, daar wij te concurreeren hebben met bedrijven waar met veel goedkcopere krachten wordt ge werkt. De omstandigheden dwongen ons om deze kwestie nu eindelijk te regelen; wij kregen nu wel een voorstel van de organisatie, maar totaal onvoldoende. Oorspronkelijk werd een nieuwe regeling voor gesteld per 4 Juli; deze werd afgewezen en het personeel per 1 Aug. ontslag aangezegd, wat later tot 15 Aug. werd uitgesteld in overleg met de or ganisatie. Wij blijven bereid, personeel opnieuw aan te nemen na dien datum, maar tegen voor waarden die ons bedrijf toelaten. Het gaat hier om 13 man. Het bestuur der Kon. Federatie van landelijke rijvereenigingen deelt ons, naar aanleiding van de plannen, betreffende het ruiterfeest op 31 Augustus a.s. te Haarlem nog het volgende ter oriënteering mede: Het doel der landelijke ruitersport-beweging is kortweg: de liefde voor en de kennis van het paard aankweeken om daardoor het gebruik van het paard in het bedrijf te bevorderen. De sport is daartoe slechts een middel om dat doel te bereiken. De beweging bestaat juist tien jaren en met allerlei festiviteiten wordt dat her dacht. Men meent daartoe het recht te hebben omdat het een der weinige plattelandsorganisa ties is, die groote levensvatbaarheid blijkt te be zitten. Ook in de steden dringt de landelijke ruiter sport door. Plaatsen als Gouda, Almelo, Hengelo, Winterswijk. Hilversum, Woerden e.d. hebben een plaatselijke rij vereeniging, waarin hoofdza kelijk personen mederijden, die er een werkpaard na houden (b.v. slagers, bakkers, steenkolen- handelaten, groentenboeren), omdat aan de wed strijden alleen bedrijfspaarden mogen deelne men! De stedelijke rijclubs behoeven lang de slecht ste niet te zijn. Die te Gouda oogst b.v. steeds veel succes. Dat Haarlem zelf niet over een landelijke rij vereeniging beschikt is eigenlijk onbegrijpelijk. Nu moeten de demonstraties door vereerfigingen van buiten Haarlem worden gegeven. Wellicht dat door aandachtige beschouwing van het werk der plattelanders (en de overtui ging dat men te doen heeft met werkpaarden die dbn volgenden dag weer voor den wagen loopen) ook Haarlem binnenkort een afdeeling binnen haar muren herbergt, die er wezen mag. Dan zal weer een schrede verder gezet zijn op den weg, die de Kon. Federatie zich heeft ge steld, ni. populariseering der paardensport. Donderdagavond hield in gebouw „Domi" te Overveen de parochiale propagandaclub, onder leiding van den heer G. A. Topper een goed bezochte vergadering. Mede waren aanwezig de voorzitter en secretaris van de afdeeling Haar lem IV der R.K. Staatspartij. Uit de mededeelingen bleek o.m. dat de voor zitter der parochiale propagandaclub, de heer J. C. A. Westenbroek, door omstandigheden had bedankt. In zyn plaats werd bij acclamatie gekozen de heer G. A. Topper. Ook kreeg by stemming de heer A. v. d. Veldt thans zitting in het bestuur. Uit het resumé van den secretaris bleek voorts, dat door het bestuur reeds veel voor bereidend werk is verricht, zoodat verwacht kan worden, dat met aller medewerking spoedig een krachtige activiteit op politiek, sociaal en cul tureel gebied in de parochie Overveen zal wor den ontplooid. Als eerste actie wordt nog deze maand met de „OpmarÈch"-campagne begonnen. Dit ge beurt niet zoozeer om politieke winst, maar veeleer om hooger doel. Goede en eerlijke voorlichting toch, roept op tot onverzwakten en onverflauwden strijd tegen misleiding en opruiing. Nog vele