Zoekt gij betrouwbaar Personeel Twee gouden en een bronzen medaille voor Nederland Een prachtig besluit van het athletiek-tou r nooi 1% Plaats dan een „Omroeper" voor 80.000 gezinnen Willy den Ouden op de vierde plaats KAGCHELLAND'S ZEGE IN DE JOLLENKLASSE Conflict in het voethaltournooi Prachtige overwinning van Rie Mastenbroek op de 100 M. vrije slag, die wederom in een nieuwen Olympischen recordtijd werd afgelegd UITERST MOEILIJKE STRIJD RIE MASTENBROEK DERDE PRIJS VOOR BOB MAAS JAMMERLIJKE PECH DER ESTAFETTEPLOEG DINSDAG 11 AUGUSTUS 1936 De reeks Nederlandsche successen bij de Olympische Spe len is Maandag op fraaie wijze voortgezet, want onze ver tegenwoordigers veroverden niet minder dan twee gouden en een zilveren medaille. De fraaie overwinning van Rie Masten broek op de 100 meter vrije slag was het hoogtepunt van den dag, temeer daar onze zwemster weer een nieuw Olympisch record vestigde. Onze zeilers hebben zich voorts kranig gehouden, want Kagchelland legde beslag op het eeremetaal in de jollenklasse, terwijl Bob Maas in de starklasse de bronzen medaille in de wacht sleepte. De tweede en derde plaats waren resp. voor de Argentijnsche Campbell en de Duitsche Gisela Ar end t Een goede dag voor onze ploeg Stam niet geplaatst Het programma voor heden De estafetteploeg der zwemsters Speciale aandacht zal aan het starten worden besteed Het schoonspringen Haasman op de twintigste plaats Onze zeilers hebben zich kranig geweerd in dit internationaal sterk bezette gezelschap Rijkskanselier Hitier o te Kiel OLYMPISCHE IMPRESSIES Op de 4 X 100 meter moest Amerika eindelijk in de loopnummers de vlag strijken voor Engeland Sensatie in sommige voetbalwedstri j den Personeele wedstrijd degen Peru heeft geweigerd opnieuw tegen Oostenrijk uit te komen Naspel van incidenten Italië in de finale Noorwegen met 21 geklopt Merkens wordt prof De Olympische kampioen zal op 21 Augustus a.s. tegen Richter uitkomen Wat doet Van Vliet De wegwedstrijd Van Gageldonk in een groep van 25 renners als 16e geklasseerd HET WATERPOLO-TOURNOOI De halve eindstrijd iiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniuiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT |[ni!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllUU!IIUU!!if{tmilllllll!lllllllllllIIII!lllllllll!lll!!llllllllllllllllllllllll!llll!llllllllim iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiil XP O Rie Mastenbroek heeft Maandagmid dag de finale van de 1 00 meter vrije slag voor dames gewonnen en daar mede de derde gouden medaille voor Nederland veroverd. Het was bij drie uur, toen de zeven fina listen zich startklaar maakten voor de finale 100 M. vrije slag dames, waarbij de baan- verdeeling van 1 tot en met 7 als volgt was: Rawls (Ver. Staten), Tine Wagner (Neder land), McKean (Ver. Staten), Willy den Ouden (Nederland), Rie Mastenbroek (Ne derland), Campbell (Argentinië) en Arendt (Duitschland). Het was wel opmerkelijk, dat de drie zwem sters, die als de sterksten beschouwd kunnen worden, naast elkaar in het water lagen. Er werd om stilte geroepen. Daarna vertrokken allen gelijk. De start verliep prachtig en Campbell en Arendt lagen gelijk voor. Gisela Arendt keerde als eerste en daarna ontspon zich een felle strijd op de tweede 50 meter. Onze Holiandsche meisjes stonden voor een uiterst zware taak den achterstand op Campbell en Arendt in te halen. Op de laatste 25 meter viel de beslissing. Toen kwam Rie Mastenbroek