STADSNIEUWS %lck waf MARIA-STICHTING Een gelukkige kampioene Haarlem, 11 Aug. VREESELIJK BLOEDBAD IN SPANJE DINSDAG 11 AUGUSTUS 1936 HERWONNEN LEVENSKRACHT Oude rijwielplaatjes hebben waarde R. K. VOLKSBOND Buitengewone bestuursraad GROOT HENGELAARS CONCOURS 39 vereenigingen, muziek voorop Boottocht R. K. Harmonie „St. Caecilia" R. K. Haarlemsch Gemengd Tooneel „Thalia" Aanrijding op Amsterdamsche Vaart Van onzen winkelstand IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK TREKJES No. 865 Het doodvonnis over de J ans-sc houw burg F. J. Wiegant f Burgerlijke stand MOTORSPORT Sterrit Arnhem Motorclub van Kooten DAMMEN Haarlemsche Damclub Wij spelen het spel eerlijk Om den Magneet'gordel WIELRENNEN STADION-WEDSTRIJDEN Holland wint den landenwedstrijd achter motoren Cor Wals rijdt uitstekend Sted enwed strijd Afvalwedstrijd Nieuwelingen Landenwedstrijd achter groote motoren Zwart als de Nacht I dan Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag Rie Mastenbroek is dolblij met haar Olympischen titel Het Wilhelmus in het zwemstadion Nieuwe wereldrecords erkend OP IJZEREN HEK GEVALLEN Honderden priesters vermoord menschen worden bij tien tallen in putten geworpen Generaal Franco is optimistisch Amerikaansch eskader in Europeesche wateren? Aanklacht tegen de N.S.B. Wegens in voorraad hebben en verspreiden van godslaster lijke afbeeldingen Moderne regenmakers Wheeler en Woolsey veroorzaken stortbuien AGENDA Bioscopen 12 Augustus Bioscopen INSTELLINGEN RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN Velen denken er misschien niet by, dat hun verloopen rijwielplaatje nog waarde heeft en toch heeft het voor „Herwonnen Levenskracht" heel veel waarde, als alle rijwieleigenaars hun oude belastingplaatje bezorgen in het gebouw St. Bavo, Smedestraat. In de hal van het ge bouw staat een bus waarin men het kan depo- neeren. Ook andere metalen als oud koper enz. worden gaarne in ontvangst genomen. De heer Stevens, concierge van het gebouw, zal er wel voor zorgen. Donderdag 13 Augustus, des avonds acht uur, zal een buitengewone bestuursraad worcten be legd met als eenigste onderwerp: „De nieuwe steunregeling". Hoogstwaarschijnlijk zal een vertegenwoor diger van het R. K. Werkliedenverbond aan wezig zijn om een uiteenzetting te geven van het standpunt door onze vertegenwoordigers ingenomen by de bespreking met den Minister. Het Vischcollege „Het Baarsje" te Haarlem, afd. van den Algemeenen Hengelaarsbond, or ganiseert zondag het grootste concours, dat ooit in de stad is georganiseerd. Niet minder dan 39 vereenigingen, waaronder de artistenclub met o.a. Kees Pruis, nemen aan dezen wedstrijd deel. Twee muziekcorpsen, Kunstgenot, onder lei ding van Henri Schulpzand en het Eerste Hen gelaars Fanfarecorps in Nederland zullen voor de noodige vrooHjkheid! zorgen. Er zijn vijf gouden medailles beschikbaar ge steld. Het zal een groot feest worden! Tengevolge van de vele aanvragen van dona teurs en begunstigers heeft bovengenoemde ver- eeniging zich genoodzaakt gezien wederom een boottocht te organiseeren op Zondag 16 Augus tus, en wel naar het mooie Bergen in Noord- Holland, Door de groote vraag naar kaarten is het gewenscht, dat men er zich tijdig van voor ziet. Zij zijn verkrijgbaar bij de bekende adres sen. rum In dezen nuchter zakelijken tijd heeft „Tha lia" gemeend dat zij haar donateurs wat ro mantiek moest brengen. Daarom heeft „Thalia" in studie genomen: „Oud-Heidelberg", tooneel spel in vijf bedrijven van Wilhelm Förster, ver taald door C. Lageman. Voor zoover bekend, is dit de eerste keer dat „Oud-Heidelberg" in Haarlem door dilettanten