punten van actie werden in deze vergadering besproken en zullen in den a.s. winter zooveel mogelijk worden uitgevoerd. Na gebruikelijke rondvraag sloot de voorzit ter deze geanimeerde vergadering. Een prachtige opkomst op deze zomeravond concerten blijft zich handhaven, en, zooals wij reeds opmerkten, juist het feit dat de jongere generatie zoo uitstekend vertegenwoordigd is, doet alle goeds verhopen voor de toekomst, We kunnen dan ook slechts verwachten dat de reeks van zeven bijzondere Vrijdagavondconcer ten tegen sterk gereduceerden prijs, waarvoor gisteravond door een der bestuursleden nog eens een lans werd gebroken, veel aftrek zal vinden, speciaal onder de jongeren, die toch hier een gelegenheid krijgen om goede muziek te be luisteren, als nooit te voren. Daarenboven wordt de betaling hun ook nog zoo gemakkelijk mogelijk gemaakt, zóó gemakkelijk zelfs, dat ze de zeven concerten desnoods in acht ter mijnen kunnen betalen. Hier is de uitroep van toepassing: „M'n liefje, wat wil je nog meerom het maar eens wat gewoontjes uit te drukken. Laat men daarom niet wach ten met zich op te geven. Het optreden van kunstenaars van den eersten rang waarborgt avonden van het hoogste muzikaal genot. Nu het zesde Volksconcert. Geopend werd met het zelden gespeelde Concerto voor Strijkorkest van den Italiaan- schen componist, aan het hof van den Zonne koning Lodewijk XIV, Jean Baptiste Lully. Een charmant werk, vol variatie, dansmuziek van den allereersten rang, met de onmiskenbare hoofsche gratie van een koninklijk ballet. Daarvoor zal ze ook wel bestemd zijn geweest, want men weet dat Lully, aanvankelijk violist in de Koninklijke Muziekkapel, de stichter werd van het speciale strijkorkest, genoemd „de zestien violen van den koning", dat de feesten en tooneelvoorstellingen opluisterde met zijn balletmuziek. De lichtere tempi vlotten zooals bijna steeds, ook gisteravond het best, en het werk had over het geheel aanmerkelijk succes. Veel succes ook oogstte Bertha Kalff met het Viool-concert in A gr. terts, een der charmant ste vioolconcerten, die wij kennen. Voor het teere, echt vrouwelijke, dat het spel dezer Haagsche violiste aankleeft, is dit werk onge twijfeld uiterst dankbaar. Toch hadden we gaarne hier en daar een wat meer bewogen ac cent gehoord, voornamelijk in het Adagio, waarvan de cadens nochtans zeer lofwaardig tot ons kwam. In de Allegro-tempi mist de violiste nog te zeer den Aufsch wung, wordt de kernachtigheid van het motief te weinig bena drukt, en vormt daardoor een iets te slappe in leiding of overgang voor de orkestpassages. Het samenspel was nochtans uitstekend en vooral toen dirigent Adam zijn musici na het eerste deel wat terughield wat klankgeving betreft, kwam het spel der soliste beter tot zijn recht. De geliefde vijfde Symphonie van Dvorak, „Aus der neuen Welt" is nog altijd in staat om het muzikale gemoed te bevredigen, zooals ook gisteren weer het geval was. Dirigent Adam weet zijn musici met was. Dirigent Adam weet zijn musici met groote handigheid over moeilijke passages heen te leiden en zijn inzicht in de partituur wordt steeds verdiepter, terwijl zijn directie wint aan beheersching en daardoor de muziek aan door zichtigheid en strakheid van de groote lijn. Dat was ook gisterenavond de reden van zijn wel verdiend succes, dat hij met zijn collega's deelde. Het volgend volksconcert vindt plaats op Donderdag 13 Augustus, met Corrie Bijster als