NON-INTERVENTIE VLOT NIET SCHOONE VACANTIE-REIZEN Beverwijk in feesttooi volg deM*S*S gewoonte Nederlanders in Spanje CENTRAAL REIS-ADRES DER VER. KATH. PERS M/S«3, CACHETS BERLIJN EN KOWNO PER LUXE-AUTOCAR M.S.S.-cachets: Maken Schoon Schip weer DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1936 BUITENLANDSCH OVERZICHT Gamelin naar Warschau President Roosevelt en de Katholieken Een lastercampagne wegens zijn welwillendheid tegen over hen Nieuwe steunregelen Wethoudersconferentie met dr. Colijn R.K. Staatspartij Gewestelijke Landdag te Bergen op Zoom DE NIEUWE GOUVERNEUR- GENERAAL Achtste R. K. Paedagogische week In Madrid vertoeven ongeveer zestig landgenooten CANADEESCHE MINISTER IN ONS LAND Woensdagavond te Den Haag aangekomen Om verruiming van import NAAR WEENEN, de stad uwer droomen NAAR BUDAPEST, het paradijs van muziek en bloemen NAAR PRAAG, het monument van klassieke oudheid NAAR DRESDEN, de natuurschoone kunststad VAN 5 TOT EN MET 18 SEPTEMBER PRIJS f 115.- PLUS f 5.- ADMINISTRATIE LAAT U ONS REIZENPROGRAMBOEK 1936 TOEZENDEN! ,,'T KASTEEL VAN AEMSTEL" - N.Z. VOORBURGWAL 65-73 AMSTERDAM - TELEFOON 46878 - GIRO 22884 Herdenking van de samenvoeging der gemeenten Openluchtspel met 500 medewerkenden „Kennemerlands Glorie" T entoonstellingen Modieuze optocht DANK, ZU DE PANTSERAUTO'S VOOR INDIË In Engeland besteld Vereenigde Haagsche Spelers Goedkoope trein Notarieel examen Nijverheidsonderwijs Kloostervervolging in Spanje DEFENSIE VAN INDIË Behandeling van de begrooting in den Volksraad REIGER EIN SPECHT NAAR CROYDON VERTROKKEN Evenmin als de reeds wekenlang aange kondigde definitieve overwinningen van de beide in Spanje burgeroorlog voeren de partijen willen vlot'en, vlot de totstandko ming van een non.interventie-overeenkomst, waartoe Frankrijk het initiatief heeft genomen ter localiseering van den Spaanschen vuur haard. Vrijwel alle daartoe aangezochte mogendheden hebben met of zonder eenige reserve haar prin- cipieele instemming met een dergelijke over eenkomst betuigd, doch de groote moeilijkheid is, wat onder niet toelaatbare inmenging in den Spaanschen burgerkrijg moet worden ver staan. Sommige landen wenschen zich slechts van het leveren van wapenen en oorlogstuig en direct voor oorlogsdoeleinden te bezigen materiaal aan de Spaansche regeering en de opstandelingen te onthouden, anderen daaren tegen staan erop, dat ook geldzendingen, mo. reele steun in den vorm van propaganda voor een der partijen, en het dienstnemen van vrij willigers moeten worden verboden en verhin derd. Een andere bron voor verschil van mee ning is, of door de overeenkomst slechts de re geeringen zich zullen binden of dat zij ook de verplichting moeten aanvaarden particuliere steunacties, in welken vorm en van welken aard die ook mogen zijn, te verijdelen. Onder- tusschen ontvangen de „belligerenten" nog al tijd steun uit verschillende landen, en het laat zich aanzien, dat het met de zgn. collectieve neutraliteit ten opzichte van den inwendigen Spaanschen oorlog precies zoo zal gaan als met de eveneens door Frankrijk verdedigde en ge handhaafde illusie der collectieve veiligheid en ondeelbaarheid van den vrede in Europa. Hoe de burgeroorlog in Spanje ook moge uitvallen, Engeland, dat de Fransche non-interventie gedachte krachtig steunt zal er moeilijk zij bij spinnen. Zegevieren de rooden, dan zal de invloed van Sovjet Rusland ook in het Westen van de