Geen optimi isch geluid Venlo docet Eindelijk in de val Schijnvrijheid ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1936 Een landgenoot in den vreemde ziet dreigende gevaren Kerkelijk leven 4500 uit brandkast gestolen Restaurant DORRIIIS Opbrengst zomerzegels Speurtocht door de hoofdstad NOG EENIGE DAGEN GELEGENHEIDTOT AANMELDING! POPULAIRE VIERLANDENTOCHT CENTRAAL REIS-ADRES DER VEREEN. KATH. PERS PATER BORROMAEUS DE GREEVE MISSIONARISSEN VAN HET H. HART Brutale inbraak te Koog aan de Zaan DOOR BRUG GEZAKT Terug naar de missie ENGELSCHEN TEVREDEN OVER DE POU Resultaten van Ramsgate Lading veevoeder in de rivier Handelsvorderingen op Duitsche debiteuren COURANTENVERKOOPER GEDOOD Ernstig ongeluk op station te Geldermalsen Propagandistische bluf NIEUWE DIESEL-MOTOR Vinding van Duitschen ingenieur BEDEVAART NAAR LOURDES K.R.O.-reportage wordt herhaald AFSCHEID GOUVERNEUR- GENERAAL Postvluchten Rond f 85.000 boven de frankeerwaarde VIADUCT TE LAREN Op het kruispunt Rijksweg Hilversumsche weg CURASAO'S GOUVERNEUR Plechtige ontvangst in de kathe draal van Otrabanda Autoverkeer met Duitschland In een mui geraakt en verdronken Postvluchten OP SCHERPE PUNT GEVALLEN Nijverheidsonderwijs Hoofdakte-examens Nijverheidsonderwijs Vertegenwoordigertrachtte waardeloos smeersel als middel tegen het be slaan van ruiten te verkoopen Speurtocht door Amsterdam Onze landgenoot, mr. M. Rost van Tonningen, de financieele contro leur van den Volkenbond in Oos tenrijk, heeft als zoodanig ontslag ge vraagd- Mr. Rost van Tonningen heeft met an dere vooraanstaande landgenooten als Dr. Zimmerman en wijlen Dr. van Hengel, zéér veel bijgedragen tot de saneering van Oostenrijks financiën. Hij heeft daarmede niet enkel zich on vergetelijke verdiensten verworven voor dit ongelukkige, door de vredesverdragen zoo zeer gehandicapte land, maar óók een niet genoeg te waardeeren bijdrage geleverd voor den Europeeschen vrede. Want dit is duidelijk: wanneer de zoo menigmaal gedreigd hebbende financieele instorting van dit midden-Europeesche sleutelland, mede door den schitterenden arbeid onzer landgenooten, niet was ver hinderd geworden, zou het lang niet on denkbaar zijn geweest, dat hier de oor logsvlam opnieuw was uitgeslagen bij de belangenbotsing der elkaar beloerende, na buren. Niet voor niets heeft Oostenrijk den weinig vleienden naam van „Europeesch kruitmagazijn" van den Balkan geërfd. De Nederlandsche Volkenbondscontroleur gaat nu heen, omdat hij meent in Oosten rijk geen taak meer te hebben. Wanneer een dergelijke ingewijde dit verklaart, kunnen wij aannemen, dat het financieele en economische leven in Oos tenrijk weer normaal en dus gezond is. Maar wat dan te denken van de vol gende passage uit de ontslagaanvrage: „Anderzijds blijkt de toestand van mijn vaderland zóó moeilijk te zijn, dat ik dis goed vaderlander meen te moeten werken voor mijn land, teneinde Nederland te hel pen oprichten tegen de vernietigende macht, die het van binnenuit en van bui tenaf bedreigt." Is het nu reeds zoover met ons gekomen, dat insiders in de internationale economi sche keuken den toestand in Nederland gaan vergelijken met dien van het uiteen- gescheurde Oostenrijk en dat die vergelij king niet ten gunste van ons land uit valt? Wij kunnen er slechts naar raden wie of wat Mr. Rost van Tonningen bedoelt met die „macht, welke ons van binnenuit en van buitenaf bedreigt", maar onweerspre kelijk is, dat een grondig kenner der in ternationale monetaire en economische verhoudingen de gevaren voor ons land groot en dreigend acht. Hoe geheel anders