Communisten zouden Madrid trachten te overmeesteren Belangrijke herderlijke brief der Belgische Bisschoppen KEVELAAR De internationale onrust om Spanje Het nieuws van heden L UCHTAANVALLEN OP DE HOOFDSTAD GEVREESD F* Stormramp te Nantsjang KATHOLIEK CONGRES TE MECHELEN DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 9 AUGUSTUS 1936 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20089 Passagiers van de Medie 2 ver klaren, dat Algeciras geheel in vlammen staat Aanval verwacht op Algeciras en La Linea Operaties der regeerings troepen m Het bombardement van Larache Het Weer Bijna driehonderd slachtoffers door een hevigen orkaan 82 visschers verdronken Démarche van den Duitschén zaakgelastigde te Londen bij het foreign office Een veldslag aan de grens van Mands joekwo Ruim 100 Japanners zouden zijn gedood Koning Edward, VIII op vacantie Nieuwe socialistische partij in België Oproep tot vorming van een V olksfront Spanning grootendeels opgeheven Op een somber tijdstip der wereld geschiedenis moeten de ge- loovigen hun heil zoeken bij de Kerk De eendracht van België Geen neutrale zones Turksche gezant keert terug Slechts een consulaire vertegen woordiger te Addis Abeba Mongoolsche inval in Souei Yoean? Italië hervat den handel met een sanctie-land Aiguille Albert Lebrun Belangrijke vondst T reinongeluk DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN De moord op den Moefti Geen merkbare reacties Ras Koeksa naar Rome Hij wil Italië leer en kennen KROON-BEHANGSELS NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Inger. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. LONDEN, 8 Aug. (Stefani) Volgens te Londen uit goede bron ontvangen berich ten uit Spanje, zouden de communisten be zig zijn zich geheel meester te maken va»,. Madrid om dan de tegenwoordige regee-, ring omver te werpen. Gisteravond om elf uur waren alle lichten in de hoofdstad gedoofd op bevel van den minis ter van Oorlog, die, zooals reeds gemeld, uit voerige instructies heeft gegeven met het oog op de mogelijkheid van een luchtaanval op Madrid, Na genoemden ti.id zullen alle lichten in de stad gedoofd of afgedekt moeten zijn, auto's zullen niet meer mogen rijden, de onder- grondsche zal stopgezet worden, maar worden opengelaten voor eventueele vluchtelingen. Zoodra de vijandelijke vliegtuigen gesignaleerd worden, zal de brandweer door de straten gaan rijden en zullen de bewoners van bovenverdie pingen de wijk moeten nemen naar de beneden verdiepingen of de kelders. Samenscholingen na elf uur zijn op straat streng verboden. Passagiers van de mailboot Mediez, welke. vannacht Gibraltar en Algeciras passeerde, verklaarden, dat deze laatste stad geheel in vlammen staat, welke hoog oplaaien. De brand is het gevolg van het bombardement door de regeeringsvloot. Passagiers uit Malaga, die op de boot hun toevlucht hadden gezocht, verklaarden, dat Malaga goed verdedigd werd door de guardia civil en de militie, in totaal 50.000 man De Duitsche kruiser Luchs en de Fransche kruiser Maillebreze liggen voor de stad. De bevolking van Algeciras heeft de stad na het bombardement van gisteren bijna volko men verlaten. Hoewel het aantal slachtoffers niet bekend is, bedraagt het aantal dooden minstens 20 en dat der gewonden 50. Daar de batterijen Van Algeciras tijdens het bombardement niet geantwoord heb ben, gelooft men, dat zij vernield zijn en dat bijgevolg 'n aanval te land, ter zee en in de lucht tijdens het weekeinde door de regeeringstroepen ten uitvoer zal worden gelegd op La Linea en Algeciras, Geruchten melden, dat de aanval uit Malaga zou geschieden en dat de Jaime Primero een militaire afdeeling in La Linea aan land wil zetten om de verbinding met de uit Malaga oprukkende troepen tot stand te brengen. Uit Sevilla wordt gemeld, dat een nieuw transport manschappen en oorlogsmateriaal te Algeciras zou zijn