sopraan-soliste, Hans Osieck aan den vleugel en Frits Schuurman achter den lessenaar. J. S. Herwonnen Levenskracht gaat zijn vierde nationale loterij houden! Herwonnen Levens kracht moet het geheele jaar actief zijn wil het met kracht en doelmatig de tuberculose kunnen bestrijden. De zomer leent zich het best voor de bloempjesdag<en. In den nazomer het werken voor en verkoopen der loten van de nationale loterij. In het najaar een actie voor donateur of een subsidie en in den winter een intensieve actie voor het stuiversfonds. Zoo heeft het plaatselijke comité altijd werk genoeg. Zoo is dan nu weer ingeluid de actie voor de nationale loterij. Waarvoor is zij bedoeld? Zoo als men weet heeft Herwonnen Levens kracht in Bilthoven een sanatorium met een complex gebouwen, waarop nog een zware schuldenlast rust. De opbrengst dezer loterij is nu bestemd voor de rente en aflossing van deze groote schulden. Steunt men dus allereerst een meer liefdadig doel, ook heeft men een kans, mooie prijzen te winnen. Den prijs der loten en de fraaie prij zen welke verloot worden, vindt men in een advertentie in dit nummer vermeld. Dames en heeren, die zich disponibel willen stellen voor den verkoop der loten, gelieven zich te vervoegen bij den penningmeester den heer J. W. de Graaf, Grebberstraat 2, die alle inlichtingen verschaft omtrent den verkoop. Vervolgens zijn loten vekrijgbaar bij de hee ren P. -Deyt, Leidschestraat 103, B, Reijnders, Zomervaart 134 en J. W. de Graaf, Grebber straat 2 en aan het gebouw St. Bavo. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie in dit nummer. Uitslag van de verkooping in ,,'t Notaris huis" te Haarlem op Donderdag 6 Aug. 1936: De woonhuizen, kantoorgebouwen, schuren, erf en weg (Rollandspad) te Haarlem aan en bij het Brouwersvaartpad Nos. 8, 6, 6a, 2 en 4, f 9425.H. Smolenaars. Het huis met koepel, bloembollengrond met schuur te Haarlem bij en aan het Brouwers vaartpad No. 2a, f 12.250.—A. Overakker. Het huis met naastgelegen schuur es. erf te Haarlem aan het Rollandspad nos. la en 1, f2725—, W. Hoek. Bloembollengrond en Notweg te Haarlem langs de Brouwersvaart, genaamd „schoonoord, Buitenstuk Noordzijde", flO.OOO.P. H. Borg- houts. Bloembollengrond, genaamd „Schoonoord, Mid denstuk", te Haarlem, tegen en ten zuiden van perceel 4, f 8.000.G. J. Kool. Bloembollengrond genaamd „Schoonoord, Bui tenstuk Zuidzijde", te Haarlem tegen en ten zuiden van perceel 5, f 8.250.J. P. Groenen dijk. Een perceel grond, geschikt voor bouwterrein, te Haarlem aan het Brouwersvaartpad, f 1875, D. Hoogeboom. Een huls met erf en tuin met garage te Heemstede aan de J. C. van Oostzanenlaan 10, hoek Lucas van Leydenlaan, f 6.525.H. N. Verdel q.q. Een heerenhuis, erf en tuin met garage te Bloemendaal aan de dr. D. Bakkerlaan no. 72, hoek ESschenlaan, f 13.700.E. E. Stoel q.q. Een huis met afzonderlijke bovenwoning en erf te Haarlem aan de Delftstraat no. 1 zwart en rood, f 1975.J. W. v. d. Kamp Sr. Een huis en erf te Haarlem aan de Oranje straat no. 109, f 2360,J. M. Pellemans. Een winkel- en woonhuis, erf en grond met poort te Haarlem aan de Lange Veerstraat 34, f 14.000.H. Busscher q.q. Een woonhuis, erf, voor- en achtertuin met poort te Haarlem aan de Jordensstraat no. 50, f4140.