De strijd om Badajoz houdt onverminderd aan Hoe Fransche Karthuizers werden vermoord GERINGE SUCCESSEN OVER EN WEER DOOR VROUWEN MET REVOLVERS Het nieuws van heden Olympische Spelen Berlijn VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1936 - AVONDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 20097 Van Ceuta naar Algeciras ver- keeren voortdurend twaalf vliegtuigen voor troepen vervoer Het Alcazar nog steeds niet bedwongen Het Alcazar houdt nog stand Reorganisatie van de rebellenvloot Succesjes Regeeringsbericht De Fransche volksfront-regeering heeft niet geprotesteerd De marteldood der monniken De dame in „goudhemd De Engelsche koning bevindt zich met zijn jacht aan de Joego-Slavische kust. Van tijd tot tijd gaat koning Edward VIII aan land om de Rustplaatsjes te bezoek/en Het Weer De rechterlijke macht in Spanje Commissie der Cortes bijeen Na het accoord tusschen Berlijn en Weenen Beperkende bepalingen inzake reizigersverkeer vervallen Munitie teruggezonden De non-interventie Duitschland keurt voorstel onder één voorbehoud goed Fransche communisten protesteeren Dreigende mijnstaking in Zuid-Wales Om een kwestie van vak organisatie Staking in Canada Opstandige beweging In den Mexicaanschen staat Puebla Communisten en Rexisten BERICHT Zaterdag, feestdag van Maria- ten-Hemel-opneming, zal de NIEUWE HAARLEMSCHE COU RANT des avonds NIET ver schijnen. DE DIRECTIE DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Het Britsch-Egyptisch verdrag Geen eenzijdige opheffing der capitulaties Zwaar auto-ongeluk Elf dooden en vele zwaar gewonden NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Een gpoep Spaansche meisjes, behoorend tot de roode militie, op marsch door de straten van Madrid Niettegenstaande het intensieve bom bardement uit de lucht, meldt Reuter uit Lissabon, is Badajoz nog altijd in handen der regeeringstroepen. Een der chefs der genen, die in opstand zijn tegen de roodc militie, Ganzalo Roman, welke weigerde zich te onderwerpen, werd doodgeschoten. Vliegtuigen der nationalisten hebben boven Badajoz een proclamatie van generaal Franco uitgeworpen, waarin de volksfronttroepen wor den uitgenoodigd, zich over te geven. In deze proclamatie wordt o.a. gezegd: „Levert uw lei ders aan ons uit, dat voorkomt bloed vergieten Onze overwinning is verzekerd. Het is thans nog tijd om u over te geven, morgen zal het te laat zijn." Naar uit Lissabon wordt gemeld, heeft de Portugeesche radioclub medegedeeld, dat vier uit Sevilla afkomstige vliegtuigen Badajoz Weer hebben gebombardeerd. Het bombarde ment duurde 20 minuten. In totaal werden 100 bommen van 30 K.G. en 5 kleinere op de stellingen der militie van het Volksfront ge worpen. Voorts wordt uit Lissabon gemeld, dat de colonnes onder Ascensio en Castejon thans voor Badajoz zijn aangekomen en dat de re geeringstroepen vanuit Serena la Mayor afge zanten naar de opstandelingen te Granada hebben gezonden om over hun overgave te on derhandelen. Het schijnt, zoo bericht D. N. B., dat in het Alcazar te Toledo nog steeds veel honderden nationalisten stand houden. Er moeten zich binnen de metersdikke muren, waarachter zij zich verschanst hebben, nog 200 militairen en 900 leden van de civiele garde bevinden. 2iij beschikken nog over een voedselvoorraad, die voor een week voldoende is. De vestingbronnen geven echter slechts zeer spaarzaam water. Wij lezen in de buitenlandsche bladen nog het volgend indrukwekkend relaas: Een jonge cadet, die met 1700 lotgenooten Ingesloten is geweest in het Alcazar van To ledo en er onder ontzettende moeilijkheden in geslaagd is te ontvluchten, schildert de ont beringen, welke de belegerden in het practisch tot een massagevangenis geworden slot heb ben geleden. De cadet was volkomen uitgehongerd en ver klaarde, toen men hem te eten gaf, dat dat het eerste menschwaardige voedsel was, het welk hij sedert