Goede voornemens, maar de practijk m m SCHOONE VACANTIE-REI ZEN CENTRAAL REIS-ADRES DER VER. KATH. PERS FRANKRIJKS VOORSTEL PRINCIPIEEL AANVAARD Weigert het vuil PER LUXE-AUTO-CAR Kerkelijk leven KLAARHEID GEWENSCHT DINSDAG 11 AUGUSTUS 1936 BUITENLANDSCH OVERZICHT 1 Prieto premier? Stakend scheepsvolk Aan boord van een Amerikaansch mailschip De belemmeringen aan Japans koophandel Joodsch Wereldcongres Frans X. Bachem f De wapenindustrie in Frankrijk De koning van Engeland op vacantie Groningen tegen de regeering Nieuwe steunregeling onuitvoer baar geacht MUSSERT, BETAAL DE HUUR Kan de N. S. B. niet betalen? H. Ms. Jan van Brakel Engeland wapent zich R. K. S. P, waarschuwt tegen wal gelijken N. S. B.-import uit Rusland GEHAKTFABRIEK STOP GEZET Het product voldeed niet NEDERLANDERS UIT SPANJE GEVLUCHT COLLECTIEF CONTRACT IN DE SCHOENINDUSTRIE R. K. Fabrieksarbeidersbond tegen de wijziging NAAR WEENEN, de stad uwer droomen NAAR BUDAPEST, het paradijs van muziek en bloemen NAAR PRAAG, het monument van klassieke oudheid NAAR DRESDEN, de natuurschoone kunststad VAN 5 TOT EN MET 18 SEPTEMBER PRIJS f 115.- PLUS f 5.- ADMINISTRATIE LAAT U ONS REIZENPROCRAMBOEK 1936 TOEZENDEN! ,,'T KASTEEL VAN AEMSTEL" -rN.Z. VOORBURCWAL 65-73 AMSTERDAM - TELEFOON 46878 GIRO 22884 Roermond en Tsingtao Speciale steun van Nederlandsch Bisdom aan Chineesch A post. V icariaat BENOEMINGEN In het Aartsbisdom INTERN. INSTITUUT VOOR DOCUMENTATIE DISTRIBUTIE VAN TOMATEN Waarheen koerst Landbouw en Mdatschappij MR. P. RINK 85 JAAR De K. N. M. B. adresseert Overbrugging Trekvliet te Voorburg Dat de Madrileensche regeering het ern stig gemeend heeft, dat zij de democratie en de republiek verdedigde tegen fascis me, monarchisme en militaire rechtsche reac tie, is zeker even waar als het feit, dat de op standelingen hun rebellie begonnen in de eer lijke overtuiging Spanje te moeten redden van het communisme en de anarchie. Aan beide zijden schenen dus goede bedoelingen en voor nemens aanwezig. Maar evenals de weg naar de hel is het pad van den burgeroorlog met goede bedoelingen en voornemens geplaveid. De Spaansche regeering en haar vertegenwoordi gers en medestanders in de provincies en auto nome gebieden hebben in de ure des gevaars niet alleen de communisten en de nog ergere anarcho-syndicalisten gewapend en tot een roode militie gevormd, maar zelfs hebben zij hier en daar misdadigers uit de gevangenissen losgelaten en wapens in de hand gedrukt ter verdediging van het democratisch en republi- keinsch geheeten „heilig ideaal". Beestachtige excessen van verniel- en moordzucht, misda dige willekeur van bandelooze terroristenben den waren van deze handelwijze de natuurlijke gevolgen. Bovendien verspeelde de Spaansche regeering op deze wijze bij zeer velen het laat ste vertrouwen in een mogelijk practisch suc ces van haar luid verkondigde principes. Im mers de booze geesten, waarmee zij in doods angst een bondgenootschap sloot, zal zij niet meer kunnen kwijtraken. Dat bewijst de ge schiedenis in Katalonië, waar het comité van vijftien de regeering in een hoek heeft gedrukt en waar de pogingen tot ontwapening en tot beteugeling van de willekeur van de commu nisten en anarchisten stuiten op een kracht dadig verzet, dat zelfs niet voor moord en dood slag zegt te zullen terugschrikken, indien het er om gaat hun machtspositie tegenover de regeering te handhaven. De roode militie wil er roode militie blijven en zich niet laten opne men in het militaire officieele leger, waar zij onder een strengere tucht zoude komen dan haar zgn. legaliteit lief is. Ook het nog niet be vestigde gerucht, dat Giral, die dezer dagen nog met veel emphase in een interview verklaarde niet aan het hoofd van een roode regeering en niet onder een onontkoombaren druk van communisten en anarchisten te staan, maar slechts een zuiver