Katholieke revolutie DE KERK GEEN PAARDENSTAL: Priesterfeesten DOOR BENZOLDAMPEN GEDOOD ZONDAG 16. AUGUSTUS 1936 IDEEËN De omzetbelasting op brood B akker svereeniging bereikt succes JEUGDIGE MISDADIGERS NAAR WERKKAMPEN In welk stadium de plannen verkeeren O'FFICIEEiLE CRISIS PUBLICATIE Aankoop Douglas-machines it 3 W'r'M'fÊ* SA >5 Maarschalk Balbo De viering van het jubileum van Mgr. J. M. v. d. Tuyn Pastoor J. C. van der Loos Pastoor L. Beysens 60 jaar priester CONGRES „DE JONGE WERKMAN" Handelsvorderingen op Duitsche debiteuren Postvluchten Twee personen in scheepsruim te Druten bedwelmd Hernieuwd bezoek aan Amsterdam PILOOT SCHOLTE NAAR SANTÉ MONICA Om ervaring op te doen met nieuwe toestellen HENRI POLAK VRAAGT Over den verkoop van K.L.M.- vliegtuigen PRETENDENT-SULTAN VAN ATJEH Verzoek door G.-G. afgewezen De vacantiereis van de Slamat EDUARD VAN BEINUM Benoemd tot bestuurslid van de int. Bruckner-Gesellschaft Ned. Bruckner-vereeniging JONGE HARTEN" GUNSTIG ONTVANGEN Nederlandsch succes op de Biennale te Venetië INTREKKING HUURTOESLAG Den zeer begrijpelijken nationalistischen opstand in Spanje hebben wij hooren ken schetsen als een katholieke revolutie, namelijk tegen de roode terreur van de anarcho-syndi- calisten, die kerken verbranden, priesters ver moorden, nonnen onteeren en gruwelijk mar telen, bisschoppen op schandelijke wijze ter dcod brengen en al datgene, wat onder de be zieling van den katholieken godsdienst in vo rige eeuwen werd opgebouwd of gesticht op gewelddadige wijze verwoesten. Wij willen hier in het midden laten, in hoeverre deze aandui ding „katholieke revolutie" met de werkelijk heid overeenstemt. Een vorige opstand tegen het Spaansche nationalisme, n.l. de opstand van de Nederlanden onder Philips II, ging eveneens gepaard met een afschuwelijken beel denstorm, en de martelaren van Gorcum, van Alkmaar, van Delft, van Roermond, herinne ren ons levendig aan de mogelijkheid, dat het verzet tegen de Kerk voortkomt uit een ver keerde vereenzelviging van den godsdienst met de natie. De verschrikkelijke troebelen der zes tiende eeuw schijnen zich in deze twintigste eeuw in geheel Europa te herhalen met een veel grooter hevigheid en met veel geweldda diger gevolgen. Wat er uit dezen chaos aal worden geboren, is niet blindelings te voor spellen. Men kan niet beter doen dan er het beste van hopen. Maar het begrip eener „katholieke revolu tie" is door deze feiten aan de aandacht voor gehouden, en men vraagt zich af, hoe zulk een katholieke revolutie, indien zij werkelijk plaats greep in de moderne wereld, er wel uit zou zien. Van links en van rechts wordt de chris tenvrijheid bedreigd door twee groote wereld- stroomingen, die sterk met elkander overeen komen, hoewel zij zich voordoen als onverzoen lijke vijanden van elkaar: het communisme en het nationalisme, of juister gezegd: de klas sen-mystiek en de rassen-mystiek. Alle twee deze stroomingen hebben een zeer merkwaardig karakter. Het zijn op de eerste plaats geestesstroomingen, die een algemeene wereldhervorming nastreven, en die zich aan ons voordoen als omwentelingen in de levens beschouwing van de menschheid. Zoo w'illen zij ook beschouwd worden. Zegt men, dat het communisme of het nationaal-socialisme alleen maar een zaak is van staatsregeling, dan wordt men door de aanhangers zelf van deze beide stelsels het eerst en het felst tegengesproken. Neen zoo beweren zij het gaat niet alleen om de vraag, wat het meest gewenscht is als regeeringsvormeen raden-staat of een per soonlijke dictatuur', democratie of autocratie. Het gaat om heel iets anders. Het gaat om de