het begin van de belegering, thans drie weken geleden, heeft genuttigd. De ongelukkige groep in het Alcazar, welke zich, ondanks de meest ontzettende ontberin gen, tot nog toe niet aan de belegeraars heeft overgegeven, bestaat volgens de verklaringen van den cadet uit 100 geregelde soldaten, ze venhonderd leden der civiele garde en verder uit cadetten, burgers, vrouwen en kinderen. Toen de aanval op het Alcazar begon, aldus verhaalde de cadet, vluchtte eerst iedereen in de kelders van het slot. Overal zag men wee- nende vrouwen en kinderen. Tot nu toe zijn in den loop van de belege ring 24 dooden gevallen, die in de stallen van het slot begraven moesten worden. Onze maaltijden, aldus de cadet, bestonden uit paardenvleesch en geroosterde haver. Doch het aantal paarden slonk snel, daar lederen dag een dier geslacht moest worden. Thans zijn er nog slechts enkele over. Het drinkwater, waarmee men eveneens zeer zuinig moet omgaan, is afkomstig uit twee re genbakken van het slot. Alle sommaties om zich over te geven, heb ben de belegerden tot nog toe van de hand ge wezen. Bij den ingang van het slot hebben de roode militie-troepen een grooten luidspreker opge steld, opdat de ingeslotenen de officieele be richten van de Madrileensche regeering kun nen hooren. LISSABON, 13 Aug. (D. N. B.) Naar het radiostation Corunha mededeelt, is de vloot der opstandelingen thans gereorganiseerd. Als sterk ste schip geldt het linieschip „Espana" (15.000 ton). Daarbij komen nog de kruisers „Canarias" (12.000 ton) en „Almirante Cervera". Naar het station Tenerifa meldt, hebben de troepen van generaal Benito Guadalajara bezet. De troepen van kolonel Aranda, die Dinsdag Tolosa hebben bezet, zijn naar Gijon opgerukt. Hetzelfde station deelt mede, dat de Argentijn- sche regeering den kruiser „25 de Maio" op dracht heeft gegeven San Sebastian aan te loopen, om den Argentijnschen gezant aan boord te nemen. Deze deelt echter naar Reuter meldt mede, dat hij het best maakt en in Zarauz blijft. PARIJS, 13 Aug. (D. N. B.) Naar uit Tanger wordt gemeld, is na het vertrek van generaal Franco naar Spanje generaal Orgaz belast met het opperbevel der opstandelingen in Spaansch Marokko. Uit Burgos verluidt, dat de voormalige links- conservatieve minister Miguel Maura bij een poging om in de Argentijnsche legatie te Ma drid een wijkplaats te zoeken, zou zijn dood geschoten. Te Barcelona zijn twee vrachtauto's aange komen met levensmiddelen, aangeboden door het Fransche Volksfront. SEVILLA, 13 Aug. (Reuter) Een uit Sevilla vertrokken colonne heeft Anteguera, gelegen op 60 K.M. van Malaga, bezet. MADRID, 13 Aug. (Reuter) De minister van Binnenlandsclie Zaken heeft medegedeeld, dat de Astunsche milities een colonne opstande lingen, die kolonel Aranda te Oviedo te hulp wilde komen, hebben verslagen. MADRID, 12 Augustus (Reuter) Het mi serie van Oorlog heeft medegedeeld dat een -t Galicië komende colonne der opstandelin gen, welke hulp wilde gaan verleenen aan de belegerden te Oviedo, door de regeeringstroe pen vernietigd werd. Volgens hetzelfde bericht van het ministerie van oorlog, zou generaal Franco bij zekere mo gendheden stappen hebben gedaan voor het herstel der verbindingen tusschen Cadix en de Canarische eilanden, aangezien de scheep vaartverbindingen tusschen genoemde punten onder controle der regeeringsvloot staan. oowel bij de Madrileensche regeering als- wel bij de Nationalen zijn door Duitsch- land en Engeland stappen gedaan, ten einde het leven en eigendom der onderdanen van beide landen in Spanje te eerbiedigen. Duitschland heeft energiek geprotesteerd tegen den moord op vier zijner onderdanen in Bar celona. In alle talen heeft echter de Fransche Volks front-regeering gezwegen, toen door de roode terroristen een drietal Fransche Karthuizers lafhartig om het leven is gebracht. Een oog getuige schrijft ons over den