Huis- en schuilkerken Laatste Nieuws Mr. C. Goseling licht gewond AUTO-SPUITVERVEN IN HAARLEMS OMGEVING W HANDSCHRIFT VOLLEDIG CHEMISCH REINIGEN KATHOLIEKEN Moore's School of Commerce CURSUSSEN: ZONDAG 16 AUGUSTUS 1936 STADSNIEUWS Zeer vermogende families stichtten in de 17de eeuw een eigen huiskerkje „in den Vogelenzang" Het eenig overgebleven kerkje Schuilkerk geschonken Het overgebleven kerkje De Koekoekte Aerdenhout, het eenig overgebleven schuilkerkje in Haarlems omgeving De „Koekoek" De radiodistributie te Haarlem 20 Augustus officieele opening „J. J. Cremer" Tentoonstelling „Eigen Tuin" de* fitte' Jeugd in nood Stormbal geheschen - van gevaar teeken CENTRALE WERKPLAATS Voor jeugdige werkloozen Gevonden voorwerpen en dieren H. S. V. de Kampioen Schaakclub „De Rochade" INST. REIBER-NAN ,Snelvlieger' Heeren winkeliers, enz. Haarlem 1Base-ball Club GMC (Antwerpen) „Columba" NIET OP HET VERKEER GELET Meisje te Santpoort aangereden EXAMENS HOOFDAKTE Totaal 105 geslaagden van de 186 candidaten Dr. A. J. Verhage DUIVENSPORT Gevleugelde Vrienden Heemstede HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE BURGERLIJKE STAND BENNEBROEK HEEMSTEDE OVERVEEN SANTPOORT Feestweek te Beverwijk Zaterdagmiddag geopend door den Commissaris der Koningin 1 V a a AT' ri°"" (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Drie Amsterdammers slachtoffer van een ongeluk met post auto in Oostenrijk Chauffeur en reiziger gedood TE KOOP Woning-Bureau Jaeger Tijdelijk TARIEF A: HEERENCOSTUUM f2.— JAPON f 1.50 MANTELf2.20 DEMIf 1.80 20 KORTING ST00MEN - VERVEN Hollands beste fabrikaat in 35 kleuren. DE synthetische Verf bij uitnemendheid, zoowel voor Huis als voor Auto. Uitsluitend te verkrijgen bij: A. KUIJPERS, Glas- en Verfhandel Essenstraat 25-35 5 Telefoon 13460 H.H. HUISEIGENAREN Jaeger's Woning-Bureau koopt riiet ln winkels waar onzedelijke of N. Malthusiaansche arti kelen worden verkocht of voorhanden zijn. Koopt aan ötationsboekenkasten ALLEEN DIE LECTUUR WELKE GEEN GE VA AR OPLEVERT H.H. HUISEIGENAREN Jaeger s Woning-Bureau wy hebben steeds goede huurders voor U, Van de schuilkerkjes, welke om Haarlem heen bestaan hebben, is er nog slechts één over, namelijk in Aerdenhout. Voordat we dit nader zullen bespreken, geven we eerst eenige bijzonderheden over de andere. Zoo heeft aan de noordzijde van de stad in de 17e eeuw in Velsen een schuilkerk bestaan, die ontdekt werd enbeboet. Bloemendaal had in het oude slot zijn oud ste kapel en een kleine kerk in later tijd. Tot een schuilkerk is het daar niet gekomen, door dat het in de 17de eeuw overvleugeld werd door Overveen, wat het aantal katholieken be treft. Overveen, oudtijds geen kerkdorp, had toen namelijk door de opkomst der bleekerijen en van de bollenteelt zooveel katholieke inwo ners gekregen, dat een schuilkerk niet kon uit blijven. Officieel werd ze eerst omstreeks 1700 erkend als staande aan den Korten Zijlweg te gen een jaarlijksche recognitie van 100. wat sinds 1704 de gebruikelijke tax werd voor Hollandsche plattelandskerkjes. De Zandvoorters moesten reeds in 1570 hun nog bestaande fraai kerkgebouw aan de Her vormden afstaan en kerkten daarna eeuwen lang in een thans geheel verdwenen huiskerk aan het Koordeinde. De huiskerk te Vogelenzang kon van het be gin af behoorlijk worden ingericht, doordat, volgens de overlevering, Haarlemsche klopjes daar ƒ20.000 voor gaven. De eerste zielenher der wordt in 1648 vermeld en het groote altaar in barokstijl, thans ingebouwd in de sacristie van de nieuwe kerk, pleit voor de pracht van dit kerkje, dat ook weer op den zolder van de pastorie was gelegen. De