wereldbeschouwing van den mensch. Hoe be oordeelt hij vandaag al hetgeen hij waarneemt, en al hetgeen de geschiedenis hem leert? Be oordeelt hij het van klasse-standpunt, dan is hij communist. Hij meent dan, dat de onder drukte klasse natuurnoodzakelijk, door de ont wikkeling van de geheele menschheid gedreven, haar rechten zal opeischen en verwerven, om op de puinen van de vorige klasse-maatschap pij een nieuwe cultuur te stichten. Het gaat niet om een regeering. Het gaat om deze nieu we cultuur. Zoo spreken ook de moderne nationalisten. Hun is het niet alleen te doen om een sterk gecentraliseerde regeering, waarin zij de kans zien op innerlijke versterking van het volks leven, zooals zij zeggen. Dit is maar een mid del. In werkelijkheid w'illen zij véél meer be reiken. Zij staan op het standpunt van den rassenstrijd. De wereld is verdeeld in verschil lende rassen, en één van die rassen is door de natuur voorbestemd, om het edele, het heer- schende ras te zijn. Het moet deze voorbestem ming begrijpen en heel -zijn leven daarop in richten. Ziedaar de twee wereldstroomingen, die een groot gedeelte van de moderne wereld mee sleuren in een geestelijke omwenteling, waar van de feiten en de staten alleen maar de uit wendige verschijningsvormen of openbaringen zijn. De linksche revolutie is niet enkel een greep naar de staatsmacht. De rechtsche re volutie is ook niet enkel een greep naar de staatsmacht. Beide revoluties willen macht krijgen over den geest. Het is hun te doen om den geest van den mensch. Die geest moet in geschakeld worden in den materieelen belan genstrijd van de klasse (bij de linkschen) of in den materieelen belangenstrijd van het ras (bij de rechtschen). Zóó verhouden zich de beide partijen, waar- tusschen de moderne wereld ons wil laten kie zen. Zij schijnt geen middenweg te verdragen. Men moet rechts of links van de scheidslijn gaan staan. De katholieke leer ontkent echter de waar achtigheid van de beide nieuwe levensbeschou wingen, omdat beide beschouwingen materialis tisch en in wezen goddeloos zijn. Het natio naal-socialisme is een andere vorm van mate rialisme dan de linksche revolutie, maar het is een even verderfelijke, misschien nog veel verderfelijker vorm, omdat in de rassen- mystiek de schijn van materialisme meer wordt vermeden, en ook de godsdienst wordt betrokken. De ware godsdienst voor den na- tionaal-socialist is niet de ware godsdienst, omdat de bovennatuurlijke openbaring dit leert, maar omdat het de godsdienst is van het heerschende ras. Daarom, en daarom alleen, beroept het nationaal-socialisme zich zoo gaarne op het positieve christendom. Het verwerpt echter de Boeken van het Oude Ver bond, en zijn meest radicale propagandisten ontkennen, behalve de Godheid van Jesus Christus, ook de vaststaande waarheid, dat Jesus, de Zoon der H. Maagd Maria, naar het vleesch afstamt van den Joodschen koning David. Jesus moet een Ariër zijn, een lid van het heerschende ras. Ziedaar een stelling, die volstrekt noodzakelijk volgt uit de wereldbe schouwing van dit zoogenaamde „positieve christendom", dat in wezen nog erger is dan de platste Godloochenarij. Wat zou nu, in zulk een wereld, de „katho lieke revolutie" zijn? Een wapengeweld tegen links en tegen rechts. In wezen ware dit niet onmogelijk, evenmin als het gewapende ver weer tegen de Saracenen, of de gewapende Kruistochten, of de gewapende strijd tegen da Turken. Het kan denkbaar zijn, dat de chris telijke cultuur, de christelijke wereld, verdedigd moeten worden met alle middelen, doch deze toestand kan eerst intreden, indien de recht vaardigheid het eischt en indien