a Eerste Chineesche voetbal wedstrijd in Europa ft Begin van den tienkamp Verrassing bij het speerwerpen Weer zomer in Berlijn JAPANNERS BLINKEN UIT M ENGELSCHEN WINNEN MET 2-0 VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1936 Brasser loopt de 100 meter in 11.6 sec. en springt 6.69 meter ver Clark maakte den besten tijd Zich verslapen Het verspringen Brasser op de tiende plaats Nishida krijgt de zilveren medaille Zwemploeg traint weer Vol vertrouwen worden de wed strijden tegemoet gezien Uitstekende prestaties in de finale van den hinkstapsprong Klasema negende De onweerstaanbare Finnen ge slagen door een prachtworp van een Duitscher Pistoolschieten Jaervinen niet onder de beste drie Handrïck tot kapitein bevorderd Kampioen van den vijfkamp onderscheiden ZWEMMEN CARTONNET GEWOND BIJ EEN AUTO-ONGELUK In een ziekenhuis opgenomen Het eerste optreden van de Chineezen maakt een goeden indruk Leerlingen en meesters Onze roeiers in goede conditie De baan bij Gruenau verkend Uitstekende stemming bij onze athleten Men houdt rekening met de Dutchmen OLYMPISCHE MEDAILLES Vereenigde Staten aan de spits EQUIPE-WEDSTRIJDEN OP DEGEN Nederland wint van Denemarken OLYMPISCHE IMPRESSIES Elke straatjongen kent thans het volkslied van de States Stadion zoo mogelijk nog voller dan anders De kampioen bij het polsstokhoogspringen, de Amerikaan Meadows in actie XP o Het weer was bijzonder fraai, toen heden morgen in het groote stadion de athletiek- wedstrijden werden'voortgezet en een aan vang werd gemaakt met de eerste num mers van den tienkamp, n.l. de 100 meter en verspringen. Overeenkomstig de voorschriften werd voor de 100 meter in series van drie gestart. Onze landgenoot Brasser lootte in de vierde serie met den Chileen Wensel en den Pool Plawczyk. Brasser had een goeden start. Met den Pool was hij zeer snel weg. De Chileen bleef ver ach ter. Brasser en Plawczyk leverden een vinnigen strijd om de eerste plaats. Met zeer gering ver schil ging onze landgenoot als eerste over de eindstreep. Hij bleek een tijd van 11,6 sec te hebben gemaakt, waardoor volgens de nieuwe Olympische telling 686 punten worden toege kend. De Pool noteerde eveneens een tijd van 11,6 sec. Deze prestatie van Brasser is zeer be vredigend. Tot nu toe was zijn snelste tijd op de honderd meter eveneens 11,6 sec. Den besten tijd maakte de Amerikaan Clark met 10,9 sec. De daarop volgende beste prestatie was die van den nieuwen wereldrecordhouder, den Amerikaan Morris, die de baan in 11,1 sec. aflegde. De tijd van Morris, die reeds 10,7 sec. heeft geloopen, viel eigenlijk wel eenigszins te gen. Toen de zeven en twintig aan den start ver schenen deelnemers hadden geloopen, kwam de IJslander Vilmundarson, die zich verslapen had, nog in het stadion. De jury besloot hem alsnog te laten starten. Luide aangemoedigd door da duizenden toeschouwers liep de man uit Reykja vik alleen over de baan. Hij maakte echter den slechtsten tijd van alle deelnemers, n.l. 12,6 seconde. Na den 100 meter loop leidde Clark (V.S.) met 872 punten. Morris was tweede met 814 punten, terwijl de Zwitser Guehl, die 11,3 sec. had ge loopen, met 760 punten de derde plaats be zette. Daarna volgden: drie athleten met 735 pun ten (11,4 sec.), vier met 710 punten (11,5 sec.) en zeven tienkampers met 688 punten (11,6 sec.), waarbij ook onze landgenoot Brasser. De uitslag van de HfO meter was: 1. Clark (Ver. Staten) 10,9 sec., 872 punt., 2. Morris (Ver. Staten, 11,1 sec., 814 p.; 3. Guehl (Zwitserland) 11,3 sec., 