aangekomen, en dat de re geeringstroepen tevergeefs zouden hebben ge poogd de ontscheping der troepen te verhin deren. Uit Guadarrama wordt gemeld, dat de re- geeringsstroepen gisteren een langzamen op- marsch zijn begonnen, welke den geheelen dag duurde. De artillerie bombardeerde voortdurend de stellingen der rebellen, terwijl dezen tevens door de vliegtuigen werden bestookt. De com mandant der regeeringstroepen verklaarde, dat versterkingen blijven aankomen, en dat heden wellicht de opmarsch wordt voortgezet naar Leon. Van regeeringszijde wordt verder gemeld, dat van den kant der opstandelingen berichten komen betreffende moeilijkheden in de ravi tailleering. De afwezigheid van eenheid in de actie en de uiteenloopendheid der operaties schijnen te wijzen op een zekeren toestand van demorali- -ér Twee leden van een reddingsbrigade ge reed om af te dalen in de Warncliffe- schacht in Yorkshire, waarin bij een ontploffing talrijke mijnwerkers om het leven kwamen satie. In de zone van Oyarzun hebben de bat terijen van de artillerie van San Marcos de posities der opstandelingen murw geschoten en hun ernstige verliezen toegebracht. Een re- geeringsvliegtuig heeft Arcale gebombardeerd. Voorts is Ventas door artillerivuur der militie bestookt. In de omgeving van Tolosa hebben de regeeringstroepen de stellingen der opstan delingen te Leaburu en Gaztelu met artillerie vuur bestookt. Uit Hodumaroc komen de volgende bijzon derheden over het bombardement van Larache: De regeeringsschepen vuurden ongeveer 200 kanonschoten af en leken voornamelijk de ka zerne op het oog te hebben. De granaten ver spreidden zich echter over de stad en richtten daar ernstige schade aan, hoewel er slechts één doöde en verscheidene gewonden vielen. Zoodra het bombardement inzette, verlieten de vrouwen, kinderen en ouden van dagen de stad en vluchtten het land in. Alleen de mannen bleven in de stad. Tijdens het bombardement trokken militaire kapellen door de straten. De in de gevangenis opgeslo- tenen trachten zich aaneen te sluiten, teneinde de deuren te forceeren. Hun poging mislukte. Zeven gevangenen werdén doodgeschoten. Zaterdagmorgen werd gemeld, dat prins Juan de Bourbon, de prins van Asturië, aan de Bas- kische kust zou aankomen. Het bericht werd niet officieel bevestigd. De Belgische bladen berichten, dat te Ant werpen een aantal wagons met munitie, be stemd voor Spanje, worden vastgehouden. Het betreft hier 23 wagons, waarvan 19 geladen zijn met munitie en wapenen en 4 met ijzerwa ren. Een aantal van deze wagons komen uit Luik, andere uit Duitschland. Volgens onder zoek zouden deze wapens niet bestemd zijn voor Spanje, doch voor een Zuid-Amerikaan- schen staat, vermoedelijk Guatemala. De exporteurs zouden over een uitvoervergunning beschikken. Het gerucht gaat evenwel, dat .de bootwerkers weigerden 't transport te verladen. Het bestuur van den bond van havenarbeiders deelde mede, dat een dergelijk besluit niet is genomen, en dat geen moeilijkheden bestaan bij het verladen van deze wagons. Alle verbindingen met de Canarische eilan den, die zich in handen der nationalisten be vinden, zijn verbroken. De telegraafkabel is niet beschadigd, maar het personeel staakt. VERWACHTING: aanvankelijk zwakke, veranderlijke wind, later uit Zuidelijke HÊ richtingen, gedeeltelijk bewolkt, waar- EE schjjnlijk droog weer, iets warmer over- TE dag. 1 VERDERE VOORUITZICHTEN: mersch weer SJANGHAI, 8 Aug. (Reuter) Te Nant sjang, de hoofdstad van de provincie Kian- si, heeft een hevige orkaan gewoed, welke 277 slachtoffers heeft gemaakt. Tijdens het ontzaglijke noodweer werden honderden huizen verwoest, waaronder ver scheidene regeeringsgebouwen. Het eiland Toengsjan op bijna 200 K.M. van Hongkong is geteisterd door een bijzonder he vigen typhoon, waardoor tien Chineesche en Japansche visschersschepen tot zinken werden gebracht. Niet minder dan 82 visschers zijn verdronken, terwijl 126 door een Japanschen torpedojager zijn gered. 