Middellandsche Zee gevestigd worden en dat kan Engeland, dat bij de Dardanellenquaestie belangrijke concessies aan de Sovjet-Russische wenschen heeft moe ten doen, niet aangenaam zijn. Winner, echter de witten en wordt er in Spanje een fascistisch gezind régime gevestigd, dan zal Italië, Enge- lands gevaarlijkste concurrent in de Middel landsche Zee, daar het meeste voordeel van genieten. De beteekenis van Gibraltar zal dan kunnen Worden geneutraliseerd door het vor men van tegenwichten. In het Oostelijk gedeel te der Middellandsche Zee heeft Engeland on der druk van de groeiende macht van Italië getracht zich zoo spoedig mogelijk met Egypte te verstaan over een nieuwe vriendschappelijke en bondgenootschappelijke verhouding om zijn door den Italiaansch-Abessinischen oorlog ge havende positie aldaar zoo goed mogelijk te herstellen en zijn beheersching van het Suez- kanaal en den imperialen verbindingsweg naar Indië te beveiligen. Een met Italië gelijkgezind en zwaar bevriend Spanje zou de concessies, welke Engeland zich in het Oosten moest ge troosten, waardeloos kunnen maken door Ita lië in het Westen te begunstigen. De Middel landsche Zee zou dan min of meer een door Italië overheerschte binnenzee kunnen worden, waarin Engeland van de genade van Mussolini afhankelijk zou zijn. De bezorgdheid van En geland over de machtsontwikkeling van Italië is en blijft bijzonder ernstig, ook al geeft En geland zich moeite om met Italië zooveel mo gelijk in het reine te komen over de uit den Abessinischen oorlog ontstane Britseh-Italiaan- sche controverse. Het bericht, dat Italië van plan is in Abessinië een groot inboorlingenleger te vormen, is nu juist niet geschikt de onge rustheid van Engeland te verminderen. Italië zou daardoor blanke troepen vrij kunnen ma ken voor buiten Abessinië liggende doeleinden en de vorming van zulk een leger zou van groo- ten, ongewenschten invloed kunnen worden op de houding der inheemsche bevolking in andere koloniale Afrikaansche gebieden. De overwe ging, dat zulk een leger, indien het niet vol komen betrouwbaar is, voor Italië tot een ge vaar inplaats van een hulp zou kunnen uit groeien, biedt slechts weinig troost, want zulk een gevaar zou behalve Italië ook de andere koloniale mogendheden in Afrika kunnen be dreigen. Frankrijk kan zijn koloniale leger in Marokko niet missen ter aanvulling van zijn Europeesche legermacht in tijden van nood, maar de wereldoorlog heeft be Wezen welke be zwaren eraan verbonden zijn koloniale troepen met blanken in den strijd tegen blanken te werpen. De vorming van een Italiaansch-Abes- sinisch leger brengt gelijksoortige bezwaren naar voren, welke niet als door Frankrijk met bittere noodzaak kunnen worden vergoelijkt. Dat de leider van den Spaanschen opstand, generaal Franco, Marokkaansche troepen naar Spanje heeft overgebracht, accentueert de steeds algemeener wordende methode, welke vele bedenkelijke kanten heeft. V>or Frankrijk met zijn Volksfront-regee ring ligt de Spaansche kwestie geheel anders dan voor Engeland. Frankrijk ducht een vestiging van Sovjet-Russischen in vloed op het Iberisch Schiereiland niet. Frank rijk is Sovjet-Ruslands bondgenoot. De over winning der rebellen in Spanje en een toene ming van de Italiaansche macht in het Westen der Middellandsche Zee zouden echter de ver binding tusschen Frankrijk en Noord-Afrika ernstig kunnen gaan bedreigen, temeer daar Italië en Duitschland