marteldood van deze monniken nog het volgende: Het was den 20en Juli, toen wij des middags enkele gewapende groepen naar het klooster, dat op een heuvel gelegen is, zagen optrekken. Er werd alarm geblazen, even later stonden de monniken in burgerkleeding gereed om de ge wijde stilte van het convent te verlaten. De communisten naderden echter van alle zijden den berg en toen zij even later het klooster be reikten, werd dit in allerhaast doorzocht of er geen wapens voorradig waren. Enkele commu nisten bleven achter, de overigen vertrokken even haastig als ze gekomen waren. Even later waren alle monniken gearresteerdWij wer den in rijen van drie opgesteld, 24 Paters en 13 Broeders. Er klonk een commando en wij moesten afmarciheeren naar Badalona, een plaatsje op 15 K.M. afstand van Barcelona. Voor wij vertrokken vroeg een der leiders, wie de oversten waren? Pater Prior en de Pa ter Procureur, een Franschman: dom Celestine Fumet, maakten zich bekend. Aanstonds liet men hen in een rijtuig stap pen, waarin zich twee vrouwen, gewapend met revolvers, bevonden. Het rijtuig vertrok, de overigen moesten afmarcheeren. Ruim 400 meter verder, bij de scheiding van den weg naar Tiano, zagen wij de lichamen van Pater Prior en Pater Procureur in een greppel liggen. Wij mochten niet blijven stilstaan. Later bleek, dat Pater Prior slechts gewond was: kort daarop werd hij in een rijtuig ge dragen en naar het hospitaal vervoerd. De prior vertelde ons, hoe Pater Procureur den marteldood was ingegaan. Kort na de scheiding beval men den Paters weer uit het rijtuig te stappen. Pater Procu reur die begreep welk lot hem wachtte, wierp zich voor den Prior op de knieën én vroeg hem om de H. Absolutie. Een communist riep woedend: „Dat is niet noodig" en een der vrouwen richtte haar re volver op den Procureur, die met een verbrij zeld hoofd ineenzeeg. Toen mikte de vrouw op den Prior, maar zijn hooge gestalte redde hem; de kogel ging door de beide kaken zonder de hersenen te hebben geraakt. Hij zakte evenwel voor dood ineen. Drie uren later werd hij ge vonden en naar een hospitaal gebracht. Hon derd meter voorbij de plaats, waar de beide oversten lagen, vroeg men ons, of er nog meer oversten waren. Toen meldden zich Pater Vi- carius en de oudste monnik. Twee honderd meter verder dwong men hen den weg in te slaan, die naar het kleine hotel van Vistalègre leidt. Daar werden hun ver schillende kogels in den rug geschoten. Ook zij werden slechts gewond en drie uren later gevonden. De andere monniken moesten verder trekken. Kort daarop was het de beurt van den aalmoe zenier van het sanatorium: een Spaansch pries ter en een jeugdigen monnik. Zij moesten enkele meters vooruit loopen, waarop zij met geweerschoten werden afge maakt. Toen gingen wij verder, totdat een auto bus ons kwam opnemen. Zes dagen bleven we in hechtenis. Het Fran sche Consulaat, dat vernomen had dat zich en kele Fransche onderdanen onder de gevange nen bevonden, zond een attaché naar Bada lona om de zaak te onderzoeken. Den volgenden dag werden wij met een auto van het consulaat afgehaald en naar Barcelona overgebracht. Wij waren met zes Franschen: 3 Paters en 3 Broeders. Onderweg werden wij herhaalde lijk aangehouden en ondervraagd en de com munisten schenen er niéts mee ingenomen te zijh dat wij zonder meer werden vrijgelaten. Vooral bij het binnenkomen in Barcelona duurde het lang voor wij weer verder konder. gaan. Tenslotte kwamen wij aan de haven, waar wij aan boord gingen van den kruiser „Dugueone", vervolgens werden wij naar den torpedo-jager „Kersaint" gebracht, waarop wij naar Port-Vendres vertrokken De Fransche regeering heeft nooit een pro- test ingediend tegen den moord op den Fran schen Pater Procureur. Tevens wordt verklaard, dat generaal Franco op een verzoek der opstandelingen van Ma jorca tot steunverleening, heeft geantwoord geen