De Spaansche nationalisten dringen sterker op BADAJOZ MOET VALLEN m Het nieuws van heden DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1936 AVONDBLAD TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20095 Afschuwelijke moord op den bisschop van Siguenza Amerika blijft afzijdig Gruwelen van den oorlog Amerika denkt niet aan inmenging Het vonnis voltrokken Sastago heroverd Madrid bedreigd? Het Weer De Spaansche legatie te Parijs Plunderende mijnwerkers Discipline noodzakelijk Frankrijk en Italië Handelsovereenkomst onderteekend Joodsch Wereldcongres te Genève Het recht op immigratie De verscheping van oorlogstuig Antwerpsche dokwerkers weigeren over te laden Volksfront in Engeland? Aaneensluiting van de Linksche partijen In het verre Oosten Japan voor versterking der nationale defensie Zwitserland wil rust Lotgevallen in het ver overde Abessinië De Zweedsche ambulance Italianen in moeilijkheden RADIODISTRIBUTIE - HAARLEM DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Maatregelen tegen de „Goudhemden" Ankara krijgt een haven Elk huis een bomvrije kelder Roosevelt en de afweer Opmarsch Japansche troepen £i NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.( inger mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. De Portugeesche Radioclub te Lis sabon meldt, dat een colonne, onder kolonel Benito, Guadalajara heeft bezet, dat op 55 K.M. van de hoofd stad is gelegen. 19 vliegtuigen, die te Burgos gestationneerd zijn, hebben Somosierra gebombardeerd en den Rooden zware verliezen toegebracht. Zij hebben tevens twee vliegtuigen der regeering neergeschoten. Een colonne onder generaal Ponte heeft San Rafael en Elespinar bezet. De communisten hebben voor hun vertrek het laatste dorp nog in brand gestoken. In de omgeving van Saragossa zijn de Marxistiscihe militietroepen teruggedreven, waarbij zij 100 dooden en 300 gewonden ver loren. Te Sevilla zijn twee regeeringsvliegtuigen aangekomen, die zich ter beschikking van ge neraal Franco hebben gesteld. Naar de speciale verslaggever van de „Diario de Lisboa" Dinsdagavond meldt, is het den Nationalisten tot dusver nog niet gelukt, de stad Ba- dajoz in te nemen. Van de Portugeesche grens uit heeft men kunnen constateerer, dat de stad in den loop van den middag opnieuw door Nationalistische vlieg tuigen is gebombardeerd. De stad staat op verschillende punten in brand. Radio Sevilla heeft medegedeeld, dat de Nationalistische troepen er in geslaagd zijn, een groote afdeeling Roode Militie; die, van Madrid ko mend, de stad Badajoz ter hulp wilde snellen, totaal te vernietigen, In een hevig gevecht zouden de Marxisten 600 dooden hebben verloren. Bo vendien is een munitietransport in de handen der nationalistische troe pen gevallen. Nader wordt uit Lissabon gemeld, dat men aan de grens verwacht, dat de Opstandelingen ieder uur Badajoz kunnen binnenrukken, tenzij Madrid nog onverwijld versterkingen zendt. HENDAYE, 11 Augustus (Havas) De spe ciale correspondent van Havas seint: Vanavond tegen half negen werd een gewel dige ontploffing gehoord bij Fontarabi, ge volgd door vier andere. Deze ontploffingen wer den veroorzaakt door vijf granaten, welke de artillerie der opstandelingen, die achter de Tres Coronas opgesteld staat, heeft afgevuurd en gemunt waren op een der forten in de om geving, dat evenwel niet werd getroffen. Tegen half tien werd het vuur hervat. Uit Burgos wordt gemeld, dat het laatste officieele com muniqué van het hoofdkwartier van het Noor delijke leger mededeelde, dat de tiende Augus tus gekenmerkt werd door een groote activiteit aan het front in Guadarrama. Daarentegen was het aan 't front in de Somos- sierra rustig. De colonnes welke opereerden in Guipuzcoa hebben hun actie bij Tolosa opge voerd. Hier en daar werden successen