op het oogenblik vrijwel aan één lijn trekken in de Europeesche poli tiek, sinds het Duitsch-Oostenrijksch accoord de tegenstelling tusschen Italië en Duitschland althans officieel heeft geliquideerd. Duitsch land zit op het oogenblik niet stil, integendeel. Terwijl heel de wereld in angstige spanning haar het wreede Spaansche stierengevecht zit te kijken, is Berlijn aan het werk getogen om zijn positie in Oost-Europa te verbeteren en te consolideeren tot een goed liggende spring plank naar het gehate Sovjet-Rusland. Het optreden der nationaal-socialisten te Dantzig heeft Polen wel-is-waar eenigermate verontrust maar Polen is noodgedwongen be reid elke eventueele verandering in Dantzig te aanvaarden, mits de Poolsche rechten al daar worden geëerbiedigd. Polen zit tusschen Duitschland en Sovjet-Rusland in de knel en streeft naar een zelfstandige buitenlandsche politiek, die goede verstandhouding zoekt met alle buren, maar alle buren ook niet verder vertrouwt dan het ze ziet. Het tracht zijn mili taire weerbaarheid zoo hoog mogelijk op te voeren om voorzoover doenlijk is zichzelf te redden als de nood aan den man mocht ko men. Duitschland, dat tengevolge van het op treden der Litauers in het Memelgebied op een soort voet van oorlog met Litauen leefde, en aanvankelijk Litauen nadrukkelijk uitsloot van de landen in Oost-Europa, waarmee Berlijn bereid was bilaterale non-agressie-pacten te sluiten, heeft thans een handelsverdrag met Litauen geteekend, waaruit een politieke toe nadering kan groeien. Op dit nieuwe verdrag beroept Duitschland zich thans evenzeer als het dit deed op het Duitsch-Poolsche en het Duitsch-Oostenrijksche accoord ten bewijze, dat Duitschlands bilaterale verdragssysteem deug delijker en practischer is dan Frankrijks col lectieve pactomanie. Maar Polen, dat nog al tijd in de Wilna-kwestie een zuur appeltje heeft, dat Litauen, o zoo graag, schillen zou. kan over de toenadering tusschen de Memel antagonisten, Duitschland en Litauen, niet zoo enthousiast zijn. Pilsoedski's opvolger, de in specteur-generaal Rydz-Smigly, is geen on verdeeld bewonderaar van de Duitsch-georiën- teerde buitenlandsche politiek van minister Beek, en het is dan ook niet zonder beteekenis, dat juist thans de chef van den Franschen generalen staf Gamelin een bezoek aan War schau gaat brengen en dat het plan voor een tegenbezoek van generaal Rydz-Smigly aan Parijs wordt gesmeed. Wil Polen zijdelings aan het naar het Oosten dringende Duitschland te verstaan geven, dat het ook in Parijs nog al tijd een oud ijzer in het wat afgekoelde vuur heeft? Sinds echter Duitschland het Rijnland militariseerde en bezig is een anti-Maginot- linie in te richten om zich in het Westen te dekken en zich vrijheid van beweging in het Oosten te verzekeren, is het bondgenootschap met het verre Frankrijk voor Polen van minder beteekenis geworden. Het Fransch-Russisch pact heeft indertijd de verhouding tusschen Frankrijk en Polen geen goed gedaan, omdat Polen minstens even beducht voor den invloed van Rusland als van Duitschland is. Polen tracht nu echter te glimlachen tegen het met Sovjet-Rusland verbonden Frankrijk, in de hoop, dat Duitschland niet zal zien, hoezeer het politieke kiespijn heeft. verkiezingsstrijd te lijf te gaan. Onlangs publi ceerden een aantal syndicalistische bladen een bericht dat de president misbruik van zijn macht zou hebben gemaakt ten gunste van zijn