—, W. J. Steevers. Wij vestigen de aandacht op een advertentie in dit nummer betreffende den Extra-weekeind trein 3e klasse tegen speciaal tarief welke loopt van Amsterdam, Haarlem, Leiden, Den Haag, Delft, Schiedam en Rotterdam naar Brussel. De heenreis is Zaterdag 15 Augustus en de terugreis Zondag 16 Augustus. Onze stadgenoote, mej. W. J. M. Govaerts, is geslaagd voor het practijkexamen in Engel- sche Handelscorrespondentie, afgenomen van wege de Vereeniging van Leeraren in de Han delswetenschappen. Dinsdag 4 Augustus was het 50 jaar geleden, dat wijlen de heer Alex Huykman zich als maat schoenmaker te Haarlem vestigde. Zijn zaak wordt thans gedreven door zijn jongsten zoon, den heer Ph, Huykman, Bakenessergracht 53. De naam Huykman heeft reeds meer dan 150 jaren in de schoenmakerswereld een groote be kendheid gehad. Dat deze bekendheid in den loop der jaren niet verminderd is, bleek wel uit de buitengewone belangstelling welke de heer Huykman deze week zelfs uit het buitenland mocht ondervinden. De ledten van het R. K. Werkliedenverbond, afdeeling Haarlem hebben aan de in spoed bij een gebrachte vergadering te Utrecht het vol gende telegram gezonden. „Verzoeken uw vergadering met klem vast te houden aan afwijzend telegram inzake huurtoe- slag inclusief standaardloon, door u verzonden aan minister. Uiterste grens bereikt." Donderdagmiddag had op den Bleekersvaart- weg te Heemstede een aanrijding plaats tus- schen een wielrijder en een driewienge bak fiets. De wielrijder, genaamd P. H. W„ wenen de te Heemstede, raakte daarbij het beheer over zijn stuur kwijt en kwam in de Bleekers vaart terecht. Door omstanders werd hij ech ter spoedig weer op het droge gebracht. Hij bleek door dit ongeval aan een zijner vingers gewond, terwijl zijn bril en eenig geld ver moedelijk in het water verloren zijn geraakt. Geboren: 6 Augustus: D. Westra—Volland z; G. A. M. SorgdragerSmits z; A E van RooijHeemskerk z; A. M.. SempAker boom z. Overleden: 6 Augustus; G. P. Mossinkoff, 69 j., Parklaan; J. Heeres, 79 j„ Kritzingerstraat. Op het te Utrecht gehouden examen voor het politie-diploma, ingesteld door den Eond van Chr. Pol. in Nederland, slaagde onze plaats genoot de heer J- Voerman voor het diploma met aanteekening. Voerman was een leerling van den heer G. K. Togtema, hoofdagent rechercheur van politie te Bloemendaa. Koninginnefeesten Volkswedstrijden om fraaie prijzen. Op Maandag 31 Augustus zullen op de „Vinkebaan", gelegen tusschen zomerzor- gerlaan en Donkerelaan, de volgende volkswed strijden gehouden worden: Voor jongens: Autopedrijden 7 en 8 jaar; zak- loopen, 9 en 10 jaar; tonloopen, 11 en 12 jaar; hardloopen met hindemissen 13 en 14 jaar. Voor meisjes: Pensteken, 7 en 8 jaar; autopëd- rijden, 9 en 10 jaar; tonloopen, 11 en 12 jaar; ringsteken op rijwielen, 13 tot 15 jaar. De deelname is uitsluitend opengesteld voor Bloemendaalsche en te Bloemendaal school gaande kinderen. Burgerlijke Stand Geboren: M. L. Th. Re- dekeGoes, zoon; M. W. A. M. Kriegervan der Schoot, zoon; C. J. M. van OgtropPovel, dochter; E. van TienhovenRypperda Wierds- ma, 2 dochters; C. M. Marchandvan dén Raadt, zoon; Th. W. WarmerdamJansen, zoon; E. ValkTerpstra, zoon; J. P. VrijAn- driesen, dochter. Ondertrouwd: F. R. van de Stadt en R. M. C. Leendertz; J. Dingerdis en J. W. Borreman. Getrouwd: F. Dol en C. M. J. Sehoorl. Overleden: C. Planije, 63 jaar, echtgenoote van P. Meijer; M. van Diemen, 49 jaar, echtgenoo te van B. C. van Saase, overl. te Haarlem; A. M. Nije, 74 jaar, wed. van A. S. Keurschot. Dinsdag 25 Augustus herdenkt het echtpaar L. Kulk en J. M. Wildschut, wonende Drie- heerenlaan 8, den