wordt opgevoerd De opvoeringen zullen geschieden Zondag 25 en Dinsdag 27 October in den Stadsschouwburg, Wilsonsplein. Maandagmiddag omstreeks twaalf uur reed op de Amsterdamsche Vaart nabij de J. F. Hel- mersstraat een vrachtauto, die uit Amsterdam kwam, tegen een aldaar stilstaanden vrachtwa gen aan. De aangereden auto werd een zeven tal meters voortgeduwd en kwam pas tot staan, nadat er een paaltje van de tramafscheidine als slachtoffer was gevallen. De wagen zelf kreeg averij aan het chassis en den laadbak. Van den auto. die de oorzaak van al deze rampen was, werden het rechterspatbord en de carrosse rie beschadigd. Bij onderzoek bleek, dat de remmen van dezen auto in zeer desolaten staat verkeerden. De auto is voor herstel naar een garage ge bracht. Tegen den chauffeur, die de aanrijding veroorzaakte, is proces-verbaal opgemaakt. In het perceel Kleine Houtstraat 23, waar tot voor kort de kaashandel van de fa. Raads- veld was gevestigd, opent morgen de heer Joh. de Graaf een kaashuis. De heer de Graaf, die vroeger controleur bij de fa. Raadsveld was, stelt zich voor de oude zaak op den bekenden voet voort te zetten, met dit verschil, dat de winkel is uitgebreid met een handel in kruide niers- en grutterswaren. In verband met deze wijziging is het ruime winkelpand voor 'n groot deel gemoderniseerd. Goede, trouwe Jansweg-schouwburg, Stakker, 't is met jou gedaan. Hol en kaal, wreed dlcht-gespijkerd, Zien we jou daar treurend staan. 't Gaat met jou als met het paard, dat Op zijn laatste beenen loopt En men eind'lijk als belooning Aan de slagerij verkoopt. Jij voldoet niet aan de eischen Stumper van de brandweerwet, Bij wijze van reclame wordt aan de eerste 1500 koopers gedurende hoogstens tien dagen een modern uitgevoerd déjeunertje aangeboden. In de kathedrale parochiekerk van St. Bavo is hedenmorgen door kapelaan Determeijer de plechtige Requiemmis opgedragen voor de ziele- rust van den heer F. J. Wiegant, in leven organist van de Spaarnekerk, waarna op het R. K. kerkhof St. Bavo de begrafenis volgde. Vertegenwoordigers uit de kerkkoren waren bij de uitvaart en begrafenis aanwezig. Geboren: 6 Aug. dochter van H. A. van Sab- ben-Kedde; 7 Aug. zoon van P. C. Vreeken- Noteboom; 9 Aug. dochter van M. Renout- Dickschen, dochter van C. J. C. Schwirtz- van der Raaij. Getrouwd: P. Westerling en M. Gonlag. Overleden: 9 Aug. J. Veen, 51 jaar, Zijlweg; A. Bouwer, 23 jaar, VelserstraatJ. F. Vissers', 76 jaar, Waldeck Pyrmontstraat. Ter gelegenheid van de zomerfeesten orga niseerde de Verg. voor Vreemdelingenverkeer in samenwerking met de motorclub Arnhem en omstreken een sterrit, waarvoor diverse prijzen beschikbaar waren gesteld waarbij de motorclub van Kooten den hoofdprijs won van de speciale prijzen, n.l. een zilveren bokaal voor de motor club met het grootste aantal deelnemers. Maandagavond jj. wei-den in de „Koren beurs" te Haarlem de wedstrijden om de club kampioenschappen 1935-1936 en 1936-1937, als mede de cupwedstrijden 1936-1937 der Haarl. Damclub voortgezet. Hieronder volgen de uit slagen. Clubkampioenschappen 1935-1936. 3de klasse: J. H. Meure wint van J. H. Kla- verstijn. Clubkampioenschappen 1936-1937. Hoofdklasse: J. Balk wint van C. Kool. lste klasse: P. L. Schrijnemakers wint van I. Risseeuw. B. Henneke wint van W. J. A. Matla. 2de klasse: J. v. d. Spruljt wint van J. Merts; A. Slinger wint van O. T. Glaser; H. W. C. van Rhoon wint van I. Ravensbergen; J. J. Aling wint van W. Jonkhof; A. van 't Schip wint van J. Prenen; G. Bakker, remise met H. W. C. van Rhoon. 