democratisch republikeinsch régime te leiden en te verdedigen, den Madri- leenschen premier-zetel heeft moeten afstaan aan den socialist van den rechtervleugel Prieto, zou, indien het w'aar blijkt, een aanwijzing ge ven van het onvermijdelijk afzakken van de officieele Spaansche Volksfrontregeering naar extremistisch links. Volksfront-regeeringen zijn nu eenmaal wegbereiders voor de Sovjet. Van daar dat zij door de Komintern worden gepro pageerd, verlangd en gesteund. In tegenstelling met de rooden geven de witten, die het onderling alleen maar eens zijn in 't negatieve, n.l. verdelging van de huidige regeering en haar aanhangers, die, naai hun meening Spanje ten verderve voeren, zich niet voor beter uit den zij zijn. De ge neraals Cabanellas en Mola willen een repu bliek, waar orde en rust heerschen en waarin het communisme en anarchisme geen kans meer zullen krijgen. Zij zijn voor alles militai ren en hebben ten bewijze daarvan den fascis- tengroet aan hun soldaten verboden. Generaal Franco echter heeft verklaard, dat hij in Spanje een régime wil stichten als op het oogenblik in Portugal, Duitschland en Italië heerscht. Het noemen van deze drie landen in één adem ter aanduiding van het door hem voorgestane politieke stelsel, getuigt nu juist niet van een scherp onderscheidingsvermogen en een duidelijk afgelijnd en begrensd doel. De regeeringsstelsels in Portugal, Duitschland en Italië hebben alleen maar met elkaar gemeen, dat zij autoritair zijn, maar verder verschillen zij onderling niet alleen in vorm, maar ook in inhoud. Het nationaal-socialistische Duitsch land kent theoretisch en practisch alle macht aan den Führer toe, het fascistische corpora tieve Italië is theoretisch nog een koninkrijk onder practisch oppermachtige leiding van den Duce, Portugal is een autoritaire corporatieve republiek onder President Carmona en diens rechterhand minister Salazar. Een vechtjas als Franco vindt dergelijke verschillen niet de moeite waard en spreekt ook van het instellen van een militaire dictatuur. Indien Giral's verklaring, dat de Spaansche regeering slechts de democratie en de repu bliek verdedigt en niet zal toegeven aan den druk van communisten en anarchisten, erop be rekend was om het 't bolsjewisme vreezende en hatende buitenland gerust te stellen en van steun verlening aan de rebellen te doen afzien, dan zijn de onomwonden bekentenissen van generaal Franco er waarschijnlijk op berekend zoowel de gunst als den steun van Portugal, Duitschland en Italië te winnen, voor zoover hij die nog niet gewonnen heeft. Het Fransche initiatief-voor stel van een overeenkomst der mogendheden, waarbij deze zich zouden verplichten zich van elke inmenging in de „Cosas de Espana" te ont houden, heeft van alle kanten principieele in stemming gevonden. Engeland heeft het volle dig en van harte gesteund, omdat Engeland meer dan alles nieuwe wrijving in de Middellandsche Zee vreest. Portugal maakt voorbehouden en ver langt, dat Sovjet-Rusland aan het accoord deel neemt, dat de internationale Tanger-zone wordt geëerbiedigd en dat Frankrijk en Engeland Por tugal's territoriale onschendbaarheid zullen waarborgen, wanneer het communisme in Spanje mocht zegevieren. Duitschland, Italië en Sovjet- Rusland (niet de Komintern) hebben Fmnkryks voorstel principieel aanvaard, maar wat geoor loofde en niet-geoorloofde steunverleening is en hoe zulk een overeenkomst gecontroleerd en ge- sanctionneerd zou moeten worden, is niet alleen nog niet duidelijk, maar vormt ook nog een bron van meeningsverschillen. Veel zal afhangen van de vraag, of de burgeroorlog in zijn verdere ont wikkeling personen, zaken en belangen van de verschillende mogendheden verder intact zal la ten of niet. Ook hier geldt de regel, dat goede voornemens niet altijd door daaraan evenredige daden worden gevolgd. Zelfs Frankrijk, de