onweerstaanbaar naar voren, terwijl Willy den Ouden iets achter bleei. Met onweerstaanbaar élan kwam dc Rotterdamsche zwemster naar vo ren, won zienderoogen op Campbell en met miniem verschil tikte Rie Mastenbroek on der uitbundig gejuich van het geheele sta dion, waar zich tientallen Hollanders be vonden, als eerste aan. Campbell was tweede, terwijl Gisela Arendt als eerde arriveerde, met miniem verschil op Willy den Ouden, die de vierde plaats bezette. Rie Mastenbroek werd direct door haar trainster mevr. Braun gelukgewenscht. Tientallen ictografen kwamen erbij te pas. r De heer Lotsy feliciteerde haar hartelijk, maar kwam ook dadelijk op Willy den Ouden toe, die wellicht een van haar sehoonste droo- men in enkele minuten tijds heeft zien ver vliegen. Iedereen wachtte toen met spanning op den officieeien uitslag, die blijkbaar nog al wat moeilijkheden scheen op te leveren. Het bleek, dat Rie Mastenbroek de 100 meter had afgelegd in den tijd van 1 min. 5,9 sec., hetgeen een nieuw Olympisch re cord beteekende. Zondag had zij dat verbeterd met een tijd van 1 min. 6,4 sec. Tweede was Campbell in den tyd van 1 min. 6,4 sec., derde Giesela Arendt in den tijd van 1 min. 6,6 sec. Toen kondigde de speaker aan: nummer een van het nummer 100 meter vrije slag dames, Olympisch kampioene 1936 Rie Mas tenbroek (Holland) en een daverend gejuich klonk over de tribunes. Rie Mastenbroek, Olympisch kampioene Willy den Ouden werd vierde in den tijd van 1 min. 7,6 sec. Vijfde was Tine Wagner met een tijd van 1 min. 8,1 sec., zesde was Mc. Kean in den tijd van 1 min. 8,4 sec., zevende Rawls met een lijd van 1 min. 8,7 sec. Willy den Ouden heeft eigenlijk in den eind spurt verloren. In de moedige poging van Rie om Campbell en Arendt voorbij te komen, ver saagde Willy totaal. Hier kwam overduidelijk tot uiting, dat Willy den Ouden gebrek aan wed strijdtemperament heeft. Dat haar prachtige techniek, haar meer dan schitterend zwemmen in een krampachtige nerveuze race haar vol komen in den steek laat. Dit is de reden van haar nederlaag, maar hierin ligt ook de moge lijkheid van verbetering. Aan het slot van den middag werden de se ries 400 meter vrije slag gezwommen. In de vijfde seriè heeft de Japanner Uto het Olym pisch record met een tyd van 4 min. 45,5 sec. aanzienlijk verbeterd. Het stond op naam van den Amerikaan Crabbe met een tijd van 4 min. 48,4 sec. dateerend uit Los Angeles. Stam kwam in de zesde serie uit, waarin o.a. ook Jack Medica, de wereldrecordhouder start te. De eerste 100 meter legde Medica af in 1 min. 6,4 sec., terwijl Stam met den Peruaan Ledgard op de tweede plaats lag' met 1 min. 6,6 sec. De tijd van Medica over 200 meter was 2 min. 21,2 sec., die van Ledgard 2 min. 28,1 sec., terwijl Stam toen met gering verschil reeds derde lag. Mtedica noteerde voor 300 me ter 3 min. 37,6 sec. Op de laatste 50 meter trachtte Stam door een goeden eindspurt nog den Peruaan te passeeren, doch hoewel het verschil betrekkelijk gering was, tikte Stam als derde aan met een tijd van 5 min. 7,8 sec. Daar slechts twee zwemmers naar de halve finale overgingen alsmede de twee snelste derden uit alle series kon Stam met dezen tyd niet voor de finale in aanmerking komen. 9.20 Zwemmen: 400 meter vrije slag, halve beslissing100 meter rugslag, dames, series. Waterpolo. 9.20 SchermenDegen, individueel. 9-20 Roeien te Griinau. 14.20 Roeien te Griinau. 15.20 Zwemmen4 X 200 meter estafette, beslissing; 200 meter schoolslag da mes, beslissing. Waterpolo. 