STADSNIEUWS Gemeenteraad N.-Hoïl. Tuinbouw bedreigd VxejundLe, De nieuwe steun regeling Slachtoffer van den bliksem Haarlem, 11 Aug. GEEN SPRAKE VAN! KLEINE, MAAR MACHTIGE VIJAND WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1936 De gevaren voor den middenstand worden door de Haarlemsche R. K. Middenstandsvereeni- ging geschetst Solidariteitsgevoel HAARLEMS TRAM-FANFARE CORPS Een dubbel jubileum ONWELVOEGLIJK WEG GEBRUIK De verdisconteerde klap Crediet verleend voor verlichting van het uurwerk der R. K. kerk in Noord Geldleening Havengelden Sportfondsenbad Geldleening Hamerstukken Onbewoonbaarverklaring Voorschot Speeltuin Schoolgebouw Leidscheplein Brand weerverord ening Torenuurwerk R.K. kerk Verbetering middenstands woningen De galmug is bezig den geheelen kooloogst van dit jaar te vernietigen Aanrijding op de Rustenburger laan BURGERLIJKE STAND Ook de Wieringermeei4 besmet R. K. KAMER-CENTRALE HAARLEM Orgelconcert 34-jarige inwoner van Zaandam in de hoofdstad op slag gedood Noodweer boven IJsel- streek 100.000 pond hooi verloren Schade op feestterrein te Beverwijk Een nietig insect 'n Groote plaag Nog eenige hoop AGENDA Bioscopen INSTELLINGEN Voetbalestafettes der H. F. C. „Haarlem" HONKBAL Uompetmestanaen DUIVENSPORT Haarlemsche Postduivenbond Het dagelijksch bestuur van cte R. K. Mid- denstandsvereeniging Haarlem heeft gemeend ook tegen de nieuwe steunregeling op te moeten komen. Het bestuur heeft daarom aan het hoofdbestuur van den R. K. Middenstandsbond in het Bisdom Haarlem een schrijven gericht, waarin verzocht wordt op zeer korten termijn bij de Regeering tegen de voorgenomen maat regelen te protesteeren. In de toelichting lezen wij het volgende: De verlaging der steunnormen en afschaffing der huurtoeslagen door den Minister van So ciale Zaken in het vooruitzicht gesteld, zal, vooral in de groote steden, een offer zijn dat door die minst draagkrachtige en meest ge troffen groep van onze bevolking niet gebracht kan worden. De solidariteit, die onzen stand verbindt met dien der arbeiders, dwingt ons mèt en naast hen te strijden tegen deze nieuwe maatregelen. Want is het niet in strijd met de christelijke rechtvaardigheid, dat de verhooging van steun van het eene deel (de plaatelandswerklooze, die het zeker hard noodig heeft) wordt afge wenteld op dengene (de stadswerklooze) die het minst deze nieuwe belasting kan dragen? Ook komt bij deze nieuwe regeling nog een ander direct gevaar voor den Midden stand om den hoek kijken. De Minister toch stelt in het vooruitzicht, als compensatie voor den minderen steun een grootere verstrekking van levensmiddelen in natura. Wat dit voor den Middenstand kan beteekenen behoeven wij niet nader te omschrijven. Het zal hierop neer ko men, dat het eene deel geholpen wordt ten koste van het andere (den Middenstand). De eene kuil wordt gedempt, door een andere te graven. Daarbij komt nog, dat velen onzer standge- nooten zijn afgegleden en dagelijks wordt dit cijfer grooter naar de rijen der werk- loozen -steuntrekkersook zij hebben onzen steun noodig. Leden en belangstellenden van Haarlems Tramfanfarecoips herdenken het feit, dat de heer R. van 't Hoff 25 jaar geleden de leiding van het corps op zich nam. In een gehouden vergadering werd besloten op 30 September a.s. een huldigingsavond te organiseeren. Tevens zal het 6 November 30 jaar geleden zijn, dat het Trammuziekcorps werd opgericht. Wat behandelt de kantonrechter anuers dan gevallen van onwelvoeglijk weggebruik, de over- tiedingen van chauffeurs, die net verkeer van rechts met voor laten gaan; die plotseling hun linker portieren openen, bij voorkeur op het ougenouk, aat er juist een argelooze wielrijder