klinkt deze taal dan die, welke onze minister-president toch óók een specialist op dit gebied sprak op het jongste Middenstandscongres, toen hij verklaarde den dageraad van een betere toekomst reeds aan de kim te zien. Wij kunnen slechts hopen, dat het op timisme van den grijzen Hollandschen staatsman in de practijk niet gelogenstraft zal worden door het pessimisme van dep jongeren Weenschen landgenoot. Het is Zondag feest voor de familie Bruinwonende aan den Hoflanderweg te Bever wijk, 'n bijzonder feest, dat wel een unicum in ons land zal zijnVan de zes kinde ren zijn er n.l. vijf jarig (de jongste niet) en onder deze vijf zijn er twee tweelingen, n.l. de vier kinderen in het midden Pater Borromaeus de Greeve O.F.M., thans woonachtig in het Minderbroedersklooster te Woerden, zal zich, naar wij vernemen, binnen kort vestigen in de pastorie van de parochie van de H.H. Nicolaas en Gezellen aan de Raamstraat te Delft. Z.Eerw. zal niet aan de zielzorg in de parochie deelnemen; wel echter, indien niet door uitstedigheid verhinderd, predikbeurten in de kerk van de H.H. Nicolaas en Gezellen vervullen. Donderdagmorgen arriveerde via Marseille in het Missiehuis te Tilburg de H. E. P. Mgr. Bern. Visser M.S.C., Apostolisch Prefect van Poerwokerto (Java), geboortig uit Arnhem. Z.H. Eerw. zal eenige maanden in het vader land verblijven en hoopt begin 1937 weer naar zijn missiegebied te kunnen terugkeeren. 13 Augustus a.s. hopen hun zilveren priester- jubilé te vieren de volgende zeven Nederland sche paters: Joh. Mees (uit Amsterdam), oud missionaris van de Philippijnen, thans te Til burg; Mart. Franssen (uit Vlierden) missiona ris in de Philippijnen (prov. Agusan)Maur. Molenaar (uit Sneek), leeraar aan de R. K. School voor Maatschappelijk Werk te Sittard, in het rectoraat Overhoven; Joh. Vrakking (uit Naarden), missionaris op de Philippijnen (prov. Surigao); Ger. Baptist (uit 's-Bosch), hoofd der afdeeling Algemeene Zaken aan het Missiebureau te Batavia; Petrus Drabbe (uit Brammen), missionaris op Ned. N. Guinea en Corn. Vullings (uit Helmond), directeur van het Scholasticaat der Missionarissen van het H. Hart te Watertown (Ver. Staten). In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is in gebroken in het fabriekskantoor van de N.V. Oliefabriek T. Duyvis Jz. te Koog aan de Zaan. De daders, die nog onbekend zijn, zijn er in geslaagd de brandkast open te breken, waar door een bedrag van f 4500.aan geld in hun bezit kwam. Teneinde ongestoord te kunnen wer ken, hadden zij een dekkleed voor de ramen gehangen, zoodat de in de fabriek arbeidende knechts niets van de inbraak bemerkt hebben. Eerst hedenmorgen half tien heeft het perso neel van het kantoor de inbraak ontdekt. Men gelooft met beroepsinbrekers te doen te heb ben. Zij hebben een pet en eenig gereedschap achtergelaten. De politie, gesteund door de re cherche uit Zaandam, stelt een onderzoek in. De weleerw. pater Odo van Etten O.F.M., mis sionaris in China, op vacantie bij zijn familie te Delft, zal, naar we vernemen, op 25 Sept. a.s, naar zijn Missiepost terugkeeren. Het afscheid der missonarissen zal plaats vinden in 't klooster te Sittard. De Pou-wedstrijden te Ramsgate in Engeland hebben een bevredigend verloop gehad. Het commentaar, dat het toonaangevende lucht vaartblad Flight op de prestaties van de Pou geeft, is zeer bemoedigend. De wedstrijd heeft te zien gegeven, aldus het blad, dat de Pou ook bij niet zeer gunstig weer over de gewenschte stabiliteit beschikt. Tijdens den wedstrijd stond er een sterke wind, maar de prestaties hebben daaronder