15.20 Schermen: Degen individueel, beslis sing. i 16.20 Voetbal. 16.50 Hockey. U dacht immers, dat u nog best vóór die andere auto het kruispunt kon passeeren I Maar langs den weg moet u dat niet „den ken", u moet 't zeker wetenl IADE Rie Mastenbroek traint eerst ge durende drie jaar serieus. Eigenlijk schrijven wij dit woord „serieus" wat aarzelend neer. Want serieus heeft Rie Mastenbroek geoefend, dank zij de onvermoeide leiding van mevrouw Braun en niet uit eigen beweging. Rie heeft het ka rakter van een artiste; dank zij haar kracht, haar sterk gestel, haar stijl is zij tot de allerbeste praestaties in staat, doch op volko men willekeurige momenten. Rie Mastenbroek is in alle slagen thuis, zoowel den vrijen slag als den rugslag. Maar vooral op den rug slag heeft zij enkele records verbe terd, waarbij wij vooral dat van 1 m. 15.8 sec. willen memoreer en, ge vestigd op 27 Febr. van dit jaar te Amsterdam. Het wereldrecord 200 meter heeft zij nog op haar naam staan, evenals de 400 meter rug slag. Eenigen tijd heeft zij ook, dat op de 440 yards vrije slag op haar naam gehad, doch dit heeft zij onlangs aan Tini Wagner moe ten afstaan. Met Willy den Ouden en Tint Wagner vormt Rie Mastenbroek een drietal zwemsters, waarop geen enkel land ter wereld. bog\en kan Wij vernemen, dat de Nederlandsche ploeg voor de 4 x 100 meter estafette da mes in deze volgorde aan den start zal verschijnen: Jopie Selbach, Tini Wagner, Willy den Ouden en Rie Mastenbroek. Er zal in de komende dagen nog eens speciale aandacht aan het starten worden besteed, opdat ons team, dat een zeer goede kans voor een gouden medaille maakt, niet door een' of andere fout gediskwalificeerd zal kunnen worden. m Het beslissende moment in den Marathonloop. De Japanner Son, die het eerst door de finish ging, heeft de leiding genomen Toen de verplichte sprongen, waarmede het schoonspringen Maandag aanving, waren be ëindigd, bleek, dat Degener (V. S.) de leiding had met 74.86 pnt. Onze landgenoot Haasman had nog vier van de 25 springers onder zich. Heden wordt het springen voortgezet met de sprongen naar keuze. Met spanning werden de laatste zeilwed strijden in de vier Olympische klassen te gemoet gezien. Wat den Clympiajollen aan gaat, voelde men zich algemeen overtuigd van een Nederlandsche zege, al waagden de te Kiel aanwezige landgenooten van Kagchelland deze overtuiging nauwelijks uit te spreken. Voor cte tweede plaats kwam zoowel de Duit- scher als de Engelschman in aanmerking, wel ke laatste, daar zijn protest van Zondag aan genomen werd, met 131 punten gelijk was ge komen met Krogmann. Kagchelland met zijn 141 kon vrij rustig zijn en had er vooral voor te zorgen zich niet in gevaarlijke situaties te begeven, want een pro test tegen hem zou noodlottig kunnen zijn. Kagchelland lag bij de afvaart dicht bij zijn Duitschen concurrent De Engelschman ging een geheel anderen kant op en verwijderde zich over stuurboord verder en verder. Bij de eerste boei .ag de Nederlander op de elfde plaats. De Duitscher was toen vijfde BERLIJN, Zondag. Heden waaide er een echt warme zomerwind over de Duitsche hoofd stad. Vroeg op den morgen kwam de zon reeds door en tegen den middag gaf de thermome ter 28 gr. aan. Een prachtige dag tot besluit van den hoofdschotel der Olympische Spelen; het athletiektournooi. Het propvolle stadion lag te braden in de zon en zag er majestueus uit. Goed weer voor het