STADSNIEUWS LAATSTE NIEUWS De gewijzigde steunregeling NET MEISJE STANDPUNT VAN R. K. WERKLIEDENVERBOND 'N TROUWE KLANT ZONDAG 9 AUGUSTUS 1936 Nog eens de Retraite Er zijn nog eenige plaatsen onbezet VRIJWILLIGE BURGERWACHT HAARLEM Reorganisatie in rangen en af deelingen Strijdbare kern Economische dienst Andere rangen MILITAIRE OEFENINGEN IN HAARLEM Door 3e regiment Huzaren GEMEENTEZAKEN Keuringsdienst van waren Voorschot Speeltuinvereniging Geen cent van de steunbedragen afnemen; hoe de toepassing der correcties dient te zijn Vertoog aan de Tweede Kamerfractie AIs men in Haarlem over TEGELS spreekt Spreekt men over KOL Personalia GEMEENTERAAD Leica foto-expositie Concert in het Bloemendaalsche Bosch Rijkspostspaarbank BURGERLIJKE STAND Zijn wij weerloos tegen luchtaanvallen Een kwestie van minuten en kilo meters, meenen drie onzer be kende beroepsvliegers Haring naar Rusland Mededeelingen van den voorzitter der Reedersvereeniging GOUVERNEUR-GENERAAL DE JONGE Het vertrek uit Buitenzorg OLYMPISCHE SPELEN Polen wint met moeite van Engeland Een zwaarbevochten 54-zege Peru slaat Oostenrijk na verlenging CRICKET Ned. Elf tal-Harrow- Wanderers SLACHTOFFER VAN DE ZEE Onder de oogen van zijn jonge vrouw verdronken WEEKEND-TOCHT VAN DEN A.N. W. B. WIELRENNER OVER DEN KOP GESLAGEN Geruimen tijd buiten bewustzijn Nederland all out 263 - Harrow Wanderers 583 (Gedeeltelijk gecorrigeerd) De koude regenachtige zomer heeft al heel wat teleurstellingen op zijn geweten. Veel va- canties zijn letterlijk in het water gevallen. En zij, die nog met vacantie moeten, hopen er maar het beste van. Voor het maken van uitstapjes zijn we van het weer afhankelijk. Maar één ding is er, even noodzakelijk, ja nog noodzakelijker, dan een vacantie op zijn tijd, waarvoor we gelukkig niet op den barometer behoeven te kijken. Dat is een geestelijke vacantie: een retraite. In ons dagelijksch leven bij harden en ge- jaagden arbeid kan onze gezondheid en onze lichaamskracht wel eens schade lijden, en daar om moet iedereen bij tijd en wijlen er eens uit, op vacantie. Maar hoe staat het met onze ziel? Wat komt er van ons geestelijk leven, van onze verhouding tot God terecht in een sleur Van eiken dag, bij de honderden beproevingen en tegenslagen van ons werk en van ons hui selijk leven, bij den omgang met andersden kenden, bij de tallooze bekoringen die ons dag en nacht omringen. Ook onze ziel heeft er recht op van tijd tot tijd eens „nagezien" te Worden, want waarlijk, defecten daar zullen zich erger wreken dan lichamelijke vermoeid heid of zwakheid. Laten we daarom niet alleen denken aan onze vacantie, maar óók, ja op de eerste plaats aan onze retraite. Het wordt u toch wel heel gemakkelijk gemaakt. Laat ieder voor zichzelf eens nagaan of hij nog met recht een excuus kan laten gelden! De retraite wordt gehouden van 22 tot en met 25 Augustus te Noordwijkerhout. Laat deze gelegenheid niet voorbijgaan, maar geeft u nog heden op. De kosten bedragen maar 6.50, waarvan de R.K. Volksbond voor elk lid dat mede op retraite gaat 4.— vergoedt. Werklooze leden kunnen zich zeer zeker evengoed opgeven. Voor hen behoeft de ver goeding geen beletsel te zijn; er zal naar mid delen gezocht worden. Men geve zich nu spoe dig op bij een der volgende commissieleden: B. Reijnders, Zomervaart 134, voorzitter; W. H. Dubelaar, Testastraat 32, secretaris; F. A. Puts, Rijksstraatweg 473, penningmeester; J. A. Gort zak, Bantamstraat 54; P. C. van der Goes, Van der Hulststraat 7; Th. Uitendijk, Rollandstraat 37; M. Doek, Verduinstraat 40; G. Scholte, gebouw St. Bavo, Smedestraat 23. De troebele tijden van thans, waarin opstand en revolutie aan de orde van den dag zijn en de extremistische richtingen steeds feller hun best doen zich vroeg of laat van het staatsgezag meester te maken, doen zoo scherp mogelijk haar voren komen van hoeveel belang het is, niet alleen dat de wettige overheid op een ver trouwbare en $lleszins bekwame en sterke po litie beschikt, maar ook, dat zij zoo noodig de hulp in kan roepen van. een goedgeoefende en bewapende macht, die de politie kan versterken en het leven en de eigendommen der inwoners van een land een stad of gewest kan bescher men. De