3de klasse: A. Winkler wint van J. H. Brug- gink; A. M. Reedijk wint van J. de Vries; J. J. Koren wint van J. de Vries. Cupwedstrijden 1936-1937. P. G. van Engelen wint van O. T. Glaser; Ph. G. Amelung Jr. wint van J. H. Spoor; D. Schrijnemakers wint van J M. Rutgers. d.w.z. wij behandelen onze klanten correct en coulant, wij komen onze beloftes en garanties na. Daarom koopt U bij ons veilig en goedkoop. DE STOFZUIGER CENTRALE IIAGEMAN Ged. Oude Gracht 52 - Telefoon 12762 tussen Postkantoor en Verwulft De Utrechtenaar won; 2. Hilversum er. 3- Amersfoort. Het totaalresultaat was: 1. Hilversum 51 pnt.; 2. Utrecht 45 pnt. en 3. Amersfoort 39 pnt. Hilversum was dus winnaar van den Steden- wedstrijd. Na tweemaal achtereen (Dinsdag en Donder dag van de vorige week) te zijn uitgesteld we gens het ongunstige weder, konden Maandag avond de wedstrijden op de Stadionbaan te Utrecht verreden worden. H.et was een met groote zorg samengesteld programma, dat den toeschouwers werd geboden. De publieke belangstelling was ditmaal zeer groot, veel grooter dan bij voorgaande wed strijden. Speciaal het rijden van Cor Wals achter den motor wekte bewondering en de aanwezigen waren niet karig met hun toejuichingen. Een stedenwedstrijd Amersfoort—Hilversum— Utrecht voor amateurs en onafhankelijken werd als volgt verreden: I. Sprint over 2 baanronden (van iedere stad rijden de deelnemers een on- derlingen rit, waarbij de winnaar in een be slissende sprintwedstrijd wordt geplaatst)II. Tandemrit, één rit over drie ronden; III. Klas sementswedstrijd over 6 K.M., 15 ronden, met 5 klassementen; IV. Een eindsprint over 2 ronden. De resultaten waren: I. Sprint over twee baanronden: eerste rit (Amersfoort) De Gans, 13.6 sec.; tweede rit (Hilversum) W. v. Laar 14,8 sec.; derde rit (Utrecht) j. de Heus 13,4 sec. Deze drie kwa men dus in de beslissende eindsprint. II. Tandemrit over 3 ronden. Voor Amersfoort startten Veger—v. d. Veer, voor Hilversum v. Laar—v. Dam, voor Utrecht Fresen—v. Kleef. De uitslag van dezen rit was: 1. Utrecht, 6 pnt., tijd laatste 200 meter 12,6 sec.; 2. Hilver sum 4 pnt.; 3. Amersfoort 2 pnt- III. Klassementswedstrijd 15 ronden met 5 klassementen: 1. Hilversum 51 pnt.; 2. Utrecht 45 pnt.; 3. Amersfoort 39 npt. IV. Sprint tusschen De Gans, Amersfoort v Laar, Hilversum en J. de Heus, Utrecht. Als een doode boom ben jij nu Op de zwarte lijst gezet. Onverbidd'Hjk is het vonnis. Gratie? Niet de minste kans! Door je twee gebroken ruiten Blaast de wind een dooden-dans. Velen deden nog een poging, Oude ziel, voor je behoud, Heusch, er is voor jou gewerkt En vergaderd en gesjouwd. Al je trouwe, dankb're klanten Hebben warm voor jou gepleit, Maar het heeft niet mogen baten, Goede vriend, het is je tijd. Och, zoolang er geen gevaar was, Sjokte je nog rustig mee, Doch de commandant der brandweer Is er niet meer mee tevrée. Safety first is hier het wachtwoord, Daar kan jy niet tegen-op, En je vrienden-dilettanten Zitten leeiyk met de strop. J. Westbroek. Utrecht, houder van den Mag neet-gordel, had de uitdaging van A. Cathel, Gouda aanvaard, om dezen tegenover hem te verdedigen. De strijd ging over maximum 4 K.M. 10 ronden. Aanvankelijk gaven de twee renners elkander niets toe, doch op de laatste ronde zette Westbroek een felle spurt in en behaalde 25 meter voorsprong op zijn uitdager Zijn tijd was zeer fraai: 5 min. 17,3 sec. Dit altijd aardige nummer by een reeks wed strijden trok nu weer ten volle de aan dacht. Er werd uitstekend gereden en de uit slag was: 1. A. Jansen, Utrecht 2. H. Bas, Hilversum 3. Th. Verhoeven, Utrecht 4. W. de Jong, Utrecht. Het hoofdnummer vormde de landenwed strijd achter groote