760 pt.; 4 tot en met 6. Parker (Ver. Staten). Bintt (België) en Jaer- vinen (Finland), 11,4 sec, 735 pnt.; 7. tot en met 9. Tolamo (Finland)Doitsjef (Bulgarije) en Huber (Duitschland) 11,5 sec., 710 pnt.; 10. tot en met 16: Brasser (Nederland), Csanyi (Hon garije), Bexell en Danlgren (Zweden), Plawczyk (Polen), Bonnet (Duitschland) en Klein (Tsje- cho-Slowakije) 11,6 sec., 686 pnt. Vervolgens Werd met het verspringen begon nen. De eerste sprong' van Brasser was min of meer een mislukking. Hij bereikte slechts een afstand van 5.74 meter. De tweede sprong was echter uitstekend, n.l. 6,69 meter, d.i. slechts een centimeter bepeden zijn beste prestatie op dit onderdeel, welke hij in 1934 verrichtte. De derde sprong van Brasser de afstand werd niet be kend gemaakt was minder ver. Na den 100 meterloop en het verspringen, hadden drie Amerikanen de leiding. Clark, die zoowel in de 100 meter als bij het verspringen de beste prestaties had verricht, leidde met 1849 punten. Tweede was Parker met 1634 pun ten en derde de wereldrecordhouder Morris met 1610 punten. Onze landgenoot Brasser bezette nu de tien de plaats met een totaal van 1409 punten (100 meter 686 en verspringen 723 punten). De drie sprongen van Brasser bedroegen resp. 5.74 me ter, 6.69 meter en 6.62 meter. Toen Brasser zijn Nederlandsch record ves tigde, had hij na de 10O meter (11,6 sec.) en het verspringen (6.68 meter) 1407 punten in totaal. Zooals bekend is de strijd om de tweede en derde plaats in het polsstokhoogspringen ge staakt, daar de Japanners besloten hierover on- De Italiaansche Valla werd, in den nieuwen Olympischen recordtijd van 11.6 sec. kam pioene op ae 89. meter horden derling te beslissen. Thans is besloten, dat Nis hida de zilveren medaille zal krijgen en Oe de bronzen, daar Nishida reeds bü den eersten sprong over de 4.25 meter kwam, hetgeen Oe eerst de tweede maal gelukte. De 26-jarige Nis hida was ook in Los Angeles tweede. Het was vanmorgen in het zwemstadion even vol als de laatste dagen, want het pu bliek voelt, dat nu morgen de Olympische zwemwedstrijden beginnen, de laatste hand wordt gelegd aan de training der zwemmers, die in de eerstvolgende dagen hun races moeten zwemmen. Natuurlijk bleef de Nederlandsche zwemploeg hierbij niet athter, zoodat wij vanmorgen om ongeveer twaalf uur de heele Nederlandsche zwemploeg in het water zagen. Gisteren hebben wij gemeld, dat de officieele starter heeft gedemonstreerd, hoe hij bij het starten te werk gaat en daarvan werd vandaag bij de training geprofiteerd. Natuusjijk werden er ook enkele baantjes getrokken, maar voorna melijk werd gelet op een feilen en goeden start volgens het systeem Gaedeke. Piet Stam schijnt volkomen geacclimatiseerd te zijn en trainde samen met Mooi en Metman in keeren en starten. Rie Mastenbroek en Jopie Stroomberg waren gisteren beiden thuis gebleven in verband met een lichte influenza, maar vandaag reeds waren deze Hollandsche meisjes weer in het water, om onder leiding van de trainsters de laatste aan- wijzigingen te krijgen. Mevr. Braun, mevr. van Wuyckhuizen en mevr. de Dood zijn uiterst tevreden over haar pupillen en volkomen gerust zien zij de wedstrijden tegemoet, waarin onze zwem ploeg moet bewijzen, dat Holland inderdaad een der voornaamste zwem-landen der we reld is en dat zijn zwemsters sterker zjjn dan de overige deelneemsters. IADE De 21 deelnemers aan den hinkstap sprong, die des morgens veertien en meer hadden gesprongen, zetten des middags den strijd voort. Elke