verschrikkelijke burgeroorlog in Spanje, Waar priestermoorden en kerkbranden bewijzen Wat ons te wachten staat als communistische en anarcho-socialistische elementen de over hand krijgen, de Volksfrontterreur in Frank rijk, revolutie in Griekenland, enz. zijn even- zoovele bakens in zee, voor wie van orde en recht houdt. Vandaar dan ook dat een Vrijwillige Burger- Wacht in den tegenwoordigen tijd een onmis bare instelling genoemd mag worden en den steun van alle goedwillenden verdient. Vandaar ook dat zoo 'n burgerwacht uitstekend georga niseerd en geoefend moet zijn en er een goede geest moet heerschen. In Haarlem, waar in verband met de niet zeer uitgebreide getalssterkte van de plaatselijke Politie, de burgerwacht zeker niet overbodig mag heeten, heeft men blijkens het nieuwe korpsreglement, dat wij ontvingen, de paraat heid en bekwaamheid van het corps door een intensieve reorganisatie onder den comman dant, luit.-kolonel C. L. Becking the right man in the right place! nog opgevoerd fin overeenstemming met de voorschriften van den Inspecteur van de Burgerwachten), o.a. door een strijdbare kern te vormen, waarvan de leden zich verplichten door zeer geregeld in tensief te oefenen bij uitstek paraat en ter zake kundig te zijn. Deze kern bestaat uit een bereden afdeeling (gewapende mannen te paard), een mitrailleur-afd. (bdwapend met mitrailleurs), een rijwielafd (gewapende mannen per rijwiel), een mobiele afd. (een soort van stoottroep), en een bewakingsafd., dienende om gebouwen, ker ken, bruggen, enz. te bewaken. Al deze afdee- lingen behooren tot een der drie diensten, waar in de Haar! Burgerwacht thans verdeeld is, h.l. den Gewapenden Dienst, die voorts ook den Staf, belast met de algemeene leiding van de burgerwacht en waarbij ook het muziekcorps behoort, omvat, verder de verbindingsafd., welke he verschillende onderdeden van de burger- Wacht verbinden moet opdat een goede samen- Werking verkregen worde, de technische, admi nistratieve vervoer- en geneeskundige afdee- lingen, waarvan de namen reeds voldoende over hun taak zeggen, en de bedrijfsafd., welke de kleeding regelt en in tijden van stoornis de voedselvoorziening en de huisvesting van de burgerwacht. Hierbij is ingedeeld de vrouwelijke hulpdienst, welke de voor de verpleging nood zakelijke huishoudelijke werkzaamheden ver richt. De laatste afdeeling is zeker niet- de minst belangrijke. Als de mannen op post staan om de orde te handhaven, dan moeten ze erop kunnen rekenen, dat ze ondsrtusschen niet van den honger zullen omkomen! Hier ligt nu de taak van deze afdeeling. Behalve den Gewapenden Dienst, welk® in al de genoemde afdeelingen is onderverdeeld, bestaat de Burgerwacht ook uit het „Korps depot" onder leiding van een Instructeur en omvattende de ongeoefende en overige niet tot het Korps behoorende leden van de Burger- Wacht en den Economischen Dienst welke niet, Zooals burger wachtsvij and en zoo dikwijls be weren, een ..stakingsbreker" is, maar die voor de noodzakelijke voedselvoorziening van de in woners zorgt als er in Haarlem wanorde is en deze voorziening in gevaar komt. Het is immers hiet voldoende dat het leven en de eigendom men van de inwoners worden beschermd. Men moet zoo noodig ook zorgen dat die inwoners het noodzakelijke voedsel krijgen als tijdens re volutie de winkels gesloten zijn en het werk ge staakt wordt! In afwijking van tot heden gebruikelijk, is in de organisatie van de burgerwacht ook 'n onder commandant opgenomen. Overigens heeft men met de militaire rangindeeling geheel gebroken en eigen rangen vastgesteld, zoodat de erg af gezaagde en uit den treure weerlegde klacht over het „soldaatje-spelen" bij de burgerwacht nu hopelijk definitief tot het verleden behoort- De nieuwe rangen zijn als volgt: commandant, ondercommandant, hoofdman, hopman, vendel- commandant, ploegcommandant en burgerwach ter le klasse, terwijl de korpsledei), die geen rangen bekleeden, „vrijwilliger" worden ge noemd. Bovendien bestaan nog bijzondere na men voor bijzondere functies als dokter, apotheker kapelmeester en derg. De verschillende rangen betreffen het com mando van piket, ploeg, vendel, dubbelvendel en viervendel, waarin de Gewapende