motoren, waaraan wevd deel genomen door Duitschland, België en Neder land. Voor Duitschland kwamen uit: K. Grossim- linghaus (gangmaker Franzman) en A. Leuer (gangmaker Schaaf)voor België C. Geerts (v. d. Bosch), M. Seynaeve (Vermandei); voor Ne derland J. Pijnenburg (Kaser), C. Wals (Ceur- remans). Er werd gereden in drie ritten: 30, 30 en 40 K.M. In den eersten rit was het vooral Wals, die zich onderscheidde. Hy nam den kop en wist dezen ondanks tal van Duitsche en Belgische aanvallen te behouden. Hii verbeterde boven dien het record van Alkema met 4 sec. Jan Pijnenburg werd tweede. De uitslag van dézen rit was: 1 C. Wals 24 min. 0.8 sec. 2. J. Pijnenburg op 150 meter; 3. Grossimlinghaus (D.) op 180 meter; 4. M. Seynaeve (B.) op 250 meter; 5. A. Leuer (D.) op 460 meter en 6. G. Geert (B.) op 1260 meter De tweede rit ging eveneens over 30 K.M. J. Pijnenburg startte als tweede en Wals als vijfde Pijnenburg nam direct den kop en Wals nam de vierde plaats. Eerstgenoemde lapte ver volgens een der Belgen en laatstgenoemde werd derde. Vervolgens ging Pyn over een Duit- scher heen en keek Wals in den rug, zoodar de beide Hollanders terstond een gunstige positie hadden. De Duitschers vooral begonnen toen met hevige aanvallen op de Hollanders, gesteund door de Belgen, doch voorloopig bleven de Hol landers meester. Wals werkte zich prachtig naar voren en kwam nu achter Pijn, waardoor deze een uitstekende dekking kreeg. Ze hielpen elkaar dus goed, wat niet van dc overigen kan gezegd worden.i De beide Hollanders passeerden nog eenige tegenstanders en wonnen onbedreigd. De uitslag van dezen tweeden rit was: 1. J. Pynenburg, tyd 24 min. 47.2 sec.; 2. C. Wals op 250 meter; 3. M Seynaeve (B.) op 250 me ter; 4. Grossimlinghaus (D.) op 700 meter. In den derden rit over ,40 K.M. startte Wals als eerste en Pynenburg als derde. Laatstge noemde plaatste zich direct achter Wals, wat een goed begin was. Speciaal de Belgen zetten toen een stugge achtervolging in, doch Wals stelde zich voorloopig veilig door in een formi- dabelen rit de Duitschers en een der Belgen te passeeren en na eenige ronden moest ook de ander er aan gelooven. Wals reed buiten gewoon. J. Pijnenburg handhaafde zijn tweede positie uitstekend en de Hollanders reden zeer tactisch. Pijnenburg kreeg een lekken band, doch wist zich vrijwel te handhaven. De positie veran derde niet. Inmiddels leverden de Duitschers en Belgen een verwoeden strijd, zonder dat eer. van beiden voordeel behaalde. Tegen het eind raakte Pijnenburg even „los" en kreeg ten slotte opnieuw een lekken band, waardoor hy van de tweede op de vijfde plaats kwam. De uitslag van dezen rit was: 1. Wals, tijd 32 min. 39.2 sec.; 2. Leuer (D.) op 600 meter; 3. Seynaeve (B.); 4. Grossim linghaus (D.)5. J. Pijnenburg; 6. G Geerts (B.). Nederland won dus den landenwedstrijd met 13 pnt.; 2. Duitschland 23 pnt.; 3. België 28 pnt. Het was een avond van mooie sport. 'i .-. v w, v geen drie meter zicht en nog zonder achterlicht? 'f Is 'n poging tot zelfmoord om zonder achterlicht ie rijden (om van stilstaan heelemèal niet te sprelcenl) Alleen reeds het transport naar een ziekenhuis is heel wat duurder dan de aan schaffing van een veilig achter licht! Want niet alleen hebben centen Voor je broer op 't Wilsonsplein, Wat zal voor die crisistobbers Dit seizoen de „speelplaats" zyn? Het Concertgebouw heeft plannen, Maar wie geeft er zekerheid? En je weet, Sint Bureaucratius Is een man met heel veel tijd. Arme, afgekeurde zwoeger, Wreed heeft jou het lot geraakt. Als je ouwe baas, Van Gasteren, Dit nog eens had meegemaakt 'kWed: hy zou stil, in z'n