4? mui i li ifo iffiw v De oud-strijders-organisatie van Yorkshire en Neivcastle heeft een bezoek gébrachtaan het graf van den Onbekenden Soldaat te Brussel DAIREN, 8 Aug. (Reuter) Een hier aan gekomen reiziger heeft verklaard, dat de Rus sen en de Japanners in allerijl versterkingen zenden naar de Oostgrens van Mandsjoekwo, in verband met een veldslag, die op 5 Augustus is geleverd in de omgeving van Pogranitsjnaja, in den loop waarvan ruim 100 Japanners zou den zijn gedood. De schermutselingen, aldus voegde genoemde reiziger hieraan toe, duren voort en de toestand ziet er somber uit. Intus- schen is van dit bericht geen enkele bevestiging verkregen. LONDEN, 8 Aug. (Reuter) De koning is vanmiddag om kwart vóór vier van het vlieg veld Heathrow in Middlesex naar Frankrijk vertrokken. BRUSSEL, 8 Aug. (D.N.B.) De leider van de Belgische communistische partij, Jacquemot- te, die eenige maanden naar Moskou is ge weest, richtte vandaag een oproep tot de Bel gische socialisten tot vorming van een Volks front. Hij verklaart accoord te gaan met de vorming van een uit gedelegeerden der beide partijen samengestelde commissie, die zal moe ten beraadslagen over de organisatie, de struc tuur en het program van een nieuwe socialisti sche partü in België. LONDEN, 8 Aug. (Reuter). De Duitsche zaakgelastigde heeft gisteren een démar che gedaan bij het foreign office, waardoor een zekere ongerustheid, die hier gevoeld werd ten aanzien van de Duitsche voor nemens betreffende den toestand in Spanje, grootendeels is opgeheven. De zaakgelastigde zou in het bijzonder hebben tegengesproken, dat Duitschland oorlogsmate riaal aan de rebellen heeft geleverd of wil leve ren, terwyi de Duitsche oorlogsschepen, naar hij verder zou hebben meegedeeld, niets zullen ondernemen, dat zal kunnen worden uitgelegd als een directe of indirecte tusSchenkomst ten gunste van de opstandelingen. De zaakgelastigde zou den indruk gewekt De schade, die bij het jongste bombardement van aangericht, is enorm Toledo is (Van onzen Brusselschen correspopdent) ZEm. Kardinaal Van Roey, aartsbisschop van Mechelen, heeft onlangs het initiatief genomen tot het bijeenroepen en voor bereiden van een Katholiek Congres te Meche len, ter voortzetting vaan de Katholieke Con gressen die sedert 1863 in de aartsbisschoppe- ïyke stad werden gehouden en die van grooten invloed zijn geweest op de ontwikkeling van de katholieke actie in België. Voor het Congres van 1936 gaf de Aartsbisschop in onderzoek: de toe passingen en manifestaties van de katholieke gedachte in de moderne tijden. Het congres werd in negen secties ingedeeld, waarin zal worden gehandeld over het gods dienstig leven; de georganiseerde katholieke actie; het openbaar leven; de familie; de opvoe ding en het onderwijs; de verstandelijke, aesthe- tische en lichamelijke opleiding; de sociale, economische en professioneele organisatie; de liefdadigheid en het hulpbetoon; het versprei den der katholieke ideeën door de pers, de ra'dio en de film. Het Congres wordt gehouden van Donderdag 10 tot Zondag 13 September en wordt Zondags besloten met een grootsche geloofsdemonstratie in den voormiddag op de hoogvlaktte rondom de Nationale Basiliek van het Heilig Hart te Brussel, en 's namiddags in het Heyssel-stadion. De Belgische bisschoppen richten thans een plechtigen oproep die Zundag in de kerken wordt voorgelezen, tot alle geloovigen van het land, om de beteekenis in het licht te stellen van dit Vie Katholiek Congres van Mechelen en aller medewerking op te eischen. In dezen oproep geven de Belgische bisschoppen tevens uiting aan de benauwenis van de tragische en sombere tydsepisode, welke wij thans beleven en waarschuwen krachtig tegen wanhoop of passivisme van de zijde der katholieken. Want, zoo waarschuwen