het christen dom met wapengeweld wordt bedreigd. Dit is echter een tamelijk denkbeeldige mogelijkheid. Veel belangrijker en veel noodzakelijker is de „katholieke revolutie" tegen de overrompeling van den geest door de nieuwe materialistische wereldbeschouwingen van heidensche klasse- vergoding en ras-vergoding. De katholieke revolutie, die in de twintigste eeuw niet kan uitblijven, zal een geestelijke re volutie zijn, een omwenteling van de gees ten. Het gaat, zooals wij reeds zeiden, niet om de staatsmacht, het gaat om de macht over den geest. Het katholicisme moet zijn ze genrijken invloed op den geest der menschheid handhaven en behoeden. Dit kan en zal niet geschieden door mitrailleurs en bommenwer pers, dit kan en zal alleen geschieden door de groote geestelijke macht, die een kenmerk van de Ware Kerk is: de heiligheid. De heiligheid, alleen is in staat, de wereld w'erkelijk óm te wentelen; haar af te wentelen van haar materialistische afgoden, de klasse en het ras, en haar toe te wentelen naar der. waren God, die een zuivere Geest is. De oude heidenen aanbaden afgoden van zil ver en steen. Heiligen hebben deze afgods beelden omvergeworpen en het geloof in den waren God gevestigd, spijts kerker en dood. De nieuwe heidenen aanbidden afgoden van krantenpapier en partijpropaganda. Ze heeten niet meer Wodan, Venus, Mars, Neptunus, Mercurius, doch ze heeten Vooruitgang, Natie, Ras, Bloed, Bodem, Proletariaat. Deze afgoden trekken den modernen mensch. Men kan er tegen prediken, maar dit is niet genoeg. Dit zaï de „katholieke revolutie" niet bewerken. Die revolutie is afhankelijk van de heiligheid. Niet alleen van de heiligheid van een of an der uitzonderlijk groot heilige, die komt en die misschien reeds in ons midden leeft. Neen, de katholieke revolutie is afhankelijk van het heilige leven van iederen katholiek afzonder lijk. AD INT. De Ned. Ver. van Werkgevers in het Bakkers bedrijf deelt mede, dat de requesten, door haar tot den minister van Financiën gericht, waarin geprotesteerd werd tegen de aan de bakkerij opgelegde verplichtingen om over het tevoren van omzetbelasting vrijgestelde brood deze be lasting voortaan te betalen, alsmede de be sprekingen, door haar ten departemente ge voerd, in zooverre resultaat gehad hebben, dat de minister heeft bepaald, dat vrij blijft van omzetbelasting fa) Al dat brood, dat gemaakt is uit deeg, vervaardigd uit geen andere grondstoffen dan meel en bloem, zemelen; zout, melkpoeder, wa ter. moutextract, crème en bakkersvet, b) Krentenbrood (geen krentenbollen), voor welks vervaardiging ten hoogste 10 pet. van het gewicht van het gebezigde deegbeslag krenten en/of rozijnen zijn gebezigd, c) Dat brood, vervaardigd uit gewoon brood deeg, waaraan bijvoorbeeld een weinig suiker is toegevoegd, zooals in sommige streken van het land te doen gebruikelijk is. De aan de hand van het bovenstaande teveel geheven belasting zal worden verrekend met de nog op te leggen aanslagen. In verband met de plannen, om een gedeelte der jeugdige misdadigers onder te brengen in werkkampen, meldt de N.R.C. nog, dat het stadium, waarin de verwezenlijking van het denkbeeld verkeert, thans dit is: Het comité heeft van de Ned. Spoorwegen de beschikking gekregen over de spoorweg-emplacementen* te Weert, met een groote hoeveelheid te sioopen spoorwegmateriaal, en de gebouwen, welke als verblijven en als werkplaatsen in te richten zijn. De uitgewerkte plannen voor deze eerste proef, welke het comité om te beginnen met ongeveer 50 jongelieden wil nemen, liggen reeds geruimen tijd bij de departementen van Sociale Zaken en van Justitie, ter