dag dat het 50 jaar geleden in den echt werd vereenigd. Hoewel de bruide gom geen geboren Hbemsteder is, zal het wei nig bekend zijn dat zijn wieg in Llsse heeft gestaan. De bruid echter is een rasechte Heem- steedsche en van een oude bekende familie. In 1884 kreeg de heer Kulk zijn vaste aan stelling als brievenbesteller te Lisse, en leerde in Hillegom bij zijn oom, die daar aan de post was, zijn toekomstige echtgenoote kennen. Nog 5 jaar woonden zij in Lisse, doch in 1891 vroeg hij overplaatsing naar Heemstede. In deze functie was de heer Kulk spoedig een algemeen bekende, vooral daar in dien tijd Heemstede nog maar een kleine plattelandsge meente was. Van de zorgen des levens is het gouden bruidspaar niet verschoond gebleven. Het loon van een brievenbesteller was vooral in zijn eerste jaren slecht, terwijl het gezin uit groeide tot een 12-tal kinderen, waarvan nu 10 nog in leven. In totaal zijn er 27 klein kinderen. Naast de zware diensten van soms 12 uur loopen per dag vroegen tuin en andere extra bezigheden veel zorg. En begrijpelijk is, dat de moeder met zulk een klein loontje maar geen hulp in de hulshouding kon krijgen, en er dag en nacht gewerkt moest worden om de eindjes der weken aan elkander te knoopen. Maar trots al die zorgen zijn bruidegom (thans 76 jaar) en bruid (die 72 jaar is), nog vrij kras. Toch heeft dit voorheen nog wel wat te wenschen gelaten. In 1920 kreeg de bruidegom een ernstige ziekte, zoodat hij in 1921 zijn pen sioen moest aanvragen, en den postdienst na 38 dienstjaren verliet. Gisteren zijn de bruidsdagen ingegaan. Door de bewoners dér Drieheerenlaan, waar het echtpaar nu al 26 jaar woont, is een fraaie eerepoort gebouwd, welke den geheelen avond veel belangstelling trok. Het zal het gouden paar in de komende bruidsdagen Zieker niet aan belangstelling ont breken. Voor hen die het gouden paar willen felici- teeren is daarvoor gelegenheid Zondag 9 Aug. van 3—5 uur. „Witte Kruis" In het koffiehuis „Oud Berg en Dal" had een buitengewone algemeene le denvergadering plaats onder leiding van den heer A. Vis, Deze vergadering was belegd op verzoek van twee leden, die wilden weten waar om de oud-voorzitter was heengegaan. De voorzitter zeide dat van dr. van Aalst bij het bestuur een schrijven was ingekomen, waarin deze van een verregaand wanbeheer van het bestuur sprak. Het geval ging hoofd zakelijk over de ligtenten, waarvan er een door den magazijnmeester zou zijn uitgegeven zon der voorkennis van den dokter. Ook werd geen kennis gegeven aan het consultatiebureau te Haarlem en Leiden. De voorzitter zeide, dat van dr. van Aalst twee brieven waren ontvangen, waarin van be drog van den magazijnmeéster werd gesproken en dat daarom de samenwerking niet mogelijk was. De heer Hazebroek was bereid de genoemde feiten te weerleggen en zeide o.m. zelf bij den dokter te zijn geweest op verschillende tijden, doch dat hij geen gehoor had gekregen. Na het lezen der bestuursnotulen werden aanmerkin gen gemaakt door den oud-voorzitter, die bleef volharden bij zijn ingenomen standpunt, niet meer met den magazijnmeester in het De- stuur te willen zitten. Dr. van Aelst zeide o.m. dat de magazijn meester zonder kennis aan den voorzitter te geven, een tent had besteld. Langdurig werd deze kwestie nog besproken zonder tot 'n ver gelijk te komen en waarbij vaak zeer onvrien delijke woorden gesproken werden, waarover de voorzitter zijn afkeuring te kennen gaf. Ten slotte diende dokter van Aalst een motie van wantrouwen tegen den magazijnmeester in, met den uitslag: 12 stemmen tegen, 3 blanco 2 ongeldig en 31 voor, van de 48 aanwezigen van de 660 a 700 leden. Een voorstel van den heer Zomer, dat het geheele bestuur zou aftreden, zal worden on derzocht en in een volgende vergadering in be handeling komen. Personalia De heer A. J. M. v. d. Blink, alhier, is geslaagd voor het examen Fransch L.O. Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag BELGRADO, 6 Aug. (Reuter). Naar hier uit Athene wordt vernomen, heeft de nieuwe dictatuur van Metaxas de politieke kringen verrast. Men kan nog niet voorzien, welke houding de partijen zullen aannemen, doch men ver moedt, dat naast de communisten de extremis tische partijen van minder belang en de libe ralen van Sofoelis staan. Men verklaart, dat Metaxas voor het afkondigen van de dictatuur een overeenkomst heeft gesloten met de militaire leiders, wien hij heeft beloofd, dat geen wijzi ging zou worden gebracht in het huidige offi cierscorps. Alle communistische kamerleden zijn ge arresteerd, behalve de leider van de nar tij, Sklavenasa, die in Zwitserland vertoeft, ook anderen, die met de communisten samen gingen, zijn gearresteerd, zooals het .iberale kamerlid Kazos en professor Valos. aan die vraag niet kan worden voldaan zonder productie van nieuwe woningen zoo is de Re geering in beginsel bereid steun ingevolge de woningwet te verleenen, mits de te bouwen wo ningen, die selfsupporting moeten zijn, van lage huur zijn. De algemeene staking verloopt kalm. dank zij de maatregelen va».,da.reeefiftaig. verbia-,^.^.--• dingen mét iet buïtèfllahóf zi'jn vtóhïoken. Tïaar .Ttfhtnlf WfeWhlerna de nog nöodige riiiis bij- verluidt, heeft de vroegere, minister van oorlog,, Papagos, thans chef van deft generalen sta!, een belangrijke rol gespeeld in dezen staats greep. Het leger bevindt' zich nog steeds in alarmtoestand,, gedurende den nacht patrouil leeren cavalerie en gendarmen door de straten, de openoare gebouwen en strategische punten blijven door militairen bezet. Alle hoop op redding opgegeven In den loop van den avond heeft men practisch alle hoop laten varen nog één der 36 vermisten levend aan te treffen. Wanneer z(j niet tengevolge van de ont ploffing gedood zijn, moeten zij toch hoogst waarschijnlijk 't leven hebben verloren door de verstikkende gassen, die na de explosie de mijngangen vulden. In totaal zullen dus 57 dooden betreurd moeten worden. Honderden vrouwen, kinderen, bloedverwanten en vrienden der slachtoffers, die geduldig op berichten omtrent de vermisten gewacht heb ben, vrijwel steeds in een neerstroomerden re gen, zijn nu doornat huiswaarts gekeerd. Het was niet noodig vrijwilligers op te roepen voor het bergingswerk, daar arbeiders uit de mijn en mijnwerkers uit de naburige mijnen zich in grooten getale hebben aangemeld voor het in het werk stellen van pogingen om hun kameraden te redden. De Minister van Sociale Zaken heefr aan de gemeentebesturen een schrijven gericht naar aanleiding van zijn rondschrijven d.d 31 Juli 1936, afd. W. en S. betreffende steunverlening er werkverschaffing. Hij meent dat het om trent den huurbljslag bepaalde de vraag naar woningen met lagere huren dan de geldende zal vermeerderen. Met betrekking tot diverse complexen van woningen, met RUkssteun ingevolge de woning wet gebouwd kan zich dientengevolge de wensch doen gevoelen tot verlaging, dan wel