neef, die Katholiek priester zou zijn. Deze priester zou inlichtingen van het Departement van Oorlog hebben gewenscht en toen hij deze niet kreeg, zou Roosevelt tusschenbeide geko men zijn. Doch de ambtenaar zou geantwoord hebben, dat er dingen waren „die zelfs voor het staatshoofd geheim moesten blijven." Dit bericht is gretig door alle niet-katholieke bladen, ook in de Oude Wereld, overgenomen, ondanks het totaal gemis aan authenticiteit. Want ofschoon de President vele kennissen en vrienden onder de katholieke geestelijkheid bezit, is onder zijn familieleden geen enkel Katholiek priester. Het is van algemeene bekendheid dat Pre sident Roosevelt een warme sympathie koes tert tegenover vele vooraanstaande persoon lijkheden uit de Amerikaansche Katholieke wereld. Zijn sociale beginselen en theorieën vertoonen in velerlei opzicht overeenkomst met de sociale leer, zooals de verschillende Pausen die in hun encyclieken hebben uiteengezet. En Roosevelt neemt iedere gelegenheid te baat, om zijn dankbaarheid uit te drukken voor het vele goed, dat de Katholieken in de Vereenig- de Staten hebben tot stand gebracht. Zoo heeft de President dezer dagen zijn ge- lukwenschen doen toekomen aan Pater Benoit Rodma S.J., rector van de Carroll-Universiteit, bij gelegenheid van het 5e eeuwfeest van de stichting van zijn orde in Cleveland, en de op richting van deze onderwijsinstelling, die door zijn Ordegenooten w'ordt bestuurd. Het sectarisme evenwel van vele van zijn tegenstanders heeft in de sympathie van den President tegenover de Katholieken een voor wendsel gevonden, om hem bij den komenden De aangekondigde conferentie, die de wet houders *van Sociale Zaken der gemeenten Am sterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Haar lem en Gronngen met den minister van So ciale Zaken zouden hebben, gaat niet door, daar Mr. Slingenberg buitenlands is. Thans zal op Maandag 17 Augustus een on derhoud plaats hebben met den minister-presi dent, Dr. Colijn. Zondag 6 September a.s. zal te Bergen op Zoom een gewestelijke Landdag der R. k. Staatspartij worden gehouden voor West- Noord-Brabant en Zeeland. Het Landdagcomité en de betrokken Afdeelingsbesturen hebben een groote activiteit ontwikkeld. Naar het zich laat aanzien wordt de gewestelijke Landdag een groot succes. Verschillende muziekcorpsen en zangvereenigir.gen zegden medewerking toe. De volgende sprekers verklaarden zich bereid op den Bergen op Zoomschen Landdag op te treden: de v/eleerwaarde heer H. de Greeve, de heer H. J. Kuiper, hoofdbestuurder van het R, K. Werkliedenverbond, en de heer F. Roh- ling. De Landdag zal plaats vinden op de terreinen van den R. K. Boerenbond, in de onmiddellijke nabijheid van het station Bergen op Zoom. Jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, de nieuwe Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië, is in Den Haag aangekomen en heeft zijn intrek genomen in hotel Witte- brug te Scheveningen. Verschenen is het Verslagboek der Achtste R. K. Paedagogische Week, welke verleden jaar te Amsterdam door de R. K. Leergangen is ge organiseerd. In dit Verslagboek zijn alle refera ten van de Paedagogische Week, welke vooral gewijd was aan het vraagstuk der lichamelijke opvoeding, in hun geheel opgenomen. De gezantschapssecretaris dr. R. Flaes, verbonden aan Hr. Ms. gezantschap in Spanje, is Woensdag via Barcelona en Va lencia te Madrid aangekomen en heeft de leiding