bestudeering. Het comité wacht nog op antwoord op zijn verzoek om regeeringssubsidie. De Nederlandsche Meelcentrale maakt be kend: Het gedeelte van het prijsverschil per 100 K.G. voor den invoer van tot veevoeder ver werkte oliehoudende zaden, pitten en noten, bedoeld in artikel 8 b. onder 2o van de Crisis- Akkerbouw beschikking' 1934 I, is als volgt vastgesteld: Inklaring van Inklaring van 17 Aug. af 1 Jan. 1937 af t/m31 Dec.'36 t/m 30 Apr.'37 voor lijnkoeken f 0.75 f 0.75 voor soyaschroot 0.45 0.45 voor soyakoeken 0.45 0.45 voor grondnootkoeken 0.90 0.90 voor grondnootschilfers 1.35 „1.35 voor grondnootmeel 1.35 „1.35 voor coooskoeken 0.85 „0.85 voor Ned. Oost-Indische cocoskoeken 1.10 1.10 voor tot andere niet ge noemde soorten veevoe- voeder verwerkte olie houdende zaden, pitten en noten 0.60 0.60 Vóór de goede orde wordt opgemerkt, dat in deze bedragen niet is begrepen het in artikel 8, b, onder lo. van voornoemde beschikking be doelde gedeelte van het prijsverschil. Indien men zijn import op vérderen termijn nu reeds wenscht vast te leggen tot bovenge noemde prijsverschillen, gelieve men zich daar over met dé Nederlandsche Meelcentrale te 's-Gravenhage in verbinding te stellen. De Regeering heeft haar goedkeuring ge hecht aan den aankoop van acht Douglas- machines. v 9. 99 99 Ter gelegenheid van zijn zilveren priester feest droeg' Zaterdagmorgen Mgr. J. M, van der Tuyn, Deken van 's Gravenhage, een plech tige Hoogmis op in de rijk met bloemen ver sierde kapel van St. Antoniushove te Voor burg. Bij deze plechtigheid, waarbij assistentie verleend werd door pastoor J. C Schiphorst als diaken en pastoor B. H. C. Hosman, beiden uit Amsterdam, als subdiaken, waren o.m. te genwoordig de oud-Vicaris-Generaal van het Bisdom Haarlem, Mgr. M. P, J. Möllmann, de Vicaris-Generaal Mgr. Th. W. Pichot, Kanun nik L, A. A. M. Westerwoudt, deken H. C J. Sondaal, van Haarlem, eere-Kanunnik J. F. L. Dankelman, deken van Delft, prof. J. Tli. Bey- sens, pastoor J. B. Möller, pastoor J. Nuyen, allen te Voorburg en verschillende geestelijken uit Den Haag en omgeving. De feestpredikatie werd gehouden door pastoor Schiphorst, die ook 25 jaar geleden de feestpreek hield bij de eerste H. Mis van Mgr. van der Tuyn. Evenals toen wilde Zijne Eerwaarde allereerst weder spraken over de hooge beteekenis van het priesterschap met de zware lasten, die het aan zijn dragers oplegt, doch ook met de heerlijk heid, waarmee zij erin door God bekleed zijn. Vervolgens richtte pastoor Schiphorst zich tot den jubilaris, wiens priesterlijke vrdiensten hij in het kort schetste als secretaris van het Bis dom, als pastoor van Heemstede en nu sedert eenige jaren als Deken van den Haag, waarbij hij speciaal de hooge opvatting van het pries terschap van den jubilaris roemde. De H. Mis werd verder bijgewoond door familieleden, de eerwaarde zusters van St. Antoniushove, in- wonenden en verpleegden Des avonds bracht de Harmonie St. Gregorius aan Mgr. van der Tuyn een serenade. In de kapel van de St. Raphaëlstichting aan het Ingenhouszplein te 's-Gravenhage werd Zaterdag door pastoor J. C. van der Loos van Uitgeest, ridder van het Heilig Graf van Jeru zalem, een plechtige H. Mis van dankbaarheid opgedragen bij gelegenheid van zijn veertig jarig priesterfeest. Bij deze plechtigheid was alleen een kleine kring- van familieleden tegen woordig. Zangers van de St. Gerardus Majella- parochie voerden de liturgische gezangen uit. Des middags van twee tot vier uur recipieerde ten huize Haagweg 135 te Rijswijk de jubilaris, van welke gelegenheid velen gebruik maakten om hem hun gelukwenschen aan