Drie nieuwe wereldrecords op den vijfden athletiekdag Onze achtervolgingsploeg is zeer onfortuinlijk Zoekt gij betrouwbaar Personeel Plaats dan een „Omroeper" voor 80.000 gezinnen Mej. ter Braake vijfde in de finale van de 80 meter horden Fraaie Nederlandsche hockeyzege SPORT VAN DE - BESTE SOORT TOPPRESTATIES ZWITSERLAND MET 4-1 GEKLOPT DOOR EEN VALPARTIJ UITGESCHAKELD Hoewel van der Poll bij het speerwerpen en Klasema bij den hinkstapsprong behoorlijke prestaties leverdenwisten zij zich niet in den eindstrijd te plaatsen VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1936 De vijfde athletiekdag van de Olympische Spelen is een zeer belangrijke geworden, want er werden Donderdag niet minder dan drie nieuwe wereldrecords gevestigd, n.l. op de 1500 meter, op de 110 meter horden en bij den hinkstapsprong. Onze landgenooten van der Poll en Klasema konden zich bij het speerwerpen en bij den hinkstapsprong niet in de finale plaatsen, maar hun resultaten mogen toch bevredi gend worden genoemd. Mej. ter Braake kan verder tevreden zijn over haar vijfde plaats in de finale 80 meter horden, want ook zij leverde in dezen internationaal sterk bezetten eindstrijd een goede prestatie. Onze wielrenners kwamen Donderdag voor het eerst aan den start. Van Vliet stelde niet teleur en won zijn serie van den Canadees Peace. Onze achtervolgingsploeg had echter pech, want met de overwinning voor het grijpen, in de serie tegen de Amerikanen, werden onze landgenooten door een valpartij uitgeschakeld. Reeds nu staat het vast, dat deze spelen sportief uitstekend zullen slagen Records verdwijnen als sneeuw voor de zon N Het programma voor heden Mej. ter Braake vijfde HET HOCKEYTOURNOOI Duitschland slaat Denemarken met 60 Onze ploeg had thans haar goeden vorm geheel teruggevonden Hardnekkig verdedigen der Zwitsers De tweede helft m De Nederlanders waren vrijwel zeker van een overwinning op de Amerikanen, maar toen kwam het fatale moment Van Vliet wint zijn serie «I iip; ®€lpti§| ÉIIP11 De sprintnummers ^iiiiiiiiiyimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiig iiiiiiiiiniUllUlljiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiI NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Fïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii XFO IADE 'p De vijfde athletiekdag heeft een buitengewoon spannend en interessant verloop gehad. Er kan nu reeds wor den vastgesteld, dat deze Olympische Spelen in sportief opzicht een uit zonderlijk succes zullen worden. Dit is in hoofdzaak een gevolg van het feit, dat alle nummers sterker bezet zijn dan ooit te voren. De sport heeft de laatste jaren een steeds hoogere vlucht genomen, hetgeen zich ook in het resultaat van deze spelen weer spiegelt. Zoo werden op dezen mooien Donderdagmiddag niet minder dan drie wereldrecords verbeterd. De finale 1500 meter heeft een schitte renden strijd opgeleverd. Het werd 'n hero ïsche kamp van de beste miaden-afstand- De wereldrecordhouder Jaervinen Fin land) kwam bij hét speerwerpen niet voor een der drie eerste plaatsen in aanmerking loopers ter wereld. Nog nooit tevoren was op dit belangrijke nummer een zoo groot aantal sterke loopers aan den start ver schenen. Er werd een verbitterde strijd geleverd, welke tot resultaat had, dat niet minder dan twee loopers beneden het tot nu toe geldende wereldrecord bleven. Van meet af was de strijd fel. De eerste 400 meter werden in 61.4 sec. afgelegd. Het tempo werd daarop slechts weinig vertraagd