Verbinding tusschen de legers van Mola en Franco Madrid in gevaar? T Kloosters moeten gesloten worden Het nieuws van heden Euwe wint van Winter BADAJOZ WEER HEVIG GEBOMBARDEERD Fransche minister raad bijeen J^ll Jlll DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1936 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20098 Twee oorlogsschepen zullen de rebellen helpen, wanneer zij San Sebastian aanvallen De opmarsch naar Madrid HENDAYE, 13 Aug. (D. N. B.) Naar uit het hoofdkwartier van ge neraal Mola in Burgos verluidt, is thans de verbinding tusschen het Noordelijk leger van Mola en het Zuidelijk leger van generaal Franco definitief tot stand gekomen. Ten gevolge hiervan is de geheele Spaansch-Portugeesche grens in han den der opstandelingen. De Oostenrijksche bondskanselier dr. Schuschnigg betaalt volgens een Tyroolsche gewoonte den toegangsprijs om bij een huwelijksplechtigheid tegenwoordig te Kunnen zijn Spaansche ambassade bij het Vaticaan streng bewaakt Buitenlanders vertrekken uit Granada Interview met Queipo de Llano Fransche socialisten solidair met Madrid Verklaring der Kamerfractie Anti-fascistische organisatie te Parijs bijeen Phenen Het Weer Regeering zou een oproep tot de republikeinsche regeeringen in Europa hebben gericht De grens gesloten PARIJS, 13 Aug. (D. N. B.) Het Duitsche nieuwsbureau meldt, dat de regeering te Madrid een oproep heeft gericht tot de „republikein sche regeeringen" van Europa, waar in zij er op aandringt, dat deze re geeringen niet neutraal blijven, doch de officieele Spaansche regeering steunen. Zelfs de graven in de kerken, waaraoor de Spaansche furie trok, werden door de verdedigers der Republiek niet ontzien HITTEGOLF IN AMERIKA Delbos brengt rapport uit over den toestand in Spanje Dagbladdirecteur vermoord Vliegtuigen voor Spanje Binnenkort controle der Engelsche regeering op de verzending Aardverschuiving in Hannover B| Pik ,fpfi Japans legermacht in Mandsjoekwo Versterking noodzakelijk geacht Het accoord tusschen Engeland en Egypte Italië maakt reserves Ernstige overstrooming in Korea Vele dooden Conferentie der Kleine Entente Van 12 tot 14 September te Presburg Geef niet op Vierde ronde van het interna tionale schaaktournooi te Nottingham Tartakower verliest van Botwinnik NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. De twee generaals konden gisteren reeds met elkander een telefonisch onderhoud heb ben. De opmarsch van Merida naar Madrid is in vollen gang. De troepen van Mola hebben Guadalajara 50 K. M. ten Oosten van Madrid bezet en daarmee de insluiting der hoofdstad nog nauwer aangehaald. Bij Ma laga hebben de „witten" de stad Antequerra ingenomen. Honderden lijken lagen bij iden intocht der stad op de straten. Bij de bezetting van de plaatsen San Rafael en Despinar namen de troepen van Mola 40 officieren en manschappen van de luchtmacht gevangen, die onmiddellijk werden gefusil leerd. De colonnes, welke uit Granada vertrokken zijn, rukken snel op. In Burgos en Pamplona is de toestand niet gewijzigd. Te Burgos is een Duitsche kapitein aangekomen. Irun wordt bewaakt door de civiele garde. Valencia is nog in handen van de egeering te Madrid. Het radiostation van Teneriffe deelt mede, dat de oorlogsbodems „Espana" en „Canarias" te Ferrol gereed liggen om op te stoomen naar San Sebastian of Irun, welke steden door de opstandelingen wor den aangevallen. Zoo noodig zal dus deze aanval van de opstandelingen vanuit zee worden gesteund door deze beide oorlogsbodems, die zich bij de opstandelingen hebben aan gesloten. Hedenochtend heeft een driemotorig vlieg tuig 19 bommen geworpen op Badajoz. Vele vluchtelingen