eentje, Nog eens met je praten gaan, En zün vriendeiyke oogen Keken alles nog eens aan. Och, de vele, mooie jaren Van „gezellig samenzyn", Hoeveel duizend uren vreugde Gaf jy wel aan groot en klein? Hoeveel duizend heete tranen Vielen er wel in jouw schoot? Hoeveel melo-drama-helden Vielen op jouw planken dood? Nauwelijks is Rie Mastenbroek na de spannende 100 meter finale uit het water teruggekeerd of tientallen fotografen en filmoperateurs snellen op de Rotterdam- sche zwemster toe. Maar het eerste wat Rie doet, is naar mevrouw Braun gaan en in een hartelijke omhelzing vertelt de pupil aan haar trainster hoe blij ze is met de overwinning. Maar ook, dat ze zoo dank baar voor haar leiding is. Op weg naar de kleedkamer wordt er een waar vuur van fotogaafietoestellen op Rie ge opend. Zij wordt voor de Duitsche radio ge haald en daar vertelt ze in het Neder- landsch dat ze zoo blij is, dat nu de vlag van het kleine landje in top zal gaan. Dan klinkt het nog zoo echt kinderlijk: „Ik ben zoo gelukkig, moeder". En moeder Mastenbroek zal in Rotterdam wel aan het toestel hebben gezeten! Het zwemstadion is zoo vol, dat Rie niet zoo snel een plaatsje kan krijgen. Tezamen met Lotsy en mevrouw Braun gaat ze dan maar op een der trappen zitten, die naar de tribunes leidt. Als we haar een hand geven en gelukwen- schen kykt ze ons dankbaar aan: gelukkig eens een landgenoot, al die vreemde fotografen en persmenschen ook. Anders weet Rie direct wat ze zeggen wil, voor het eerst kost het wat moeite enkele woorden uit haar te krijgen. Ze kan het nog niet verwerken, alles is ook in zoo'n korte spanne tyd gebeurd. Maar dan staat de race haar in eens weer voor den geest die laatste meters hè, vertelt ze, ik keek even en toen zag ik, dat ik gewonnen had. Ineens is Rie weer het jonge meisje, want ze brengt uit louter baldadigheid de weinige haren van Lotsy's hoofd in de war. Allen komen haar feliciteeren, Kellenbach vertelt, dat het toch wel heel toevallig was, dat hy juist haar baan als tijdopnemer had. De andere Hollandsche meisjes stormen toe. Plotseling kondigt de luidspreker aan: Sieger- ehrung 100 meter vrije slag dames. Rie Mastenbroek, Campbell en Gisela Arendt staan naast elkaar op het startbankje van Gae- decke, Rie in het midden, zy krijgen haar krans op het hoofd. Als dan door het stadion in doodsche stilte de officieele uitslag herhaald wordt, wordt spontaan, zonder muziek door enkele honderden Nederlanders het Wilhelmus ingezet. Het klinkt wat schor, wat ongeiyk, maar de duizenden staan eerbiedig op, luiste ren ontroerd naar een volkslied, dat in volko men spontaneïteit is ingezet. Naast zooveel vreugde over Rie Mastenbroek gaan aller gedachten op dat moment toch ook uit naar een landgenootje, dat niet op dat bankje staat, dat niet tot de prijswinsters be hoort: Willy den Ouden. Veel, heel veel zou hierover nog te schrijven zijn. Want dat hier een groote verrassing was geschied, is ontegen- zegiyk waar. Willy den Ouden, die een tijd zwom van 1 min. 7,6 sec. in den eindstrijd.... het is niet te begrijpen. Iedereen had haar de zege gegund en als het dan niet de eerste prijs zou zijn geweest, dan een tweede of derde. Een illusie is voor het vriendeiyke aardige meisje verloren gegaan. Vier jaren lang heeft zij aan de spits van de dameszwemwereld ge staan en deze spelen zouden een bekroning van haar zwemloopbaan hebben kunnen worden. Toen wy Willy een uur later met Lotsy ge zellig zagen babbelen, wisten wy zeker, dat zij met door deze nederlaag zal versagen. In de eerste plaats heeft zij haar groote taak voor de estafette nog. En ook daarna zal het met Willy den Ouden nog niet „uit" zijn. Zij heeft haar nederlaag op de meest sportieve wüze gedragen. Maandag is het Olympisch congres van de j aangevangen, waarop o.a. besloten werd reeds de volgende vyf nieuwe wereldre cords tydens de Olympische Spelen gevestigd te erkennen; 6 110 meter hordenloop: Forest Towns (Ver Staten) 14.1 sec. 1500 meter hardloopen: Lovelock (Nw Zee land) 3 min. 47.8 sec. Hinkstapsprong: Tajima (Japan) 16 meter. 