Franco's troepen aan de winnende hand Het nieuws van heden WANDGEDIERTE ZATERDAG IN MADRID? VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 11 AUGUSTUS 1936 - AVONDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 20093 Het moment waarop Rie Mastenbroek als eerste aantikt in de finale van het nummer 100 meter vrije slag voor dames, waarin onze landgenoote de 100 meter in den nieuwen Olympischen recordtijd van 1 min5.9 sec. aflegde Strijd aan het Irunfront De non-interventie in Spanje Italië keurt in principe het Fransche voorstel goed Weer een aanslag op een Moefti Ook onrust in Mexico Absolute verdelging onder geheimhouding ;n schriftelijke garantie. Talrijke tevreden heidsbetuigingen ter inzage. Overdl te ont bieden. ZuiveringsonderneiningRAD IC AAL" Gen. Cronjéstraat 135 - Telef. 11657 DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Algemeene Conferentie van Arabieren? Vliegers in Alaska Vliegtuigen te 1 otoean Amerika en de non-interventie De toestand te Tanger Verdeeldheid te Badajoz De gestolen militaire documenten Te Moskou zijn door de communisten groote betoogingen gehouden om tot steun afn de Sjoaansche anarchisten en terroristen op te wekken Hel Alhambra te Granada door bommen bedreigd, die ge lukkig niet ontploften Badajoz zal spoedig moeten capituleeren De Leeuwenhof in het Alhambra te Gra nada, dat door regeeringsvliegtuigen is gebombardeerd. Gelukkig ontploften de bommen niet, zoodat de schade gering is De staatsgreep in Het Weer Griekenland Communistische leiders gearresteerd Goemboes ontvangt de pers Spanje leert dat de staten waak zaam moeten zijn Fillllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllillilllllllllllllni Verschepen van oorlogs materiaal Nederlandsch schip gecharterd voor vervoer der te Ant werpen opgeslagen voorraden NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingsz. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. uit verborgen plaatsen wapenen te voorschijn hebben gehaald om daarmede het vuur op de regeeringstroepen te openen. Dit verwekte groote opwinding in de stad. Op verschillende plaatsen werd in navolging van daken en bal kons op de soldaten der regeering geschoten, wien het slechts met moeite en na veel bloed vergieten kon gelukken den toestand weer meester te worden. De kazerne, waar het in cident begonnen was, werd den geheelen nacht beschoten en eerst tegen tien uur in den mor gen werd od het gebouw een witte vlag g?- heschen. Een commandant en 26 manschappen vonden bij de nachtelijke gevechten den dood. De kazerne was toen in een ruïne herschapen. HENDAYE, 11 Aug. (Havas). Naar de corres pondent van Havas meldt, is bij het aanbreken van den dag langs het geheele front van Irun, in het bijzonder aan den kant van Drie Kronen' een hevig geweer- en kanonvuur ontbrand. Het gerucht omtrent een aanval der opstandelingen zou, naar het schijnt, bevestigd worden, of schoon om 10 uur nog geen enkele bijzonder heid bekend was omtrent den waren omvang van het offensief. ROME, 10 Aug. (Reuter). Italië heeft in prin cipe toegestemd in de Fransche voorstellen be treffende niet-inmenging in de fpaansche za ken. De Fransche ambassadeur is vanavond door den minister van Buitenlandsche Zaken ontvangen, welke hem desbetreffende mededee lingen deed. Er blijven echter nog eenige pun ten open, die nog niet besproken zijn en die eerst bekend zullen worden gemaakt, wanneer de onderhandelingen beëindigd zfin. De Russische regeering heeft den Franschen zaakgelastigde te Moskou medegedeeld, dat zij den tekst van de Fransche voorstellen inzake non-interventie in Spanje goedkeurt. ALGIERS, II Aug. (Reuter). Uit Constantine wordt gemeld, dat daar een op Europeesche wijze gekleede inboorling een revolverschot heeft