passeert; die te veel midden op den weg heb ben gereden, en wat al niet. Toch heelt zelfs deze onwelvoeglijkheid gren' zen. We herinneren ons het lichtend voor beeld van oen automobilist, die na een bejaarden voetganger te hebben aangereden, medelijdend naast zyn siacluolier op ne straatsteenen kniel de en narteiijK informeert, waarheen de man het neist vervoerd wenscnte te worden, naar zijn woning of naar het ziekenhuis. Het slacht- oner in kwestie was over deze voorkomendheid zoo enthousiast, dat hij voor den kantonrechter de rol van verdediger op zich nam en den eoelacntoare bewoog oe uiterste consideratie met dezen chauffeur te gebruiken. Lr is eenter een onwelvoeglijkheid, welke geen grenzen kent. Wat te denken van den bakfiets rijder, die iemand opzettelijk hindert en hem dan nog, als er op beschaafde wijze een opmer king in zijn richting worut gelanceerd, hand tastelijk te lijf gaat? De bakfietsrijoer in kwestie, die zich met zijn vehikel achter de stopstreep bij het Verwull't had opgesteld, was, toen de verkeerslichten den wachtenden door hun zachtaardig schijnsel te verstaan gaven, dat zij hun tocht mochten ver volgen, tot tweemaal toe uit louter baldadigheid tegen het achterspatbord van een voor hem rijdende fiets aangereden. De jongeman, die het rijwiel bereed, een 18-jarige kantoorbediende, was bij deze tweede aanrijding gevallen en had den bakfietser beleefd, doch dringend gevraagd, waaraan hij deze vriendelijkheid te danken had. Waarop de onwelvoeglijke man zijn hand had verheven en den niets vermoedenden jon geling een klap in het aangezicht had gegeven. De ambtenaar van het O. M. vond deze han delwijze meer dan onbehoorlijk. Hij vroeg het slachtoffer, of hij een aanklacht wegens mis handeling tegen den man met de bakfiets had ingesteld. Neen, zoo erg was het nu niet ge weest, meende de vergevingsgezinde jongeman. De Ambtenaar vond echter termen genoeg aan wezig, om da gepleegde mishandeling, in casu den toegedienden oorveeg, in de strafmaat te ver- disconteeren en eischte daarom tegen den on- behoorlijken weggebruiker een geldboete va»; ƒ25, te vervangen door 10 dagen hechtenis. De kantonrechter vroeg den jongeling nog maals, of hij verdachte werkelijk niet onheusch had toegesproken. Dit was niet het geval ge weest. Waarop de kantonrechter, goedgunstig rekening houdende met de minder rooskleurige financieele omstandigheden van den verdachte, dezen veroordeelde tot een geldboete van 8, te vervangen door 4 dagen hechtenis. De raad der gemeente Haarlem kwam heden middag in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van den waarnemend burge meester, den heer W. Roodenburg. Bij de ingekomen stukken' pleitte de heer MEYERS (S.D.) voor praeadvies op het ver zoekschrift van de Schippersvereeniglng „Echuttevaer" om verlaging van havengeld. De VOORZITTER zeide, dat het in de be doeling ligt om de havengelden te herzien, in ieder geval zal de nieuwe brug over het Spaarne geen nieuwe lasten voor de schippers ten ge volge hebben Voor de begrooting zal een voorstel in den raad komen. De eigenaar van dit been vond het „zonde van 't geld" om tijdig de remmen van zijn auto te laten nazien.... De heer CASTRICUM (R.K.) meende, dat de financieele commissie eens moet letten op de geldelijke resultaten van het Sportfondsenbad. Het eerste jaar is niet zoo bijster voordeelig verloopen en daar de gemeente zeer veel be lang, zelfs verantwoordelijkheid, bij de instel ling heeft, is oppassen de boodschap. De heer PEPER (Comm. P.) meende, dat de loonen bij die instelling zeer laag zijn en dat het personeel nogal wisselt. De VOORZITTER deelde ter geruststelling mede, dat de financieele commissie uit den raad Maandag het