initia tiefnemer, erkent dat, wanneer het verklaart, zich vrijheid van handelen te.zullen voorbehou den, indien anderen zich aan een als inmenging op te vatten steunverleening zouden schuldig ma ken. SINGAPORE, 11 Aug. (Reuter) Vierenzestig leden der bemanning van het Amerikaansche mailschip President Hayes", o.a. het machine- karnerpersoneel, zijn in staking gegaan, nadat disciplinaire maatregelen waren getroffen te gen een stoker, die weigerde de hem gegeven bevelen op te volgen. Het is twijfelachtig of het schip vandaag zal kunnen vertrekken, zoo als het plan was. De kapitein heeft geweigerd aan de stakers levensmiddelen te verstrekken en velen hunner, die geen geld hebben om voedsel te koopen, hebben zich tot den Amerikaanschen consul gewend. Gisteravond stond een groot aantal uitgehongerde stakers op de kade. Nadat door de immigratie-ambtenaren stappen waren on dernomen, stond de kapitein hun toe, aan boord te komen slapen. TOKIO, 10 Aug. (A.N.P.) De Yomioeri Sjim- boen meldt, dat admiraal Nagano, de minister van Marine, de aandacht van eersten minister Hirota en van minister van Buitenlandsche Zaken Arita gevestigd heeft op de dringende noodzakelijkheid van het formuleeren eener onafhankelijke, krachtige buitenlandsche poli tiek, met het doel den status quo te verbreken, waaronder de Japansche koophandel bijna over al ter wereld beperkingen ontmoet. De Yomioeri Sjimboen acht cte voorstellen van den minister van Marine van belang in verband met de te rughoudendheid, die tot dusverre door de ad miraliteit in acht is genomen ten aanzien van aangelegenheden, die buiten vlootzaken lagen. GENèVE, 11 Aug. (Reuter) Op het Joodsche Wereldcongres is gisteren o.a. gesproken over de positie, die de Joden in de wereld innemen, en hun economische moeilijkheden. Verschil lende sprekers, o.a. Murok, de rabbijn van Riga, verklaarden, dat er geen wereldvrede zou zijn, zoolang men niet de gelijkheid in rechten der Joden met de andere staatsburgers had her steld. Sir Neil Malcolm, de Hooge Commissaris van den Volkenbond voor de vluchtelingen uit Duitschland, verzekerde, dat hy al het moge lijke zou doen om het lot der emigranten te verbeteren. In het Sint Janshospitaal te Bonn is in den ouderdom van 79 jaar overleden Frans Xave- rius Bachem, een der meest geziene figuren uit de Katholieke Uitgeverswereld van Rijnland. Zijn onderneming kreeg vooral groots bekend heid door de uitgaven van de Duitsche Cen trumspartij, waarvan wij memoreeren: „Die Ge- schichte der Zentrumspartei" welke zijn broe der Dr. Karl Bachem in het licht gaf. Frans X. Bachem was de tweede uitgever der Kölnische Volkszeitung, welk blad hij tijdens den oorlog o.m. door een extra uitgave voor de Frontsol daten tot grooten bloei wist te brengen. Voor en in de oorlogsjaren verscheen de Kölnische Volkszeitung dagelijks in drie edities. Na 1918 kwam er een groote inzinking, welke zoover voerde dat F. X. Bachem het blad aan andere handen moest toevertrouwen. Zijn aan deel in den bloei van het groote, vroege Ka tholieke orgaan is buitengewoon groot geweest. Bachen stond bekend als een humaan werk gever, die talrijke jonge journalisten tot voor treffelijke redacteuren heeft opgeleid. Met hem daalt weer een van de groote Katholieke figu ren uit Rijnland ten grave. waarvan er geen een meer dan twee jaar oud is. Drie kruisers van de thuisvloot zullen voor het einde van 1937 vervangen worden door vijf nieuwe kruisers van 9.000 ton. De bouw van daze kruisers Is zoodanig versnefd, da£ de bouwtijd 6 maanden korter zal zijn dan oor spronkelijk was gedacht. BELGRADO, 11 Aug. (A.N.P.) Naar uit Split (Spalato) wordt gemeld, is het jacht van Koning Edward van Engeland gisteren bij de voor Split liggende eilandengroep voor an ker gegaan. Daar de Koning den wensch heeft geuit, zijn verblijf aan de Dalmatische kust geheel naar believen zonder een vast program in te rich ten, zal het oorspronkelijke reisplan waarschijn lijk niet precies worden gevolgd. Het gemeentebestuur van Groningen heeft in efen Maandag gehouden vergadering de aange kondigde steunwijzigingen besproken. Nadat de R. K. en S. D. leden op de ernstige gevolgen van deze wijziging hadden gewezen, verklaarden B.ten W. van oordeel te zijn, dat deze regeling onuit voerbaar is. De gemeenteraad verklaarde zich daarop, met een stem tegen, met dit inzicht ac coord. 