en na 800 meter was de tijd 2 min. 5 sec. De loopers gaven elkaar niets toe. Toen nog een baan moest worden geloopen, werd er verbitterd om den kop gestreden. Het tempo werd zoo hoog, dat bekende loopers als Venzke (Ver. Staten). Szabo (Hongarije), Ny (Zweden) en Schaum- ^llllll!llllllll!lllllllll!llllilllllllllllll!!ll!lllllllllllllllllllllll^ Eiken dag opnieuw worden er bij s de Olympische spelen topprestaties geleverd en reeds tal van Olympi- f| sche records zijn overtroffen. Don- derdag werden er echter niet min- §E der dan drie nieuwe wereldrecords p gevestigd. j| |i De Nieuw-Zeelander Lovelock j= maakte op de 1500 Meter een tijd s Ëj van 3 min. 47.8 sec., ivaarmede hij het oude record van den Ameri- M kaan Bonthron, dat op 3 min. 48-8 s sec. stond, met een seconde verbe- terde- Voorts heeft de Japanner Tajima W H het wereldrecord hinkstapsprong van den Australiër Metcalfe van M 15.78 Meter op 16-00 Meter gebracht en tenslotte vestigde de Amerikaan 5 Towns een nieuw wereldrecord op de 110 Meter horden, door een tijd te maken van 14.1 sec., terwijl het wereldrecord van de Amerikanen s Beard en Moreau 14.4 sec. bedroeg. jf burg (Duitschlarid) terugvielen. De winnaar van Los Angeles, de Italiaan Beccalli, die daar met 3 min. 51,2 sec. een nieuw Olympisch record had gevestigd, lag met den Amerikaan Cun ningham bijzonder gunstig. Maar toen liet de befaamde Nieuw-Zeelander Lovelock zich gel den. Onweerstaanbaar kwam hij aan den kop. Buitengewoon soepel was zijn loop. Alleen Cun ningham kon zijn tempo eenigszins vo'gen, ter wijl Beccalli verder terugbleef. Intusschen had de derde prijswinnaar van de 800 meter, de Canadeesche neger Edwards een heldhaftige poging ondernomen om Beccalli voorb'i te ko men, maar dit mislukte. De Canadees moest de vierde plaats nog aan den Amerikaan San- tomani afstaan. Zesde werd tenslotte Cornes (Engeland), die nog vrij ver achter Edwards lag. Het resultaat was, dat Lovelock eerste werd, in den fabelachtigen tijd van 3 min. 47.8 sec., d.i. een nieuw wereldrecord. Het oude record werd in 1934 gevestigd door den Amerikaan Bonthron met 3 min. 48.8 sec. Cunningham bleef met 3 min. 48.4 sec. eveneens onder den ouden wereldrecordtijd. De prestaties van de nummers drie en vier waren eveneens bijzonder goed. Allen liepen n.l beneden het oude Olympische record van Bec calli. Beccalli noteerde 3 min. 49.2 sec.. Santo- mani 3 min. 50 sec. en Edwards 3 min. 50.4 sec. De Brit Cornes had een tijd van 3 min. 51.4 sec. Towns loopt schitterend op de 110 m. horden Ook in de finale 110 meter horder kreeg het tot de laatste plaats bezette stadion een waren titanenstrijd te zien. De gewel dige Amerikaansche hordenlooper Towns, die in de demi-finale met 14.1 sec. een nieuw wereldrecord had gevestigd, won de finale op overtuigende wijze. 10.20. 11.50: 15.20: 15.20 15.35. 16.20. 16.20. 16.50 17.50. 17.50. 18.05. 18.20 De schen Athletiek: Tienkamp 100 Meter. Athletiek: Tienkamp verspringen. Athletiek: 400 Meter halve beslissin gen. Tienkamp kogelstooten. Schermen degenéquipe. 5000 Meter. Beslissing. Tienkamp hoogspringen. Hockey. Kanowedstrijden. 