rapport van het Sportfond senbad zal bespreken. De raad besloot een geldleening aan te gaan van ƒ300.000 van i'A pet. a pari op schuldbe kentenis. Deze leening was noodig in verband met een overeenkomst met eenige besturen van bijzondere scholen, waarbij een aantal scholen tegen de geschatte waarde wordt over genomen, waardoor weer rentewinst ontstaat voor de gemeente. Goedgekeurd werden de begrooting van den Keuringsdienst van Waren tot 1 Januari 1937; De suppl. kohieren der schoolgelden voor het openbaar buitengewoon en voorbereidend L. O- en het bijzonder buitengewoon L. O., benevens voor het M. O. en voorbereidend Hooger On derwijs 19351936; De balans, verlies- en winstrekening 1935 van de Haarlemsche Woningstichting „Luctor et Emergo"; Den heeren J. Blad en J. W. Possen werd eervol ontslag verleend als onderwijzer bij het U. L. o.; eenige leerkrachten van het open baar onderwijs werden overgeplaatst; Aan den heer J. Mooy werd grond verkocht aan de Crayenesterlaan; B. en W. stellen voor de volgende perceelen uit het Gemeentelijke Woningbedrijf terug te nemen en te doen sloopen: Oranjeboomstraat 6 10 12 14 30 32 34 38 40. Zuider Buiten Spaarne O. Z„ de oneven nummers van 13 tot en met 23 en van 37 tot en met 45 en Brouwersstraat 55 B. Zij vragen daartoe een bedrag van 16.583.50 en machtiging om die perceelen t.z.t. te doen sloopen en de afbraak te verkoopen. Aldus besloten. B. en W. stellen voor aan de speeltuinver- eeniging „Weltevreden" een bedrag van 400. voor te schieten voor 5 jaar ter verbetering van een terrein bij de Zaanenstraat. Aldus besloten. B. en W. vragen een crediet van 9500. voor het aanbrengen van veranderingen in het schoolgebouw aan het Leidscheplein 36, waar een Christelijke school voor gewoon L. O. zal worden ondergebracht, aldus besloten. Vastgesteld werd de nieuwe brandweerveror deningen, waaruit de voornaamste punten wer den gepubliceerd in ons ochtendblad van 8 Aug. Ter verlichting van de wijzerplaat in den toren der nieuwe R. K. kerk in Haarlem Noord vragen B. en W. een crediet van f 510. De heer VISSER (C.H.) wees erop, dat een gelijk verzoek van de Julianakerk indertijd is verworpen. Men moet dus geen onbillijkheden begaan. Spr. prees dit kerkgebouw, dat een sieraad is voor het Noordelijk gedeelte der ge meente, maar het gaat hier om het voorkomen van een precedent. De Julianatoren staat in een meer bevolkte wijk, zoodat het kerkbestuur op nieuw met een verzoek zou kunnen komen, als dit voorstel wordt aangenomen. De aesthetische waarde van het gebouw zal overigens wellicht verminderen door de wijzerplaat verlichting. Er moet op de kleintjes gelet worden, zoodat aan houding van het voorstel gewenscht is. De heer WOLPP (R.K.) verklaarde, dat een vergelijking met de Julianakerk niet opgaat. Ruim elf honderd bewoners van Haarlem Noord hebben verzocht de klok in de kerk te verlich ten. Het kerkbestuur staat daar geheel buiten, heeft alleen pro forma het verzoek ingediend. Daar er toch een steiger geplaatst moet worden voor het uurwerk, is het wel zoo voordeelig de verlichting thans aan te brengen. Wethouder REINALDA (S.D.) meende, dat hier van een algemeen belang en niet van een kerkelijk belang sprake is. Na repliek van den heer Visser werd het voorstel aangenomen. Teneinde een groot aantal middenstandswo ningen weer verhuurbaar te maken, stellen B. en W. voor drastische verbeteringen aan te brengen. Zij vragen daartoe de volgende be dragen, voor totaal 428 woningen. Haarlemsche Stichting voor Woningverbete ring 70.300; Coöp. Woningvereeniging „Onder Dak" 15.600; Woningbouwvereeniging „Tuin wijk Noord" 22.750; Woningbouwvereeniging „Huis ter Cleeff" 20.650; Woningstichting „Patrimonium" 53.055; Woningbouwvereeni ging „Tuinwijk" 12.900.' De heer CASTRICUM (R. K.) was dankbaar voor dit voorstel, maar meende toch dat het beter was een proef te nemen met een paar complexen, om te zien af zij na de verbetering verhuurd zouden worden. Van den anderen kant is hier een mooie werkverschaffing, die ook groote waarcte heeft. De heer VISSER (C.