Wederom drie Nederlandsche zwemsters geplaatst k ■ca Waarschuwing voor de toekomst m Hoe stierf Jane Grey? DE SERIES 400 METER VRIJE SLAG DAMES PAS OP DIE JASi DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1936 Rie Mastenbroek en Tini Wagner winnen haar series; Annie Timmermans tweede Een nieuw record van Ragnhild Hveger Ook vanmorgen was het weer ideaal voor de zwemwedstrijden en onder groote belangstelling werd om tien uur begonnen met de series 400 meter vrije slag, voor welk nummer de Nederlandsche dames Tini Wag ner, Annie Timmermans en Rie Mas tenbroek waren ingeschreven. Nieuw Olympisch record Walk over voor Tini Wagner Annie Timmermans tweede Rie Mastenbroek gemakkelijk eerste Het torenspringen NED. ZEVENTAL WINT MET 54 VAN OOSTENRIJK Na een 32-achterstand bij de rust 1500 METER VRIJE SLAG HEEREN De twee eerste series Onze sabelschermers Nederland verliest van de Ver. Staten Zware dressuurproef Kapitein Versteegh rijdt Het landenklassement De verdeeling der Olympische medailles De spelen te Tokio Zal Sovjet-Rusland deelnemen? Gymnastiek landenwedstrijd voor dames Dr. Em. Lasker, een der drie oud wereldkampioenen, die in het tournooi te Nottingham uitkomen Jesse Owens loopt weer 10.3 sec. Hij verliest echter met verspringen van Leichum Sluitingsplechtigheid te Kiel Olympisch vuur gedoofd Ook Nicolaas uitgeschakeld Het schaaktournooi te Nottingham Zullen de hoofdprijzen door verschillende spelers wor den gedeeld? De Amerikaan Jesse Owens liep te Bochum de 100 Meter weer in 10.3 sec. De I.O.C.-president, graaf de Baillet Latour, over de organisatie der Ber- lijnsche spelen Grens van het mogelijke bereikt Huldiging van de gebr. van Schendel Bij hun terugkomst te Toulouse Nog steeds het geval Peru Verklaren andere Zuid-Ameri kanen zich solidair? Merkwaardige ervaring van Dorothy Jordan XP o Er werd in vijf series gezwommen. De drie eersten en de beste vierde verzekerden zich een plaats in de halve finales, welke morgen worden gehouden. In de eerste serie zegevierde de bekende Deensche Hveger voor Wingard (V.S.) en Aze- vedo Dontinho (Brazilië), nadat de Ameri- kaansche gedurende vier banen de leiding had gehad. De tijd van mej. Hveger was 5 min. 28 sec., d.i. een nieuw Olympisch record Het oude record stond op naam van Miss Madison met 5 min. 28.5 sec. Willy den Ouden is wereldrecordhoudster met 5 min. 16 sec. In de tweede serie startten slechts twee wemsters, n.l. Sothy (Hongarije) en Wagner (Nederland), De vier andere ingeschreven deelneemsters Devar (Canada), Dicklinson (V.S.), Hinton (Engeland) en de Moraes Salles (Brazilië), waren niet aan den start verschenen. Tini Wagner, die fraai en rustig zwom, werd gemakkelijk eerste in 5 min. 57.5 sec. Mej. Sothy maakte een tijd van 6 min. 14 sec. In de derde serie startten: 1. Timmermans (Nederland), 2. Frederiksen (Denemarken), 3. Morioka (Japan), 4. de Lacy (Australië), 6. Fleuret (Frankrijk). Villingen (Zwitserland) was niet aanwezig. Mej. Timmermans lag na vijftig meter op de vierde plaats, na 100 meter zwom ze zelfs laat ste, maar het verschil met de anderen was niet groot. Na 150 meter kwam onze Nederlandsche, die luide door de aanwezige landgenooten werd aangemoedigd, opzetten. Bij 200 meter tikte ze nog als vierde aan, maar na 250 meter was ze reeds tweede achter de snelle Deensche Frederiksen. Op de laatste vijftig meter liep de Holland- sche sterk op de