Dienst is verdeeld. Dat de burgerwacht (natuurlijk) op moderne leest is geschoeid, bewijzen wel de aan wezigheid van b.v. het optische seinvendel en het radiovendel, waarin de verbindingsafd. is verdeeld. De burgerwacht is inderdaad „vrijwillig", de leden worden voor hun lidmaatschap niet be taald, betalen integendeel meerendeels een contributie, hoewel dit niet verplicht is. Het nieuwe reglement bevat ook nog bepa lingen omtrent bevordering, handhaving der tucht, welke natuurlijk in de burgerwacht moet heerschen, en andere onderwerpen, en is bij de administratie in de Infanteriekazerne aan den Koudenhorn te verkrijgen. Mogen nog talrijke Katholieken zich aan sluiten bij de velen die reeds toonen dat het hun een eer is de Burgerwacht daadwerkelijk te steunen! Het derde regiment Huzaren uit Den Haag zal van 2 tot 26 September oefeningen houden in de omgeving van Haarlem en gedurende dien tijd ingekwartierd zijn in de voormalige Infanterie-kazerne aan den Koudenhorn te Haarlem. Daarmede komt het regiment Huzaren tij delijk weer in zijn oude garnizoensplaats Haarlem, waat het vroeger gelegerd heeft. De Ripperdakazerne, waa thans de Motordienst gehuisvest is, is oorspronkelijk gebouwd als kazerne voor de huzaren. B. en W. stellen voor de begrooting van baten en lasten van den Keuringsdienst van Waren voor het gebied Haarlem, voor het tijd var 1 Ja nuari t.m. 29 Februari 1936 vast te stellen op 12.182.98; voor het tijdvak 1 Maart 1936 t.m. 31 December d.a.v. op 78.000. B, en W. stellen voor aan de alhier gevestigde Speeltuinvereeniging „Weltevreden", ter be strijding van de kosten van inrichting tot speelterrein voor kinderen van een aan de ge meente toebehoorend terrein aan het Noorder Buiten Spaarne bij de Zaanenstraat, uit de ge meentekas renteloos ter leen te verstrekken een bedrag ad ƒ400.—, af te lossen in 5 jaren, in driemaandeiijksche termijnen van 20.— voor het eerst op 1 Januari 1937. Ingekomen zijn: Een verzoekschrift van de Schippersvereeni- ging „Schuttevaer" om verlaging havengeld. Een verzoekschrift van de Afd, Haarlem van den Nederlandschen Bond van Werkgevers in Hotel-, Restaurant-, Café- en Aanverwante Be drijven „Horecaf" om deze bedrijven, ten aan zien van de Personeele Belasting gelijk te stel len met winkels. Een verzoekschrift van mej. J. A. Heukers om h&ar met ingang van 1 September 1936 eer vol ontslag te verleenen als onderwijzeres aan School no. 24. gevraagd in klein gezin, tegen I of 15 Sept., v.g.g.v. Goed kunn. werken en met koken bekend. Aanmelden: Prins Mauritslaan 105 - Overveen. Het R.K. Werkliedenverbond kwam Vrij dag' te Utrecht in zeer drukbezochte spoed vergadering bijeen. Blijkens vele bij 't Ver- bondsbestuur ontvangen brieven en inge komen mededeelingen, is in den lande groo- te onrust ontstaan door de voorgenomen wijziging in de steunregeling. Het Verbondsbestuur heeft te dezer zake een voorloopig standpunt ingenomen, dat tot uiting kwam in het inmiddels gepubliceerde, aan den minister van Sociale Zaken gezonden, telegram. Deze vergadering was belegd om het Ver bondsbestuur nader te oriënteeren door hen, die dagelijks met de werkloozen verkeeren, om zooveel mogelijk in het belang der werkloozen te kunnen doen. Nog kort geleden 18 Juli werd in een conferentie met de ministers van Binnenlandsche Zaken, Sociale Zaken en Fi nanciën, namens het Verbond ernstig gewezen op den onhoudbaren toestand op het over- KL Houtweg 13 - Haarlem - Tel. 16572 B. en W. stellen voor het gevraagde ontslag te verleenen. Vragen van den heer J. Engels betreffende de wijziging der steunregeling. Voorgesteld wordt te stéllen in handen van B. en W. om prae-advies: een verzoekschrift van het bestuur der .Ver- eeniging „Groen van Prinsterer" voor lager en uitgebreid lager onderwijs op Gereformeerden Grondslag te Haarlem, om gelden voor de aan schaffing van nieuwe sehoolmeubelen; een verzoekschrift van F. Hop om in koop te mogen ontvangen een perceel grond aan de Burg wal—Spaarnwouderstraat Voorgesteld wordt te stellen in handen van B. en W. ter afdoening: een verzoekschrift van C. W. Roosloot om on dersteuning of handelsgeld. Voorgesteld wordt in te trekken het raads besluit d.d. 22 April 1936 no. 19 tot