Ontzettende tooneelen bij de inneming van Badajoz Complot ontdekt in de Sovjet-Unie Het nieuws van heden De non-interventie Euwe remise met Fine AANVAL OP MADRID VERTRAAGD HET MODERNE MONSTER IS HET COMMUNISME BRITSCHE VLIEGTUIGEN IN BESLAG GENOMEN DE BAROMETER F okker-toestel verongelukt opaansche bisschoppen waarschuwen te Nottingham emdigde m remiSe. Portugeesche nota aan Madrid VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 16 AUGUSTUS 1936 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE £N ADMINISTRATIE: m H MN| BBS A A #11 I V% A A IM TWEE EN ZESTICSTE JAARGANG No 20101 Volksfronters te San Sebastian dreigen 1200 gijzelaars dood te zullen schieten, als de rebellen de stad dur ven aan te vallen Het Weer iiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiihi^ flIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlM Trotzki-Sinowjef-groepen zouden een terroristische actie voorbereiden KROON-BEHANGSELS Troepen van Mola 40 K.M. van Madrid Bommenregen op Badajoz Hoe een Engelsch schip een Spaanschen kruiser antwoordde Fransch schip vergaan Bijna alle opvarenden verdronken Botsing tussehen trein en auto Alle inzittenden verkoold Spaansche vrouwen en meisjes bij het bereiden van het eten voor de moordende en plunderende roode beenden DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Succesvolle opmarsch naar Malaga Banrrio gearresteerd? Ook de Gestapo zou een rol spelen Katholieken mogen zich tot geen enkelen prijs onder de roode vlag scharen De eenheid bewaren Bij landing op Le Bourget Overeenstemming tussehen Frank rijk en Engeland inzake ver bod van wapenuitvoer uaar Spanje Portugal in een lastig parket Zesde ronde van het inter nationale tournooi te Nottingham r NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT voor Haarlem en Agentschappen per liW AH AA AA AM AAI A A mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent week 25 cent; per kwartaal f325; per DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DEN.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor post, per kwartaal 13.58 Dij vooruitbetaling de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Engelsche kanonneerboot slechts een halven draai heeft gemaakt, de kanonnen op den Spaanschen kruiser heeft gericht en geant woord heeft: thank you". Vandaag melden ook de regeeringstroepen, aldus meldt Reuter uit Madrid, wederom suc cessen. De guardia civil, guardia de asalto en militietroepen in de omgeving van Santander hebben de verbinding tot stand gebracht met de geregelde troepen in Asturië en eten opstan delingen bij Luarca een nederlaag toegebracht. Van geloofwaardige zijde wordt te Gibraltar medegedeeld, dat de 38 Engelschen, die in de miinen van de Rio Tinto gevangen werden ge houden, zijn vrijgelaten. Zij bevinden zich thans ongedeerd te Huelva. 1 VERWACHTING: Zwakke Oostelijke 1 tot Zuidelijken wind, helder tot lielit be- wol kt, droog warm weer. E VERDERE VOORUITZICHTEN: Droog 1 warm weer. MODERNSTE DESSINS ALLEEN GR. HOUTSTR. 179 - TELEF. 14269 Ontzettende tooneelen bij de inneming van Badajoz. De aanval op Madrid uitgesteld. Overeenstemming tussehen Frankrijk en Enge land inzake verbod op wapenuitvoer naar Spanje. Terroristische actie der Trotzky-groepen In Sovjet-Rusland. Anti-commnnisten gearresteerd. Fransche regeering legt te Le Bourget beslag op zes Britsche vliegtuigen, welke voor Spanje bestemd waren. Herderlijk schrijven der Spaansche bisschoppen. Fokker-toestel bij Biarritz verongelukt; de in zittenden verkoold. BURGOS, 15 Aug. De nationalis tische generaal Queipo de Llano heeft in een radiorede verklaard het te betreuren dat hij zich vergist had toen hij de inneming van Madrid tegen 15 Augustus aankondigde. „Oorzaken van technischen aard hebben de operaties vertraagd, doch spoedig zal de inneming van Madrid een feit zijn", zeide hij. Vervolgens doelend op de geruchten dat de regeering te Madrid zou denken aan interven tie van een buitenlandsche mogendheid cm een einde aan den oorlog te maken, zeide de gene raal dat geenerlei interventie mogelijk is: „De marxisten en communisten moeten zich over geven." Omtrent de bezetting