behaald. Het Zuidelijk leger heeft zijn actie in Andalou- sië naar het Oosten en van Estramadura naar het Noorden uitgebreid. Het offensief op Tolosa heeft ook geleid tot de bezetting van Guipuzcoa. De troepen der op standelingen zijn vanochtend Tolosa binnenge rukt zonder ernstigen tegenstand te ontmoeten. De verliezen der opstandelingen zouden in verhouding tot die der regeeringstroepen ge ring zijn. Men verwacht thans de spoedige in bezitneming van San Sebastian. De „Diario de Lisboa" meldt, dat een regee- ringsvliegtuig een bom heeft geworpen op Avila. Het toestel is daarop door twee vliegtui gen der opstandelingen boven het Somosierra- front neergeschoten. Voorts deelt het blad mede, dat majoor Doval is benoemd tot directeur-generaal van den Openbaren Veiligheidsdienst in de veroverde gebieden. Het radiostation Tetoean meldt, dat de af deeling Nationalistische troepen, die van Fuente Haniz den opmarsch naar Malaga is begonnen, in de provincie Malaga is aangeko men, en daar eenige plaatsjes heeft bezet. MADRID, 12 Aug. (Havas) De Havas-cor- respondent aan het Guadarrama-front meldt: gisteren heeft zich ten opzichte van den vorigen dag geen enkele verandering voorgedaan. De staf der Regeeringstroepen heeft den gehee len dag in de vuurlinie vertoefd. Tot 's avonds laat heeft zich geen enkel feit van beteekenis voorgedaan, behalve de aankomst van nieuwe versterkingen, bestaande uit Civiele Garden, Men verwacht, dat op deze kalmte vandaag be langrijke operaties zullen volgen. 2 oorlogsschepen der Regeering hebben Tarifa gebombardeerd. Plotseling verschenen drie vliegtuigen der opstandelingen boven deze schepen, die zij met bommen bestookten. De vliegtuigen kwamen uit Ceuta. Hun bommen werden uit luchtafweergeschut door de oor logsschepen beantwoord, doch noch de schepen, noch de vliegtuigen werden getroffen. Een de tachement van 1000 soldaten is met veldge schut Dinsdagmiddag uit Marokko te La Linea aangekomen. De commissaris-generaal voor openbare orde te Barcelona, Escoffet, is afgetreden. Hij zal worden vervangen door Gomez, den com mandant der stormtroepen. Het Wad A.B.C. te Madrid deelt mede, dat de leerstoel van Gil Robles aan de Universi teit van Salamanca bij decreet vacant is ver klaard. Hetzelfde blad weet te melden, dat de voor hoede der regeeringscolonnes op 10 K.M. af stand van Saragossa is aangekomen. De vroegere koning van Spanje is volgens een bericht uit Weenen, te Dellacn (Karinthië) aangekomen. Een afschuwelijke daad is door de Roo den gepleegd, die een duidelijk licht werpt op het met duivelsehen haat gevoede anti- clericalisme, waarvan hun extreme vleugel is bezield. Zelfs als het hier een uitzonderingsgeval geldt, kan men toch zien tot welke beest achtige uitspattingen het anarchisme in Spanje aanleiding wordt. Bij de inneming van Siguenza, zoo meldt de bekende Amerikaansche journalist H. R. Knickerbocker aan het Handelsblad» hebben de „Wit ten" het half verbrande lichaam van den bisschop van die stad gevonden. Het was hun reeds bekend, dat de „Rooden" hem levend verbrand had den. Wellicht bij wijze van represaille kondigen de „Witten" aan, dat te Saragossa een socialistische leider na een summier verhoor is doodgescho ten, terwijl vele nieuwe arrestaties zijn verricht. Het is geen wonder, dat, naar een bericht uit Parijs meldt, de bisschoppen van Pamplo na en Vittoria in een herderlijk schrijven aan alle katholieken, op zware kerkelijke straffen, verboden hebben te strijden onder de commu nistische vlag. Het is hoogst gevaarlijk, zoo zegt deze brief, met een hardnekkigen en lastigen vijand als het communisme om te gaan. Volgens een mededeeling van den specialen correspondent van het blad „Seculo" te Lis sabon zouden de regeeringsvliegtuigen, die het Alhambra in Granada gebombardeerd hebben, door een jachteskader van de opstandelingen zijn neergeschoten. Tijdens den luchtaanval zou aan het Alhambra geen schade zijn toege bracht. Wel zou een bom neergekomen zijn op het Washington Irving-hotel waar vier Engel- sche vrouwen zouden zijn gewond. WASHINGTON, 12 Aug. (Reuter). Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft gisteravond medegedeeld, dat de regeering zich „angstvallig van iedere inmenging' in den toestand in Spanje zal onthouden." President Roosevelt heeft tegengesproken, dat op de bespreking, die hij met admiraal Standley heeft gevoerd, de kwestie tot weder-stationnee- ren van een eskader der Amerikaansche vloot in Europa zou zijn besproken. Hij voegde hieraan nog toe, dat de kwestie niet aan de orde is. De AmerikMnsche consul te Tanger heeft aan het Staatsdepartement te Washington meege deeld, dat onder sensationeele omstandigheden vier Amerikaansche vrouwen per vliegtuig uit het belegerde Granada zijn weggehaald. Het vliegtuig werd bestuurd door Vicomte de Sibour, die van Tanger over de Straat van Gibraltar naar Granada vloog, waar hij de vier Ameri- kaanschen opnam, om vervolgens behouden te Tanger terug te keeren. Lachende kampioenen. Dr. Bischoff de Olympische kampioen in de Starklasse bij de zeilwedstrijden (rechts) arm in arm met den Nedefrlandschen Olympischen kampioen jollenzeilen, Daan Kagchelland en zijn begeleider Weise LISSABON, 12 Aug. (Reuter). De verwachting is, dat de strijd om Badajoz buitengewoon hevig zal zijn. Op het oogenblik rukt een colonne onder bevel van kolonel Castejon naar Badajoz op. Zij beschikt over kanonnen, vliegtuigen en mitrailleurs, terwijl de roode militie gebrek aan wapens en munitie heeft, ondanks de belofte van Madrid om hulp te zenden. De Portugeesche Radioclub meldt, dat de co lonne onder kolonel Castejon nabij Merida de colonne heeft verpletterd, die ter versterking van Madrid naar Badajoz was gezonden. Behalve een groote hoeveelheid krijgstuig, zouden de regee ringstroepen volgens bericht van deze zijde 950 dooden hebben moeten achterlaten. BARCELONA, 12 Aug. (Reuter). De generaals Goded en Burriel, die door de Rooden wegens deelneming aan den opstand ter dood waren veroordeeld, zijn hedenmorgen gefusilleerd. IRUN, 11 Aug. (Havas) Volgens alhier verkregen inlichtingen is de aanval der rebellen den geheelen dag voortgezet. Zij hadden hun aanval bij verrassing tegen middernacht ingezet en waren den regee- ringsvoorposten op het lijf gevallen, voor dat dezen van hun wapens gebruik konden maken. Twee mitrailleurs zouden hun in handen gevallen zijn, terwijl zij hun opmarsch voort zettend de regeeringsgetrouwe troepen ge dwongen hebben de hoogten van Picoqueta te ontruimen, welke een strategische positie van zeker belang vormen. De aanval geschiedde over een front van verscheidene kilometers. Vanavond waren de opstandelingen op 2 K.M. van het dorp Ventas, dat zelf op enkele kilo meters ligt van Irun. Tusschen Behobia en Enderlaza wordt door opstandelingen en re geeringstroepen fel gestreden, waarbij het mi- trailleurvuur niet van de lucht is. Om half acht vanavond kwam de aanval tot staan. Uit Madrid wordt gemeld, dat daar vanmid dag een zitting van den ministerraad is ge houden, waar belangrijke kwesties van bin- nenlandschen en buitenlandschen aard behan deld zijn. PERPIGNAN, 12 Aug. (Reuter) De opstande lingen zouden Sastago in de provincie Aragon op de regeeringstroepen hebben heroverd. WASHINGTON, 11 Aug. (Reuter) Betref fende cJen aandrang, die thans op Ameri kaansche onderdanen wordt uitgeoefend om zoo spoedig mogelijk Spanje te verlaten kan nog worden gemeld, dat de onderstaatssecre taris verklaard heeft, dat dit aandringen gemotiveerd wordt door de berichten, die hem uit Spanje hebben bereikt en die