-H.) wees op de nood zakelijkheid om verder te gaan met huurver- lagingen. De heer WOLZAK (A.-R.) stelde eenige tech nische vragen o. m. over de wordingsgeschiedenis van de bedragen. Waarom zijn er zulke groote verschillen? Wethouder REINALDA (S.D.) vertolkte de erkentelijkheid voor de goede ontvangst van dit voorstel, dat inderdaad belangrijk is. Mochten de bedragen overschreden moeten worden, dan zal eerst de raad gekend worden. Eenige com plexen zullen voorrang krijgen, o.a. Patrimo nium aan den Kloppersingel. Reguleering van den particulieren woning bouw is er nog niet, zoodat dus het beste ls, om de exploitatiemogelijkheid beter te maken. Bij het eene complex ontbreekt veel meer dan bij het andere, vandaar het verschil Na eenig verder debat werd de voordracht aangenomen. (De zitting duurt voort) Gisterenavond om zeven uur had! op de Rus tenburgerlaan een aanrijding plaats tusschen twee personenauto's. Ir. M. uit Amsterdam, die met zijn auto over de Rustenburgerlaan reed, zag te laat, dat uit d!e Esschilderstraat een andere auto naderde. Hij kon geen voorrang meer verleenen, zoodat een aanrijding volgde. Persoonlijke ongelukken bleven gelukkig achter wege. De gevolgen beperkten zich tot een vrij groote materieele schade, waarin beide wagens zusterlijk deelden. Tegen den Amsterdamschen automobilist heeft de politie proces-verbaal op gemaakt. Geboren; 10 Aug. dochter van K. A. Klein- hout-Knol, dochter van W. A. Hlssink-Koop- man; 11 Aug. zoon van E. Berheide-Badura, dochter van H. G. V. Riel-Barnhoorn. Ondertrouwd; 12 Aug. P. HOogeboom en M. E. Majewski, j. A. Peters en A. M. Kokkelkoren, A. G. Wijfjes en F. P. M. Saan, C. van der Gie- zen en D. de Vries, A. J. M. Prijden en L. Ebmeijer, C. Wiedijk en J. E. M. Walker, N. J. Handgraaf en M. Unterberger, J. R, G. Frie- drich en T. A. Meijers, C. G. ten Bosch en A. W. van Voorst. D. A. Steenkist en W. H. M. Heemskerk, C. L. Möhring en C. J. M. van der Hoek, K. IJlstra en A. P. Tulen, C. van der Meij én M. W. Schijf, G. van Sloten en B. Bothof. Getrouwd: 12 Aug. J. H. Duijn en A. M. Duijndam, A. W. Meijers en E. Besuijen, G. B. van der Velde en J. H. Hakkenberg, H. P. Schouten en A. M. Cornet, H. W. A. E. Wage naar en G. Hartog, J. Collet en T. Schuite maker, J. van Bakel en A. A. van Velzen, H. van Geijlswijk en M. A. Oxsener, H. Kipping en M. A. C. Huysmans, H. S. van den Berg en C. J. Staphorst, J. Polfliet en M. B. de Klein, H. Droog en M. E. van der Steijlen, H. J. van Maas en A. A. Bos, L. F. van Beugen en A. J. Smits, J. Lamberts en B. J. Rauch, J. Luiting en J. Fluiter, A. van de Vlag en A. A. Keesmaat, W. R. van Wetter en J. H. Wielart, J. Verheul en J. w. Kroeze, G. H. Hazenberg en j. A. C. Muijs, j. P. Tonnon en T. G. Blankensteijn. Overleden; 10 Aug. K. Matena, 76 jaar, Mees ter Joostenlaan; 11 Aug. C. van Bergen, 73 jaar, L. Wijngaardstraat; J. Toeset-Lijnzaad, 79 jaar, Leidschestraat. Wie Nrd.