deelnemer kreeg driemaal gelegenheid te springen, waarna de zes besten zich in de finale plaatsten. Het gelukte onzen landgenoot Klasema niet zich te plaatsen. Desondanks kan men over zijn prestatie buitengewoon te vreden zijn. De eerste maal sprong o'nze land genoot ongeldig, maar den tweeden keer be reikte hij een afstand van 14 43 meter. De laatste sprong was nog 12 centimeter verder. Hierdoor kwam Klasema, wiens springen in alle opzichten een goeden indruk maakte, op de negende plaats, hetgeen een zeer eer vol resultaat is, wanneer men bedenkt, dat er niet minder dan veertig deelnemers wa ren. In den eindstrijd, waaraan drie Japanners en ook de recordhouder Metcalfe (Australië.» deelnamen, werd uitstekend gesprongen. Den Japanner Tajima gelukte het in de finale den afstand van 16 meter te bereiken, waardoor Metcalfe's record met 22 centimeter werd ver beterd. Ook de tweede plaats was voor een Ja panner n.l. Harada, die 15.66 meter sprong, terwijl de Australiër derde werd met 15.50 M. Onze landgenoot Klasema noteerde in de halve finale als grootsten sprong 14.55 meter. De finale van het schieten met automatisch snelvuurpistool had tot resultaat: 1. en Olym pisch kampioen Van Oyen (Duitschland)2. Hax (Duitschland); 3. Ullman (Zweden). Van Oyen noteerde in alle series het maxi mum aantal treffers. Het nummer speerwerpen leverde een enerveerenden kamp op, waarin de Finnen, die in Los Angeles de eerste drie plaatsen hadden beeet, thans de gouden medaille moesten afstaan aan den Duitscher Stoeck, die in den beslissenden kamp een schitte renden worp deed van 71.84 meter, waar mede hij het Olympisch kampioenschap ver overde. De Duitscher, die ternauwernood bij de eer ste zes was gekomen, wekte aanvankelijk niet den indruk, dat hij zoo'n bijzondere prestatie zou leveren. Toen de finale zou worden ge gooid, leidde de Fin Nikaanen met 70.77 meter. Stoeck lag toen op de vijfde plaats met 68.11 meter. In den beslissenden strijd deed Stoeck toen zijn prachtigen worp van 71.84 meter. Met stormachtig gejuich werd dit resultaat begroet. Inmiddels had Jaervinen tweemaal ongeldig ge worpen. Slechts aan den Fin Toivonen gelukte het nog over de 70 meter te komen, maar zijn worp was niet ver genoeg om den Duitscher van de eerste plaats te verdringen. Nogmaals deden de drie Finnen en de Zweed Atterwall een poging om voorbij Stoeck te ko men, maar de worpen van dit viertal bleven be neden de 70 meter. Stoeck werd dus Olympisch kampioen. Twee de werd de Fin Nikaanen met 70.77 meter. Toi vonen was derde met 70.72 meter. Atterwall eindigde met 69.20 meter nog voor Jaervinen. De wereldrecordhouder, die eens 76.66 meter wierp en in Los Angeles met 72.72 meter een Olympisch record had gevestigd, bracht het thans tot 69.18 meter. Zesde was de Amerikaan Terry met 67.15 meter. Onze landgenoot van der Poll had zich niet voor den eindstrijd kunnen plaatsen. Ag?»' De wereldrecordhouder Jaervinen (Finland)die zich bij het speerwerpen niet on der de beste drie kon plaatsen, in actie bij de voorwedstrijden, die Donderdag morgen werden gehouden De winnaar van den Olympischen vijfkamp, de eerste luitenant Handrick, werd Donderdag middag in de eere-loge van het Olympisch Sta dion ontvangen door Hitler, die den kampioen gelukwenschte, en hem mededeelde, dat hij als belooning voor zijn prestatie onmiddellijk tot ka pitein was bevorderd. Zooals wij reeds gemeld hebben, werd de kampioen kogelstooter, de wachtmeester Woelcke tot luitenant bevorderd. De bekende Fransche