het instellen van een rechtsvordering' tegen A. P, van Gend en Tj. Bijl, hiertoe strekkende dat deze eige naren veroordeeld worden om hun perceel aan de Marsstraat 8 weder conform de oorspronke lijke bestemming' te gebruiken of te doen ge bruiken. Voorgesteld wordt om met zes maanden te Verlengen de aan J. B. W. Haas verleende ver gunning om in het perceel aan de Karei van Manderstraat 52 een sigarenwinkel te houden. Voorgesteld wordt om niet voor de gemeente in eigendom te aanvaarden een strook grond aan den Zijlweg. B. en W. stellen voor met ingang van 1 Sep tember 1936 den heer E. H. Dik over te plaat sen als onderwijzer van School no. 47 (Friesche Varkensmarkt) naar de School voor gewoon lager onderwijs no. 24 (Wouwermanslraat), zulks onder intrekking van het besluit van 22 Juli 1936, no. 29, sub V, 2e, betreffende het ver leenen van eervol ontslag aan genoemden on derwijzer. Voorgesteld wordt den heer J. A. v. d. Boom te benoemen tot definitief leerares in 't teekenen aan de H.B.S. A; te benoemen aan de Middelbare School voor Meisjes: tot definitief leerares in het teekenen mej. A. C. Zwitser, wonende te 's Gravenhage; en voor den cursus 19361937: le. tot tijdelijk leerares in de scheikunde en de gezondheidsleer mej. dr. J. M. A. ten Broeke, wonende alhier; 2e. tot tijdelijk leerares in het Duitsch mej. W. L. Kothe, wonende te Amsterdam; 3e, tot tijdelijk leerares in het teekenen mevr. H. Dingemans—Numans, wonende alhier. De agenda der vergadering van den Raad der gemeente Haarlem op Woensdag 12 Augustus 1936, des namiddags te 1.30 uur, zoo noodig voort te zetten des avonds te 8 uur, in de Sta tenzaal, vermeldt o. a.: Balans enz. 1935 Woinngstichting „Luctor et Emergo". le Suppletoire Kohier schoolgelden cursus 1935-1936: a. Middelbaar en Voorbereidend H. O. b. Buitengewoon en Voorbereidend L. O. Twee begrootingen Keuringsdienst van Waren over 1936. Uitneming uit het Woningbedrijf van ver schillende perceelen. Verleenen eervol ontslag aan 2 leerkrachten bij het Uitgebreid Lager Onderwijs en over plaatsing leerkracht (en). Verkoop grond Crayenesterlaan (J. Mooij). Verleenen renteloos voorschot Speeltuinver eeniging „Weltevreden". Aanbrengen verlichting torenuurwerk R. K. kerk Rijksstraatweg. Aanbrengen veranderingen enz. schoolgebouw Leidscheplein 36 Vaststelling brandweerverordening. Aanbrengen verbeteringen middenstanclswo- ningen van vereenigingen en stichtingen.' Bezwaarschriften schoolgelden; Straatbelas ting. Benoeming: a. 4 leerkrachten, waarvan 3 in tijdelijken dienst aan de Meisjesschool voor M. O. b. leeraar teekenen H.B.S. A met 5-jarigen cursus. In de Kroonzaal van restaurant Brinkmann aan de Groote Markt wordt van 8 tot en met 14 Augustus een groote Leica-loto-expositie gehouden. Men kan daar o.a. meer dan 100 opnamen van dr. Paul Wolff en Alfred Person bewonderen. De expositie is geopend van ,(i uur tot 18 uur en van 19 tot 21.30 uur. Op 14 Augustus zal een voordracht met lichtbeelden worden gehouden doof Herrn Walther Benser der firma E. Leitz te Wetzlar. groote gedeelte van het platteland, als gevolg van: de onzalige rouleering in de werkverschaf fing, het te weinig aanpakken en laten uitvoeren van geschikte werkobjecten in Friesland, Gro ningen, West-Brabant en in het Zuiden in het algemeen de absoluut te lage steunnormen op het platteland. Ernstig' werd er op gewezen, dat men in de huidige omstandigheden den a.s. winter met beklemming tegemoet ziet. Krachtig werd gepleit voor: ruimere tewerkstelling tegen rede lijke, loonen en daar, waar de gemeente-Xinan- ciën te kort schieten, op ruimer schaal met rijksgeld te subsidieeren, voorts in gemeenten en gewesten, waar het om technische of andere redenen niet mogelijk is, de menschen op rui mer schaal te werk stellen, de thans bestaande te lage steunnormen te verhoogen. De actie van de zijde van het R K. Werk liedenverbond was van den beginne af inge- gesteld op de beschikbaarstelling van meer middelen voor de werkloozen, omdat de toe stand ten plattelande onhoudbaar was en de nood in de groote gezinnen onduldbaar. De regeering toonde zich bereid de laagste tarie ven te verhoogen, de werkverschaffing ten plattelande te willen verruimen, met