versterkingen, oorlogsmateriaal of vlieg tuigen te kunnen zenden. Het communiqué eindigt met de mededeeling dat de opstande lingen van Burgos en Leon voorbereidingen treffen om hun vlucht naar de Portugeesche grens te verzekeren. TANGER, 12 Augustus (Reuter) Volgens inlichtingen uit goede bron afkomstig uit Te- toean heerscht in deze stad volkomen rust en is het normale leven weer hervat. Slechts wordt het verkeer belemmerd door gebrek aan ben zine. Er wordt strenge censuur uitgeoefend op alle militaire berichten. De troepentransporten van Ceuta naar Algeciras duren nog steeds voort en vinden thans plaats door middel van een twaalftal vliegtuigen, dat dagelijksch ver schillende vluchten maakt. MEXICO-CITY, 13 Aug. (Reuter) De auto riteiten zouder: de arrestatie ën uitwijzing over wegen van de echtgenoote van den gisteren verbannen leider der „goudhemden", Nicolas Rodriguez. Zij heeft namelijk verklaard, dat zij het werk van haar man zou voortzetten en reeds nationalistische vrouwenbonden georga niseerd heeft. Verwachting: Zwakke wind uit Wes- telijke richtingen, half tot zwaar te- wolkt, of betrokken, aanvankelijk weinig of geen regen, later kans op regenbuien, iets warmer. H Hoogste barometerstand 766.0 te Biar- jE ritz. Laagste barometerstand 743.5 te Isa- EE fjord, EE EE Zon op v.m. 5.41 onder n.m. 8.28. EE EE Licht op n.m. 8.58. Er EE Maan op v.m. 1.18 onder n.m. 6.20. Nieuwe Maan 17 Aug. 4.41 v.m. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiul MADRID, 13 Aug. (Reuter.) President Azana heeft alle rechterlijke colleges in de streken, welke door opstandelingen zijn bezet, ontbonden. De permanente commissie der Cortes komt heden bijeen om zich bezig te houden met de verlenging van den staat van beleg in Spanje. BERLIJN, 12 Aug. (D.NB.) De onderhande lingen tusschen het Duitsche Rijk en Oosten rijk, welke 27 Juli 1.1. waren begonnen, zijn vandaag beëindigd. Eenige overeenkomsten zijn geparafeerd, waardoor de tot nu toe op het gebied van het reizigersverkeer bestaan heb bende beperkingen worden opgeheven. De heffing van 1000 R.M. voor reizen naar Oostenrijk komt dus te vervallen. ANTWERPEN, 13 Aug. (Reuter) Verschillen de wagons munitie, die hier waren aangeko men, werden teruggezonden naar Duitschland en Luik. Een wagon bleef voorloopig op het station van Antwerpen. Waar communisten en anarchisten in Spanje zegepraalden werd de overwinnings vreugde met moorden en plunderen uitgeleefd. Het intérieur der EJi Pino-kerk te Barcelona na een bezoek van de roode overwinnaars BERLIJN, 12 Aug. (Reuter) In politieke kringen verzekert men, dat de Duitsche regee ring hedenavond haar goedkeuring heeft ge hecht aan het Fransche voorstel tot niet-in- menging in Spaansche aangelegenheden, onder slechts dit eene voorbehoud, dat haar voldoe ning zal worden gegeven met betrekking tot de teruggave der Duitsche vliegtuigen, die door de Spaansche autoriteiten in beslag zijn genomen. PARIJS, 13 Aug. (Reuter.) De Populaire pu bliceert een schrijven, dat de Fransche commu nisten hebben gezonden aan de Permanente Commissie der socialistische partij. In dit schrijven verklaart de communistische partij het onduldbaar te achten, dat „terwijl de opstandelingen door Iatlië en Duitschland van het noodige worden voorzien, tegen de wettige regeering een blokkade-politiek, een soort sanctie-systeem wordt toegepast". De communisten achten het gewenscht, dat de beide partijen gezamenlijk stappen onder nemen om het Spaansche volk te steunen, en zij noodigen cte socialisten uit, Vrijdag a.s. deze kwestie in een bijeenkomst te bespreken. De socialisten hebben deze uitnoodiging aanvaard, en tevens op de wenschelijkheid gewezen, dat ook de andere partijen van het volksfront aan de bijeenkomst deelnemen. LONDEN, 12 Aug. (Reuter) De algemeene vergadering van de mijnwerkersfederatie van Zuid-Wales, welke aangesloten is bij het con