Deensche in, maar ze kon deze toch niet meer bereiken. Mej. Frederiksen werd eerste in 5 min. 39.5 sec., tweede Annie Timmermans 5 min. 42.5, derde Fleuret 5 min. 46.8 sec., vierde Morioka 5 min. 46.3 sec. De vierde serie was, doordat drie zwemsters verstek lieten gaan, ook een walk over voor de drie deelneemsters. Ook hier werd een Deen sche, n.l. mej. Carlsen eerste in den tijd van 5 min. 57.1 sec. Tweede werd Jeffery (Enge land), derde Petty (Ver. Staten). In de laatste serie zou Rie Mastenbroek weer tegen haar groote rivale Campbell (Argentinië) Tini Wagner platste zich in de halve finale van de 400 Meter vrije slag De Deensche Ragnhild Hveger vestigde een nieuw Olympisch record op dg 400 Meter vrije slag uitkomen, maar de Argentijnsche verscheen niet aan den start. De volgorde was: 2e baan Kenancio (Brazilië), 3. Rie Mastenbroek, 4. Kojima (Japan), 5. Schramkova (Tsjecho-Slowakije en 6. Biro (Hongarije). Rie Mastenbroek was prachtig weg. Na 100 meter leidde ze met geringen voorsprong op de Tsjechische. De Braziliaansche en de Hongaarsche kon den niet meekomen. Na 200 meter was Rie eerste voor Schramkova en Kojima. Langzaam liep onze zwemster uit, hoewel de beie anderen goed bleven volgen. Van een harden strijd was echter geen sprake en Rie spande zich bij lange na niet tot het uiterste in. Ze werd eerste in 5 min. 38.6 sec., twee de was Schramkova in 5 min. 47.5 sec., derde Kojima in 5 min. 50 sec., vierde Biro in 6 min. 46.3 sec. De resultaten waren: 400 Meter vrije slag dames. Eerste serie: 1. Hveger (Denemarken) 5 min. 28 sec. (Nieuw Olympisch record. Het oude stond met 5 min. 28.5 sec. op naam van de Amerikaansche Helen Madison)2.Wingard (Ver. Staten) 5 min. 34 sec; 3. Dontinho (Bra zilië) 5 min. 35.5 sec. 4. Morcom (Engeland) 6 min. 0.8 sec. 5. Harsanyi (Hongarije) 6 min. 14.7 sec. Niet gestart: Stone (Canada). Tweede serie: 1. Wagner (Nederland) 5 min. 57.5 sec; 2. Sothy (Hongarije) 6 min. 14.8 sec. Niet gestart: Dewar (Canada), Dickinson (Ver. Staten), Hinton (Engeland) en De Moraes Salles (Brazilië). Volgens de internationale bepalingen moest door Wagner en Sothy gezwommen worden, hoewel het vaststond, dat beiden in den halven eindstrijd zouden komen, vandaar oe zeer slechte tijden. Derde serie: 1. Frederiksen (Denemarken) 5 min. 39.5 sec; 2. Timmermans (Nederland) 5 rain. 42.5 sec; 3. Fleuret (Frankrijk) 5 nun. 46.8 sec; 4. Morioka (Japan) 5 min. 51 sec; 5. De Lacy (Australië). Niet gestart: Villigc- (Zwit serland). Vierde serie: 1. Carlsen (Denemarken) 5 min. 57.1 sec; 2. Jeffery (Engeland) 6 min. 12.7 sec; 3. Fetty (Ver. Staten) 6 min. 16.6 sec. Niet ge start: Pirie Milton (Canada), Yeung (China) en Langer (Oostenrijk). Ook in deze serie waren de drie zwemsters zeker van haar plaats in den halven eindstrijd. Vijfde serie (laatste)1. Mastenbroek (Neder land), 5 min. 38.6 sec.; 2. Schrameckova (Tsj._ Slowakije) 5 min. 47.5 sec; 3. Kojima (Japan) 5 min. 50 sec.; 4. Biro (Hongarije) 6 m. 14.3 sec; 5. Venancio (Brazilië). Niet gestart: Campbell (Argentinië) In den halven eindstrijd komen de drie eer sten uit de vijf series en als snelste vierde de Japansche Morioka. Voor de 400 meter vrije slag was het num mer torenspringen voor dames gehouden, waarbij alleen vier verplichte sprongen moesten worden gemaakt. De Amerikaansche deelneem sters wonnen op overtuigende wijze, hoewel ze er toch niet in slaagden om evenals bij