't Is wel erg vervelend voor onze Nazi's, deze vraag gesteld te zien. Maar zij heeft toch wel degelijk grond. De Bredasche N.S.B.-ers zitten leelijk in de penarie. Ruim een jaar geleden werd aan den Ginne- kenweg te Breda door Musserts volgelingen 'n fraaie patriciërswoning gehuurd, om te worden ingericht tot Nazi-paleis. Er kwam een heel groot bord: rood-zwart, dat de bewoners van de Baroniestad erop attent moest maken, dat de Nazi's zich hier hadden geïnstalleerd, wat overigens weer niet zeer noodig was, omdat de groote rood-zwarte vlag aan den voorgevel reeo's hierop wees, terwijl de ramen bovendien versierd werden met oproepen voor landdagen, met tijdschriften en brochures en alarmkreten in fel vloekende kleuren. Toen de huurders bij den huisbaas, een Ginnekenaar, belandden, om het huis te huren, vroeg deze, wie de huur be taalde, waarop het triomfantelijk antwoord volgde: „Mussert. De huisbaas' gaf te verstaan, dat hij dien meijsch niet kende en voor alle zekerheid vroeg hij een borgstelling. Aanstonds waren drie NSB-voormannen, in blind vertrouwen op den leider en diens beurs, bereid, een borgstelling te onderteekenen. Toen kwam het Bisschoppe lijk schrijven en de heer van Turnhout achtte het niet meer verantwoord, nog langer lid van de N.S.B. te blijven. De huisbaas' had in- tusschen evenwel op zijn centen zitten wach ten. Leider Mussert scheen niet bereid de huur te betalen; misschien wist deze van een en an der ook wel niets af; in ieder geval zal de eige naar nu bij zijn borgstellers aankloppen en dit zal tot groote moeilijkheden leiden. En in Breda zingt men nu: „Mussert, betaal de huur, Anders kijkt de huisbaas zuur." De politiekruiser H. Ms. Jan van Brakel is Maandag van Aberdeen vertrokken. PARIJS, 11 Aug. (Reuter) De Kamer- heeft vanmorgen zonder debat het van den Senaat terugontvangen wetsontwerp inzake nationalisatie der wapenindustrie aangenomen LONDEN, 11 Aug. (A.N.P.) Naar de ma ritieme medewerker van de Daily Telegraph meldt, zal de versnelde vlootaanbouw het mo gelijk maken, de Britsche vloot reeds veel eer der te reorganiseeren en te versterken, dan aanvankelijk gedacht werd. De 9 torpedojagers van het program 1935 die nog geen 12 maanden geleden op stapel gezet zijn, en die moeten dienen ter vervan ging van de verouderde schepen van de thuis vloot, zullen nog voor het einde des jaars in dienst gesteld kunnen worden. De thuisvloot zal zoodoende begin 1937 drie flottiljes, met een totaal van 27 leiders en jagers, omvatten, Kroonprins Umberto van Italië werÏÏ TnJ zijn vertrek uit Berlijn uitgeleide ge daan door df.n Duitschen minister van Buitenlandsche Zaken, Von Neurath Koning Boris van Bulgarije heeft een bezoek gebracht aan het Olympische dorp te Berlijn De Centrale Propagandadienst van de R. K. Staatspartij zendt ons een vlugschrift, waarin o.m. het volgende gezegd wordt: In verschillende plaatsen wordt door de N.S.B. bij alle Katholieken een vies brochuurtje verspreid, waarin afdrukken zijn opgenomen van platen uit Russische bladen en van twee prenten uit een Nederlandsch blad. Deze platen stellen de ergst denkbare Godslasteringen voor. Dit vuil wordt thans door de nationaal- socialisten in een oplage van honderdduizenden verspreid, om daardoor het Nederlandsche volk op te heffen zooals zij het zeggen om daardoor het Nederlandsche volk