van Badajoz wordt nog het volgende gemeld: In het begin van den Vrijdagmiddag zijn de nationalistische troepen onder dekking van artillerievuur de stad Badajoz binnengerukt. In de straten ontstonden verbitterde .gevech ten. Tal van hulzen zijn in de lucht gevlogen of in brand gestoken. Den geheelen middag werd de stad door enorme branden geteisterd. Om zeven uur 's avonds waren de nationa listen meester van de stad behalve in de oude wijk der kasteelen, waar het verzet bij het vallen van de duisternis nog niet gebroken was. Pas later op den avond meldde de Por tugeesche radioclub dat behalve de stad ook de provincie Badajoz geheel in het bezit der nationalisten is. „Ik ben zoo juist teruggekeerd van een vlucht over Badajoz, seint Reuter's cor respondent te Lissabon, en ik heb daar een tooneel van ontzetting aanschouwd, zooals ik nooit meer hoop te zier... Toen wij de grens naderden, zagen wij een drie- motorig vliegtuig, dat bommen op de stad liet regenen. In de straten ontstond een verwoed gevecht van man tegen man, en de terechtstelling van de gevangen geno men verdedigers konden wij duidelijk zien, terwijl op den achtergrond rook en vlam men omhoog sloegen. De opstandelingen zjjn thans in Badajoz volkomen heer en meester en thans hoort men nog slechts het vuren der executie-peletons De mi litaire gouverneur is op Portugeesch ge bied ontsnapt, waar hy wegens een ver wonding aan de hand in een hospitaal wordt verpleegd. De minister van Marine heeft den kruiser „Espana" en den torpedojager „Velasco", die zich bij de opstandelingen hebben aangesloten, tot piraten verklaard. Beide schepen liggen in de haven van El Terrol. Verder wordt vernomen, dat de opstan delingen vanuit vliegtuigen manifesten op San Sebastian hebben geworpen, waarin jtjj eischen, dat de stad binnen 24 uur wordt overgegeven, aangezien anders mee- doogenloos zal worden opgetreden. De Volksfronters hebben hierop nog 500 perso nen uit de stad als gijzelaars gevangen ge nomen, zoodat zij thans over 1200 gijzelaars beschikken. Zij dreigen allen neer te schie ten als de stad wordt aangevallen. Onder alle toegangswegen en bruggen tot de stad zijn sterke springstofladingen aangebracht om den opstandelingen den opmarsch te be letten. Naar uit Santander wordt vernomen hebben de opstandelingen de stad gebombardeerd. Vliegtuigen wierpen bommen, terwijl een oor logsschip van de opstandelingen de stad onder vuur nam. PARIJS, 14 Aug. De „Matin" maakt mel ding van een incident, dat zich, naar het schijnt, heeft voorgedaan tussehen den Spaan schen kruiser „Almirante Cervera" (die zich in handen dei opstandelingen bevindt) en een Engelsche en Amerika ansche kanonneerboot. De Spaansche 'kruiser, die evenals de beide vreemde oorlogsbodems voor de kust van San Sebastian kruist, zou tegenover deze schepen hebben verklaard, het vuur te zullen openen, indien zy onder het mom van bescherming van eigen onderdanen, Spanjaarden uit San Se bastian aan boord zouden nemen, die tot nu toe trouw aan de regeering waren geweest. Men weet niet, hoe het antwoord der En gelsche en Amerikaansche schepen luidde, al dus de „Matin", maar men verklaart, dat de Ongeregelde Spaansche regeeringstroepen belegeren het Alcazar te Toledo, waar nog een groote groep nationalistische officieren en soldaten hardnekkig standhoudt Twee personen in scheepsruim te Druten door benzoldampen bedwelmd; de schipper overleden. De viering van verschillende priesterjubilea. Rie Mastenbroek verovert wederom een gouden medaille door de finale 400 meter vrij- slag te De Portugeesche regeering heeft Vrijdag aan de regeering te Madrid een nota doen overhandigen, waarin moreele en materieele genoegdoening wordt geëischt voor de grensschending, waaraan gewapende regee- ringsaanhangers zich eergisteren nabij Campo Maior hebben schuldig gemaakt. De nota zou in zeer krachtige termen gesteld zijn. Het hoofd der veiligheidspolitie van Oslo heeft zich naar Kristiansand begeven, teneinde aldaar Trotzki te ondervragen omtrent de door de leiders der party van de nationale unie, een partij met fascistische sympathieën, tegen hem geuite beschuldiging, als zou Trotzki zich tij dens zijn verblijf in Noorwegen aan onwettige politieke actie hebben schuldig gemaakt. Trotz ki sprak dit echter tegen. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat hij later verzocht zal wor den nauwkeuriger inlichtingen te verstrekken aan den rechter van instructie. ALGIERS, 14 Aug. (Reuter) Het Fransche stoomschip „Oranaise", metende 2200 ton, is ter hoogte van Mostaganem In den nacht van Woensdag op Donderdag gezonken. Van de be manning bestaande uit 23 koppen en vele pas sagiers werden slechts 2 personen gered. LOUISVILLE (prov. Quebec), 15 Aug. (Reu ter.) Bij Trois Rivières is op een overweg een trein in botsing gekomen met een vrachtauto. Er werden zeventien menschen gedood en vyf- tien gewond. HENDAYE, 15 Aug. (Reüter-A.N.P.) He denavond om half zeven is een Fokker- vliegtuig, dat op het vliegveld van Biar ritz wilde dalen, van een hoogte van 200 meter tegen den grond te pletter geslagen enrin brand geraakt. De inzittenden zijn allen verkoold. Het juiste aantal is nog niet bekend, evenmin de oorzaak van het ongeluk. winnen. r* 11*1 1 De partij EuweFine in de zesde ronde van het in geval van oorlog, waarbij alles: godsdienst en ideaal, onze bezittingen, ons leven, het he den en de toekomst van een volk op het spel staan. De radiozender van Granada heeft een radio bericht verzonden aan het militaire commando te Sevilla en Cordova, volgens hetwelk de na tionalisten Vrijdagmiddag het vanuit strate gisch oogpunt zeer belangrijke spoorweg-knoop punt Bobadilla ten noorden van Malaga bezet hebben. Tevens meldt generaal Barela uit Granada, dat zijn troepen hun stellingen bij Antequerra met succes hebben verdedigd te gen verschillende aanvallen der regeerings troepen en vervolgens :run opmarsch naar Ma- lava. hebben voortgezet. e vroegere socialistische minister Prieto heeft de door sommige buitenlandsche bladen verspreide berichten, dat Oviedo zich aan de opstandelingen zou hebben overgegeven, tegen gesproken. UitTanger verluidt, dat men het aantal der naar Spanje vervoerde troepen op ongeveer 15.000 man schat. De radiozender der opstandelingen melden, dat de leider der Republikeinsche Unie, Mar tinez Barrio, die als gedelegeerde der regee- ring van Madrid in Valencia vertoefde, door de communisten aldaar is gearresteerd. Verder wordt gemeld, dat de stad door nationalistische vliegers is gebombardeerd en dat aanzienlijke schade is aangericht. Bij Cordova hebben de rebellen een Franschman gearresteerd, op wien compromitteerende papieren werden gevonden. Saragossa meldt de volkomen nederlaag van een regeeringscolonne, welke tegen de stad op trok en door de „witten" tot den strijd werd gedwongen. De colonne liet 200 dooden en een groote hoeveelheid wapenen en munitie achter. De troepen van generaal Mola zijn vanuit Guadalajara 15 K.M. verder naar Madrid opgerukt en bevinden zich thans ook in het Oosten nog slechts 40 K.M. van de hoofd stad verwijderd. MOSKOU, 15 Aug. (Tass). Het Volkscom missariaat van Bin-nenlandsche aangelegenhe den der Sovjet Unie heeft in 1936 eenige ter roristische Trotzki-Sinowjef-groepen ontdekt, die op directe aanwijzingen van den in het buiten land vertoevenden Trotzki en onder directe lei ding van het z.g. vereenigde centrum van het Trotzki-Sinowjef-blok een reeks terroristische daden voorbereidden tegen de leiders der com munistische partij der Sovjet Unie en van den Sovjet-staat. In de provin- ci^ en ook in andere steden samen- TROTZKI zweringen ont dekt, welke ten doel hadden verscheidene voor aanstaande personen uit den weg te ruimen. De „Prawda" schrijft, dat het complot door Trotzki in het buitenland is op touw gezet, te zamen met de Duitsche Gestapo. Vermoedelijk zal 19 Augustus a.s. een proces tegen de beklaagden beginnen, dat zes of zeven dagen zal duren. De vertegenwoordigers van de buitenlandsche pers mogen het proces bij wonen. Uit Oslo wordt vernomen, dat Trotzki met verontwaardiging de beschuldiging van de hand heeft gewezen, dat hij een complot zou hebben opgezet tegen de regeering te Moskou. De Bisschoppen van Pamplona en Vi- toria hebben aan hun geloovigen een ber- deriyk schrijven