beoefenen der athletiek, doch voor de be woners der Noordelijke streken wel een tikje te warm om den Marathon te loopen. De 4 x 100 M. estafette Is altijd een der meest interessante nummers van elk athletiek- feest. Begrijpelijk waren de verwachtingen vooral ten opzichte van de Amerikanen hoog gespannen, die stuk voor stuk in staat werden geacht om hun 100 M. binnen de 10 sec. te loopen. De kansen voor Holland op een twee den of derden prijs stonden uitstekend en daarvan was men niet alleen in het Holiand sche kamp overtuigd. Helaas, het heeft niet zoo mogen zijn. Een jammerlijke pech, welke tot gevolg had, dat Osendarp den stok verloor, sloeg allen illusies op éénmaal den bodem in. Doodstil was het bij het startschot; vol enthousiasme was het sta dion bij het ingaan van de laatste 100 M. De sympathie ging naar Holland uit, dat kon men duidelijk waarnemen. Het gevolg van bovenge noemd incident was dat de Holiandsche ploeg gedisqualificeerd moest worden. Amerika werd natuurlijk eerste en had de verwachtingen niet bedrogen. De Amerikanen vestigden met hun vieren een nieuw Olympisch en bovendien een nieuw wereldrecord, door de 4 x 100 M. af te leggen in den prachttijd van 39 8 sec. De kans dat Holland op dezen laatsten dag van het athletiek-tournooi nog in het bezit van een prijs zou komen, was hiermede verke ken. Toch dient met eere genoemd het feit, dat onze Brasser, de man van den tienkamp, zich temidden van de Amerikaansche en andere kanonnen, vijfde wist te plaatsen. De drie eer ste prijzen gingen hier wederom naar Amerika, dat met Morris, Clark en Parker ver boven de concurrenten uitkwam. Huber (Duitschl.) werd vierde, zoo men gezien zal hebben slechts met gering puntenverschil boven onzen landgenoot. Bravo Brasser, op een zoo goede plaats had den wij niet gerekend. De eenvoudige Hol iandsche jongen had trouwens in het stadion reeds sterk de aandacht getrokken door zijn all round prestaties. Later op den middag trof Duitschland bij de estafette het noodlot. De Duitsche dames had den een goede kans op de eerste plaats, maar bij het laatste wisselpunt viel de stok en de Duitsche ploeg moest gedisqualificeerd worden. Amerika won, doch de tijd (46.9 sec.) viel min of meer tegen. Het Olympisch record stond eveneens op 46-9 sec. Op de 4 x 400 M. estafette moest Amerika eindelijk in de loopnummers de vlag strijken en wel voor Engeland dat op dezen afstand nog altijd zeer prominente loopers heeft. De En- gelschen wonnen in 3 min. 09 sec., met Ame rika als tweede en Duitschland no. 3. De atletiekwedstrijden behooren thans tot het verleden. Men kan nu zijn volle aandacht gaan schenken aan hockey, voetbal, wielren nen en alle andere takken van sport, welke nog op het uitgebreide programma staan. In de Maandagmorgen gehouden kwart-fina- -les in den personeelen wedstrijd degen zijn onze landgenooten Driebergen en Weber uit geschakeld. Driebergen won drie partijen, verloor er ne gen, ontving 16 treffers en gaf er 14. Weber won 1 partij, schermde twee partijen onbeslist, ontving 22 treffers en gaf er 13. Een partij werd niet geschermd. achter Hongarije, Chili, Ver. Staten en Zwit serland. Langzaam aan wist de Nederlander zijn plaats te verbeteren: bij de volgende boei lag hij zescte voor Duitschland, dat vervolgens naar de negende plaats afzakte en iets later een ontmoeting had met den Engelschman, die hem over stuurboord aanvoer, waarbij Scott onmiddellijk uit den wedstrijd ging. Daan