te vergiftigen, zooals wij het noemen. Wij kunnen thans zien wat de nationaal- socialisten fatsoenlijk vinden. Men leze over deze nazi-methoden „De Opmarsch" van 20 Augustus e.k. De fabriek te IJmuiden, welke in oparacnt van de regeering een groote hoeveelheid gehakt in blik zou vervaardigen, staat reeds ruim twee weken stil, omdat, gelijk gemeld, het gehakt niet voldoet. Er moeten nog ongeveer 60.000 a 70.000 blikken in omloop zijn. Het personeel der fabriek is ontslagen. De directie der fabriek !s met een nieuw procédé bezig. Volgens een bericht uit Praag aan de Tele graaf landde in de bekende badplaats Pistyan een tweepersoons Nederlandsch vliegtuig, waar in echter, buiten den piloot, nog twee passa giers zaten. De eene was ir. Kappehne, een Ne derlandsch onderdaan, die sinds jaren te Bar celona had gewerkt en nu was gevlucht.' Zijn leven liep gevaar en met zijn eigen vliegtuig was hij naar Pistyan gevlogen, waar zijn fami lie verbleef. De tweede was een Nederlandsch koopman P. Neger, die terstond naar Amster dam is doorgereisd. De bedrijfsgroep schoenindustrie van den R. K. fabrieksarbeidersbond „St. Wiliibrordus" heeft beraadslaagd over de door de Federatie van Nederlandsche Schoenfabrikanten voorge stelde wijziging in de C. A. O. Zooals men weet heeft de Federatie het contract in den huidigen vorm tegen 1 September opgezegd en wen- schen de fabrikanten de overeenkomst alleen te verlengen, indien hierin enkele wijzigingen gebracht worden. In de uitvoerige gedachtenwissehng, die de bedrijfsgroep aan deze wijzigingen qn in ver band hiermede aan de slechte positie der ar beiders in de schoenindustrie wijdde, bleek, vol gens het Dgbl, v. N.B., dat er een sterke stroo ming bestaat om met ingang van 1 September een krachtige actie in te zetten voor het be houd van het tot heden geldende contract. Men besloot dan ook het van fabrikantenzijde ge dane voorstel niet te accepteeren en niet te ge dongen, dat de arbeidsvoorwaarden in de in dustrie nog slechter worden. In den loop dezer week zullen de besturen der drie arbeidersbonden gezamenlijk htm hou ding bepalen. Z. H. Exc. Mgr. dr. G. Lemmens, Bisschop van Roermond, heeft een schrijven gepubliceerd in de Limburgsche bladen, waarin hij o.m. het volgende meedeelt: „Nu Wij zoover zijn, dat Wij U meer con crete mededeelingen kunnen doen omtrent een heerlijk en zeer gewichtig apostolaat, richten Wij ons allereerst tot de herders der parochies en tegelijkertijd tot de overige geestelijkheid en de geloovigen. Door een merkwaardige leiding der Godde lijke Voorzienigheid hebben Wij een heel bijzon dere zorg gekregen voor een noodlijdend ge deelte van het Rijk van Christus op aarde: het Apostolisch Vicariaat Tsingtao in China. Onder de hooge goedkeuring van Z. H. den Paus kwam de Bisschop van dit Vicariaat, Z. H. Exc. Mgr G. Weig, ons vragen of wij allen, Bisschop, priesters en geloovigen van het door O. L. Heer zoo gezegende Limburg, niet de taak op ons wilden nemen om zijn jong maar veelbelovend Vicariaat, dat door de tijdsom standigheden in grooten nood dreigde te komen, op heel bijzonere wijze te helpen. Er lag in den gang van zaken iets providen tieels en Wij konden onzen armen medebroeder in het Episcopaat niet afwijzen. Tsingtao is dus in zekeren zin „ons" Mis sieland geworden. Reeds nu blijkt, dat onze goede geloovigen met groote sympathie denken en spreken over dit Missie-plan. Wij willen, dat dit nieuwe werk gedaan zal worden op een wijze, die men bijna niet zal voelen. Als de gezinnen de edelmoedigheid zouden willen hebben, om per dag, 's avonds na het avondgebed een heel kort gebedje voor het Bisdom en het Vicariaat te bidden en tevens één cent door een der kinderen of door iemand anders als er geen kleine kin deren zijn te laten offeren, is ons grootsch plan geslaagd." Z H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft den zeereerw. heer R. van den Hengel op zijn verzoek om gezondheidsredenen eervol ontslag verleend als pastoor te Hilversum (H. Vitus) en als deken van het dekenaat Hilversum, en heeft benoemd tot pastoor te Hilversum (H. Vitus) en tot deken van het dekenaat Hilversum den zeereerw. heer H. F. Frank, en tot deken van het dekenaat Breukelen den zeereerw. heer J. C. Rooswinkel, pastoor te Abcoude, en tot pas toor te Breukelen den zeereerw. heer J. van der Burg, secretaris van het Aartsbisdom; heeft voorts den weleerw. heer W. de Jong, kapelaan te Amersfoort (O. L. Vr. ten Hemelopn.) belast met het treffen van voorbereidende maatrege len voor de oprichting eener nieuwe parochie onder de bestaande parochie te Raalte, en heeft benoemd tot Assistent-Diocesaan-Direc teur van het mannelijk jeugdwerk in het Aartsbisdom den weleerw. heer H. Kok, kape laan te GroerJoo. Heden is te 's-Gravenhage het congres van het Internationaal Instituut voor documentatie officieel geoptend door den voorzitter van dit in stituut, tevens voorzitter van den Octrooiraad, Mr. J. Alingh Prins. De congressisten hadden zich omstreeks tien uur in een der zalen van het gebouw van den Octrooiraad verzameld. Tot de genoodigden, die de openingszitting bijwoonden, behoorden de heer G. J. Teppema, vertegenwoordiger van den minister van Economische Zaklen, de directeur- generaal der P. T. T., ir. Damme, en de secreta ris van het Koninklijk Instituut voor ingenieurs, ir. Wouter Cool. De congresvoorzitter wees op de groote betee- kenis van de documentatie en op de toenemende beteekenis van deze wetenschap, welke gepaard gaat met den vooruitgang van de techniek. Na afloop van deze zitting zijn een tweetal commissie-vergaderingen gehouden, welke in den middag werden voortgezet. Vervolgens hebben de deelnemers aan dit con gres het gebouw van den Octrooiraad bezichtigd. Men toonde vooral veel belangstelling voor de archievten en de bibliotheek van den Octrooiraad. Maandagochtend en -middag heeft de raad van bestuur van het Internationaal Instituut voor documentatie vergaderd. Vele duizenden kilo's tomaten blijven thans aan de Westlandsche veilingen onverkocht; aan de veiling Westerlee op één dag meer dan 35.000 kilo. Een belangrijk deel van dit onverkochte pro duct wordt bestemd voor de distributie onder de werkloozen in de steden. Vooral nu de warmte haar intrede heeft ge daan, neemt de aanvoer van tomaten toe en daarmede ook de onverkoopbaarheid. Door de regeling van de Ned. Groenten- en Fruitcentrale kan echter veel, dat anders op de mestvaalt terecht zou komen, voor de arm- sten onder de Ned®andsche bevolking worden gedistribueerd. Wellicht de jongste maar desniette min of juist daardoor? de roerigste boerenorganisatie, is de nationale boerenbond» .Landbouw en Maatschappij". Waarom juist deze organisatie zich siert met den eeretitel „nationale" is niet recht duidelijk. We zien b.v. niet in, dat onze Katholieke boerenbonden met hun vertak kingen over het geheele land minder na tionaal zouden zijn dan Landbouw en Maatschappij, die slechts aanhang van eenige beteekenis vindt in de Noord-Oos telijke provinciën. Hierover echter niet. Van méér belang is het, welke positie deze nieuwe bond in neemt in het georganiseerde boerenleven. Vóór de oprichting van L. en M. was de toestand ongeveer aldus, dat de Katholie ken zich hadden vereenigd in de diocesane Land- en Tuinbouwbonden; ook de Pro- testantsch-Christelijken hadden hun prin cipieele organisatie, terwijl de vrijzinnige of neutrale agrariërs zich gegroepeerd had den in de diverse Maatschappijen van Landbouw. Men zou zoo zeggen, dat hiermede het geheele terrein verdeeld was en dat er eigenlijk geen plaats meer overbleef voor nóg een organisatie. Toen dan ook Landbouw en Maatschap pij werd opgericht de oud-ambtenaar Smid hield het jonge