400 Meter. Beslissing. Voetbal. Tienkamp 400 Meter. Wielrennen. Sprint. Halve eindstrij den en finale. Series achtervolging. Series tandem, uren zijn aangegeven in Nederland- tijd. Toch had hij in de eerste helft der baan nog een harden strijd te voeren met den Engelsch- man Finlay en den Amerikaanschen neger Pol lard. Maar op de helft der baan kwam de uit zonderlijke techniek van Towns eerst recht tot uiting. Towns liep uit, maar Finlay en Pollard bleven goed volgen. Op het laatst kwam de Zweed Lidmann nog fel opzetten, maar het gelukte den neger nog op het nippertje derde te blijven. Tweede werd Finlay met 14.4 sec., terwijl Pollard derde was in denzelfden tijd als de Engelschman. Ook de dames zorgden voor een enerveeren den kamp. Op de 80 meter gingen vier loop sters vrijwel gelijk door de finish, zoodat de filmopname moest beslissen. Het waren de beide Italiaansche dames Valla en Testoni, de Cana deesche Tailor en de Duitsche Steuer. Onze Nederlandsche deelneemster op dit num mer mej. ter Braake, had helaas een minder goeden start, waardoor ze direct eenigszins achter raakte. Had onze landgenoote, die de horden goed nam en die weinig voor haar tegenstandsters behoefde onder te doen. een beteren start gehad, dan zou ze misschien tot de eerste drie hebben behoord. Ze trachtte haar achterstand in te loopen en inderdaad haalde ze eenigszins in. Ze was echter te ver achter zoodat de poging mislukte en mej. ter Braake op de vijfde plaats eindigde. De vier genoemde dames waren inmiddels vrijwel tegelijk door de finish gegaan. De speaker maakte eerst het voorloopig resultaat bekend, waarbij mej. Valla eerste was, haar landgenoote Testoni tweede en de Duitsche mej. Steuer derde. Maar nadat de films in allerijl waren ont wikkeld, bleek, dat het Duitsche meisje tweede was, terwijl de Canadeesche miss Taylor nog voor de Italiaansche Testoni was geplaatst. De vier eerst aankomenden liepen allen 11.7 sec., d.i. in den Oiympi- schen recordtijd, dien miss Didrickson in 1932 te Los Angeles vestigde. Het wereldrecord staat met 11.6 sec. op naam van mej. Engelhard (Duitschland) Naar schatting zal de tijd van mej ter Braa ke 11.8 sec. hebben bedragen. De zesde aan komende, de Duitsche mej. Eckert, was vrij ver achter. In het Olympisch hockey-stadion is Donder dagmiddag voor graep b de wedstrijd Duitsch landDenemarken gesjc'd, die, zooa's te ver wachten was, gemakkel'jk deer de Duitsehers met 6—f verd gewonnen. De ruststand was Ongevee: 15.000 menschen woonden den wed strijd bij. Op zeer fraaie wijze heeft het Nederlandsche hockey-elftal, dat thans heel wat beter speelde dan eenige dagen gejeden tegen België, Donderdagmiddag met 41 van Zwitserland gewonnen. De kleine Hollandsche kolonie, die zich in het Olympische hockeystadion zoo heeft doen hooren, heeft dat inderdaad met alle recht en reden gedaan De Nederlandsche ploeg speelde uitstekend en voor den goal waren onze voor- hoede-spelers buitengewoon doortastend, zoodat de Zwitserschc keeper voor zeer moeilijke pro blemen is komen te staan, waarvan hfj er een aantal met groot talent heeft weten op te los sen, maar waarvan er vier hem toch te mach tig bleken te zijn. Eet Olympische hockeystadion was buiten gewoon goed bezet en bij het groepje Holland sche deelnemers ontdekten wij zelfs Rle Mas tenbroek, die dus weer hersteld blijkt te zijn en nu met mevr. Braun de Nederlandsche hoc keyers kwam aanmoedigen. Onder leiding van de scheidsrechters Lie- geois, België, en Hoermann, Duitschland. stel den de elftallen zich als volgt op; Nederland: Doel: de Lcoper. Achter: De Waal en Westerkamp. Midden: H de Looper, v. d. Haar en van Li erop. Voor: Gunning, Schnitger, v. d. Berg, de Roos en Sparenberg. Zwitserland: Doel: Tuescher. Achter: Kurmann en Legeret. Midden: Dr Fehr 1, Meier en Scherrer. Aanval: Dr. Fehr 2, Annen, Gillieron, Toffel