H.H. Excellenties, het ware voor katholieken onwaardig den moed op te geven of werkeloos toe te zien, wijl zij moeten overdenken en ervan overtuigd blijven dat de H. Kerk, hunne moeder, werd aangesteld tot leermeesteres van de waarheid en bewaarster der woorden, die Onze Heer Jezus Christus heeft gesproken. In de grondstellingen welke de Kerk leert werd het heil gevonden in de som berste perioden der geschiedenis. „De wereld is tot in haar grondvesten ge schokt," verklaart het Belgisch Episcopaat in dezen indrukwekkenden oproep, „ongehoorde gebeurtenissen volgen elkander op; men zou zeggen dat eeh nieuwe maatschappij in wor ding is; iederen dag rijze-n er voorheen onbe kende vraagstukken op, wier oplossing leiden zal naar een algeheele instorting der maat- schappy of naar een maatschappelijke verjon ging." Even belangwekkend is de formuleering dei- verwachtingen welke H.H. H.H. E.E. de Belgische Bisschoppen bouwen op dit con gres: van Mechelen. „wy hopen, wordt in het Herderlijk schryven nog gezegd, dat het Congres van Mechelen, waar het, in het licht der christelijke grondstellingen en voornameiyk van de pauseiyke Wereldbrie- ven, de gewichtige vraagstukken van het huidig uur zal behandelen, treffend zal doen laten blij ken hoe onuitputtelyk rijk, hoe wonderbaar lenig, hoe eeuwig jeugdig de katholieke leer is." „Door elkaar te ontmoeten op gezamenlijke en broederiyke vergaderingen, zal men, daaren boven, vaststellen dat de katholieken, tot wel ken stand zij ook behooren, intellectueelen, bur gers, arbeiders of buitenlieden, jongeren en vol wassenen, zich eensgezind bewust zyn van hun plichten tegenover de ontzagiyke vraagstukken welke gesteld zyn, en dat zy door eenparige krachtsinspanning op ieder gebied, ijverig willen medewerken aan de zedelijke heropbouwing van het land." „Mogen we, eindelijk, niet verhopen dat het aanstaande Congres onder de kinderen van eenzelfde Moeder, de H. Kerk, onder de discipe len van denzelfden Zaligmaker, onder hen die deelgenooten zijn van dezelfde Sacramenten, den waren katholieken geest zal doen herop leven en verstevigen, welke de geestelijke waar den, de volstekt noodzakeiyke kwesties, de ka tholieke zaak met één woord, stelt boven bij zondere programma's, boven klassen- of groe- penbelangen, boven persooniyke eerzucht of wrok? Deze gemoedstoestand, waarin al de ge loovigen dienden te verkeeren, staat uitgedrukt in dezen gulden regel: „In necessariis unitas. in. dubiis libertas, in omnibus caritas"; eenheid van oogmerk en van handeling voor wat nood- zakeiyk is, welopgevatte vryhe-id voor wat on zeker is, maar christeiyke liefde altyd en in alles Moge het Vie Katholiek Congres van Meche len, door het verwezenlijken van deze verheven doeleinden, een geesteiyke en zedeiyke herop leving medebrengen, een verjonging der zielen een verstandhouding der geesten, welke de voor boden wezen van betere dagen I" hebben, dat Duitschland den internatio nalen toestand niet wil compromitteeren door een interventie, waarbij Europa in ri vale kampen van socialistische en fascis tische landen zou worden verdeeld. De Engelsche regeering heeft Hedenmorgen haar principieele toestemming gegeven betref fende de formule der niet-inmeng:ngsverklaring ten aanzien van Spanje, zooals die eergisteren door de Fransche regeering ter kennis van de Engelsche is gebracht. De Britsche regeering zal in de betrokken hoofdsteden de stappen, die Frankrijk zal doen om te komen tot aanvaarding van dezen tekst, steunen. In officieele Britsche kringen is geenerlei be vestiging te krijgen van de bericnten, volgens welke men de mogelijkheid zou overwegenvan de vorming van een neutrale zone, hetzij rond om Gibraltar, hetzij rondom verschillende zenuwknooppunten, die door den toestand in Spanje ontstaan zyn. Volgens berichten uit Addis Abeba heeft de Turksche gezant aldaar van zyn regeering