-Holland bezoekt en speciaal het centrum van den tuinbouw, 't Geestner- ambacht (den Langendijk) wordt zelfs in dezen tijd nog getroffen door de groote vel den roode, witte en gele kool, die er zoo frisch uitzien, een goeden oogst beloven en dit gedeel te van Noord-Halland een welvarend aanzien geven. Maar wie nauwkeuriger toeziet, ontdekt de schamelheid der dorpen,'die eertijds zoo'n rijk aanzien hadden, en hij ziet ook, dat die weelderigheid der velden slechts oogenschijnlijk is en dat deze in werkelijkheid geteisterd wor den door een vijand, die het laatste restje wel vaart, dat de crisis hier nog had overgelaten, dreigt te vernietigen. Het is de galmug, die de draaihartigheid veroorzaakt en daardoor oogst na oogst in steeds toenemende mate vernielt. Men raakt er in Noord-Holland zoo zoetjes aan gewend aan, dat het den tuinders slecht gaat. De geweldige economische crisis hoe wel iedereen aantastend heeft hen in het bijzonder aangegrepen. De steeds toenemende uitvoer-belemmeringen duwden de prijzen in ontzagwekkende vaart omlaag en maakten iedere loonende productie onmogelijk. En alsof dat alles nog niet genoeg was, zijn daar de laatste jaren de vele misoogsten bij gekomen als gevolg van verschillende ziekten, waardoor ook hetgeen nog verkocht kon worden voor een groot gedeelte waardeloos werd. Speciaal het Geestmerambacht, meer bekend onder den naam „De Langendijk", 't centrum van den koolbouw. heeft daaronder te lijden gehad. Het Geestmer ambacht is de groote polder, waarin de dorpen Warmenhuizen, Koedijk, St. Pancras, Langen dijk, Zuid-Scharwoude, Noord-Scharwoude en Oudkarspel gelegen zijn en die in totaal onge veer 4850 H.a. groot is. De tuinbouw in deze streek neemt in onze nationale groente-pro ductie een vooraanstaande, zoo niet de leiden de plaats in. De voornaamste oorzaak van de groote mis oogsten en de naast de crisis belangrijkste oor zaak van het verval van den tuinbouw is wel de draaihartigheid, die alle te velde staande kool waardeloos maakt. Deze draaibartigheidskwestie moet men niet te gering achten; feitelijk is het op het oogen- bllk zóó, dat men het draaihartigheidsgevaar nauwelijks nog kan overschatten. DE DRAAIHARTIGHEID I. Was het percentage door draaihartigheid aangetaste kool verleden jaar reeds buiten- De R.K. Kamer-Centrale Haarlem zal een vergadering houden op Zaterdag 3 October, des middags om half drie in gebouw „St. Bavo". De agenda vermeldt o.a. jaarverslagen, be stuursverkiezing (aftredend zijn de heeren Mr. P. J. Witteman, Mr. M. de Kort en P. Hau, waarvan de laatste zich niet meer herkiesbaar stelt), behandeling ingekomen voorstellen Pro gram van actie 1937. Het programma van de orgelbespeling in de Groote Kerk op Donderdag 13 Augustus, des namiddags van 34 uur, door den heer Egbert Vos, luidt als volgt: 1. Variaties: „Mein Junges Leben hat ein End", J. Pz. Sweelinck; 2. Drie Choralvorspiele, J. Pochelbel a. Vom Himmel hoch, da lomm ich her, b. Derch Adams Fall ist ganz verderbt, c. Wie schijn leuchtet der Morgenstern; 3. Fan tasia und Fuga c. kl. t„ J. S. Bach; 4. Fantasie Op. 157, C. Saint Saëns; 5. a. Eligie, b. Ber ceuse, L. Vierne; 6. Variaties en Fuga over een thema van Purcell, Jac. Bonset. Tijdens het onweer, dat Dinsdagavond gedeeltelijk boven Amsterdam, doch in he viger mate in de omgeving der hoofdstad heeft gewoed, is omstreeks half zes een 34- jarige man, die op een motordriewieler hl den Grooten IJpolder reed, bij den Noor- derweg door den bliksem getroffen. Het slachtoffer was vrijwel op slag dood. De geneeskundige dienst heeft het stof felijk overschot naar het gemeentezieken huis te Zaandam vervoerd, waar de man woonachtig is. Dinsdagmiddag en -avond hebben zich boven de IJselstreek hevige onweders ontlast, ge paard gaande met een wervelwind, hagelslag en een wolkbreuk. De bliksem was niet van de lucht en doorkliefde onophoudelijk het zwar te wolkendek. Op den Rijksstraatweg te Twel- lo viel een zware lindeboom dwars over den weg, zoodat het verkeer uit de richtingen De venter en Apeldoorn door het dorp Twello moest worden geleid. De wind had zoo'n kracht, dat op