zwemmer Jacques Car- tonnet werd bij een auto-ongeluk nabij Nice ernstig gewond. De Fransche zwemmer was met een directeur van een Fransche filmmaat schappij en zijn echtgenoote een auto-tocht gaan maken. Op een bergweg nabij Grasse, die ter plaatse zoo nauw is, dat twee voertuigen elkaar niet kunnen passeeren, gebeurde het ongeval. Cartonnet, die er vrij ernstig aan toe was, moest naar een ziekenhuis worden ver voerd. Zijn medepassagiers werden slechts licht gewond. Voor den voetbalwedstrijd Engeland- China, die Donderdagmiddag in het Momm- senstadion te Berlijn niet ver van het Rijks sportveld, werd gespeeld, bestond groote be langstelling, want het was de eerste maal, dat men in Europa de gelegenheid kreeg, het Chineesche voetbal gacte te slaan, waar over men reeds zooveel heeft gehoord en dat, sedert het geringe aantal jaren, dat in China de voetbalsport beoefend wordt, in Oost-Azië hoog staat aangeschreven. Een merkwaardige samenloop van omstan digheden mag het heeten, dat de Chineezen hun eersten wedstrijd juist moesten spelen te gen de Engelschen, die toch min of meer als hun leermeesters op voetbalgebied beschouwd kunnen worden, want niet alleen, dat men in China voetbal het eerst heeft zien spelen door Engelsche soldaten, maar bovendien hebben ook verschillende groote Chineesche voetbal clubs in steden als Kanton, Hongkong en Nan king Engelsche beroepsspelers als trainers ge- engageerd. Dat de Chineezen goede leerlingen waren, hebben de Engelschen Donderdag kunnen on dervinden, toen zij er met rust nog niet in ge slaagd waren te scoren en hun doel zelfs eeni- ge malen gevaar had geloopen doorboord te worden. Het Engelsche elftal speelde een zeer ma tige partij en heeft in dezen vorm weinig of geen kansen tegen de sterke Midden-Europee- sche landen. Weliswaar bestaat dit elftal slechts uit de werkelijke amateurs, bijeengezocht uit de clubs, die hun grooten voetbalnaam in de wereld voornamelijk aan hun schitterende be roepsspelers danken, en deze amateurs heb ben slechts enkele oefenwedstrijden gespeeld om op elkaar ingespeeld te raken, maar van ge routineerde voetballers als de Engelschen had men meer verband, betere combinatie en groo- tere productiviteit mogen verwachten. Ondanks het vrij zwakke spel van de Engel schen en de nederlaag, die het Chineesche elf tal in de tweede helft toch nog heeft moeten lijden, heeft men uit dezen wedstrijd toch een zeer goeden indruk van het Chineesche voet balspel kunnen krijgen, die de conclusies wet tigt, dat het vele goede, dat men ervan ge hoord heeft, stellig niet is overdreven. De mees te spelers beschikken over een goede balbehan deling en weten, als goede leerlingen van de Engelschen, een toegespeelden bal goed te stop pen of op te vangen en zuiver naar elkaar te plaatsen. Bij de duels tusschen de licht-gebouw- de Chineezen en de meestal forsche Angel- Saksers moesten en Aziaten het begrijpelijker wijze dikwijls afleggen, hoewel van forsch spel geen sprake was en de wedstrijd fair en in een prettigen sportieven geest gespeeld werd, een factor, waaromtrent men ten aanzien van de Chineesche voetballers eveneens in het onze kere verkeerde, doch waaraan menig Europeesch voetballand met.een oude voetbalcultuur ach ter den rug wel eens een lesje mag nemen. In het algemeen stelden de Chineezen zich ook goed op en streefden zij naar een kort gesloten spel, dat hun fort schijnt te zijn, maar waartoe ze bü deze tegenstanders, vooral in de tweede helft, weinig kans kregen. In het bij