niet geleden. In den windtunnel van Chalais-Meudón is men reeds tot de conclusie gekomen, aat kleine veranderingen de Pou tot een luchtwaardig toe stel kunnen maken. Gedurende den wedstrijd heeft Henri Mignet zijn nieuw toestel, de H. M. 18 gedemonstreerd, dat over zeer bijzondere prestaties, o.a. over een groote stijgsnelheid, moet beschikken. De meeningen over de Pou blijven dus voorloo- pig nog altijd verdeeld, aangezien de Fransche luchtvaartpers op de proeven te Chalais-Meu- don een minder optimistisch commentaar geeft. Vrijdagavond zakte te Hellendoor n tractor met aanhangwagen, afkomstig uit Ploemen- daal, die beladen was met een lading veevoe der van de muscatorfabriek, door de ophaal brug over de Regge. De klap van de brug verdween geheel in de ter plaatse diepe rivier, evenals het achterste gedeelte van den aanhangwagen. De chauffeur kwam er zonder letsel af. De lading veevoeder is grootendeels in de rivier verdwenen. Tengevolge van een en ander is het geneele weg- en scheepvaartverkeer gestremd. De brug vormt een verbinding in den weg van Almelo naar Zwolle. Het laat zich aan zien, dat het nog geruimen tijd duren zal, eer de zware wagen uit de Regge zal zijr opgeta. kcld, met alle ernstige gevolgen hiervan voor het weg- en scheepvaartverkeer. In de week van 3 tot 8 Augustus 1936 is door de Nederlandsche Bank in totaal een be drag van omstreeks R.M. 7.000.000 van de op haar Sonderkonto bij de Deutsche Verrech- nungskasse uitstaande vorderingen met de be gunstigden afgerekend. De nummers van deze posten liepen van 8962689892. Het totale bedrag van de lop het Sonder konto uitstaande posten, die nog niet tot uit betaling zijn gekomen, beloopt op het oogen- blik omstreeks R.M. 8.9 millioen. De Sonder- konto-posten, waarvoor koersfixeering is ver kregen, zijn hieronder begrepen. Aan Treuhaenderkonto-posten is door de Ne derlandsche Bank gedurende dezelfde periode in totaal een bedrag van ongeveer R.M. 200.000 met de begunstigden afgerekend; het hoogste afgerekende volgordenummer was 28047. Het totale bedrag van de op het Treuhaender- konto Niederlande uitstaande vorderingen, die nog niet tot uitbetaling zijn gekomen, beloopt op het oogenblik omstreeks R.M. 8.7 millioen; de Treubaenderkontoposten, waarvoor koers fixeering is verkregen, zijn hieronder begrepen. De Tribune schrijft, dat de zegeningen van de marxistische democratie ook aan het vrijheidlievende Spanje ge bracht moesten worden, want „welk land ter wereld waarborgt zijn bevolking meer vrijheid dan de nieuwe Grondwet in Sovjet-Rusland." En dan worden de heer lijkheden van die vrijheid breed uitgeme ten, want de Sovjet-democratie heet verre uit te gaan boven de democratie in West- Europa. De democratie in West-Europa waarborgt evenwel aan de burgers het gelijke, geheime en directe kiesrecht. De Russische democra tie doet dit maar in schij n. Want wie in Rusland, zegt art. 130 niet waken: voor den heiligen en onaantastbaren grond slag van het Sovjetbewind, zijnvijan den van het volk. Vrije oppositie in het parlement is dus niet mogelijk. Wie het met de Sovjet niet eens is, wordt tegen den muur geplaatst. Al zouden groote volks groepen veel voelen voor een ander staats stelsel, ze mogen zich niet uiten, de dicta tuur van het bolsjewisme onderdrukt de vrije meeningen in de pers en het parle ment, de Gepoe waakt scherp tegen lieden die anders denken dan Stalin. Maar in De Tribune en de buitenlandsche organen van Moskou moeten de slaven van de schijnvrijheid, gevangen in de slavernij, aan de arbeiders blijven voorpraten, dat ze de beste