4 x 100 meter estafette heerenVereenigde Staten (Owens, Metcalfe, Draper en Wykoff) 39.8 S€C. Tienkamp: Glenn Morris (Ver. Staten) 7900 punten. Maandagmiddag is het achtjarig dochtertje van den heer G. van der Voet te Lekkerkerk op een ijzeren hek gevallen, waarvan een der punten in het lichaam drong. Na verbonden te zijn, is zy naar het Diaconessenhuis te Rot terdam vervoerd, waar zy aan de bekomen verwondingen is overleden. Hoeveel duizend jonge liefdes Maakte jij voor ons gereed? Hoeveel duizend hartjes werden By jou gloênd aaneengesmeed? Hoeveel zure schoonmama'tjes Hebben by jou geregeerd? Hoeveel argelooze maagden Hebben in gevaar verkeerd? Hoeveel duizend malen trilde Jy van het bravo-geroep? Hoeveel malen kreeg ons Kniertje ,,'t „Koude" pannetje met soep? Hoeveel honderd jubileums Welk vond jy het plechtigste? Hoeveel „500ste Biggen" Van 't Honderd-acht-en-zestigste? Hoeveel harten zyn gebroken, Hoeveel kwaad is er gestraft? Hoeveel lage-sluipmoord-schoten Hebben er bij jou gepaft? Hoeveel duizend malen dreunde Jouw karkas van het gelach? Hoeveel malen schreide 't vrouwtje, TANGER, 10 Aug. (Reuter.) Het radio-station van Tetoean verspreidt het bericht, dat te Barcelona 400 priesters zijn doodgeschoten. Te Lora del Rio by Cordova zijn Zaterdag 195 personen in een put geworpen. Te Con- stantina bij Sevilla geschiedde hetzelfde met 250 personen De putten werden daarna met dynamiet vernield. De stad Guadalajara, welke op 60 K.M. van Madrid is gelegen aan den spoorweg naar Bar celona. is door de colonnes van generaal Cax- banella, die uit Saragossa kwamen, bezet. Volgens de „Paris Soir" meldt een bericht uit Tanger, dat de troepen verschepingen uit Marokko naar Spanje door Franco beëindigd zijn. In totaal zou Franco ongeveer 15.000 man naar het Iberische schiereiland hebben ge bracht. Een aanval op Malaga en Madrid zou ieder oogenblik verwacht kunnen worden. Eadajoz is Maandag opnieuw door vliegtui gen der opstandelingen gebombardeerd. Gene raal Franco verklaarde tydens een interview, dat de toestand der nationalisten dageiyks ver betert. Het Duitsche nieuwsbureau publiceert een te legram, waarin gemeld wordt, dat de Spaan- sche regeering vliegtuigen van de Lufthansa, die dienst decen tusschen Madrid en Alicante, in beslag heeft genomen. Het „Petit Journal" meldt uit Barcelona, dat een filiaal der Italiaansche rubberfabrieken door de arbeiders zou zijn bezet. Roosevelt de minister van Marine Swanson en admiraal Standley hebben besprekingen ge voerd over een eventueel stationneeren van een Amerikaansch vlooteskader in Europeesche wateren. Geen enkele desbetreffende mededee- ling werd na de besprekingen gepubliceerd. De Amerikaansche kruiser Oklahoma" is heden voor Vigo aangekomen, om het oog te houden op der toestand. De Duitsche admiraliteit deelt mede, dat twee torpedojagers, de „Kondor" en de „Moewe" zijn vertrokken, om de Duitsche vloot in de Spaansche wateren te versterken. Een R. K. ingezetene van Amsterdam heeft op grond van artikel 147a Wetboek van Straf recht, dat betrekking heeft op het in voorraad hebben en verspreiden van godslasterlijke af beeldingen by de politie aangifte gedaan van het feit, dat in den N. S. B.