verschillende plaatsen boomen werden ontworteld. Te Welsum werd een boerderij een prooi der vlammen. Te Deventer is een fabrieksschoorsteen aan de Handelskade door den bliksem vernield; persoonlijke ongelukken zijn hierbij gelukkig niet te betreuren. Langen tijd viel de regen in dichte stroomen neer, waardoor het te velde staande koren op nieuw ernstig heeft geleden. Dinsdagavond omstreeks zes uur is de blik sem geslagen in de groote schuur van den landbouwer A. H. de Bekker te Empel. In een oogwenk stond deze in lichter laaie. De inhoud van de schuur, 60.000 pond hooi, landbouw werktuigen, een prachtige stamboekstier en vijf varkens gingen in het vuur verloren. De hooi berg, die naast de schuur stond en 40.000 pond bevatte, werd door het vuur aangetast en ging eveneens in vlammen op. De brandweer van 's Hertogenbosch, die in de nabijheid aan het oefenen was, spoedde zich naar den brand en nam het blusschingswerk ter hand. De groote hooivoorraad, welke geheel uit el kaar gehaald moest worden, heeft den blus- schers eenige uren arbeid geleverd; eerst laat in den avond was men met het nablusschen gereed. Te Ammerzoden sloeg de bliksem in de wo ning van de kinderen Van den Oord. Er ont stond echter geen brand. Dinsdagmiddag tijdens een hevige onweers bui is van de parade, welke tijdens de feest- week te Beverwijk dienst zal doen als achter grond bij de opvoeringen van het openlucht spel „Kennemerlands Glorie", een toren door een windvlaag gegrepen en omvergeworpen. De toren, die uit een ijzerconstructie bestaat, zal weer worden opgericht. Voorts is de bliksem geslagen in de electri- sche geleiding op het feestterrein, waardoor schade werd aangericht aan het schakelbord. Een exemplaar van de verderfelijke galmug gewoon grbot, dit jaar is minstens 90 pCt. van alle kool door deze vernietigende ziekte aangetast hetgeen wil zeggen, dat straks verreweg het grootste deel van de kool vol komen waardeloos zal zijn. Men begrijpt wat dit beteekent: een massa verlorengegaan kapitaal, vergeefsche arbeid, geen inkomsten en een steeds somberder drei gende toekomst. Alvorens de verschillende middelen tot ver betering van dezen onhoudbaren toestand on der het oog te zien hetgeen in een volgend artikel zal gebeuren zullen we eerst uiteen zetten, wat de draaihartigheid eigenlijk is en wat de ooraak daarvan is, omdat niet alleen bij leeken, maar ook bij de tuinders zelf daarom trent weinig kennis aanwezig is. Dit is niet zoo heel verwonderlijk, omdat tot voor kort de offi- cieele wetenschap er ook nog maar weinig van wist en ook nu nog lang niet alles aan de weet gekomen is. Thans stelt dr. Leefmans te Heemstede een biologisch onderzoek in naar de levenswijze van de galmug, het nietige insect, dat de oorzaak van de heele ellende is. Dit onderzoek geschiedt in opdracht van den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen en wordt gesteund door Rijk, Provincie en tuinbouworganisaties. Door dit onderzoek is zeer veel aan het licht gekomen en zijn ook vele theorieën, die tot voor kort en nu nog opgeld deden en doen, geheel op losse schroeven komen te staan. De galmug dan is een heel klein mugje, zoo klein, dat men het, wanneer het vliegt, nauwe lijks kan zien. Dit mugje legt in de oksels van de jonge koolplanten z'n eitjes, honderd in getal. Uit deze eitjes komen larven van onge veer één millimeter grootte, die zich onmiddel lijk vastzuigen aan de stengels der bladeren. Door dit vastzuigen van de larven nu gaan de oladeren van de jonge plant draaien in den letterlijken zin van het woord. Het gevolg is, dat de kool geen hart kan krijgen; de bladeren groeien in kronkels alle kanten heen en laten de plaats, waar zij een heerlijke volle