den toestand doen voorkomen als steeds gevaarlijker. Te vens zouden deze berichten de mogelijkheid Te Gibraltar zijn Hoor de Engelsch{en omvangrijke maatregelen genomen om het spionnagegevaar, dat door het toestroomen van vluchtelingen is vergroot, zooveel mogelijk te verminderen. Overal gluurt het wakend oog van Engelands militaire en politioneel^ macht Verwachting; zwakke tot matigen wind, uit westelijke richtingen, half tot zwaar bewolkt of betrokken, wellicht nog eenige regen, weinig verandering in tempera- tuur. Hoogste barometerstand 761.5 Biarritz. =j Laagste barometerstand 751.7 Isafjord. Zon op v.m 5.39 onder n.m. 8.30. Licht op n.m. 9. Maan op n.m onder n.m. 5.36. Nieuwe Maan 17 Aug. 4.41 v.m. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniuiinT doen zien van een spoedige verbreking der verbindingen tusschen Madrid en Valencia. In officieele kringen te Parijs verluidt, dat de Spaansche legatie in Parijs onder toezicht staat van een commissie van Spaansche marxisten. De linksche elementen in de Spaansche kolonie in Parijs en de banlieue, welke ongeveer 70.000 leden omvat, hebhen een uit 15 man bestaande delegatie van communisten en anarcho-syndl- calisten gevormd, die de bureaux der legatie bezet houdt en de werkzaamheden controleert. LISSABON, 12 Aug. (Reuter) Volgens onbe vestigde berichten uit Baranco aan de Portu geesche grens, zouden eenige duizenden mijn werkers van de Riotinto-mijnen plundertochten hebben onderromen in verscheidene dorpen in de omgeving. Zij zouden met mitrailleurs en bommen gewapend geweest zijn, en tal van Ci viele Gardisten en Fascisten gedood hebben. Ge meld wordt, dat het dorpje Arojes, waar 25 civiele gardisten verzet boden, volkomen ver woest werd. Het Spaansche blad „Solidaridad Obrera" (arbeiders-solidariteit) wijst op de noodzake lijkheid van discipline onder de anti-fascisti sche Militietroepen. Discipline, hoewel deze in- druischt tegen den vrijheidsgeest, is, aldus het blad, noodig wanneer men een georganiseerd leger bestrijdt Indien de discipline bij de Mili tie niet wordt verscherpt, zal de revolutie ons ontsnappen en zullen wij allen worden ver moord. PARIJS, 11 Aug. (Reuter) De minister van Buitenlandsche Zaken deelt mede, dat een modus vivendi en een handelsovereenkomst be treffende den Fransch-Italiaanschen ruilhan del vandaag te Rome onderteekend zijn. Voor 1 October zullen onderhandelingen gevoeld worden over een definitief accoord. GENÈVE, 11 Aug. (Reuter.) De voltallige zit ting van het Joodsche Wereldcongres was he denavond gewijd aan de kwestie van het Jood sche Nationaal Tehuis in Palestina. De sprekers eischten voor het Joodsche volk het recht op naar Palestina 'te kunnen emigree- ren in een zoo groot mogelijke mate en het land, dat reeds door de werkzaamheid der kolo nisten is verrijkt, vrijelijk te ontwikkelen. Andere gedelegeerden spraken over de ver plichting van Engeland als mandaat-mogend- heid om de immigratie te vergemakkelijken en de Joden meer te beschermen tegen zekere Ara bische elementen en door afdoende maatregelen voor de toekomst troebelen te voorkomen. JERUZALEM, 11 Aug. (Reuter.) Het opper ste Arabische comité heeft besloten op 20 Au gustus een algemeene conferentie te beleggen der 24 plaatselijke en nationale comité's van Palestijnsche Arabieren, welke zal hebben te beslissen over de uiteindelijke houding der Ara bieren. Er werd voorlezing gedaan van tele grammen der koningen van Irak en Saoeidi- Arabia inzake hun interventie bij de Britsche regeering ten behoeve van de Palestijnsche Ara bieren, ANTWERPEN, 11 Augustus (A. N. P.) Hoewel de verschepers, zoowel als de douane in het bezit zijn van alle noodzakelijke papie ren voor het verzenden van de wagons oor logsmateriaal, die in de haven hier rijn op geslagen, is