intrek king of verzachting van het rouleersysteem, de groote gezinnen tegemoet te willen komen in den steun, verstrekkingen in natura te willen uitbreiden. Daartegenover wenschte de regeering zeer uitdrukkelijk, dat de huurtoeslag zou worden afgeschaft. Was ernstig behoud van beide be pleit, de regeering wilde de verbetering in den toestand van de meest gedupeerden alleen toe passen ten kost van het verdwijnen van den huurtoeslag. Het standpunt van het Verbond was, dat aan het bestaande niet getornd mocht wor- Het programma van het Marsch-Wals-con- cert, te geven door Harmonie „Euphonia", di recteur J. W. Lefeber, in het Bloemendaalsche Bosch oo Maandag 10 Aug., des avonds 8.15 uur, luidt als volgt: De vroolijke gasten, Marsch, Ch. de Roy v. Zuidewijn; Romeinsche Wals Inspinul, J. Ivanovici; Militaire Marsch De corpschef, V. Bury; Stijl-Wals Océana, Fr. Popy; Engelsche Marsch, Zoons van de dap peren, T Bidgood; Voor jou, Wals, Waldteufel; Marsch van de Sarracenen, J. Chaillet; Donau- golven, Concertwals, J. Ivanovici; Ameri- kaansche Marsch, A. Delbecq; De schatkamer, Wals, Joh. Strauss; De levenslustige, Marsch F. Rousseau. In den loop der maand Juli 1936 werd aan bovengenoemd kantoor op spaarbankboekjes ingelegd 477.039.07 en terugbetaald 536.925.90. Derhalve minder ingelegd dan te rugbetaald 59.886.83. Het aantal nieuw uit gegeven boekjes bedroeg 322. Geboren: 6 Aug. E. B. LimbachAtnen z: 7 Aug. J. E. ZoonSchackman z; A. de Boo v. d. Sluis z; L. v. KesterenZwiers d; S. Koolj Leentjes z; 8 Aug. J. M. HartmanMentjox z; P. HibmaKoopal z. Overleden; 6 Aug J. Berlemon, 47 j., Allan- straat; A. Thepen, 72 j„ M. v. Heemskerkstr.; 7 Aug. M. G., 2 mnd., d. v. J. Steffers, Jans straat; A. G. KruijerRoest, 54 j„ Luitesteeg; F. J. Wiegant, 81 j., Zonnebloemstraat; 8 Aug. S. v. Leeuwen, 58 j., v. Zeggelenplein. Drie Nederlandsche vliegers, de gezag voerders der K. L. M. E. van Diik, W. van Veenencaal en A. Vjruly, hebben aan de leden der Staten-Generaal een manifest gestuurd, waarin zij betoogen, dat Neder land niet te verdedigen is tegen een mo dernen luchtaanval. Ons land, zoo betoogen zij, is voor vliegtui gen nog maar veertig minuten breed. Elk jaar wordt het smaller. Ir. dien minimalen tijd kan men echter niet: 1. een luchtaanval waarnemen, 2. het ver moedelijk doel daarvan bepalen. 3. de takken van afweer bij dat doel alarmeeren, 4. even tueel aldaar beschikbare afweervliegtuigen be mannen, startklaar maken en een vijand op oorlogshoogte tegemoet brengen. Het lot der groote steden is hiermee in geval van oorlog reeds bij open lucht in alle nuchterheid bepaald hetzij bij dag, hetzij bij nacht. Bij bewolkte lucht kan een blindvliegend aanvaller, zoo hij wil door radio in den rug geleid, tot de laatste minuten onzichtbaar blijven. Zijn gewaarborgd succes is dan zoo mogelijk nog vollediger. Hij zal in oorlogstijd onze steden niet sparen, zoo meenen de opstellers .van het ma nifest. Het zwakke punt van een weermacht ligt in dezen tijd niet meer aan het front, maar in het moreel van de burgerbevolking daar achter. Wie dat moreel vernietigt, vernietigt de strijdkracht van.het leger. Men kan het vanuit de lucht gemakkelijk vernietigen en zal dit dus ook al terwille van het eigen volk zoo snel mogelijk doen. Een zeer groot aantal klei ne termietbrandbommen en een aantal zwaar dere scherfbommen om de bevolking uit de resten hunner kelders en huizen op straat te jagen, vervolgens gas het spel Is gewonnen. Het gaat hier niet om politieke inzichten, niet om aanvechtbare meeningen, zoo beslissen zij; het is een kwestie van minuten en kilo meters en die kan men niet tegenspreken. Iedere vakman weet, dat een luchtaanval op een doel in een minder dan 100 K.M, diepe strook door de snelheid van den modernen bommenwerper zonder mankeeren slaagt. Iede re Nederlander leeft in zoo'n strook. Nietwaar, U bent 'n trouw lezer van onze ru briek „Omroepers". U moogt er graag eens in grasduinen. De zakenman weet van Uw speur- lust te profiteeren, hij plaatst Zaken-Omroepers, die onze rubriek juist zoo veelzijdig doen zijn en die Uwe regelmatige belangstelling inderdaad motivearen. den, doch indien de regeering voor eigen verantwoording