het schoonspringen alle medailles te veroveren. Derde werd n.l. een Duitsche. De goudes me daille behaalde mrs. Poynton-Hill met 33.92 punten. Tweede was miss Dunn (eveneens Amerika) met 33.63 punten en derde de Duit sche Koehler met 33.43 punten. i Hedenmorgen speelde het Nederlandsche wa- terpolo-team tegen Oostenrijk, waarvan met 5—4 werd gewonnen. De ruststand was 32 voor Oostenrijk. De doelpunten werden gescoord door van Aelst (2), Franken en Maier (2). De resultaten van de twee eerste series 1500 meter vrije slag heeren luiden: Eerste serie: 1. Isjiharada, Japan, 19 min. 55,8 sec.; 2. Leivers, Engeland, 20 min. 4,4 sec.; 3. Arendt, Duitschland, 20 min. 10,7 sec.; 4. Pirie, Canada. 20 min. 16,4 sec.; 5. Da Rocha, Brazilië; 6. Angyel, Hongarije. Niet gestart: Pa- tuzzi, Oostenrijk, en Kadri, Egypte. Tweede serie: 1. en 2. Medica, Ver. Staten, en Terada, Japan, 19 min. 55 sec. (dead heat) 3. Joergensen, Denemarken. 21 min. 42 sec.; 4. IADE Hooper, Canada, 21 min. 47,4 sec.; 5. Faustin, Brazilië. Niet gestart: Grof, Hongarije, en Guz- mann, Chili. De derde en vierde serie zouden in den na middag worden gezwommen. In den halven eindstrijd komen de drie eersten uit elke serie en de twee snelste vierden. De resultaten der eerste ronde van den halven eindstrijd der landenwedstrijden op sabel zijn: Poule 1: ItaliëOostenrijk 97; PolenFrank rijk 10—6. Poule 2: HongarijeDuitschland 151; Ver- eenigde StatenNederland 97. Later verloor Nederland met 151 van Hon garije. Ook de derde Nederlandsche ruiter, kapitein P, M. R. Versteegh, heeft de zware dressuur proef op voortreffelijke wijze gereden. Niet een maal maakte de prachtig glanzende Ad Astra een verkeerde beweging. Prachtig soepel en toch beheerscht werden de moeilijkste figuren uit gevoerd op een wijze, alsof het hier eenvoudige oefeningen betrof. Het is op dit oogenblik nog niet mogelijk, naar den uitslag van de dressuurproef ook maar te gissen. Daarvoor zijn de berekeningen te inge wikkeld. Wij gelooven echter wel, dat de NederlancK sche ruiters een zeer goede plaats zullen be zetten. Vooral majoor Camerling Helmolt schijnt een hoog puntenaantal behaald te heb ben. Na den elfden wedstrijddag is het landen klassement als volgt: SEISJIN (Korea), 12 Aug. De Japansche am bassadeur te Moskou, Ohta, die met verlof naar zijn land terugkeert, verklaarde aan een pers vertegenwoordiger, dat Sovjet-Rusland in 1940 aan de Olympische spelen te Tokio zal deel nemen. De uitslag van den gymn. landenwedstrijd voor dames luidt: 1 en Olympisch kampioen: Duitschland 506.50 pnt.; 2 Tsjecho Slowakije, -503.60 pnt.; 3 Hongarije 499.00 pnt. goud zilver brons pnt. 1. Duitschland 19 18 25 118 2. Vereen. Staten 19 14 7 92 3. Finland 6 6 6 36 4. Zweden 6 „5 7 35 5. Italië 6 4 5 31 6. Frankrijk 5 5 4 29 7. Japan 4 4 5 25 8. Engeland 3 6 2 23 9. Zwitserland 1 8 3 22 10. Nederland 3 2 6 19 11. Oostenrijk 3 4 2 19 12. Ts jecho-Slowakfj e 3 5 0 19 13. Hongarije 6 1 3 16 14. Canada 1 ,2 5 12 15. Estland 2 1 3 11 16. Egypte 2 1 2 10 17. Noorwegen 1 2 7 18. Polen 3 2 6 19. Argentinië 1 1 5 20. Turkije 1 1 4 21. Letland 1 1 3 22. Nw. Zeeland 1 3 23. Zuid-Sla vië 1 2 24. Australië 1 1 25. België 1 1 26. Denemarken 1 1 27. Mexico 1 1 28. Philippijnen 1 1 De berekening is zoodanig, dat voor de eer ste, tweede en derde prijzen, resp. drie, twee en een punt worden toegekend. Woensdagavond werden in Bochum atletiek