kwamen bij de Portugeesche grens, waaronder de commandant van de Guardia de Asalto en een aantal van zijn on dergeschikten. Zij werden door de Portugee sche grenswacht ontwapend. De militaire gou verneur van de Portugeesche grensplaats Elvas heeft de grens versterkt, teneinde te voorko men, dat vluchtelingen Portugal binnendringen buiten de gewone wegen. De artillerie der opstandelingen heeft heden morgen voor de eerste maal het vuur geopend op de stad San Sebastian. Onder de bevolking brak groote opwinding uit, ondanks het feit, dat het vuur vooreerst als intimidatie bedoeld was en de opstandelingen het voornemen schijnen te hebben de stad waar nog talrijke den rebellen gunstig gezinde elementen ver blijf houden, zoo veel mogelijk te sparen. Slechts in uitersten nood zouden de rebellen tot een werkelijke beschieting overgaan. Ook aan de grens bij Irun is vandaag een levendig vuur onderhouden. De voorhoede der insurgenten ten zuiden van San Sebastian is vanmorgen eenige kilometers ten noorden van Tolosa opgerukt en bevindt zich thans op een afstand van nog slechts 15 K.M. van San Se bastian. Ook de activiteit der vliegers is be langrijk toegenomen. Talrijke bewoners zien in het feller worden van den strijd aanleiding MADRID, 13 Aug. (Reuter). De Spaansche staatscourant publiceert een decreet van den minister van Justitie, volgens hetwelk „bij wijze van voorzorgsmaatregel alle gebou wen van religieuze orden en congre gaties, die zich op eenigerlei wijze gemengd hebben in de huidige op standige beweging gesloten worden. uit het door de regeeringstroepen bezette ge bied te vluchten en zich over de Fransche grens in veiligheid te brengen. Volgens mededeelingen van vluchtelingen uit Sevilla zijn in die stad vele vliegtuigen van Duitsch en Italiaansch fabricaat. Bovendien zijn er vele vliegeniers, die Duitsch of Ita liaansch spreken. Zij meenen verder, dat de Italianen de uniform van het Spaansche vreemdelingenlegioen dragen, terwijl de Duit- schers in het wit zijn gekled. De Spaansche ambassade bij het Vaticaan wordt streng bewaakt door carabinieri en de tectives. Ieder, die het gebouw wil binnengaan, wordt scherp ondervraagd. Naar vernomen wordt, verkeert de gezant, Zuluega in hetzelfde geval als zijn collega bij het Quirinaal, Aguinaga, n.l., dat hij de ge vangene is van zijn personeel, dat op de hand der opstandelingen is, Dit zou niet meer met hem vallen samenwerken en heeft hem ver zocht in zijn eigen vertrekken te blijven. Het schijnt, dat Aguinaga de ambassade heeft ver laten en zich thans bij Zuluega bevindt. De Italiaansche politie bewaakt de ambassade scherp om te voorkomen, dat vechtpartijen tusschen Spanjaarden plaats hebben. Officieel is hedenochtend te Londen mede gedeeld, dat tusschen de militaire autoriteiten te Granada, dat zich in handen der nationa listen bevindt, en de Spaansche regeerings- autoriteiten, die de stad belegeren, een accoord is tot stand gekomen, waardoor het mogelijk is de buitenlanders, die zich te Granada be vinden, naar elders over te brengen. Onge veer 200 personen zulen als gevolg daarvan naar Sevilla kunnen vertrekken. Hedenochtend zou een vliegtuig uit Sevilla vertrekken, om met het afhalen te beginnen. Het aantal vreemdelingen, dat door Brit- sche schepen in opdracht van de admiraliteit tusschen het begin van den burgeroorlog en 13 Augustus uit Spanje in veiligheid is ge bracht, bedraagt 3078, n.l. 1213 mannen, 1395 vrouwen en 470 kinderen, behoorende tot 39 verschillende nationaliteiten. Het aantal Brit- sche onderdanen onder hen is 1472. ROME, 13 Augustus (Stefani.) In een in terview met een specialen correspondent van de „Tribuna" heeft generaal Queipo de Llano, de bevelhebber der ops tandelingen tltiepen in het Zuiden, verklaard, dat het hoofdkwartier be sloten heeft binnen zeer korten tijd Malaga te veroveren. Het is voor de rebellen van dringend belang de nog aan de regeering trouwe vloot de eenige basis voor ravitailleering te ontne men, die zij in Malaga bezit. Wanneer de hin derpaal van de vloot uit den weg zal zijn ge ruimd, zullen de versterkingen uit Marokko veel gemakkelijker in Spanje kunnen worden ontscheept. Ten behoeve van een actie op groote schaal tegen Malaga zijn talrijke troepen in de omge ving der stad geconcentreerd. i De Spaansche regeering spreekt het bericht tegen, dat Tolosa in handen van de opstande lingen zou zijn gevallen. PARIJS, 13 Augustus (Reuter) De socia listische fractie van de Kamer heeft heden middag vergaderd en publiceerde het volgende communiqué: „Teneinde de broederlijke gevoelens ten op zichte van het Spaansche volk, dat rond zijn regeering gegroepeerd staat, om de republi- keinsche vrijheden te verdedigen, te demon- streeren, besloot de fractie een inschrijving te openen, waarop alle socialistische Kamerleden en Senatoren 50 francs stortten." Een conferentie van talrijke anti-fascistische organisaties in Europa is hedenmiddag te. Pa rijs bijeengekomen ter bestudeering van de middelen voor het brengen van hulp aan de Spaansche repubiiek. De voorzitter van de tweede internationale, De Brouckère, ver klaarde ter conferentie o. m.: „Wij behoeven niet na te gaan, welke de houding der regee ringen moet zijn, aangezien wij hier de re geeringen niet vertegenwoordigen, maar de openbare meening". Aan het einde der zitting werd een coördi natie-commissie benoemd, waarin vertegenwoor digers van organisaties uit verscheidene landen zitting hebben. Dp den Grebbeberq I VERWACHTING: Zwakke tot matigen Westelijke tot Zuidelijken wind, gedeelte- lijk bewolkt, aanvankelijk weinig of geen =1 regen, later toenemende kans op eenigen H regen: iets warmer. i VERDERE VOORUITZICHTEN: weinig verandering. De berichten uit Madrid, die in den loop van vandaag te Marseille binnen kwamen, schilderen den toestand als zeer ernstig. De schietpartijen duren onafgebroken voort. De regeering schijnt nauwelijks nog meester van den toestand te zijn. De grens bij Hendaye is door de regeeringstroepen aan de Spaansche zijde gesloten. Alle papieren zijn ongeldig ver klaard. De bijzondere correspondent van het blad „Diario de Manha" meldt over de positie der verschillende opstandelingeneenheden o.m. dat de troepen van generaal Mola op het cogen- biik bezig zijn met de versterking van de tot dusverre door hen bezette stellingen en met de bezetting van strategisch belangrijke posi ties in ht Guadarrama-gebergte. Grootere operaties zuilen eerst ondernomen worden, wanneer de samentrekking van alle troepen rondom de hoofdstad voltooid is. Volgens den correspondent zal de bezetting van Madrid door de opstandelingen niet voor over 8 tot 10 dagen geschieden, tenzij Madrid door inwendige moeilijkheden den tegenstand eerder mocht opgeven. NEW-YORK, 13 Aug. (Stefani). Tengevolge van de hitte zijn in Texas en Oklahoma 29 personen om het leven gekomen. PARIJS, 13 Aug. (Reuter). Hedenmiddag is de laatste bijeenkomst van den Franschen ministerraad gehouden voor het vertrek van Lebrun, die zijn vacantie te Vizille gaat door brengen. Minister Delbos bracht rapport uit over den buitenlandschen toestand, vooral wat betreft de gebeurtenissen in Spanje. Hij zeide, dat Fransche Marokkanen door agenten van het Spaansche vreemdelingen legioen, dat, zooals men weet de zijde der op standelingen heeft gekozen, met