en Gruner. Holland speelde In de eerste helft met zon en een lichten wind in den rug. De eerste aan vallen waren voor Holland, maar toen kwam Zwitserland even los. De aanval werd door de Waal in samenwerking met H. de Looper af geslagen en dadelijk trok de Hollandsche aan val er van door. Holland was vrijwel voortdurend in den aanval, maar door zenuwachtigheid was de afwerking slordig. De vele Hollanders op de tribune spaarden hun kelen niet en moedig den hun landgenooten krachtig aan De Oranje-hemden waren inderdaad niet bijster fortuinlijk, maar er moest vroeg of laat na een dergelijken druk wel een goal volgen. De Zwitsersche verdediging weerde zich met man en macht en de half-linie probeerde op alle mogelijke manieren het spel te verplaat sen. Dit werd soms aanleiding tot gevaarlijke aanvallen der roode vleugelspelers, die echter door goed verdedigen van de Waal en Wester kamp te niet werden gedaan of door treuzelen verknoeid werden. Hierna volgde weer een strafcorner voor Holland: v. d. Berg stopte den bal keurig en Schnitger schoot ongeloofelljk hard in, maar helaas suisde de bal, volkomen onhoudbaar voor Tuescher, naast. Toen waren de Zwitsers weer snel en gevaarlijk weg. maar Westerkamp redde door corner te werken. Achtereenvolgens zagen wij dan goedgerichte schoten van Schnitger, nog eens Schnitger, v. d. Berg er. de Roos. die allen door den fa- meuzen Zwitserschen keeper werden gestopt. Het eerste succes kwam, toen Gunning den bal aangegeven kreeg van De Looper en handig den Zwitserschen linkshalf pas seerde. Toen werd hij opnieuw gehinderd, waardoor hij slechts naar Schnitger kon spelen. Deze maakte den bal buitenge woon listig nog eens vrij en speelde hem keurig op v. d. Berg toe, die hard en hoog scoorde. (10). Er waren 22 minuten ge speeld. Deze goal scheen de Zwitsers tot nog groo- ter inspanning te prikkelen. Zif werden nu metterdaad gevaarlijk en de Hollandsche ver dediging moest alle zeilen bijzetten om het gevaar te bezweren. De vijandelijke linkshalf bracht plotse ling den bal zeer fraai op, gaf door naar den linksbuiten, die na keurig combinatie spel met zijn buurman een afgemeten voor zet gaf. Even een scrimmage voor ons doel en toen slaagde Gillieron er in na 27 mi nuten den gelijkmaker te scoren. (11). Even voor de pauze had Schnitger echter na aangeven van v. d. Berg wederom succes, zoodat Nederland opnieuw de leiding had. (2—1). Direct na de hervatting zaten de Hollanders prachtig voor het Zwitsersche doel. Keeper Tuescher moet herhaaldelijk handelend optre den. Gunning liep in volle vaart een scheids rechter tegen den grond. Holland wilde de score opvoeren, om het doelgemiddelde zoo goed mogelijk te doen zijn, en nauwelijks had de Zwitsersche achterhoede een aanval der on zen afgeslagen, of v. d. Berg schoot na keurig solospel in. Tuescher redde, maar hij kon niet wegwerken, waardoor Schnitger gelegenheid kreeg zeer hard het derde Nederlandsche doel punt te scoren. (31). De Zwitsers kwamen nu weer opzetten met felle aanvallen over links en rechts, waarbij vooral het intelligente spel van Annen opviel De binnenspelers van onze ploeg werden eenigszins teruggetrokken en daarom kon onze voorhoede niet zoo heel veel meer uitrichten, al bleven de aanvallen van v. d. Berg c.s. ge vaarlijk. Aanvoerder de Waal wilde de zege nog grooter maken en bracht eenige verande ringen in de voorhoede aan: Schnitger ging linksbinnen en De Roos rechtsbinnen spelen en inderdaad werd de druk op het