juiste plaats is onbe kend, ook al bleef het in gebruik tot in 1861 Pastoor Borret de omgeving met zijn fraai kerkje sierde. Tot aan de vernieling van het oude Slot al daar, omstreeks 1400, kerkten de Heemsteders in de slotkapel, zooals dit oorspronkelijk ook het geval was met de oude Bloemendalers en bewoners van Berkenrode. Daarna bouwden zij zich een kerkje, dat echter in 1523 als bouw vallig werd afgebroken en vervangen door een, dat helaas bij het beleg van Haarlem door Her vormde ontzetters werd verwoest. De katholie ken kwamen echter ook hier in een huiskerk bijeen. In 1605 schonken weer twee vrome vrouwen, Maritgen en Margaretha Jansd.. aan de Heem steders een vaste schuilkerk. Toen echter een fel anti-katholieke Heer van Heemstede, Gerard Pauw uit Amsterdam het den katholieken moei lijk begon te maken, werd het oog geslagen op Berkenrode, waar onder de goed katholieke Heeren van Alkemade de huiskapel steeds door kapelaans was bediend. Totdat de heerlijkheid overging aan een Pro- testantschen Amsterdammer. Deze gaf echter in 1691 aan de katholieken tegen de gebruikelij ke recognitie de officieele toestemming voor een kerkgebouw, dat verrees aan de westzijde van den Heerenweg niet ver van het slot, na melijk ten zuiden van het bijgebouw der Heer lijkheid, het oude Knapenburg. De eerste offi cieele zielenherder kreeg zelfs de beschikking over de altaarsieraden en de paramenten van de slotkapel. Maar ook dit kerkgebouw wordt omstreeks 1809 beschreven als „zeer laag en be dompt." Zoo brachten de Heemsteders met een regee- ringssubsidie van f2000.in 1817 de gelden bijeen voor een nieuwe kerk, in 1836 eveneens met regeeringssubsidie vergroot. Ook deze kerk stond aan de westzijde van den weg, waar de naam „oude kerkhof" nog herinnert aan den vroegeren toestand. Eerst in 1879 kwam een kerk op de plaats van de tegenwoordige. Het 17de eeuwsche schuilkerkje aan de west zijde der Leidsche Vaart is behouden gebleven. Toen nameijk in die eeuw verschillende, meest aan elkaar verwante, families hun zomer kwa men doorbrengen aan den Anderenhout of Aerdenhout, waren dit meest katholieken, zoo als de Haarlemmers Van der Wielen, de in den Duitschen adelstand verheven Haarlemsche brouwers de Kies van Wissen, wier oude brou werij „Het Springend Paard" we reeds aan de katholieken zagen afgestaan. Later kwamen daarbij ook katholieke Amsterdammers als In- gels, De la Naye en Blesen, wier namen verbon den zijn aan de katholieke godshuizen in de hoofdstad. Gezien den, door ons beschreven, armelijken toestand der Haarlemsche schuilkerken, kun- nen we ons begrijpen, dat deze meest zeer vermogende lieden getracht hebben, tot een eigen huiskerkje te komen, vooral toen in het midden der 17de eeuw de zoon van een der grondeigenaars, Petrus van der Wielen, tot priester was gewijd en Zandvoort hem als standplaats aangewezen. Allereerst moest voor een eigen huiskerk de toestemming verkregen worden van het Haar lemsche Kapittel. Zoowel in Josephus de Kies van Wissen, pastoor van de St. Annakerk in de Koksteeg, als in den met de Van der Wie lens verwanten Jan Albert Ban, pastoor van het Haarlemsche begijnhof, hadden die Aar- denhoutsche families succesvolle voorsprekers bij het kapittel. Zoo wordt in 1648 aan Petrus van der Wie len toegestaan, in den Vogelenzang „bijeenkom sten te houden" zooals het voorzichtigheids halve altijd heet in die dagen. Vanzelfsprekend konden, dank zij ook stellig geërgerden protestantschen grondeigenaars, dis diensten niet onopgemerkt blijven bij den bal juw van Brederode, die de jurisdictie had over Aerdenhout. Maar blijkbaar hebben de vermo gende