schoone be loften worden geworven. Verder maakte de minister het Italiaansche antwoord op de Fransche voorstellen tot niet- inmenging bekend. De Italianen verlangen, dat in het buitenland geen inzamelingen worden gehouden noch vrijwilligers worden geworven voor een van beide partijen in Spanje. Nu kunnen in Frankrijk inzamelingen niet wette lijk worden verboden, bovendien zijn deze meestal bestemd voor menschlievende doelein den, zooals de zorg voor gewonden. Wat ds werving van vrijwilligers betreft verklaarde Delbos, dat dit in Frankrijk niet wordt toege staan. Maar men kan Spanjaarden niet beletten naar hun vaderland terug te keeren om zich bij een van beide partijen aan te sluiten. De Senaat heeft hedenmiddag met 288 tegen 2 stemmen het wetsontwerp inzake de mobili satie van geblokkeerde handelscredieten in het buitenland aangenomen. BUENOS AIRES, 13 Augustus. In Venado Tuerto in de provincie Santa Fe is de directeur van het blad „El Alba", Leoncio de la Barreda in zijn bureau door een man, Vellejos 'genaamd, doodgeschoten. Dit feit heeft groot opzien ge baard. Men vermoedt, dat de moord in verband staat met de aankondiging van de publicatie eener schandaalhistorie in genoemd blad. Ter verdediging van de Republiek worden in Spanje vrouwenbataillons gevormd, die in allerijl voor het bloedig barricadewerk worden opgeleid LONDEN, 13 Aug. (Reuter-A.N.P.) Zes trans portvliegtuigen, tweede Nederlandsche en vier Engelsche, zijn vandaag van Croydon opgeste gen met bestemming naar Portugal en Spanje. De „Evening Standard" meldt in dit verband nog, dat twee der toestellen Fokker-machines zijn, driemotorige vliegtuigen, clie in staat zijn 16 passagiers te vervoeren; de andere toestel len zijn minder groot. Volgens dit bericht zou den vier toestellen bestemd zijn voor de op standelingen en de twee andere voor de regee ring. Officieele Britsche kringen herinneren in ver band met het bovenstaande er aan, dat de re geering geen enkele controle uitoefent op den uitvoer van burgervliegtuigen, Hieraan gordt toegevoegd, dat maatregelen, die de regeering in staat zullen stellen, controle op de verzen dingen dezer toestellen uit te oefenen, binnen kort zullen genomen worden en op dit oogen- blik onderwerp vormen van Britsch-Fransche geclachtenwisselingen. Zoolang echter de ver klaring van non-interventie niet door de mo gendheden zal zijn aanvaard, heeft de Engel sche regeering niet het recht, zich te verzetten tegen het verzenden van civiele vliegtuigen. PEINE 13 Aug. (A. N. P.) Tengevolge van het binnendringen van water in de kalimijn bij Oedesse in Hannover heeft heden over een af stand van 1 K.M. een aardschuiving plaats ge had. In het dorp Oedesse zijn hierdoor vele hui zen scheefgezakt en gescheurd. D|e pompen in het dorp zijn alle opgedroogd. •- m Delbos TOKIO, 12 Aug. (A.N.P.) De „Nisji Nisji Sjim- boen" schrijft in een hoofdartikel, dat zoowel de regeering als het volk van meening zijn, dat de Japansche legermacht in Mandsjoekwo moet worden versterkt, teneinde gelijkwaardig te zijn aan de Russische strijdkrachten in het Ver re Oosten. Het blad schrijft verder, dat het gevaarlijke punt van de Japansch-Russische betrekkingen in het Kremlin ligt, aangezien de leiders hier bezield zijn van de idee, dat Japan de vijand is. Het blad is van oordeel, dat de betrekkingen tusschen beide landen vele zouden verbeteren, indien de leiders van Sovjet Rusland dit denk beeld konden opgeven en meer begrip hadden voor de fundamenteele politiek van Japan tot het handhaven van den vrede in het Verre Oos ten. ROME, 13 Aug. (D. N. B.) De Engelsch-Egyp- tische overeenstemming trekt in Italië sterk de aandacht. De „Tribuna" maakt reeds mel ding van c-en reeks reserves en wijst er in de eerste plaats op, dat voor een wijziging van de volkenrechtelijke positie van Egypte niet alleen Engeland, maar ook vele andere belang hebbende mogendheden het recht hebben een woord mede te spreken. SEOEL, 13 Augustus. (A. N. P.) Tengevolge van den overvloedigen regenval in midden Ko rea hebben ernstige overstroomingen plaats. Reeds zijn hierdoor 96 personen om het leven gekomen en 72 gewond, terwijl nog 21 worden vermist. 