zonder in de eerste helft brachten echter de snelle uitvallen van den middenvoor en aan voerder Lee Wai Tong en het uitmuntende spel van den linksbinnen Suen verschillende malen het Britsche doel in gevaar en ongetwijfeld was het in niet geringe mate het gebrek aan inter nationale wedstrijd-routine, dat de Chineezen voor het Engelsche doel in verwarring bracht en hen dikwijls redelüke kansen deed missen. Trouwens, ook de Britten misten eenige zeer mooie kansen en ondervonden, vooral in de eerste helft, dat de Chineesche verdedigers niet te onderschatten waren, al verslapten zij in de tweede helft ook aanmerkelijk. Als men niet uit het oog verliest, dat het voetbalspel in China nauwelijks tien jaar oud is, en hoewel reeds zeer populair, toch nog niet over een traditie beschikt, terwijl het de eer ste maal is, dat een Chineesch vertegenwoor digend elftal in een werkelijk internationalen wedstrijd uitkomt, dan mag men in de toe komst nog veel van het Chineesche voetbal verwachten. Een der Chineesche officials verklaarde ons, dat men natuurlijk niet op de Olympische suc cessen gerekend had en toen men tegen Enge land had geloot ook geen overwinning op het oudste voetballand had verwacht. In de eerste plaats had men tot deelneming aan het Olym pische voetbaltournooi besloten om de Chinee sche voetballers routine te laten opdoen en in Europa wat te laten leeren. Voordat men naar China terugkeert, hoopt men dan ook in Eu ropa nog verschillende wedstrüden tegen ster ke elftallen te kunnen spelen. De Nederlandsche roeiers, die Woensdag te Berlü'n zijn aangekomen, hebben Donderdag de baan bij Gruenau verkend. Het water is daar ter plaatse nogal ruw, zoo dat zij zich daar geheel op zullen moeten in stellen. Alle roeiers zijn echter in uitstekende conditie, hetgeen uit hun prestaties bleek. De heer Jongejan, chef d'équipe van de Ne derlandsche roeiploeg toonde zich dan ook zeer tevreden over de trainingsresultaten. Des middags werd rust gehouden en als ont spanning de hockeywedstrijd tusschen Neder land en Zwitserland bijgewoond. Wat het deelnemen van onze vier betreft, deelde de Leer Jongejan nog mede, dat zoowel voor het nummer vier met als zonder stuur man was ingeschreven, hetgeen geen moeilijk heden meebrengt, daar de eerste heats van beide nummers op verschillende dagen verroeid zullen worden. Van de resultaten, die dan bereikt zullen wor. den, zal het afhangen, uit welk nummer men zich later zal terugtrekken- De Amerikaan Toivns (rechts), die op de 110 Meter horden een nieuw wereldrecord vestigde, in duel met zijn landgenoot Oopes, die ook voor dit nummer als een der groote favorieten werd beschouwd, maar niet naar Berlijn werd uitgezonden lil „Kaiserslautern", het huis in het Olympisch dorp, waar onze athleten gehuisvest zijn, blüft de stemming uiterst opgewekt. Men is büzon- der tevreden over de tot nu toe bereikte re sultaten. Vanzelfsprekend blijven de prestaties van Osendarp en van Beveren onze glorie, maar ook stemt hetgeen in andere nummers is bereikt tot groote tevredenheid. De tiende plaats van Toscani b.v. is een onverwacht succes. Onze snelwandelaar heeft getoond tot de internatio nale klasse te behooren. Bovendien is in den 50 K.M.