verdere verlaging, van de huren. De Regeering is bereid daaraan mede te wer ken door het verleenen van bijdragen subsi diair extra-bijdragen, ingevolge de woningwet, een en ander op den tot dusverre geldenden voet. Voor zoover zich de wenschelijkheid van huurverlaging gepaard met Rtjkssteun als be doeld, mocht doen gevoelen, ziet de minister de voorstellen tot huurverlaging tegemoet. Mocht de vraag naar woningen van lage huur waarde dergelijke afmetingen aannemen, dat Donderdagmorgen sloot de captain der Har row Wanderers, C. R. Anson, de innings, nadat deze den vorigen dag bij den stand van 148 for 6 was afgebroken. Hij verkreeg hierdoor dus een voorsprong van 58 runs op de eerste innings Dr. M. Jansen had bij de Hollanders het beste gebowled en zijn cijfers 355 waren dan ook volkomen verdiend. De cijfers van mr. G. Ham burger 2>7 waren zeer geflatteerd, verder P. de Ruig 1—29, A. Maas 6—19, R. E. Stone 0—17 en E. Inglis Arkell 012. De Flamingo's begonnen om elf uur aan hun tweede innings en openden met E. J. A. Schill en jhr. F. Hooft Graafland. Laatstgenoemde werd reeds in de eerste over van G. A. Stogdon gebowled, terwijl E. J. A. Schill hierop door R. N. Bond gebowled werd. Toen het totaal 15 was, viel het derde wicket, namelijk dat van A. Loggere, toen hij goed door W. M. Welen in de stips op het bowlen van G. A. Stogdon wsrd gevangen. Een run later werd ook W. O. F. Wittebol door Mac Connell zeer fraai op het bowlen van R. N. Bond gestumped. Dr. M. Jansen en R. E. Stone wisten daarna door zeer voorzichtig spel stand te houden. Zij speelden zeer voorzichtig en de runs kwamen nu dan ook zeer langzaam. Op 40 had eindelijk W. M. Welch succes, toen hij dr. M. Jansen gevangen kreeg in de slips voor een kalme 19. J. J. v. Tien hoven, die nu inkwam, scoorde snel 12 runs en werd na een mislukten slag door W. M. Welch gevangen (663). Op hetzelfde totaal vielen nog twee wickets, namelijk die van mr. G. Ham burger, achter het wicket gevangen voor nul en die van R. E- Stone voor een zeer goede 18 (waaronder een zeer harde zes op A. Duveen). Twee runs later moest ook P. de Ruig vertrek ken, toen hij mooi in de slips door R. N. Bond gevangen werd. Met den laatsten man in trachtte A. Maas het nog te forceéren. Hij scoorde op drie ballen van A. Duveen zeven runs, maar op den vierden bal werd E. Inglis Arkell gevangen door W. M. Welch na een harden slag. Het totaal was nog 72 geworden met inbegrip van 10 extra's. De Hollanders hadden dus wederom met het bat gefaald. Het fielden der Engel schen was zeer goed, evenals het bowlen. De verhoudingscijfers waren: G. A. Stogdon 2—18, R. N. Bond 2—7, A. Duveen 320 en W. M Welch 3—11. De Harrow Wanderers moesten dus om te winnen 15 runs maken- A. H. C. Duveen en R. N. Bond ojjenden de innings. Eerstgenoemde ■werd reeds in de eerste over door jhr. F. Hooft Graafland gemist, meer werd toch even later zeer mooi eenhands door mr. G. Hamburger ge vangen op het bowlen van E. Inglis Arkell. Op 11 deed mr. G. Hamburger wederom 'n fraaien vang, toen, hij nu R. N. Bond uitving, evenals op, het bowlen van E. Inglis. Arkell. M. T. Gebouw „St. Bavo": R.K. Bevolkingsbureau 8 uur. Re-mbrandt Theater: „Top Hat" 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Zoo'n aap van een jongen" 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Vorstelijke Emigranten", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „Hallo! Hallo! Hier