414 huizen werden geheel weggespoeld, 404 werden vernield, terwijl 9768 onder water staan. PRAAG, 13 Augustus (A. N. P.) De drie staten der Kleine Entente zijn thans overeen gekomen hun conferentie te houden in Pres burg van 12 tot 14 September a.s. Voor Joego-Slavië zal minister-president Stojadinoewitsj en voor Roemenië Titoelescoe aanwezig zijn. Binnen het kader der conferen tie zullen de staatslieden ook door den Tsjecho-Slowaakschen president, dr. Benesj, worden ontvangen, die dan verblijf zal houden op het kasteel Topoltschan, w Verbinding tusschen de Noordelijke en Zuide lijke troepen der Spaansche opstandelingen tot stand gekomen. Gebouwen van religieuze orden en congrega ties moeten op bevel der regeering te Madrid gesloten worden. Toestand te Madrid is zeer ernstig. Regeering zou een oproep tot de republikeinsche staten in Europa gericht hebben. Delbos geeft in den Franschen ministerraad een exposé van de gebeurtenissen in Spanje. Versterking deir Japansethe legermacht in Mandsjoekwo noodzakelijk geacht. Ernstige overstroomingen in Korea. Talrijke dooden. Een doode en verschillende zwaar gewonden bij verkeersongevallen. Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het ontwerp-rütijdenbesluit. Vraaggesprek met den directeur van het P. T. T.-bedrijf over het Iuchtpostvervoer met Indië. Nida Senff Olympisch kampioene op de 100 meter rugslag dames; Rie Mastenbroek tweede. Onze roeiers hebben geen succes in de her- kansingswedstrijden. Euwe wint van Winter in de vierde ronde van het tournooi te Nottingham. New-Yorksche beurs: na aanvankelijke koers stijging afbrokkelende noteeringen als gevolg van winstneming. Volharden is een beslissend iets in het leven en de oude levenswijsheid sprak reeds ervan dat de volhouder wint. Nooit wanhopen. Al ligt men ook veel achter, zelfs in de laatste oogen- blikken kan men het verloren terrein herwinnen, kan men als eerste aanko men. Indien men maar uithoudings vermogen heeft en ook geestkracht om niet aan opgeven te denken. Tot het uiterste moet men zijn krachten inspannen en ons leven is daarom een voortdurende Olympische wedstrijd waarbij men nooit den moed mag ver liezen maar altijd rekening ermede dient te houden dat de laatsten de eersten kunnen worden. Volharden is van zoo'n enorme beteekenis! De uitslagen van de Donderdag in de vierde ronde van het schaaktournooi te Nottingham gespeelde partijen luidden: Lasker-Aljechin remise. Tylor-Flohr afgebroken. Botwinnik wint van Tartakower. Thomas verliest van Bogoljubow. Rechevsky-Fine afgebroken. Vidmar wint van Alexander. Euwe wint van Winter. Capablanca vrij. De stand is nu: Botwinnik 3pnt.; Euwe 3 pnt.; Lasker, Vidmar en Bogoljubow 2 pnt.; Fine iy pnt. en twee afgebroken partijen; Tylor 1 y2 pnt. en een afgebroken partij; Flohr en Aljechin 1 pnt. en twee afgebroken partijen; Thomas 1 pnt. en een afgebroken partij; Win ter en Tartakower 1 pnt.; Rechevsky y2 pnt. en twee afgebroken partijen; Alexander en Capa blanca V, pnt. en een afgebroken partij. Stand van Vrijdag 1 uur v.m.: 757.5 yorige stand: 759.8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1