grondheeren dezen ambtenaar eenige jaren tot oogluikend toelaten kunnen omkoo- pen, want eerst in 1654 werdt hij over die bij eenkomsten door de Staten van Holland aan gesproken. Zijn verdediging is bewaard. Al vergoelijkt hij het feit, dat in den Vogelenzang en te Velsen geen groot getal van menschen de bijeenkomsten vomde, hij eindigt zijn verdedi ging aldus: „my derwaerts datelyck vervoucht, stooringe daerover gedaen ende de presenten in de boet geslagen". Maar als tot ver in de 18de eeuw dit kleine schuilkerkje in handen van katholieke families blijft, zal die boete wel niet heel veel succes hebben gehad. Van dit uit den aard wel allerkleinste schuilkerkje om Haarlem heen zijn de resten behouden en wel in het eenige oude gebouw, dat in dit koekoekrijke gebied nog overbleef van de hofsteden „de Voor-Koekoek" (nu Ipenrode) het jachthuis „de Koekoek" en de Groote en Kleine Achterkoekoeken. Over die huiskerk in het jachthuis, gelegen in het uiterste oostdeel van het tegenwoordige buiten „Koekoeksduin" (Vogelenzangscheweg 5) werd het eerst iets gedrukt door den Haarlemschen botanicus F. W. van Eden in zijn boekje „Onkruid" van 1886. Hij schreef daarin over „de Koekoek": „blijkbaar in vroeger eeuwen een kapel of een gedeelte van een klooster; nog zijn in een der hooge holle ver trekken sporen van een altaar in den muur te zien." Inderdaad werden ook hier de diensten ge houden op een turfzolder, maar de heeren waagden het, dien zolder grootendeels voor de plechtigheden in te richten. De zolder zelf kreeg in de 17de eeuw een grenenhouten balk- constructie, waarvan het eerste spant van den hanebalk met nog bestaande fijne grenenhou ten zuiltjes werd gesteund, die het altaar af scheidden. Ook de volgende spanten zijn boog vormig betimmerd, zoodat de indruk van een zolder zooveel mogelijk was weggewerkt. Gelukkig is deze eenige rest van een schuil kerkje buiten Haarlem bij den tegenwoordigen eigenaar volkomen veilig. J. M. STERCK—PROOT. Aerdenhout. Noot: In de vorige beschrijving der Haarlem sche Schuilkerken is het jaartal van den bouw van de nieuwe Rozenkranskerk ten onrechts ge geven als 1843—1845, terwijl dit moest zijn 1883—1885. J. M. S—P. Daar het hoofdstation van de Haarlemsche •■adiodistributie thans gereed is, zal. naar wij vernemen, op Donderdagmiddag 20 Augustus des n.m. om drie uur de eenigszins plechtige opening van het geheele net plaats vinden. Wet houder A. G Boes zal daarbij het woord voe ren. Men verwacht, dat 2000 aangeslotenen bij de opening genoteerd zullen zijn. Ter gelegenheid van haar 55-jarig bestaan zal de Koninklijke Letterlievende Vereeniging „J. J. Cremer" een tooneelwedstrijd houden, waaraan vier gezelschappen resp. uit Den Haag, Amsterdam, Rotterdam en Utrecht zullen deel nemen. Men schrijft ons: Te midden van malsche weiden, waar in het voorjaar de leeuwerik jubelend ten hemel stijgt en waar dan tot laat in den avond de merel de grootschheid der schepping verkondigt, ligt aan den Zomerweg, het verlengde van de Zomervaart, het tuincomplex „Eigen Tuin". Op dezen volkstuin viert de liefde voor bloemen en planten hoogtij. Het kweeken heeft op dit com plex dan ook een aanzienlijke hoogte bereikt. Reeds bij herhaling werden inzendingen op de nationale lathyrus- en de dahliatentoonstelling met hooge onderscheidingen bekroond. Dit jaar hebben vele leden een speciale cultuur ge maakt van zinnia's. De zinnia's zijn om hun schoone, bijzondere kleuren voor velen zeer aantrekkelijk. Tijdens deze tentoonstelling zal een zinnia-keuring plaats hebben, hetgeen voor velen alleen reeds een reden zal zijn om eens een kijkje te gaan nemen. Doch