wedstrijden gehouden, die werden opgeluisterd door de deelneming van den aantal athleten van de Amerikaansche en Japansche Olympische athletiekploegen. Het hoogtepunt vormden natuurlijk de presta ties van Jesse Owens. De zwarte athleet liep de 100 meter in den prachttijd van 10.3 sec. terwijl de Duitschers Homberger en Borchmeyer er beiden 10.5 sec. over deden. De 1500 meter werd door Glenn Cunningham gewonnen in 4 min, 0.2 sec. voor Schaumburg. De 400 meter was voor den Japanner Aihara met een tijd van 50.8 sec. Bij het verspringen zorgde Leichum voor een verrassing door 7.25 meter te springten, ter wijl de wereldrecordhouder Owens slechts 7.02 meter haalde. De Japanner Adashi won 't pols stokhoogspringen met een sprong van 4 meter voor Sefton met 3.80 meter. Bij het hoogsprin gen leverde de Japanner Tanaka de beste pres tatie met. een sprong van 1.90 meter. Blask won het kogelslingeren met een worp van 53.39 me ter, voor den Olympischen kampioen Hein, ter wijl Woellke slechts 15.68 meter behoefde te ha len, om als eerste bij het kogelstooten te eindi gten. 'De Olympische zeilwedstrijden te Kiel werden Woensdagavond gesloten. Het Olympisch vuur, dat hier negen dagen gebrand had van den mast van den Hansakoch, welke midden in het vaar water was geankerd, werd gedoofd en de Olym pische vlag gestreken. De plechtigheid werd door een enorme menig te bijgewoond. Nadat in een grootten halven cir kel eenige militaire eerecompagnieën waren op gesteld, volgde het défilé van de zeilers van 26 landen, die door het publiek geestdriftig werden toegejuicht. Onder het spelen van de volksliederen gingen aan de zes masten de vlaggen van de winnende landen, Duitschland, Engeland, Nederland, Noor wegen, Zwedten en Italië, omhoog, terwijl de militairen het geweer presenteerden en alom ge juich opsteeg. De voorzitter van den Duitschen Zeilbond, Ke- wisch, deelde mede, dat de Olympische medailles pas in Berlijn aan de winnaars zouden worden uitgereikt, doch namens het Olympische comité bood hij den kampioenten de lauwerkransen aan. In den kwarteindstrijd van het vedergewicht heeft Nicolaas op punten verloren van den Zuid-Afrikaan Catterall, waardoor de Neder- lancbche bokser uitgeschakeld werd. William Winter, Albions kampioen, uitte zich, naar de N. R. C. bericht, kort voordat het tour nooi te Nottingham begon, daarover als volgt: Het internationale grootmeester-tournooi, dat de schaakclub „Nottingham" tot viering van haar 50-jarig bestaan heeft georganiseerd, is ongetwijfeld het belangrijkste, dat ooit in oud Engeland heeft plaats gevonden en is in meer dan één opzicht het interessantste dat de schaakgeschiedenis tot op dezen datum kent. kent. Stellig is het de eerste keer, dat de wereld kampioen en de drie oud-wereldkampioenen in eenzelfde tournooi uitkomen. Ook de andere deelnemers zijn onder de elite-klasse te rangschikken, alhoewel het te betreuren is, aat aan zoo vele oudere meesters de voorkeur is gegeven boven andere groot meesters, die de toekomst voor zich hebben. Zoo is men vooral van meening, dat de beide talentrijke jongeren Ragosin en Lilienthal voor Bogoljoebof en dr. Vidmar in aanmerking had den moeten komen. Bogoljoebof sloeg in de laatste Duitsche tournooien een jammerlijk fi guur en te Zandvoort maakte hij het evenmin fi aai en dr. Vidmar heeft te Warschau getoond, dat hij het hoogtepunt van zijn kunnen over schreden heeft. Hü