Zwitsersche doel iets grooter. In de laatste minuten ging v. d. Berg er plotseling alleen van door. Hij speelde den bal vrij, combineerde nog even met De Roos en toen scoorde onze middenvoor met een prach tig schot den vierden goal. (41). Hiermede kwam het einde, zoodat Holland zijn tweede match in het Olympisch Hockey- toumooi met sprekende cijfers won. De stand in groep C is thans: gesp. gew. gel. verl. doelp. pnt. Nederland 2 11 63 3 Frankrijk 1 1 10 2 België 1 1 2—2 1 Zwitserland 2 2 15 0 n n Éirfn De zwemwedstrijden van de vijf kampers in het Olympisch zwemstadion Voor een vrij talrijk publiek zijn Donderdagavond de Olympische wielerwedstrijden aangevangen. De weersomstandigheden waren zeer fraai. Het was wat warmer geworden en er stond vrijwel geen wind. Voor de talrijke Nederlanders is het een minder prettige dag geworden, want onze achtervolgingsploeg werd door pech uitgeschakeld en wel op een wijze, die bijna dramatisch kan wor den genoemd. Naar men weet gaat de achtervolging over 4 K.M., waarbij in zeven series werd gereden. In de vijfde serie reed Nederland tegen de Vereenigde Staten. De Hollandsche ploeg be stond uit Kropman, van der Voort, van Wees en Zwartepoorte en die van de Vereenigde Sta ten uit Byrd, Logan, Morton en Sinibaldi. De Amerikanen startten slecht en de Oranje- ploeg liep reeds onmiddellijk een stuk in. De vierde Amerikaan gaf het al spoedig op en toen konden onze landgenooten nog meer in- loopen. De Oranjehemden reden schitterend, het aflossen geschiedde vlot en de ploeg vormde zoo'n schitterend geheel, dat telkens een luid applaus uit de duizenden toeschouwers opsteeg. Drie ronden voor het einde hadden de Oranje hemden de drie Amerikanen bijna te pakken. Nog slechts vijf meter scheidde hen. Toen kwam het vcor Nederland zoo teleurstellende moment. Van der Voort reed in de bocht aan den kop. Hij wilde zich laten aflossen en reed daarom naar boven. Zwartepoorte reed direct achtev hem, doch zat aan den ver keerden kant van het wiel, zoodlat hij kwam te vallen. Van Wees, die op dat mo ment derde lag, glipte heel handig nog naar boven uit, doch Kropman kon niet meer uitwijken en viel over den naar be neden glijdenden Zwartepoorte heen. Bü deze valpartij werden zij geblesseerd, doch niet ernstig, want Kropman zat al spoedig weer op de fiets, daarbij geholpen door dr. Tetzner, die toevallig in de buurt stond. Immers, Kv:-- s; Onze landgenoot Van der Poll kon zich bij het speerwerpen niet in den eindstrijd plaatsen drie man moesten de finish passeeren, anders was de Hollandsche ploeg uitgeschakeld. Doch het was reeds te laat. De situatie was enkele seconden zoo verward geweest, dat de derde man niet meer spoedig genoeg op de fiets zat om de anderen in te halen. Van der Vbort en van Wees gingen door en liepen ever de Amerikanen heen. Maar de reglementen spraken andere taal. De Ver. Staten werden geplaatst, met een tijd van 5 min. 7 2/5 sec. Van der Voort noteerde ondanks het feit, dat hfj de laatste ronden met van Wees alleen had gereden, 'n tijd van 4 min. 44 sec., den besten die tot op dat moment gemaakt was. Zwartepoorte en Kropman werden onmid dellijk door den medischen dienst onderzocht, doch de blessures bleken niet van emstigen aard te zijn. Het huilen stond hun nader dan het lachen. Maanden en maanden lang hebben deze jon gens getraind en zich groote opofferingen ge troost. Zij bleken een schitterende ploeg te vormen en nu was door pech de kans totaal verloren gegaan. Guus Schilling, de trouwe verzorger onzer wielrenners, was totaal verslagen. De ijverige N.W.U.