-loop gebleken, dat Toscani over een zeldzaam uithoudingsvermogen beschikt. Ter wijl verschillende wandelaars uitgeput door de finish gingen, was Toscani nog zoo fit, dat hij er zelfs niet aan dacht direct de kleedkamer op te zoeken. Het polsstokhoogspringen inte resseerde hem zoo, dat hij daarnaar nog ge- ruimen tüd bleef kijken. Een mooi resultaat is ook de negende plaats van Klasema bij den hink-stap-sprong. Men begint bij de groote cracks in het olympisch dorp langzamerhand respect te krijgen voor onze athleten. Zelfs is men zeer bevreesd voor onze vier maal 100 meter estafetteploeg. Overal hoort men spreken van de weergaloos snelle „Dutch men", van wie men aanneemt, dat ze in de estafette een geducht woordje zullen mee spreken. Vanzelfsprekend zijn hieraan ook groote na- deelen verbonden. Wanneer zeer veel wordt verwacht, is de kans op een teleurstelling juist groot. Dit wordt onze jongens door hun leiders goed voor oogen gehouden. Onze estafetteloo- pers zijp allen in puike conditie. Osendarp en van Beveren zijn de vermoeienissen van de 200 meter reeds weer te boven. Met de wissels gaat het meer dan perfect, zoodat er gegronde hoop is voor een uitstekend figuur in de estafette. Van de 129 Olympische kampioenschappen waren tot Donderdagavond 37 nummers afge werkt. Tot dan toe waren de behaalde gouden, zilveren en bronzen medailles als volgt over de deelnemende naties verdeeld: goud zilver brons Vereenigde Staten 12 9 2 Duitschland 8 9 8 Hongarije 3 Italië 3 1 4 Egypte 2 1 2 Finland 2 3 4 Frankrijk 2 2 Engeland 1 1 Estland 1 1 1 Japan 1 2 .2 Nieuw Zeeland 1 Zweden 1 1 3 Polen 2 1 Tsjecho-Slow'akije 2 Canada 1 3 Oostenrijk 1 1 Zwitserland 1 Nederland 2 Australië 1 Letland 1 Philippünen 1 Turkije 1 Het is den Hollandschen deelnemers aan en toeschouwers bü de équipe-wedstrijden op de gen, waarvan vanmorgen de voorronden wer den geschermd, angstig te moede geweest toen Holland de eerste zes partijen tegen Denemar ken verloor. Er volgde daarna een double tusschen van Hoorn en Leidersdorf, en toen gebeurde, wat men slechts vaag had durven hopen: met ijze ren volharding wonnen de Hollanders de acht volgende partüen, terwijl de laatste partü tus schen Weber en Leidersdorf in een double ein digde. Zoo won Holland tenslotte met 86 van Denemarken. Denemarken komt nu tegen Amerika in de voorronde uit. Van de drie landen, die tezamen in de voor ronde een groep vormen, komen er twee in de volgende ronde. Wanneer nu Denemarken van Amerika verliest, is Denemarken uitgescha keld, zoodat Amerika en Nederland tezamen naar de volgende ronde overgaan. Anders moet nog tusschen Amerika en Nederland worden getrokken. De gedetailleerde uitslagen van de heden morgen getrokken wedstrijden luiden: Nederland: N. P van Hoorn, 1 gew. partü, 1 double, 10 ontv. treffers; J. D. Schepers, 2 gew. part., 9 ontv. treffers; W. Driebergen, 3 gew. part., 6 ontv. treffers; C. Weber, 2 gew. part., 1 double, 9 ontv. treffers. Berhjn, Donderdag Voor de eerste maal sedert Zaterdag was het weer zemer in Berlijn. De vertegen woordigers uit de warme streken, die eeni ge dagen letterlijk en figuurlijk liepen te ijsberen, waren thans weer normale men- schen, en lachten zelfs. Het prachtige stadion was op dezen Don derdag zoo mogelük nog voller dan tevoren. Hef scheen, dat men er de lucht van had, dat de Duitsche athleten wederom reden totjui chen zouden geven, hetgeen zü dan ook in derdaad hebben gedaan. Intusachen hebben de Amerikanen echter reeds lang de leiding van Duitschland overgenomen. Het volkslied van de States kent hier momenteel elke straat jongen, aangezien de honderden luidsprekers in de stad het dagelüks meerdere malen door alle buurten doen weerklinken. Heden moesten wederom de noodige Olym pische records er aan gelooven en zelfs werden drie