te bieden. Tot besluit van zijn feest zal pastoor van der Loos 19 Augustus a.s. in de Basiliek te Kevelaer de plechtige Hoogmis voor de Haagsche pelgrims opdragen. Een derde jubileum in Den Haag werd ge vierd door pastoor L. Beysens, van de St. Wil- librordus-parochie, die voor veertig jaar priester werd gewijd. Zijn eerwaarde droeg Zaterdag morgen om negen uur een H. Mis van dank baarheid op, waaraan in het bijzonder de school kinderen deelnamen, die de elfde Gregoriaan- sche Mis voor het eerst uitvoerden. Het jongens- en zangerskoor der parochie, onder leiding van kapelaan Buyvens, zong de wisselende gezan gen. Na den dienst had een huldiging door schoolkinderen plaats. Hedenmorgen zal de ju bilaris een plechtige Hoogmis opdragen. De weleerw. Pater G. Blootje., S.J. herdacht Zaterdag te Rotterdam, in de kerk van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen, zijn diamanten priesterfeest Des morgens droeg de jubilaris een plechtige Hoogmis op. Na het Evangelie deed pastoor Jansen mededeeling van het volgende hulde- telegram van Z. H. den Paus: Bij gelegenheid van het zestigjarig Priester- jubilé van pater Gangulphus Bloetjes, kapelaan in de parochie van O. L. Vrouw Onbevlekt Ont vangen, te Rotterdam, wil Zijne Heiligheid een blijk geven van Zijn Vaderlijke vreugde over den langdurigen, onafgebroken arbeid van dezen stichtenden religieus en 2. H. zendt hem, van ganscher harte, tegelijk met Zijn felicitaties en beste wenschen, ook Zijn bijzonderen Apostoli- schen Zegen, als onderpand, dat God dezen waardigen Dienaar der Kerk rijkelijk moge loonen. (w.g.) Kardinaal Pacelli. Na de H. Mis is de jubilaris op hartelijke wijze in de pastorie door het daartoe gevórmde co mité gehuldigd. Heni werd zijn portret, geschil derd door Adrianus van der Plas, aangeboden. Zaterdag kwamen uit verschillende deelen van het land tal van deelnemers aan het Con gres van „De Jonge Werkman" naar Nijmegen, om aan het voorbereidende feest van het groote congres van heden deel te nemen. Rector D. v. d. Berg, algemeen voorzitter van „De Jonge Werkman", celebreerde 's avonds in de Coe- nakelkerk der H. Landstichting het Lof, waar bij honderden J.W.'ers de gezangen zongen. Hedennacht kampeerden ongeveer 600 op het groote terrein voor den Sionsberg. De repetitie voor het openluchtspel „De bonte tocht", on der leiding van Sweers, trok groote belangstel ling en belooft veel voor heden. In het kamp heerschte reeds een opgewekte stemming en overal waaiden de vlaggen. In de v/eek van 10 tot 15 Augustus 1936 is door de Ned. Bank in totaal een bedrag van omstreeks R.M. 400.000 van de op haar Son- derkonto bij de Deutsche Verrechnungskasse uitstaande vorderingen met de begunstigden afgerekend. De nummers van deze posten lie pen van 89893—90203. Het totale bedrag van de op het Sonderkonto uitstaande posten, die nog niet tot uitbetaling zijn gekomen, beloopt op het oogenblik om streeks R.M. 8.5 millioen. De Sonderkonto-pos- ten, waarvoor koersfixeering is verkregen, zijn hieronder begrepen. Aan Treuhaenderkonto-posten is door de Ned. Bank gedurende dezelfde periode in to taal een bedrag van ongeveer R.M. 16.000 met de begunstigden afgerekend. Het hoogste af gerekende volgordenummer was 28047. Het totale bedrag van de op het Treuhaen- derkonto Niederlande uitstaande vorderingen, die nog niet tot uitbetaling zijn gekomen, be loopt op het oogenblik omstreeks R.M. 8.9 mil lioen. De Treuhaenderkonto-posten, waarvoor koersfixeering is verkregen, zijn hieronder be grepen. De Djalak is op de thuisreis te Medan aan gekomen. Zaterdagmorgen te 6.02 uur is de Kwak van Schiphol vertrokken