democratie van alle landen zullen krijgen, als ze wereld-revolutie helpen maken. Wij mogen niet zeggen, dat de Ne derlandsche Overheid ons volk geheel onbeschermd laat tegen de moreele gevaren welke het van alle zij den bedreigen. De wetten en verordenin gen welke film- en radioexcessen trachten te voorkomen hoe onvoldoende dan ook zijn daar onder meer het bewijs voor. Er is echter één terrein, waarop nog zoo goed als niets is verricht. Wij bedoelen de boekenmarkt. Zeker, men heeft wel eens getracht het allerergste met behulp van de zedelijkheids- wet te beteugelen, maar de herinnering aan de weinig effectieve wijze waarop dit kon geschieden, doet nog steeds pijnlijk aan. Er is bij den obscuren boekhandel en helaas ook wel bij sommige „betere" zaken nog al te veel te koop, wat doodelijk gif voor de zielen is. Dit gif is dubbel gevaar lijk, wanneer het terecht komt in de z.g. uitleenbibliotheken, want, terwijl het ge kochte boek slechts één of enkele personen infecteert, is het uitleenboek als een ba cillendrager, die zijn besmetting in wijde omgeving verspreidt. Daarbij vergete, men niet, hoe bij dit uitleenen dikwijls alle controle dér ouders op de lectuur hunner kinderen ontbreekt; de ergste Schund wordt meegenomen en op verborgen plekjes „ge noten". Tegen dit euvel is tot nog toe maar al te weinig gedaan. Men begrijpe ons goed: wij onderschat ten in geen enkel opzicht wat door Vincen- tius- en parochiebibliotheken, door R.K. Leeszalen en óók door den goeden boek handel in dezen wordt gedaan. Het was nuttig en noodzakelijk tegenover het kwa de het goede te stellen. Maar daarmede is het gevaar niet van de straat. Zoolang de gelegenheid er blijft, zullen zwakheid en verleiding voor de noo- dige klandizie zorgen. Voor zoover ons bekend, is Venlo de eerste plaats in ons land, die een poging gaat doen om dit kwaad eenigszins te be teugelen. Het gemeentebestuur stelt voor in de algemeene politieverordening waar borgen op te nemen voor het weren van obscure lectuur uit de openbare uitleen boekerijen. Deze beperking moet evenwel blijven binnen de vrijheid van drukpers, geregeld in de Grondwet- Het uit te oefe nen toezicht wordt verbonden aan de ver plichting tot het maken en bijhouden van een catalogus, die vooraf aan den burge meester moet worden toegezonden. Een verbod moet worden ingesteld om boeken ter leen te geven, die niet van het catalo gusnummer zijn voorzien. Deze regeling schept voor den burge meester dus de gelegenheid, vooraf kennis te nemen van de werken, die uitgeleend zullen worden, waardoor het mogelijk wordt, tijdig beslag te leggen op werken, welke aanstootelijk zijn voor de eerbaar heid, die het gezag aanranden enz., en waarvan de verspreiding door het wetboek van strafrecht is strafbaar gesteld, terwijl tevens clandestiene verspreiding of uitlee- ning van dergelijke werken wordt tegen gegaan. Er zal door het „verlichte" deel der natie om deze poging braaf gelachen worden. De kwalificaties: „Het donkere Zuiden" en „domperstactiek" zullen als van ouds op geld doen. O, wij kennen den tekst en de melodie van dit liedje. Uit blinde vrijheidszucht zal men niet kunnen en willen erkennen, dat de Over heid, die den verkoop van lichamelijk gif reglementeert, toch óók de taak heeft voor de geestelijke gezondheid te wa ken. Totdat het te laat is en een geheel volk, dank zij die vrijheidstheorieën ten gronde gaat. Intussch-en hulde aan het gemeente bestuur van Venlo, dat den hoon van libe raal denkend Nederland trotseert, in het waarachtig belang zijner bevolking. Naar wordt medegedeeld heeft