gelost op den Moefti van Constantine, op het oogenblik, dat deze zijn huis binnenging. De Moefti werd door den kogel getroffen. De dader wist te ontkomen. MEXICO-CITY, 10 Aug. (Reuter) In arbei derskringen is men van meening, dat de goud hemden, werkgevers en militairen een staats greep voorbereiden, teneinde cle opstandelingen in Spanje te steunen. De politie zou een lijst met vele namen hebben ontdekt. De staats greep zou einde Augustus plaats moeten heb ben. Het antwoord van de arbeiders op deze fascistische dreiging is de oprichting van een arbeiders we er. Reeds hebben velen zich hier voor opgegeven. 15 Augustus zal een staking uitbreken, doch men wil niet, dat deze een revolutionnair karakter aanneemt. Generaal Franco vernacht, dat zijn nationalis tische troepen Zaterdag Madrid zullen bezetten. Inderdaad schijnt de krijgskans te keeren ten gunste van de z.g. opstandelingen. Badajoz kan het niet lang meer uithouden en dan komt de verbinding tusschen Noordelijke en Zuidelijke troepen tot stand. Het Alhambra is, bij wijze van spreken, door het oog van een haald gekropen. Het is voor- loopig gespaard, terwijl tal van onvervangbare Spaansche wonderwerken van kunst en schoon heid in puin liggen. Metaxas heeft het Grieksche volk door de radio verzekerd, dat het Grieksche volk van hel communisme gered is en hij hoopte dat allen zouden meewerken voor een nieuwe schoone toekomst. De doodslag op het trambalcon te Rotterdam: schippersknecht in hooger beroep eveneens tot twaalf jaar veroordeeld. Het gemeentebestuur van Groningen acht de nieuwe steunregeling onuitvoerbaar. Benoemingen in het Aartsbisdom. Gehakt-productie te IJmuiden stopgezet. Bij de Olympische zwemwedstrijden werden Ni- da Senff, Rie Mastenbroek en Dini Kerkmeester in de halve finales 100 meter rugslag geplaatst. Nida Senff verbetert een Olympisch record van Eleonore Holms. O JERUSALEM, 10 Aug. (Reuter) Het Arabi sche Hooge Comité, dat morgen bijeen zal komen, zal een besluit nemen ten aanzien van de mogelijke bijeenkomst van een Algemeene Conferentie van Arabieren, betreffende den toestand in het land. Het meerendeel der lei dende persoonlijkheden zou voorstander zijn van een voortzetting der stakingsbeweging. In het geheele land worden voortdurend nog daden van geweld gepleegd, vooral in Jaffa en Haifa, NEW YORK, 11 Aug. (Reuter) De Sovjet- Russische vliegers Levanevsky en Levchenko, die een vlucht van Californië naar Moskou ma ken zijn te Jeneu in Alaska geland. Dimas Macariaga zouden zich in ge vangenschap bevinden. (De laatste is reeds, zooals we gemeld hebben- door Communisten vermoord). Het radiostation Burgos deelt mede, dat de Civiele Garde thans de geheele provincie Estramadura heeft bezet. Volgens een bericht uit Madrid, zijn de pro vincies Huelva, Cadix, de Balearen, Lugo, Co- runa en Pontevedra tot oorlogsgebied verklaard. De Nationale Verdediging te Burgos meldde, dat de huidige president van de Bank van Spanje, d'Olwer, is afgetreden, daar hij niet langer de verantwoording op zich wenscht te nemen voor de onmogelijke eischen, die de linksche groepen aan dit instituut stellen. Gedurende de afgeloopen veertien dagen moeten 45 millioen goudpeseta's per vliegtuig naar Frankrijk zijn gezonden. Dit zou geschied zijn voor clearingdoeleinden, doch volgens het D.N.B. zou het grootste deel van den voorraad gebruikt zijn voor de betaling van wapenaan- koopen. Als opvolger van d'Olwer is benoemd de ban kier Carabias, die reeds sedert langen tijd nau we betrekkingen, ook van financieelen aard, onderhoudt met den socialïstischen leider Prieto. Sedert Maandagochtend is de grenspost Dan- chara gesloten, zoo wordt uit Bayonne gemeld, tlleen zij, die een speciale vergunning hebben van den militairen commandant van