naast deze mooie zinnia's prijken op de tentoonstelling prachtige coleus-planten, bijzonder mooie gloxinia's, buitengewoon groote exemplaren van bladbegonia's, dahlia's en vele andere soorten van tuinbloemen. De tentoonstelling is ondergebracht in een groote tent en in het gebouwtje van den tuin. Wij kunnen bloemenliefhebbers sterk aanraden a.s. Zondag eens een kijkje te gaan nemen. Men wandelt langs de Zomervaart en den Zomerweg door het mooie polderlandschap naar het eerste groote witte hek. De vlag van „Eigen Tuin" wappert in top. De toegang tot de tentoonstelling is vrij. In de middaguren zal den bezoekers na het bezichtigen van de tentoonstelling, een heerlijk kopje thee wor den aangeboden. Daarna bestaat ook nog gelegenheid het tuincomplex in oogenschouw te nemen. Het doel van de tentoonstelling is de bloemenlief hebbers te laten zien, wat een volkstuinder vermag te kweeken. Het bestuur en de tentoonstellingscommissie van „Eigen Tuin" zullen een bezoek op hoogen prijs stellen. Ten slotte memoreeren wij nog, dat de ten toonstelling in 1935, die niet half zoo groot was, door ruim 800 belangstellenden werd be zocht, P^°c sot^6' etew- Er is geen bevolkingsgroep, die door het geestelijk en materieels lijden van de-;en tijd zoo ernstig wordt getroffen als die der jeugdige werkloozen. Op hen komt de ont reddering en ontwrichting van het economisch gebeuren in heel haar barbaarschheid neer, meer dan op welke andere bevolkingsgroep ook. lederen harmonischen levensgroel en dat niet alleen in materieel opzicht wordt bij hen de pas afgesneden. Voor hen beteekent iedere nieuwe dag tevens nieuwe strijd om oestaan, maar ook minder hoop op bestaanskar.s. Men verwijt hun dat hun intellectueele en geeste lijke vermogens afstompen en zij crimineel en onmaatschappelijk worden. Sommigen noemen hen zelfs een moreeele en financieele bedrei ging voor onze samenleving. Nergens accentueeren zich de gevolgen van de crisis zoo scherp als bij de jeugdwerkloo- zen. Er zijn er zelfs, die nog nimmer een be roep hebben uitgeoefend. Zij staan te .tijk, als een dagelijksche bedreiging voor onze geeste lijke en economische volkskracht. Is het dan niet hoog tijd alle zeilen bij te zetten om nog te redden wat te redden valt? Moet men aan hen niet vóór alles, om in hun oogenblikke- lilken nood te voorzien, arbeid geven? Sinds jaren vormen onze katholieke werkkampen een baken-in-zee in droeve tijdsomstandigheden en stellen zij onze werkloozen in staat hun strijd tegen maatschappelijke, materieele en geeste lijke ontreddering te voeren. Zij hebben hun deugdelijkheid in dit opzicht bewezen en van onmaatschappelijke jongens, die sommigen tegen hun wil waren geworden, weer jonge menschen gemaakt, die van het leven iets ver wachten. Alles stelt de Nationale R. K. Com missie voor Jeugdwerkloozenzorg in het werk om dit noodzakelijke en prachtige werk der werkkampen ook voor de toekomst te behou den. Met den steun der regeering alleen komt zij er niet. Vandaar dat door haar een natio nale inzameling werd georganiseeerd, welke thans reeds op vele plaatsen in voorbereiding or in vollen gang is. Verschillende plaatsen deden reeds hun bijdrage toekomen. Helaas echter blijven de resultaten beneden de gestel de verwachtingen. Hier moet solidair worden aangepakt, gezien de onverantwoordelijkheid om een jeugd aan haar eigen lot over laten. En zoo is nu ook katholiek Haarlem aan de beurt haar financieele offers voor dit zco nood zakelijke dpel te brengen. Daarom wordt er op Zondag 23 Augustus aan de uitgangen der kerken een collecoe voör dit doel gehouden. Niemand zal er toch achterblijven