Kagchelland had zich intusschen tot de vierde plaats opgewerkt achter Chili, Oostenrijk en Frankrijk. En zoo bleef de volgorde tot het einde. Met 163 punten behaalde Nederland de gouden Olympische medaille. Duitschland kreeg met 150 punten de zilveren en En geland met 131 de bronzen medaille. Deze laatste, door zijn aanvaring van heden, sterk achteruit gezet, nog juist voor Chili, dat 130 punten verzamelde. In de stars zagen wij een zeer vlotten start. Maas zat midden in het kluwen en moest da delijk een paar maal overstag, wat hem na tuurlijk veel tijd kostte. Al heel spoedig lag de Duitsche boot voor en Bischoff vergrootte zijn voorsprong voortdurend om eindelijk met bijna vier min. verschil op nr. 2, den Franschman Herbulot, de eindstreep te passeeren. Maas lag bi. de eerste ton op de vijfde plaats, was na het tweede kruisrak nr 4 achter Duitschland, Frankrijk en Amerika en begon op het daar op volgende ruim bezeilde gedeelte der baan een loefmatch met den Amerikaan, waarin Ne derland zegevierde. Verder dan de derde plaats kon Bob Maas het echter niet brengen. Jammer was het, dat tenslotte Zweden vier de werd, want zoodoende eindigde Zweden in het totale puntenaantal met een punt voor Nederland. Het werd 80 voor Duitschland, 64 voor Zweden, 63 voor Nederland, dat aldus de bronzen medaille behaalde. Carp deed in de laatste dagen beter dan in het begin. Hü startte weer uitstekend met ge heel vrijen wind. De Zweedsche boot werd te ruggeroepen. De Noor zette zich al spoedig aan het hoofd en de Zwitser, di- tot nu toe in pun tenaantal de leiding had, kwam thans ver ach teraan. De „De Ruyter" lag lang op de derde plaats, maar moest die even voor de eindstreep aan den Italiaan afstaan. Het merkwaardige feit doet zich voor, dat in de zesmeterklasse thans Zwitserland, Engeland en Noorwegen in pun tenaantal gelijk zijn, zoodat heden deze drie nog om de drie Olympische medailles zullen moeten kampen. In de achtmeterklasse, Maandag door Zwe den gewonnen, bestaat ook kans op een beslis- singswedstrijd, doch daar de vele protesten van Zondag in deze klasse nog niet beslist zijn. is de einduitslag nog onbekend. De stad Kiel was heden in een koortsachtige stemming. Rijkskanselier Hitier kwam de zeil- wedstfijden aanschouwen en werd begroet met het kanongebulder van oorlogsschepen die in d, haven lagen. Alle jachten hadden gepavoi- seerd en allerwege heerschte groote geestdrift. Kagchelland gehuldigd De Nederlandsche kolonie is Maandag bij eengekomen om den jongen Kagchelland te huldigen, een huldiging die hij met dezelfde kalmte heeft ontvangen, als waarmede hij nu reeds driemaal des namiddags om zes uur stram stond bij de feestelijke huldiging van de winnaars van den dag. Driemaal zag hij te zijner eere c« Neder landsche driekleur langzaam onder de tonen va het Wilhelmus omhoog gaan en over een paar dagen in Berlijn zal hem de hoogste Olympische eer gebracht worden. In verband met de incidenten, welke zich bij den voetbalwedstrijd PeruOostenrijk hadden voorgedaan, was besloten, dat deze wedstrijd Maandagmiddag zou worden over gespeeld. Peru heeft echter geweigerd op nieuw tegen Oostenrijk in het veld te tre den, zoodat dat land thans reglementair heeft verloren. Oostenrijk komt hierdoor nu meteien in de halve finale, waarin het he den tegen Polen zal spelen. De beroepsinstantie van de F. I. F. A. heeft zich Maandagochtend met het geval bezig ge houden. In een officieele verklaring wordt ge zegd, dat