kool die nen te vormen, jeeg. Ondertusschen scheidt de larve ook nog vocht af, waardoor secundaire rottingen kunnen ontstaan. Het eigenaardige is, dat men nog niet weet, waarom de plant, door het vastzuigen van de larve, eigenlijk gaat draaien, want door een mechanischen prikkel geschiedt dit niet; dat hebben de proeven bewezen. En dit is toch juist het punt, waarvan waarschijn lijk de geheele in de toekomst te volgen be- strijdingsmethode zal afhangen. Een andere biologische en zeer belangrijke bijzonderheid is, dat gedurende één zomer drie generaties ontstaan. D? eerste omstreeks half Juni, de tweede omstreeks half Juli en de derde ongeveer half Augustus. Het geschiedt niet pre cies om de maand zooals men vroeger dacht. Men begrijpt, dat door een dergelijke verme nigvuldiging immers uit één mug in den voorzomer ontstaan driemaal honderd andere het leger galmuggen van een ontstellende sterkte wordt. Nog angstwekkender wordt de toestand, wan neer men weet, dat de muggen overwinteren. Zij spinnen zich in een cocon en brengen den winter door in den grond, zonder dat de felste koude hen deren kan. En wanneer de zomer in het land komt zetten ze hun vernietigende ver menigvuldiging voort. Een belangrijke theorie, die door de practijk van de laatste jaren is gelogenstraft, is wel, dat de draaihartigheid op verschen grond ge scheurd land of grond, die nooit eerder voor koolbouw was gebruikt belangrijk minder zou zijn. Men leidde deze theorie af uit het feit, dat te Warmenhuizen en in den Anna Paulow- napolder veel minder draaihartighei# voorkwam dan in den Langendijk zelf, waar van oudsher kool worat verbouwd. De laatste jaren is dit anders geworden en de toestand is nu zoo, dat er haast geen verschil meer is tusschen dien verschen grond en de oude koollanden. Nog erger is de tijding, dat ook de Wie- ringermeer, waar men op het oogenblik proeven neemt met den verbouw van kool, met draaihartigheid besmet blijkt te zijn, hoewel dit tot nu toe werd tegengesproken. We hadden dit op onzen informatietocht in Langendijk reeds vernomen en nu wordt dit bevestigd door een publicatie in een blad, waarvan een verslaggever het met eigen oogen heeft geconstateerd. Dat ook ip de Wieringermeer de galmug kon optreden is te wijten aan een fout, die men be gaan heeft. Men heeft daar n.l. planten ge bruikt uit het besmette Langendijk-gebied, plan ten, waarvan men geen zekerheid had, dat ze geen eieren in de oksels droegen. De toestand, zooals die hier geschilderd is, is dus zeer alarmeerend. Er is echter een, zij het kleine gunstige omstandigheid. Het herstellings vermogen van de planten is dit jaar gelukkig vrij groot, zoodat er nog eenige kans is, dat van de aangetaste planten nog een deel zich weet te herstellen en tot het vormen van een kool kan komen. Noodig is echter, dat het weer droog blijft, althans niet broeierig. Het spreekt van zelf, dat men vol vrees zit over den aanval van de derde generatie, die in dezen tijd op het iooneel van den strijd zal verschijnen. In een volgend artikel zullen we eenige ge neesmiddelen tegen het kwaad bespreken. Gebouw St. Bavo Bestuur Bouwvakbond, 8 uur Schaakclub „St. Bavo", 8 uur. Raadzaal Prinsenhof Gemeenteraad, half 2. Bloemendaalsche Bosch Zanguitvoering Haarlems Postaal Mannenkoor, 8 uur. Luxor-Theater „Vorstelijke Emigranten', 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-Theater „20.000 mijlen over Zee", 2.30, „Top hat", 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater „Hallo hier Amerika", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Palace-filmac, 115 uur „Zoo'n aap van een jongen", 7 en 9.15 uur. St. Elisabethvereeniging Jansstraat 49 Spreekuur: 's Maandags van 