op dracht gekregen naar Ankara terug te kee- ren, en slechts een consulairen vertegenwoor diger achter te laten. PEKING, 8 Aug. (Reuter) Volgens hard nekkige geruchten zouden Mongoolsche troe pen Tsjahar in de provincie Souei Yoean drei gen binnen te rukken. Men gelooft, dat deze Mongoolsche bedreiging gericht is tegen de centrale regeering van Nanking en wyst erop, dat de gouverneur der provincies Sjansi en Souei Yoean een trouw aanhanger van Nan king is en geweigerd heeft met de Japanners samen te werken. ROME, 8 Aug. (Reuter) De te Rome ge voerde besprekingen met Frankrijk ter hervat ting van de handelsbetrekkingen na de ophef fing der sancties, staan, naar uit zekere inlich tingen blijkt, op het punt beëindigd te worden. De van oogenblik tot oogenblik te verwachten overeenkomst zal dan de eerste zijn, die door Italië wordt aangegaan met een der sanctie- landen. Een Alpentop heeft den naam gekregen van Frankryks president. De gemeenteraad van Chamonix heeft n.1. besloten een 9500 voet boogen bergtop om te doopen in Aiguille Albert Lebrun, ter herinnering aan het bezoek, dat de president onlangs aan Chamonix heeft ge bracht Onder eenige huizen op het Palatyn te Rome zijn zeer belangrijke schilderingen ge vonden, die terugloopen tot den tüd van Ca ligula en tot dien van de republiek. In afwachting v. de officieele tegenspraak kunnen wij nu reeds mededeelen, dat het bericht van de K.W.P. van 7 Aug. be treffende „een gestoorde processie" onjuist is. Comité Ned. Bedevaarten n. Kevelaar. Op het station Amiens is een trein op een stootblok gereden, 32 reizigers werden ge kwetst.. Stormramp te Nantsjang eischt bijna 300 slacht offers. De communisten zouden trachten Madrid ge heel te overmeesteren; beveiliging der hoofdstad tegen luchtaanvallen; Algeciras geheel in vlam men; groote aanval van regeeringstroepen ver wacht op Algeciras en La Linea, De internationale spanning grootendeels opge heven door verklaringen van den Duitsclhen zaakgelastigde te Londen. Van Vliet Olympisch kampioen in de tydrace. Ooms en Leene veroveren den tweeden pry's in den tandem-wedstrijd- Nieuw Olympisch record van Rie Mastenbroek. Brasser eindigt in den tienkamp op de vijfde plaats. Beide estafetteploegen plaatsen zich in de finale. Rie Mastenbroek, Willy den Ouden en Tini Wagner in de halve finale 100 Meter vrije slag. Twee derde prijzen voor Nederland in de kano- wedstrijden. O Midzomer Het is nog midzomertijd. Maar de avonden lengen al en de langste dag is reeds ver achter ons. We hebben naar dezen tijd verlangd doch voor velen is het vacantiegenoegen verre gend. En vóór we het weten staan we voor den herfst. Zooals heel ons leven. Het lijkt zoo lang en is zoo kort; we verlangen naar het komende, maar wanneer dit er is worden we teleur gesteld. We klagen over het oogen- blikkelijk slechte zonder het goede van het oogenblik te erkennen en zoo vaak laten we het beste ongenoten al leen in verlangen naar de toekomst- Laat ons den midzomer met al zijn tegenslagen waardeeren t.n genieten vóór het onherroepelijk wintert. De zorgen en bekommernissen en tegenslagen van eiken dag mogen ons niet beletten de Godsgaven van dezen tijd dankbaar te aanvaarden. Midden in het leven moeten ive de volheid er van genieten in het licht der eeuwig heid. In strijd met andersluidende berichten kan gemeld worden, dat de moord op den Moefti te Algiers geen merkbare reacties gewekt heeft. De eenige beroering, die in het land viel waar te nemen, stond in verband met stakings bewegingen, en is spoedig onderdrukt. Dedjas Haile Selassie Koeksa, meer bekend als Ras Koeksa, zal binnenkort naar Italië ver trekken. Hy had den wensch geuit, Rome en de Italiaansche natie te leeren kennen. MOOI EN GOEDKOOP ALLEEN GR. HOUTSTR. 179 TELEF. 14269 Stand op Zondag 1 uur v.m.: 762 Vorige stand: 763

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1