gericht waarin zij de gruwelen van den burgeroorlog betreuren, en de strijdende partijen herinneren aan de wetten der moraal en het gebod der liefde. Verder verklaren de Bisschoppen, dat de katholieken zich tot geen enkelen prgs onder de roode vlag mogen srharen om hun broeders te bestryden. Zooals men weet, hebben de Nationalistische Basken gemeene zaak gemaakt met het Volksfront, hopende hierdoor zelfbestuur te krijgen evenals Catalonië. Wij laten hieronder enkele passages volgen uit. dit belangrijke schrijven: Wij kunnen en moeten openlijk en met bin dend gezag onze meening te kennen geven over de ernstige gebeurtenissen, die zich te midden van den algemeenen strijd in onze pro vincies hebben voorgedaan. Gij allen, kinderen van Biscaye en Navar- ra-, weet wat wy bedoelen; ons hart doet pijn. omdat de kinderen van ons land ep het slag veld met verbittering strijden en elkander vermoorden. Het zijn kinderen van netzelfde bioed, van hetzelfde ras, zij belijden hetzelfde godsdienstige ideaal, zij gelooven in dezelfde liefde tot God, tot Christus en Zijn Kerk, zij leven volgens de leer en de wetten van Christus, zij allen ontvangen Zijn H Lichaam, maar hun afdwaling bestaat hierin, dat. zij elkander om politieke redenen bestrijden. Dit is iets van zeer ernstigen aard. Mo ar wii zyn hevig ontsteld, en het verontrust ons hart, dat onze zonen, die zoo van liefde zijn vervuld jegens de H. Kerk, wier leer zij vol gen, gemeene zaak hebben gemaakt met de verbitterde en gezworen vijanden var. de H. Kerk. Beminde kinderen, met het gezag, waarmee wij bekleed zijn en als een bevel, dat ontleend ls aan de duidelijke en onontkoombare leer van de H. Kerk, zeggen wy u: non licet! Het is niet geoorloofd! Het is onder geenerlei omstandigheden en zeker niet tijdens een zeer wreeden oorlog ge oorloofd, om de Katholieke krachten tegen over een gemeenschappelijken vyand in gevaar te brengen of te versplinteren. De leer om voor alles, boven alles en gezameniyk de een heid te bewaren tegenover de vyanden van het Christendom, een leer, die de tegenwoordige Paus zoo dikwijls heeft verkondigd, geldt niet alleen voor de vredelievende overwinningen van den geest, in het streven van het Apostolaat, en In den kalmen verkiezingsstrijd voor de wet gevende lichamen, maar moet ook onvoorwaar delijk en zonder uitzondering toegepast worden PARIJS, 15 Aug. (Reuter). Het bericht in het „Journal" volgens hetwelk gisteren zes Britsche vliegtuigen, die zich naar Spanje be geven, bij hun landing op Le Bourget in be slag zouden zijn genomen, is volgens Reuter juist. Zes vliegtuigen van verschillend type twee Airspeeds en vier Dragons kwamen te Le Bourget aan; de piloten wilden snel naar Bor deaux vertrekken, doch de douane-ambtenaren verboden dit, daar de machines niet de ge wone vereischte papieren bezaten. De „British Airways" ontkent, dat de piloten, die kort geleden met de Fokker-vliegtuigen in Frankrijk werden vastgehouden, een nieuwe po ging zouden willen wagen naar Spanje te gaan. De toestellen zijn door een Foolsche firma ge kocht en deze zal ze voor handelsdoeleinden gebruiken. Evenmin is het toegestaan, laten wij het nog duidelijker zeggen, het is absoluut ongeoor loofd, om zich af te scheiden van zijn broe ders en zich dan te vereenigen met den vijand, om zijn broeders te bestrijden, en zoo het ideaal var den Christus te vermengen met dat van Belial (tussehen wie geen accoord moge lijk is) en dit ideaal zou dan bestaan m net dooden van zijn broeder, want het vernietigen van den vijand is het doel van eiken oorlog, ook al zou men er naar streven om zich onbe smet te bewaren. Wat wij ongeoorloofd verklaren, grenst aan her, monsterachtige; de vijand, het moderne monster, is het marxisme of communisme, het monster met de zeven koppen, het complex van alle dwalingen, dat met zijn godsdiensti ge, politieke, sociale en economische denkbeel den lijnrecht tegenover het Christendom staat. Het is niet geoorloofd iets kwaads te doen om iets goeds te bereiken, en men kan de po litiek niet boven den godsdienst verheffen. Men moet God boven alles beminnen, nog meer dan het vaderland. Het is hoogst