wereldrecords gebroken. De Amerikaan Towns liep de 110 M. horden in de halve fi nale met een tijd van 14.1 sec., terwijl het Ol. record op 14.4 stond (1932 Saling U.S.A.) en het wereldrecord op 14.2 (Baerd U.S.A.). Op de 1500 M. hardloopen werden de beide bestaande records eveneens om zeep gebracht. De Nieuw Zeelander Lovelock heeft hier met den Amerikaan Cunningham en den Italiaan- schen favoriet Beccali voor een zeer interessan ten strijd gezorgd waarin het publiek vanaf het startschot tot aan de finish in de grootste spanning meeleefde. Lovelock slaagde er in den afstand af te leggen in den buitenge wonen tijd van 3 min. 47.8 sec. en bleef daar mede precies één sec. onder het wereldrecord van den Amerikaan Bonthron. De in 1932 te Los Angeles gemaakte tijd was 3 min. 51.2 sec. De groote spanning in dit nummer heelt er ongetwijfeld toe bijgedragen, dat Lovelock de zen zeer fraaien tijd kon maken, welke voor- loopig wel niet voor verbetering in aanmerking zal komen. Deze spanning illustreert zich trou wens wel door de tijden. Cunningham maakte 3 min. 48.4 en de Italiaan 3 min. 49.2. Het nummer 80 M. hordenloop voor dames heeft nog een Hollandsch succes opgeleverd. Wel niet in den vorm van metaal, doch mej. Ter Braake wist zich voor de finale te klas seeren en werd in deze finale vijfde, een prestatie, die er zün mag. Vijf dames gingen met miniem verschil door de finish. De uitslag kon eerst laat bekend worden gemaakt, daar de fotografische dienst er aan te pas had moe ten komen om uit te maken hoe de volgorde precies was. Terwijl men aan de finale voor den hinkstap sprong bezig was, het nummer waafin Klase ma uitkwam, doch zich niet wist te plaatsen, en een Japanner door een sprong'van 16 meter J voor een nieuw wereldrecord zorgde, zijn we onze Nederlandsche hockeyspelers weer eens gaan aanmoedigen. Dit was ditmaal echter niet noodig, want de Hollandsche kolonie, wel ke hier wel zeer goed vertegenwoordigd is, bleek versterkt met de discipelen van mevr. Braun, die onder aanvoering van deze en thousiaste dame meer leven maakten dan alle andere toeschouwers bij elkaar. Intusschen is het hockey in de Duitsche hoofdstad een nummer, dat zeer behborlijke belangstelling trekt. De wedstrijd Nederland—Zwitserland begon reeds om half vüf. doch het van minstens tienduizend plaatsen voorziene hockey-stadior was op dat moment toch voor ongeveer driekwart bezet. De Hollandsche ploeg heeft in dezen wed strijd heel wat beter werk geleverd dan twee dagen geleden tegen de Belgen. Hoewel wü er van overtuigd zijn dat het Zwitsersche spel zoo ongeveer op één lijn kan worden gesteld met dat der Belgen, kwamen de oranje-mannen ditmaal met een vrij sprekende overwinning uit den strijd Er zat veel meer gang in de Nederlandsche ploeg, terwijl de aanval zich productiever toonde. Ware de Zwitsersche doel man niet in zoo'n uitstekenden vorm geweest, dan was zeker de nederlaag voor de zonen van Willem Teil grooter geworden. De Hollandsche aanval schijnt zijn produc tiviteit terug te vinden. Een verheugend tee- ken, aangezien de zwaarste wedstrijden nog moeten komen. Alles bijeen een prachtige dag voor de Olympische Spelen. De vraag is naar meer van deze fraaie dagen. Tot op heden heeft men den indruk gekregen, dat de Duitsche organisatoren hebben verzuimd het met de weergoden op een accoordje te gooien. Wel het eenige verzuim, doch de vertegenwoor digers uit de warme streken zullen hun dit kwalijk genoeg nemen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5