van Hr. Ms. gezantschap aanvaard. Blijkens van dr. Flaes ontvangen telefo nisch bericht bevinden zich op het oogen blik ongeveer zestig Nederlanders te Ma drid. Voor hun welzijn en veiligheid wordt gedaan, wat mogelijk is. Met den Pullmantrein is Woensdagavond te 's Gravenhage aangekomen de minister van Handel en Industrie van Canada, de heer W. D. Euler, die, vergezeld door den directeur van den handelsvoorlichtingsdienst van Canada, den heer L. D. Wilgress, een bezoek aan Ne derland komt brengen. Met denzelfden trein kwam mede de heer MacGillavry, handelscommissaris van Canada te Rotterdam. De minister werd namens minister Gelissen welkom geheeten door mr. A. Kerkhoven, van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, die aan minister Euler tijdens zijn verblijf hier te lande is toegevoegd. Het is het voornemen van den Canadeeschen minister, door rechtstreeksche besprekingen met de Nederlandsche autoriteiten zich te oriënteeren omtrent de Nederlandsch-Cana- deesche handelsbetrekkingen. De minister-president, dr. H. Colijn, heelt hedenochtend den Canadeeschen minister van Handel en Industrie, den heer W. D. Euler, die met de Nederlandsche autoriteiten besprekin gen zal voeren over de Nederlandsch-Canadee- sche handelsbetrekkingen, in zijn kabinet ont vangen. Na een lunch, welke door minister Colijn na mens de regeering in hotel Oude Doelen werd aangeboden, heeft minister Euler des namid dags op het departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart een bespreking gehouden, waarbij de handelsrelaties tusschen beide lan den onder de oogen werden gezien. In een onderhoud, dat een onzer correspon denten hedenochtend met minister Euler nad, zeide deze o.m.: ,Het doel van mijn verblijf in Europa is de verschillende regeeringen er toe over te halen meer zaken met Canada te doen. Daarom ben ik ook hier," aldus de heer Euler. De minister blijft twee of drie dagen in ons land en vertrekt dan naar Engeland. Omtrent de economische situatie van zijh land, merkte de heer Euler op, dat er groote moeilijkheden zijn. Het is de regeering nog niet gelukt de begrooting sluitend te maken. Er is echter eenig herstel te bespeuren. Ook de Ca- nadeesche regeering gelooft, dat de oplossing' Beverwijk, de bekende marktplaats in tr.idden- Kennemerland, een stadje met eigen historie, is op 1 Mei j.l. plotseling gegroeid tot een ge meente van bijna 20.000 zielen en eer opper, vlakte, vier maal zoo groot als de oorspron kelijke. De geheele gemeente Wijk aan Zee en Duin is bij haar gebied gevoegd, waardoor complexen, die in vele opzichten reeds met Beverwijk waren samengegroeid ook Staatsrechtelijk voor goed werden vereenigd. Beverwijk heeft in deze belangrijke gebeur tenis aanleiding gevonden om een volle week feest te vieren. Het heeft zich op dit gebied de laatste jaren een naam verworven. In 1927 werd nog op grootsche wijze het feit herdacht, dat Graaf Floris V destijds 650 jaar geleden het marktrecht schonk. En ditmaal, nu Vreemdelingenverkeer de organisatie ver zorgt, is de opzet weer van dien aard, dat er in Beverwijk groote verwachtingen woraen ge koesterd, De clou van de feestviering wordt gevormd door de opvoering van het Landsspel „Kenne merlands Glorie", een openluchtspel, waarvoor de heer Joh. N. Tromp, secretaris van Vreem delingenverkeer den tekst schreef, terwijl de Haarlemsche Musicus Jos. de Klerk de spe ciale muziek componeerde voor