wicht ten doop moest het vanzelf groote belangstelling wekken, in welke richting deze bond ge stuurd zou worden. Al spoedig deden uitspraken en daden van sommige voormannen het vermoeden rijzen, dat nationaal-socialistische tenden- zen niet vreemd waren aan de actie van L. en M. Er zijn hierover in de pers typee- rende staaltjes gepubliceerd, welke echter naar beproefd recept even catego risch werden tegengesproken. Een ander zij het indirect bewijs zag men hierin, dat, terwijl de N.S.B. volgens de publica ties in de Arbeiderspers in Drente slechts een paar honderd officieele aanhangers telt, het stemmencijfer van de N.S.B. bij de laatste Statenverkiezingen zoovele dui zenden hooger was. Waarbij men bedenke, dat juist Drente de burcht van Landbouw en Maatschappij is. Het Volk vestigt de aandacht op een artikel in het orgaan van L. en M. waaruit óók alweer N.S.B.-sympathieën zouden blij ken. Wij citeeren daaruit de volgende uit spraken: „Als deze partijen, en als dit stelsel geen uitkomst geeft, ondanks Landbouw en Maat schappij, dan is een andere keuze mogelijk. Het is de keuze, die alle partijen min één de meest verwerpelijke en de meest gevaarlijke achten voor zich zeiven." Elders: „De zwteep der N.S.B. ligt over po litiek Nederland". Wij kunnen elk voor zich en allen gezamenlijk die zweep van het na- tionaal-socialisme gebruiken". „Voor L. en M. bestaat er geen voorkeur voor democratie of autocratieMen wil resultaat. En de partijen, én de regering bieden géén resultaat. Laten agrarisch Ne derland geleidelijk verschrompelen tot een achterlijk cultuurloos iets dat tenslotte ook de rest van ons volksleven niet meer zal kunnen schragen. Dan kiest de agrariër en dan is de vraag: democratie of autocratie van zeer weinig betekenis meer. Dan wil de agrariër verbe tering in het huidige stelsel of hy wil een ander stelsel". Ons dunkt, dat het goed recht van ons volk is te weten, wat het heeft aan deze twintigduizend aanhangers tellende orga nisatie. Is zij neutraal voorzoover zulks mo gelijk is laat zij het overtuigend bewij zen. Moet zij echter dienen als mantel organisatie van de N. s. B., dan dient het masker der „nationale" neutraliteit haar van het gelaat te worden gerukt. Of blijft er misschien nog de derde mo gelijkheid, dat zij veil is voor iedere partij, welke haar met een royaal gebaar de ge- eischte hooge graanrechten op een blaadje presenteert? Het belang van geheel ons vaderland bij een boerenstand, welke economisch, zoo wel als politiek gezond is, is te groot, om het tot object te maken van een misdadig politiek spelletje. Op 13 dezer zal de bekende liberale staats man mr. P. Rink, oud-minister van Binnen- landsche Zaken en oud-lid zoowel van de Tweede als van de Eerste Kamer, 85 jaar wor den. Mr. Rink wil zijn verjaardag ongemerkt la ten voorbijgaan en zal zich dan ook a.s. Don derdag buiten Den Haag bevinden op een zo- merreisje. Het hoofdbestuur van dén K. N. M. B. heeft zich dezer dagen met een aantal adressen tot de Tweede Kamer gewend. Inzake het wetsontwerp houdende maatregelen tot vergemakkelijking van inning van onbetwiste geldvorderingen dringt het, tegenover het afwijzende rapport, dat de vaste commissie voor privaat- en strafrecht over dit wetsontwerp heeft uitgebracht, op aanvaar ding aan. Ten aanzien van het wetsontwerp betreffende de vestiging van het kleinbedrijf worden in een adres een aantal wenschen van den K.N.M.B. kenbaar gemaakt, terwijl toegevoegd is een nota inzake bezwaren tegen het z.g. behoefte-element aan winkels en den „spertijd". Aan de Christiani en Nielsen's gewapend be ton-maatschappij N.V. is opgedragen het ma ken van den onderbouw voor de overbrugging van de Trekvliet te Voorburg met bijkomende werken, uit te voeren voor den Rijkswaterstaat, tegen een som van 1121170.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5