-official, de heer Swaab de Beer, heeft onmiddellijk pogingen in het werk gesteld om te trachten de Nederlandsche ploeg alsnog een kans te geven. De Amerikanen, zeer sportief gingen ermede accoord den rit over te rijden. Dit heeft de heer Swaab de Beer aan de jury overgebracht en er aan toegevoegd, dat het toch volkomen in overeenstemming met den waren Olympischen geest zou zijn, indien de Nederlandsche ploeg door over te rijden te gen Amerika een nieuwe kans voor plaatsing onder de acht besten zou krijgen, want dat de oranje-renners tot de meest gevreesden in dit nummer behoorden, stond boven alles vast. Maar de heer Swaab de Beer twijfelde er zelf aan of. de jury aan een verzoek van Nederland gevolg zou geven. Daar blijft men immers strak op handhaving der reglementen staan. Hoewel ons nog niet bekend is, dat dit ver zoek definitief is afgewezen, heeft men in het Hollandsche kamp toch weinig hoop, dat er nog een andere beslissing zal vallen. Arie van Vliet heeft zich gemakkelijk voor de achtste finale kunnen plaatsen door den Canadees Peace van kop-af met vele lengten te slaan. De tijd over de laatste 200 meter was 12 1/5 sec. Verrassingen kwamen er overigens ifj de sprint niet voor. De tien winnaars der series werden onmid dellijk in de achtste finale geplaatst, terwijl uit de herkansingsraces overgingen Gray (Aus tralië), Clayton (Zuid Afrika), Sellinger (Ver, Staten), Gyoerffy (Hongarije), Sandtorp (Noor wegen) en Peace (Canada). De Chinees Howard Wing, die naar bekend is te Rotterdam woonachtig is, verloor tegen den Italiaan Pola niet dan na heftigen strijd en ook in de herkansing bleek, dat Wing een niet onverdienstelijke sprinter is. De resultaten van de series van den sprint wedstrijd waren: Eerste serie: 1. Collard (België); 2. Gray (Australië) 13,1 sec.; tweede serie: 1. Chaillot (Frankrijk); 2. Ratscheff (Bulgarije) 12,4 sec.; derde serie: 1. Hicks (Gr. Brittannië); 2. Ri- quelme (Chili) 13,3 sec.; vierde serie: 1. van Vliet (Nederland): 2. Peace (Canada) 12.3 sec.; vijfde serie: 1. Pola (Italië): 2. Wing (China) 14 sec.; zesde serie: 1. Waegelin (Zwit serland); 2. Sandtorp (Noorwegen) 12,2 sec.; zevende serie: 1. Giles (Nw.-Zeeland)2 Gy oerffy (Hongarije) 12,3 sec.; achtste serie: 1. Merkens (Duitschland); 2. Sellinger (Ver. St.) 12.4 sec.; negende serie: 1. Dusika (Oostenrijk); 2. Clayton (Zuid Afrika) 15 sec.; tiende serie: 1. Magnussen (Denemarken); 2. Mazzim (Peru) 13,1 sec. Herkansingsritten: Eerste serie: 1. Gray (Australië)2. Clayton (Zuid Afrika)3. Maz- zini (Peru) 13 sec.; tweede serie: 1. Sel'inger (Ver. Staten); 2. Gyoerffy (Hongarije); 3 Rat scheff (Bulgarije) 13,2 sec.; derde serie: 1. Sandtorp (Noorwegen)2. Riquelme (Chili) 13 sec.; vierde serie: 1. Peace (Canada); 2. Wing (China) 15,1 sec. Achtervolging over 4000 meter: Eerste serie: 1. Italië, 4 min. 49,3 sec.; 2. Ca nada, 4 min. 58,2 sec.; tweede serie: 1. België, 4 min. 54 sec.; 2. Hongarije, 4 min. 57 4 sec.; derde serie: 1 Denemarken, 4 min. 49,2 sec.; 2 Zwitserland, 4 min. 56,2 sec.; vierde serie: 1. Bulgarije (walk over); vijfde serie 1. Ver eenigde Staten, 5 min. 7,2 sec.; 2. Neder land (door vallen opgegeven); zesde serie: 1. Duitschland, 4 min. 48,3 sec.; 2. Oostenrijk, 5 min. 2,1 sec.; zevende serie: 1. Frankrijk, 4 min. 41,4 sec. (Nieuw Olympisch record); 2. Engeland, 4 min. 50 sec.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 4