koren en orkest. Het is een kijkspel, waarin allereerst de his torie wordt behandeld. Het begint niet den terugkeer van de zegevierende Kennemers, die onder van Aemstel hebben gestreden. Er wordt een middeleeuwsch huwelijk gesloten en een oogstfeest gevierd, terwijl ook het bezoek van graaf Floris, ter gelegenheid waarvan Bever wijk zijn marktrechten ontving, met vee! en tourage wordt voorgesteld. Het spel gaat tenslotte over in een allego risch slotgedeelte. Niet minder dan 500 per sonen zullen aan de opvoeringen, welke op 16, 19, 22 en 23 Aug. plaats hebben, medewerking verleenen. Groote facades vormen den achtergrond Van het spel, terwijl er tribunes zijn gebouwd, waar op 2400 personen kunnen plaats nemen. De spelleiding berust. bij den heer Joh. M. Ridderikhoff. Koor en orkest staan onder lei ding van den heer H. W. Hofmeester uit Haar. lem. De balletten werden ingestudeerd door den heer B. J. Wieland Los, eveneens uit Haarlem. De tentoonstellingen van handel nijverheid, bloemen en tuinbouw, vormen een belangrijk onderdeel van de feestviering. De grootsche expositie wordt ondergebracht in een tent van niet minder dan 3600 M2 oppervlakte, waarvan alleen 1900 M2 gevuld worden met de stands van handel en industrie. De bloemententoon stelling, verzorgd door deskundigen met- repu. iatie, belooft een prachtig geheel te worden. Buiten de expositietent tegenover het Luna park worden prachtige perken aangelegd, ter wijl gekleurde fonteinen voor een mooi effect zullen zorgen. De Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, Jhr. Mr. Dr. A. Röell, eere voorzitter, zal as. Zaterdagmiddag de tentoon stellingen en daarmede tevens de feesten, offi cieel openen. Dinsdag 18 Aug. wordt een grootsche optocht gehouden, voorstellende: De mode voorheen en thans. Ook op dit gebied bezit Beverwijk een naam. Velen zullen zich nog den sprookjesop tocht van 1934 herinneren, die overweldigende belangstelling heeft getrokken. Ook nu zijn uit gebreide voorbereidingen getroffen, zcodat er iets bijzonders verwacht kan worden. Donderdag 20 Augustus wordt de jaarlijk. sche korte baan-draverii gehouden, ditmaal in een zeer feestelijk milieu. Tenslotte worden op de beide Zondagen 16 en 23 Aug. stertochten gehouden voor wandelaars v.'ielrijders, ruiters, automobielen en motoren, waarvoor groote belangstelling bestaat en ver der worden op de Zaterdagmiddagen voetbal wedstrijden gehouden. Het spreekt vanzelf, dat Beverwijk zich in feestkleed heeft gestoken. Naast de straatver siering en illuminatie levert de verlichting van den hoogen Wijkertoren en van den grooten koepel der St. Agathakerk des avonds een schitterenden aanblik op, waarvan men reeds op grooten afstand kan genieten. Ook 't groote kruis op de kerk van O. L. Vr. van Goeden Raad zal geïllumineerd worden. En dan zal er tenslotte van alles te doen zijn, wat zoo bij een feestweek behoort als Lunapark, vuurwerk, winkelweek, etc. Beverwijk is gereed. Het wachten is op be. zoekers enmooi weerl /OA rVJNHEER.ZE VOELDE ZICH NIET JN ORDE EN IS NAAR HUIS GEGAAN 15 JUFFROUW PIETER5E NU ALWEER WEG? JA.NATUUPLJK GA IK MEE.' DAT KAN EEN F'JNEDAG WORDEN JA HOOR.IK BEN WEER HEELEMAAL OPGEKNAPT/ WACHT EENS/ ZOUDEN DIE M.5.5 ACHET5 MISSCHIEN HELPEN?r U ZIET ER DE LAATSTE T'JD WERKELUK VEEL BETER UIT EN OVER UWWeRK BEHOEVEN WE GELUKKIG OOK NIET MEER TE KLAGEN ALLEEN EEN PAAR FISS, CACHETS HEBBEN DAT WONDER VERRICHT. AAR NU BL'JF IK ZE EREGELD GEBRUIKEN Neem eiken Vrydag en Zaterdag een M.S.S.