ir. Schaeffer te Dusseldorf een nieuwen Dieselmoter geconstru eerd, die belangrijke voordeelen oplevert in ver gelijking met de bestaande. De nieuwe motor zal 20 pCt. besparing op de brandstof geven en 40 pCt. lichter zijn dan de huidige Dieselmotor van gelijke prestatie. Bovendien gaat de prijs 40 pCt. omlaag. Het door ir. Schaeffer ontdekte principe zou met ge ringe wijzigingen ook kunnen worden toegepast op den benzine-motor. Op verzoek van vele zieken en pelgrims die de interessante reportage van de bedevaart naar Lourdes niet hebben kunnen hooren, zal de K. R, O. deze nog eens uitzenden. Door technische bezwaren en het feit, dat het programma reeds geheel bezet is, kan deze uit zending niet eerder volgen dan vermoedelijk be gin September a.s. BUITENZORG, 7 Aug. (Aneta.) Gisteravond bood de burgemeester van Buitenzorg in de Sociëteit een afscheidsavond nan den Gou verneur-Generaal en zijn familie. Hierbij werd een revue opgevoerd, welke zeer goed slaagde. De heer Verboeket opende den avond met een woord van welkom tot den Gouverneur-Gene raal en zijn familie, ter gelegenheid van het laatste bezoek aan de Sociëteit te Buitenzorg. Na afloop van de uitvoering nam de Gouver neur-Generaal geheel onverwacht zelf het woord en hield een korte hartelijke toespraak tot afscheid. Hedenmorgen zes uur is de Edelvalk van Schiphol vertrokken voor de vlucht naar Indië. N. Z. Voorburgwal b. h. Spul, Amsterdam. PLATS DU JOUR EN A LA CARTE Blijkens de voorloopige cijfers zijn van de zomerzegels welke tot 15 Juli verkrijgbaar wa ren, de volgende aantallen verkocht: 706.210 van 1 cent, 583.708 van 5 cent, 1.045.031 van 5 cent, 438.831 van 12% cent. De opbrengst boven de frankeerwaarde be droeg rond 85.000, hetgeen vrijwel hetzelfde is als vorig jaar. Wij vernemen, dat de ingenieur van den Rijkswaterstaat een plan ontworpen heeft, vol gens hetwelk een viaduct zal worden gebouwd over den Hilversumschen weg op het beruchte kruispunt Rijksweg. De goedkeuring van den minister is reeds verkregen op het ontwerp, zoodat zeer binnen kort met den bouw van dit viaduct een aan vang gemaakt zal kunnen worden. Het door Waterstaat uit te voeren plan ver toont groote overeenkomst met één der drie ontworpen plannen door den directeur van Ge meentewerken te Laren, den heer P. B. J. Bchi- loo, dat een viaduct is zonder opritten van den Hilversumschen en den Larenschen kant. De teekening geeft als constructieve hoogte van den doorgang onder het viaduct ongeveer 4.20 meter aan en het hoogteverschil van het kruispunt HoeflooRijksweg en dat van den Hilversumschenweg is 4 meter, zoodat bij den aanleg van een verhoogde baan over den Hil versumschenweg deze weg slechts 1 meter lager moet liggen om een viaduct te hebben, waar het verkeer LarenHilversum en de trambaan van de Gooische Tram onder door kan gaan. Volgens het onderhavige plan zal men niet meer rechtstreeks zooals nu het geval is op den Rijksweg kunnen komen, daar er geen opritten zullen gemaakt worden. Óm op den Rijksweg te komen uit Laren, zal men de Hoefloolaan of den Engweg op moe ten; uit de richting Hilversum over de Vrede- laan of de Verlengde Vinkebaan. De „Amigoe di Curacao meldt, dat Zondag 19 Juli j.l. des morgens om half negen Gou verneur G. J. J. Wouters, in de kathedraal te Otrabanda plechtig ontvangen is. Aan den in gang der kerk werd de Gouverneur verwel komd door een commissie van ontvangst. Z. H. Exc. Mgr. Verriet heeft den Gouver neur toegesproken en hem namens Curacao's katholieken eerbied, trouw en aanhankelijkheid betuigd. Mgr. vervolgde dan: Wij zullen, en ons