een kleine bjjdrage voor dit werk af te staan. Met ieder cubbeltje, kwartje wordt gewoekerd om het zoo goed mogelijk te besteden. Tast daarom alien eens flink in de portemonnaie; 't ;s goed besteed; gij zult er geen spijt van heboen. De belangen, die door deze nationale inzameling worden gediend, zijn te belangrijk. Voor particuliere giften. Giro 248356, kape laan A. v. d. Hoeven, Paul Krugerstraat 43 Haarlem. De Centrale Werkplaats voor Jeugdige Werk loozen is gevestigd aan de Spaarr.wouder- straat 12. Daar de verbouwing en uitbreiding der in richting in vollen gang is kunnen nog ge plaatst worden: Timmerlieden, metselaars, loodgieters, grondwerker-s, bankwerkers, draaiers, electriciens, schilders en eenige losse werklieden. Zij die zich in bovengenoemde vakken wil len bekwamen kunnen zich iederen dag van 9 tot 12 uur en van 1.30 tot 3.30 uur (Zaterdag van 9 tot 12 uur) aan de Spaarnwouderstraat 1?. alhier, aanmelden. Aan de deelnemers wordt wekelijks een klein zakgeld uitbetaald, dat in verband met den leeftijd varieert van 0.25 tot 1. Werkgevers die. van de inrichting der werk plaatsen kennis namen, hebben reeds meer dere malen jonge menschen die daar werkten, aan het werk gezet. De Centrale Werkplaats heeft contact met Arbeidsbeurs en Werkgevers. (Inlichtingen over gevonden voorwerpen aan het bureau van politie Smedestr. uitsluitend tusrehen 11 en 13 uur). Handschoenen en ceinturen, politiebu reau Smedestraat; armband, Orth, Gr. Wil lemstraat 52; badpak met handdoek, Uul- óriks, Zuiderstr. 33; étui inh. o.a. postzegels, Drayer, Besoekistr. 35; Foto in lijstje, politie bureau Smedestraat,; pasfoto's Vlaar, Nic. Beets- straat 10 zw.; hond, Verhelst, Dompreedslaan 15 te Bloemendaal; hond. Kennel Thornwood v. 't Hoffstr. 93; armbandhorloge, Feitz, Einden- houtstr. 19; kinder jasje, Visser, Joh. de Breuk straat 9; konijn. Hut, Berkenstr. 29 of 27; da mesmantel, Plantinga, Middenweg 3; portemon naie met inhoud, Unie Mij., Anegang 22; porte monnaie met inh. Duits, Dr. Schaepmanstraat 108; hondenriem met ketting. Groenendaal, Gouwweteringkade 12; kindertaschje met inh., politiebureau Smedestraat. Woensdagavond werd op de Heemsteedsche Wielerbaan de 10de avondwedstrijd gehouden. Voor de eerste maal werd een koppelwedstrijd gereden voor B- klassers en direct dient ge zegd dat deze wedstrijd zeer goed geslaagd is. Van bgin tot het einde werd er ui.erst fel ge streden en gelukte het aflossen uitstekend. Ver der werd gereden een 100-ronden-cours met klassementen voor A-klasse en Ploeg-Omnium eii 30 ronden voor beginners. Voor de A-klasse kwamen aan den start: De Best, ten Boom, Th. Drost, A. Schaper, J. Brey, G. Heijselaar, A. Schelvis, v. Rooijen, Oudolf, Moerkerk, P. V. d. Heijden en Wester Ook deze wedstrijd was spannend en geen enkele ren ner kon een ronde uitloopen. De uitslag was- 1. C.' de Best 18 p.; 2. A. Schelvis 10 p.; 3. J. Brey 7 p.; 4. Wester 3 p.; 5. ten Boom 3 p.; 6. A. Schaper 2 p.; 7. Moerkerk 1 punt. Ploegomnium: J. Sietsma-Beeldman tegen L. Sietsma- v. d. Heijden. Sprint: 1. v. d. Heijden, 2. Buldman, 3. L. Sietsma, 4. J. Sietsma. Achtervolging: 1. Buldman-J. Sietsma, welke dus winnaars werden der Omnium. Voor 30 ronden kwamen aan den start: de Lange, P. Peetoom, v. Noorden, de Goede, Graaf, Bakker, Valkman en C. Huig. 1. P. Peetoom, 2. P. Bakker, 3. v. Noorden, 4. de Lange. Koppelwedstrijd 25 K.M. 2 klassementen. Aan den start kwamen de volgende koppels: R. Hes selsEsveld, D. Drost-de Vos, v. Halst-Schenk, OpbroekBurger, Veenhof—H. Peetoom, Jan senDalfsen en v. d. MarkMeijer. Uitslag was: 1. D. DrostC. de Vos lo p.; 2. opbroek—Burger 1 p. Op 1 ronde 3. Veenhof- H. Peetoom 5 p. 4. R. Hessels-Esveld 4 p. 5. JansenDalfsen. Op 3 ronden 6. v. Halst Schenk, 2 p. 7. v. d. MarkMeijer. De zomerwedstrijden beginnen nu to vorderen. In de meeste groepen moeten nog maar enkele partijen worden gespeeld. De uitslagen van Don derdagavond luiden: Hoofdklasse, H. SchmitzDr. J. H. Pannekoek 0—1 Eerste klasse: Groep A. Ph. BakkerJ. E. Strengers (hangp.) 