voor den tocht naar Indië. Zaterdagmorgen omstreeks half zeven heeft op de Waal, tegenover de steenfabrieken van Gebr. Mijnlief te Druten, een tragisch ongeval plaats gehad. Wegens den mist lagen daar eenige schepen gemeerd, waaronder ook de benzire-aak „De Brug", schipper Joren, afkomstig uit Rotter dam. De benzine-aak, welke gewoonlijk door een motor voortgedreven wordt, was leeg en de beide schippers waren bezig het schip te reinigen. Bij dit werk is de knecht van schipper J. bewusteloos geworden tengevolge van de benzol-dampen. Toen schipper J. dit be merkte, is hij onmiddellijk in het ruim af gedaald, om zijn knecht te helpen. Hij bracht hem boven en begaf zich dadelijk daarop weer naar beneden. Dit is hem noodlottig geworden, aangezien hij door de benzol- dampen bevangen is geraakt. Mei zijn hoofd viel hij tegen de ijzeren binten en bleef bloedend liggen. De knecht, die inmiddels was bijgekomen, schoot zijn baas direct te hulp, doch ook hij werd onmiddellijk weer door de dampen bevangen. De schipper van een naburige kleine boot, die iets van het onheil bemerkt had, begaf zich aan boord van de aak en vond in het ruim de beide bewustelooze mannen. De knecht was spoedig bijgebracht, doch schippe: Joren bleek te zijn overleden. Het onderzoek werd geleid door den rijks veldwachter en den gemeente-veldwachter uit Druten, terwijl ook de rivier-politie uit Tiel een onderzoek instelde. Het stoffelijk overschot van schipper Joren is naar Rotterdam overgebracht. Het slacht offer was van middelbaren leeftijd en gehuwd. Van het Amstelhotel wapperde de Italiaan, sche vlag; in het „Gouden boek" prijkt de handteekening van maarschalk Nito Balbo, den gouverneur van Lybië, die ditmaal niet met een eskader watervliegtuigen, doch in een eenvou dige open Lancia een bezoek aan ons land bracht. Vrijdagmiddag arriveerde hij in het hotel en Zaterdagmorgen te ruim negen uur stapte de vlieger-gouverneur weer in zijn wagen om zijn vacantiereis te vervolgen. Wij hebben voor zijn vertrek nog een kort onderhoud met maarschalk Balbo gehad, zoo als we hem ook den vorigen keer spraken. Hij is sedert' zijn bezoek aan Amsterdam, in den zomer van 1933, toen de zorg van tientallen vliegtuigen aan hem was toevertrouwd, die hij veilig over den oceaan loodste, weinig veran derd. Hij is nog dezelfde levendige en charmante figuur, zjjn verblijf in het warme en eenzame Lybië heeft hem geen kwaad gedaan. Tusschen een paar telefoongesprekken, het opgeven van een telegram, het afscheid nemen van de di rectie van het hotel, had Zijne Excellentie tijd voor een gesprek, waarin hij ons vol enthousi asme over zijn prachtige vacantietrip vertelde. Ik kom nu van Parijs en ben via Brussel naar Amsterdam gereden, op weg naar Duitsch- land Een omweg? Maar u begrijpt toch, dat ik Holland en Amsterdam, waar ik een paar jaar geleden zoo enthousiast ontvangen werd, niet wilde over slaan, glimlachte de maarschalk. Hij tikt met zijn buigzamen wandelstok, waarmee we hem ok zagen, toen hij op dien vroegen Zondagochtend op de Oranjesluizen verscheen om zich weer aan boord van zijn vliegtuig te begeven, op tafel, denkt even aan dien tocht en aan den kameraad, die toen viel Holland is een prachtig land en ik denk er vandaag nog veel van te genieten We gaan van hier over Alkmaar en dan over den afsluitdijk. Voor die geweldige inpoldering hebben we in Italië veel belangstelling, 't Is een prachtig werk. Via Groningen en Noord-Duitschland denk ik naar Berlijn te gaan. Ook alweer zui ver privé. Ik wil van m'n vacantie genieten en meer niet. U bent voor Berlijn wat laat, merken we op. Jammer genoeg, ik