Amerika", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo": Geel Wit, 6 uur: gewo ne zittingen 4 en 7 uur. Stadsschouwburg: Ver. leden van het Ver. Rott. Hofstad-Tooneel „Heilige Sammetje", 8 uur. Rembrandt Theater; „Top Hat", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor' Theater; „Vorstelijke Emigranten", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater; „Hallo! Hallo! Hier Ame rika", 2.30, 7 en 9.15 uur. cinema Palace: „Zoo'n aap van een jongen", 2.30 7 en 9.15 uur. Palace Filmac 115 uur. Donderdagavond hield bovengenoemde ver eeniging een trainingsrit over 40 K.M. Daar het weer niet best was, verschenen er ni.et veel deelnemers aan den start. De eindsprint was zeer spannend daar Kemp slecht^ met een half wiel van D. Been wist te winnen. De uitslag was als volgt: 1 Kemp, 2 D. Been wiel, 3 Koelemij, 4 v. Sprundel, 5 Buis, 6 de Vries, 7 Schrama, 8 de Klerk, 9 Vergers, 10 v. Egmond, 11 Siebeling, 12 Poeke, 13 Koelcmijer, 14 de Graaf. De rest had opgegeven. De Clubontmoeting tusschen Le Champion en Achilles, welke door het slechte weer niet kon plaats vinden, is uitgesteld tot a.s. Dinsdagavond 7 uur. een te slaan, waarna er gestopt werd, zöodat de Harrow Wanderers hun tweeden wedstrijd wonnen met 8 wickets. Zooals reeds vermeld, had E. Inglis Arkell de twee wickets genomen, voor slechts 5 runs, verder A. Maas 0—8 en R E. Stone 03. Een advertentie behoeft geen „kapitalen" te kosten. Plaats maar eens een Omroeper! Rubri ceering en gelijkvormige zetwijze. Billijk hen- Iels tarief. Bovengenoemde vereeniging hield trainings wedstrijden voor A-, B- en C-klassers. Alle categorieën reden 35 K.M. met drie klassemen ten. Allereerst startten de A-klassers. Na feilen strijd werd de uitslag ten slotte: 1 H. v. Kleef 16 pnt.; 2 W. Fennis 13 pnt.; 3. v. Haarlem 11 pnt.; 4 Philippo 7 pnt.; 5 B. Fennis 6 pnt.; 6 Matzen 5 pnt. (pech). Bij de B-klassers werd ook fel gestreden en vooral het fraaie rijden van P. Jansen dient vermelding. De uitslag was: 1 P. Jansen 18 pnt.; 2 J. Walgien 15 pnt.; 3 H. Jansen 8 pnt. Overige renners uitgevallen. Bij de C-klassers werd eveneens flinke strijd geleverd. De renners F. de Nijs, H. v. Es en Bouman onderscheidden zich. Na vele jachten werd tenslotte de uitslag: 1 F. de Nijs 17 pnt.; 2 H. v. Es en Bouman elk 14 pnt.; 4 Baars 9 pnt. Ook hier hadden enkele renners met pech te kampen. na ISA IJMUIDEN. 7' Augustus. Rijksvischafslag. Tarbot per kg. 66—90, Griet per 50 kg. 2028, Tong per kg. 1.201.60, Zet schol 17 per 50 kg., Kleine schol 4.8018. Schar 4.307.50. Pieterman en Poon per 50 kv. 3.303.80. Micldel schelvisch 22, kl. mid. schelvisch 1720, kl. schelvisch 8.7014. per 50 kg.. Kabeljauw per 125 kg. 44. Gullen per 5 kg. 4.2012, Wijting id. 2.104.00, Koolvisch per stuk 30__38. Makreel per 50 kg. 12, Versche Haring per kist 6.50—7.30. WATERSTANDEN IJMUIDEN, Zaterdag 8 Augustus 1936. Vloed: 7.35 v.m„ 8.00 n.m. 'Terstond gevraagd te Haarlem net R.K. meisje, voor dag en nacht, niet boven 18 jaar, goed kunnende werken, stoppen en met kinderen omgaan. Burg. Sandbergstraat 26, Haarlem. Groot blik Mandarijnen (au sirop). 1" Ct. Witte Suiker per pond 21 Ct. Potten JAM alle smaken 19 Ct. Roomboter met rijksmerk per pond /40t. Geurige Thee (waterhoudend) per ons Ct. Gebraden Kalfsge hakt (dan gesne- den) per pond ttOCl. Literblik fijne ik fijne 4% g" jL Voor bi] de Thee Al» A Porlle Pottertjes Portie wafelen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 2