heeft geen fighting spirit meer en speelt zooveel mogelijk op remise, Naar mijn opinie zal de grootste spanning van het tournooi zich voornamelijk manifes teeren in de gevechten die de vier jeugdige candidaten voor den wereldtitel, Botwinnik, Pine, Flohr en Reschefsky zullen leveren. Bijna zoo goed als zeker is het, dat een van deze vier de volgende wereldkampioen zal zijn en een doorslaand succes in dit tournooi moet dit lijdt geen twijfel voor een dezer jonge schaakhelden tot een in een nabij verschiet lig- genden wedstrijd om het wereldkampioenschap leiden. Het zwaarste en het van den meesten invloed zijnde duel, zal voorzeker dat tusschen Aljechin en Capablanca zijn, welke beide oud- wereldheerschers elkander sinds hun gedenk waardige match voor het eerst weer ontmoe ten. Zal het een titanenkamp of een vreedzame remise worden? Zeer lastig is het te profeteeren hoe de eind stand zal luicen. Dr. Euwe zegt van zichzelf, dat hij beter matchspeler dan tournooispeler is. Dr. Alje chin heeft zich in de Duitsche tournooien van de laatste maanden vermoeid en ook niet die meerderheid getoond, die men mocht verwach ten. Capablanca's overwinning in Moskou heeft bewezen, dat hij zijn besten vorm heeft her vonden, daartegenover kan niet verhedld wor den, dat Botwinnik in dit tournooi minder ge luk had. In Moskou zoowel als in Podebrad begon Flohr slecht, maar haalde later won- dergoed op. Bij Fine en Reschefsky ontbreekt een juiste maatstaf ter vergelijking, daar zij nog niet voldoende in de gelegenheid waren zich met de leidende Europeesche meesters te meten. Voor Reschefsky is te hopen, dat hij beter met zijn bedenktijd woekert, dan hij pleegt te doen. Ik houd het voor onwaarschijnlijk, dat één van allen alleen als eerste over de eindstreep gaat en geloof, dat de hoofdprijzen door ver schillende spelers zullen worden gedeeld De president van het I.O.C., graaf de Baillet Latour, heeft tegenover een vertegenwoordiger van de Berliner Nachtausgabe zijn meening te kennen gegeven over de organisatie van de Olympische Spelen te Berlijn. Hij zeide, dat men erin geslaagd was het hoogst mogelijke op dit gebied te bereiken en dat dit tevens de waarschuwing inhield in de toekomst niet het bovenmatige te verlangen. De organisatie der Spelen moet rekening hou den met het prestatievermogen van alle landen. Daarom is een elastische organisatie noodzake lijk. Graaf de Baillet Latour verklaarde in dit ver band. dat hij zich Olympische Spelen zou kun nen voorstellen, waarop aanzienlijk minder deel nemers zouden verschijnen dan te Berlijn. In dien slechts de mannen en vrouwen naar de Spelen komen, die een werkelijke kans op de overwinning hebben, dan zouden ook kleinere landen in de gelegenheid zijn de internationale sportjeugd te ontvangen. Vanzelfsprekend zal steeds een groot aantal toeschouwers noodzakelijk zijn. Een grooter stadion te bouwen dan Ber lijn ter beschikking heeft gesteld, zou een gevaar vormen voor het contact tusschen deelnemers en publiek. Het Berlijnsche sta dion be teekent de grens van het mogelijke. Wat de deelneming aan de Spelen te Tokio betreft, zeide de president, dat het aantal ath leten dat naar de Japansche hoofdstad zal gaan misschien de helft zal bedragen van het aantal Berlijnsche deelnemers, doch dit zou naar zijn opvatting geen achteruitgang beteekenen. De omstandigheden en de verkeerstechnische mo gelijkheden van ieder