10 A. de JongJ. Roelfs Jr. y,y Ph. BakkerW. Worsteling 10 J. E. StrengersJ. F. Mantz 01 Groep B: J. P. A. v. DorpJ. J. v. Toren afgebr. Tweede klasse: Groep A. J. M. Nidelstein WalterJoh. v. Polen (hangp.) 10 J. M. Nidelstein WalterJ. J. Teekamp Sr. 10 Derde klasse: Groep A. P. E. KolderieC. J. H. Rademaker 10 W. A. J. de MolA. Frijn 10 J PhilippoW. J. Hofkes 01 Groep B: A. StrengersW. Kuijper y,y Ch. Koppen—W. de Wit l" Leert de ervaring niet, dat onbeholpen, on leesbaar, slordig handschrift steeds een pooveren indruk wekt? Speciale methode voor volwassenen Kleine Houtweg 8 <- Anno 1899 - Haarlem Uitslag wedvlucht Mons, afstand 220 K.M. Losgelaten 11.25. Wind Zuid-West; 1ste duif I.48.7; snelheid 1436 meter per minuut. W. Petri 1, 35; A. Sweerts 2, 14, 15, 25, 31; J. J. Petri 3, 19, 20; P. J. v. Daalen 4, 9, 10, 13, 16, 17, 21, 24, 27, 36; J. J. Doeglas 5, 34; P. Dik 6, 7, 26, 28, 32; C. Kraan 8, 11, 12, 33; L. H. Hamaker 18, 41; H. Roosdorp 22, 37, 38; J. Mun- nig 23; C. Voogd 29, 30, 39; A. Groen 40. Uitslag wedvlucht Quievrain, afstand 230 K.M. Losgelaten 8 uur. Wind Noord-Oost. 1ste duif II.45; snelheid 1022 meter per minuut. J. Munnig 1, 3, 8, 30; H. Roosdorp 2, 10, 35; C. Kraan 4, 5, 18, 28; P. J. v. Daalen 6, 9, 11, 13, 16, 23, 24, 25; P. Dik 7, 27, 31, 34, 37; A. Sweerts 12, 17, 19, 21, 22, 26, 29, 33: L. H. Ha maker 14; C. Voogd 15, 36; J. J. Doeglas 20, 32. Wij belastep ons tegen zeer epn" curreereride prijzen met Uw boek houding, maken balansen voör de belastingen en geven ook advies in de omzetbelasting. ADMINISTRATIE-KANTOOR ZAANENSTRAAT 45 - Tel. 10912 Voor het eerst zal er Zondagmiddag in Hol land een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld worden door een Hollandsche club tegen een buitenlandsche. De H.C. „Haarlem" kan er prat op gaan dezen wedstrijd te mogen spe len. De tegenparty is een team van de Gene ral Motors uit Antwerpen. Dat het Haarlem niet te doen is om slechts een wedstrijd te spelen tegen de Belgen, doch om een vriendschapsverband te leggen tusschen beide clubs, bewust de getroffen regeling wel. Het Belgische gezelschap, bestaande uit on geveer 30 personen, wordt verwelkomd met een lunch, waarna de wedstrijd gespeeld wordt. Na afloop wordt den Belgen, scheidsrechters en Haarlem-spelers een diner aangeboden. Wat de sterkte van het Belgische team be treft, kunnen wijmededeelen, dat hierin vier internationals meedoen, t.w. de uitstekende eerste honkman Payne, de Wit en v. d. Broek, resp. 2e honk en 3e honk en last but not least Caluwé, de werper, die een byzonder snellen bal kan gooien, waarmee de Haarlem-hit- ters nog genoeg last zullen hebben. Al met al een wedstrijd, dien we allen honkballiefheb bers kunnen aanraden om te gaan zien. De wedstrijd zal gespeeld worden in het Noorder Sportpark op het gemeenteterrein aan de Van Nesstraat. Tijd van aanvang is 2% uur. Uitslag wedvlucht met jonge duiven, gehou den van Mons, 217 K.M.: L. Gimbrère 1, 2, 3, 12, 16, 18, 19, 21; P. Boeree 4, 13, 17; Th. Donckerwolcke 5, 7, 9. 10, 11, 14, 15, 20; M. Fehres 6, 8' G. Mollema 22. Uitslag wedvlucht jonge duiven gehouden van Quevrain, 228 K.M.: Th. Donckerwolcke 1,3, 4, 5, 9. 