gres van vakvereenigingen, heeft zich in een bijeenkomst te Cardiff uitgesproken ten gunste van een algemeene staking, welke over veertien dagen geproclameerd zal worden, indien bin nen dien tijd geen verandering komt in de positie van de mijnwerkers in de kolenmijnen te Bedwas, waar de betreffende maatschappij haar arbeiders verplicht toe te treden tot de „Miners Industrial Union", welke organisatie geen deel uitmaakt van de mijnwerkersfedera tie. Indien deze aangekondigde staking doorgaat, zullen ongeveer 120.000 mijnwerkers het werk neerleggen. CORNWALL, (Ontario), 12 Aug. (Reuter) De kunstzijdefabriek van Courtaulds, de groot ste van het dominion, is door een staking tot stilstand gedwongen. Ongeveer 1400 arbeiders eischen hooger loon en korter werktijd. Tot dus ver hebben de stakers weten te beletten, dat niet aangesloten arbeiders de fabriek binnen gingen. Wanordelijkheden hebben zich echter niet voorgedaan. MEXICO, 13 Aug. (Reuter.) Naar den Staat Puebla zijn 4 bataljons infanterie en 2 bataljons cavalerie gezonden. Deze troepenbewegingen zouden verband houden met de onthulling van een onderwijzer te Puebla, die verzekerde dat 10.000 gewapende lieden gereed stonden om een opstand te ontketenen. BRUSSEL, 13 Aug. (Reuter) Ter gelegenheid van een meeting der rexisten te Quaregnon moest de gendarmerie verschillende charges on dernemen egen volksfronters, die een verboden tegenbetooging wilden houden. Verscheidene personen werden gewond. Met de schitterende prestaties Leeft thans elke sportsman mee. 't Was of ik Osendarp zag loopen 'k Ben namelijk: distributie ahonné. NIEUWE GRACHT 5 - TELEFOON 10010 Van beide fronten in Spanje worden geringe successen gemeld. De marteldood van Fransche Karthuizers op Spaansch grondgebied. Geen protest der Fran sche regeering tot dusver. Het Alcazar te Toledo nog steeds niet bedwon gen. Badajoz nog steeds niet gevallen. Duitschland keurt onder één voorbehoud non-interventie goed. de President Azana ontbindt de rechterlijke macht in de opstandige provincies. Prof. dr. W. Mulder S.J., hoogleeraar aan de R. K. Universiteit, bediend. Doodc'ijk ongeluk in staatsmijn „Hendrik". Blijkens ministerieele circulaire is de werkloos heidssubsidie aan de gemeenten geheel gewij zigd. Rie Mastenbroek, Annie Timmermans en Tini Wagner in de halve eindstrijden 400 meter vrjjc slag. KAIRO, 13 Aug. (Reuter). Het gisteren fe Alexandrië geparafeerde accoord bepaalt inzake de capitulaties dat de Egyptische regeertng zich in verbinding zal stellen met de mogendheden inzake een regeling van den overgangstijd dien men zeer kort wenscht. Indien geen overeen stemming met de mogendheden kan worden ver kregen, behoudt de Egyptische regeering het recht tot eenzijdige opheffing. Voor het geval er buitenlandsche technische deskundigen moeten worden benoemd, zullen Britsche onderdanen de voorkeur hebben. De onderteekening van het verdrag zal op 27 Augustus geschieden. Onmiddellijk daarna zal Egypte zich candidaat stellen voor den Volken bond. Commentaar leverend op het Engelsch-Egyp- tisch verdrag, zegt de „Times", dat dit het einde vormt van het belangrijkste hoofdstuk in de geschiedenis van Egypte sedert Mehemet Ali het eerst begon een natie opnieuw op te bouwen. Het lag voor de hand dat een bouwgenootschap wenschelijk was. De verovering van Abessinië door. Italië maakte het noodzakelijk. De „Morning Post" spreekt van een twijfel- achtigen stap. Egypte, aldus het blad, zal de eenige, niet door anderen gesteunde, hoeder wor den van de vitale ader van de verbindingen van het Britsche Rijk in vrede en oorlog. PRAAG, 13 Aug. (D.N.B.) Bij een ernstig ongeluk met een vrachtauto, dat gisteravond in Maehren, nabij het plaatsje Rychaltice, heeft plaats gehad, zijn elf personen gedood. De ove rige inzittenden van den wagen werden zwaar gewond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1