den huurtoeslag wenschte af te schaffen, dan zoo werd van Ver- bondszijde betoogd was zeer beslist nood zakelijk dat: ten eerste Amsterdam afzon derlijk diende te worden bezien, ten tweede dringende maatregelen werden getroffen om tot een compenseerende huurverlaging te komen, ten derde den gemeentebestu ren verboden wordt huurgelden van het steunbedrag in te houden, ten vierde de af schaffing van een huurtoeslag te doen ge schieden in drie a vier langdurige étappes om den overgang zoo draaglijk mogelijk te maken. De publicatie inmiddels van regeeringszijde, aan de dagbladpers verstrekt, heeft bevestigd, dat zij haar voornemen tot uitvoering' wenscht te brengen. Het R. K. Werkliedenverbond betreurt ten zeerste deze houding der regeering en de Verbondsvergadering verklaarde zich volko men accoord met het reeds gepubliceerde telegram van het Verbondsbestuur aan den minister van Sociale Zaken. Het Verbond zal alle ten dienste staande middelen aanwenden om de regeering te overtuigen van het standpunt: dat van de huidige steunbedragen, welke toch reeds in vele gevallen ver beneden het redelijke en draaglijke zijn, geen cent mag worden afge nomen, dat de in uitzicht gestelde correcties in het belang der groote gezinnen en de zwaar gedupeerde plattelanders dienen te worden toegepast, naast het behoud van den huurtoeslag. Het bestuur van het R. K. Werklieden verbond heeft zich Dönderdag met een ver toog gericht tot de Katholieke Tweede Ka mer-fractie om haar aandacht voor de ge schapen situatie te vragen. Naar aanleiding van het bericht betreffende den belangrijken verkoop van haring aan Rus land door de Reedersvereeniging voor Neder landsche Haringvisscherij, heeft mr. Kiewit de Jonge, voorzitter dier vereeniging, o.m. het vol gende medegedeeld: Door het intermediair der vereeniging is voor komen, dat de betrokken Nederlandsche belang hebbenden elkaar in het vaarwater zitten, gelijk in de achterliggende jaren wel het geval is ge weest. De samenwerking van de gezamenlijke bedrijfsgenooten heeft bovendien de gelegenheid geopend orders van den grooten omvang als de onderhavige in één transactie te aanvaaden. Naar mate de levensstandaard in Rusland zal stijgen is het niet uitgesloten te achten, dat op die groote markt voor de haring op den duur vervanging zal zijn te vinden voor het inmid dels voor de Nederlandsche haring verloren ge- gane afzetgebied. In dit licht bezien, is de be- teekenis van de onderwerpelijke order in ge concentreerd verband moeilijk te hoog aan te slaan. Voor Nederland zal het in het bijzonder gaan om het met succes voeren van den concurrentiestrijd met de Engelschen. Indien de verwachtingen in deze zich in de toekomst inderdaad verwezenlijken, zal de Nederlandsche haringindustrie, allen moei lijkheden ten spijt, naar haar intrinsieke sterkte een plaats innemen, welke menig bedrijf in Nederland haar slechts zal kun nen benijden. Wat de directe beteekenis in haar gevol gen van de onderwerpelijke transactie be treft, naar de meening van alle insiders zal dit kwantum van 40.000 ton een belangrijke steun blijken te zijn voor de verdere markt positie. BUITENZORG, 8 Aug. (Aneta) Hedenmor gen waren alle autoriteiten en ambtenaren aan het station te Buitenzorg verzameld, om van de landvoogdelijke familie afscheid te nemen voor het vertrek naar Batavia, De belangstel ling van het publiek uitte zich door een ko lossale opkomst van de burgerij, die den land voogd die tegen 10 uur in een openauto aan het station arriveerde zeer Hartelijk toejuichte. Voor de wachtkamer stond een Me- nadoneesch fluitorkest opgesteld en op het perron had zich de regimentsmuziek gefor meerd. De leden van de landvoogdelijke fami lie namen van alle autoriteiten afzonderlijk afscheid. Daarna begaf het gezelschap zich. onder het spelen van het Wilhelmus, in het salonrijtuig, dat in den gewonen trein was in geschakeld. Toen de trefn zich in beweging zette, wuifde de landvoogelijke familie al'-en op het perron hartelijk toe. De gouverneur-generaal zal thans tot 16 September te Batavia blijven. in aanraking kwam met de opgewipte ijzeren plaat. Hij sloeg daarbij over het stuur van zijn fiets heen en kwam met zulk een kracht op het wegdek