uit het ingestelde onderzoek is ge bleken. dat de wedstrijd is gespeeld in omstan digheden, welke een normaal spelverloop hebben verhinderd Het is onmogelijk geweest toeschouwers te beletten zich in het spel te mengen en te voorkomen, dat een van deze toeschou wers, nadat hij op het veld gesprongen was, een speler een trap kon geven. In verband met het feit, dat de ploegen door een en ander in een toestand kwamen te ver- keeren, welke hun strijdkracht nadeelig be ïnvloedde en welke in tegenstelling staat met een goeden sportieven geest en voorts met de omstandigheid, dat de beroepsinstantie niet in staat was vast te stellen, wie voor het gebeur de verantwoordelijk zijn, heeft deze een spor tieve beslissing moeten nemen, n. 1. den wed strijd zonder toeschouwers Maandagmiddag te laten overspelen, waarbij uitsluitend tot het speelveld toegang zouden hebben de beide ploegen en de verzorgers, de officials, de leden van de technische commissie en van het or ganisatie-comité, de bestuursleden van de F- I. F. A. en die van den Duitschen voetbal bond, de voorzitters van beide organisaties en persvertegenwoordigers. De Duitsche Gisela Arendt, derde in de finale 100 meter vrije slag Daar Italië gisteren in den halven eindstrijd met 21 van Noorwegen won, komt eerstge noemd land in de finale van het Olympisch voetbaitournooi. Bij de rust hadden de Italianen een 10 voorsprong, waarna de Noren geiyk maakten. Toen er verder niet meer gescoord werd, moest er tweemaal een kwartier verlengd worden. Daarna maakte Italië spoedig een tweede doel punt en dit bleek tenslotte beslissend te zijn. De Olympische sprintkampioen, de Duitscher Toni Merkens, is tot het professionalisme over gegaan. Reeds op 21 Aug. a.s. zal Merkens te Keulen aan den start verschijnen en o.a. uit komen tegen Richter. Naar wij vernemen, heeft Van Vliet mede gedeeld, dat hij als hij bij de a.s. wereldkam pioenschappen zou falen onmiddellijk prof zal worden. Als hij evenwel kampioen zou worden, zal hij tot 1 Jan. as. wachten. Dit schijnt bo vendien noodig te zijn in verband met bepalin gen uit de U. C. I.-reglementen. In den Olympischen wegwedstrijd, die Maandagmorgen werd verreden en een zege opleverde van den Franschman Charpentier, werd cte Nederlander van Gageldonk met een groep van 25 renners, die gelijk aankwam, als 16e geklasseerd met een tijd van 2 uur 33 min. 8.1 sec. De tijd van den winnaar was 2 uur 33 min. 5 sec. In het officieele landenklatssement bezette Frankrijk de eerste plaats voor Zwitserland, België, Italië en Oostenrijk. In den halven eindstrijd van het waterpolo- tournooi spelen in groep 1 Nederland, België, Hongarije en Engeland, in groep 2 Duitschlany Oostenrijk, Frankrijk en Zweden. Het programma luidt als volgt: 11 Augustus: groep 1: België-Hongarije, Ne- derland-Engeland; groep 2: Duitschland-Oos- tenrijk, Frankrijk-Zweden. 12 Augustus: groep 1: België-Engeland, Hon- gaxije-Nederland; groep 2: Duitschland-Zwe- den, Frankrijk-Oostenrijk. De landen, die elkaar reeds in de eerste groe pen hebben ontmoet, spelen niet opnieuw te gen elkaar. De resultaten van die ontmoetin gen blijven echter ook in de halve finale gel den, zooals het gelijke spel tusschen België en Nederland. De resultaten van de verder gespeelde wed strijden luiden: Zuid-SlaviëMalta 70 (5—0). DuitschlandJapan 131 (51). HongarijeEngeland 101 (30). Frankrijk—Tsjecho Slowakije 3—2 (1—1).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 4