katholiek volk met ons, onder dit H. Misoffer dat aan God wordt op gedragen om Gods zegen over uw bestuur af te smeeken, recht hartelijk en vurig bidden dat Gods Wijsheid en Kracht U bij al uw be stuursdaden vergezellen en bezielen mogen, op dat U moge zijn in den vollen zin van het woord, een Gouverneur „bij de gratie Gods". Excellentie, zwaar is de taak, die U op de schouders.is gelegd groot en velerlei zullen de moeilijkheden zijn, die U bij het volbrengen uwer zoo verantwoordelijke taak zult ontmoe ten. Veel zal er van U gevraagd worden, te meer omdat Curagao op velerlei gebied op een keerpunt staat, en een overgangstijdperk door maakt, waarvan zooveel voor de toekomst en welvaart van ons volk zal afhangen. Doch wij weten, dat U „in Nomine Domini in den Naam des Heeren" het bestuur over Curacao uit de handen van Hare Majesteit, onze Koningin, ontvangen hebt; dat U in den Naam des Heeren Uw Vaderland verlaten hebt en naar hier gekomen zijt; dat U in den Naam des Heeren het bestuur van Cu racao aanvaard hebt. En daarom zal uw be stuur gezegend zijn. In naam van het ka tholieke volk van Curacao beloof ik uwe Ex cellentie, dat wij U zullen steunen door onzen goeden wil, onze samenwerking, en door onze brouw, liefde en aanhankelijkheid!, deze be lofte, die wij U doen uit den grond van ons hart. De A.N.W.B. vestigt er de* aandacht op, dat de faciliteiten, welke Duitschland, in verband met de Olympische spelen, verleent aan auto mobilisten en motorrijders, die Duitschland be zoeken, slechts van tijdelijken aard zijn. Van 16 Aug. a.s. heeft men voor 'een reis per auto of motorrijwiel naar Duitschland weer de gebruikelijke grensdocumenten noodig, waarvan men zich dus moet voorzien eer men op reis gaat. Vrijdagmiddag is de tienjarige A. B. M. de M., zoon van een Rotterdamsche familie, die met vacantie aan zee vertoefde, bij het baden te Katwijk aan Zee in een mui geraakt, door den stroom meegesleurd en verdronken. De red dingsbrigade heeft geruimen tijd de zee afge zocht, maar is er niet in geslaagd het lijk van het slachtoffer te vinden. 1 De Nachtegaal vertrok hedenmorgen van Batavia. De chauffeur Burger, woonachtig te Egmond- Binnen, in dienst bij De Nederlandsche Auto car-Onderneming te Egmond aan Zee, kwam Vrijdag bij het schoonmaken van een autobus voor de garage te Egmond aan Zee te vallen. Ongelukkigerwijze kwam hij terecht in een stalen vlaggestok, die op het spatbord beves tigd was. Deze zijn meest van boven beschermd door een houten knop, doch deze had juist een scherpe punt. Zoodoende drong de stok den man, die als 't ware gespietst werd, wel 20 c.M. in het lichaam. Dokter C. Belonje achtte onmiddellijke overbrenging naar het ziekenhuis te Alkmaar noodzakelijk. Hier bleek het slachtoffer zoo deerlijk in het onderlichaam gewond te zijn, dat men vreest voor zijn leven. Te Geldermalsen is Vrijdagavond op het sta tions-emplacement bij het vertrek van den sneltrein van 8 uur 22 naar Nijmegen een ern stig ongeval gebeurd. De 23-jarige couranten- verkooper De L., die nog geld van een der rei zigers moest ontvangen, liep met den m zich in beweging zettenden trein mee. Blijkbaar heeft hij niet de op het perron staande stopvlag ge zien; hij struikelde er tenminste over en ge raakte tusschen perron en trein beklemd. Het treinpersoneel bemerkte het ongeval niet en de trein reed door. Zwaar gewond werd de ongelukkige opgenomen en naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij korte tijd na aankomst is overleden. 