neer, dat hij bewusteloos bleef liggen. Omstanders droegen hem naar den kant van den weg en later werd hij ondergebracht in de directiekeet van de Ballast Maatschappij, welke de werken aldaar uitvoert. Toen de jongeman bij kennis kwam, bleek het, dat hij ernstige ontvellingen aan gelaat en hals bekomen had en later werd een bloed uitstorting in den schouder en een lichte her senschudding geconstateerd. Ook aan zijn voe ten had hij zich geblesseerd en doordat hij met den mond op het stuur was terecht geko men, was een tand uit zijn mond geslagen. Nadat dr. Balfoort de eerste hulp had ver leend, werd L. met den reinigingsauto naar zijn woonplaats te Weesp overgebracht. In het Post-stadion is Zaterdag de voetbal wedstrijd Polen—Engeland gespeeld, die na een buitengewoon 'spannenden strijd coor Polen werd gewonnen. Dit land heeft zich daarmede in den ml ven eindstrijd geplaatst, waarin het uitkomt tegen Peru, dat met 42 van Oostenrijk won. De En gelsche middenvoor had zijn land na 28 minu ten de leiding gegeven. Bij de rust echter had den de Polen met 2—1 de leiding. Na de her vatting voerden zij den stand op tot 5—1. Toen kwamen de Engelschen opzetten en zij scoorden in korten tijd drie doelpunten. De Poolsche verdediging wist echter verder stand te hou den, zoodat de Polen een zwaar-bevochten 54 overwinning behaalden. Op het Hertha-terrein werd de wedstrijd Peru—Oostenrijk gespeeld, die door 20.000 toe schouwers werd bijgewoond. De Oostenrijkers hadden bij de rust een 20 voorsprong. Na de hervatting spanden de Zuid-Amerikanen zich geweldig in, doch zij hadden aanvankelijk geen succes. Toen echter de Oost^nrijksche rechts binnen Laudon gewond het veld moest ver laten, kwam Peru tegen de tien Oostenrijkers in de meerderheid. De Oostenrijksche back Kargl schoot deri bal in eigen doel, terwijl ne gen minuten voor het einde van den gewonen speeltijd de Peruviaansche voorhoede gelijk maakte. Er moest dus verlengd worden, waar bij de Oostenrijkers weer met 11 man speelden. Het eerste kwartier bleef puntloos. In de tweede speelhelft der verlenging schoot de Zuid-Amerikaansche linksbinnen Villanueva een voorzet van links in, terwijl twee minuten voor het einde de middenvoor zijn land in vei lige haven bracht, door opnieuw te scoren. Zoo won Peru na verlenging met 42. In den halven eindstrijd komt dit land tegen Polen uit. Zaterdagmiddag omstreeks vier uur is de 24- jarige heer M. uit Amsterdam, die met een ge zelschap uit de hoofdstad Zaterdagmiddag te Callantsoog was gearriveerd om er in een tentenkamp zijn vacantie door te brengen, bij het baden in zee verdronken. Het ongeval geschiedde, doordat de bader zich te dicht bij een pier te water begaf. Pogingen om den heer M. te redden, faalden. Een andere heer, die zich in moeilijkheden be vond, kon behouden op het droge worden ge bracht. De echtgenoote van het slachtoffer ver toefde in de nabijheid, toen het ongeluk ge beurde. De heer M. was vader van een kind van een half jaar. Zijn lijk is nog niet gevonden. De eerste dag van den weekend-tocht met onbekende bestemming voor automobilisten en motorrijders door Noord-Nederland, dit jaar voor de derde maal georganiseerd door den A N.W.B., is Zaterdag begonnen en, ook wat het weer betreft, zeer zeker een succes geworden. Ook de deelneming aan dezen vraagteekentoeht mag bevredigend worden genoemd. Van een vijf tal plaatsen, n.l. Amsterdam, Assen, Groningen, Leeuwarden en Zwolle, vertrokken de dealnemers allen met de hoop in het hart, het tot een goed einde te zullen brengen. De organisatoren zijn er, dank zij een lang durige en nauwkeurige voorbereiding, in ge slaagd, den toeristen door veelal voor hen nog onbekende, doch schoone gedeelten van ons land te leiden en de deelnemers zullen niet nalaten, ook anderen op te wekken, aan deze tochten deel te nemen. Op het Weesper Zandpad even buiten Die- men, is Vrijdagavond de Weesper wielrenner It. L. over den kop geslagen, tengevolge waarvan hij ongeveer een half uur buiten bewustzijn is gebleven. Het ongeval geschiedde als volgt: In de richting Weesp reed een auto van den Zaanschen reinigingsdienst, welke bestemd was voor de fabriek van de firma Geesink en Zoon te Weesp. Deze