2 tot 3 uur; vergadering van 3 tot 5 uur. Spreekuur Donderdag van 3 tot 4 uur. Wit-Gele Kruis (R. K. Kraamhulp), Zieken verpleging, Wijkverpleging en Magazijn Park laan 75 (tel. 16391). Spreekuren: R. K. Wijk verpleging, Magazijn verplegingsartikelen, in schrijven lidmaatschap, inlichtingen alle werkdagen van 105 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes, lederen dag 10—12, 2—4, 8—9 uur. Zaterdag 1012 uur. Adres: Bloemhofstraat 1, Haar lem. Tel. 11671. Bisschoppelijk Museum Geopend op werk dagen van 104 uur en op Zondagen van 12 tot 2 uur. R.K. Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70 Geopend dagelijks van 10 tot 12.30, van 2 tot 5 en van 7 tot 9 uur. Dinsdagavond vonden onder zeer groote be langstelling de 4 X 100 M. estafette wedstrijden voor leden der H. F. C. „Haarlem" plaats. De goede deelname ongeveer veertig voetbal lers bracht een stevige concurrentie tusschen de wiskundig samengestelde ploegen. Na spanntende series plaatsten zich voor de finale de drie volgende ploegen, t.w.: Ploeg A. Kaan met Drost, Lennings en Milatz. Ploeg Visser met De Ruyter, de Jong en Bak ker. Ploeg Cornet met Geerlings, Klerk en v. d. Weel. De finale, waarin vooral het loopen van Milatz opviel, bracht aan Kaan en z'n mannen de over winning in 51.4 sec. 2e ploeg Visser in 52.7 sec. 3e ploeg Cornet in 53.2 sec. Na deze uiterst geslaagde en gezellige wed strijden reikte de voorzitter der H. A. V. de di verse prijzen uit met de noodige aanmoedigin gen. Deze speech werd beantwoord door tegten- speeches van A. Kaan en Mr. Bollington en drie cheers voor de H. A. V. „Haarlem". Eerste klasse gesp. gew. gel. verl. pnt. H. H. C. 1 9 7 1 1 15 Haarlem 1 9 7 0 2 14 E. D. O. 1 8 5 0 3 10 V. V. G. A. 1 9 5 0 4 10 Blauw-Wit 1 8 3 0 5 6 Quick 1 7 1 1 5 3 Ajax 1 10 1 0 9 2 Tweede klasse A gesp. gew. gel. verl. pnt. R. C. H. 1 10 8 0 2 16 A. M. V. J. 1 10 8 0 2 16 The Catchers 1 9 5 0 4 10 H. H. C 2 8 3 0 5 6 De Duvianen 1 8 3 0 5 6 Shell 1 9 0 0 9 0 Tweede klasse B gesp. gew. gel. verl. pnt. Haarlem 2 9 8 0 1 16 A. F. C. 1 8 6 0 2 12 D. E. V. 1 10 7 1 2 15 E. D. O 2 10 4 0 6 8 Z. R. C. 1 10 2 1 7 5 V. V. G. A 2 9 0 0 9 0 Derde klasse A (Haarlem) gesp. gew. gel. verl. pnt. E. D. O. 3 9 7 0 2 14 Schoten 1 10 6 0 4 12 Haarlem 3 9 5 0 4 10 R. C. H. 2 8 4 0 4 8 Swastika 1 8 2 0 6 4 I. V. O. 1 8 2 0 6 4 E. D. O. 3 kampioen. Derde klasse B (Haarlem) gesp. gew. gel. verl. pnt. D. E. V. 2 9 6 0 3 12 R. C. H. 3 9 6 0 3 12 De Duvianen 2 8 5 0 3 10 E D. O. 4 9 5 0 4 10 Schoten 2 9 4 0 5 8 E. D. O. 5 9 3 1 5 7 R. C. H. 4 9 1 1 7 3 oob Regeling promotie-, degradatiewedstrijden De kampioenen der tweede klasse A en B spe len een geheele competitie voor het kampioen schap der geheele tweede klasse. D kampioen speelt een geheele competitie met het laagst ge plaatste negental der eerste klasse om een plaats in de eerste klasse. Door bovengenoemden bond is eten centrum ge vormd voor de wedvlucht vanaf Parkeston op Zaterdag 22 Augustus, uitgeschreven door de P. V. de Snelheid te Maassluis (Zaterdagvliegers). Alle Haarlemsche liefhebbers kunnen aan dit concours deelnemen, al of niet aangesloten bij den Haarl. Bond, zoowel Nationaal als stedelijk. De inkorving geschiedt op Donderdag 20 Aug. in gebouw de Luchtgids, Frankestraat te Haarlem, tusschen 7 en 8 uur. Inschrijfbiljetten en inlichtingen zijn te beko men bij den secretaris van den Haarl. Bond, den heer P. H. Boeree, Bakenessergracht 47, en op den avond van het inkorven aan het gebouw. Een advertentie behoeft geen „kapitalen" te kosten. Plaats maar eens een Omroeper I Rubri ceering en geiykrormige zetwijze. Billijk b*ar delstariaL

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 2