's-GRAVENHAGE, 7 Augustus. Geslaagd voor de Akte N. 9 a de heeren: N. Corstanje te Rot terdam, W. H. de With te Oldeboom. Geslaagd voor de Akte N 11 de dames: J. F. Krelage te Amsterdam. I. P. van Meer te Rotter dam. A. M. Meijer te Zeist, A. J. E. Muijsert te Utrecht. Geslaagd voor Met getuigschrift art. 38, le lid, N. O. W. de heeren: A. J. M. Notenboom te Roosendaal en C. J. Snoeijerbosch te Amersfoort. 's-GRAVENHAGE, 7 Aug. Geslaagd: W. van Tuyl te Den Haag, M. Keus te Scheveningen, W. van der Molen te Sassenheim, N. van Veen te Leiderdorp. 's-GRAVENHAGE. Akte N 1 (natuurkunde en mechanica). Geslaagd J. J. H. de Jong te Tilburg, A. J. Liefkens te Utrecht, A. J. N. Nauta te 's-Gravenhage. Akte N.H. Geslaagd: J. H. Gelens te Amster dam, H. Sassen te Nieuwendam. Akte N. J.: G. J. van den Bos te Delft, F. J. W. Oostendorp te Voorburg. Nadat de opsporing van den 36-jarigen t. H. reeds in het politieblad vergeefs ge vraagd was en alle pogingen om zijn adres te weten te komen, hadden gefaald, is na een urenlangen speurtocht door Amsterdam, de Weesper politiechef, de heer P. Vos, er in geslaagd, de hand op den langgezochten oplichter te leggen. Eenige uren vóór deze speurtocht een aan vang nam, had t. H. een bezoek gebracht aan een handelaar in saniitiire installaties te Weesp, den heer X., bij wien hij zich in eerste instan tie had aangediend als vertegenwoordiger van „de Phaimaceut" te Amsterdam. De heer X. meende toen, dat hij een reiziger van de be kende Pharmaceutische Handel Maatschappij te Amsterdam voor zich had en had er daar om geen bezwaar tegen, den man te woord te staan. In den loop van het gesprek legde de bezoeker een kaartje over, waarop gedrukt stond „Handelsonderneming Eureka". Het doel van de komst was, den heer X. te bewegen een hoofdagentschap te aanvaarden voor den ver koop van busjes met een smeersel, dat dienen moest de truc werd al jaren geleden uit gehaald om er de ruiten van auto's mede in te smeren, opdat deze aan den binnenkant niet zouden beslaan. De busjes moesten bij verkoop „het bagatel" van 2.50 opbrengen, maar de heer X. kon ze inkoopen voor 1.50, mits hij 30 busjes tegelijk kocht. Jammer genoeg had de heer X. de waar schuwing niet gelezen, welke onlangs tegen het vorenbedoelde praeparaat een smeerseltje, dat de waarde van nog geen dubbeltje heeft gepubliceerd was. De bezoeker was bovendien zoo welbespraakt en zoo overtuigend in zijn redeneeringen, dat het eind van de historie was, dat een bedrag van 45 uit de portefeuille van den heer X. verhuisde naar die van t. H. Tevoren had laatstgenoemde op een spiegel ruit het „universeele middel" gedemonstreerd en met succes. De verkooper had er nog den nadruk op gelegd, dat juist voor handelaren in sanitaire artikelen dit praeparaat zulke goe de diensten kon bewijzen. Zoodra t. H. de woning van den heer X. ver liet, kreeg laatstgenoemde als bij ingeving het vermoeden, dat hfj was opgelicht. Dit gevoel was zoo sterk, dat hij nog op het laatste oogen blik het autonummer van t. H. opnam. Ver volgens legde de heer X. een bezoek af bij de politie, waar hij reeds dadelijk de weinig be moedigende mededeeling vernam, dat t. H. in derdaad niet betrouwbaar was en door de po litie werd gezocht, zij het dan ook om andere redenen dan de bovenvermelde. De politiechef, de heer P. Vos, gaf den heer X. den raad, sa men onmiddellijk naar Amsterdam te gaan, om daar des avonds een uitgebreid onderzoek in te stellen. Zulks geschiedde en allereerst meende men een aanwijzing te hebben in het autonummer, dat de heer X. had opgenomen. Dit bleek ech ter weinig te baten, want dat nummer was van een auto, welkedoor t. H. slechts gehuurd