land moeten telkens den omvang van de Spelen bepalen. Daarin ligt de hoogste waarde der Spelen, zooals de Coubertin deze steeds heeft gezien. In gezelschap van den onafhankelijken rijder Marcaillou, die 12e in het algemeen klassement is geworden, zijn de Nederlandsche Tour de France-rijders Albert en Anton van Schendel in hun woonplaats Toulouse teruggekeerd. De renners, die ctoor hun uitstekende prestaties een groote populariteit hebben verworven, wer den door tal van officieele personen uit Tou louse en door een reusachtige menigte verwel komd. Nadat zij door een aantal sprekers waren gehuldigd, werden zij in triomf door de groote menschenmassa, cüe hun ware ovaties bracht, naar hun woningen begeleid. Uit Santiago de Chili wordt gemeld, dat het Chileensche Olympische Comité heeft besloten, den Chileenschen chef de mission te Berlijn een volmacht te verstrekken, volgens welke hij in overleg met de andere Zuid-Amerikaansche delegaties te Berlijn kan beslissen over het al dan niet verlaten der Olympische Spelen. Het comité heeft daarbij vastgesteld, dat deze daad van solidariteit jegens Peru niet is gericht tegen Duitschland of het Duitsche Olympische Comité, maar bedoeld is als protest tegen de beslissing van de F.I.F.A., waarbij de wedstrijd Oostenrijk-Feru opnieuw werd vast gesteld. Dorothy Jordan is een achttienjarige typiste uit Belfast, die dezer dagen, haar va- cantie doorbrengend bij familie te Liver pool, tijdens het bijwonen van de film „Tudor Rose'' op eigenaardige wijze de aandacht op zich vestigde. Op het oogenblik n.l. dat de te rechtstelling van miss Grey werd vertoond, riep Dorothy Jordan plotseling uit: „Het is allemaal fout. Zoo was het niet. Ik was zelf bij de terechtstelling!" Hierna viel zij flauw. Wie zich herinnert, dat de terechtstelling van Lady Jane Grey, koningin van Engeland, plaats vond op 12 Februari 1554, zal zich verbazen over deze stellige verklaring van Miss Jordan. Een verslaggever van de „Sunday Express" vond gelegenheid, het meisje vlak na dit incident te interviewen en kwam toen het volgende te weten: Mej. Jordan vertelde, dat de film haar over tuigd had, dat zij in de dagen van de Tudors geleefd had. ,,Een onweerstaanbare aandrang leidde me naar de bioscoop", zeide ze. „Toen ik zag, hoe Jane Grey uit een raam keek en naar Dudley wuifde, die op weg was naar zijn terechtstelling, werd het mij duide lijk, dat de scène verkeerd was. Ik kende de kamer goed en het was onmogelijk om uit het raam te kijken omdat het te hoog was. Ik had het gevoel, dat ik honderden malen in de ka mer geweest was. „Later, bij de terechtstelling van Dudley, laat de film Lady Jane Grey volkomen kalm zien. Ik weet, dat dat niet goed is. Zü was hysterisch. „Naarmate de film vorderde, werd het mij duidelijk, hoe dicht ik voortdurend bij Lady Jane Grey was. Ik weet nu, dat ik haar kamer juffer geweest moet zijn. „Toen ik haar naar het schavot volgde, was het of haar japon de mijne raaktq. De onge lijke, hooge keien in de straat deden mijn voe ten pijn door de zachte schoenen, die ik droeg. Ik was moe. „Het was bij de terechtstellingsscène, dat ik mij voor het eerst bewust werd, dat ik de kamerjuffer was. Sommige scènes waren an ders dan ik ze gekend had. Op weg naar het schavot waren de menschen niet stil, zooals de film laat zien. Zij duwden elkander en sommi gen werden vertrapt. Toen Lady Jane Grey de treden naar