-cachet ter inwendige zuivering. Gij kunt niet gezond blijven, als van dag tot dag zich in Uw ingewanden vergiftige afval-stoffen ophoopen, want die hebben 'n bijzonder schadelijke werking op Uw gestel. Tenslotte begint Ge U ,,zoo moe", „zoo mat" en „zoo lusteloos" te gevoelen en last te krijgen van allerlei onprettige verschijnselen, zonder dat Ge beseft, waar het U hapert! De M.S.S.-cachets zullen Uw haperende spijs vertering, Uw vertraagde stoelgang herstel len, Uw met vergiftige afvalstoffen gevulde darmen zacht ledigen, Uw gestel opfrisschen. Ge gaat U 'n ander mensch voelen. Ge bemerkt vol welbehagen, dat ge U op Zondag-ochtend voor het eerst eens lekker frisch en opgewekt gevoelt, vol van levenslust en energie, want Overal verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. Per 12 stuks in koker slechts 60 cent. van onze moeilijkheden ligt in het herstel van een normalen ruilhandel. „Wij kunnen u graan en hout verkoopen en industrie-producten. Er zijn in Canada mijnen (goud, zilver, koper, lood, zink), wier exploi tatie een vrij aanzienlijken export mogelijk maakt. Wanneer wij met de Nederlandsche regeering tot overeenstemming kunnen komen omtrent de mogelijkheden van uitbreiding van Cana- deeschen import in Nederland, uilen wfj gaarne meer producten van u koopen dan tot dus verre," zeide minister Euler. Zijne Exc. beëindigde het onderhoud met de opmerking, dat de relaties tusschen Canada en Nederland steeds van zeer vriendschappelijken aard zijn geweest. Het „A.I.D." bericht, dat de Indische leger leiding een aantal pantserauto's in Engeland heeft besteld. De eerste zending hiervan kan over zes a zeven maanden in Indië worden verwacht. De keuze is gevallen op het fabrikaat Straussler. De wagens worden ingedeeld bij de cava lerie en zullen begin 1937 eerst te Bandoeng ju gebruik worden genomen, staande onder technisch toezicht van de genie. Zooals reeds eerder gemeld is, zullen. De Ver - eenigde Haagsche Spelers in het komend sei zoen hun 5-jaxig bestaan herdenken. Als jubi leum-stuk is gekozen; „Gods Molen", zinne beeldig spel van storm en stilte, door Frans van Oldenburg Ermke. De première van dit stuk. welke een feestelijk karakter zal dragen, zal plaats hebben op 29 September a.s. in den Ko ninklijken Schouwburg te 's Gravenhage. De Nederlandsche Spoorwegen laten een goedkoopen trein rijden Donderdag 20 Augustus van Amsterdam, Haarlem, Leiden, Den Haag, Delft, Schiedam, Vlaardingen, Rotterdam en Dordrecht naar Goes, Middelburg en Vlissingen. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor deel 1: L. J. Harmsen te Amsterdam en voor deel 2: A. J. W. Kropman te Nijmegen. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor de akte N e n (natuurkunde en mechanica) de heer W. G. de Wall, 's-Gravenhage. Voor akte Nb (timmeren) geslaagd J. H. Austermühle, Scheveningen; A. den Bakker, Nicuw-Helvoet; G. Brouwer, Gouda; J. van Esch, Vught en C. A. van Etten, Princenhage. Voor akte N 4 aanteekening geslaagd J. M. Kuijper, Vlissingen. Voor akte N 4 geslaagd M. J. Scheeres, Farm- sum (zonder de verklaring van voldoend pae- dagogisch inzicht). Voor akte Nu geslaagd I. Hubrechtsen, Nij megen; W. H. Jansen, Amsterdam; H. H. van Marlen, Dordrecht en H. Nicolaiy, Rotterdam. Voor akte N w geslaagd H. A. Broekman, Amsterdam en F. Th. Leicher, Leiden (zonder de verklaring van