was. Het telefoonnummer, dat op het kaartje van de „Handelsonderneming Eureka" stond, was dat van de auto-garage, waar t.H. den wagen had gehuurd. Maar ook overigens bleken alle adressen en verdere gegevens, verstrekt door t. H, gefin geerd te zijn. Hij zou op kamers wonen in de Roerstraat, maar daarmede had hij een voor malig adres opgegeven. Een bezoek, afgelegd bij de politie te Amsterdam, bracht de speur ders nog niet veel verder. Men kon daar alleen verklaren, dat, wanneer de Weesper politiechef er in slagen mocht achter het juiste adres van t. H. te komen, hij een goed stuk werk ver richt zou hebben. Weer toog men er op uit en clank zij den speurzin vai\ den politiechef, kwam men terecht bij een bewoonster van de Maasstraat, waar t. H. inderdaad thans woon de. Hij was echter niet aanwezig en wat meer wilde zeggen de bewoonster verklaar de dat t. H. bij haar geen kamer gehuurd had. Aan deze verklaring werd echter door den heer Vos niet veel waarde gehecht. Per auto doorkruisten de heeren Vos en X. nu Amsterdam, in de hoop hier of daar den door t. H. gehuurden wagen geparkeerd te zien staan. Toen men zich met dit doel op het Leidscheplein bevond, zag de heer X. eensklaps een auto passeeren, waarin een dametje aan het stuur zat en naast haar zatt. H. Ijlings ging het nu de Leidschestraat in, om den gezochte^ie ach tervolgen. Maar hij wist zoowaar voorloopig weer te ontkomen en een oogenblik kreeg het den schijn, alsof men het spoor bijster zou raken. Doch even later stond de ge zochte auto geparkeerd op het Spui en men zag juist dat t. H. op eenige meters af stand met zijn vriendin wegwandelde. Maar nu was de politiechef er vlug bij, om den handigen verkooper van het „patent mid del Clear Glass" aan te houden. De man schrok niet weinig, toen ds heer Vos, die in burgerkleeding was, zich bekend maakte. Eerst werd een café opgezocht, waar het eerste verhoor volgde en daarop zei de politiechef: „U bent mijn arrestant." t. H. werd naar het politiebureau aan den Singel over gebracht en aldaar nam de heer Vos zijn ar restant een uitvoerig verhoor af. Hij bekende nu o.a., dat het door hem aan den heer X. verkochte middel zich juist niet leende voor badkamers, e.d. Overigens was hij onmiddellijk bereid, den heer X. de 45 terug te geven. Tegenover de politie verklaarde t. H„ dat de heer X. te Weesp juist de laatste was geweest, wien hij de busjes verkocht had. Hij wilde nu „een anderen handel beginnen". Nog verklaar de hij, inderdaad in de Maasstraat te wonen en de politiechef begaf zich met hem naar het aangegeven adres, waar de hospita even danig onderhanden werd genomen. Vervolgens werd t. H. aan de Amsterdamsche politie over geleverd, die nog andere appeltjes met hem te schillen heeft. Een week tevoren had t. H. op precies de zelfde wijze als te Weesp een handelaar in bouwmaterialen te Haarlem een bedrag van 45 afhandig weten te maken, en ook deze was vereerd met het hoofdagentschap van „Clear Glass". Ook inwoners van eenige ge meenten in het Gooi waren nog slachtoffer geworden, doch thans zal wel een streep ge zet zijn onder t. H.'s praktijken. door NEDERLAND - BELGIë - LUXEMBURG en DUITSCHLAND per luxe-autocar. Met bezoek aan: Mook (Brab. Koffietafel), Luik, Ourthedal, Laroche, Luxemburg, Trier, Eifel, Keulen, Düsseldorf enz. BEGIN- EN EINDPUNTEN: Amsterdam - Utrecht - Arühem. DUUR DER REIS: 4 DAGEN (17 - 18 - 19 - 20 AUGUSTUS) PRIJS 37.50 (alles inbegrepen) ,,'T KASTEEL VAN AEMSTEL" N. Z. VOORBURGWAL G5—73 AMSTERDAM TELEFOON 46878 GIRO 22884

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5