10; P. Boeree 3, 8, 11, 12, 15, 16, 17; L. Gimbrère 6, 14, 18, 19, 20; M. C. Fehres 7, 13. Zaterc' morgen half negen had te Sant poort een vrij ernstige aanrüding plaats, die gelukkig nog gunstig afliep. De vüftienjarige mej, W. Jansen uit ds Passtoorsstraat te Sant poort reed per rijwiel op den Bloemendaalsche- weg achter een vrachtauto. Zonder op het ver keer te letten, wilde zy het links van den weg liggend zwarte pad, dat naar Haarlem voert, inrijden. Juist toen zy achter den vrachtauto vandaan reed, kwam van de richting Bloemen daal een luxe-auto. E!en. botsing was onvermy- deiyk en mej. J. werd over den weg geslin gerd, waarbij zij een groote hoofdwonde op liep. Zij klaagde over pijn in rechterschouder en arm. De luxe-auto stopte binnen twee meter en wel zóó snel dat eenige koffers en de zit plaatsen tegen de voorruit terechtkwamen. De bestuurder was hevig geschrokken, doch kreeg geen letsel. De heer A. Mookhoek, hulpbestel ler aan het postkantoor te Santpoort en lid van E.H.B.O., legde het eerste verband, waarna dokter Mansholt de patiënte naar huis deed vervoeren. Vermoedelijk kreeg zij ook een lichte hersenschudding. Den autobestuurder treft geen schuld. "O HAARLEM, 15 Augustus. Geëxamineerd 4 mannelijke en 4 vrouwelijke candidaten. Ge slaagd de dames C. C. G. Rikaart te Slootdorp, M. M. H. Resink te Volgelenzang, en de heeren C. M. J. M. v. Schaik te Heemstede, N. T. v. Gorseien te Den Helder, H. Kiljan te Den Hel der, T. Kuiper te den Oever. De examens zijn afgeloopen. Geslaagd zyn 74 mannelijke en 31 vrouwelijke candidaten; af gewezen werden 48 mannelijke en 33 vrouwe- ïyke aspiranten. Dr. A. J. Verhage, algemeen voorzitter van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur zal op Vrijdag 21 Augustus in het hu welijk treden met mej. C. M. Fastenau uit Mid delburg. Uitslag wedstryd van Quinvrain, afstand 217 K.M. Los 8 uur. Eerstgetoonde duif 11 uur 33 min. 58 sec. Laatste prijswinnaar 12 uur .5 min. 59 sec. 1. C. Kramer, 2, 6, 8, 16, 17 J. J. v. d. Heuvel, 3. 15, P v. Egmond, 4, J. Groenland, 5, C. v. d. Erf, 7, 23, A. v. Zadel 9. L. J. Kramer, 10, 12, W. v. Huis, 11. C. Visser, 13. G. v. Santen, 14, 18, J. G. v. d. Meer, 19. J. Otte, 20, 21, N. Win kel, 22. Th. Blok. Geboren: Adriaan Johannes, z. van O. Bak ker-de Jong; Aart Johannes, z. v. J. Leemhuis- Luitjens; Antonius Martinus, z. van P. A. Ruy grok-KaasenbroodLeonardus Petrus, z. v. G. H. L. Verbruggen-Conijn; Liesbeth, d. v. P. J. Kranenburg-van Woudenberg. Ondertrouwd: J. C. Kortekaas, oud 26 jaren en Johanna Witte, cud 27 jaren. Getrouwd: Pieter Snieder. oud 27 jaren en Antje Jacoba Pollé, oud 29 jaren. Overleden: Gerarda Kreike, oud 62 jaren, weduwe van L. Loogman. Concourssucces Op het Donderdag gehou den zangconcours te Leusden, behaalde de Chr. Gem. Zangvereeniging „Soli Deo Gloria" alhier den eersten prijs in de eere-aldeeling met 365 punten. Dit is het hoogste aantal punten, dat op dit concours werd toegekend. Mulo-examens Bronsleeschool Bij de on langs gehouden Mulo-examens slaagden alle (24) leerlingen van de Bronsteeschool van Ulo, n.l.: Voor diploma B: j. Dry ver, R. Bouncius, J. Hofland en J. Broerse. Voor diploma A: K. Koning, J. Berghuis, C. de Groot, IJ. van Egmont. N. Ouwerkerk, S. Peetoom, A. Molhoek, P. C. Roos. B. Bruyn, M. Schelling, B. van Groningen, B. Groenevelt, Th. van Ledden Hulsebosch. K. Grondhoud, Th de Haan, A. Sloog, M. Linke, A, Bakker. N. Bagnay en' Th. Brouwer. Personalia Mej. M. A. Brouwer, alhier, is geslaagd voor het examen Engelsche L. O Personalia De heer J. A. van Overbeek, alhier is geslaagd voor het examen Engelsch L. O Personalia Mej. E. W. Blanken, alhier, is geslaagd voor het examen Engelsch L. O. r>*rA.