voldoend paedagogisch in zicht) 's-GRAVENHAGE. Akte N-B (timmeren). Geslaagd: A. H. Nes te Barneveld; L. W. Schrama te Amsterdam (O.) en J. F. Tacke te Tilburg. Pater Ch. Dury schrijft ons: De berichten over de terreur in Spanje worden met den dag ontstellender. Bij het moederhuis van de Paters Salesianen komen van tijd tot tijd rapporten binnen, die van het lijden dezer Paters een vreeselijk beeld geven. Van de meeste huizen komt in het geheel geen bericht, zoodat er alle reden is om te vreezen, dat de werkelijk heid nog veel erger is, dan hetgeen tot nu toe bekend werd. De Salesianen hebben in Spanje 53 huizen, o.a. in Madrid, Barcelona, Sevilla, Saragossa, Huesca, Algeciras, Alicante, enz. En kele religieuzen, die er in slaagden naar het buitenland te komen, deelen mede, dat verschil lende van hun ordebroeders door het gepeupel vermoord zijn, kerken en kloosters verbrand en de achtergeblevenen van alles beroofd. De mis handelingen, waaraan deze priesters dagelijks bloot staan, spotten met alle beschrijving, ter wijl om begrijpelijke redenen ook niet alle bij zonderheden kunnen worden gepubliceerd. Maar de vernieling dezer huizen en de mishandelin gen, waarvan zij zelf te lijden hebben, zij zijn voor de Paters van Don Bosco nog niet het ergste. In de meeste dezer huizen hadden zij honderden weesjes en arme kinderen opgeno men. Deze ongelukkigen komen nu dakloos en zonder bescherming op straat te staan. Dit be- teekent dat zij spoedig in handen vallen van gewetenlooze anarchisten, die de kinderen mis bruiken voor hun revolutionnairë propaganda. Daarom vooral doet de Congregatie een aller dringendst beroep op de katholieken van heel de wereld, om deze arme kinderen te redden. Alleen zeer snelle, onmiddellijke hulp kan hier baten. De missieprocuur in Den Haag neemt de giften in ontvangst en draagt zorg, dat zij op de vlugste en veiligste manier op hun bestem ming komen. Giften onder motto „Spanje" aan: Missie procuur Don Bosco, Javastraat 27a Den Haag. Giro 114821. BATAVIA, 13 Aug. (Aneta) De Volksraad ving de behandeling aan van de begrooting be treffende de Defensie. De heer van Kesteren, die zijn eerste rede in den Volksraad uitsprak, zeide erkentelijk te zijn voor hetgeen de regeering had gedaan, doch hiermede is spr. nog niet voldaan. Een herzie ning van de grondslagen voor de defensie op korten termijn achtte hij noodzakelijk. Daarbij is een vaste wil, om de defensie zoo goed mogelijk te organiseeren onvoldoende. Men dient ook te beschikken over machtsmiddelen. De defensie van dit eilanden-rijk, zoo meende spr., moet toevertrouwd worden aan een gemakkelijk te verplaatsen luchtmacht. De marine als krui ser-eskader, dient gesteund te worden door de luchtmacht. Het leger op Java moet worden uitgebreid tot twee volledige divisies met hulp wapens, eveneens met een sterke luchtmacht. De nood dringt, zoo meent spr. en eiken dag zou de bom kunnen barsten. De heer Kruyne neemt de internationale po sitie in beschouwing en wijst op de bewapening van Japan, welke slechts een conclusie toelaat, namelijk, dat deze geschiedt met het oog op een offensieven zee-oorlog. De beide Fokker VII B-vliegtuigen, de Reiger en de Specht, waaromtrent geruchten gingen, dat zij naar Spanje waren verkocht, zijn het eigendom geworden van de Engelsche Crilly Air Lines. De beide vliegtuigen zyn reeds te Croy don aangekomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5