-sigarenwinkel „De Driehoek" te Amsterdam ten verkoop wordt aangeboden en in voorraad gehouden het ge schrift „Wordt ook uw kerk een paardenstal?", waarin eenige godslasterlijke afbeeldingen staan afgedrukt. De heer Veraart is niet de eenige man, die regen maakt. Hij heeft geduchte con currenten en wanneer we de onmiddel- ïyke resultaten nagaan, mogen we zeggen, dat hij verre overtroffen wordt door de heeren Bert Wheeler en Robert Woolsey. Deze beide Ame rikanen drijven eveneens een regenfirma en ze toonen zich in staat ware wolkbreuken te veroorzaken. In „Moderne regenmakers" komt die kunst hun uitstekend van pas, want de boeren, die het een of ar.der stuk Amerikaansch land be volken, zitten te smachten naar een beetje water. De spinazie verdort en de worteltjes sterven nog voor ze volwassen zyn. De boeren weten niet wat er van hun oogst terecht moet komen, wanneer de regen nog langer weg biyft. Nu is er een ryk en valsch man, die voor water kan zorgen, door een leiding te bouwen, die in verbinding staat met een meer. Maar deze rijke en valsche man is geen phl- lantroop. Hy wil geld verdienen aan het water en daarom tracht hy de boeren in zyn macht te krijgen. Wanneer hij eenmaal alleenheer- scher is, zal het waterzuchtig hoerendom als was in zyn handen zyn. Daarom paait hy ze met schoone beloften en werkt ondertusschen zijn plannen uit. Hy dreigt den directeur van de kleine stadsbank met een faillissement en Dat „zich wreed bedrogen zag?" Hoeveel malen gaf „het echtpaar" De „verzoenings-sluitingskus?" Goeie, ouwe Jansweg-schouwburg, 't Was by jou gezellig, knus Nooit dwong jy ons in het keursiyf Van de styve deftigheid. Op jouw planken was men altyd Gauw de Bühnenfieber kwyt. 'n Flauwe stemming, 'n saaie avond? Heusch, 'k herinner mij er geen. Zelden kwam by jou 'n speler Kwaiyk „over 't voetlicht heen." Altijd was bij jou 'n biye, Leuke, opgewekte geest, Ied're goed-bezette avond Was een groot familie-feest. Je geluiddat was voortreff'iyk, 't Beste van het heele land. Tusschen jou en je bespelers Was een hechte vriendenband. Gebouw St. Bavo St. Caecilia, 8 uur Rechtskundig Bureau, 8 uur Bestuur Tram personeel, 8 uur Samenwerkende Kleerma kers, 8 uur. Groote- of St. Bavokerk Orgelbespeling, kwart over 8 tot kwart over 9. Luxor-theater: „Vorsteiyke Emigranten", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater: „20.000 Myien over Zee", 2.30; „Top Hat", 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater: „Hallo hier Amerika", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: Palace-filmac, 11—5 uur; „Zoo'n aap van een jongen", 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo Bestuur Bouwvakbond, 8 uur Schaakclub „St. Bavo", 8 uur. Raadzaal Prinsenhof Gemeenteraad, half 2. Bloemendaalsche Bosch Zanguitvoering Haarlems Postaal Mannenkoor, 8 uur. Luxor-Theater „Vorsteiyke Emigranten', 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-Theater „20.000 myien over Zee", 2.30, „Top hat", 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater „Hallo hier Amerika", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Palace-filmac, 11—5 uur „Zoo'n aap van een jongen", 7 en 9.15 uur. Kt. Elisabethvereeniging Jansstraat Spreekuur: 's Maandags van 2 tot 3 U"r; vergadering van 3 tot 5 uur. Spreekuur Donderdag van 3 tot 4 uur. Wït-Gele Kruis (R. K. Kraamhulp), Zieken verpleging, wykverpleging en Magazyn Park laan 75 (tel, 16391). Spreekuren: R. K. wyk verpleging, Magazyn verplegingsartikelen, in schrijven lidmaatschap, inlichtingen alle werkdagen van 10—5 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes, lederen dag 10—12, 2-4, 8—9 uur. Zaterdag 10—12 uur. Adres: Bloemhofstraat 1, Haar lem. Tel. 11671. Bisschoppelijk Museum Geopend op werk dagen van 104 uur en op Zondagen van 12 tot 2 uur. R.K. Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70 Geopend dagelijks van 10 tot 12.30, van 2 tot 5 en van 7 tot 9 uur. hij legt beslag op den plaatseiyken radio-om- roep. Te dien tijde verschijnen Wheeler en Wool sey met de regenmachine. De rechtschapen bankdirecteur wendt zich tot hen en verzoekt om eenige buien. De heeren verklaren zich on middellijk tot medewerking bereid en ze laten het stortregenen in de zaal. waar de Kamer van Koophandel vergadert. 'De rijke en valsche man ziet, dat het nu ernst wordt en hij brengt oi zyn,geheime diensten in het vuur. De magneet van de regenmachine wordt gestolen en de fir ma Wheeler en Woolsey kan zonder dezen magneet onmogeiyk regen maken. Er wordt een feest geënsceneerd om de boeren mild te stemmen en op de hand te brengen van de regenmakers. Tijdens dit feest zal men een botsing tusschen twee treinen demonstreeren. Maar om de botsing natuurgetrouw te maken, heeft de opzichter van de spoorwegen een kist dynamiet meegegeven. Wanneer de machinis ten dit merken, deserteeren ze en voor Whee ler en Woolsey, die niet op de hoogte zyn van het feit, dat er dynamiet in de wagens ligt, zit er niets anders op dan zelf met de treinen te gaan rijden. Doch er gebeuren allerlei gekke dingen en het slot is, dat de treinen achter elkaar in een enorm tempo er vandoor gaan. De onbestuurbare voertuigen daveren langs ravynen, vliegen door onveilige seinen en ko men eindeiyk behouden bij het beginpunt aan, waar ze met gejuich ontvangen worden. En nauweiyks zijn Wheeler en Woolsey uitgestapt of de botsing vindt plaats, zoodat de boeren hun zin hebben. De magneet is inmiddels te ruggevonden door de dochter van den bank directeur, zoodat de regenmakers met hun werk kunnen beginnen. En hun proef slaagt prachtig, al komt alles dan ook een beetje an ders uit dan men verwacht heeft. Bezwaren tegen déze grappenmakerij, die door Fred Guiol in scène werd gezet, zyn er niet. ÏJMUIDEN, 11 Augustus. Rljksvischafsl^g. Tar bot per kg. 68—90, Tong per kg. 1.201.60, Mid del schol per 50 kg. 25, Zet schol 18_19, Kleine schol 9.5015, Schar 5.808.50 per 50 kg. Vleet per stuk 0.75, Pieterman en Poon per 50 kg. 2 503.80, Groote schelvisch 1619, Middel schel visch 1316, KI. mid. schelvisch 914. kl. schel visch 4.7011.50 per 5o kg., Kabeljauw per 125 kg. 24—44, Gullen per 50 kg. 2.30—7.50, Leng per stuk 4968, Heilbot per kg. 8088, Wijting per 50 kg. 2.30—3.80, Koolvisch per stuk 0.80, Makreel per 5° kg. 4_8.50, Versche Haring per Kist 3.65—4.75. gekomen D'nSdag aan den Ryksvlschafslag aan- STOOMTRAWLERS Utrecht 1200 manden f 4440, Hercules 400 man den f 3230, Amsterdam 625 manden f 2960. WATERSTANDEN lO^n1^^! 25°enSdaS 12 Augustus' Woed: v.m. Nu ben jy voor goed gesloten, Vriend, nu ben jeuitgespeeld...." En de resten van je inhoud Worden straks geveild, verdeeld. Je gordyn Is dichtgetrokken Voor de allerlaatste maal, En je gong laat niet meer hooren Dat bekende haal-signaal. Och, wat bracht die vaak de spanning Vóór en achter 't splijtend doek. Moog'lijk ligt het ding nu ergens Bij wat rommel in een hoek.... Straks begint de sloopershamer Zün vernielend „spel" met jou.... En een laatste lach en kwinkslag Gaan nog snijdend door 't gebouw. Stuk voor stuk worden de brokken Op een vrachtauto gegooid.... Dan is 't uitMaar zeg.... vergeten... Kameraad.... doen wy je nooit! G. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 2