had graag wat van de Olympische spelen gezien, maar daar is nu een maal niets aan te veranderen 't Is langzamerhand tijd geworden om te ver. trekken. De bagage is in de dicky seat gestuwd en maarschalk Balbo steekt zijn laatste sigaret op in de. hall van het Amstelhotel. De Italiaansche consul doet hem uitgeleide. De gouverneur van Lybië zet zich achter het stuur, naast hem zijn secretaris.een korte groet en de reis naar Berlijn heeft een aan vang genomen. Naar ons door de K. L. M. wordt medege deeld, zal de piloot J. B. Scholte binnenkort naar Santé Monica vertrekken, om daar eeni ge ervaring op te doen met de nieuwe door de K. L.. M. bestelde D. C. 3-toestellen. Het Eerste Kamerlid H. Polak heeft aan den minister van Staat, minister van Koloniën en van Defensie a.i. gevraagd, of deze wil mecte- deelen, of het bericht betreffende den verkoop van twee Nederlandsche vliegtuigen naar En geland juist is, en of hij wil mededeelen. op welke wijze aannemelijk was gemaakt, dat deze machines niet aan Spanje of aan Spanjaarden geleverd zouden worden. Verder vraagt hij, of de minister de verze kering wil geven, dat zoo lang de opstand in Spanje voortduurt, met de grootste zorg zal worden gewaakt- tegen alle transacties en han delingen, die de positie der opstandelingen ten goede zouden kunnen komen, en dat o.a. nauw lettend acht zal worden geslagen op de be wegingen van het stoomschip Lodewijk, thans liggende in de haven van Terneuzen. BATAVIA, 15 Aug. (Aneta) De „Java-Bocie" meldt, dat de Gouverneur-Generaal het ver zoek van de familie van den destijds naar Java verbannen vroegeren pretendent-sultan Toeang- koe Daot van Atjeh, om hem toe te staan zijn laatste levensjaren in zijn geboorteland door te brengen, heeft afgewezen. De motieven voor deze weigering zijn, dat de huidige Gouverneur- Generaal geen maatregelen wil nemen, waar van het risico door zijn opvolger moet worden gedragen. De kapitein van het stoomschip „Slamat" van den Rotterdamschen Lloyd seinde heden: „De „Slamat" is hedenmorgen te 10.30 uur het eiland Wight gepasseerd. Frachtig weer. vroo. lijke stemming aan boord." Morgen acht uur wordt de „Slamat' aan de Lloydkade te Rotterdam verwacht. Op de laatste algemeene vergadering van de Int. Bruckner Gesellschaft, gehouden te Zürich, is de Nederlandsche dirigent Eduard van Bei- num benoemd tot lid van het bestuur van de Int. Bruckner-Gesellschaft. Als medebestuur ders vindt hij o.a. naast zich Furtwaengler, Abendroth, Franz Moissl, Robert Haas, Fritz Grueninger, Oskar Lang en Jan Goverts, on der het presidium van Max Auer, Siegmund von Hausegger en Ernst Kurth. Tot voorzitter van de Ned. Bruckner Ver- eeniging te Amsterdam is benoemd de heer Jhr. mr. dr. E. A. van Beresteyn te Den Haag, die o.a. ook algemeen voorzitter is van de Mij. tot Bevordering der Toonkunst. Waarnemend voor zitter is de heer Herman Rutters. Voor een publiek van enkele duizenden per sonen is Vrijdag, in het kader van de Biennale te VenetiëLido, in de reusachtige openlucht bioscoop de Nederlandsche film Jonge Harten" vertoond. Het is verheugend voor de Nederlandsche film industrie, dat dit frissche Nederlandsche pro duct door de directie der Biennale waardig ge acht werd, om in de serie belangrijke buitcn- landsche films in een avondvoorstelling ver toond te worden, een voorrecht, dat niet aan alle door de leiding geaccepteerde inzendingen te beurt valt. Het N. V. V. heeft een manifest uitgevaar digd, waarin het zich verzet tegen de af schaffing van den huurtoeslag en tegen de wijzigingen van de steunregeling.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5