gevaarlijk een verbond te slui ten met een verbitterden vijand, die machtig en onweerstaanbaar is, en die de heersehappy over geheel Spanje tracht te verkrijgen; want voor hen, die niet in God gelooven, bestaat er geen getrouwheid aan verdragen, daar God de eenige grondslag is van alle verplichting. Omdat het communisme alles wil, en gij op het einde van den strijd in de minderheid zult zyn tegenover een onverzoenlijken vijand gezien zijn denkbeelden en sociale bedoelingen zult gil in den treurigen toestand verkeeren van de minderheden, die in andere landen on der een autocratisch regiem verzuchten." LONDEN, 15 Aug. (Reuter). Officieel wordt medegedeeld, dat een volledig ac coord is bereikt tussehen de regeeringen van Frankrijk en Groot-Brittannië over den tekst der Fransche voorstellen inzake een uitvoerverbod op wapenen en munitie naar Spanje. Het accoord zal van kracht worden zoodra instemming ontvangen is van de Italiaansche, Duitsche en Portugeesche regeeringen. De hou ding der Sovjet-Russische regeering zou gun stig zijn. Het slotantwoord van Duitschland er, Italië is nog niet ontvangen en de Britsche re geering heeft heden opnieuw de stappen van Frankrijk te Rome krachtig gesteund. In een nota van den Portugeeschen minister van Buitenlandsche Zaken wordt verklaard, dat Portugal In principe accoord gaht met het plan inzake non-interventie in Spanje. Ten aanzien van levering van wapens wordt in de nota gezegd, dat Portugal geen voorra den bezit. Alles wat het doen kan, is den door voer van wapens over Portugeesch grondgebied verbieden. Portugal vestigt de aandacht der regeeringen op de gevaren, die de burgeroorlog in Spanje voor Portugal meebrengt. Bijgevolg zal de regeering vrij zyn om naar gelang de omstandigheden te doen wat zij noodig acht om de binnenlandsche rust te bewaren, het le ven en de bezittingen harer onderdanen te beschermen en de integriteit en de onafhanke lijkheid van het land te verdedigen. De Fransche regeering heeft ook van de re geeringen van Bulgarije, Ierland en Grieken land bericht ontvangen, dat zij in principe ac coord gaan met de niet-inmenging in Spanje. Te veel voor ons zelf Wij leven te veel met ons zelf, in ons zelf, voor ons zelf. We doen veel goed misschien doch kunnen ons te dikwijls niet verplaatsen in den ge moedstoestand van een ander. Zoo vaak komen we te laat tot het besef, wat een ander geleden heeft, in welke benarde omstandigheden een ander, vlak naast ons wellicht, heeft ver keerd. We hebben 't te druk met onze eigen moeilijkheden of worden opge nomen in den sleur van onze eifen geicoonheden waardoor ive niet ont waren wat er met anderen geschiedt. We moeten meer buiten ons zelf tre den, buiten ons eigen gedacht enkrin getje en we dienen meer oog te heb ben voor. de meening of den nood van den evenmensch. Laten we dan ook niet alles met onze eigen maat en onze eigen voorliefde meten maar verplaatsen we ons in het leven van anderen. Dan zullen we nuttiger kun nen zijn en beter kunnen helpen. De uitslagen van de Zaterdag in de zesde ronde van het internationale schaaktournooi te Nottingham gespeelde partijen luiden: Thomas-Aljechin afgebroken. Botwinnik remise met Flohr. Lasker remise met Capablanca. Rechevsky remise met Tartakower. Vidmar wint van Bogoljubow. Euwe remise met Fine. Winter remise met Alexander. Tylor vrij. De afgebroken partij uit de derde ronde tus sehen Alexander en Rc-chevsky werd door laatst genoemden speler gewonnen. De afgebroken partijen uit de vierde ronde tussehen Tylor en Flohr en tussehen Rechevsky en Fine werden opnieuw afgebroken. De stand is nu: Euwe 4% pnt. uit 5 partyen; Botwinnik 4>/2 pnt. uit 6 partijen; Vidmar 3 Y, pnt.; Aljechin en Fine 2% pnt. en twee afge broken partijen; Flohr 21/2 pnt. en een afge broken partij; Tartakower en Lasker 2% pnt.: Rechevsky 2 pnt. en twee afgebroken partyen; Bogoljubow en Capablanca 2 pnt. en een af gebroken partij; Tylor 1% pnt. en een afge broken party; Winter l'/2 pnt.; Thomas 1 pnt. en twee afgebroken partijen; Alexander 1 pnt. Stand van Zondag 1 uur v.m. 759 Vorige stand: 758

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1