het blok opging, was er een kleine jongen, die haar naam riep. Zij draaide haar hoofd om en keek hem treurig aan. „Ik heb een levendigen indruk van den beul en herinner me duidelijk breede zwarte banden om zijn polsen, die de film niet laat zien. Toen Lady Jane Grey hem voor het eerst zag, hui verde ze en greep zich aan me vast. Ik kon haar armen haast om me heen voelen. Ze huilde een beetje, richtte zich toen weer en keek recht voor zich uit. „Bij het blok zeide de beul: „Wilt u mij ver geven?" en Lady Grey antwoordde „certainly" en niet „most willingly". Zij lichtte haar krullen op, wat de film niet laat zien en meer heb ik niet gezien. Ik herinner me, dat ik de handen voor mijn gezicht sloeg Ik denk dat ik flauw viel." De Nieuwe Rotterdamsche Courant plaatste bovenstaande vertaling uit de Sunday Express zonder eenig commentaar, en inderdaad schijnt er niet veel aan toe te voegen. Toch is het in cident buitengewoon merkwaardig, en ook niet zonder eenig belang, omdat het gunstig schijnt voor de hypothese eener zielsverhuizing. Zoo hoort men ook wel van reizigers, die bi; hun eerste bezoek aan een bepaalde landstreek, het gevoel hebben, alsof zij daar reeds vroeger ge weest zijn, en alsof zij de plaatsen nauwkeurig herkennen. Welke krachten der natuur het zijn, die deze gevoelens bepalen, is niet recht duidelijk, maar men behoeft de mogelijkheid van het bestaan zulker krachten niet geheel uit te sluiten. Toen Lincoln, de president van de Vereenigde Staten, in een schouwburgzaal vermoord werd, droom de in Nederlandsch-Indië een Engelsche dame, aan wie dit feit of de voorbereiding ertoe, vol strekt onbekend moest zijn, precies datgene, wat in Amerika werkelijk gebeurde. Angstig wakker schrikkende, deelde zij haar droom aan huisgenooten mede. Later brachten de bladen de bevestiging van hetgeen deze dame gedroomd had. Op foto's en afbeeldingen bleek de schouw burgzaal enz. nauwkeurig in overeenstemming met de beschrijvingen, welke zij er van gaf, voordat zij er ook maar iets in werkelijkheid van had waargenomen. Haar droom had de preciesheid van de werkelijke waarneming. Er zijn meer zulke zonderlinge feiten bekend, vooral bij menschen, die een sterke genegen heid tot elkander hebben, b.v. moeders, die op grooten afstand de zekerheid krijgen, dat hun kind in oogenblikkelijk gevaar verkeert, hetgeen dan bij onderzoek inderdaad het geval blijkt geweest te zijn, of jongens, die op kostscholen en derg. onrustig worden op het oogenblik, dat, geheel buiten het weten dezer kinderen, een der ouders in doodsgevaar verkeert. Dezelfde feiten kunnen zich voordoen waar geen familie band, noch een intense belangstelling bestaat, zooals in het geval-Lincohi. Het is niet onmogelijk, dat het „wonderbare geheugen" van miss Jordan tot deze categorie van feiten behoort, verondersteld althans dat de gegevens van de jongedame werkelijk zou den overeenstemmen met de gebeurtenissen van 12 Februari 1554, hetgeen nog bewezen moet worden. Zonder de suppositie eener zielsver huizing, waaraan miss Jordan groote waarde schijnt te hechten, is haar zonderling gedrag zeer wel in overeenstemming te brengen met louter natuurlijke ervaringen. Een prima reflector en een wit achter spatbord op uw fiets baten niet als er zoo iets gebeurt I (U weet toch, dat die witte achterspatborden ook overdag verplicht zijn?!)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 9