\ NIKÜW Meer dan f7.500.000,— be talen Neêrlands fietsers elk jaar aan rijwiel belasting. Daarvoor krijgen zij o.m. hun veilige rijwielpaden - speciaal voor hen aangelegd. Maar.™ waarom gebruiken zij ze dan niet? leder op zijn eigen weg! VOOR DEN FIETSER IS 'T FIETSPAD DE VEILIGE WEG I Beverwyk viert feest. De straten zijn ver sierd en de Wijkertoren en de koepel der St. Agathakerk zijn 's avonds prachtig verlicht. Zaterdagmiddag ziin de feesten ingeleid met het openen van de tentoonstellingen van Handel en Industrie, tuinbouw en bloemen door den Commissaris der Koningin in Noord- Holland, jhr. mr. dr. A. Röell. Deze plechtigheid had plaats in hotel „Oud- Meerensteyn" in tegenwoordigheid van een groot aantal autoriteiten. Nadat mr. Moens het welkomstwoord ge sproken had en er daarbij op gewezen had, dat het de bedoeling was, met deze feesten de geboorte van .Groot-Beverwijk te vieren, werd een telegram van aanhankeiykheid ge zonden aan H. M. de Koningin en H. K. H Prinses Juliana. De burgemeester van Beverwijk, mr. H. J. J. Scholtens, sprak vervolgens in een rede zyn verheugenis uit over het feit, dat de Ver. Voor Vreemdelingenverkeer deze feesten georgani seerd heeft en een programma heeft weten samen te stellen, dat een manifestatie zal zijn van de levenskracht, die in Beverwijk cok in dezen tyd nog zoo ruimschoots gevonden wordt. De heer H. H. Meyer, sprekend namens de K v. K. voor Haarlem en omstreken, juichte het toe, dat in Beverwijk wordt medegewerkt aan de opwekking van het bedrijfsleven voor handel en industrie en hoopte op veel succes. Hierna was het woord aan jhr. mr. dr. A. Rö'ell. Deze wees er op, dat Beverwyk is uitgegroeid van een klein dorp tot een gemeente die be stemd mag worden geacht om de wieken breed uit te slaan en in de ry van de grootere ge meenten der provincie spoedig een plaats van beteekenis in te nemen. Moge de feestweek van 1936 voor Groot-Be- verwyk de Dageraad zijn van een schoone toe komst, aldus besloot spr. Het gezelschap bezichtigde hierna het feest terrein, waar de tentoonstellingen werden be zichtigd. Deze eerste feestdag is door het zeer mooie weer schitterend geslaagd. Een met 25 personen bezette postautobus is op den Gross Giock- ner-Weg nabij Heiligenblut een 50 meter diepe begroeide helling afge stort en verscheidene malen over den kop geslagen, de chauffeur en een reiziger werden gedood, de overige inzittenden werden gewond. Hier onder bevonden zich drie Amster dammers n.l. dr. M. Marres, die een verwonding aan den rug opliep en vermoedelijk ook een hersenschud ding; Elisabeth Goseling, die snij- wonden kreeg boven het rechteroog en mr. C. Goseling, de voorzitter van de R. K. Staatspartij, die er met lichte ontvellingen afkwam. wegens omstandigheden: 16 GOED VERHUURDE PERCEELEN Zeer soliede geldbelegging. Nadere informatie verstrekt het ZAANENSTRAAT 45 - Tel. 10912 TEVENS TIJDELIJK. DAMES- EN HEERENKLEEDING Het oudste en meest succesvolle Instituut Haarlem, Frans Halsstraat 1 - Tel. 14624 Engelsch Duitsch Fransch Esperanto f 7.50 per 3 mnd. Steno Groote f3.50 p.m. Moore's attractie: Gratis Boeken Typen f10 per geh. cursus Steno Typist (e) Hed. f 5. en moderne Talen f p.m. Kantooropieiding f 5 p. m. Vraagt prospectus wy belasten ons met het innen van huren. met alle voorkomende reparatiën aan Uw perceelen, zooals schilder werk. behangwerk, enz., enz., tegen zeer scherp concurreerende prijzen. Beleefd aanbevelend ZAANENSTRAAT 45 - Tel. 10912 Laat Uw leegstaande woningen in- schryven by ZAANENSTRAAT 45 - Tel. 10912

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 3