Pamplona, mogen de grens overschrijden. Het vliegtuig der opstandelingen dat Badajoz heeft gebombardeerd, heeft tevens strooibiljetten uitgewor pen, waarin de bewoners worden uit- genoodigd de witte vlag te hijschen. Naar dé aan de Portugeesche grens aangekomen vluchtelingen verklaren, verwachten de regeeringstroepen he denmorgen den aanval der rebellen. Verder heeft Generaal Queipo de Llano over de radio medegedeeld, dat te Puerto de Leon een vliegtuig der linksche regeering is neer geschoten, waarbij de piloot om het leven ge komen is. De generaal bevestigde voorts, dat het be roemde Alhambra te Granada door regeerings- vliegtuigen is gebombardeerd. De vliegers had den in totaal 17 bommen geworpen, die ge lukkig echter niet ontploften, zoodat slechts onbeteekenende schade werd aangericht. Via een telefonische verbinding, die de troepen van Franco hebben verkregen met het Noorden, heeft de Generaal medege deeld dat zijn leger binnen 48 uur gereed zal zijn, en dat hij Zaterdag Madrid hoopt binnen te rukken. BARCELONA, 10 Augustus (Havas) De bijzondere correspondent van Havas aan het front van Aragon heeft uit Angues gemeld, dat in den sector ten Oosten van Huesca nabij Monte Aragon hedenochtend een hevig artil leriegevecht heeft plaats gehad, dat ongeveer zeven uur heeft geduurd. Hierbij zouden de Opstandelingen aanzienlijke verliezen hebben geleden, terwijl de Republikeinsche strijdkrach ten er in gesi-aagd zouden zijn op te rukken tot aan het dorp Loporzano ten Noorden van Albero Alto. Luitenant-kolonel Sandino heeft, volgens Reuter, medegedeeld, dat vliegtuigen met suc ces het front der Opstandelingen in Aragon hebben gebombardeerd. Talrijke rebellen zijn in de richting van Saragossa gevlucht, de bruggen achter zich vernielend. De president van de Generaliteit Companys, zoo wordt verder uit Barcelona gemeld, heeft een bezoek gebracht aan de gewonden dei- Anarchistische Federatie. Bij deze gelegenheid vernam de president, dat in twee burgerlijke hospitalen te Barcelona 1035 gewonden wor den verpleegd, die daar sedert 9 Juli werden binnengebracht. Admiraal Rolf Cark, die het bevel voert over het Duitsche eskader in de Middellandsche Zee, heeft in gezelschap van den Duitschen consul een bezoek gebracht aan president Companys. Uit Burgos wordt, gemeld, dat de broer van Generaal Mola, die te Bar celona dienst deed, door Anarchisten is doodgeschoten. Ook de vroegere minister Miguel Maura en de leider der katholieken Uit Yanger wordt gemeld, dat de Generale Staf der Opstandelingen-troepen heeft beves tigd, dat gisteren te Tetoean 21 vliegtuigen zijn aangekomen. Het betrof hier echter Spaansche toestellen. Uit Rome wordt eveneens gemeld, dat het in net buitenland gepubliceerde bericht, dat 21 Italiaansche vliegtuigen uit Ortebello naar Noord-Afrika zouden zijn vertrokken, in wel ingelichte kringen belachelijk genoemd wordt. In gezaghebbende kringen te Rome herin nert men er verder aan, dat de door den Con sul van Italië te Barcelona en den zaakgelas tigde te Madrid ingediende protesten inzake eenige Italiaansche burgers, die tijdens de te genwoordige revoiutionnaire beweging zijn ge dood, door een zekere buitenlandsche pers zijn overdreven er. gedramatiseerd, zoo zelfs, dat men wil doen gelooven alsof Italië zich erop zou voorbereiden, dit feit als een casus belli te beschouwen. Men heeft zelfs gezegd, dat Italië voornemens zou zijn aan de Oostkust vatt Spanje troepen aan land te zetten en ver spreidde voorts geruchten, welke even alarmee- rend als onjuist zijn. De waarheid is, dat Italië de situatie met kalmte beziet en bewijst, dat het geenszins voornemens is de inciddnten te dramatiseeren, hetgeen o.m. blijkt uit het ieit, dat de Italiaansche pers er niet zooveel aan dacht aan