er nog geen begin gemaakt met het overbrengen van het oorlogstuig uit de wagons in het voor het transport gecharterde Nederlandsche s.s. „Lodewjjk". De dokwerkers weigeren op grond van gewetensbezwaren het materiaal over te laden. De lading en het schip zijn onder strenge bewaking gestéld. LONDEN, 11 Aug. (Reuter). Het Centraal Comité van de Labourparty heeft meer dan 30 resoluties ontvangen ten gunste van aaneen sluiting van de linksche partijen. De resolu ties waren aangenomen in partij-afdeelingen en in afdeelingen van de vakvereenigingen. Zij zullen op de partij-conferentie, welke in October te Edinburg wordt gehouden, worden bestu deerd. TOKIO, 12 Aug. (Reuter) De Minister van Buitenlandsche Zaken Arlta heeft in een uit. eenzetting van de buitenlandsche politiek van het Japansche Kabinet gewezen op de noodza kelijkheid van herziening der betrekkingen tus schen Japan en de Sovjet-Unie in h. t Verre Oosten. Hiertoe was het echter in de eerste plaats noodig, dat de Japansche strijdkrachten in Mandsjoekwo even sterk waren als de Rus sische strijdkrachten in het Verre Oosten. De versterking der nationale verdediging achtte Arita dan ook een dringende zaak. Politieke kringen leggen deze verklaring zoo uit dat Arita, na tot nu toe een gereserveerde houding te hebben getoond, thans zijn .nstem. ming heeft betuigd met de politiek van den Minister van Oorlog, Terautsji, die sedert maanden een campagne voert voor verhoogine der militaire credieten, waartegen Babal, de Minister van Financiën, zich verzet. Summige waarnemers voorspellen als gevolg van deze verklaring een komende kabinetscrisis. BERLIJN, 11 Aug. (Reuter.) De uitggyer van het te Lausanne verschijnend blad der Fron- tisten, Eisenegger, is gearresteerd. Hij wordt er van beschuldigd, te hebben deelgenomen aan de organisatie van een politieken inlichtingen dienst. Een andere beschuldigde, die eveneens gearresteerd is, zekere Fleischauer, een Duitsch onderdaan, schijnt in deze organisatie de voor naamste rol te hebben gespeeld. Het betreft een inlichtingendienst welke in het belang van een vreemde mogendheid was opgezet. STOCKHOLM, 11 Aug. (Reuter.) De leider der Zweedsche ambulance, Hylander, heeft uit Kenya een telegram gezonden aan het bestuur van het Zweedsche Roode Kruis, waarin hij mededeelt dat de geheele uitrusting der ambu lance verloren is of achtergebleven. Acht leden van deze ambulance bevinden zich thans te Marsabit, waar ook vier leden van het Noorsche Roode Kruis zijn aangekomen, evenals een zekere heer Smith van het Abessinische Roode Kruis. De ambulance is door een Abessinisch escorte door gebieden geleid, welke zich nog niet in handen der Italianen bevinden. LONDEN, 12 Aug. (A. N. P) Dr. Martin, de gezant van Ethiopië te Londen, heeft van een in Djibouti wonend landgenoot een brief ont vangen, waarin het volgende wordt verteld: ,,De Italianen bevinden zich op het oogenblik in groote moeilijkheden, omdat hun vliegtuigen en gemotoriseerde troepen als gevolg van de zware regenbuien werkeloos zijn. Als de Fran- sche spoorweg er niet was, zouden zij nu al len zijn doodgehongerd, zonder dat onze men- schen hen hadden aangevallen of bestookt. De Italiaansche garnizoenen in verschillende deelen des lands zijn verzwakt wegens de transport moeilijkheden en onze menschen vallen hen voortdurend aan. Dit blijkt uit het groote aantal gewonde Ita lianen, dat onafgebroken Djibouti passeert. Het staat vast, dat er evenveel gedood als ge wond zijn bij de voortdurende aanvallen waar aan zij blootstaan. Aan den anderen kant zijn de Italianen besloten ons volk uit te roeien en zonder genade blijven zij mannen, vrouwen en kinderen dooden. Zelfs laten zij nog overal waar zij verschijnen gifgassen op dieren neer vallen. Hun doel schijnt in-de eerste