wagen reed met vrij snelle vaart en onmiddellijk daarachter reed R. L. op zijn racefiets. Hij hield, zooals wielrenners dat ge woon zijn te doen, het hoofd geheel voorover ge bogen, zoodat hij niet vooruit icon zien Aan deze omstandigheid moet het toe te schrijven zijn, dat hij de roode vlag niet zag, welke bij de wer ken voor de Ringspoor aan net Weesper Zand pad, als waarschuwingsteeken voor het verkeer is aangebracht. Ter plaatse, waar de zandzuiger in de Keul- schevaart ligt, zijn ijzeren platen over den weg gelegd. De bovengenoemde auto uit Zaandam deed, toen het voertuig over die platen reed, ze even opwippen en de wielrenner reed zóo dicht achter den reinigingsauto, dat hij met zijn wiel Op het Stadion-terrein te Amsterdam werd de laatste wedstrijd van de Harrow Wande rers tegen het Nederl. elftal gespeeld Van Ma nen won den toss en ging batten. Om 11.10 trokken Glerum en de Beus naar de wickets om het bowlen van Strydon en Bond te bespelen. Hetbatten der Hollanders is thans een stuk beter dan te Haarlem tegen de Free Foresters het geval was. Het openingspaar begint goed, vooral Glerum laat enkele fraaie slagen zien en speelt in mooier stijl dan de Beus. De scheiding komt eerst wanneer Welch en Durean aangezet geworden zijn. Op 45 wordt Glerum voor een uitstekende 20 door Welch gebowld. De Beus krijgt dan gezelschap van Jansen, die zich kalm inspeelt en wiens spel al spoedig een goede serie doet verwachten. Op 71 doet Welch op Bond's bowlen in de slips een fraaien vang, die een einde maakt aan de zeer goede innings van de Beus (41). w. v. d. Bosch houdt dan even eens stand, alhoewel zijn spel nog onzeker is, in tegenstelling met Jansen, die geheel inge speeld is. De 100 gaan zonder wicketverlies op en bij de lunchpauze zijn er 110 runs voor het verlies van 2 wickets. Jansen 27 en v. d. Bosch 13 not out. Na de hervatting valt spoedig het wicket van v. d. Bosch uitstekend door Mc Connel achter het wicket voor 17 op Durean gevangen. De grootste stand en het beste spel aan Holland- sche zijde komt dan tusschen Jansen en Witte- bol. De V.R.A.er toont weer een flinke dosis ge duld te bezitten. Jansen zorgt nu voor de runs. Captain Anson wisselt zijn aanval voortdurend. Met de zon in zicht komt een einde aan Jan- sen's zeer fraaie innings, wanneer een bal van Durean gemist wordt en deze via de pads van den wicketkeeper in het wicket belandt, terwijl Jansen buiten zijn crease staat. Jansen scoorde 75 runs. waaronder 5 vieren. Wittebol en van Stuijvenberg passeeren dan de 200. De V.R.A.-er laat nu enkele zeer fraaie off- en legslagen zien. Voor het 5de wicket wordt een stand van 38 runs opgezet. Op 234 gaat van Stuyvenberg l.bw. Bond voor een goede 13. De Engelsche bowlers krijgen dan de over hand. Van Manen wordt direct door Bond ge bowld en wanneer op 242 Wittebol's wicket valt C. Welch voor een perfecte 48, verdwijnen v. d. Togt (5) en Stock (0) waarna van Tienhoven f8) en Sodderland (6) de score tot 263, inclusief 30 extra's weten op te voeren. Na het fraaie werk van de kopbats viel het totaal nog tegen. De Engelsche aanval leverde goed werk door uitstekend fielden ondersteund. G. A. Stoydon bowlde 0—58, R. N. Bond 4—45, A. H. C. Durean 160, W. Welch 459 en R. M. Blackmore 0—11. De Harrow Wanderers openen ditmaal met Stewart Brown en Blackmore en beginnen min der goed op v. d. Bosch en Sodderland. Sod derland bowlt weer zeer accuraat met een goeds lengte en is moeilijk te bespelen. In zijn eerste 5 overs wordt geen run op hem geslagen. Hij weet onmiddellijk Blackmore te bowlen en aan den anderen kant neemt v. d. Bosch het wicket van Stewart Brown (26). Tindall en Pelhain stoppen dan de collapse en riskeeren niets. Op 30 worden Glerum en Jansen aangezet en ook van Manen weet geen scheiding te bewerken. In 70 minuten gaan de 50 op. Qp 55 heeft Jan sen succes door Pelham voor een nuttige 14 te bowlen. Tindall's spel valt weer te bewonderen. Nadat hij op 7 een kans achter het wicket ge geven had was zijn batten weer volkomen gaaf-j vol fraaie strokes naar alle zijden van het veld. Om 6.30 zijn er 58 runs voor 3 wickets. Xindai' 33 en Trimbull 3 not out.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 3