besteedt. LONDEN, 11 Aug. (Reuter) Naar de „Times" uit Washington meldt, zou dë Fransche regee ring ook den Vereenigden Staten willen vragen, zich aan te sluiten bij het accoord inzake non- interventie in Spanje. Het is niet waarschijn lijk, dat Amerika een besliste verzekering zal geven, doch wel zal de regeering er angstvallig voor zorgen, neutraal te blijven. De regeerings- departementen zullen waarschijnlijk niet-offi- cieel aanzienlijken druk uitoefenen om ver schaffing van wapenen en geld aan een der beide partijen te beletten. KOPENHAGEN, 11 Aug. (D.N.B.) De Fran sche gezant heeft gisteren bü den Minister van Buitenlandsche Zaken stappen ondernomen, inzake toetreding van Denemarken tot een ac coord tot handhaving van neutraliteit in den Spaanschen burgeroorlog. Naar verluidt, heeft minister Munch een zeer spoedig antwoord in het vooruitzicht gesteld. PARIJS, 10 Aug. (Reuter) In verband met in de pers verschenen berichten over den toe stand in Tanger geven gezaghebbende kringen hedenavond belangwekkende bijzonderheden dienaangaande. Zoo verklaren zij, dat het on juist is, dat de Internationale Controlecommis sie in Tanger de geldigheid heeft toegegeven van paspoorten, die door opstandige autoritei ten zijn uitgereikt, aangezien geen enkel pas poort nooöig is om van de Spaansche zóne 111 de internationale te komen, waarvoor een een voudig identiteitsbewijs voldoende is. Wel is juist, dat de officieren nog slechts in burger- kleeding worden toegelaten. Niet juist daaren tegen is weer, dat Franco een ultimatum ge zonden heeft, betreffende verbod aan Spaan sche schepen de haven van Tanger te bezoe ken. Men is te Parijs van meening, dat even zeer als den Spaanschen schepen thans ravi- tailleering in Tanger ontzegd wordt, dit ook geweigerd moet worden aan de opstandige troepen, vooral wat aangaat benzine, automo bielolie etc. Het is waarschijnlijk, dat de Fran sche vertegenwoordiger te Tanger dit stand punt zal verdedigen. Uit Londen wordt bericht, dat, in verband met een conferentie tusschen de Britsche en de Spaansche militaire leiding, op Maandag de door de Spaansche Nationalisten ingestelde grensversperringen in het gebied van La Linea iets werden verzacht, zoodat de Spaansche ar beiders van de Marinewerf en van andere on dernemingen, alsmede huisbedienden en hande laars in versche groenten en vruchten weder de grens passeeren konden. PARIJS, 10 Aug. (Reuter). Betreffende den op het station van Chambery gepleegden diefstal ten nadeele van het Ministerie van Oorlog Wordt bekend gemaakt, dat de ver dwenen documenten geenszins geheim waren. Het betrof een aantal stafkaarten, die het publiek in alle boekhandels koopen kan, De Temps" maakt melding van een eigen aardig voorval, dat zich in het belegerde eti waarschijnlijk spoedig doof de Regeeringstroe pen te verlaten Badajoz heeft afgespeeld. In de kazernes bevonden zich circa 240 ont wapende leden van de guardia civil. Op een avond zou nu een marxistisch offi cier met eer.ige metgezellen en twee machine geweren voor de kazerne verschenen zijn, ver klarende, dat de nationalisten zich nog slechts op enkele kilometers van de stad bevonden. Hierop zouden de leden van de civiele garde LISSABON, 11 Aug. (Reuter) De Portugeesche Radioclub heeft mede gedeeld, dat een vliegtuig der rebel len gistermiddag Badajoz heeft ge bombardeerd. De opmarsch van de colonne der Opstandelingen wordt vertraagd, doordal op den weg naar Badajoz alle bruggen zijn vernield. Aan de grens zijn talrijke gevluchte Extremisten aangekomen. ATHENE, 10 Augustus. (Reuter) Sinds onlangs de staat van beleg in Griekenland is afgekondigd, zijn, naar van officieuze zijde vandaag werd verklaard, 36 communistische leiders gearresteerd. VERWACHTINGIn het Noorden