plaats te zijn zich te wreken en in de tweede plaats het volk uit het hoogland te verdrijven. Het is hart verscheurend, te denken aan het lot van ons ongelukkig volk. De mannen worden opgejaagd als wilde dieren en de vrouwen worden op brute wijze beleedigd en beschimpt. Het is voorgekomen, dat vrouwen uit haar woningen zijn meegenomen naar de kampen der solda ten en dat hun echtgenooten, toen dezen om teruggave van hun vrouwen verzochten, zijn gevangen gezet of gedood." EET WAT GAAR IS. DRINK WAT KLAAR IS. MIJD WAT NAAR IS. HOOR WAT.... DISTRIBUTIE IS. N. GRACHT 5 TEL. 10010 Zoowel bij San Sebastian als bij Badajoz vallen de Spaansche Nationalisten heftig aan en zij bf halen successen. Blijkbaar willen zij een uit gang naar Portugal en een naar de zee. De bisschop van Siguenza is door de Rooden beestachtig vermoord, door hem op den brand stapel te zetten. Volgens berichten, door dr. Martin, Londensch gezant van Ethiopië, ontvangen, verkeeren dc Italianen in Abessinië in groote moeilijkheden. Zij zouden tegen de bevolking op wreede wijze optreden. Acht leden van het Zweedsche Roode Kruis in Abessinië zijn te Marsabit aangekomen. Op het Joodsche Wereldcongres te Genève is het recht op vrije immigratie in Palestina bepleit. Amerika wil zich niet in den strijd mengen en zal geheel afzijdig blijven. Benoemingen bij de Minderbroeders. Mejuffrouw L. van Kersbergen belast met d? leiding van de Graal in Australië. Fabrieksbrand te Tegelen. O MEXICO CITY, 12 Aug. (Reuter). De regee- rig heeft de sluiting gelast van alle bureaux der „Goudhemden" en zij zal niet toestaan, dat deze heropend worden. Generaal Nicolas Rodri guez, de opperste leider van de organisatie, is uit Mexico verbannen. De politie verklaart, dat dit besluit is ge nomen, omdat de activiteit der „Goudhemden" bestond uit het plegen van chantage en andere misdaden, onder het mom van politieke actie. 1STANBOUL, 12 Aug. (A. N. P.) 6000 Turk- sche dwangarbeiders, verdeeld in 20 ploegen van elk 300 man, zullen een kanaal graven waardoor Ankara met de zee verbonden wordt. Onder toezicht van rijks- ingenieurs zal het werk worden voltooid, eerst een kanaal naar de rivier Kizillrmak en vandaar naar de Zwarte Zee, waardoor de Turksche hoofdstad zeehaven wordt. De kosten zijn geraamd op ongeveer twee millioen Turksche ponden, waarvan een groot deel als dagloon wordt uitgekeerd aan de dwangarbeiders, ten einde hen in staat te stel len een spaarpot te maken en een nieuw leven te beginnen wanneer zij in vrijheid zijn gesteld Het werk zal ongeveer 3 jaar duren. GENèVE, 12 Aug. (A.N.P.) Volgens het „Jour nal de Genève" zal de regeering binnenkort aan het parlement voorstellen om bom- en gas- vrije kelders voor elk huis in Zwitserland ver plicht te stellen. Tevens zal worden voorgesteld, om in de dichtst bevolkte wijken der Zwitser- sche steden openbare schuilplaatsen tegen aan vallen uit de lucht op te richten. WASHINGTON, 12 Aug. (A.N.P.) In ant woord op critiek, dat de hulpmaatregelen der r«peering' het voor de particuliere industrie moeilijk maken arbeiders te verkrijgen, heelt president Roosevelt gisteren verklaard, dat de particuliere ondernemers in vele gevallen niet genegen zijn een behoorlijk loon te betalen. PEKING, 12 Aug. (Reuter.) De Chineesch bladen melden, dat 2000 Japansche soldaten oprukken naar de grens van Tsjahar en Soeij- oean. Japansche vliegtuigen zouden over het Oostelijk gedeelte van de provincie vliegen. Mandsjoekwosche troepen rukken vanuit hun standplaats in Noord-Tsjahar naar het Zuiden op. De gouverneur van Soeijoean heeft de me dewerking van den gouverneur van Tsjahar In geroepen om de lijn PekingPaotau te ver dedigen. Stand op Woensdag I uur n.m.: 757.6 Vorige stand: 757.2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1