zwakke veranderlijke wind, in het Zuiden zwakke tot matigen wind uit Westelijke rich- tingen, half tot zwaar bewolkt, waar- sohijniyk onweersbuien, nog warm in 't Noorden, in het Zuiden koeler. Hoogste barometerstand 769.0 te Helsingfors. Laagste barometerstand j= 757.3 te Vlissingen. Zon op van, 5.37 onder n.m. 8.32. lacht op n.m. 9.02. Maan op n.m. 12 17 onder n.m. 4.38. Nieuwe Maan 17 Augustus 4.41 v.m. Ministerpresident Metaxas hield Maandag avond voor de radio te Athene een rede, waar in hij beweerde, dat op 4 Augustus het besluit van den Koning het land gered heeft, terwijl het vlak bij den afgrond stond. We nemen rie volle verantwoordelijkheid voor onze handelwij ze op ons, gij hebt uw vrijheid niet verloren. Er mag sprake zijn van een tweevoudige ver lichting, ten eerste het opzij zetten van de communistische tirannie en ten tweede van de tirannie der partijen, die beide de vrijheid van het Grieksche volk inperkten. Slechts degenen, die misbruik maakten van hun onschendbaar heid en straffeloosheid, hebben deze voor al tijd verloren. Laat ons thans ontwaken, om het vaderland weer op te bouwen. Bereiden wij ons allen voor op de offers die noodig' zijn voor het algemeen welzijn, en stellen wij persoonlijke verlangens op den achtergrond ten gunste van de gansche natie. Verzekeren wij voor ons land rust, orde, arbeid, een gelukkige toekomst en een nieuwen bloei der Grieksche beschaving. Wij zijn besloten ons werk tot een goed einde te brengen, zeker van het succes, wij zullen allen weerstand neerslaan en rekenen erop, dat wij uw onbegrensden steun genieten. BOEDAPEST, 10 Aug. (Stefani) Minister president Goemboes, die na een periode van rust zijn functies heeft hervat, heeft de ver tegenwoordigers van de pers bij zich ontvan gen, tegenover wie hij o.m. het volgende ver klaarde De gebeurtenissen van den iaatsten tijd heb ben tastbare bewijzen opgeleverd voor de goede resultaten, die de politiek van Hongarije be reikt heeft. Bijgevolg zal de regeering op den zelfden weg voortgaan. Goemboes voegde hieraan toe, dat de strijd tusschen de verschillende politieke opvattin gen niet geëindigd is, gelijk bewezen wordt door hetgeen in Spanje gebeurt. De les, die men uit de Spaansche gebeurtenissen kan trekken is, dat de staten meer dan ooit waakzaam moe ten zijn en dat de verschillende nationale ver- eenigingen bijna nooit vertrouwd kunnen wor den. Tenslotte kondigde Goemboes aan, dat de regeering zal voortgaan met het toepassen van een hervormingsplan. Hij ontkende evenwel, dat men reeds gereed zou zijn gekomen met een hervorming van het verkiezingssysteem. ANTWERPEN, 10 Aug. (A.N.P.) Ten aanzien van den aanvoer van groote hoeveelheden oor logsmateriaal in de Antwerpsche haven kan het volgende gemeld worden: Het oorlogsmateriaal zal vervoerd worden door een Nederlandsch schip, dat onder den naam „Lodewijk" Zondagmiddag om drie uur 10 uit Rotterdam is vertrokken en dat Maandag morgen om vijf uur in Antwerpen is aangeko men. Het schip ligt gemeerd voor de kade, waar de gesloten wagons met het oorlogsmateriaal staan. De Antwerpsche agent van het schip is de firma, die tevens belast is met de verzending van het oorlogstuig, de fa. Vulhopp. De offi- cieele bestemming van de „Lodewijk" is Guate mala. Bij nadere informatie is gebleken, dat de „Lodewijk" tot voor kort heeft toebehoord aan de Rotterdamsche firma P. A. van Es en Co. en toen nog de „Goote" heette. Het schip, dat bruto 1096 ton en netto 489 ton meet, is kort geleden verkocht aan iemand in Den Haag, die naar men ons meedeelde, voordien nog nooit schepen gehad heeft. Deze heeft het tot een oliestoker laten ombouwen en het thans voor genoemd transport naar Antwerpen gezonden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1